Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-01-13, 17:19   #1
Υψηλά Νιτρώδη, Υψηλά Νιτρικά - SOS!!
Manos_SKG
Junior Member
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος 25-01-13, 17:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας! Συγχαρητήρια σε όλους σας για την προσπάθεια και την αγάπη σας στο χόμπυ!!

Μετά από λάθος εκτιμήσεις και κακή πληροφόρηση βρέθηκαν στις 27/12/12 σε ένα άστρωτο ενυδρείο 40 καθαρών λίτρων 4 χρυσόψαρα (1 common + 3 commet) - χωρίς μπόλι. Ήξερα ότι είναι πολλά τα ψάρια για τόσα λίτρα αλλά με έπεισαν οι πετσοπάδες (δεν θέλω να συζητήσω περισσότερο για τα μαγαζιά - όλοι ξέρουμε τι παίζει). Από την ημέρα που το έστησα αλλάζω 15% του νερού κάθε 2-3 μέρες. Ταΐζω λίγο και μόνο μία φορά τη μέρα πρωί + μία μέρα την εβδομάδα δίαιτα. 1η μέτρηση έκανα σήμερα 25/1/13 το πρωί γιατί τώρα μόλις παρέλαβα το API master test kit από Αγγλία. Σοκαρίστικα με το αποτέλεσμα των τεστ (αν και το περίμενα γιατί εχθές 2 ψάρια έκαναν τινάγματα, ξυνόταν στο ξύλο, και ξαφνικά έπεφταν στο βυθό) και έτσι αποφάσισα να αφαιρέσω τα 2 από τα 4 χρυσόψαρα και να μειώσω αισθητά έτσι την υχθιοφόρτιση.

Στοιχεία ενυδρείου:
Χωρητικότητα: 45lt
Αμμωνία 0,25
Νιτρώδη 5,0 +
Νιτρικά 50
PH 8
(όλα μετρημένα με υγρά τέστ της API)

Θερμοκρασία: 23C
Φίλτρο: Aquael Fan 1 plus - 340lt/h σφουγγάρι - εσωτερικό
Φωτισμός: 11w

Ψάρια: 2 χρυσόψαρα: 1 common + 1 comet
Βυθός: Λευκή άμμος (δε γνωρίζω συστατικά)
Υπόστρωμα: Δεν Υπάρχει
Φυτά: 4 anubias nana (ήταν δύο γλαστράκια και μέσα είχαν από 2 ρίζες άρα είναι σαν να έχω 4 anubias), 3 microsorum narrow (τα 2 είχαν πολλά φύλλα το 1 ζήτημα να είχε 6 φύλλα - άρα σαν να έχω 2 microsurm) - κανένα φυτεμένο όλα σε πέτρες, ξύλα και μία ιδιοκατασκευή με μία μακρυά βέργα κολλημένη με βεντούζες στο τζάμι
Διάκοσμος: μία σκούρη ρίζα που δεν ξέρω τι είναι (έχει βράσει πολύ και δεν χρωματίζει το νερό)


ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

* Εδώ θέλω την κατανόηση σας! Δεν θέλω να έχω μόνο ένα ψάρι - είμαι διατεθειμένος να αλλάζω πολύ συχνά νερό μπορώ να κρατήσω 2 χρυσόψαρα σε 40λ και όχι μόνο 1??? Διάβασα σε πολλά φόρουμ του εξωτερικού ότι ενώ δεν είναι ιδανικό και δεν προτείνεται, ότι μπορεί κανείς να κρατήσει 2 μικρά χρυσόψαρα σε 40 λίτρα αλλά θεωρείται οριακό και χρειάζεται ΠΟΛΥ φροντίδα για να κρατήσουμε ένα τέτοιο ενυδρείο. Τι λέτε είναι ή δεν είναι εφικτό να έχω 2 χρυσόψαρα (μία παλάμη μήκος μαζί με την ουρά) σε 40 λίτρα? Θα κάνω ότι χρειαστεί για να έχω 2 αντί για 1!!

* Αν είμαι ακόμα στη 2η φάση του στρωσίματος πως γίνεται να έχω ταυτόχρονα και πολλά νιτρώδη και πολλά νιτρικά??? Δεν θα έπρεπε να έχω υψηλά νιτρώδη αλλά ακόμα χαμηλά νιτρικά?? Η παρουσία φυτών μπορεί να επηρεάζει τα αυξημένα νιτρικά? Η προσθήκη λιπάσματος που έκανα 2 φορές μπορεί να αυξήσει τα νιτρικά?

* Λίπασμα έριξα μόνο 2 φορές (Seachem Florish Comprehensive) και επειδή είχα άμεσα έξαρση άλγης σταμάτησα να ρίχνω. Κάπου διάβασα ότι και τα φυτά ανεβάζουν τα νιτρικά - είναι σωστή δήλωση αυτή?? Αφού τα φυτά καταναλώνουν τα νιτρικά πώς γίνεται να τα ανεβάζουν . Να συνεχίσω να μη ρίχνω λίπασμα? Οι ανούμπιες τα πάνε μια χαρά και βγάζουν φυλαράκια, το microsorum όμως έχει 3 μέρες που άρχισε να κιτρινίζει. Μπορεί να φταίνε τα υψηλά νιτρώδη σε αυτό (όλα είναι δεμένα σε πέτρες, ξύλα, πετονιά στο τζάμι με βεντούζα)?

* API Stress Zyme έριξα 2-3 φορές αλλά σταμάτησα γιατί όλοι στο φόρουμ διαφωνούν και λένε ότι είναι ψευτοβακτήρια και δημιουργούν ασταθή ενυδρεία. Τι να κάνω να βάζω ή όχι? Και αν ναι με κάθε αλλαγή νερού ή μία φορά την εβδομάδα?

* Εχθές έκανα 2 αλλαγές νερού σε μία μέρα (25% το πρωί και 15% το βράδυ) και τα νιτρώδη αλλά ούτε καν τα νιτρικά δεν έπεσαν . Οι αλλαγές νερού γιατί δεν βοηθούν? Υπέθεσα αυτό συμβαίνει λόγο μεγάλης υχθιοφόρτισης (σωστά??) και έβγαλα τα 2 ψάρια και τώρα έμεινα με 2. Θα επηρεάσει θετικά η χαμηλότερη υχθιοφόρτιση ή έχει γίνει ήδη ζημιά με την έως τώρα πολύ υψηλή υχθιοφόρτιση? Στατιστικά σε πόσες μέρες μπορώ να περιμένω βελτίωση?

* Το ότι ξέπλυνα στη μέση του κύκλου το φίλτρο μου (είχε πέσει η ροή) σε νερό ενυδρείου σημαίνει ότι μπορεί να έχασα και όλα μου τα βακτήρια? Ο βυθός, η ρίζα και τα φυτά δεν διατήρησαν βακτήρια? Το σφουγγάρι του φίλτρου μου έχει μεγάλες τρύπες και ξεπλένεται αμέσως με το που το βουτάω στο νερό και φεύγει όλη η "λάσπη" που μαζεύει. Κάθε φορά που το ξεπλένω θα είναι σαν να αφαιρώ όλες τις αποικίες βακτηρίων από μέσα? Μπορεί τελικά κανείς να διατηρήσει βιολογία σε ενυδρείο 40 λίτρων με σφουγγαρένιο εσωτερικό φίλτρο ή είναι πολύ μικρό και ασταθές?

* Υπάρχει κάτι να κάνω για τα υψηλά νιτρώδη εκτός από το να περιμένω? Φοβάμαι να καθαρίσω το βυθό γιατί έχει πολύ λίγο καιρό που σχεδόν ίσως στράγγιξα το φίλτρο από βακτήρια! Αν βάλω μία καλή αεραντλία και μια αερόπτερα κάτω από την άμμο θα βοηθήσει το οξυγόνο στη διάσπαση των νιτροδών σε νιτρικά? Τα ψάρια βλέπω ότι επηρεάζονται περισσότερο το βράδυ. Υπάρχει περίπτωση λόγω φυτών και ανάπτυξης βακτηρίων το βράδυ να χρειάζομαι περισσότερο οξυγόνο? Και αν βάλω οξυγόνο δεν θα μειώσω το CO2? Αν ναι θα έχω πρόβλημα με τα φυτά??

* Η λάμπα μου είναι 11w (της aquael) πόση ώρα πρέπει να τη δουλεύω? Μπορώ να την έχω πχ 3 ώρες το πρωί και 5-6 ώρες το βράδυ?

Επισυνάπτω φωτογραφία. Από σήμερα έχω 2 χρυσόψαρα και όχι 4 (τα δύο πορτοκαλί) και τα microsorum είναι σαν χαλί απλωμένα σε ολόκληρο το πίσω τζάμι σε ιδιοκατασκευή (σφινωμένα ανάμεσα σε μια πλαστική βέργα με βεντούζες και το γυαλί). Το αριστερό φυτό το έβγαλα γιατί το έτρωγαν τα ψάρια. Η αφίσα αφαιρέθηκε για να είναι πιο φυσικό το ενυδρείο. Θα ανεβάσω σύντομα καινούργια.

Θα χαρώ να λάβω τις απαντήσεις σας. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20130116_091605.jpg
Εμφανίσεις:  1596
Μέγεθος:  52,1 KB  

Εμφανίσεις: 23824
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-13, 17:26
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

καλως ορισες φιλε μου εντατικο διαβασμα και ολα θα πανε καλα
η μετρησεις no2-no3 ειναι φυσιολογικες στη φαση που βρισκεσαι .βαλε τωρα αμεσως αγγελια για μπολι .4 χρυσοψαρα εκει μεσα? και με τα χρυσοψαρα και φυτα μαζι και διοξειδιο? δεν θα μεινει τιποτα ορθιο. επειγον το μπολι και δωσε τα ψαρια αν μπωρεις.
η λαμπα 8 ωρες με χρονοδιακοπτη συνεχωμενες χωρις διακοπες.
το φιλτρο θα το πλενεις με νερο απο το ενυδρειο σου και οταν στρωνεις δεν καθαριζεις φιλτρο ,οταν λες φιλτρο ποιο εχεις?
λιπασμα με τα φυτα αυτα δεν θες ταιζεις μονο την αλγη οχι τα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-13, 17:49
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Καλώς σας βρήκα.

Στέλιο μου διαβάζω 3 ώρες τη μέρα εδώ και ένα μήνα, διδακτορικό θα πάρω πλέον! Αν διάβασες καλά αυτά που έγραψα το ενυδρείο μου λειτουργεί εδώ και 30 μέρες και κάνω κάθε 2-3 μέρες 15% αλλαγή. Να ψάξω μπόλι μετά από ένα ολόκληρο μήνα λειτουργίας?? Αφού δεν το έβαλα από την αρχή μήπως να μην το βάλω και τώρα?

CO2 δεν προσθέτω απλά υποθέτω ότι από τους ρύπους των ψαριών ότι θα δημιουργείται από μόνο του και ρωτώ αν μία βραδινή οξυγόνωση με αερόπετρα θα το μειώσει.

Τα ψάρια αν διαβάσεις προσεκτικά από 4 τα μείωσα σε 2 ώστε να συμβάλω σε μικρότερη ιχθυοφόρτιση. ¶ρα έχω 2 και όχι 4 ψάρια.

Επίσης γράφω ότι το φίλτρο μου το ξέπλυνα σε νερό ενυδρείου γιατί είχε πέσει η ροή του, το θεώρησα προτιμότερο από το να μην κάνει καλή κυκλοφορία. Το φίλτρο αναφέρω ότι είναι της Aquael εσωτερικό (σφουγγάρι) το Fan 1 Plus (340lt/h).

Τα γράφω φίλε μου όλα αναλυτικά, αν έχεις την καλοσύνη επειδή ακούγεσαι έμπειρος, κάνε λίγο τον κόπο και διάβασε το αρχικό κείμενο λίγο προσεκτικά γιατί σίγουρα θα καταλάβεις κάτι που εγώ δεν ξέρω! please!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-13, 17:54
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς σας βρήκα.

Στέλιο μου διαβάζω 3 ώρες τη μέρα εδώ και ένα μήνα, διδακτορικό θα πάρω πλέον! Αν διάβασες καλά αυτά που έγραψα το ενυδρείο μου λειτουργεί εδώ και 30 μέρες και κάνω κάθε 2-3 μέρες 15% αλλαγή. Να ψάξω μπόλι μετά από ένα ολόκληρο μήνα λειτουργίας?? Αφού δεν το έβαλα από την αρχή μήπως να μην το βάλω και τώρα?

CO2 δεν προσθέτω απλά υποθέτω ότι από τους ρύπους των ψαριών ότι θα δημιουργείται από μόνο του και ρωτώ αν μία βραδινή οξυγόνωση με αερόπετρα θα το μειώσει.

Τα ψάρια αν διαβάσεις προσεκτικά από 4 τα μείωσα σε 2 ώστε να συμβάλω σε μικρότερη ιχθυοφόρτιση. ¶ρα έχω 2 και όχι 4 ψάρια.

Επίσης γράφω ότι το φίλτρο μου το ξέπλυνα σε νερό ενυδρείου γιατί είχε πέσει η ροή του, το θεώρησα προτιμότερο από το να μην κάνει καλή κυκλοφορία. Το φίλτρο αναφέρω ότι είναι της Aquael εσωτερικό (σφουγγάρι) το Fan 1 Plus (340lt/h).

Τα γράφω φίλε μου όλα αναλυτικά, αν έχεις την καλοσύνη επειδή ακούγεσαι έμπειρος, κάνε λίγο τον κόπο και διάβασε το αρχικό κείμενο λίγο προσεκτικά γιατί σίγουρα θα καταλάβεις κάτι που εγώ δεν ξέρω! please!
co2 δεν δημιουργουν τα ψαρια οχι.
τα χρυσοψαρα και 2 στα 40 λιτρα οχι δεν κανουν ουτε αυτα θα στο πουνε ολοι.

ναι θες μπολι γιατι σου λενε η μετρησεις σου οτι εισαι αστρωτος φιλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-13, 17:58
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Μάνο!
Έκανες βασικά λάθη (που κάναμε πριν 30 χρόνια, όταν δεν υπήρχε διαδίκτυο και φόρουμ και οι πετσοπάδες ήταν αυτοί που μας "καθοδηγούσαν" ).
Σε 40 λίτρα εγώ δεν θα συζητούσα για χρυσόψαρο αλλά για γαριδούλες ή σαλιγκαράκια.
Τι διαστάσεις έχει ακριβώς το ενυδρείο σου? (μου φαίνεται μεγαλύτερο και το 'χεις διακοσμήσει όμορφα).
Ξεκοκκάλισε τα άρθρα στην ενότητα των αρχαρίων για να κατανοήσεις καλύτερα τα πρώτα βήματα.
Το επείγον είναι να βγουν τα ψάρια που τηγανίζονται ένα μήνα στην αμμωνία ή να βάλεις άμεσα μπόλι μέχρι να δεις τι θα κάνεις .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-13, 18:00
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ok thanks, το φίλτρο μου που είναι μόνο σφουγγάρι μπορεί να συγκρατήσει βιολογία? Και αν όχι γιατί τα πουλάνε τα σφουγγαριένα?? Μετατροπή επιδέχεται? Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-13, 18:05
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αφαιρεις το σφουγγαρι και προσθετεις eheim substrat.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-13, 18:05
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες Μάνο!
Έκανες βασικά λάθη (που κάναμε πριν 30 χρόνια, όταν δεν υπήρχε διαδίκτυο και φόρουμ και οι πετσοπάδες ήταν αυτοί που μας "καθοδηγούσαν" ).
Σε 40 λίτρα εγώ δεν θα συζητούσα για χρυσόψαρο αλλά για γαριδούλες ή σαλιγκαράκια.
Τι διαστάσεις έχει ακριβώς το ενυδρείο σου? (μου φαίνεται μεγαλύτερο και το 'χεις διακοσμήσει όμορφα).
Ξεκοκκάλισε τα άρθρα στην ενότητα των αρχαρίων για να κατανοήσεις καλύτερα τα πρώτα βήματα.
Το επείγον είναι να βγουν τα ψάρια που τηγανίζονται ένα μήνα στην αμμωνία ή να βάλεις άμεσα μπόλι μέχρι να δεις τι θα κάνεις .
Ναι οι διαστάσεις του ξεγελούν (60x30x30) αλλά είναι oval μπροστά και η Aquel το λέει 45lt - άρα 40 καθαρά αν βγάλεις ξύλο και φίλτρο άντε βίαια να μένουν 42. Τα ψάρια από 4 τα κατέβασα στα 2 αλλά απ' ότι μου λέτε πρέπει να φύγουν και αυτά (αν και σε ξένα forum κάποιοι λένε ότι με πολύ συχνές αλλαγές και πολύ φροντίδα αν και δεν ενδείκνυται δεν είναι και απόλυτα απαγορευτικό) - κρίμα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-13, 18:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Όλα τα υλικά (απο πέτρες και κάλτσες μέχρι σφουγγάρια και siporax)μετά απο καιρό αποικούνται απο έναν αριθμό βακτηρίων.
Το ζήτημα είναι αν αυτός ο αριθμός είναι ικανός να καταναλώνει την αμμωνία και τα NO2 που παράγονται μέσα στο ενυδρείο μας.
Το φίλτρο σου είναι καλό για άλλη χρήση.

(μη μας λες συνέχεια για τα ξένα φόρουμ, ειδικά τα αμερικάνικα-τα ελληνικά είναι καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-13, 18:08
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

τα ψαρακια υπολογισε οτι γινονται 25-30 εκατοστα μη τα βλεπεις σημερα αλλα και μετα απο 1-2 χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-01-13, 19:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
* Εδώ θέλω την κατανόηση σας! Δεν θέλω να έχω μόνο ένα ψάρι - είμαι διατεθειμένος να αλλάζω πολύ συχνά νερό μπορώ να κρατήσω 2 χρυσόψαρα σε 40λ και όχι μόνο 1??? Διάβασα σε πολλά φόρουμ του εξωτερικού ότι ενώ δεν είναι ιδανικό και δεν προτείνεται, ότι μπορεί κανείς να κρατήσει 2 μικρά χρυσόψαρα σε 40 λίτρα αλλά θεωρείται οριακό και χρειάζεται ΠΟΛΥ φροντίδα για να κρατήσουμε ένα τέτοιο ενυδρείο. Τι λέτε είναι ή δεν είναι εφικτό να έχω 2 χρυσόψαρα (μία παλάμη μήκος μαζί με την ουρά) σε 40 λίτρα? Θα κάνω ότι χρειαστεί για να έχω 2 αντί για 1!!
Δεν ειναι μονο το θεμα της καθαριοτητας.
Τα ψαρια αυτα γινονται μεγαλυτερα απο το μηκος του ενυδρειου.
Αν τα κρατησεις εκει θα μεινουν νανοι και οτι συνεπαγεται στην υγεια τους το θεμα αυτο (αν εχεις ακουστά).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
* Αν είμαι ακόμα στη 2η φάση του στρωσίματος πως γίνεται να έχω ταυτόχρονα και πολλά νιτρώδη και πολλά νιτρικά??? Δεν θα έπρεπε να έχω υψηλά νιτρώδη αλλά ακόμα χαμηλά νιτρικά?? Η παρουσία φυτών μπορεί να επηρεάζει τα αυξημένα νιτρικά? Η προσθήκη λιπάσματος που έκανα 2 φορές μπορεί να αυξήσει τα νιτρικά?
Δεν εισαι στη 2η φαση. Το φιλτρο εχει στρωσει, απλα δεν φτανει να φιλοξενησει τις απαραιτητες αποικιες βακτηριων για να μηδενιζει αμμωνια και νιτρωδη.
Δεν μπορει να κανει κατι παραπανω.
Διαβαζεις εδω σχετικα. Νιτροποίηση και οι παράγοντες που την επηρεάζουν
Τα φυτα βοηθανε στην απονιτροποιηση. Χωρις αυτα θα ειχες περισσοτερα νιτρικα (αν και οι ανουμπιες οπως και η φτερη, δεν κανουν τιποτα, αφου ειναι πολυ αργης αναπτυξης φυτα)
Ισως το λιπασμα να ανεβασει αμμωνια, αλλα μονο αν ειναι αζωτουχο λιπασμα.
Τα ενυδρειακα λιπασματα ειναι safe. Μιλαμε λοιπον για φυτοχωμα κλπ


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
* Λίπασμα έριξα μόνο 2 φορές (Seachem Florish Comprehensive) και επειδή είχα άμεσα έξαρση άλγης σταμάτησα να ρίχνω. Κάπου διάβασα ότι και τα φυτά ανεβάζουν τα νιτρικά - είναι σωστή δήλωση αυτή?? Αφού τα φυτά καταναλώνουν τα νιτρικά πώς γίνεται να τα ανεβάζουν . Να συνεχίσω να μη ρίχνω λίπασμα? Οι ανούμπιες τα πάνε μια χαρά και βγάζουν φυλαράκια, το microsorum όμως έχει 3 μέρες που άρχισε να κιτρινίζει. Μπορεί να φταίνε τα υψηλά νιτρώδη σε αυτό (όλα είναι δεμένα σε πέτρες, ξύλα, πετονιά στο τζάμι με βεντούζα)?
Λαθος τα διαβασες. Τα εγραψα και πιο πανω.
Και μη σε ενδιαφερουν προς το παρον τα φυτα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
* API Stress Zyme έριξα 2-3 φορές αλλά σταμάτησα γιατί όλοι στο φόρουμ διαφωνούν και λένε ότι είναι ψευτοβακτήρια και δημιουργούν ασταθή ενυδρεία. Τι να κάνω να βάζω ή όχι? Και αν ναι με κάθε αλλαγή νερού ή μία φορά την εβδομάδα?
Να βαζεις. Οσο εχεις προβλημα τουλαχιστον. Κακο δεν κανουν. Λαθος τα γραψανε.
Αλλαγες να κανεις καθε μερα, μεχρι να λυθει το προβλημα.
50%
Ιδιας θερμοκρασια νερο με αντιχλωριο


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
* Εχθές έκανα 2 αλλαγές νερού σε μία μέρα (25% το πρωί και 15% το βράδυ) και τα νιτρώδη αλλά ούτε καν τα νιτρικά δεν έπεσαν . Οι αλλαγές νερού γιατί δεν βοηθούν? Υπέθεσα αυτό συμβαίνει λόγο μεγάλης υχθιοφόρτισης (σωστά??) και έβγαλα τα 2 ψάρια και τώρα έμεινα με 2. Θα επηρεάσει θετικά η χαμηλότερη υχθιοφόρτιση ή έχει γίνει ήδη ζημιά με την έως τώρα πολύ υψηλή υχθιοφόρτιση? Στατιστικά σε πόσες μέρες μπορώ να περιμένω βελτίωση?
Γιατι ειναι μικρες για να την "ακουσουν" τα νιτρικα, τοσα που ειναι.
Αν θελεις να πεσουν, δεν κανεις μικρες και συχνες αλλα μεγαλη αλλαγη.
Ναι λογω ιχθυοφορτωσης.
Ναι θα ειναι καλυτερα (για λιγο).
Ζημια ισως και να εχει γινει ηδη, ισως να περασε ελαφρα.
Η αμμωνια "καιει" και εσωτερικα οργανα.
πχ μισοκατεστραμενα νεφρα κλπ Τα ψαρια δεν πεθαινουν αμεσως, αλλα δεν ζουν και πολυ ετσι.
Στατιστικα δεν προκειται να δεις φως, αν δεν παρεις ενυδρειο καταλληλο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
* Το ότι ξέπλυνα στη μέση του κύκλου το φίλτρο μου (είχε πέσει η ροή) σε νερό ενυδρείου σημαίνει ότι μπορεί να έχασα και όλα μου τα βακτήρια? Ο βυθός, η ρίζα και τα φυτά δεν διατήρησαν βακτήρια? Το σφουγγάρι του φίλτρου μου έχει μεγάλες τρύπες και ξεπλένεται αμέσως με το που το βουτάω στο νερό και φεύγει όλη η "λάσπη" που μαζεύει. Κάθε φορά που το ξεπλένω θα είναι σαν να αφαιρώ όλες τις αποικίες βακτηρίων από μέσα? Μπορεί τελικά κανείς να διατηρήσει βιολογία σε ενυδρείο 40 λίτρων με σφουγγαρένιο εσωτερικό φίλτρο ή είναι πολύ μικρό και ασταθές?
Εχασες καποια βιολογια, αλλα απο τη στιγμη που εχεις ψαρια μεσα δεν μπορεις να μην κανεις και αλλαγες.
Εγραψα και πιο πανω, δεν φτανει ουτε για ζητω αυτο το φιλτρο με αυτο το σφουγγαρακι.
Ο βυθος κλπ ειναι ακομα πιο ανωριμος απο το φιλτρο, για να πεις οτι μπορει να βοηθησει. Ο βυθος θελει 4-5 μηνες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
* Υπάρχει κάτι να κάνω για τα υψηλά νιτρώδη εκτός από το να περιμένω? Φοβάμαι να καθαρίσω το βυθό γιατί έχει πολύ λίγο καιρό που σχεδόν ίσως στράγγιξα το φίλτρο από βακτήρια! Αν βάλω μία καλή αεραντλία και μια αερόπτερα κάτω από την άμμο θα βοηθήσει το οξυγόνο στη διάσπαση των νιτροδών σε νιτρικά? Τα ψάρια βλέπω ότι επηρεάζονται περισσότερο το βράδυ. Υπάρχει περίπτωση λόγω φυτών και ανάπτυξης βακτηρίων το βράδυ να χρειάζομαι περισσότερο οξυγόνο? Και αν βάλω οξυγόνο δεν θα μειώσω το CO2? Αν ναι θα έχω πρόβλημα με τα φυτά??
Ναι, μπορεις να παρεις μεγαλυτερο φιλτρο με καλα κεραμικα υλικα και να ο μπολιασεις απο στρωμενο φιλτρο.
Το βυθο κρατα τον επιφανειακα καθαρο (δεν τον ανακατευεις δλδ, και τραβας μονο τα σκουπιδια απο πανω του)
Η αεραντλια ειναι ακρως απαραιτητη οπως το βλεπω το θεμα σου.
Η βιολογια τραβαει οξυγονο το ιδιο και τα ψαρια.
Τα νιτρωδη κοβουν το οξυγονο απο το αιμα και τα ψαρια "σκανε".

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
* Η λάμπα μου είναι 11w (της aquael) πόση ώρα πρέπει να τη δουλεύω? Μπορώ να την έχω πχ 3 ώρες το πρωί και 5-6 ώρες το βράδυ?
Μπορεις, αλλα καλυτερα ειναι να ειναι συνεχομενη. 7-8 ωρες καλα ειναι.

Οτι απορια εχεις ρωτα.


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
co2 δεν δημιουργουν τα ψαρια οχι.
Γιατι οχι?
Δεν ανασαινουν τα ψαρια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 25-01-13 στις 19:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-01-13, 19:30
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αν της ποσοτητες αναπνοης της μετραγαμε τι αποτελεσμα θα ειχαμε σπυρο κατα τι γνωμη σου ?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-13, 19:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οσες εδειχνε το co2 τεστ.
Οτι παραγουν, παραγουν.
Για την ποσοτητα παιζει ρολο αριθμος ψαριων, μεγεθος ψαριων, λιτρα, φυτομαζα, ειδος φυταμαζας.

(Οπως και τα φυτα παραγουν λιγο κι αυτα. Ολο το 24ωρο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-01-13, 19:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν της ποσοτητες αναπνοης της μετραγαμε τι αποτελεσμα θα ειχαμε σπυρο κατα τι γνωμη σου ?
αν μετρήσετε και το παραγόμενο διοξείδιο απο την αναπνοή των ψαριών
θα με τρελάνετε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-01-13, 19:46
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα που πήγα τα 2 ψάρια στον μακάκα τον πετσοπά τα παράτησε σε μια σακούλα, δεν τα έβαλε καν σε ενυδρείο για να μην αρρωστήσει τα άλλα αν τα δικά μου έχουν καμιά αρρώστια και δεν έχω ιδέα τι θα τα κάνει!!! Είπε θα τα έδινε σε ένα φίλο του αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος... Το να του πάω τα άλλα 2 ψάρια εγώ το αποκλείω! Καλύτερα να κάνω 50% αλλαγή κάθε μέρα και να κάνω τελικά το ενυδρείο μου μια γυάλα πολυτελείας παρά να τα πάω σε οποιονδήποτε πετσοπά! Είμαι πολύ θυμωμένος μαζί τους που δίνουν ότι συμβουλές να ναι και πάνω απ όλα με τον εαυτό μου που νόμιζα ότι ήξερα και τελικά έμεινα 20 χρόνια πίσω!

Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να έρθει αυτό το ενυδρείο στα ίσια του και να φιλοξενήσει 2 χρυσόψαρα? ¶λλωστε το 1 από τα 2 που μου έμειναν σε γυάλα το είχε η κοπέλα μου για 1,5 χρόνο... Τώρα την πάτησα τα έχω, τι να κάνω??

Το φίλτρο έχει έναν άξονα στη μέση το από πάνω μισό να αντικαταστήσω με βιολογικό υλικό ή το κάτω? Και αυτό είναι σαν μπαλάκια πώς θα το στηρίξω? Να το βάλω μέσα σε καλσόν?? Να κρατήσω αυτό το φίλτρο και να προσθέσω άλλο ένα?? Μία αερόπετρα θα βοηθούσε στη διάσπαση των νιτρωδών το βράδυ (τα ψάρια μου το βράδυ ζορίζονται περισσότερο - γιατί?)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-01-13, 20:12
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
αν μετρήσετε και το παραγόμενο διοξείδιο απο την αναπνοή των ψαριών
θα με τρελάνετε


γιατι οχι αυριο κιολας θα ξεκινησει ποροτι πιστευω οτι θα ειναι τοσο λιγα τα ppm που το τεστ δεν θα τα ποιασει αλλα για να φυγει η απορια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσες εδειχνε το co2 τεστ.
Οτι παραγουν, παραγουν.
Για την ποσοτητα παιζει ρολο αριθμος ψαριων, μεγεθος ψαριων, λιτρα, φυτομαζα, ειδος φυταμαζας.

(Οπως και τα φυτα παραγουν λιγο κι αυτα. Ολο το 24ωρο)
ποσο εχεις παρατηρησει σπυρο εσυ ?ανοιξες θεμα παλι .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios816 : 25-01-13 στις 20:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-01-13, 20:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι το τραβαμε τοσο?
Τα ψαρια αναπνεουν.
Λαμβανουν οξυγονο, αποβαλλουν διοξειδιο.
Τοσο απλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-01-13, 20:50
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

γιατι το τραβαμε ?το θεμα ειναι αν αυτο που λες μπωρει να επηρεασει μια παραμετρο της χημειας του νερου μας και ποσο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-01-13, 21:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να βαζεις. Οσο εχεις προβλημα τουλαχιστον. Κακο δεν κανουν. Λαθος τα γραψανε.


θεωρω πως οταν καποιος -ειδικα αν ειναι εμπειρος χομπυστας- δινει συμβουλες σε καποιο αρχαριο δεν ειναι και το οτι καλυτερο να βγαινουν διαφοροι να κανουν τους εξυπνους αντιπαραθετοντας αυτα τα οποια συμβουλευει, εστω κι αν καποια τα θεωρουμε καπως λανθασμενα ή απαρχαιωμενα ή θεωρουμε πως εχουμε κατι καλυτερο να προτεινουμε το οποιο ειναι εντελως διαφορετικο απο τις αρχικες συμβουλες... εκτος βεβαια αν μιλαμε για χοντροειδεστατα λαθη που μπορει να αποβουν αρνητικα στην υγεια των οργανισμων που φιλοξενουνται, (ομως τι εμπειρος χομπυστας ειναι αυτος που θα δινει τετοιου ειδους "συμβουλες"? ), και απο κει και περα οποιοσδηποτε μπορει να προσθεσει συμπληρωματικα κατι

Ετσι λοιπον ακριβως γι αυτο και για το "fairplay" δε θα αντιπαρατεθω στην παραπανω συμβουλη, αλλα θα κανω ενσταση στο "λαθος τα γραψανε"



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
(μη μας λες συνέχεια για τα ξένα φόρουμ, ειδικά τα αμερικάνικα-τα ελληνικά είναι καλύτερα
το GAB ειναι καλυτερο απο πολλα Αμερικανικα και σιγουρα ειναι απο τα καλυτερα της Ελλαδος, (δεν το λεω απλα για να το πω) ομως αυτο δε σημαινει πως ολα τα Ελληνικα φορουμ ειναι και το οτι καλυτερο (αρκετα απο αυτα, ακομα και απο τα πλεον πολυσυχναστα ειναι για κλωτσιες) οπως επισεις δεν ειναι ολα τα Αμερικανικα φορουμ για τα μπαζα. (εχει κατι εξειδικευμενα διαμαντακια κι εκει...)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
αν μετρήσετε και το παραγόμενο διοξείδιο απο την αναπνοή των ψαριών
θα με τρελάνετε

με KH 2 ποσα ψαρια να προσθεσω για να σταθεροποιησω 6.4 ph?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-01-13, 22:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
λένε ότι είναι ψευτοβακτήρια και δημιουργούν ασταθή ενυδρεία
Οπως και να εχει, η αποψη μου ειναι οτι αυτα που διαβασε ειναι λαθος
Αν καποιους δεν τους βοηθησαν για διαφορους λογους ειναι αλλο θεμα, οπως κι οτι αλλους τους βοηθησαν.
Κακο παντως δεν κανουν σε ενα ενυδρειο, ουτε το κανουν ασταθες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-01-13, 23:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ σιγουρα δεν παιζουν ρολο στη σταθεροτητα η στην ασταθεια ενος συστηματος, σε αυτο συμφωνουμε. (αν προκαλουσαν ασταθεια εξ αλλου μια τετοια συμβουλη θα τη θεωρουσα χονδροειδεστατο λαθος και θα αντιπαρεθετα τις δικες μου αποψεις )
Σταθεροτητα εξ αλλου δε γινεται να εχει ενα συστημα με δυο ψαρια που σε λιγο καιρο δε θα μπορουν να κουνηθουν...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-01-13, 07:30
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
θεωρω πως οταν καποιος -ειδικα αν ειναι εμπειρος χομπυστας- δινει συμβουλες σε καποιο αρχαριο δεν ειναι και το οτι καλυτερο να βγαινουν διαφοροι να κανουν τους εξυπνους αντιπαραθετοντας αυτα τα οποια συμβουλευει, εστω κι αν καποια τα θεωρουμε καπως λανθασμενα ή απαρχαιωμενα ή θεωρουμε πως εχουμε κατι καλυτερο να προτεινουμε το οποιο ειναι εντελως διαφορετικο απο τις αρχικες συμβουλες... εκτος βεβαια αν μιλαμε για χοντροειδεστατα λαθη που μπορει να αποβουν αρνητικα στην υγεια των οργανισμων που φιλοξενουνται, (ομως τι εμπειρος χομπυστας ειναι αυτος που θα δινει τετοιου ειδους "συμβουλες"? ), και απο κει και περα οποιοσδηποτε μπορει να προσθεσει συμπληρωματικα κατι

Ετσι λοιπον ακριβως γι αυτο και για το "fairplay" δε θα αντιπαρατεθω στην παραπανω συμβουλη, αλλα θα κανω ενσταση στο "λαθος τα γραψανε"

Μάλιστα ... fair play, political correct, προστασία στον προλαλήσαντα! Γιατί υπάρχει ιεραρχία και παλαιότητα εδώ μέσα? Εγώ παιδιά καινούργιος είμαι, γνώμες ζητάω και όσο περισσότερη πολυφωνία βλέπω τόσα περισσότερα πράγματα μαθαίνω. Σαν νέος πιστεύω ότι οι ΥΓΕΙΗΣ αντιπαραθέσεις περισσότερα προσθέτουν στη γνώση. Επίσης είναι καλό να βλέπει ένας αρχάριος διαφορετικές "σχολές" σκέψεις και να καταλαβαίνει ότι υπάρχει και χώρος διαφορετικών προσεγγίσεων - ξέρω 'γω ίσως πχ να είναι μια άλλη προσέγγιση το να αγόραζα ένα καινούργιο φίλτρο με χώρο να προστεθεί βιολογικό υλικό να ισορροπούσα τις συνθήκες και σε κανα χρόνο και πριν γίνουν τα ψάρια τέρατα να το μετέτρεπα σε τροπικό - λέω γω τώρα! Βέβαια και να ήθελε κάποιος να το γράψει αυτό δεν θα το τολμούσε με πρακτικές τύπου μη διαφωνείτε όταν κάποιος λέει το σωστό.

Και φυσικά δεν είναι σωστό να κρατάς 2 χρυσόψαρα σε 45 άστρωτα λίτρα! Τώρα όμως αυτή είναι η κατάσταση! Υπαρχει τρόπος η γυάλα μου λοιπόν να γίνει ενυδρείο? Αυτό ρωτάω και θα χαρώ αν κάποιος μπορεί να μου δώσει απάντηση έστω και σε PM έτσι για να μην προκαλέσουμε και το αίσθημα δικαίου!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-01-13, 08:01
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

φιλε μου η λυσεις ειναι
Νεο μεγαλυτερο ενυδρειο (δες λιγο τις αγγελιες μπορει να βρεις καποιο φθηνο)
ή
Αγγελια χαριζεις τα χρυσοψαρα και κανεις ενα ενυδρειο με αλλα ψαρακια ή το καλυτερο ενα γαριδαδικο

ολα τα αλλα για την παρουσα φαση οπως στα εγραψαν
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-01-13, 08:16
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

καλημέρα

άλλο είναι η σωστή διατήρηση ενός ψαριου και άλλο η επιβίωση του.

και σένα αν σε έκλειναν σε ασανσέρ με άλλον ένα και σου πετούσαν κάθε μέρα φαγήτο θα επιβίωνες... αλλά ως πότε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-01-13, 08:27
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Στο δια ταύτα: έκανα 50% αλλαγή νερού εχθές βράδυ, πρόσθεσα API Stress Zyme για όλα τα λίτρα (αυτές τις μέρες θα κάνω συχνές αλλαγές 40-50% μέχρι να πέσουν τα νιτρώδη και τα νιτρικά - να προσθέτω σε κάθε αλλαγή Streess Zyme για όλα τα λίτρα ή μόνο για τα λίτρα που αντικαθιστώ?), έβαλα Prime σε δόση θεραπείας για όλα τα λίτρα (από εδώ και πέρα αυτές τις μέρες να βάζω Prime για όλα τα λίτρα ή μόνο για τα λίτρα που αντικαθιστώ), πρόσθεσα μία αερόπετρα την οποία λειτουργώ το βράδυ. Σήμερα τα ψάρια είναι κινητικότατα και χαρούμενα. Θα μετρήσω μέσα στη μέρα ξανά και σήμερα θα μετρήσω και το νερό της βρύσης για να έχω μια εικόνα και του τι ακριβώς νερό βάζω στο ενυδρείο μου μπας και δε φταίω για όλα εγώ.

Αναφορικά με το φίλτρο: μόλις τώρα κατάλαβα ότι το φίλτρο μου ως σφουγγαρένιο δεν μπορεί να αναπτύξει βιολογία στους επιθυμητούς χρόνους ή και καθόλου αφού θα πρέπει συχνά πυκνά να ξεπλένεται σε νερό ενυδρείου όταν πέφτει η ροή του. Συμπέρασμα σφουγγαρένια φίλτρα και στρωμένα ενυδρεία δεν πηγαίνουν μαζί (τότε γιατί τα πουλούν οι εταιρείες δεν μπορώ να καταλάβω!). Λύση α) μόντα στο συγκεκριμένο φίλτρο μια και έχει καλό κυκλοφοριτή (aquael fan 1 plus - 340λ/ω) και μπόλι το βιολογικό υλικό από στρωμένο ενυδρείο. Δεν έχω ιδέα πώς να μοντάρω αυτό το φίλτρο - θα το ψάξω μήπως βρω κάτι στο νετ. β) αγορά καινούργου φίλτρου ικανό να συγκρατήσει αξιόλογη βιολογία. Παιδιά αυτό το ενυδρειάκι των 80ε μαζί με τα παρελκόμενα και τα λάθη μου + τεστ κλπ πρέπει να μου έχει κοστίσει 250ε. Δεν με παίρνει να πάω και να αγοράσω κανένα γαιδούρι εξωτερικό στο μέγεθος του μισού μου ενυδρείου (θα με χωρίσει η γυναίκα μου στο τέλος). Υπάρχει καμία συμμαζεμένη εσωτερική λύση που να παίρνει βιολογικό υλικό ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ να κάνει τη γυάλα μου ενυδρείο??? Παρακαλώ στις γνώσεις και τις προτάσεις σας.

Όσον αφορά τα χρυσόψαρα, κατάλαβα ότι είναι λάθος και τον κανόνα του 1 ψάρι για 40-50 λτ, αλλά αυτή είναι η κατάσταση σήμερα. Σίγουρα θα τα μετακομίσω πριν γίνουν γαιδούρια. Το ένα άλλωστε από αυτά είναι κανιβαλισμένο ήδη γιατί ζούσε σε γυάλα 1,5 χρόνο άρα σήμερα είναι σίγουρα καλύτερα στο 45λτ απ'ότι αν συνέχιζε να ζει στο κλουβί του (αυτό λογικά έχει ήδη υποστεί νανισμό), το άλλο από τον πετσοπα που το πήρα είμαι επίσης σίγουρος ότι τελικά ζει σε καλύτερο σπίτι αφού ο τύπος είναι υπέρμαχος του χρυσόψαρο είναι - 2 ευρώ κάνει αν πεθάνει έλα πάρε ένα άλλο. ¶ρα και αυτό σε κανέναν άμαθο ή κανένα παιδάκι θα το πουλούσε γιατί δε νομίζω να έχει σοβαρούς πελάτες (κλασσικό πετσοπ γειτονιάς που τα πουλάει όλα και σε καλές τιμές και έχει και 10 χρυσόψαρα). Το θέμα είναι να βρούμε λύση σας παρακαλώ να κάνουμε αυτή τη γυάλα ενυδρείο το συντομότερο. Όποιος έχει διάθεση να βοηθήσει και έχει ιδέες με βάση τα παραπάνω (45λτ - 2 χρυσόψαρα) έστω και αν δεν είναι οι ιδανικές συνθήκες θα χαρώ να τον ακούσω γνωρίζοντας ότι δεν είναι και το απόλυτα ορθό!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-01-13, 08:33
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι μονο το θεμα της καθαριοτητας.
Τα ψαρια αυτα γινονται μεγαλυτερα απο το μηκος του ενυδρειου.
Αν τα κρατησεις εκει θα μεινουν νανοι και οτι συνεπαγεται στην υγεια τους το θεμα αυτο (αν εχεις ακουστά).
+1000
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-01-13, 13:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
...να είναι μια άλλη προσέγγιση το να αγόραζα ένα καινούργιο φίλτρο με χώρο να προστεθεί βιολογικό υλικό να ισορροπούσα τις συνθήκες και σε κανα χρόνο και πριν γίνουν τα ψάρια τέρατα να το μετέτρεπα σε τροπικό - λέω γω τώρα! ...

Και φυσικά δεν είναι σωστό να κρατάς 2 χρυσόψαρα σε 45 άστρωτα λίτρα! Τώρα όμως αυτή είναι η κατάσταση! Υπαρχει τρόπος η γυάλα μου λοιπόν να γίνει ενυδρείο? Αυτό ρωτάω και θα χαρώ αν κάποιος μπορεί να μου δώσει απάντηση έστω και σε PM έτσι για να μην προκαλέσουμε και το αίσθημα δικαίου!
Δεν καταλαβες αυτα που εγραψα πιο πανω μαλλον.
Το ειδος των ψαριων αυτων,, αν μεινουν σε μικρο χωρο, μενουν νανοι.
Δεν θα γινουν τερατακια σε ενα χρονο (οπως θα επρεπε να γινουν)
Αυτο εχει συνεπειες στην υγεια τους.
Θελουν αρκετο χωρο απο την αρχη που ειναι μικρα.
Εξαλλου μεσες λυσεις του τυπου, περνω λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο τωρα και μετα ακομα πιο μεγαλο και πιο μεγαλο και πιο μεγαλο, τις εχουν δοκιμασει πολλοι και τους εχει βγει πιο ακριβο και μανουρα.

Το φιλτρο πρεπει να το αλλαξεις με μεγαλυτερο κι αυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-01-13, 16:41
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα ... fair play, political correct, προστασία στον προλαλήσαντα! Γιατί υπάρχει ιεραρχία και παλαιότητα εδώ μέσα?
καμια σχεση, εξ αλλου με το Σπυρο εχουμε γινει "βιδες" καμποσες φορες για το θεμα των μπουκαλοβακτηριων, απλα θεωρω οπως ειπα και πιο πανω πως αν καποιος εμπειρος ανθρωπος (που ξερουμε πως διατηρει υγειη ενυδρεια και δε λεει χαζομαρες ) δινει συμβουλες σε καποιο αρχαριο με τροπο βημα προς βημα καλο ειναι να μην αντιπαραθετει καποιος τις δικες του αποψεις ωστε να μην υπαρξει συγχιση.
Τωρα απο κει και περα αν ο αρχαριος θελει να μελλετησει παραπερα για να παρει περεταιρω γνωσεις αυτο ειναι αλλο θεμα που ξεφευγει απο το "βημα βημα"

Παράθεση:
Εγώ παιδιά καινούργιος είμαι, γνώμες ζητάω και όσο περισσότερη πολυφωνία βλέπω τόσα περισσότερα πράγματα μαθαίνω.
εν μερι εχεις δικιο, ομως το ενυδρειο σου ειναι σε κρισιμη κατασταση οποτε επι του παροντος το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ακολουθησεις ενα τυφλοσουρτη, και μετα οταν περασει η μπορα μπορουμε να συζητησουμε χιλια δυο.
Η σειρα που σου εδωσε ο Σπυρος δεν ειναι λαθος οποτε δε βλεπω λογο να δωσω τις δικες μου συμβουλες (οι οποιες εκτος οτι δεν περιλαμβανουν μπουκαλακια ειναι και διαφορετικες σε καποια σημεια, ομως σε ενα επιθυμητο αποτελεσμα δε φτανεις μονο με ενα και μοναδικο τροπο )

Παράθεση:
Σαν νέος πιστεύω ότι οι ΥΓΕΙΗΣ αντιπαραθέσεις περισσότερα προσθέτουν στη γνώση.
βεβαιως και συμφωνω (εξ αλλου ειμαι λατρης της αντιπαραθεσης), αν ψαξεις τα θεματα τα οποια γινονται συζητησεις εκ του ασφαλους (εννοω εκει οπου δεν υπαρχουν ψαρια να κινδυνευουν) ειμαστε γεματοι αντιπαραθεσεις.
Οταν ενα θεμα ομως εχει γραμμενο πανω του με xxxl bold τη λεξη sos τοτε θεωρω ανουσιες και σπαστικες τις αντιπαραθεσεις (κατι που προφανως δεν βλεπουν ετσι οι περισσοτεροι αλλα ειναι θεμα ιδιοσυγγρασιας)


Παράθεση:
Επίσης είναι καλό να βλέπει ένας αρχάριος διαφορετικές "σχολές" σκέψεις και να καταλαβαίνει ότι υπάρχει και χώρος διαφορετικών προσεγγίσεων - ξέρω 'γω ίσως πχ να είναι μια άλλη προσέγγιση το να αγόραζα ένα καινούργιο φίλτρο με χώρο να προστεθεί βιολογικό υλικό να ισορροπούσα τις συνθήκες και σε κανα χρόνο και πριν γίνουν τα ψάρια τέρατα να το μετέτρεπα σε τροπικό - λέω γω τώρα! Βέβαια και να ήθελε κάποιος να το γράψει αυτό δεν θα το τολμούσε με πρακτικές τύπου μη διαφωνείτε όταν κάποιος λέει το σωστό.
απαντας μονος σου πιο κατω λεγοντας :


Παράθεση:
Και φυσικά δεν είναι σωστό να κρατάς 2 χρυσόψαρα σε 45 άστρωτα λίτρα!
ειναι ενα προβλημα που πρακτικα δεν εχει λυση που να μην περιλαμβανει ενα μεγαλυτερο χωρο (τωρα ενυδρειο θα ειναι? πλαστικο κουτι θα ειναι?
πισινα θα ειναι? ....κατι μεγαλυτερο τεσπα)

Παράθεση:
Τώρα όμως αυτή είναι η κατάσταση! Υπαρχει τρόπος η γυάλα μου λοιπόν να γίνει ενυδρείο?
κατα τη γνωμη μου οχι.
Υπαρχουν τροποι σιγουρα να καταφερεις να επιβιωσουν τα ψαρακια για ενα ορισμενο χρονικο διαστημα οπως θα γινοταν αν ηταν σε καραντινα, οκ, οχι ομως για να ζησουν σωστα ολο το υπολοιπο της ζωης τους.



Παράθεση:
Αυτό ρωτάω και θα χαρώ αν κάποιος μπορεί να μου δώσει απάντηση έστω και σε PM έτσι για να μην προκαλέσουμε και το αίσθημα δικαίου!
εχεις παρει ηδη συμβουλες τις οποιες αν ακολουθησεις -ασχετα με ολα οσα υπωνονται εδω- θα καταφερεις να διατηρησεις πιθανων στη ζωη τα ψαρια σου μεχρι να αναβαθμιστεις.
Αν καποιος σου δωσει διαφορετικες συμβουλες που επισεις να εχουν το ιδιο αποτελεσμα η διαφορα στην ουσια θα ειναι μηδαμινη, και το υπαρκτο προβλημα σου δεν ειναι απλα το θεμα των λιτρων αλλα το θεμα του χωρου...
Αντε και πες οτι συνδεσες το ενυδρειο με τη βρυση και δεν εχεις ουτε φιλτρα ουτε τιποτα αλλα μονιμα πεντακαθαρο νερακι, τα συγκεκριμενα ψαρια εκει μεσα περιοριζονται και ειτε καποια στιγμη δε θα μπορουν ουτε να στριψουν εκει μεσα, ειτε θα υποστουν νανισμο με ολες τις πιθανες συνεπειες.
Το αμεσο προβλημα που πρεπει να λυσεις ειναι βεβαια να φτιαξεις γρηγορα βιολογια, και αυτο μπορει να επιτευχθει μονο με μπολι.
ευτυχως υπαρχουν παρα πολλοι συγχομπυστες στη Θεσσαλονικη οποτε αν γραψεθις μια αγγελια με τιτλο "ζητειται μπολι αμεσα, Θεσσαλονικη" ολο και καποιος θα βρεθει. Το πιο δυσκολο στην επιλυση του ομως προβλημα ειναι το μετα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-01-13, 16:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ξεχασα κατο σημαντικο.
Ριχνε seachem prime στο ενυδρειο (αντιχλωριο ειναι, αλλα αποτοξικοποιει και αμμωνια κλπ στην αναγκη), μια δοση για τα λιτρα νερου του, για καθε 1 ppm αμμωνιας που μετρας.
Μαξιμουμ η 5πλη δοση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-01-13, 18:21
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές και τις μεταξύ σας αντιπαραθέσεις που εγώ προσωπικά μόνο γόνιμες τις βλέπω. Η βοήθειά σας ήταν άμεση και παραπάνω από επαρκής!

Σήμερα άλλαξα πάλι 50% νερό, και έβαλα Prime x 4 της δόσης Αμμωνία 0,25, Νιτρώδη 1, Νιτρικά 20-30. Και αγόρασα νέο εσωτερικό φίλτρο με συνδυασμό βιολογικού υλικού και 2 σφουγγαριών (Eheim biopower 160) το οποίο τρέχει παράλληλα με το υφιστάμενο. Αναφορικά με τα ψάρια το πιθανότερο είναι μόλις πάρω 0,0,20 να πάνε σε καλύτερο σπίτι, να ανέβει η θερμοκρασία και να μπουν τροπικά (τι θα πάρω, τι χωράει κλπ φαντάζομαι να βρω σε άλλα θέματα αλλά να ρωτήσω σε μέγεθος μικρού χρυσόψαρου όλα τα ψάρια πάλι 40 λίτρα το ένα θέλουν, όχι ε?? Λογικά αυτό ισχύει για τα χρυσόψαρα και για ψάρια που γίνονται εξίσου μεγάλα σωστά?). Πιστεύω είμαι σε σωστό δρόμο, τα ψάρια χοροπηδάνε και σύντομα ευχάριστα θα δώσουν το σπίτι τους σε άλλα που θα ταιριάζουν περισσότερο στα λίτρα μου. Ερώτηση: αν στρωθεί το καινούργιο φίλτρο και αναπτύξει βιολογία, ανέβει η θερμοκρασία φύγουν τα χρυσόψαρα και μπουν τροπικά θα κάνει πάλι κύκλο το ενυδρείο και αν ναι εξίσου έντονο???

ΠΡΟΣΟΧΗ: Μέτρησα όμως και το νερό της βρύσης μου καθώς και ένα εμφιαλωμένο νερό που μόλις άνοιξα τα αποτελέσματα και στα 2 νερά Αμμωνία 0,25, Νιτρώδη 0, Νιτρικά 5 (με API υγρά τεστ)!!! Τι μας λέει αυτό ότι το σπίτι μου και το Ζαγόρι έχουν αμμωνία και νιτρικά ή ότι τα τεστ της API είναι λίγο ευαίσθητα - πειραγμένα (παραγωγή 8ος, 9ος, 10ος 2012)?? Και αν είναι έτσι μήπως το 1 νιτρώδη και τα 30 νιτρικά είναι στην πραγματικότητα 0.5 νιτρώδη και 15 νιτρικά αν το τεστ τείνει να "υπερβάλει λίγο"?? Αυτό το με τεστ της API κάπου διάβασα ότι έχει απασχολήσει και άλλο μέλος. Έχει κανείς άποψη επ αυτού? Εγώ το αγόρασα ως το πιο ακριβές τεστ του εμπορείου!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
πρόβλημα, νιτρικά, νιτρώδη


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υψηλό Kh και Ph giotiss Αρχάριοι γλυκού νερού 5 22-12-11 15:19
πρόβλημα με νιτρώδη και νιτρικά!!! thoikos Αρχάριοι γλυκού νερού 6 14-03-11 14:32
Υψηλό ph giorgaki20 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 25-11-06 17:08
Βοήθεια... υψηλό pH giokreta Γλυκό νερό - Γενικά 1 14-10-05 13:41
υψηλό Νο2 dlallountas Γλυκό νερό - Γενικά 12 08-02-04 16:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13229 seconds with 14 queries