Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-04-12, 13:07  
ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ!ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ...
 
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma
Senior Member
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος 25-04-12, 13:07
Αξιολόγηση: (1 votes - 1,00 average)

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστω που με δεχτηκατε στην παρεα σας
Ειμαι 38 χρονων και πριν 2 μηνες εφεραν δωρο στον μικρο μου γιο (4 χρονων) ενα ενυδρειο 30 λιτρων με ενσωματωμενη λαμπα και εσωτερικό φίλτρο

Αγορασα εναν θερμοστατη, μια ανουμπια, υποστρωμα (καφε χρωματος) ειδικο για την αναπτυξη φυτων, τοποθετησα επισης ενα κομματι ξυλο στον πυθμενα και ενα διακοσμητικο (το οποιο σκεφτομουν οτι θα μπορουσε να λειτουργησει ως κρυψωνα - εαν και εφοσον απαιτηθει) και δυο πετρες που βρηκα διπλα σε ενα ποταμι (τις οποιες πρωτα επλυνα & εβρασα)

Πηρα μπολι απ τον πετσοπα (ασχημη λεξη, αλλα δυστυχως επικρατησε), αντιχλωριο και επιπλεον βακτηρια και εδω και 2 μηνες ολα πηγαινουν σχετικα καλα (γραφω σχετικα, γιατι ηδη εχω εντοπισει αρκετα λαθη σ αυτα που εκανα!!)

Εχω αγορασει 2 γκαπυ, ενα αρσενικό και ενα θηλυκο (το αποτελεσμα ειναι το αρσενικο να κυνηγαει συνεχως το θηλυκο! 1ο ΛΑΘΟΣ), μια ζεβρα (2ο ΛΑΘΟΣ, διαβασα πως τα συγκεκριμενα ζουν σε κοπαδια), 2 πολυ μικρα ψαρια (με μπλε - κοκκινο, "φωσφοριζοντα" χρωματισμο) και μια γαριδα.

Το ενυδρειο ειναι πισω απο παραθυρο και εχει αρκετο φως...
Ξεκιναω τωρα τις ερωτησεις
1. Πρεπει να αναβω τη λαμπα ή αρκει το φως του ηλιου?
2. Ταιζω τα ψαρια 2 φορες την ημερα (ειναι οκ?)
3. Η θερμοκρασια ειναι σταθερη στους 26. Τωρα που καλοκαιριαζει, διακοπτω τη χρηση του θερμοστατη?
4. Ο γιος μου θελει να του αγορασω εναν γλυφτη (η αληθεια ειναι πως εγω του περιγραψα το συγκεκριμενο ψαρι...και απο τοτε το ζηταει!!!) και ενα σαλιγκαρι (αυτο το ανεφερε μονος του!!!). Υπαρχει δυνατότητα για επιπλεον ψαρι (γλυφτη) και σαλιγκαρι?
5. Υπαρχει καποιο σημαντικο "λαθος" σε οσα σας ανεφερα?
6. Ξεχασα να αναφερω πως η ζεβρα ορισμενες φορες κυνηγα σχεδον ολα τα υπολοιπα ψαρακια

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας
Η αληθεια ειναι πως γραφτηκα στο συγκεκριμενο φορου, εχοντας διαβασει αρκετα σε διαφορα φορουμ και εκανα την επιλογη μου, εχοντας ως γνωμονα πως μοιραζεστε τις γνωσεις σας, χωρις τουπε και υφος. Και το αναφερω, γιατι σε ορισμενα αλλα φορουμ...μονο που δεν "εδειραν" ορισμενους αρχαριους...για τα λαθη που εκαναν (εννοειται λογω ελλειψης γνωσης!)
Εμφανίσεις: 57963
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 23-05-12, 12:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πανω απο ολα η υγεια.
Περαστικα.

Η ασπρη αμμος ναι, αν δεν υπαρχει σωστη κυκλοφορια και φιλτρανση θα φαινεται βρωμικη.
Το προβλημα ομως δεν ειναι αν θα φαινεται βρωμικη, αλλα οτι χωρις σωστη κυκλοφορια και φιλτρανση θα ειναι βρωμικη, ακομα κι αν δεν φαινεται χρησιμοποιωντας σκουροχρωμη αμμο.
Η ασπρη αμμος λοιπον, μας δειχνει πιο ευκολα την κατασταση της
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 24-05-12, 07:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΑΥΞΑΝΟΜΑΣΤΕ...!

Χθες μας "επισκέφτηκε" (new born!!) μία νέα red cherry...

To θέμα είναι πως θα πρέπει να "κρατησω" για περίπου 10 ημέρες, έναν επιπλέον Γκάπυ (ευτυχώς είναι αρσενικός), ένα σαλιγκάρι και νομίζω 2-3 tetra

Θα έχω πρόβλημα για 10 ημέρες στο 30λιτρο ενυδρείο ή να μην την κάνω τη χάρη????

EDIT : Δεν ξέρω αν σε κάποιους ακουστεί χαζο...αλλά δοκίμασα το εξής. Πήρα κερατοφυλλο απο έναν φίλο, το τοποθέτησα εντός του ενυδρείου, χωρίς φύτεμα εννοείται, αλλά επειδή στην ουσία είναι φυτό που επιπλέει, είχα τελικά πρόβλημα στο τάισμα
Μεγάλο μέρος της τροφής μπλεκόταν μέσα στο κερατοφυλλο...με όλες τις "συνέπειες"
Τελικά αγόρασα δύο πλαστικές βεντούζες και "έπιασα" σ αυτές τις δύο άκρες του κερατόφυλλου και το τοποθέτησα περίπου στη μέση του ενυδρείου, σε τέτοιο σημείο ώστε οι βεντούζες να φαίνονται ελάχιστα
Όλοι πλέον είναι ευχαριστημένοι

EDIT 2 : Διαβάζω αρκετά συχνά πως η αναλογία για γέννες στα γκάπυς είναι 1/3. Αν ξέρει κάποιος απαντά : Πως υπολογίστηκε αυτή η αναλογία? Εννοώ γιατί πχ δεν είναι 1/2 ή 1/5?
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 24-05-12, 19:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΥΠΕΡΠΛΗΘΥΣΜΟΣ !!!


Για την επόμενες 7-10 ημέρες το 30λιτρο μου θα έχει
Α. 2 + 1 αρσενικά γκαπυς (o ένας "φιλοξενούμενος")
Β. 1 + 1 apple snail (το ένα "φιλοξενουμενο")
Γ. 2 neon tetra (και τα δυο "φιλοξενούμενα)
Δ. 1 amano
E. 6 red cherries

Θα πρέπει να κάνω πιο συχνές αλλαγές νερού?
Αυτή τη στιγμή αλλάζω 30% του νερού, κάθε εβδομάδα
Μετρήσεις πότε θα χρειαστεί να κάνω?
Γενικά πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο???

Καλώς ή κακώς, κάνω χάρη σε μια φίλη με τους φιλοξενούμενους, αλλά ούτε θέλω να πάθουν κάτι, ούτε να προκαλέσουν θέμα στα "δικά μου"!

Όποιος έχει άποψη, please...HELP!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 24-05-12, 21:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

2 την εβδομαδα 30% για σιγουρια

Οι μετρησεις και οι (σωστες) αλλαγες δεν εκαναν ποτε κακο

Τα apple φοβαμαι πιο πολυ για ρυπους και κατακρατηση μεταλλικων αλατων απο το νερο (αλλαγη παραμετρων δλδ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 24-05-12, 23:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όλες οι γαρίδες νεκρές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !

Περίπου 3 ώρες είχα να δω το ενυδρείο...και...

Η amano χτυπιόταν σε όλο το ενυδρείο (το σώμα της σχεδόν φωσφόριζε!!), οι red cherries ηταν στην επιφανεια ανασκελα
Μόλις η amano έπεσε στον πυθμένα, ένα από τα σαλιγκάρια ανέβηκε πάνω της

Τις έβγαλα ΟΛΕΣ απ το ενυδρείο, δυστυχώς νεκρές
Έκανα μια αλλαγή 50% αλλά δυστυχώς δεν έχω διαθέσιμα τεστ για να δω τι εγινε

Καμιά ιδέα ??? Ειλικρινά δεν ξέρω τι να γράψω. Έχω κολλήσει τελείως
Μέχρι χθες υποτίθεται πως είχα γόνο από γαρίδες και σήμερα δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ

Είναι δυνατόν έτσι ξαφνικά να πέθαναν ταυτόχρονα τόσες πολλές???
Έχει ξανασυμβεί??
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 24-05-12, 23:36
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Έβαλες τίποτα άλλο ή μόνο τα ψάρια και τις γαρίδες; Καινούργια φυτά; Ανακάτεψες το βυθό; Τα ψάρια έχουν το οποιοδήποτε σύμπτωμα; Θερμοκρασία;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 25-05-12, 07:24
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Έβαλες τίποτα άλλο ή μόνο τα ψάρια και τις γαρίδες; Καινούργια φυτά; Ανακάτεψες το βυθό; Τα ψάρια έχουν το οποιοδήποτε σύμπτωμα; Θερμοκρασία;
Μου έφερε ένα φυτό, αγορασμένο από pet shop, μοιάζει με κερατοφυλλο αλλά ήθελε φύτεμα
Το φύτεψα με τη βοήθεια λαβίδας, χωρίς όμως να ανακατέψω τον βυθό

Είναι απίστευτη η απογοήτευση με όσα έγιναν...

Τα ψάρια δείχνουν να μην ενοχλήθηκαν απο τπτ
Η θερμοκρασία σταθερη, εδω και μήνες

Μήπως να ΜΗΝ ξαναβάλω γαρίδες?
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 25-05-12, 10:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Tiς γαριδες τωρα τις εβαλες ή τις ειχες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 25-05-12, 10:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tiς γαριδες τωρα τις εβαλες ή τις ειχες?
Τις ειχα εδώ και 2 μήνες σχεδόν (εκτός από 3 που τις έβαλα πριν 15 μέρες περίπου)

Είχα στρώσει το ενυδρείο, περίμενα να περάσει ένας μήνας για να στρώσει και ο βυθός και μετά τις έβαλα
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 25-05-12, 10:26
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μετρήσεις δεν έχεις για να ξέρουμε αν πήγε τίποτα στραβά στη βιολογία σου.

Δική μου εκτίμηση (κι ας είναι παρακινδυνευμένη) είναι ότι μπήκε κάποια τοξίνη μαζί με το φυτό (ίσως κάποιο φυτοφάρμακο, κάποιο αλγοκτόνο, φάρμακο για τα σαλιγγάρια,...) ή βγήκε κάτι από το βυθό. Εγώ θα έκανα μια αλλαγή, θα έβαζα λίγο παραπάνω αντιχλώριο και καλό θα ήταν να μπει και άνθρακας για κάποιες μέρες και αεραντλία αν υπάρχει.

Αν είχες μετρήσεις πάντως θα μπορούσαμε να μιλήσουμε πιο σίγουρα.

Ρίχνεις καθόλου λιπάσματα; Excel ή διοξείδιο υπάρχει;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 25-05-12, 10:29
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετρήσεις δεν έχεις για να ξέρουμε αν πήγε τίποτα στραβά στη βιολογία σου.

Δική μου εκτίμηση (κι ας είναι παρακινδυνευμένη) είναι ότι μπήκε κάποια τοξίνη μαζί με το φυτό (ίσως κάποιο φυτοφάρμακο, κάποιο αλγοκτόνο, φάρμακο για τα σαλιγγάρια,...). Εγώ θα έκανα μια αλλαγή, θα έβαζα λίγο παραπάνω αντιχλώριο και καλό θα ήταν να μπει και άνθρακας για κάποιες μέρες.

Αν είχες μετρήσεις πάντως θα μπορούσαμε να μιλήσουμε πιο σίγουρα.
Έκανα χθες αλλαγή 50%, έβαλα και λιγο παραπάνω αντιχλώριο
Εντός του ΣΚ ελπίζω να καταφέρω να κάνω και μετρήσεις
Ρίχνω λίπασμα σχεδόν κάθε δέκα μέρες (δεν θυμάμαι ποιο, γιατί δεν είμαι σπίτι τώρα για να το δω)

Πάντως ότι έγινε, έγινε μέσα σε ελάχιστη ώρα
Και πριν δεν υπήρχε καμία ένδειξη πως κάτι πάει στραβα.

Δυστυχώς
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 25-05-12, 13:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα χθες αλλαγή 50%, έβαλα και λιγο παραπάνω αντιχλώριο
1. Ποσα λιτρα νερου αλλαγης, σε ποσα λιτρα νερου ενυδρειου?
2. Γνωριζουμε θερμοκρασια νερου ενυδρειου και θερμοκρασια νερου αλλαγης, κατα την στιγμη της εισαγωγης του στο ενυδρειο?
3. Γνωριζουμε pH νερου ενυδρειου και ph νερου αλλαγης, κατα την στιγμη της εισαγωγης του στο ενυδρειο?
4. Ποση ωρα εμεινε να περιμενει το νερο της αλλαγης, πριν μπει στο ενυδρειο?
5. Ποση ωρα εκανες περιπου για να εισαγεις το νερο της αλλαγης στο ενυρειο?
6. Ηταν βρυσης απο τη βανα του κρυου ή ειχε και απο τη βανα του θερμοσιφωνου?
7. Οι σωληνες υδρευσης ειναι χαλκοσωληνες, ποσων ετων ειναι η εγκατασταση?
8. Ποση ωρα αφησες να τρεξει νερο, πριν αρχισεις να μαζευεις νερο για την αλλαγη?
9. Το λαστιχο που χρησιμοποιησες σε τι κατασταση ειναι εσωτερικα?
10. Ειχε μεινει μεσα στο σωληνα αλλαγης, νερο απο την προηγουμενη αλλαγη?
11. Τι αντιχλωριο χρησιμοποιησες και ποσα ml?
12. Το εβαλες στο ενυδρειο ή στο νερο της αλλαγης?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 25-05-12, 13:18
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Ποσα λιτρα νερου αλλαγης, σε ποσα λιτρα νερου ενυδρειου? Περιπου 12 λιτρα σε 30λιτρο ενυδρειο
2. Γνωριζουμε θερμοκρασια νερου ενυδρειου και θερμοκρασια νερου αλλαγης, κατα την στιγμη της εισαγωγης του στο ενυδρειο? 25 στο ενυδρειο, 22 περίπου στο νερό της αλλαγης
3. Γνωριζουμε pH νερου ενυδρειου και ph νερου αλλαγης, κατα την στιγμη της εισαγωγης του στο ενυδρειο? Οχι
4. Ποση ωρα εμεινε να περιμενει το νερο της αλλαγης, πριν μπει στο ενυδρειο? Λιγοτερο απο μια ώρα
5. Ποση ωρα εκανες περιπου για να εισαγεις το νερο της αλλαγης στο ενυρειο? Μερικά λεπτά
6. Ηταν βρυσης απο τη βανα του κρυου ή ειχε και απο τη βανα του θερμοσιφωνου? Το 2ο
7. Οι σωληνες υδρευσης ειναι χαλκοσωληνες, ποσων ετων ειναι η εγκατασταση? 5 ετών (δεν έχω ιδέα τι σωλήνες είναι)
8. Ποση ωρα αφησες να τρεξει νερο, πριν αρχισεις να μαζευεις νερο για την αλλαγη? Συνήθως το αφήνω 1 λεπτό. Ισως χθες να μην το έκανα
9. Το λαστιχο που χρησιμοποιησες σε τι κατασταση ειναι εσωτερικα? Σε πολυ καλή κατάσταση
10. Ειχε μεινει μεσα στπ σωληνα αλλαγης, νερο απο την προηγουμενη αλλαγη?Οχι
11. Τι αντιχλωριο χρησιμοποιησες και ποσα ml? Εκκρεμότητα - Θα απαντήσω όταν θα πάω σπίτι
12. Το εβαλες στο ενυδρειο ή στο νερο της αλλαγης?
Στο νερό της αλλαγής. Εχω ένα δοχείο για τις αλλαγές και εκεί κάνω την προετοιμασία του νερου. Συνηθως το αφηνω πανω απο 2 ωρες, αλλα χθες ηταν αδύνατο να περιμενω τοσο
Να υποθέσω πως οι ερωτήσεις αφορούν στο από δω και πέρα???
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 25-05-12, 13:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
11. Τι αντιχλωριο χρησιμοποιησες και ποσα ml?
12. Το εβαλες στο ενυδρειο ή στο νερο της αλλαγης?
Εκανα και edit
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Να υποθέσω πως οι ερωτήσεις αφορούν στο από δω και πέρα???
Και σε αυτο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 25-05-12 στις 13:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 25-05-12, 13:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα και edit
Το είδα
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 01-06-12, 08:52
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ & ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

Στο ενυδρείο πλέον όλα προχωράνε καλά
Έμεινε μόνο η απογοητευση για τις απώλειες των γαρίδων

Δυστυχώς διαπίστωσα καθυστερημένα πως στην ενότητα του φόρουμ για τα ασπόνδυλα και συγκεκριμένα για τις γαρίδες, υπάρχει σαφής αναφορά πως "πλένουμε τα φυτά, πριν τα τοποθετήσουμε στο ενυδρείο"
To ερώτημα είναι (αν και ίσως φανεί χαζο!) : Τα πλένουμε με νερό βρύσής ή με νερό από το ενυδρείο?
Πρέπει να τα αφήσουμε σε νερό με συχνές αλλαγές πριν τα βάλουμε στο ενυδρείο ή ένα πλύσιμο αρκεί?

¶λλη ερώτηση : Θα απουσιάσω 3 ημέρες. Με ρυθμισμένο το φως 8 ωρες ανά ημέρα, αλλά χωρίς καθόλου τροφή για 3 ημέρες, θα έχουν πρόβλημα τα ψάρια?
Την τελευταία φορά πού είχα λείψει 15 ημέρες, είχα ρίξει στα ψάρια μισή ταμπλέτα διακοπών.
Μπορώ να χρησιμοποιήσω ξανά το 1/2 της ίδιας ταμπλέτας?

Αυταααααααααα

EDIT : Ξέχασα να αναφέρω ένα συμβαν στο πετ σοπ, της περιοχης μου. Μητέρα πελατισσα (πανω απο τα 2α - αντα) με τον γιο της (περίπου 15 χρονων). Ρωταει τον υπαλληλο : Τι άλλα ψάρια μπορεί να βάλει στο 25λιτρο ενυδρειο της, στο οποιο μέσα έχει έναν μονομάχο. Ο υπαλληλος (και μπραβο του), της απανταει πως μπορεί να βάλει μονο γαριδες ή σαλιγκαρια. Εκείνη απογοητευεται! Ο γιος της απανταει πως ο μονομαχος, μονο με αλλον μονομαχο δεν παει μαζι. Με όλα τα άλλα ταιριάζει! Ο πετσοπας επιμενει. Η κυρια βλεπει κάτι ξιφοφορους και τον ρωταει γι αυτους. Πόσους μπορεί να βάλει. Ο πετσοπας της απανταει, πως αν δεν ειχε μονομαχο μπορει να βάλει μια 3αδα. Εκείνη ακούει 30 και χαιρεται!!! Της ξαναλεει : 3αδα. Εκείνη απογοητευεται! Τελικά του ζηταει 5 ξιφοφορους, λέγοντας :µΕ και τι έγινε???Το πολυ πολυ να τους φάει! Δεν άντεξα... Της είπα ΟΤΙ ΗΞΕΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ...ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 01-06-12, 12:18
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Συνήθως τα απλά που πρέπει να κάνεις και είναι μέχρι ενός σημείου υπέρ αρκετά είναι:

-Να αφαιρέσεις πλήρως τον πετροβάμβακα από τις ρίζες, προσπαθώντας φυσικά να μην τραυματίσεις το φυτό. Είναι πολλές φορές κουραστική διαδικασία, αλλά πρέπει.

-Πολύ καλό ξέπλυμα στη βρύση.


Για ακόμα μεγαλύτερη σιγουριά:

-Απολύμανση των φυτών και δική μου επιλογή είναι με υπερμαγγανικό κάλιο. Εκτός από τους άλλους λόγους, για τους οποίους κάνουμε απολύμανση, σκοτώνεται και η άλγη, η οποία αν έχει τραβήξει τοξικά και φαγωθεί από τις γαρίδες, ας πούμε, είναι επικίνδυνη.


Ένα βήμα παραπάνω:

-Μπάνιο σε διάλυμα νερού και διττανθρακικής σόδας (η μαγειρική), καθώς εξουδετερώνει κάποια είδη εντομοκτόνων, και αμέσως καλό ξέπλυμα.


Ένα βήμα πριν την υστερία:

-Καραντίνα με ένα φιλτράκι με ενεργό άνθρακα.



Και πάλι 100% σίγουρος δε θα μπορείς να είσαι, αφού μπορεί να έχουν απορροφήσει κάτι και να το πετάξουν κάποια στιγμή. Μπορεί να έχουμε βάλει όλοι φυτά στα οποία να είχε μείνει κάτι πάνω, αλλά να μην είχαμε τόσο ευαίσθητα είδη και με τις αλλαγές νερού να απομακρύνθηκαν σιγά σιγά όλα τα κατάλοιπα. Προσωπικά πάω μέχρι την απολύμανση και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Έχω κάνει και όλο το σετάκι, αλλά βαρέθηκα από ένα σημείο και μετά. Ίσως αν είχα πιο ευαίσθητα είδη να ήμουν πιο υποχόνδριος! Πιο πολύ είναι να σου κάτσει η στραβή με καμιά περίεργη παρτίδα π.χ. από Ασία μεριά.



Όσο για την ιστορία στο μαγαζί, μαγκιά του υπαλλήλου, αλλά η μαμά προφανώς ήθελε να διδάξει στο παιδί της την απαξίωση στη ζωή. Πρώτη ή τελευταία φορά είναι που γινόμαστε μάρτυρες τέτοιων γεγονότων; Η ιστορία που μου έχει μείνει εμένα είναι μια μαμά με τα πιτσιρίκια, αφού τις προηγούμενες μέρες είχε πάρει ένα 2λιτρο πλαστικό... πράγμα και κάθε μέρα έπαιρνε και ένα καινούργιο ζωντανό προσπαθούσε να πάρει το οκ από τον υπάλληλο ότι ένα amphiprion ocellaris (nemo) θα άντεχε έστω και μισή ωρίτσα στο γλυκό για να το δουν τα παιδιά της να χαρούν.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 01-06-12, 12:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΙΣΜΑ?

Στέλιο ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Για το ταίσμα ή μάλλον για την 3ημερη νηστεία, έχεις καμία ιδέα?
(εσύ ή καποιος άλλος εννοείται)

Να προτιμήσω τη νηστεία για 3 μέρες ή να ρίξω ταμπλέτα διακοπων?
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 01-06-12, 12:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ωχ, ξεχάστηκα!

Για τρεις μέρες εγώ δε θα ανησυχούσα. Τα ψάρια αντέχουν για πολύ καιρό ατάιστα, αν δε μιλάμε για ειδικές περιπτώσεις όπως νεογέννητα. Αν είχες αυτόματη ταΐστρα και την είχες ήδη δοκιμάσει για να ξέρεις ότι δουλεύει σωστά να την έβαζες. Αλλά για τόσες λίγες μέρες δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι ιδιαίτερο. ¶ντε αν θες να κρατήσεις μια πισινή (για ψυχολογικούς λόγους και μόνο) τάισε λίγο καλύτερα την προηγούμενη μέρα και κάνε μια αλλαγή νερού.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 12-06-12, 09:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ & ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

Επιτέλους βρήκα τεστ...(και ταυτόχρονα περιμένω μέσω ebay τα τεστ που παρήγγειλα )

ΝΗ3/ΝΗ4:0
ΝΟ2:0
NO3:<15 (Η τιμή είναι μεταξύ 12,5 - 15 / Είναι φυσιολογικό?)
ph:7.5

Οι μετρήσεις έγινα με υγρά τεστ της Tetra
Η μέτρηση του PH έγινε με συσκευή (Phμετρο) που μου έφερε ένας φίλος / Δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει τέτοια συσκευή!
Υπάρχει περίπτωση η συσκευη να μετράει %^@#$@%^???

Η θερμοκρασία σταθερή στους 24 - 25 C.
Νομίζω γενικά πως πάμε καλα!
Αναμένω και τα ανεμιστηράκια για την ψύξη (γιατί έρχονται δύσκολες μερες)

Η μοναδική ΜΕΓΑΛΗ εκκρεμότητα είναι η αγορά νέου ενυδρείου...η οποία θα πάει για μετά το καλοκαίρι!
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 12-06-12, 10:03
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλά είναι τα νιτρικά σου. Να υπολογίσεις μέχρι την αλλαγή να μην ξεπερνάνε τα 20. Αυτό δεν το λέω για να αραιώσεις τις εβδομαδιαίες αλλαγές άμα δεν έφτασαν στα 20, αλλά για να τις κάνεις πιο συχνά αν χρειαστεί.

Το pHμετρο αν δεν έχει χαλάσει και το καλιμπράρει πού και πού μια χαρά δείχνει. Για Αθήνα πάντως κάπου εκεί είναι το pH.

Ελπίζω σήμερα και αύριο να μη γίνει πανικός με τη ζέστη!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 12-06-12, 10:28
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΦΥΤΑ

Για όσο καιρό κρατήσω το 30λιτρο, αποφάσισα να προσθέσω μερικά φυτά
Αυτή τη στιγμή εχω ελάχιστα : 2 ανούμπιες, μια ανούμπια νάνα και αρκετό κερατοφυλλο

Τα φυτά τα οποία έχω εντοπίσει και τα οποία έχουν μικρές έως μέτριες απαιτήσεις, είναι τα :
1. Microsorum pteropus
2. Alternanthera reineckii 'Pink'
3. Ludwigia repens 'Rubin'
4. Hygrophila polysperma 'Rosanervig'
5. Cryptocoryne wendtii 'Mi Oya'

Πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο?
(Εκτός φυσικά απ το πρώτο φυτό, το οποίο δεν φυτεύεται, αλλά δένεται σε ξύλο)
Εννοείται πως δεν σκοπεύω να τα ψάξω όλα, αλλα 1-2 θα ήθελα να τα προσθέσω στο ενυδρείο

(ΥΓ : Ευχαριστώ Στέλιο για την προηγούμενη απάντηση)
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 12-06-12, 11:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλες οι μετρησεις ειναι και φυσιολογικες.

Τα οργανα κι αυτα μπορει να κανουν καποια στιγμη λαθος.
Aν δεν ειναι καλιμπραρισμενα (το πεχαμετρο ειδικα θελει κανονικα πριν απο καθε χρησh καλιμπραrισμα για ακριβη ενδειξη) και φυσικα θελει ειδικη μεταχειριση το "ματι" του. Δεν πρεπει να μενει να στεγνωσει κλπ, και οπως και να εχει μετα απο καποιο διαστημα θελει αλλαγη.
Φυσιλογικη μετρηση εκανε παντως για Aθηνα (7.5)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 12-06-12, 11:50
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για τα φυτά, επειδή βλέπω ότι σου αρέσουν τα ροζούλια (και καλά κάνεις) να ξέρεις ότι είναι πιθανό, αν δεν είναι τέλειες οι συνθήκες, να μην κρατήσουν το χρώμα.

Βασικά κοίτα και το μέγεθος του κάθε φυτού, να μην πνίξεις το ενυδρειάκι. ¶ντε τα stem μπορείς να τα κλαδεύεις, αλλά ας πούμε η κρυπτοκορίνα στα ντουζένια της θα πιάσει όλο το χώρο. Βέβαια μέχρι να πάρεις το μεγαλύτερο ενυδρείο θα έχει πετάξει και μικρότερα στελέχη οπότε βγάζεις το αρχικό και το βάζεις στο καινούργιο ενυδρείο, άμα είναι πολύ μεγάλο. Βοήθησέ τα και με καμία ταμπλέτα.

Την camboba την έβγαλες;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 12-06-12, 11:57
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα φυτά, επειδή βλέπω ότι σου αρέσουν τα ροζούλια (και καλά κάνεις) να ξέρεις ότι είναι πιθανό, αν δεν είναι τέλειες οι συνθήκες, να μην κρατήσουν το χρώμα.

Βασικά κοίτα και το μέγεθος του κάθε φυτού, να μην πνίξεις το ενυδρειάκι. ¶ντε τα stem μπορείς να τα κλαδεύεις, αλλά ας πούμε η κρυπτοκορίνα στα ντουζένια της θα πιάσει όλο το χώρο. Βέβαια μέχρι να πάρεις το μεγαλύτερο ενυδρείο θα έχει πετάξει και μικρότερα στελέχη οπότε βγάζεις το αρχικό και το βάζεις στο καινούργιο ενυδρείο, άμα είναι πολύ μεγάλο. Βοήθησέ τα και με καμία ταμπλέτα.

Την camboba την έβγαλες;
Να σου πω την αληθεια, θέλω λίγο χρώμα στο ενυδρείο...εκτός από το πράσινο!
Θα ψαξω 1-2 φυτά, σε σωστό μέγεθος ...προκειμένου να μην πνίξω το ενυδρείο!

Η camboba πήρε πόδι...την ίδια μέρα!
Μαζί μ αυτή, πήρε πόδι και το petcity στο Μαρούσι
Είναι δεδομένο πως οι γαρίδες πέθαναν λόγω του φυτού (δεν έκανα απολύτως τπτ άλλο εκείνη την ημέρα, εκτός από τα φυτέψω το συγκεκριμένο φυτό)...και οι τύποι μου είπαν πως είναι τυχαίο γεγονός!!!
Το ίδιο τυχαίο ειναι πως δεν θα με ξαναδουν ως πελατη
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 12-06-12, 13:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαζί μ αυτή, πήρε πόδι και το petcity στο Μαρούσι
Είναι δεδομένο πως οι γαρίδες πέθαναν λόγω του φυτού (δεν έκανα απολύτως τπτ άλλο εκείνη την ημέρα, εκτός από τα φυτέψω το συγκεκριμένο φυτό)...και οι τύποι μου είπαν πως είναι τυχαίο γεγονός!!!
Το ίδιο τυχαίο ειναι πως δεν θα με ξαναδουν ως πελατη
Δεν εισαι δικαιος αυτη τη φορα.
Μπορει να ηταν αλλη η αιτια.

Αν δεν τη βγαλουν τα κοκκινα καθαρη, ενα ευκολο φυτο που κοκκινιζει ψηλα και δινει μια αποχρωση στο ενυδρειο ειναι η ludwigia repens
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 12-06-12, 13:48
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εισαι δικαιος αυτη τη φορα.
Μπορει να ηταν αλλη η αιτια.

Αν δεν τη βγαλουν τα κοκκινα καθαρη, ενα ευκολο φυτο που κοκκινιζει ψηλα και δινει μια αποχρωση στο ενυδρειο ειναι η ludwigia repens
H αλήθεια είναι πως απέχω πολύ ακόμη...ώστε να μην με θεωρώ αρχάριο στα ενυδρεία (ή για να το πω απλα : παραμένω αρχάριος)

Αλλά η κοινή λογική λέει πως όταν τόσους μήνες όλα πηγαίνουν ρολόι (ελβετικό!), όταν όλο τον προηγούμενο καιρό και την ίδια μέρα οι γαρίδες αλλώνιζαν στο ενυδρείο, όταν δεν είχα καμία ξαφνική μεταβολή στη θερμοκρασία... και όταν φυτεύω ένα φυτό και μέσα σε 2-3 ώρες πεθαίνουν όλες οι γαρίδες...τυχαίο δεν το λες

Το ludwigia repens μου άρεσε και έχει ελάχιστες απαιτήσεις
Ευχαριστω Σπύρο


EDIT : Λεπτομέρεια με μικρή ή μεγάλη σημασία - Το συγκεκριμένο κατάστημα σταμάτησε τη συνεργασία με τον συγκεκριμένο προμηθευτή φυτών
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 12-06-12, 14:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
.. και όταν φυτεύω ένα φυτό και μέσα σε 2-3 ώρες πεθαίνουν όλες οι γαρίδες...τυχαίο δεν το λες
Οχι δεν εινα τυχαιο να πεθανουν ολες μαζι.
Αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι η αιτια ηταν το καταστημα.
Το φυτο που πηρες που βρισκοταν?
Του εκανες απολυμανση ή καποια υποτυπωδες προετοιμασια ξεπλυμα κλπ?
Δεν συνεπεσε κατι αλλο με την εισαγωγη του φυτου?
Πχ εκανες αλλαγη νερου, εβαλες καποιο προσθετο, καποιο λιπασμα, co2 κλπ, τα χερια ηταν καθαρα, τα εργαλεια που χρησιμοποιησες?
Το φυτο ηταν σε γλαστρακι? το εβαλες με το γλαστρακι?
Μετρησεις νερου? Θερμοκρασιες?

Το βασικο. ανακατεψες το βυθο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 12-06-12, 14:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν εινα τυχαιο να πεθανουν ολες μαζι.
Αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι η αιτια ηταν το καταστημα. Δεν είπα ότι φταίει το κατάστημα, αλλά το φυτό που μου πούλησαν. Ούτε θεωρώ δεδομένο πως οφείλουν να γνωρίζουν κάθετι που κάνει ο προμηθευτής τους στα φυτά που τους πουλάει (πχ ψεκασμους)
Το φυτο που πηρες που βρισκοταν? Σε γυάλα 200 λίτρων με άλλα όμοια φυτά, χωρίς όμως κανέναν ορατό ζωντανό αργανισμό
Του εκανες απολυμανση ή καποια υποτυπωδες προετοιμασια ξεπλυμα κλπ? Όχι δεν έκανα απολύτως τπτ, το έχω αναφέρει και σε προηγούμενη ανάρτηση μου
Δεν συνεπεσε κατι αλλο με την εισαγωγη του φυτου? Απολύτως τπτ
Πχ εκανες αλλαγη νερου, εβαλες καποιο προσθετο, καποιο λιπασμα, co2 κλπ, τα χερια ηταν καθαρα, τα εργαλεια που χρησιμοποιησες? Δεν έκανα αλλαγή νερού, κανένα πρόσθετο (λίπασμα, CO2), χέρια και εργαλεία ίδια με τις προηγούμενες φορές
Το φυτο ηταν σε γλαστρακι? το εβαλες με το γλαστρακι? Ήταν σε μικρό κεραμικό (μάλλον) κύλινδρο με μέρος των ριζών να εξέχουν και χωρίς βαμβάκι. Το τοποθέτησα έτσι όπως μου είπε ο πωλητής (με τον κυλινδρο)
Μετρησεις νερου? Θερμοκρασιες? Μετρήσεις δεν είχα κάνει. Θερμοκρασία σταθερη
Το βασικο. ανακατεψες το βυθο? Όχι

Σπύρο η μοναδική διαφωνια μου με το κατάστημα είναι πως το αποδίδουν σε τυχαίο γεγονός και πως εγώ συνδέω τον θανατο των γαριδων με το φυτό

Και μόνο το γεγονός πως άλλαξαν προμηθευτή, σε μένα λέει πολλά
Αλλά ας μην κολλήσουμε εκεί.
Η ζωή και το χόμπυ...προχωράει και εξελίσεται!
Και γω συνεχίζω το διάβασμα..
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 12-06-12, 14:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ.
Απλα ας μην ειμαστε απολυτοι γιατι στο ενυδρειο συμβαινουν και πραγματα που καμια φορα δεν ειμαστε σε θεση να ξερουμε οτι μπορει να συμβαινουν ιδιως οταν δεν παρακολουθουμε στενα με μετρησεις ... οτι μπορει να μετρηθει.

Το κυλινδρακι που περιγραφεις δεν ξερω τι ακριβως ειναι, αλλα απο οτι ξερω πρεπει να αφαιρουνται ολα αυτα, να καθαριζουμε τις ριζες και να τις κοβουμε λιγο πριν φυτεψουμε το φυτο γιατι τα φυτα πριν τα παρουμε μεγαλωνουν συνηθως emersed και μεσα σε φουλ λιπασματα.
Κανονικα θελουν απολυμανση (ή και καραντινα για τους σχολαστικους) τα φυτα πριν μπουν στο ενυδρειο.
Ουτε ξεπλυμα δεν τους εκανες.
Πολυ θετικο δειγμα ειναι οτι δεν ειχαν ψαρια κλπ μαζι με τα φυτα.

Oταν εκανες λακουβα να βαλεις το φυτο μπορει να βγηκε τιποτα εξω (κανενα τοξικο αεριο). Σου εκανε μπουρλμπουληθρες εκει?

υγ Αν εχει και πετροβαμβακα στο γλαστρακι, αυτος ειναι ακαταλληλος για το ενυδρειο.
http://www.youtube.com/watch?v=44cDbR2YvK4
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Για αλλα πηγα αλλα πηρα! Γιώργος Κ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 62 25-09-09 15:29
Αρχαριος (Συμβουλες) gkampanis Δίσκοι 3 21-05-09 10:57
ΔΙΑΘΕΣΗ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΥ ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 14 24-12-07 13:09
Γνωμη, κριτικη, διαθεση βιβλιογραφιας για το θαλλασινο Discos Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 0 26-10-04 13:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11074 seconds with 13 queries