Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-09-09, 21:40  
μετρηση pH απιονισμενου νερου και ασθενειες απο αυτο.
 
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes
Member
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος 15-09-09, 21:40
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα,

έχω μπροστά μου ένα 4λιτρο μπουκάλι απιονισμένου νερού που μόλις αγόρασα (σφραγισμένο) και είπα από περιέργεια να μετρήσω το pH του (μετά από αυτό θα διέλυα στο ίδιο νερό τις σκόνες καλιμπραρίσματος για το καινούριο μου pH-μετρο)... Έκανα λοιπόν τη μέτρηση και βλέπω ξαφνικά το pH-μετρο να εκτοξεύεται στο 9.5... δε μπορεί λέω, θα φταίει το pH-μετρο που δεν είχα ακόμα καλιμπράρει, αν και οι ενδείξεις που μου έδινε στα δύο ενυδρεία μου συμφωνούσαν απόλυτα με τα υγρά τεστ μου... Έτσι μετράω το pH και με τα υγρά τεστ της tetra και της Hagen που έχω, και επίσης μου δίνουν ένα αποτέλεσμα γύρω στο 9.5 !
Είναι λογικό αυτό ? Δε θα έπρεπε να είναι πολύ κοντά στο 7 ??
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 14-12-10 στις 14:09.
Εμφανίσεις: 18376
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 12-12-10, 17:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vassibo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον κάτι δεν κατάλαβες όμως σε σχέση με αυτα που ο ίδιος λες. Τα Η+ και ΟΗ- είναι τα ιόντα που λες αλλα αφου έχουμε απιονίσει το νερό μας, πως θα μετρήσουμε ph???
Στο πανεπιστήμιο άλλα μας μαθαίνανε.
εγω παλι ειμαι του τει και μας τα μαθανε αλλιως... ..μαλλον και στο λυκειο...
οσο εχουμε νερο εχουμε και ιοντα Η και ΟΗ σε κατασταση ισορροπιας. δε γινεται να εχουμε νερο και να μην εχουμε ιοντα του. τωρα για λεπτομερειες συγκεκριμενα στη 2η παραγραφο του λινκ που εβαλα αναφερει πως "Στην πραγματικότητα στο αποσταγμένο νερό διαχωρίζονται μόνο τα 10‾7 μόρια (μόνο ένα δηλαδή μόριο κάθε 10.000.000 μόρια νερού) δίνοντας 10‾7 ΟΗ- και 10‾7 Η+."
ετσι το καθαρο νερο εχει πεχα 7. το πεχα λοιπον ειναι παντα μετρησιμο απλως ειναι ιδιαιτερα ευμεταβλητο γιατι ειναι δυσκολο να το κρατησουμε "καθαρο" το νερο. ετσι δεν εχει πρακτικη ουσια η μετρηση του σε μας τους ενυδρειανους.
"εχουμε απιονισει το νερο" σημαινει απαλλαγηκαμε απο αλλα ιοντα (μεταλλων και λοιπων στοιχειων)..οχι των ιδιων των ιοντων του νερου.
εννοειται φιλικα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-12-10, 11:49
vassibo Ο χρήστης vassibo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2010
Περιοχή: Ν. Φιλαδελφεια (Αττικης)
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλι ειμαι του τει και μας τα μαθανε αλλιως... ..μαλλον και στο λυκειο...
οσο εχουμε νερο εχουμε και ιοντα Η και ΟΗ σε κατασταση ισορροπιας. δε γινεται να εχουμε νερο και να μην εχουμε ιοντα του. τωρα για λεπτομερειες συγκεκριμενα στη 2η παραγραφο του λινκ που εβαλα αναφερει πως "Στην πραγματικότητα στο αποσταγμένο νερό διαχωρίζονται μόνο τα 10‾7 μόρια (μόνο ένα δηλαδή μόριο κάθε 10.000.000 μόρια νερού) δίνοντας 10‾7 ΟΗ- και 10‾7 Η+."
ετσι το καθαρο νερο εχει πεχα 7. το πεχα λοιπον ειναι παντα μετρησιμο απλως ειναι ιδιαιτερα ευμεταβλητο γιατι ειναι δυσκολο να το κρατησουμε "καθαρο" το νερο. ετσι δεν εχει πρακτικη ουσια η μετρηση του σε μας τους ενυδρειανους.
"εχουμε απιονισει το νερο" σημαινει απαλλαγηκαμε απο αλλα ιοντα (μεταλλων και λοιπων στοιχειων)..οχι των ιδιων των ιοντων του νερου.
εννοειται φιλικα
Φυσικά. Μιας και ο τύπος του νερού είναι Η2Ο. Ομως τα ιόντα που αναφέρεις δεν βρίσκονται ελεύθερα. Σπάνε από το παραπάνω μόριο μία σε ιόντα και συνέχεια επανενόνωνται να δώσουν το μόριο του νερού. Οι ισορροποίες καθώς καταλαβαίνεις σε ένα τέτοιο νερο είναι εύθραυστες. Οπως είπες κι εσύ. Ομως αυτο που είπα δεν είναι ότι δεν εχει ΡΗ το νερό αλλά δεν γίνεται να το μετρήσεις. Επείσης το ΡΗ του είναι πολύ πολύ ευαίσθητο. Τέλος πάντων. Αν βρω ευκαιρία θα κάτσω να γραψω ένα άρθρο.
__________________
Syntiritis
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ασθενειες δισκων akis.orestiada Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 01-09-10 10:59
απιονισμενο? michael151 Γλυκό νερό - Γενικά 8 05-10-09 17:45
Ασθενειες κοραλιων BLACK EAGLE.. Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 2 26-03-08 08:56
Βιβλίο για ασθενειες ψαριων... imichal Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 2 01-02-08 00:31
FAO (ασθενειες) Christina Ιστοσελίδες στο Internet 0 06-10-07 00:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03407 seconds with 13 queries