Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-07-10, 00:53  
Εξοπλισμός και κόστος ενυδρειου
 
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79
Senior Member
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος 26-07-10, 00:53
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα φιλαρακια!

Αγορασα ενα ενυδρειο 98lt απο τα Carrefour με το θερμοστατη και το φιλτρο του! Φοβαμαι ομως οτι τα προκειμενα "εργαλεια" δε θα μου κανουν τη δουλεια που χρειαζομαι!
Επειδη θελω να ξεκινησω σιγα-σιγα να στησω το ενυδρειο μου, μπορειτε παρακαλω να με βοηθησετε στον εξοπλισμο που θα χρειαστω και στο κοστος αυτου?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 26-07-10 στις 10:25.
Εμφανίσεις: 13630
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 26-07-10, 17:15
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή



Βρηκα κι αυτο...

ΕΗΕΙΜ 2210

Manufacturer
Τιμή: ¤33,80
Κάντε μας μια ερώτηση για αυτό το προϊόν. Το 2210 Aquaball της EHEIM, είναι ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο που καλύπτει τις ανάγκες ενυδρείου μέχρι 160 λίτρα.
Ανήκει στη σειρά Aquaball, την πιό καινούρια σειρά εσωτερικών φίλτρων της EHEIM.Με το νέο σχεδιασμό, η επιλογή της ροής του νερού είναι πολύ απλή υπόθεση, αφού γίνεται με μια και απλή κίνηση του κυκλοφοριτή.Επίσης διαθέτει ρυθμιστή ροής και δέχεταο οξυγονοτή για καλύτερη οξυγόνωση του νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 26-07-10, 17:22
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι.
Το εχω στο 70αρι μου,θα ηταν καλυτερο ομως μια και κανεις την αγορα να επερνες εξωτερικο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 26-07-10, 17:28
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καλο ειναι και αυτο αλλα το μεγαλυτερο ειναι καλυτερο γιατι εχει περισσοτερο χωρο για υλικα(3 λιτρα),γυρναει περισσοτερες φορες την ωρα τα λιτρα σου και τελος κανει και για μεγαλυτερο ενυδρειο(για το μελλον).Αν ομως αυτο ειναι αυτο που θες και φτανει η τσεπη σου τοτε τσακωσε το,αν και αμα περιμενεις λιγο ολο και καποιο 2213 θα ανεβει στις αγγελιες οπως σου ειπε και ο dimis 1978.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 26-07-10, 17:43
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Υπομονη λοιπον... Δε θελω να βιαστω βλεπετε! Θελω να τα κανω ολα σωστα!!!
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 26-07-10, 23:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλα ειναι δυνατον?? εβαλαν αυτη την κουτσουλια για φιλτρο??
κριμα...χαλασανε και τα καρφουρισια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-07-10, 08:04
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Για κοιτα εδω για φιλτρο...http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42497
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 27-07-10, 10:19
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για κοιτα εδω για φιλτρο...http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42497
Καλημερα φιλε μου! Τι προτεινεις; Πρωτα απ'ολα, σαν κομματια ειναι αξιολογα; Τι θα πρεπει να προσεξω πριν τα αγορασω;
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 27-07-10, 11:25
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καταρχην μιλαω για το φιλτρο το οποιο θα πρεπει να μην εχει διαροες απο το καπακι(περνει ενα λαστιχο εκει)και να μην εχει απο τα βανακια.Μια δοκιμη θα σου δειξει αν εχει διαροες.Κατα τα αλλα ειναι πολυ αξιοπιστο,πολυ καλο,βρισκεις τα παντα απο ανταλακτικα και δεν ακουγεται.Βεβαια εχει ενα θεμα με την εξαερωση(για να λυσεις αυτο το θεμα πρεπει να πας σε καλυτερη και πιο ακριβη σειρα φιλτρου)αλλα οταν το μαθεις θα ειναι παιχνιδι.Αλλωστε θα το καθαριζεις οταν πεφτει ηροη του(πανω κατω ανα τριμηνο).

+ οτι εχει πολυ μικρη καταναλωση.Μονο 8 watt...
-------------------------
Επισης κοιτα και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42482.
Ο kokos 125 δινει το 2217 σε αρκετα καλη τιμη αν περιλαμβανει και τα βανακια του.Μπορει να σου φαινεται υπερβολικο για τα λιτρα σου αλλα στην τιμη που το δινει ειναι καλη ευκαιρια,+ οτι το νερο στο ενυδρειο θα ειναι πεντακαθαρο,ασε που θα κανει σε οτι αναβαθμιση ενυδρειο προχωρησεις στο μελλον(σε λογικα πλαισια βεβια).Εχε χαρη ετοιμαζομαι για διακοπες σε καμια 10αρια μερες αλλιως θα το τσακωνα εγω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 27-07-10 στις 11:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-07-10, 11:42
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Την ειδα την αγγελια φιλε μου! Περα απο το φιλτρο προτινεις να τσιμπησω τπτ αλλο; Σκεφτομαι κ για τον θερμοστατη... 150w νομιζω ειναι μια χαρα σε 100lt, δε νομιζεις;
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-07-10, 11:47
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Και ο θερμοστατης μια χαρα ειναι,απλα,στην φωτο του φιλτρου σου που ανεβασες εχθες εχει και θερμοστατη οποτε υποθετω οτι εχεις.Εκτος αν απλα θες να τον αναβαθμισεις οποτε ειναι απο τις καλυτερες επιλογες.Για δες τον δικο σου τον θερμοστατη ποσα watt λεει οτι ειναι;
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 27-07-10, 11:56
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

100w. οποτε ειμαι οκ υποθετω!
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-07-10, 12:06
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Οριακα ειναι(παει 1 watt στο λιτρο).Τι να σου πω,ηλπιζα πως θα ηταν 150 watt(τα χαλασαν τα καρφουρισια).Το νερο θα το ζεσταινει(αλλωστε φανταζομαι εχεις και θερμανση στο σπιτι σου)αλλα δεν ξερω αν θα σβηνει ποτε ο θερμοστατης ή αν θα δουλευει συνεχεια στην προσπαθεια του να πιασει την επιλεγμενη θερμοκρασια(ειναι ενα θεμα μια συσκευη 100 watt να δουλευει συνεχεια απο αποψη καταναλωσης).Αν σηκωνει η τσεπη σου και τον θερμοστατη τσακωσε τον αλλιως προχωρας με τον δικο σου και βλεπεις.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-07-10, 12:09
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Ευχαριστω φιλε μου! Θα ενημερωσω για τον εξοπλισμο που επελεξα συντομα!
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 27-07-10, 12:35
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οριακα ειναι(παει 1 watt στο λιτρο).Τι να σου πω,ηλπιζα πως θα ηταν 150 watt(τα χαλασαν τα καρφουρισια).Το νερο θα το ζεσταινει(αλλωστε φανταζομαι εχεις και θερμανση στο σπιτι σου)αλλα δεν ξερω αν θα σβηνει ποτε ο θερμοστατης ή αν θα δουλευει συνεχεια στην προσπαθεια του να πιασει την επιλεγμενη θερμοκρασια(ειναι ενα θεμα μια συσκευη 100 watt να δουλευει συνεχεια απο αποψη καταναλωσης).Αν σηκωνει η τσεπη σου και τον θερμοστατη τσακωσε τον αλλιως προχωρας με τον δικο σου και βλεπεις.
Το ίδιο θα καίνε
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 27-07-10, 13:18
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Αυτο ειναι σχετικο.Στο δικο μου ενυδρειο που εχω 150 watt θερμοστατη σε 120 λιτρα μεικτα δουλευει λιγοτερο απο 6-7 ωρες την ημερα.Αν ειχα 100 watt θερμοστατη ποσο θα δουλευε για να πιασει και να διατηρησει την θερμοκρασια;
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 27-07-10, 13:32
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Με βλεπω για 150αρι. Δε θελω να ρισκαρω τπτ!
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 27-07-10, 13:34
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ειναι σχετικο.Στο δικο μου ενυδρειο που εχω 150 watt θερμοστατη σε 120 λιτρα μεικτα δουλευει λιγοτερο απο 6-7 ωρες την ημερα.Αν ειχα 100 watt θερμοστατη ποσο θα δουλευε για να πιασει και να διατηρησει την θερμοκρασια;
Δεν έχει σημασία πόσο δουλεύει ο θερμοστάτης
Η ενέργεια που χρειάζεται να καταναλωθεί είναι η ίδια σε κάθε περίπτωση, αφού δεν έχει διαφορετικές ανάγκες θέρμανσης το ίδιο ενυδρείο
Το θέμα είναι να μπορεί ο θερμοστάτης να ανταποκριθεί
1)στις απαιτήσεις
2)γρήγορα (π.χ αλλαγή νερού)

άλλο παράδειγμα
Ένας 100 watt στο ζεσταίνει σε μία ώρα (τυχαίες θερμοκρασιακές διαφορές αλλά ίδιες σε κάθε περίπτωση )
Καταναλώνει 0,1 Κwatt * 1 ώρα
Ένας διακόσια watt θα κάνει την μισή ώρα
Καταναλώνει 0,2 Κwatt* 1/2 ώρα = 0,1 Κwatt * ώρα
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 27-07-10, 14:00
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από syphon Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει σημασία πόσο δουλεύει ο θερμοστάτης
Η ενέργεια που χρειάζεται να καταναλωθεί είναι η ίδια σε κάθε περίπτωση, αφού δεν έχει διαφορετικές ανάγκες θέρμανσης το ίδιο ενυδρείο
Το θέμα είναι να μπορεί ο θερμοστάτης να ανταποκριθεί
1)στις απαιτήσεις
2)γρήγορα (π.χ αλλαγή νερού)

άλλο παράδειγμα
Ένας 100 watt στο ζεσταίνει σε μία ώρα (τυχαίες θερμοκρασιακές διαφορές αλλά ίδιες σε κάθε περίπτωση )
Καταναλώνει 0,1 Κwatt * 1 ώρα
Ένας διακόσια watt θα κάνει την μισή ώρα
Καταναλώνει 0,2 Κwatt* 1/2 ώρα = 0,1 Κwatt * ώρα
Αν ειναι ετσι οπως το λες συμφωνω.Το θεμα ειναι ομως πως καποια στιγμη που εβαλα ενα θερμοστατη 100 watt δεν τον ειχα πετυχει ποτε σβηστο σε αντιθεση με τον 150αρι που μεχρι να τον δω αναμενο νομιζα πως δεν δουλευε...Χωρια που η θερμοκρασια στο ενυδρειο επηρεαζεται και απο την αναταραξη της επιφανειας και της εξατμισης(κρυωνει)οποτε το παραδειγμα που αναφερεις ειναι σωστο για νερο το οποιο μενει στασιμο.Αν γεμισεις δυο κουβαδες με νερο και βαλεις τους θερμοστατες μεσα τοτε το παραδειγμα σου ισχυει αλλα σε ενα ενυδρειο ο διπλασιος θερμοστατης δεν θα δουλεψει τον μισο χρονο αλλα λιγοτερο συν το οτι θα διατηρει την επιλεγμενη θερμοκρασια πιο ευκολα.Αλλωστε μιλαμε για ενα θερμοστατη 100 watt σε 100 λιτρα ο οποιος ειναι οριακος.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 27-07-10, 16:38
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειναι ετσι οπως το λες συμφωνω.Το θεμα ειναι ομως πως καποια στιγμη που εβαλα ενα θερμοστατη 100 watt δεν τον ειχα πετυχει ποτε σβηστο σε αντιθεση με τον 150αρι που μεχρι να τον δω αναμενο νομιζα πως δεν δουλευε...Χωρια που η θερμοκρασια στο ενυδρειο επηρεαζεται και απο την αναταραξη της επιφανειας και της εξατμισης(κρυωνει)οποτε το παραδειγμα που αναφερεις ειναι σωστο για νερο το οποιο μενει στασιμο.Αν γεμισεις δυο κουβαδες με νερο και βαλεις τους θερμοστατες μεσα τοτε το παραδειγμα σου ισχυει αλλα σε ενα ενυδρειο ο διπλασιος θερμοστατης δεν θα δουλεψει τον μισο χρονο αλλα λιγοτερο συν το οτι θα διατηρει την επιλεγμενη θερμοκρασια πιο ευκολα.Αλλωστε μιλαμε για ενα θερμοστατη 100 watt σε 100 λιτρα ο οποιος ειναι οριακος.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ισχύει αν αντί για δύο κουβάδες έχεις δύο ίδια ενυδρεία
Το θέμα δεν είναι στο μάτι αν φαίνεται ότι δουλεύει.
Ότι θερμοστάτη και να βάλεις το ρεύμα που θα γίνει θερμότητα δεν αλλάζει, άρα και η κατανάλωση αυτού
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 27-07-10, 16:44
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

O 100ρης του ενυδρειου σου επαρκει για τα λιτρα σου.
Το 2217 εχει μεγαλη ροη και πρεπει να την σπασεις με καποιο τροπο,επισης καιει πολλαπλασιο ρευμα απο τα αλλα (2213,2215,φλουβαλ 205 κ.α.) οποτε στο συνιστω μονο αν θελεις στο αμεσο μελλον να στησεις μεγαλυτερο ενυδρειο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 27-07-10, 16:55
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Ποια φυτα προτεινετε να διαλεξω ωστε να απορροφουν και αμμωνια και νιτρωδη;

__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 27-07-10, 16:57
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

[QUOTE=syphon;467211]Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ισχύει αν αντί για δύο κουβάδες έχεις δύο ίδια ενυδρεία
Το θέμα δεν είναι στο μάτι αν φαίνεται ότι δουλεύει.
Ότι θερμοστάτη και να βάλεις το ρεύμα που θα γίνει θερμότητα δεν αλλάζει, άρα και η κατανάλωση αυτού[/QU

Κοιτα να δεις.Βαλε εναν οριακο θερμοστατη για τα λιτρα ρυθμισμενο πχ στους 26 βαθμους στην μια πλευρα του ενυδρειου μπροστα απο την εξοδο του φιλτρου και βαλε ενα θερμομετρο στην αλλη να μου πεις αν θα λεει 26(χειμωνα εννοειτε).Δεν θα λεει ενω ο 150αρης θα δουλευει ρελαντι και θα πιασει τους 26 σε ολο το ενυδρειο.Ο 100αρης θα πρεπει να τον ρυθμισεις στους 27 πχ για να εχεις μεσο ορο 26 σε ολο το ενυδρειο.Αρα θα δουλεψει περισσοτερο απο το μισο του 150 αρη.Εσυ μπορει να εισαι ηλεκτρολογος και να διαφωνεις γιατι ειναι σωστα αυτα που λες και το αναγνωριζω αλλα στο συγκεκριμενο παραδειγμα επειδη ο θερμοστατης ειναι οριακος και μονο γι αυτο πιστευω σε αυτο που λεω.Παντα φιλικα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 27-07-10, 17:05
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

[QUOTE=Γιαννης Μ5;467218]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από syphon Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ισχύει αν αντί για δύο κουβάδες έχεις δύο ίδια ενυδρεία
Το θέμα δεν είναι στο μάτι αν φαίνεται ότι δουλεύει.
Ότι θερμοστάτη και να βάλεις το ρεύμα που θα γίνει θερμότητα δεν αλλάζει, άρα και η κατανάλωση αυτού[/QU

Κοιτα να δεις.Βαλε εναν οριακο θερμοστατη για τα λιτρα ρυθμισμενο πχ στους 26 βαθμους στην μια πλευρα του ενυδρειου μπροστα απο την εξοδο του φιλτρου και βαλε ενα θερμομετρο στην αλλη να μου πεις αν θα λεει 26(χειμωνα εννοειτε).Δεν θα λεει ενω ο 150αρης θα δουλευει ρελαντι και θα πιασει τους 26 σε ολο το ενυδρειο.Ο 100αρης θα πρεπει να τον ρυθμισεις στους 27 πχ για να εχεις μεσο ορο 26 σε ολο το ενυδρειο.Αρα θα δουλεψει περισσοτερο απο το μισο του 150 αρη.Εσυ μπορει να εισαι ηλεκτρολογος και να διαφωνεις γιατι ειναι σωστα αυτα που λες και το αναγνωριζω αλλα στο συγκεκριμενο παραδειγμα επειδη ο θερμοστατης ειναι οριακος και μονο γι αυτο πιστευω σε αυτο που λεω.Παντα φιλικα.
Το φιλικά εννοείτε, και δεν είμαι ηλεκτρολόγος ( μηχανολόγος είμαι)
Οριακά ναι έχεις δίκαιο
Αλλά είπα πριν να καλύπτουν και οι δυο τις απαιτήσεις του ενυδρείου για να έχει νόημα αυτό που λέω. Απλά νομίζω ότι και ο 100 και ο 150 καλύπτουν το ενυδρείο
Το βιάσαμε το θέμα του φίλου
Επειδή έχω το ίδιο ενυδρείο με τον φίλο και δεν έχω θερμοστάτη το ψάχνω και εγώ ( κρύου νερού μέχρι πρόσφατα )

Από φίλτρο έχω το eheim 2215 και στο συστήνω ανεπιφύλακτα.Μάλιστα νομίζω ότι αφού το τιγκάρεις σε υλικά και πέσει και η ονομαστική ροή είναι ιδανικό.Ούτε πλυντήριο στο κάνει ούτε μπουκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 27-07-10, 17:42
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Τι λετε γι'αυτη την προσφορα;

http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=el
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 27-07-10, 17:55
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Ειναι οριακο το μηκος του για το ενυδρειο σου.Δεν κανει(γιατι θα βαλεις και υποστρωμα και το υψος του ενυδρειου θα ελλατωθει απο τους 40 ποντους που ειναι).Ασε που ειναι και πολυ μεγαλος για τα λιτρα σου.Παντως για το 2217 μπορεις να ανοιξεις και αλλες τρυπες στο spray bar(εισοδος του νερου στο ενυδρειο)για να ελλατωθει η πιεση ή΄με ενα βανακι στο λαστιχο της επιστροφης του νερου στο ενυδρειο που θα περιορισει την πιεση επισης.Βεβαια η καταναλωση των 20 watt ειναι γεγονος αλλα για μενα ειναι μικρης σημασιας απο την στιγμη που μιλαμε για την κυριοτερη συσκευη του ενυδρειου...Βεβαια γουστα ειναι αυτα...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 27-07-10, 18:45
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Ριχνοντας μια προχειρη ματια και με πεντε βασικες γνωσεις(οχι απαραιτητα σωστες) εκανα μια λιστα...

Αν μπορειτε, ριτε μια ματια και βοηθηστε με να απαλλαγω ή να αντικαταστησω οτι χρειαζεται...

Ευχαριστω πολυ!!!!

http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=el
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 27-07-10, 18:53
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Δεν μπορουμε να δουμε κ εμεις τον καλαθι σου..
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 27-07-10, 19:04
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε δεν ειμαστε καλα.Γιατι τα αλλαξανε;Που πηγανε εκεινα με την πλατη και τον χωρο για βιολογικο(και εγω καρφουρισιο εχω εδω και 6-7 χρονια).Δημητρη μου θυμιζει τα φιλτρα που εχουν στο πανυγηρι στον Αι Γιαννη .Κωστη πηγαινε παρε ενα εξωτερικο φιλτρο πχ eheim 2213(ή οτι αλλο παραπλησιο θες)να ησυχασεις.Ρε τους ξεφτιλες.....
Ειδα πιο προσεκτικα το φιλτρο που σας εβγαλα φωτο απο τα Καρφουρ και γραφει οτι αναπαραγει 400λ/ω. Συμφωνα με τον κανονα του να ειναι το φιλτρο 3πλασιο του ογκου του ενυδρειου, για 100αρι δεν ειναι οκ τα 400λ/ω;;;
-------------------------
-------------------------
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Konstantin79 : 27-07-10 στις 19:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 27-07-10, 19:31
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Καλυτερα να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο και να βαλεις χυμα σιποραξ,οπως σου ειπαν και οι υπολοιποι.
Τα 2,4,5,6,8,9 δεν τα χρειαζεσαι οπως και τον κυκλοφορητη ,τεστακια παρτα ολα μαζι σε βαλιτσακι π.χ της API, τα 19 και 20 εεεεεε γουστα ειναι αυτα,και αντι για αφισα βαλε ενα σκουρο χαρτονι (μαυρο,σκουρο μπλε)
-------------------------
και το 23 δεν το χρειαζεσαι..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsilojohn : 27-07-10 στις 19:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 27-07-10, 21:42
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παρε ενα εξωτερικο φιλτρο με τα σφουγγαρια του και γεμισε το siporax,παρε το βαλιτσακι με τα τεστ της api,αποφασισε πως θελεις το ενυδρειο σου(φυτεμενο,με πετρες κτλ)και με τι ψαρια για να παρεις την καταλληλη αμμο και υποστρωμα αν χρειαστει(σε φυτεμενο) και προχωρας.Τα υπολοιπα διακοσμητικα δεν χρειαζονται(εκτος αν σου αρεσουν οποτε παω πασο).Μπορεις να βαλεις μια ριζα και μερικα ευκολα φυτακια(ή΄πετρες αν πας σε κιχλιδες)που θα ομορφηνουν πολυ το ενυδρειο σου και το μονο που θα ζητανε ειναι ενα υγρο λιπασμα(για τα φυτα) και αλλαγες νερου καθε εβδομαδα(που ετσι κι αλλιως θα πρεπει να κανεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτά-καταστήματα-κόστος Sophie Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 24-09-09 15:34
Κόστος θαλασσινού ενυδρείου! gfdimopo Θαλασσινό νερό - Γενικά 15 13-07-08 14:55
Κόστος εργατικών??? dizio DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 14-04-08 02:02
Κόστος ΔΕΗ dimitrig Λοιπός εξοπλισμός 0 03-01-07 13:12
Ο Κότσος μου αρρώστησε nickall13 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 17 16-03-06 00:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09043 seconds with 13 queries