Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 01-01-10, 05:54
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile Οποιος αισθανεται οτι ειναι αρχαριος ας κανει το κοπο να το διαβασει!

Προσφατα κατηγορηθηκα απο γνωστο ενυδρειακο φορουμ οτι κραζω τους αλλους! Το σκεφτηκα πολυ και καταληξα οτι στη περιπτωση αυτη δεν ισχυει κατι τετοιο!

Αλλα ολοι οσοι θεωρουν τον εαυτο τους αρχαριο ισως παρεξηγησουν τον τροπο που εκφραζομαι (οπως εγινε στη παραπανω περιπτωση) δινω την ευκαιρια λοιπον να δειξω σε ολους οτι κανενας δεν γεννηθηκε να τα ξερει ολα και δεν υπαρχουν γκουρου και παντογνωστες! Καθε ημερα μαθαινουμε καινουργια πραγματα! Εγω τουλαχιστον ετσι κανω ... Εχω στραβωθει και εχω διαβασει ΟΛΑ τα θεματα του gab αλλα και του greekdiscus! Και καθε φορα που μαθαινω κατι ... το κανω πραξη ... θα το δειτε με ντοκουμεντα!

Καθε φορα που γραφω κατι εχω στο μυαλο μου οτι εχω κανει και εγω αυτο το λαθος και σκεφτομαι τι μπορω να κανω ωστε να αποφυγει τις συνεπειες που συνηθως ειναι πολυ λυπηρες! Παντα οταν εδειχνα μια φωτογραφια ολοι μου ελεγαν οτι ειναι πανεμορφα και ας τους ειχαν πεσει τα μαλια ... ο yiapas πιστευω εχει χασει τις πιο πολλες τριχες απο εμενα! Ο yiannis59 λογικα εχει ανοσια απο οσα εχει δει... Ο genirous σιγα σιγα και ευγενικα μου εδεινε κατευθυνσεις καθως και o diskus fan εκανε υπομονη μαζι μου, ο george hmmy και ο ΧρηστοςΠ παντα βοηθουσαν με τροπο που δεν θα τσαντιζομουνα αλλα με ενθαρυναν να το ψαξω παραπανω! Αν τους αναφερω ολους θα κουρασω και δεν το θελω ... τους ευχαριστω ολους!! Με αυτη τη λογικη λοιπον και υιοθετωντας τον ευγενικο τροπο που σε παροτρυνει να διαβασεις παραπανω προσπαθω να ανταποδωσω ολα αυτα που εμαθα και ειναι ακομα πολυ λιγα ...!
Σιγουρα ολοι εχετε ακουσει "ολοι ετσι αρχισαμε" καταφερα να συγκεντρωσω φωτογραφιες απο διαφορα σταδια να δειτε τα δικα μου λαθη ... Απολαυστε το και κραχτε με

(Ποιοι αναγνωριζουν τα μοπανια???)

1. Το ενυδρειο του αρχαριου:
Πλαστικα φυτα στρωσιμο με ζουμια (υγρα βακτηρια)
Τα οποια στη πραξη φανηκαν αχρηστα! Μολις εβαλα ψαρακια τα μισα πεθαναν!! Η γνωστη αεραντλια ... παλι καλα που αντισταθηκα να παρω καραβακια και αρχαια μνημεια!!
Κοιταξτε χαλια:


2. Διαβασα οτι τα φυτα τα αληθινα κανουν καλο!! Ετσι πηγα σε ενα πετσοπ και αγορασα τα παρακατω:
Ε ... να μη παρω και κανα ψαρακι? Ολο αδειο δε μπορω να το βλεπω ... Τα υγρα βακτηρια εγραφαν οτι μπορω να βαλω ... φυσικα τα μισα τα βρηκα στην επιφανεια ... την επομενη μερα!! Κλαμααα ... λυσσαξα ... και μου καναν δωρο και αλλα να τα αντικαταστησω! Διαβασα πολυ και εκανα αλλαγες νερου να σωθουν! Καμαρωστε τα συγχωρεμενα:



3. Μεγαλωσε και το κερατοφυλλο!
Μου ειχε φανει λιγο ακριβο αλλα τι να κανουμε? Ειναι καλο ... ρουφαει ΝΟ3! Αγορασα και ενα δοχειο με κατι φακελακια για να φτιαχνει CO2 κανει καλο στα φυτα! Φυσικα εβγαλα την αεραντλια ... και αυτο τσουχτερη τιμη ... δε πειραζει! Στην επομενη πληρωμη θα παρω και ενα εξωτερικο φιλτρο! Διαβασα οτι οι δισκοι θελουν πολυ βιολογικο υλικο!
Πηρα και δισκακια που παντα ηθελα να εχω ... επιτελους ειχα λεφτα να τα αγορασω, αρλεκινους, μελανοταινιες, κορυ, το "γλυφτη" τα λυπαμαι πραγματικα που τα ξαναβλεπω ... πια κανενα απο αυτα δεν βρισκεται στη ζωη και φταιω εγω για ολους τους θανατους αυτους!



Τον καημενο τον βρηκα αναποδα:



Το γατοψαρακι μου .... που να ξερω οτι ζουν σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο οτι οι δισκοι? Ο Fan μου το ειπε και φρικαρα! Βλεπετε? δεν εχει μουστακια ... δεν εκανε το χαλικι για αυτο το ειδος!



5. Καλλιεργησα το κερατοφυλλο!! Μια χαρα!
Αγορασα και αλλα φυτα! Καλα γιατι χαλανε? Ε να μη παρω και κατι δισκακια που μου αρεσαν? Πηρα και φιλτρο!!! Καλα ολο θα πληρωνω? Δε θα σταματησει ποτε αυτο??



6. Να βαλω και μια μπλε αφισσα ...
Ολα πανε ΤΕΛΕΙΑ ... τι ωραια εκανα το ονειρο μου πραγματηκοτητα!! Εχω οτι ηθελα! Θα κατσω να το απολαυσω! Ελα ενταξει ειναι ... τι 50 λίτρα ο καθε δισκος ... καλα ειναι!



7. Κακα νεα! Πεθαναν τα δισκακια μου! Κατι πρεπει να κανω ...
Αρωστησαν ... προσπαθησα να τα σωσω! Κατι εκανα λαθος ... μαλλον το μεγαλυτερο λαθος ηταν να νομιζω οτι ολα ηταν καλα και αγνοουσα αυτα που διαβαζα! Δε γινεται πρεπει να το ψαξω πιο πολυ! Θελω δισκους ... αλλα να ζησουν! Λοιπον 120 λιτρα ενα ζευγαρι ... και παλι πολυ λιγα λιτρα! Θα παρω αλλο ενα φιλτρο να αυξησω τη βιολογια! Ειναι ακριβα τα ζευγαρια ... δεν εχω τοσα χρηματα .. Θα προσπαθησω να δημιουργησω ενα ζευγαρακι ... θα βαλω 3-4 δισκους και θα περιμενω να διαλεξουν το ενα το αλλο και τα αλλα θα τα δωσω! Πρεπει να φτιαξω πολλες κρυψωνες ... χρειαζομαι ξυλα ... να ειναι και ομορφο και να νοιωθουν ανετα! Βγαλε CO2 η προτεραιοτητα μου ειναι οι δισκοι ... οχι τα φυτα! Ασε μερικα ευκολα αν αντεξουν! Πρεπει να μαλακωσω το νερο ... Η τυρφη ειναι πολυ ακριβη και δεν πεφτει το Ph με τιποτα! Θα παρω μια αντιστρωφη οσμωση! Δε ξερω απο που! Θα στειλω του yiannis59 ... Tελεια θα κανει παραγγελια απο Γερμανια! Θα διωξω ολα τα αλλα ψαρια εχω ... αντε θα κρατησω τα cory, τα αλλα ενοχλουν τους δισκους και τους στρεσσαρουν. Ασε που μπορει να εχουν παρασιτα και να μου αρωστησουν!! Ποδι ολα! Μεγαλη θερμοκρασια αρα λιγο οξυγονο ... ασε που εχω πολυ λιγη επιφανεια! Πολλοι δισκοι και λιγο οξυγωνο! Να βαλω αεραντλια! Τι?? Δεν βγαζει οξυγωνο? Βγαζει τον αερα του δωματιου!! Με το τσιγαρο εδω μεσα να πηγαινει συννεφο μπα δεν το διακυνδηνευω!! Ασε που εχουμε το αρωμα στη μπριζα συνεχεια .... απαπαπα ... θα παρω ενα oxydator! Ντρεπομαι να πω στον Γιαννη αν θα παρει τιποτα απο το aquaristic! Θα κανω εγω παραγγελια και ο Θεος βοηθος! Το χαλικι δεν κανει για τους δισκους! Τι διαβαζω? τους αρεσει να τρωνε απο κατω τη τροφη τους? Χανεται μεσα στα χαλικια και επιβαρυνει το νερο! Ασε αμμο ... να δουμε ... οι πιο πολλοι λενε ασπρη μη χαλαζιακη! Τι ειναι μη χαλαζιακη? Α ναι ... αν ειναι ασβεστολιθικη ανεβαζει τις σκληροτητες! Αρα καταργω την οσμωση! Παμε γερα ... θα διαλεξω φτηνα ψαρια αλλα αυτη τη φορα καθαρα χωρις peppering και δυσμορφιες! Ετσι .... :



8. Δε αντεχουν τα φυτα ... δρομο και αυτα!
Ας βαλω κανα πιστια ... καλο κανουν ... μακαρι να αντεξουν!! Να φτιαξω και τα ξυλα ... λιγο αβολα ηταν!!



9. Εξω και η ανουβια! Ειναι φυτο απο την Αφρικη ... φυσικο ειναι να μην αντεχει και αυτη!!
Ας βαλω και φυλλα καταπα πολυ ομορφα ειναι!!



10. Διαφορες αλλαγες που πειραματιζομουν:





__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 02-01-10, 14:08
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Με τον Γιωργη εχω ερθει αρκετες φορες σε αντιπαραθεση οσον αφορα τα ενυδρειακα και τις συμβουλες προς τους "φρεσκους" αρχαριους,γιατι και εχω αρχαριος ειμαι αλλα "μπαγιατικος" αρχαριος,και τον εχω θεωρησει και κατηγορησει αρκετες φορες ως υπερβολικο προς τις απαιτησεις του προς τους νεους του χομπυ και ακομα υπερβολικο προς τις συμβουλες για χαμηλο ph,kh (συνδρομο δισκαδων) κ.α.
Ομως θα ημουν ηλιθιος και αχαριστος προς το gab αν δεν του ελεγα ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ για τις ωρες που τρωει εδω μεσα online και διδει τις συμβουλες του προς καθε ερωτηση αρχαριου και μη και οχι μονο,εχει εφοδιασει το μισο φορουμ με μπολι το αλλο μισο με φυτα και μερικους αρκετους ακομα με ψαρακια (οπως εμενα με τα εντλερ για την αναμυξη με τα βελγικα) χωρις να ζητησει ανταλλαγματα η χρηματα εστω συμβολικα.
Οποτε αν καποιος τον θεωρει κακοπροαιρετο,μονο κακοπροαιρετα μπορει να εκλειφθει!
Κeep Walking Γιωργη!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-01-10, 05:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα το διαβασα και ενισταμαι σε ολα οσα ειπωθηκαν...
ο γιωργος ειναι ενας κακοπροαιρετος ανθρωπος που το μονο που τον ενδιαφερει ειναι να ξεφορτωνεται τα πραγματα που εχει (πολλα απο αυτα καινουρια και αχρησιμοποιητα-ακουσον ακουσον)....τη βρωμια απο το ενυδρειο του....και το φορτιο της γνωσης που τον βαραινει...
δε θα κουραστω να το λεω πως σκεφτεται τον εαυτο του μονο...αλλα και παιρνει και αλλους στο λαιμο του ωστε να τους βοηθησει να φτιαξουν πετυχημενα ενυδρεια...ντροπη και αισχος!!!
τη σημερον ημερα με ολη την ιδιοτελεια που κυκλοφορει, το φθονο και την υστεροβουλια αυτος εχει το θρασσος να βοηθα ακομη και αγνωστους υλικα και ηθικα...
ΝΤΡΟΠΗ!!! αυτο εχω μονο να πω!
Χαιρομαι παρα πολυ που εχεις πιασει το νοημα!! Ντροπη και αισχος ειναι που εχεις γραψει τοσα αρθρα για να παραπλανησεις τοσο κοσμο, που προσπαθεις να επιβληθεις στους αλλους με ευγενεια και υποστηριζεις με ανιδιοτελεια ολους οσους εχουν αναγκη απο βοηθεια, που εχεις στειλει σε ολη την Ελλαδα αυτες τις κοκκινες γαριδες και φυτα (η κουριερ σου βγαζει ποσοστο επι των κερδων? ), που χαριζεις οτι μπορεις ...
Δεν πρεπει να ειναι ετσι ενας καθως-πρεπει συντονιστης! Θα πρεπει να εισαι αφ' υψηλου και να το παιζεις "ιστορια" να λες στον κοσμο "αν δεν σου αρεσει να φυγετε να πατε αλλου" να εισαι ειρωνικος και αναιδης και να εξοριζεις οποιον σου "μπαινει στη μυτη", και να κλειδωνεις οτι σε ενοχλει ... εχεις να μαθεις πολλα ακομα! Που θα παει?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ δεν σε γουστάρω μία ρε και είσαι όχι μόνο κακοπροαίρετος αλλά και δισκάς .

Μην μασας είσαι νεός και εσύ όπως και εγώ και τρώμε τις φάπες μαζεμένες

Για ρώτα κάποιους που ασχολούνται χρόνια έχουν βοηθήσει πολλούς τους έχουν γλυτώσει από χρήματα και κόπο τι έχουν ακούσει και τι ακούν .

Για τους δίσκους δεν λέω τίποτα έτσι για ν στην σπάσω
ΕΕΕΕ Ψιτ ()... για να πω την αληθεια ουτε εγω σε γουσταρω ... και για αυτο σου ευχομαι να αρχισουν να γεννανε οι αγριοι σου και να τρεχεις και να μη φτανεις να μεγαλωνεις μωρακια!! Ισχυει και για σενα η απαντηση στον Πανο ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν μια και με τον georgarask στο παρελθόν έχω έρθει σε αντιπαράθεση.
Να πω ότι πιστεύω ότι ο γραπτός λόγος αφήνει περιθώρια να δημιουργούνται εντάσεις και να κορυφώνονται έως ένα βαθμό.
Το θέμα για μένα είναι να μην κράτιουνται κακίες.
Nα πω ότι ο georgarask είναι από τους λίγους που πάντα προσπαθούν να συμμετέχουν και να βοηθούν σχεδόν παντού και σε όλες της κατηγορίες κρατώντας έτσι με τον τρόπο τους ενεργό το gab. Δίνοντας με τον τρόπο αυτό κουράγιο στα μέλη που συμμετέχουν ότι κάποιος πάντα θα είναι εκεί για βοήθεια.

Σε ότι αφορά εμένα καλό είναι να υπάρχουν και οι διαφωνίες απλά να υπάρχουν επιχειρήματα και φυσικά κόσμια συμπεριφορά.

Τέλος να πω ότι μακάρι να υπήρχαν και άλλοι χομπιστες στο βαθμό που είναι ο georgarask που η προθυμία τους και ο χρόνος που ξοδεύουν να βοηθήσουν γνωστούς και αγνώστους σου δίνει κουράγιο σε ένα κόσμο που για να σου προσφέρει κάποιος κάτι πρέπει να έχει αμοιβή.

Μπράβο georgarask που ακόμα είσαι άνθρωπος.

Υ.Γ. σε όσους αρέσεις, σε όσους δεν αρέσεις ξύδι.
Ναι μπορω να πω οτι μερικες φορες ημουν σαν χριστουγιεννιατικο δεντρο (αναβαν και εσβηναν λαμπακια) στις συζητησεις μας ... παρολα αυτα οπως εχουν καταλαβει ολοι (σχεδον) ειμαι ανθρωπος που δεν μπορω να κρατησω κακιες και τετοια! Ειδηκα αν δω πως οι προθεσεις των αλλων ειναι καλες! Μπορω να σου πω οτι μου αρεσει πολυ που υπαρχει καποιος σαν εσενα (που να με συναγωνιζεται στην ειρωνεια ) και ειμαι σιγουρος οτι αν περιλαβουμε καποιον θα τον κανουμε να πηδηξει απο την ταρατσα -για να γλυτωσει- . Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.
Γιώργο χώνε τα και γρίνιαζε όσο θες, το ψαράκι μου ζει, και το ενυδρείο μου δουλευει με τι "σαβόυρα" που "ξεφορτώθηκες" εκείνη την Κυριακή.
Εκανά και άλλη μπιπ... μετά, αλλά με την υπομονή που είχες να απαντήσης
σε ότι ερώτηση σου έκανα, αντιμετωπίστηκε και αυτή.
Ελπιζω το φιλτρο σου να γεμισει απο αυτη τη βρωμια ... και δε θα δεις ποτε ουτε ασθενεια ουτε θανατο (εκτος απο φυσικα αιτια) ... και να εχεις την ιδια υπομονη αν καποιος στο μελλον κανει μπιπ ... και χρειαστει την βοηθεια σου!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τον Γιωργη εχω ερθει αρκετες φορες σε αντιπαραθεση οσον αφορα τα ενυδρειακα και τις συμβουλες προς τους "φρεσκους" αρχαριους,γιατι και εχω αρχαριος ειμαι αλλα "μπαγιατικος" αρχαριος,και τον εχω θεωρησει και κατηγορησει αρκετες φορες ως υπερβολικο προς τις απαιτησεις του προς τους νεους του χομπυ και ακομα υπερβολικο προς τις συμβουλες για χαμηλο ph,kh (συνδρομο δισκαδων) κ.α.
Ομως θα ημουν ηλιθιος και αχαριστος προς το gab αν δεν του ελεγα ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ για τις ωρες που τρωει εδω μεσα online και διδει τις συμβουλες του προς καθε ερωτηση αρχαριου και μη και οχι μονο,εχει εφοδιασει το μισο φορουμ με μπολι το αλλο μισο με φυτα και μερικους αρκετους ακομα με ψαρακια (οπως εμενα με τα εντλερ για την αναμυξη με τα βελγικα) χωρις να ζητησει ανταλλαγματα η χρηματα εστω συμβολικα.
Οποτε αν καποιος τον θεωρει κακοπροαιρετο,μονο κακοπροαιρετα μπορει να εκλειφθει!
Κeep Walking Γιωργη!
Ισως εχεις δικιο .... ειδηκα για τις παραμετρους - λιτρα που χρειαζεται καθε ψαρι! Και αυτο γινεται γιατι παιρνω την βελτιστη περιπτωση (που πιστευω οτι ειναι οι συνθηκες στο βιοτοπο τους) και την παρουσιαζω ως ελαχιστη απαιτηση! Αυτη ακριβως ειναι η σταση μου σε ολα τα πραγματα! Αν αρχισουμε κατι με τις καλυτερες προυποθεσεις ... τοτε στο μελλον μπορουμε να αγγιξουμε το τελειο!
Οσο για τα εντλερακια απλα ειμαι ρατσιστης και ηθελα να εξελληνιστουν οι Βελγιδες σου ..


Ασχετο αλλα και σχετικο ... να πω ευχαριστω στον Δικτατωρα μας ... Μακαρι οι δικτατωριες να ειχαν τοσο ελευθερια λογου και εκφρασης και που πηγαινει αντιθετα στο ρευμα εχοντας μονο την προθεση να φτιαξουν ολοι τα ενυδρεια τους σωστα και να χαιρομαστε χωρις προβληματα τα ψαρακια μας!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-01-10, 06:42
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Talking

Ειχα και εγω τον αστακο μου! Εκει εμαθα οτι χρειαζεται καπακι το ενυδρειο ... αφου καθε φορα που γυρνουσα απο τη δουλεια τον εβρισκα να κοβει βολτες στο αλλο δωματιο (κυριολεκτηκα φοβομουν μη τον πατησω!!) Οταν ειχε την πρωτη εκδυση (δε το ηξερα οτι το κανει αυτο ...) νομιζα πως ειχε ψοφησει αφου ηταν το πουκαμισο του αδειο στο ενυδρειο (το ειχε σκασει ο ατιμος ) αλλα μετα τον βρηκα κατω απο το κρεββατι!
Βεβαια κενο το ενυδρειο χωρις κρυψωνες! Το καημενο το "δολλαριο" που φαινεται αχνα στη 2η φωτο ... το επιασε στον "υπνο" και το τσακισε!! Τελικα εμαθα οτι αν βαλεις ψαρια με αστακο .... θα μεινει μονος του ο αστακος!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Foto_051013_234821.jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  67,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Foto_051013_234756.jpg
Εμφανίσεις:  261
Μέγεθος:  47,3 KB  
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-01-10, 06:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Μετα πηρα τον καρχαρια μου!!!
Πιο πολυ για "γλυφτης" μου εφερνε



__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-01-10, 12:27
Το avatar του χρήστη FOFI
FOFI Ο χρήστης FOFI δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2009
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Εγω το Γιωργο δεν τον ξερω.............αλλα ενα σιγουρα ξερω ...........οτι η ιστορια επαναλαμβανεται .Αφου βρηκα και εγω νεον και ροδοστομους στην επιφανεια (βλεπε φωτο 2-3)κλαψ.κλαψπροσπαθω να φτασω να φτασω στον τελευταιο σταθμο υπερπηδωντας τα ενδιαμεσα σταδια.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-01-10, 01:35
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Καταπληκτικό ποστ, και πραγματικά it all sounds familiar... Ακόμα και με λιγότερο απαιτητικά ψάρια όπως τα γκάπυς... Θυσιάστηκαν κάμποσα για να ανακαλύψω εγώ σιγά σιγά the hard way ότι κάτι δεν πήγαινε καλα. Κάτι διαφορετικό κάθε φορά... Κι ακόμα είμαι στην αρχή, αλλά ακόμα κι έτσι μερικά μαθήματα τα έχω πάρει!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-01-10, 22:24
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

έχουν πεθάνει ψάρια στα ενυδρεία μου ουκ ολίγα αφού όταν ξεκίνησα ανέβασαν ένα ενυδρείο από το υπόγειο το είχαν παλιά οι γονείς μου 60l και άρχισα τα πειράματα
Το ποιο χαζό που έχω κάνει ήταν να γεμίσω κανναβούρι τον βυθό από πάνω έβαλα χαλίκι για να μεγαλώσει σαν γρασίδι την επομένη μέρα πεθάναν όλα τα ψάρια αφού το κανναβούρι ήταν ραντισμενο με βιταμίνες για το καναρίνι (νόμιζα πως ήταν πολύ έξυπνη ιδέα όταν το σκέφτηκα)
πάντως όποιο θέμα και να ανοίξω βρίσκω και ένα δικό σου ποστ
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-01-10, 22:53
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
... ήταν να γεμίσω κανναβούρι τον βυθό από πάνω έβαλα χαλίκι για να μεγαλώσει σαν γρασίδι... (νόμιζα πως ήταν πολύ έξυπνη ιδέα όταν το σκέφτηκα)
...
...γρασίδι απο Τζαμαίκα Bob Μarley style? ηταν όντως πολύ εξυπνη η ιδέα σου! 'omegrown

Πάντως όντως όποια πέτρα (post) κι αν σηκώσεις έχει μηνυμα του μέσα... Αν μη τι αλλο για τον χρόνο που δαπανας.. και
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-01-10, 23:00
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

εμενα παλι αυτα τα μοπανια κατι μου θυμιζουν......
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-01-10, 00:11
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Thumbs up

πιστευω γιωργο οτι εισαι απολυτα σωστος,εχετε βοηθησει απειρες φορες,εσυ και ολοι απο εδω μεσα ωστε να αρχιζουμε σιγα σιγα να πιανουμε τον ορο ''ενυδρειο''...αν και ειχα ενα μεγαλο διαστημα που απουσιαζα απο το foroum και δεν θα το κρυψω αδιαφορια προς τα ψαρια μου και τα ενυδρεια μου πιστευω οτι ξαναρχισα να τα σκεφτομαι και να τα νοιαζομαι...και επισης θελω να πω οτι το gab ειναι απο τα λιγα ελληνικα foroum που μπαινουν χομπιστες και μπορουν να παρουν πραγματικη γνωση,να αποκτησουν πειρα(αν το επιθυμουν) και οχι να περιμενουν απαντησεις για κρισιμα θεματα 2 βδομαδες η να μπαινουν απλα για διασκεδαση και ''κουτσομπολιο''!!!παιδια συνεχιστε την καλη δουλεια...αν χαθειτε μας φαγαν οι πετσοπαδες...

υ.γ. τι μ θυμησες με τον αστακο σου...ο καλυτερος φιλος που ειχα ποτε μου και που πλεον δεν βρισκεται στην ζωη...
υ.γ.2 με πορωσες με το post σου...αντε να ακολουθησουν και αλλοι με την βιογραφια τους στα ενυδρεια...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 06-01-10, 00:22
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Πολυ καλο thread!!Πραγματικα μας βοηθαει ολους τους αρχαριους να κανουμε σωστες επιλογες,να δωσουμε λιγοτερα χρηματα και να στενοχωρηθουμε λιγοτερο.....


Παρολα αυτα
δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει με το αλλο ενυδρειακο φορουμ το Thread αυτο....

Ας με συγχωρεσει το μικρο της ηλικιας μου που δεν μπορω να αντιληφθω τοσο γρηγορα καποια πραγματα................
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-01-10, 00:26
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vag0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλο thread!!Πραγματικα μας βοηθαει ολους τους αρχαριους να κανουμε σωστες επιλογες,να δωσουμε λιγοτερα χρηματα και να στενοχωρηθουμε λιγοτερο.....


Παρολα αυτα
δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει με το αλλο ενυδρειακο φορουμ το Thread αυτο....

Ας με συγχωρεσει το μικρο της ηλικιας μου που δεν μπορω να αντιληφθω τοσο γρηγορα καποια πραγματα................
σύμφωνα με τον αϊνστάιν όλα είναι σχετικά
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-01-10, 00:31
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσφατα κατηγορηθηκα απο γνωστο ενυδρειακο φορουμ οτι κραζω τους αλλους! Το σκεφτηκα πολυ και καταληξα οτι στη περιπτωση αυτη δεν ισχυει κατι τετοιο!

Αλλα ολοι οσοι θεωρουν τον εαυτο τους αρχαριο ισως παρεξηγησουν τον τροπο που εκφραζομαι (οπως εγινε στη παραπανω περιπτωση) δινω την ευκαιρια λοιπον να δειξω σε ολους οτι κανενας δεν γεννηθηκε να τα ξερει ολα και δεν υπαρχουν γκουρου και παντογνωστες!...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vag0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρολα αυτα δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει με το αλλο ενυδρειακο φορουμ το Thread αυτο...
Σου απανταει το αρχικο μου ποστ! Αν παρεξηγηθηκα για τις προθεσεις μου ισως με παρεξηγησει καποιος αρχαριος (με το τροπο που μιλαω) ... Ωστοσο η δικη σου απαντηση στο αλλο φορουμ ηταν το κινητρο να κανω ενα τετοιο ποστ αφου και εσυ κατα καποιο τροπο παρεξηγησες αυτα που ελεγα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-01-10, 00:45
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Τι θα αλλαζε στο συγκεκριμενο θεμα αν εγραφες..
"Με αυτο το θεμα θελω να δειξω οτι κανεις δεν ειναι παντογνωστης.....μπλα μπλα μπλα",μετα εβαζες τις φωτογραφιες και ολα τα αλλα οπως πολυ σωστα εκανες...........
Δεν νομιζω οτι χρειαζοταν να ανακατεψεις αλλο φορουμ....
Κανονικα ο σκοπος θα επρεπε να ηταν να καταλαβουμε οι αρχαριοι πεντε σημαντικα πραγματα.
Τεσπα ακομα μπερδεμενος ειμαι και δεν νομιζω να ξεμπερδευτω ποτε..
Καλο βραδυ
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-01-10, 00:56
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vag0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεσπα ακομα μπερδεμενος ειμαι και δεν νομιζω να ξεμπερδευτω ποτε..
Καλο βραδυ
Μα εκει παρουσιαζομαι σαν γκρινιαρης, βαλτος, κακοπροαιρετος, αναιδης, ασυδοτος και τωρα μαθαινω εξοριστος ... και εσυ εισαι και στα 2 φορουμ αρα θα πρεπει να σε πεισω οτι δεν ισχυει κατι τετοιο!! Και εγω αρχαριος ειμαι οπως ολοι . Ισως ειμαι αποτομος και ειρωνικος αλλα καμια σχεση με τους παραπανω χαρακτηρισμους ... αυτο το σκοπο εχει αυτο το ποστ μου!!! Να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-01-10, 11:02
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα εκει παρουσιαζομαι σαν γκρινιαρης, βαλτος, κακοπροαιρετος, αναιδης, ασυδοτος και τωρα μαθαινω εξοριστος ... και εσυ εισαι και στα 2 φορουμ αρα θα πρεπει να σε πεισω οτι δεν ισχυει κατι τετοιο!! Και εγω αρχαριος ειμαι οπως ολοι . Ισως ειμαι αποτομος και ειρωνικος αλλα καμια σχεση με τους παραπανω χαρακτηρισμους ... αυτο το σκοπο εχει αυτο το ποστ μου!!! Να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας!!
A μπραβο αυτο περιμενα να ακουσω...!!
Το ξερουμε οτι κανεις δουλεια εδω μεσα.. Φαινεται

Και εγω οταν ποσταρα και σε κατηγορησα συγκρινα τα ποστ σου εδω και εκει.
Και ειδα οτι εδω κανεις δουλεια ενω εκει ας πουμε οτι συμπεριφερεσαι καπως διαφορετικα
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-01-10, 11:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Βαγγέλη δες κι εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36537
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-01-10, 14:23
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαγγέλη δες κι εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36537
Oι αφρικανοι δεν μαλωνουν ποτε
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-01-10, 17:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vag0s Εμφάνιση μηνυμάτων
εκει ας πουμε οτι συμπεριφερεσαι καπως διαφορετικα
Δεν ειμαι διπλη προσωπικοτητα ... και απο οτι φαινεται δε τα εχω χαμενα κιολας!
Οπου βλεπω υποκρισια, υπεροψια, ψευτια και κακες προθεσεις απλα το λεω ... Οταν ο αλλος ζηταει και τα ρεστα ... τοτε ειδες τι γινεται!! Οπου και να γινει αυτο ... την ιδια συμπεριφορα θα εχω
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-01-10, 19:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

παλι για το διπροσωπο και αλλοπροσαλλο Γιωργο μιλατε??
γιαυτον που δε βοηθα και δε συμμετεχει??
επειδη γνωριζω το γιωργο προσωπικα λεω πως ΑΝ η συμπεριφορα του "αλλου" φαινεται διαφορετικη.....τοτε το κλιμα "εκει" την κανει και φαινεται ετσι. δε γνωριζω το "εκει" μιας και δεν εχω το χρονο να το κανω...αλλα γνωριζω το γιωργο. και ειναι αυθεντικος, ειλικρινης και δε νομιζω οτι θα διαχωριζε τη σταση του εδω με τη σταση του καπου αλλου.....
απλα ενα λουλουδι ανθιζει αναλογα το χωμα που το φυτευουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 06-01-10, 19:34
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Talking

Γιατι ετσι μου αρεσει
BORKED
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-01-10, 22:53
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα εκει παρουσιαζομαι σαν γκρινιαρης, βαλτος, κακοπροαιρετος, αναιδης, ασυδοτος και τωρα μαθαινω εξοριστος ... και εσυ εισαι και στα 2 φορουμ αρα θα πρεπει να σε πεισω οτι δεν ισχυει κατι τετοιο!! Και εγω αρχαριος ειμαι οπως ολοι . Ισως ειμαι αποτομος και ειρωνικος αλλα καμια σχεση με τους παραπανω χαρακτηρισμους ... αυτο το σκοπο εχει αυτο το ποστ μου!!! Να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας!!
Συγγνωμη για να καταλαβω ολα αυτα τα παραπανω τα ειπανε για σενα αχαχαχαχαχαχαχαχαχα επιδη σε εχω δει και απο κοντα οταν πηρα το μπολι τετεια εξηπερετηση ουτε σε καταστηματα που παμε και σκαμε και λευτα και μας τα λενε και αλλα νδαλον δεν ειχα δει και προθημως για να σε βοηθησει σε οτι χρειαστεις για να τελειωνουμε με τις αιδηες που γραφουνε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
sos ενιδρειο 60 lt ειμαι αρχαριος θελω βοηθεια stefoc Αρχάριοι γλυκού νερού 13 21-01-09 07:50
ερωτηση ειμαι αρχαριος μετρησεις sos teo7 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 21-10-08 12:27
Εγω ειμαι ο ΑΡΧΑΡΙΟΣ βοηθηστε με!!!!! johnpecn` Αρχάριοι γλυκού νερού 4 12-08-08 02:26
Πως μπορω να καταλαβω αν το guppy μου ειναι εγκυος??? ΑΡΧΑΡΙΟΣ ob-la-di Ζωοτόκα 8 22-04-07 22:16
Πως μπορω να καταλαβω αν το molly μου ειναι εγκυος??? ΑΡΧΑΡΙΟΣ ob-la-di Ζωοτόκα 1 22-04-07 14:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12364 seconds with 14 queries