Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 29-07-14, 20:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν μιλαγαμε για λιγο καιρο αλλα για τη βασικη ρυθμιση θερμοκρασιας σε ενα ενυδρειο ολοκληρη εποχη και ποιες ειναι οι επιπτωσεις στο ψαρι, οταν διατηρειται για μεγαλη διαρκεια σε ψηλες θερμοκρασιες, ασχετα αν επιβιωνει σε αυτες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα τα ειδη επιζουν σε θερμοκρασιες πιο πανω και πιο κατω απο αυτες που δινονται στα προφιλ.
Αυτες που δινονται στα προφιλ ειναι αυτες που δεν ζοριζονται. Βασικα που δεν ζοριζεται ο μεταβολισμος τους και η επαρκεια σε οξυγονο......
.....Αν λοιπον εχεις μινιμουμ θερμοκρασια σε ενα μονομαχο τους 25-26, δεν πρεπει το καλοκαιρι να το αφησεις να ανεβει λιγο (πχ 30C) για την ακολουθια των εποχων? (να γλυτωσεις και εξατμιση και παραληλλα και αναπληρωση που πρεπει να γινεται με νερο απο Α/Ω, αλλιως ανεβαινουν πολυ οι σκληροτητες)
Πως θα τα καταφερουν στους 30 τα συννεφακια? (εννοειται απο τα παραπανω: Πως θα τα καταφερουν στους 30 τα συννεφακια ολο το καλοκαιρι? και πως δεν θα επηρεαστει αρνητικα το προσδοκιμο ζωης τους?)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-07-14, 22:54
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

Εμ..παρακολουθησα τη συζητηση και τις απαντησεις οσον αφορα το προβλημα σου και λιγο με τα "μαθηματικα" μπερδευτικα και σιγουρα προσπερασα.. Αν θελεις να σου πω τη γνωμη μου, η οποια ειναι βεβαια λιγο μπακαλιστικη μα λυσε μου πρωτα κανα δυο αποριες γιατι το χασα.. στα 60 λιτρα και στους βαθμους που λες περιπου 25 που εχει το ενυδρειο, μου κανει πολυ εντυπωση να εχεις τοση πολυ εξατμιση ωστε αν λειψεις 10 μερες να πεσει η σταθμη χονδρικα μιλωντας στο μισο και να σου δημιουργησει τοσο μεγαλο προβλημα!!!!
Το ενυδρειο σου ειναι ανοιχτου τυπου? Διχως καπακι? Αν ειναι ετσι.. καπως δικαιολογειται το πραγμα, αλλα και παλι και συγνωμη κι ολας, αλλα μου φαινεται πολυ...!
Επισης αν ειναι ανοιχτου τυπου και κακως.. δε μπορεις να κανεις κατι γι αυτο! Ειπαμε αν ειναι open!
Οχι αν ανεβει η θερμοκρασια για δεκα μερες δε θα εχεις προβλημα! Οποτε αν ερθει και καποιος 2-3 φορες και συμπληρωσει νερακι στις 10-15 μερες που θα λειψεις, νομιζω οτι δε θα υπαρξει θεμα..! σωστα!?
περισσοτερο θ ανησυχουσα με το θεμα της διατροφης παρα για την εξατμιση που θα εχει το ενυδρειο σου!
Οσον αφορα τα white cloud.. δεν ειναι και το καλυτερο, μα δε νομιζω να μην αντεξουν εστω και στους 27 βαθμους για 10 μερες.. My point of view παντα!
Η αεραντλια σαφως και θα βοηθησει αρκετα αλλα αν στο σπιτι σου ανεβαινει η θερμοκρασια παρα πολυ, απλα θα βοηθησει στην οξυγονωση κι οχι στη πτωση της θερμοκρασιας!
Φιλικα!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-07-14, 23:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχεις αναρωτηθει αν πεσει η σταθμη στο μισο, ποσο θα παει η GH KH pH?
Η GH KH στο διπλο και το pH οπως την ακουσει απο την KH.

Η πτωση της θερμοκρασιας γινεται μεσω της εξατμισης. Οσο πιο μεγαλη ειναι η διαφορα θερμοκρασιας ενυδρειου-χωρου που προσπαθουμε να πετυχουμε, τοσο πιο μεγαλη ειναι η εξάτμιση και μαλιστα αυξανεται λογαριθμικα οσο μεγαλωνει η διαφορα θερμοκρασιας.

Για δεκα μερες δεν ειναι θεμα η διατροφη.

Η αναπληρωση πρεπει να γινεται με προσοχη, αν δεν γινεται με νερο ΑΩ, αφου οι τιμες του νερου αλλαζουν. Κι αν δεν γινεται σε καθημερινη βαση αναπληρωση, οι αλλαγες στις τιμες ειναι πιο αποτομες.
Καποια στιγμη με τοση αναπληρωση με βρυσης θα φτασει να μεινει σκετο "αλατι" μεσα στο ενυδρειο, αν δεν γινουν μεγαλες αλλαγες νερου (που ειναι και επικινδυνες αν δεν γινουν σωστα) για να γινει ενα μικρο reset στις σκληροτητες.

Η αεραντλια βοηθαει και στην πτωση της θερμοκρασιας.

Τα συννεφακια δεν θα εχουν προβλημα για 10 μερες στους 27.
Το θεμα ειναι οτι ειναι ασυμβατα με το μονομαχο στις θερμοκρασιες κι αυτο συμβαινει ολο το ετος.
-------------------------
Α και κατι ακομα σημαντικο.
Αν υπαρχει εσωτερικο φιλτρο με την αντλια ψηλα, και ξενερισει, τοτε θα καει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 29-07-14 στις 23:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-07-14, 23:19
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμ..παρακολουθησα τη συζητηση και τις απαντησεις οσον αφορα το προβλημα σου και λιγο με τα "μαθηματικα" μπερδευτικα και σιγουρα προσπερασα.. Αν θελεις να σου πω τη γνωμη μου, η οποια ειναι βεβαια λιγο μπακαλιστικη μα λυσε μου πρωτα κανα δυο αποριες γιατι το χασα.. στα 60 λιτρα και στους βαθμους που λες περιπου 25 που εχει το ενυδρειο, μου κανει πολυ εντυπωση να εχεις τοση πολυ εξατμιση ωστε αν λειψεις 10 μερες να πεσει η σταθμη χονδρικα μιλωντας στο μισο και να σου δημιουργησει τοσο μεγαλο προβλημα!!!!
Το ενυδρειο σου ειναι ανοιχτου τυπου? Διχως καπακι? Αν ειναι ετσι.. καπως δικαιολογειται το πραγμα, αλλα και παλι και συγνωμη κι ολας, αλλα μου φαινεται πολυ...!
Επισης αν ειναι ανοιχτου τυπου και κακως.. δε μπορεις να κανεις κατι γι αυτο! Ειπαμε αν ειναι open!
Οχι αν ανεβει η θερμοκρασια για δεκα μερες δε θα εχεις προβλημα! Οποτε αν ερθει και καποιος 2-3 φορες και συμπληρωσει νερακι στις 10-15 μερες που θα λειψεις, νομιζω οτι δε θα υπαρξει θεμα..! σωστα!?
περισσοτερο θ ανησυχουσα με το θεμα της διατροφης παρα για την εξατμιση που θα εχει το ενυδρειο σου!
Οσον αφορα τα white cloud.. δεν ειναι και το καλυτερο, μα δε νομιζω να μην αντεξουν εστω και στους 27 βαθμους για 10 μερες.. My point of view παντα!
Η αεραντλια σαφως και θα βοηθησει αρκετα αλλα αν στο σπιτι σου ανεβαινει η θερμοκρασια παρα πολυ, απλα θα βοηθησει στην οξυγονωση κι οχι στη πτωση της θερμοκρασιας!
Φιλικα!!
κι ομως η εξατμιση ειναι πολυ μεγαλη.. δεν ξερω, μπορει να ειναι πολυ ζεστο το σπιτι μου (μην ξεχνας οτι στην αθηνα εχουμε πιασει αρκετα 30ρια+).... παντως οσο το ειχα στους 25 μπορω να πω οτι στις 3 μερες μπορει να εχανε και 10-15 λιτρα, μπορει και παραπανω..... η διατροφη ειναι το μονο ευκολο να λυθει με μια ταιστρα....
υγ: κλειστο ειναι το ενυδρειο απλως εχω βγαλει το φλαπ γιατι οσο ηταν κλειστο δεν επεφτε η θερμοκρασια με τπτ....
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-07-14, 23:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
υγ: κλειστο ειναι το ενυδρειο απλως εχω βγαλει το φλαπ γιατι οσο ηταν κλειστο δεν επεφτε η θερμοκρασια με τπτ....
Και ρισκαρεις να βρεις τον μονομαχο στο πατωμα.
Ενα ενα φαινονται τα προβληματα της ασυμβατοτητας τροπικων και κρυου νερου ψαριων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-07-14, 23:48
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

"Εχεις αναρωτηθει αν πεσει η σταθμη στο μισο, ποσο θα παει η GH KH pH?
Η GH KH στο διπλο και το pH οπως την ακουσει απο την KH."
Βασικα δε το καταλαβαινω.. αν η σταθμη (λεμε τωρα πεσει στο μισο θα γινει τι? συγκεντρωση ph kh gh?!?!?! αν ειχε θαλασινο ενυδρειο θα το καταλαβαινα οσον αφορα το "αλλατι" τωρα θα ηθελα να με διαφωτισεις! δλδη αν τυχει για χ λογους και κανω αλλαγη 50% στο νερο μου (θα μου πεις ο χρονος που θα κρατηθει στο 50% θα ειναι αμελητεος) θα εχω θεμα με τις τιμες αυτες?!?!?!? θελω διαφωτιση στο θεμα!
"Η πτωση της θερμοκρασιας γινεται μεσω της εξατμισης. Οσο πιο μεγαλη ειναι η διαφορα θερμοκρασιας ενυδρειου-χωρου που προσπαθουμε να πετυχουμε, τοσο πιο μεγαλη ειναι η εξάτμιση και μαλιστα αυξανεται λογαριθμικα οσο μεγαλωνει η διαφορα θερμοκρασιας."
sorry delta66 αλλα δε καταλαβαινω κανενα (ιδιαιτερα το 1ο) απο τα 2 σκελη της απαντησης!!! Η πτωση θερμοκρασιας γινεται μεσω της εξατμισης?! δλδη για να ισοσκελιστει η θερμοκρασια εχουμε εξατμιση αρα για το χ χιλιοστο του χρονου η θερμοκρασια ειναι οκ?!?! λειτουργει δλδη οπως ο ανθρωοινος ιδρωτας που παλι δε ριχνεις τη θερμοκρασια μας αλλα μας συντηρει εν ζωη?!?! δε το καταλαβαινω ουτε αυτο sorry..!
Eπισης αν ο φιλος tolee λειψει 15 μερες με ψηλα τη θερμοκρασια αρα και τον αναβολισμο των ψαριων.. εγω ναι θα ψιλοανησυχουσα για το τι θα φανε μισο μηνα! νταξει δε μονιζω να λιμοκτονησουν αλλα...
Φιλε tolee κι εδω (κρητη0 εχουμε θεμα με θερμοκρασιες αλλα δεν ειδα ποτε σε κανενα ενυδρειο μου τοση εξατμιση!! sorry οι δικες μου εμπειριες ειναι διαφορετικες και στηριζμαι σ αυτες..!! ναι παιζει να τα βρεις εκτος και το μονομαχο και τις γαριδες ευκολακι!!!
Οσον αφορα το υπολοιπο του χρονου.. δε στο προτεινω να εχεις μαζι white cloud και τροπικα αλλα ψαρια! χωρις αυτο να σημαινει οτι δε μπορει να επιβιωσουν και ακομη να κλεισουν ολοκληρο το προσδοκιμο της ζωης τους! Φιλικα!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-07-14, 00:16
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ρισκαρεις να βρεις τον μονομαχο στο πατωμα.
Ενα ενα φαινονται τα προβληματα της ασυμβατοτητας τροπικων και κρυου νερου ψαριων.
νταξει παιδια, εχω δει και βιντεακια με αλματα μονομαχων αλλα μην το τραβαμε κι απ τα μαλλια.... να πηδηξει ο μονομαχος καθετα (βασικα ουτε καν καθετα, θα πρεπει να κανει τοξο υπολογιζοντας την γωνια) χωρις κανενα λογο (να φαει/ να σωθει απο καποιο κινδυνο /να γ......σει) σε υψος απο 10+ εκατοστα περιπου (οταν ειναι γεματο το ενυδρειο) μεχρι 20-25+ οταν εχει προχωρησει η εξατμιση, ειναι λιγο ακραιο... κι αν στην τελικη ειναι τοσο μαγκας, μαγκια του κι ας το κανει.... θα τον βαλσαμωσω να τον εχω στο σαλονι.....
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-07-14, 00:30
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Ε tolee.. εδω διαφωνω!! αν και προσωπικα.. ΔΕΝ μου εχει τυχει να πηδηξει ο μονομαχος εκτος νερου (οι γαριδες το χουμε σιγουρακι!), απο την αλλη ειναι συχνοτατο φαινομενο! με λιγα λογια επειδη ποτε δε ξερεις, φίλαγε τα ρουχα σου... καλυτερα ετσι παρα βαλσάμωση!! χαχα φιλικα! τεσπα πιστευω οτι αρκετα σε τρομαξαμε και θα κανεις διακοπες στο αγχος και τα ενυδρεια ειναι για να στο περνουν και οχι να στο δινουν (αν και πολλες φορες..) νομιζω οτι θα τα καταφερεις να μη "χασεις" τιποτα απο το ενυδρειακι σου!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-07-14, 13:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
νταξει παιδια, εχω δει και βιντεακια με αλματα μονομαχων αλλα μην το τραβαμε κι απ τα μαλλια.... να πηδηξει ο μονομαχος καθετα (βασικα ουτε καν καθετα, θα πρεπει να κανει τοξο υπολογιζοντας την γωνια) χωρις κανενα λογο (να φαει/ να σωθει απο καποιο κινδυνο /να γ......σει) σε υψος απο 10+ εκατοστα περιπου (οταν ειναι γεματο το ενυδρειο) μεχρι 20-25+ οταν εχει προχωρησει η εξατμιση, ειναι λιγο ακραιο... κι αν στην τελικη ειναι τοσο μαγκας, μαγκια του κι ας το κανει.... θα τον βαλσαμωσω να τον εχω στο σαλονι.....
Εχει συμβει αρκετες φορες.
Καποιες απο αυτες τις φορες εχουν αναφερθει και σε θεματα στα φορουμ.
Και μαλιστα περασανε και απο χαραμαδα στο καπακι, ουτε 1 ποντος ανοιγμα.
Κανε αναζητηση.

Διαβαζω ψαροφορουμ απο τα 2007 και εχουν δει πολλα τα ματια μου.
Γιατι νομιζετε οτι σας τα μεταφερουμε και στους νεους? Για πλακα?
Γιατι προτεινεται ενυδρειο με καπακι στους μονομαχους?

Αν θες να ρισκαρεις, ρισκαρε.
Δεν θελεις ομως να εχεις προειδοποιηθει οτι μπορει να συμβει?
Μη λες μετα οπως κι αλλοι "δεν μου το ειπε κανενας", "δεν το ηξερα", "ειμαι αρχαριος" κλπ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Βασικα δε το καταλαβαινω.. αν η σταθμη (λεμε τωρα πεσει στο μισο θα γινει τι? συγκεντρωση ph kh gh?!?!?! αν ειχε θαλασινο ενυδρειο θα το καταλαβαινα οσον αφορα το "αλλατι" τωρα θα ηθελα να με διαφωτισεις!
δλδη αν τυχει για χ λογους και κανω αλλαγη 50% στο νερο μου (θα μου πεις ο χρονος που θα κρατηθει στο 50% θα ειναι αμελητεος) θα εχω θεμα με τις τιμες αυτες?!?!?!? θελω διαφωτιση στο θεμα!

2. "sorry delta66 αλλα δε καταλαβαινω κανενα (ιδιαιτερα το 1ο) απο τα 2 σκελη της απαντησης!!! Η πτωση θερμοκρασιας γινεται μεσω της εξατμισης?! δλδη για να ισοσκελιστει η θερμοκρασια εχουμε εξατμιση αρα για το χ χιλιοστο του χρονου η θερμοκρασια ειναι οκ?!?! λειτουργει δλδη οπως ο ανθρωοινος ιδρωτας που παλι δε ριχνεις τη θερμοκρασια μας αλλα μας συντηρει εν ζωη?!?! δε το καταλαβαινω ουτε αυτο sorry..!

3. Eπισης αν ο φιλος tolee λειψει 15 μερες με ψηλα τη θερμοκρασια αρα και τον αναβολισμο των ψαριων.. εγω ναι θα ψιλοανησυχουσα για το τι θα φανε μισο μηνα! νταξει δε μονιζω να λιμοκτονησουν αλλα...
1. Δεν ειναι το ιδιο οταν αφαιρεις το 50% του νερου οταν κανεις αλλαγη με το 50% του νερου που εξατμιζεται.
Για τον πολυ απλο και βασικο λογο οτι το νερο που εξατμιζεται, ειναι σαν το απιονισμενο, σαν το νερο της Ωσμωσης, χωρις "αλατα" (ασβεστιο μαγνησιο κλπ) και χωρις τιποτα ουτε νιτρικα, φωσφορικα κλπ
Δλδ σκετο H2O (νερο).
Εξατμιζεται και τα αφηνει ολα εχει πισω στο ενυδρειο
(ενω το νερο που βγαζεις στην αλλαγη τα εχει ολα αυτα)

Οταν λοιπον εχεις πχ (θα τα πω μπακαλιστικα για να γινουν κατανοητα) 100 λιτρα νερο με 100 μερη ανα λιτρο ασβεστιο, 50 μερη ανα λιτρο μαγνησιο, 30 μερη ανα λιτρο νιτρικα, 2 μερη ανα λιτρο φωσφορικα κλπ
και απο τη εξατμιση φυγουν 50 λιτρα νερο,
στα 50 λιτρα νερο που θα μεινουν στο ενυδρειο, θα μεινουν και ολα τα αλατα κλπ που ειχε το νερο
και θα εχεις τελικα 50 λιτρα νερο με 200 μερη ανα λιτρο ασβεστιο, 100 μερη ανα λιτρο μαγνησιο, 60 μερη ανα λιτρο νιτρικα, 6 μερη ανα λιτρο φωσφορικα κλπ
Ελπιζω να εγινε κατανοητο με αυτον τον τροπο.
Πως να το πω αλλιως.
Αν βαλεις σε ενα νεροποτηρο καφε, 1 κουταλια ζαχαρη θα βγει μετριος. Αν εχεις μισο νεροποτηρο καφε και βαλεις την ιδια ζαχαρη, θα βγει πετιμεζι.
Το νερο με τον καφε ειναι το νερο του ενυδρειου και η ζαχαρη ειναι τα "αλατα"

2 εδω ειναι η εξηγηση για την εξατμιση σε σχεση με την πτωση της θερμοκρασιας http://www.aquatek.gr/vb/showthread....d=1#post779073

3. Πιο βασικο για τα ψαρια ειναι να συνεχισει να λειτουργει το φιλτρο (να μη καει η αντλια δλδ αν ξενερισει), να συνεχιστει η αναταραξη της επιφανειας (οξυγονωση), να μη βρασει το νερο απο τη θερμοκρασια και να μη φορτωθει το νερο υπερβολικα (λογω ταισματος και ελλειψης αλλαγων) με ρυπους (νιτρικα κλπ).
Επισης δεδομενο ειναι οτι τα ψαρια εχουν διαφορετικο μεταβολισμο απο το δικο μας και οποιαδηποτε συγκριση θα οδηγησει σε λαθος συμεπρασματα.
Οντως το καλοκαιρι αυξανεται π μεταβολισμος τους αλλα τα ψαρια "τρωνε" και απο το λιπος τους, οποτε αν τα παχυνουμε λιγο πριν φυγουμε και τα αφησουμε αταιστα οσο λειπουμε (αναλογα το ειδος ψαριου και την ηλικια του, αντεχουν ανετα απο 7 μερες εως μηνες νηστικα - αν και παντα βρισκουν κατι και τσιμπολογανε σε ενα ωριμο ενυδρειο) θα τα βρουμε ισως και σε καλυτερη κατασταση απο οτι τα αφησαμε και το νερο σε αψογη κατασταση.
Εγω τουλαχιστον τα βρισκω ολα καλυτερα απο οτι τα αφησα.
Εξαφανιζονται ακομα και οι λιγες αλγες απο το ενυδρειο, που δημιουργουνται απο το πλουσιο ταισμα που κανω συνηθως.
Τα ψαρια υγειεστατα και δεν μπορω να πω οτι τα βρισκω αδυνατισμενα οσο κι αν δεν το πιστευω που το βλεπω (μιλαω για μεχρι 10-15 μερες νηστικα και για μικροψαρα που ειναι πιο ευαισθητα στην νηστεια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-07-14 στις 13:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-07-14, 13:15
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

@ michael151
Ο delta εχει απολυτο δικιο σε αυτο που λεει για το ph περυσι που ελειψα για 10 μερες χωρις αναπληρωση ( μου ειχε ξεφυγει αυτο το κομματι να το διαβασω) οταν γυρισα οντως η kh απο 7 ειχε παει 14 και το ph απο 7.5 στο 8.4 η 8.2 δεν θυμαμαι να σου πω σιγουρα 4 μηνες μου πηρε να το φερω στα ισια του φρικη
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-07-14, 14:00
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει συμβει αρκετες φορες.
Καποιες απο αυτες τις φορες εχουν αναφερθει και σε θεματα στα φορουμ.
Και μαλιστα περασανε και απο χαραμαδα στο καπακι, ουτε 1 ποντος ανοιγμα.
Κανε αναζητηση.

Διαβαζω ψαροφορουμ απο τα 2007 και εχουν δει πολλα τα ματια μου.
Γιατι νομιζετε οτι σας τα μεταφερουμε και στους νεους? Για πλακα?
Γιατι προτεινεται ενυδρειο με καπακι στους μονομαχους?

Αν θες να ρισκαρεις, ρισκαρε.
Δεν θελεις ομως να εχεις προειδοποιηθει οτι μπορει να συμβει?
Μη λες μετα οπως κι αλλοι "δεν μου το ειπε κανενας", "δεν το ηξερα", "ειμαι αρχαριος" κλπ
δεν αντιλεγω οτι μπορει να συμβει... απλως πιστευω (εχοντας δει και την γενικοτερη συμπεριφορα του συγκεκριμενου ψαριου) οτι οι πιθανοτητες να συμβει κατι τετοιο ειναι απειροελαχιστες... και επειδη δεν μπορουμε να προβλεπουμε τα παντα και να φτιαξουμε το τελειο οικοσυστημα με τις τελειες συνθηκες και τις τελειες δικλειδες ασφαλειας (οπως πχ να περασει απο την χαραμαδα οπως λες και να βγει εξω) καποια πραγματα τα παραβλεπουμε και παμε με τις πιθανοτητες....

και προφανως ρισκαρω να μην πηδηξει εξω το ψαρι, οπως ρισκαρω να μην γινει σεισμος και βρω το ενυδρειο κατω, οπως ρισκαρω να μην καει το φιλτρο (οχι απο πτωση της σταθμης, αλλα γενικα) και μεινει το ενυδρειο χωρις φιλτρανση μεχρι να το παρω χαμπαρι, ή να εχουν στεγνωσει οι σιλικονες του ενυδρειου (το ειχα παρει μεταχειρισμενο) και να σπασει ο διαολος το ποδι του και ν αρχισει να χανει νερα το ενυδρειο οσο θα λειπω (που θα μου κανει μεγαλυτερη ζημια στο σπιτι απο το να χασω το ψαρι)...

κι οσο για το "δεν μου το ειπατε" κτλ, και το ριξιμο των ευθυνων σε αλλους, δε νομιζω να εχω δειξει οτι ειμαι τετοιο ατομο...
μονος μου πηρα τα συννεφακια, μονος μου καταλαβα τελικα οτι εκανα μ...κια και δεν επρεπε να τα παρω, και μια χαρα αναλαμβανω τις ευθυνες μου και τις συνεπειες των πραξεων μου.... μεγαλα παιδια ειμαστε, δεν ειμαστε 10χρονα...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-07-14, 14:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι δεν εχεις δειξει τετοιο ατομο.
Απλα δεν καταλαβαινεις καποια πραγματα ακομα.
Καποιοι ξεκινανε σιγουροι για ολα, καποιοι φοβισμενοι. Ουτε το ενα ειναι καλο, ουτε το αλλο.

Τον σεισμο δεν μπορει να το υπολογισει καποιος και να τον αποφυγει.
Καπακι ομως στο μονομαχοενυδρειο μπορει να εχει, μη τυχων και ...
Και εξαερισμο μπορει να εχει χωρις να υπαρχουν ανοιγματα που χωραει το ψαρι.

Υποτιθεται οτι το φορουμ υπαρχει για να ανταλλασουμε ιδεες και να βρισκουμε τις καλυτερες λυσεις για τα ενυδρεια μας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-07-14, 14:20
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν εχεις δειξει τετοιο ατομο.
Απλα δεν καταλαβαινεις καποια πραγματα ακομα.
Καποιοι ξεκινανε σιγουροι για ολα, καποιοι φοβισμενοι. Ουτε το ενα ειναι καλο, ουτε το αλλο.

Τον σεισμο δεν μπορει να το υπολογισει καποιος και να τον αποφυγει.
Καπακι ομως στο μονομαχοενυδρειο μπορει να εχει, μη τυχων και ...
Και εξαερισμο μπορει να εχει χωρις να υπαρχουν ανοιγματα που χωραει το ψαρι.

Υποτιθεται οτι το φορουμ υπαρχει για να ανταλλασουμε ιδεες και να βρισκουμε τις καλυτερες λυσεις για τα ενυδρεια μας.
αυτο ακριβως... για αυτο κι εγω που θελησα να βρω λυση στο επερχομενο προβλημα ανοιξα 2 θεματα, για να δω τι θα κανω... ακουω (διαβαζω) τι μου λετε οι παλιοτεροι απο τις εμπειριες σας, διαβαζω στα εξειδικευμενα σαητ παραμετρους κτλ που χρειαζονται τα ψαρια που εχω ή θελω να αποκτησω και στο τελος παιρνω την αποφαση μου συμφωνα με τις αναγκες και τις δυνατοτητες μου, παιρνοντας το αναλογο ρισκο και ξερωντας οτι η καθε μου πραξη θα εχει και καποια συνεπεια/αποτελεσμα (ελπιζοντας οι συνεπειες να μην ειναι δυσαρεστες)...

και φυσικα σε φιλικο κλιμα και με την αναλογη διαθεση παντα... ουτε προκειται να ζητησω τα ρεστα απο καποιον που μου ειπε να κανω κατι κι εγω το εκανα, ουτε απο καποιον που δεν μου ειπε κατι κι εγω δεν ενδιαφερθηκα ή δεν σκεφτηκα να ψαξω να το βρω....
οπως για παραδειγμα, ενω αρκετοι με καθυσηχασαν οτι τα συννεφακια δεν θα εχουν προβλημα να μεινουν στους 27 βαθμους (τους οποιους ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον), εγω προτιμω (αν τα καταφερω δλδ) να τα δωσω.....
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-07-14, 14:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ετσι λοιπον, μπορεις αν θες να αφησεις ανοιχτο το φλαπ για να ευνοεις την εξατμιση, αλλα να βαλεις και μια σιτα για να μην αφησεις την παραμικρη πιθανοτητα να πηδηξει ο μονομαχος εξω.
Γιατι καθε μερα παει η σταμνα για νερο, αλλα μια φορα σπαει.

ΥΓ εκτος κι αν απεχει η σταθμη του νερου πανω απο 7-8 εκ απο την ακρη του τζαμιου. (ποιος το κανει ομως και να αφησει να πανε τοσα λιτρα νερο χαμενα?)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-07-14, 14:31
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι λοιπον, μπορεις αν θες να αφησεις ανοιχτο το φλαπ για να ευνοεις την εξατμιση, αλλα να βαλεις και μια σιτα για να μην αφησεις την παραμικρη πιθανοτητα να πηδηξει ο μονομαχος εξω.
Γιατι καθε μερα παει η σταμνα για νερο, αλλα μια φορα σπαει.

ΥΓ εκτος κι αν απεχει η σταθμη του νερου πανω απο 7-8 εκ απο την ακρη του τζαμιου. (ποιος το κανει ομως και να αφησει να πανε τοσα λιτρα νερο χαμενα?)
αυτο με τη σιτα ειναι ωραια ιδεα και δεν την ειχα σκεφτει....
οσο για την σταθμη, απο την ακρη του τζαμιου δεν ειναι τοσο, αλλα απο το ανοιγμα του φλαπ ειναι (το φλαπ "καθεται" στο πανω μερος του καπακιου και το πανω μερος του καπακιου ειναι αρκετα πανω απο τη σταθμη)

καπακι ειναι αυτο http://www.fish-fish-fish.com/ekmps/...-60-2239-p.jpg

(φαντασου τη σταθμη του νερου στο κατω τελειωμα του καπακιου οταν ειναι γεματο και χωρις εξατμιση)
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 30-07-14, 14:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι εννοουσα απο το τελειωμα του καπακιου γενικα.
Φαινεται αρκετα ψηλο για να φυγει εξω ο μονομαχος.
(αν και ξερω ενα ψαρι που πηδηξε 10 εκ το ατιμο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 31-07-14, 22:32
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

1. Δεν ειναι το ιδιο οταν αφαιρεις το 50% του νερου οταν κανεις αλλαγη με το 50% του νερου που εξατμιζεται.
Για τον πολυ απλο και βασικο λογο οτι το νερο που εξατμιζεται, ειναι σαν το απιονισμενο, σαν το νερο της Ωσμωσης, χωρις "αλατα" (ασβεστιο μαγνησιο κλπ) και χωρις τιποτα ουτε νιτρικα, φωσφορικα κλπ
Δλδ σκετο H2O (νερο).
Εξατμιζεται και τα αφηνει ολα εχει πισω στο ενυδρειο
(ενω το νερο που βγαζεις στην αλλαγη τα εχει ολα αυτα)

"Σαφως bro. Αυτο το καταλαβαινω! Αλλα αν και αυτο θεωρητικα μπορει να συμβει 1ον θεωρω ψιλοαδυνατο να χασει τοοοσο νερο σε τοσες μερες..!! και 2ον εχει συμβει σε θαλλασινο-τροπικο να χασει αρκετο νερο καποιος και τελικα (οοοχι δε το θεωρω ουτε σωστο, μα ουτε και το προτεινω!!) τα ψαρια του να μην ψοφισαν..! απλα θεωρω και λεω μηπως γινομαστε ακραιοι?!

Αν βαλεις σε ενα νεροποτηρο καφε, 1 κουταλια ζαχαρη θα βγει μετριος. Αν εχεις μισο νεροποτηρο καφε και βαλεις την ιδια ζαχαρη, θα βγει πετιμεζι.
Το νερο με τον καφε ειναι το νερο του ενυδρειου και η ζαχαρη ειναι τα "αλατα"

ναι συμφωνω! θα ειναι ομως θανατηφορο ή μετρησιμο!?!?
2 εδω ειναι η εξηγηση για την εξατμιση σε σχεση με την πτωση της θερμοκρασιας http://www.aquatek.gr/vb/showthread....d=1#post779073

Δυστυχως δε μου ανοιγει το Post! αν μπορεις ξαναστειλε το θα χαρω να το διαβασω!

3. Πιο βασικο για τα ψαρια ειναι να συνεχισει να λειτουργει το φιλτρο (να μη καει η αντλια δλδ αν ξενερισει), να συνεχιστει η αναταραξη της επιφανειας (οξυγονωση), να μη βρασει το νερο απο τη θερμοκρασια και να μη φορτωθει το νερο υπερβολικα (λογω ταισματος και ελλειψης αλλαγων) με ρυπους (νιτρικα κλπ).
"Εννοειται αλλα αμα λειπει.. δε θα υπαρχει και εξτρα ταισμα οποτε ευτυχως οκ!"

Επισης δεδομενο ειναι οτι τα ψαρια εχουν διαφορετικο μεταβολισμο απο το δικο μας και οποιαδηποτε συγκριση θα οδηγησει σε λαθος συμεπρασματα.
"Ναι bro παραδειγμα το εφερα!"

Οντως το καλοκαιρι αυξανεται π μεταβολισμος τους αλλα τα ψαρια "τρωνε" και απο το λιπος τους, οποτε αν τα παχυνουμε λιγο πριν φυγουμε και τα αφησουμε αταιστα οσο λειπουμε (αναλογα το ειδος ψαριου και την ηλικια του, αντεχουν ανετα απο 7 μερες εως μηνες νηστικα - αν και παντα βρισκουν κατι και τσιμπολογανε σε ενα ωριμο ενυδρειο) θα τα βρουμε ισως και σε καλυτερη κατασταση απο οτι τα αφησαμε και το νερο σε αψογη κατασταση.
Εγω τουλαχιστον τα βρισκω ολα καλυτερα απο οτι τα αφησα.
Εξαφανιζονται ακομα και οι λιγες αλγες απο το ενυδρειο, που δημιουργουνται απο το πλουσιο ταισμα που κανω συνηθως.

"Σωστο! Αν και με το ρισκο ο χ αρχαριος να τα πολυταισει με ασχημα ισως αποτελεσματα, αν και πρατω το ιδιο!"

Τα ψαρια υγειεστατα και δεν μπορω να πω οτι τα βρισκω αδυνατισμενα οσο κι αν δεν το πιστευω που το βλεπω (μιλαω για μεχρι 10-15 μερες νηστικα και για μικροψαρα που ειναι πιο ευαισθητα στην νηστεια)[/QUOTE]

"Νταξει εχω ακουσει και για νεον κανα χρονο αταιστο ξεχασμενο βασικα σε παρατημενο αλλα με το νερο στο ενυδρειο...!! Σιγουρα το ιδιο διαπιστωνω κι εγω, αλλα το θεμα ειναι τι και ποσα ψαρια εχεις..! Προσωπικα προτεινω max δεκα μερες το πολυ ατάιστα...! φυσικα αυτη ειναι η προσωπικη αποψη μου" Οπως και να χει σ ευχαριστω για τη συζητηση και τις πληροφοριες!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 01-08-14, 00:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

To link για την εξατμιση λειτουργει κανονικα.

Οι μετρησεις που γινονται ειναι πολυ λιγες και χονδρικες, σε σχεση με την πολυπλοκοτητα της βιολογιας και της χημειας σε ενα ενυδρειο και σε σχεση με την επιδραση στους οργανισμους, αμεσα, μεσοπροθεσμα και μακροπροθεσμα.

Στο χομπι του ενυδρειου, πολλοι δεν ενδιαφερονται μονο για την επιβιωση των ψαριων τους, αλλα και για τη καλη διαβιωση τους, συνεπως και ενδιαφερονται για την αποφυγη δυσκολιων τουλαχιστον για αυτα.
Πολλοι το πανε ακομα παραπερα και ψαχνουν να δωσουν ιδανικες συνθηκες, διαβαζωντας και κατι παραπανω απο τις οδηγιες των ενυδρειακων σκευασματων και του πετσοπα, οπως επιστημονικα αρθρα κλπ

Τι μπορει τελικα να θωρειται υπερβολη και βαση ποιου σκεπτικου?
Για επιβιωση?
Για καλη διαβιωση?
Για ιδανικη διαβιωση?
Και με ποιους παραγοντες εν γνωση? Φτανει να βλεπουμε οτι δεν .... ψοφησαν?
Δεν μπορει να κρινει κανενας τι εινα υπερβολη και τι δεν ειναι, οταν δεν γνωριζει το οριο που ξεκιναει η υπερβολη.

Ενα χοντρο παραδειγμα: Κανει καποιος αλλαγη νερου κατευθειαν απο τη βρυση, χωρις προετοιμασια, χωρις αποχλωριωση, χωρις τιποτα, και τα ψαρια του επιζουν.
Ειναι υπερβολικοι οσοι προετομαζουν το νερο στη σωστη θερμοκρασια και το αποχλωριωνουν πριν την αλλαγη?
Αναλογα το σκεπτικο και τη γνωση των συνεπειων, δινεται και η αναλογη απαντηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 01-08-14, 01:12
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
To link για την εξατμιση λειτουργει κανονικα.

Tωρα ναι! Αλλα παλι δε καταλαβα και συγνωμη που σε βασανιζω πως γινεται αυτο:"Οσο πεφτει η θερμοκρασια στο νερο, τοσο νερο εξατμιζεται." To αντιθετο δε θα επρεπε να συμβαινει ή εχω χασει κατι?

Οι μετρησεις που γινονται ειναι πολυ λιγες και χονδρικες, σε σχεση με την πολυπλοκοτητα της βιολογιας και της χημειας σε ενα ενυδρειο και σε σχεση με την επιδραση στους οργανισμους, αμεσα, μεσοπροθεσμα και μακροπροθεσμα.

"Αυτο τωρα ειναι μια καλη αλλα δικηγοριστικη απαντηση και γενικοτερα.. γενικη αν μου επιτρεπεις το χαρακτηρισμο!"

Στο χομπι του ενυδρειου, πολλοι δεν ενδιαφερονται μονο για την επιβιωση των ψαριων τους, αλλα και για τη καλη διαβιωση τους, συνεπως και ενδιαφερονται για την αποφυγη δυσκολιων τουλαχιστον για αυτα.
Πολλοι το πανε ακομα παραπερα και ψαχνουν να δωσουν ιδανικες συνθηκες, διαβαζωντας και κατι παραπανω απο τις οδηγιες των ενυδρειακων σκευασματων και του πετσοπα, οπως επιστημονικα αρθρα κλπ

"Κοιτα δε σε γνωριζω δε με γνωριζεις οποτε δε θα ηθελα να πιστεψω οτι ειναι μια εμεση απαντηση ως προς το ατομο μου για το ποσο και αν ψαχνομαι ή αν εμπιστευομαι ενανα Petshopά, αλλα σ ευχαριστω για τι συμβουλη και φυσικα εχεις πολυ δικιο οπως και να χει! φιλικα"

Τι μπορει τελικα να θωρειται υπερβολη και βαση ποιου σκεπτικου?
Για επιβιωση?
Για καλη διαβιωση?
Για ιδανικη διαβιωση?
Και με ποιους παραγοντες εν γνωση? Φτανει να βλεπουμε οτι δεν .... ψοφησαν?
Δεν μπορει να κρινει κανενας τι εινα υπερβολη και τι δεν ειναι, οταν δεν γνωριζει το οριο που ξεκιναει η υπερβολη.

"Ανοίγουμε μεγάλο και πολυσυζητημενο θεμα στο οποιο φυσικα και ασπαζομαι τα παραπανω αλλα και σε ορισμενες συνθηκες ταυτοχρονα, ισως να με βρεις καπως διαλακτικο.... τροπον τινα.."

Ενα χοντρο παραδειγμα: Κανει καποιος αλλαγη νερου κατευθειαν απο τη βρυση, χωρις προετοιμασια, χωρις αποχλωριωση, χωρις τιποτα, και τα ψαρια του επιζουν.
Ειναι υπερβολικοι οσοι προετομαζουν το νερο στη σωστη θερμοκρασια και το αποχλωριωνουν πριν την αλλαγη?

"Ισως, μπορει, εξαρταται, διχως αυτο που λες να χανει την ορθοτητα του και το βαρος του"

Αναλογα το σκεπτικο και τη γνωση των συνεπειων, δινεται και η αναλογη απαντηση.
"Σαφεστατα αλλα μαλλον στο παρον post πιστευω (προσωπικη μου αποψη) οτι ψιλοαγχωσαμε παραπανω απ οτι χρειαζοταν το φιλο μας, δε βρισκεις?'
Φιλικα!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 01-08-14, 12:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Tωρα ναι! Αλλα παλι δε καταλαβα και συγνωμη που σε βασανιζω πως γινεται αυτο:"Οσο πεφτει η θερμοκρασια στο νερο, τοσο νερο εξατμιζεται." To αντιθετο δε θα επρεπε να συμβαινει ή εχω χασει κατι?

2. Αυτο τωρα ειναι μια καλη αλλα δικηγοριστικη απαντηση και γενικοτερα.. γενικη αν μου επιτρεπεις το χαρακτηρισμο!

3. Κοιτα δε σε γνωριζω δε με γνωριζεις οποτε δε θα ηθελα να πιστεψω οτι ειναι μια εμεση απαντηση ως προς το ατομο μου για το ποσο και αν ψαχνομαι ή αν εμπιστευομαι ενανα Petshopά, αλλα σ ευχαριστω για τι συμβουλη και φυσικα εχεις πολυ δικιο οπως και να χει! φιλικα

4. Ανοίγουμε μεγάλο και πολυσυζητημενο θεμα στο οποιο φυσικα και ασπαζομαι τα παραπανω αλλα και σε ορισμενες συνθηκες ταυτοχρονα, ισως να με βρεις καπως διαλακτικο.... τροπον τινα.."
Ισως, μπορει, εξαρταται, διχως αυτο που λες να χανει την ορθοτητα του και το βαρος του

5. Σαφεστατα αλλα μαλλον στο παρον post πιστευω (προσωπικη μου αποψη) οτι ψιλοαγχωσαμε παραπανω απ οτι χρειαζοταν το φιλο μας, δε βρισκεις?
Φιλικα!
1. Οταν λεω πεφτει, εννοω την ριχνουμε εμεις τεχνητα.
Για να ριξουμε λοιπον την θερμοκρασια στο νερο, αυξανουμε (τεχνητα, μεσω των ανεμιστηρων) την εξατμιση.
Οσο ριχνουμε την θερμοκρασια, τοσο πιο πολυ νερο εξατμιζεται.
Και οσο πιο πολυ θελουμε να τη ριξουμε απο την εξωτερικη θερμοκρασια, τοσο μεγαλυτερη "προσπαθεια" χρειαζεται απο τους ανεμιστηρες και τοσο λογαριθμικα μεγαλυτερη εξατμιση δημιουργειται.

2. Γιατι δικηγορίστικη? Ειπα κατι λαθος? Τα γεγονοτα αναφερω.
Με τις μετρησεις που κανουμε συνηθως στα ενυδρεια, εκτος οτι ειναι χονδρικες και στο περιπου (χωρις να βαζουμε καν και την περιπτωση των λαθος μετρησεων) ελεγχουμε τα παντα?
Μονο pH GH KH NO2 NO2 N3 και PO4 εχει το νερο και η ζωη του ενυδρειου γενικοτερα?
Ποσοι μετρανε πχ ORP? Κι αν το μετρανε, που ξερουνε ποια ειναι η σωστη τιμη για το ενυδρειο τους.
Ποσοι ξερουν τι ρολο παιζει το pH, η GH η ΚΗ, η θερμοκρασια, το TDS, το ORP, τα NO3, το CO2, το Ο2, οχι γενικα στα ψαρια μονο, αλλα και ειδικοτερα στο ειδος που διατηρουν (αφου ολα τα ειδη και οι ηλικιες δεν ανταποκρινονται το ιδιο) αλλα και στον υπολοιπο μικροκοσμο του ενυδρειου?
Ποσοι εχουν διατηρησει ενα ειδος για ολο το προσδοκιμο της ζωης του (αν ξερουν και ποσο ειναι) εστω μια φορα (που δεν φτανει) για να σχηματισουν αποψη?
Πως αναγνωριζουν σε ενα ειδος που φιλοξενουν οτι ειναι "καλα"? Φτανει να βλεπουν τα βραγχια του να κουνιουνται ή οτι γενναει? Τιποτα απο τα δυο δεν το μαρτυρα. Και τα δυο ειναι αναγκες επιβιωσης στα περισσοτερα ειδη.
Οι πιο πολλοι στηνουν ενα ενυδρειο και μετα απο 6 μηνες το ξεστηνουν και στηνουν αλλο.

3. Δεν σε γνωριζω και το πιθανοτερο ειναι να μη σε γνωρισω ποτε. Οταν γραφω ή απαντω σε καποιον συνηθως γραφω απροσωπα, με το σκεπτικο οτι θα το διαβασουν κι αλλοι και θα τους βαλω να το ψαξουν ή θα τους λυθει καποια απορια, ή με τη συζητηση, κανουν εμενα να το ψαξω παραπανω.

4. Και εγω οταν αρχισα το χομπι παρολο που το πηγαινα large για σιγουρια, εκανα καποιες υπερβολες αλλα εκανα και λαθη, γιατι δεν ηξερα οτι σε καποια πραγματα ηθελε το κατι παραπανω απο αυτο που εκανα και νομιζα οτι ηδη το υπερκαλυπτα.
Κι ακομα ειμαι επιφυλακτικος σε πολλα θεματα, γιατι οσο διαβαζω ανακαλυπτω κι αλλα.
Γιαυτο εγραψα : "Δεν μπορει να κρινει κανενας τι εινα υπερβολη και τι δεν ειναι, οταν δεν γνωριζει το οριο που ξεκιναει η υπερβολη".
Καποια πραγματα ωστοσο ειναι στανταρ.
Πχ το χλωριο καιει τα βραγχια των ψαριων και σκοτωνει βιολογια.
Αν δεν τα βλεπουμε να καιγονται λεμε "ολα ΟΚ, δεν επαθε τιποτα το ψαρι. Υπερβολες λενε".
Αν δεν βλεπουμε να εχουμε ΝΗ3 ΝΟ2 στις μετρησεις (τις οποιες κανουμε μετα απο καμια βδομαδα ομως, οχι μετα την αλλαγη και ουτε την παρακολουθουμε ολο το 24ωρο) λεμε δεν επαθε τιποτα η βιολογια.
Δεν ξερουμε ομως ποση βιολογια χαθηκε και ποσο χρονο εκανε να επανερθει και σε ποιο σημειο εφτασε το peak, αναλογα και το χλωριο που ειχε το νερο, αναλογα και το ποσοστο αλλαγης, αναλογα την ιχθυοφορτωση, την ωριμοτητα του ενυδρειου, το ταισμα που κανουμε κλπ.
Το ιδιο και με τις αποτομες μεταβολες pH GH θερμοκρασιας,
πχ ξεκιναει καποιος αλλαγες με σκετο ΑΩ σε ενυδρειο με νερο βρυσης και μετα απο 3-4 μερες χανει ενα ψαρι, ενω εχει διαβασει οτι δεν πρεπει να αλλαζουμε τη σκληροτητα αποτομα και σκεφτεται "ελα μωρε υπερβολες"
Ποσοι ξερουν οτι το ωσμωτικο σοκ σκοτωνει το ψαρι μετα απο μερες? Ριχνουν καπου αλλου το φταιξιμο.
Δεν ξερουν καν πως επηρεαζει το pH τη λειτουργια του οργανισμου ενος ψαριου, και σκεφτονται "ελα μωρε 6-8 λεει το προφιλ, ας το βαλουμε το σκαλαρι μαζι με τα molly σε 8 pH που εχει η βρυση μας".
Ουτε πως επηρεαζει η θερμοκρασια. "22-29 λεει ο καρδιναλιος, Βαλτον με τους δισκους στους 29, αν παει και 32 το καλοκαιρι δεν χαθηκε ο κοσμος"
και πολλα αλλα.

5. Ειναι αναλογα τον ανθρωπο. Αλλοι θελουν να τα ξερουν απο την αρχη πριν "γινει η στραβη".
Θα μας το πει ο ιδιος.
Γενικα ομως οι περισσοτεροι νεοι στο χομπι αγχωνονται μονοι τους, πουσαρωντας αθελα τους το συστημα τους.
"Βαλε κι αυτο, βαλε κι αυτο, ελω μωρε εχει χωρο και για αυτο"
Γιαυτο παντα προτεινω στους νεους για τα λιτρα, απο οτι λενε τα προφιλ, δινετε τα διπλα, και απο οτι λενε για τις τιμες του νερου μη το πατε στα ακρα και προτιματε ψαρια που ζουν σε τιμες νερου που εχει η βρυση σας.
Ετσι παει χαλαρα το συστημα μεχρι να μαθουν τα "μυστικα" και να πανε και στα "δυσκολα" αν θελουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 01-08-14, 14:29
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Απολυτο δικιο εχεις σε ολα φιλε delta! και τωρα καταλαβα τι εννοουσες στο 1ο τμημα της απαντησης! οκ απλα ορισμενες φορες καλο ειναι να λεμε σε καποιον λογου χαρη μεχρι το 15 πρεπει να φτασεις, για να ειμαστε σιγουροι οτι θα φτασει στο 10 τουλαχιστον και καταλαβαινεις τι εννοω μ αυτο το παραδειγμα πιστευω!
Οποτε ναι.. δικιο εχεις, αλλα εγω στο post του φιλου tolee θα απαντουσα απλα: "προσεχε την εξατμιση! οντως τοσο ζεστο ειναι το σπιτι σου? αν ερθει καποιος στις 15 μερες να συμπληρωσει το ενυδρειακι σου με νερο κτλ τοτε εισαι οκ, απλα προσπαθησε να δωσεις μια ευκολη σχετικα λυση στο προβλημα σου κτλ. και ας ταισει εστω και λιγο τα ψαρακια σου γιατι αν και σωστα μπορεις να δωσεις παραπανω φαγητο λιγες νερες πιο πριν, απο την αλλη μπορει και ναχεις αλλα προβληματα στο φιλτρο σου π.χ οποτε προσοχη!
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ας μη γινομαστε τοσο υποχονδριοι ολες τις φορες, εκτος αν πεσουμε στη περιπτωση που χρειαζεται!
Και ναι πολλοι δε ξερουν τι ειναι Ph, tds κτλ αλλα μαθαινουν καλως ή κακως μεσα απο τα λαθη τους! κι ακομη κι ετσι μπορουν να συντηρουν αξιοπρεπως ενα ενυδρειο..
Αν συνεχισω να λεω αυτα που πιστευω (π.χ απο τη στιγμη που φυλακιζουμε τα ψαρια μας, τα παίρνουμε απο τη φυση κανουμε τις πρωτες παραχωρησεις κτλ) θα οδηγηθει η συζητηση αλλου και δεν υπαρχει λογος! τεσπα απλες εξηγησεις και οχι υπερβολες εκτος αν χρειαζεται κι ευχομαι ο φιλος μας να βρει μια ευκολη λυση και να μην αγχωθει με την ιδιοκτησια ενως ενυδρειου αλλα να την απολαυσει! φιλικα!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 01-08-14, 15:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Α. Καποια πραγματα αν δεν τα εχουμε δει με τα ματια δεν τα πιστευουμε.
Να περιγραψω λοιπον ενα γεγονος απο δικο μου ενυδρειο.
Ειχα ενα lido120 διαστασεις 61 μηκος x 41 πλατος x 58 υψος, 145 λιτρα μικτα, 120 καθαρα.
Με 58 υψος τι να φοβηθεις απο εξατμιση?
Πανω απο 2 μερες δεν μπορουσε να μεινει χωρις αναπληρωση το ενυδρειο. (μονο αν "εγραφα" τα ψαρια και διεκοπτα την ψυξη, οπου θα μπορουσε να μεινει για μερικες μερες ακομα)
Υπερβολη?
Μπορει να φανταστει κανεις πως μπορει να γινεται αυτο?

Β. Γιατι να μαθουν απο τα λαθη τους? Οπου τα λαθη τους θα εχουν συνηθως συνεπειες στα ψαρια για να τα αναγνωρισουν.
Γιατι να μη μαθει απο τα λαθη και τις εμπειριες των αλλων?
Ο εξυπνος ναι μεν μαθαινει απο τα λαθη του, ο σοφος ομως μαθαινει απο τα λαθη των αλλων.
(και ο μ....ς δεν μαθαινει με τιποτα )

Γ. Η απλη λυση στο θεμα των διακοπων ειναι:
Βαλε το ενυδρειο να τρεχει στον αυτοματο, χωρις να επεμβαινεις παρα μονο να παρατηρεις την καλη λειτουργια του εξοπλισμου, για οσο καιρο θα λειψεις, κι αν ολα πανε καλα, εισαι ΟΚ.
Τηρουμενης της προσοχης στις σωστες τιμες νερου, τουλαχιστον σε αυτα που μπορουμε και μετραμε.
Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ειναι καλο να αφησουμε αταιστα τα ψαρια (αν δεν βαλουμε ταιστρα) για το διπλο χρονο ουσιαστικα. (αν προκειται να λειψουμε πολυ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-08-14 στις 15:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 01-08-14, 16:04
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Α. Καποια πραγματα αν δεν τα εχουμε δει με τα ματια δεν τα πιστευουμε.
Να περιγραψω λοιπον ενα γεγονος απο δικο μου ενυδρειο.
Ειχα ενα lido120 διαστασεις 61 μηκος x 41 πλατος x 58 υψος, 145 λιτρα μικτα, 120 καθαρα.
Με 58 υψος τι να φοβηθεις απο εξατμιση?
Πανω απο 2 μερες δεν μπορουσε να μεινει χωρις αναπληρωση το ενυδρειο. (μονο αν "εγραφα" τα ψαρια και διεκοπτα την ψυξη, οπου θα μπορουσε να μεινει για μερικες μερες ακομα)
Υπερβολη?
Μπορει να φανταστει κανεις πως μπορει να γινεται αυτο?
[COLOR="Red"]
Δεν αντιλεγω! Ουτε ακυρωνω την εμπειρια σου! Με βαση τις δικες μου ακομη μου φαινεται too much τοση εξατμιση..!! Αποψη μου!

Β. Γιατι να μαθουν απο τα λαθη τους? Οπου τα λαθη τους θα εχουν συνηθως συνεπειες στα ψαρια για να τα αναγνωρισουν.
Γιατι να μη μαθει απο τα λαθη και τις εμπειριες των αλλων?
Ο εξυπνος ναι μεν μαθαινει απο τα λαθη του, ο σοφος ομως μαθαινει απο τα λαθη των αλλων.
(και ο μ....ς δεν μαθαινει με τιποτα )

Ναι.. το χομπι του ενυδρειου απο τοτε που δημιουργηθηκε, η μαθηση δυστυχως γινοταν με απωλειες αιχμαλωτων οργανισμων!! Και μη μου πεις οτι κανενας απ ολους μας δεν εμαθε με το σκληρο τροπο..!! Αυτο ειναι σωστο??? Δε θα επρεπε να μαθαινουμε ολοι μας απο τους ηδη παθοντες??? Μα φυσικα και ναι, αλλα οσο ειναι αυτο εφικτο! Για αυτο υπαρχουν τα βιβλια, τα forum και οι φιλοι για να βοηθουν! Οσον αφορα το παρον post η δικη μου αποψη ειπωθηκε! οσον αφορα το χομπι του ενυδρειου αν ανοιξω Post τελειωμο δε θα χουμε.. οποτε λεω να μη γινω.. μ...ς μιας και ουτε θα μαθω απο αυτο, ουτε θα καταλαβω τιποτα ουτε εγω μα ουτε και κανεις στη τελικη.... και στο τελος θα ανηκω στη 3η κατηγορια σου, οποτε λεω ν απεχω!

Γ. Η απλη λυση στο θεμα των διακοπων ειναι:
Βαλε το ενυδρειο να τρεχει στον αυτοματο, χωρις να επεμβαινεις παρα μονο να παρατηρεις την καλη λειτουργια του εξοπλισμου, για οσο καιρο θα λειψεις, κι αν ολα πανε καλα, εισαι ΟΚ.
Τηρουμενης της προσοχης στις σωστες τιμες νερου, τουλαχιστον σε αυτα που μπορουμε και μετραμε.
Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ειναι καλο να αφησουμε αταιστα τα ψαρια (αν δεν βαλουμε ταιστρα) για το διπλο χρονο ουσιαστικα. (αν προκειται να λειψουμε πολυ)
Αν ο φιλος μας λειπει, δε νομιζω να παρατηρει συχνα τη λειτουργία του ενυδρειου του! Μπορει ομως να προετοιμασει καποια πραγματα, ωστε να λειτουργει με ασφαλεια το συστημα του! Μια εξωτερικη οπως ειπε βοηθεια ενως τριτου θα ειναι ευλογια!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 01-08-14, 16:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αντιλεγω! Ουτε ακυρωνω την εμπειρια σου! Με βαση τις δικες μου ακομη μου φαινεται too much τοση εξατμιση..!! Αποψη μου!
Ειναι πανευκολο.
Το ενυδρειο φιλοξενουσε ψαρια κρυου νερου (καλη ωρα).
Η ρυθμιση της θερμοκρασιας ηταν στους 25C και εκεινο το καλοκαιρι ηταν πολυ ζεστο.
Καποιες μερες εφτανε η εξατμιση στα 6 λιτρα (μετρημενα) την ημερα.
Το ενυδρειο αυτο εχει φιλτρο με την αντλια ψηλα, και αν η σταθμη του νερου πεσει κατω απο τις γρυλιες εισοδου που ειναι στα 7εκ κατω απο την επιφανεια, η αντλια ξενεριζει και καιγεται.
Μεχρι δυο μερες ηταν ΟΚ.
Μετα ....

Οφειλουμε να προειδοποιουμε και για αυτες τις περιπτωσεις.
Ιδιως οταν το ενυδρειο φιλοξενει ψαρια κρυου νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 01-08-14, 16:50
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

θα ερθει ανθρωπος τουλαχιστον 2 φορες οσο λειπω και θα συμπληρωσει νερο... και ναι η εξατμιση ηταν πολυ μεγαλη αλλα το ειχα στους 25,5 οποτε καταλαβαινετε οτι ο ανεμιστηρας δουλευε (σχεδον) συνεχεια, αλλα μου κανει εντυπωση για ποιο λογο σας φαινεται τοσο παραξενο (εχω τσεκαρει και το ενυδρειο για διαροες παντως )....

πλεον η θερμοκρασια εχει ανεβει περιπου στους 27 (ανεβαζω τον ελεγκτη 0,2-0,3 καθημερινα) και ηδη βλεπω διαφορα στην εξατμιση.... και θα την φτασω γυρω στους 28-29 μαξ οποτε πιστευω να ειναι κομπλε....

υγ: τα συννεφακια δοθηκαν και μπηκαν νεον τετρα εχθες
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 01-08-14, 16:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα .
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εχω προβλημα με το ενυδρειο μου λογω μεγεθους υπαρχει καποια λυση?? ntak DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 21-03-11 17:25
Χαμηλη ροη λογω βρωμιας-Υπαρχει προβλημα; thab Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 18-11-10 22:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13046 seconds with 15 queries