Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-09-03, 22:40
nikolasn Ο χρήστης nikolasn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Ζωντανές τροφές

Παρ' ότι αρκετά χρόνια με ενυδρεία, οι γνώσεις μου σε ζωντανές τροφές είναι πολύ μικρές. Έχω δοκιμάσει να μεγαλώσω Artemia, αλλά παρ' όλες τις προσπάθειές μου, δεν τα έχω καταφέρει. Έχω αγοράσει το σύστημα αναπαραγωγής της Hobby Inducator Set.
Κάποια βοήθεια για να τα καταφέρω ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-03, 21:45
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Δυστυχως δεν γνωριζω την απαντηση φιλε μου! Για να δουν ομως την ερωτηση σου και καποιοι αλλοι που ισως κατι παραπανω θα ξερουν σχετικα θα την μεταφερω στον τομεα ΓΕΝΙΚΑ!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-03, 15:26
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Γεια σας παιδια εχω μια ερωτειση.Οι κηχλοιδες της malawi κανει να τρωνε ζωντανη τροφη Αν ναι τι
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-03, 17:48
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Ελα φιλαρακι, καλως μας ηλθες. Το βρηκες τελικα ε? Θα δεις πως απο δω και περα ολα θα αλλαξουν προς το θετικο .

Ζωντανες τρωφες κανει να ταιζεις ολες τις αφρικανες αλλα το θεμα ειναι το ποσο συχνα και το ποια ζωντανη+κατεψυγμενη ταιριαζει σε καθε οικογενεια.

Τα mbuna και tropheous καλο ειναι μια με δυο φορες την βδομαδα να τρωνε λιγη αρτεμια,οχι krill η αλλα για αλλους λογους, προσοχη ομως οχι συχνοτερα. Επισης εαν τα ταιζεις αρκετη προτεινη οπως tetra bits συνεχεια κτλ. να μην τους δωσεις καθολου ζωντανη.

Καλο ειναι να τους δινεις και μαρουλι, αγγουρι ή σπανακι. Ωμα και καλα πλυμενα. Αυτα και καθε μερα να τους τα εδινες τελειο θα ηταν. Παρομια ειναι και η διατροφη τους στην φυση.

Τωρα οσων αφορα τα αλλα οπως Haps, τα πραγματα ειναι αντιστρωφως αναλογα, περισοτερη προτεινη ειναι πολυ καλυτερα καθως στην φυση η διατροφη τους ειναι απο ζωοπλανκτον εως ψαρακια μικροτερα που χωρανε στο στομα τους.

Θα σε βοηθησει αρκετα.
http://www.cichlid-forum.com/articles/haps_vs_mbuna.php
http://www.cichlid-forum.com/articles/compatability.php
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-03, 21:21
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Το βρηκα φιλε μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις πληροφοριες και γενικα το ωραιο κλιμα που επικρατει Ας παμε τωρα στα ψαρια.Σχεδον ολα τα ψαρια μου ειναι haps και γι΄αυτο εχω παρει ως προσθετη τροφη τη granumeat της sera.Oι βασικες μου τροφες ειναι η τetra doromin kαι η sera stiks που πιστευω οτι ειναι οι καλυτερες για τα ψαρια μας.Ευχαριστω για τις συμβουλες .
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-03, 21:24
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Αν εχεις καταφερει τα ψαρια σου να τρωνε τροφες της Sera θελω να μου πεις το κολπο (ή τον τροπο αν προτιμας) επειδη τα δικα μου δεν τις αγγιζουν ουτε νεκρα! Μηπως ξεκινησες αρχης εξ αρχης να τα ταιζεις Sera και την συνηθησαν Καποια στιγμη τα αφησα νηστικα για τρεις μερες και δοκιμασα κατοπιν να τα ταισω την Granu-green της Sera... αλλα και παλι τιποτα!!! Tetra και παλι Tetra
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-03, 16:06
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Συμφωνω και εγω φιλε μου θεορω τη tetra καλητερη τροφη και πιο ακριβη βεβαια .Βρηκα τη serastiks 11 euro λιγο μεγαλητερη στο παχος απο τη tetradoromin που εκανε 14,80 ευρo Δεν ξεκηνισα με sera αλλα με tetra Ανακαληψα οτι την τρωνε σα μουρλα τη serastiks δοκιμασε την και μετα πες μου.Τωρα για την granugrean και εγω οταν την ειχα βαλει λιγα ψαρια την αγγιξανε .Την granumeat ωμος τη κατασπαραζουνε Γεια φυτηκι τροφη δοκημασε τη tetrαphyll(νιφαδες)κανουν σα τρελα .
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03504 seconds with 12 queries