Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-09, 22:47
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή βαση ενυδρειου και πατωμα

γεια σας παιδια.στο σαλονι μου το πατωμα ειναι ξυλινο παρκε,το οποιο απο κατω του εχει κενο 5-6 ποντους.τι μπορω να κανω ωστε να αντεξει μεγαλυτερο ενυδρειο?υπαρχει καμια λυση η καποια πατεντα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-09, 22:59
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis_george Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας παιδια.στο σαλονι μου το πατωμα ειναι ξυλινο παρκε,το οποιο απο κατω του εχει κενο 5-6 ποντους.τι μπορω να κανω ωστε να αντεξει μεγαλυτερο ενυδρειο?υπαρχει καμια λυση η καποια πατεντα?
Καλησπέρα,
επειδή έχει συζητηθεί ξανά, θα σου πρότεινα εφόσον είναι εφικτό να βρεις αυτόν που έβαλε το πάτωμα, αλλιώς κάποιον επαγγελματία που να ασχολείται με ξύλινα πατώματα.
Πατέντες ίσως ακούσεις πολλές αλλά για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου, καλύτερα επαγγελματίας...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-09, 23:02
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-09, 23:59
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

ποσο μεγαλο?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-11-09, 01:28
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσο μεγαλο?
γυρω στα 200 λιτρα λεω...χωρια χαλικια,βραχους και λοιπα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-11-09, 09:31
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

μπορεις να βαλεις κατι να πατησει επανω η βαση ωστε να μοιραστει το βαρος απο τα ποδαρακια για να μην πιεζουν το πατωμα.
π.χ. ενα MDF ανω των 15 χιλ.
με αυτον τον τροπο το βαρος θα μοιραστει ομοιομορφα και οχι στα 4 η 6 σημεια που τα ποδαρακια πατανε.(ελπιζω να με καταλαβες)
χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου,λογικα και καποιος μηχανικος το ιδιο θα σου πει.
αλλωστε δεν μιλαμε για κανενα τρομερο βαρος...σαν να στεκονται 3 ενηλικες φαντασου στο ιδιο σημειο του πατωματος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-11-09, 11:48
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

200 λιτρα δεν ειναι ....βαρος.... Εγω νομιζα οτι μιλουσαμε για τονο....
Κανε αυτο που σου ειπε ο Κωστας για να μοιρασεις το βαρος αν και δεν νομιζω οτι χρειαζεται και αυτο.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-11-09, 13:50
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να βαλεις κατι να πατησει επανω η βαση ωστε να μοιραστει το βαρος απο τα ποδαρακια για να μην πιεζουν το πατωμα.
π.χ. ενα MDF ανω των 15 χιλ.
με αυτον τον τροπο το βαρος θα μοιραστει ομοιομορφα και οχι στα 4 η 6 σημεια που τα ποδαρακια πατανε.(ελπιζω να με καταλαβες)
χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου,λογικα και καποιος μηχανικος το ιδιο θα σου πει.
αλλωστε δεν μιλαμε για κανενα τρομερο βαρος...σαν να στεκονται 3 ενηλικες φαντασου στο ιδιο σημειο του πατωματος.
Η απλώς μπορείς να ξυλώσεις τα ποδαράκια...
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-11-09, 20:09
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να βαλεις κατι να πατησει επανω η βαση ωστε να μοιραστει το βαρος απο τα ποδαρακια για να μην πιεζουν το πατωμα.
π.χ. ενα MDF ανω των 15 χιλ.
με αυτον τον τροπο το βαρος θα μοιραστει ομοιομορφα και οχι στα 4 η 6 σημεια που τα ποδαρακια πατανε.(ελπιζω να με καταλαβες)
χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου,λογικα και καποιος μηχανικος το ιδιο θα σου πει.
αλλωστε δεν μιλαμε για κανενα τρομερο βαρος...σαν να στεκονται 3 ενηλικες φαντασου στο ιδιο σημειο του πατωματος.
το λεω γιατι εχω ενα 120 λιτρα και οταν πλησιαζεις μπροστα του ,λιγο κουνιεται.οχι η βαση,απλως βλεπεις το νερο να κουνιεται λιγο,αν και πιστευω πως ειναι φυσιολογικο αυτο!η βαση που εχω δεν εχει ποδαρακια,αρα ειναι καλυτερα ετσι.επισης το ενυδρειο δεν ειναι στη μεση αλλα στην ακρη του δωματιου και νομιζω παταει καλυτερα εκει.και σκεφτομαι να φτιαξω εγω την βαση,τι ειναι καλυτερο?να κανω σιδηροκατασκευη και να την ντυσω με ξυλο η να την φτιαξω μονο με ξυλο?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-11-09, 20:40
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis_george Εμφάνιση μηνυμάτων
το λεω γιατι εχω ενα 120 λιτρα και οταν πλησιαζεις μπροστα του ,λιγο κουνιεται.οχι η βαση,απλως βλεπεις το νερο να κουνιεται λιγο,αν και πιστευω πως ειναι φυσιολογικο αυτο!η βαση που εχω δεν εχει ποδαρακια,αρα ειναι καλυτερα ετσι.επισης το ενυδρειο δεν ειναι στη μεση αλλα στην ακρη του δωματιου και νομιζω παταει καλυτερα εκει....
Αν κουνάει με 120 λίτρα θα κουνάει περισσότερο με 200, και δεν είναι και τόσο καλό. Το να το βάλεις στη γωνία του δωματίου βοηθάει κάπως.
Επίσης: αν είναι το κλασικό πάτωμα με ξύλινα σανίδια (όχι τα μικρά σανιδάκια σε τοποθέτηση "ψαροκόκαλο") τότε κάτω από τα σανίδια και κάθετα με αυτά θα πρέπει να υπάρχουν τα δοκαράκια τα οποία διατρέχουν όλο το πατωμα και σε αυτά πατάνε τα σανίδια. Θέλεις το ενυδρείο σου να είναι _κάθετο_ στα δοκάρια του πατώματος ώστε να μοιράζεται σε 2-3 από αυτά το βάρος του.
¶ρα το τοποθετείς παράλληλα με τα σανίδια όπως τα βλέπεις στο πάτωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-11-09, 20:57
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κουνάει με 120 λίτρα θα κουνάει περισσότερο με 200, και δεν είναι και τόσο καλό. Το να το βάλεις στη γωνία του δωματίου βοηθάει κάπως.
Επίσης: αν είναι το κλασικό πάτωμα με ξύλινα σανίδια (όχι τα μικρά σανιδάκια σε τοποθέτηση "ψαροκόκαλο") τότε κάτω από τα σανίδια και κάθετα με αυτά θα πρέπει να υπάρχουν τα δοκαράκια τα οποία διατρέχουν όλο το πατωμα και σε αυτά πατάνε τα σανίδια. Θέλεις το ενυδρείο σου να είναι _κάθετο_ στα δοκάρια του πατώματος ώστε να μοιράζεται σε 2-3 από αυτά το βάρος του.
¶ρα το τοποθετείς παράλληλα με τα σανίδια όπως τα βλέπεις στο πάτωμα.
ετσι ειναι τοποθετημενο και τωρα.σκεφτηκα,οταν το γεμισω να βιδωσω την βαση στον τοιχο για πιο καλη σταθεροτητα.τι λες?
για την κατασκευη τι προτεινεις?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-11-09, 00:01
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis_george Εμφάνιση μηνυμάτων
ετσι ειναι τοποθετημενο και τωρα.σκεφτηκα,οταν το γεμισω να βιδωσω την βαση στον τοιχο για πιο καλη σταθεροτητα.τι λες?
για την κατασκευη τι προτεινεις?
Χμμμ.. εδώ είμαι λίγο έξω απ'τα νερά μου - δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλή ιδέα να βιδώσεις τη βάση στον τοίχο. Ναι μεν μπορεί να είναι πιό "σίγουρη", αλλά σκέψου μήπως χρειαστείς λίγο χώρο μεταξύ ενυδρείου/βάσης και τοίχου για να περνάνε καλώδια, σωλήνες από φίλτρα και τέτοια.

Για την κατασκευή η άποψή μου είναι ότι η μεταλική είναι καλύτερη ιδέα γιατί εκός από το ότι κρατάει περισσότερο βάρος δεν έχεις φόβο να χαλάσει από νερά, και τη ντύνεις και με ξύλο αν θέλεις για το οπτικό αποτέλεσμα. Στα μεγάλα ενυδρεία συνήθως έτσι γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-11-09, 20:12
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ.. εδώ είμαι λίγο έξω απ'τα νερά μου - δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλή ιδέα να βιδώσεις τη βάση στον τοίχο. Ναι μεν μπορεί να είναι πιό "σίγουρη", αλλά σκέψου μήπως χρειαστείς λίγο χώρο μεταξύ ενυδρείου/βάσης και τοίχου για να περνάνε καλώδια, σωλήνες από φίλτρα και τέτοια.

Για την κατασκευή η άποψή μου είναι ότι η μεταλική είναι καλύτερη ιδέα γιατί εκός από το ότι κρατάει περισσότερο βάρος δεν έχεις φόβο να χαλάσει από νερά, και τη ντύνεις και με ξύλο αν θέλεις για το οπτικό αποτέλεσμα. Στα μεγάλα ενυδρεία συνήθως έτσι γίνεται.
χωρος θα υπαρχει,γιατι η βαση δεν θα ειναι κολλημενη στον τοιχο.ευχαριστω παντως,με βοηθεισες πολυ.ξεκιναω τον σχεδιασμο και βλεπουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-11-09, 20:31
atomgr Ο χρήστης atomgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Το βίδωμα στο τοίχο δεν θα βοηθήσει κατά τη γνώμη μου γιατί το κούνημα το έχεις από το πάνω κάτω από μπουμπούνισμα δηλαδή του πατώματος.
Να μπουμπουνάει με 120 130 κιλά μάλλον για παλιό πάτωμα μιλάμε γιτί τόσο ζυγίζει ένας βαρύς καναπές.
Ίσως μια βασούλα από λατάκια καμιά 10 πόντους κάτω από τη βάση να έκανε μια καλύτερη δουλειά. Μάλλον πατωματζή θες να ρωτήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-11-09, 20:34
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atomgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βίδωμα στο τοίχο δεν θα βοηθήσει κατά τη γνώμη μου γιατί το κούνημα το έχεις από το πάνω κάτω από μπουμπούνισμα δηλαδή του πατώματος.
Να μπουμπουνάει με 120 130 κιλά μάλλον για παλιό πάτωμα μιλάμε γιτί τόσο ζυγίζει ένας βαρύς καναπές.
Ίσως μια βασούλα από λατάκια καμιά 10 πόντους κάτω από τη βάση να έκανε μια καλύτερη δουλειά. Μάλλον πατωματζή θες να ρωτήσεις.
τι εναι τα λατακια?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-11-09, 20:40
atomgr Ο χρήστης atomgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Αν βάλεις τετράγωνα ξύλα οριζόντια και κάθετα να κάνεις μια βασούλα καμιά 10ρια πόντους ύψος και την ντύσεις με κάποια λαμαρίνα μάλλον θα έχεις καλύτερη λειτουργία.
Αν κάποιος εδώ ασχολείται με τέτοιες κατασκευές και πιάνουν τα χέρια του ίσως σου πει πιο πολλές λεπτομέρειες. Τα δικά μου δυστυχώς δεν πιάνουν συνήθως τα παραγγέλνω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-11-09, 20:48
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atomgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βάλεις τετράγωνα ξύλα οριζόντια και κάθετα να κάνεις μια βασούλα καμιά 10ρια πόντους ύψος και την ντύσεις με κάποια λαμαρίνα μάλλον θα έχεις καλύτερη λειτουργία.
Αν κάποιος εδώ ασχολείται με τέτοιες κατασκευές και πιάνουν τα χέρια του ίσως σου πει πιο πολλές λεπτομέρειες. Τα δικά μου δυστυχώς δεν πιάνουν συνήθως τα παραγγέλνω
μαλιστα...αν υπαρχει και καμια φωτο ακομα καλυτερα.και αν γνωριζει και καποιος για αυτη την κατασκευη ας πει την γνωμη του.τα δεχομαστε ολα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτηση για βαση ενυδρειου ababapanos Αρχάριοι γλυκού νερού 1 07-03-09 10:50
Πως θα πατησει η βαση του ενυδρειου αν το δαπεδο δεν ειναι επιπεδο? Stelios_Rjk DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 13-10-07 21:23
ΠΑΤΩΜΑ -ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ GEORGIOS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 04-05-07 15:23
προτασεις για βαση ενυδρειου ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 23-03-06 17:23
ΒΑΣΗ-επιπλο ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.....ΠΙΟ ΥΨΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΗΛΟ? maria-paok DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 01-01-05 14:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06494 seconds with 13 queries