Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-06-21, 02:24
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Η μπαλκονολιμνούλα μου - DIY ~ 350 Λίτρα total

Καλησπέρα σε όλους,

Να σας παρουσιάσω και εγώ την κατασκευή μου, μια υπέροχη λιμνουλα στο μπαλκόνι μας, για χρυσόψαρα.
Η ιδέα γεννήθηκε μετά την ανάγκη όπως ανέφερα σε άλλο thread να βγούν τα χρυσόψαρα από το ενυδρείο μιας και σιγά σιγά το μετατρέψαμε σε τροπικό.

Και αφού ψάξαμε για διάφορες πλαστικές δεξαμενές ή προσχηματισμένες λιμνούλες μεγέθους 150-250 λίτρα και δεν μας κάλυψαν τα σχέδια τους μιας και δεν ταίριαζε το σχήμα των περισσοτέρων στο μπαλκόνι μας αποφάσισα να κατασκευασω 1 εγώ.

Καταρχήν υπήρχε και απαίτηση από την σύζηγο να υπάρχει η κατασκευή σε ροδάκια για να μην καταστραφούν με το καιρό τα μαρμαρα στο μπαλκόνι....και μια δεύτερη απάιτηση από εμένα στο να έχει τζάμι μπροστά να βλέπω και από τον καναπε τα ψάρια, οπότε ξεκίνησε ο σχεδιασμός της μορφής που θα έχει και οι διάφορες ιδέες για τα φίλτρα και τα σχετικά.

μετά από όλα αυτά λοιπόν άρχισε η κατασκευή η οποία στηρίχθηκε τελικά σε μια βάση από οπλισμένο σκυρόδεμα πάχους 7 πόντων http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622504640

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622504640

Στην συνέχεια περάστηκε όλο το κάτω μέρος με Aquamat της Isomat 2 χέρια και μετά Isoprimer για να περαστεί και άλλα 2 χέρια ενα στεγανωτικό που είχα ήδη στην αποθήκη μου για να μειωσω όσο περισσότερο μπορώ τις αποροφήσεις νερού στο τσιμέντο μιας και η γυναίκα πλένει συχνα την βεράντα.
Στην συνέχεια τοποθετήθηκαν 6 ροδάκια με υψηλή αντοχή (150kg το κάθε ένα) μιας και το μήκος της κατασκευής αγγίζει το 1,5 μέτρο στο μακρύτερο σημείο του
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622504640

Η συνέχεια είχε εναν προβληματισμό απο την αρχή, την χρήση Ytong (πορομπετόν) για μείωση του βάρους και μεγαλύτερη ευκολία με λεπτότερο πάχος τοιχωμάτων γιατί έπρεπε να μείνει χώρος στο μπαλκόνη για πέρασμα στο πλάι οπότε στο πίσω μέρος δεν θα έπρεπε να ξεπερνά τα 50cm. Βέβαια ο προβληματισμός καλά κρατούσε για λόγους αντοχής.
Η επιλογή λοιπόν ήταν για πλάκες πάχους 5 εκατοστών τουλάχιστον για αρχή και αν δεν έβγαινε γερό θα γινόντουσαν μετατροπές.
Να σημειώσω πως σε όλες τις οριζόντιες και κάθετες ενώσεις χρησιμοποιήθηκαν και 45αρες πρόκες με κομμένα κεφάλια για εξτρα συγκράτηση των ενώσεων της κόλλας του πορομπετόν.

Το αποτέλεσμα λοιπόν αρχικά ήταν αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622504640

και η σκέψη ήταν το sump να λειτουργεί σε στιλ καταράκτη ωστε το νερό να μην υπάρχει περίπτωση να φύγει εκτός δεξαμενής
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622504640

ακόμα και με υπερχυληση εσωτερικά του sump πισω (στην είσοδο του νερού στο sump σε περίπτωση που βουλώσει οποιοδήποτε σημείο)
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622504640

όλο το εσωτερικό λοιπον στην συνέχεια περάστηκε με 4 χερια Aquamat και φυσικά πλαστικό οικοδομικό πλέγμα για έξτρα ενίσχυση.
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622504640

Μετά ανακάλυψα πως υπάρχει και λευκό Aquamat οπότε πέρασα τις προσόψεις που ερχονται σε επαφή με το νερό και τις πλαινές λεπτομέριες στο υψος του νερού και μέσα στο sump, ωστε το νερό να έρχεται σε επαφή μόνο με υλικο που δεν θα προκαλέσει τίποτα στα ψάρια.

Στην συνέχεια κολλήθηκε και το τζάμι 1 πόντου που υπήρχε ήδη στην αποθήκη μου σε μέγεθος 60*30, με ενυδρειακή σιλικόνη Bison.
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622504640

Κατασκεύασα και ένα στεγανό πινακάκι με τα απαραίτητα ηλεκτρολογικά για την αντλία, η οποία είναι η EHEIM CompactOn 1000, και τον υποβρύχιο φωτισμό της λιμνούλας, και χρησιμοποιήθηκε και ενα wifi tp-link adaptor που είχα ήδη σε μια άκρη και μπορω εκτός από τα manual κουμπιά να ανοιγοκλείνω φώτα και από το κινητό.
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622504640

ο υποβρύχιος φωτισμός να πω την αλήθεια χρίζει εξέλιξης, μιας και χρησιμοποιήθηκε αδιάβροχη ledοταινία κατάλληλα διαμορφωμένη με στεγάνωση στα άκρα και μετυασχηματιστή μέσα στο πινακάκι με πρόβλεψη να αντέξει 1-2 χρόνια και μετά ίσω μια αντικατάσταση της με πολύ μικρό κόστος πάλι, αλλα παρατήρισα πως αρκετά segments της ταινίας ήδη τα φτήσανε, μιας και τα χρησόψαρα τα πειράζουν αρκετά, ίσως γδέρνουν την ελαφριά στρώση σιλικόνης και βραχυκυκλώνουν, θα δείξει, αλλά διαροή πάντως ρεύματος δεν υπάρχει...ακόμα , πάντως το κόστος για υποβρύχεια σποτ ήταν λίγο απαγορευτικό, 1 σποτάκι κόστιζε όσο όλη η λίμνη σε υλικά


η συνέχεια αύριο ....(πέρασε η ώρα )
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kaloupi.jpg
Εμφανίσεις:  519
Μέγεθος:  103,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tsimento.jpg
Εμφανίσεις:  485
Μέγεθος:  57,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rodakia.jpg
Εμφανίσεις:  490
Μέγεθος:  35,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ytong.jpg
Εμφανίσεις:  499
Μέγεθος:  62,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  xtisimo+sump.jpg
Εμφανίσεις:  491
Μέγεθος:  32,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  perasma plegma+Aquamat.jpg
Εμφανίσεις:  495
Μέγεθος:  52,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  oloklirosi+tzami.jpg
Εμφανίσεις:  486
Μέγεθος:  30,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump.jpg
Εμφανίσεις:  330
Μέγεθος:  85,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  iperxilisi-ipodoxi kalodion.jpg
Εμφανίσεις:  491
Μέγεθος:  41,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pinakaki.jpg
Εμφανίσεις:  506
Μέγεθος:  88,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-06-21, 05:27
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Τρομερή δουλειά.!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-06-21, 09:08
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Καλημέρα πολύ καλή προσπάθεια και αποτέλεσμα περιμένουμε την συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-06-21, 12:43
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Πανέμορφο αποτέλεσμα, μερακλιδικη ιδέα το project της λιμνούλας να στηθεί στο μπαλκόνι. Πρωτοτυπο. Επίσης, πολύ επεξηγηματική η παρουσίαση της κατασκευής (για να μαθαίνουμε) που έχεις κάνει.

Εύχομαι η τελική πραγματωση να είναι εφάμιλλη των προσδοκιών σου. Είμαστε περίεργοι να δούμε και τις τελευταίες "πινελιές". Ανέβαζε φωτογραφικά ντοκουμέντα να "χαζεύουμε"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-06-21, 19:12
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

...να συνεχίσουμε λοιπόν και να αναφέρω στο πιο πάνω οπτικό αποτέλεσμα η εξωτερική μεριά των τοιχωμάτων για να έχει ακόμα μεγαλύτερη ενίσχυση δεν περάστηκε με Aquamat όπως αρχικά είχα σχεδιάσει, αποφάσισα για πιο σκληρή επιφάνεια με μεγαλύτερη αντοχή να περάσω πάλι πλέγμα φυσικά με κόλλα πλακιδίων της Isomat πάλι ΑΚ22 εμπλουτισμένη επίσης με μικρή ποσότητα Atlacol Κρυσταλιζέ, κάνοντας λίγο πιο μπελαλίδικο το στρώσιμο της αλλα με πραγματικά πολυ πιο ισχυρό αποτέλεσμα, αφού τράβηξε λίγο την πολύ υγρασία της στρώθηκε με παρόμοια τακτική όπως το μαρμαρο στους τοίχους πάνω από τον χοντρό σωβά, τριβωντας με τριβίδι, το αποτέλεσμα μου φέρνει κυκλαδίτικο αέρα

Sump... περί τα 25-27 λίτρα,
υλικά:
5 κιλά ψιφίδα Λάβας,
1/2 λίτρο συσκευασία άνθρακα,
2 συσκευασίες 1λίτρου Siporax + 1λίτρο άλλης μάρκας ούτε που θυμάμαι, ίδιο κεραμικό μακαρόνι.
1x JUWEL BioPlus Fine XL
1x JUWEL BioPlus Coarse XL
1x JUWEL BioPlus Nitrax XL
Ενυδρειακό βαμβάκι για την έξοδο του νερού

Υπάρχει κι' άλλος χώρος διαθέσιμος προς το παρόν ελευθερος, θα συμπληρωθεί κάτι στο μέλλον ανάλογα την εξέλιξη.

...εδώ προσπάθησα να εφαρμόσω όσο περισότερα έμαθα διαβάζωντας, κατά 95% είμαι ευχαριστημένος, το 5% πάει σε λίγες αστοχίες που διορθώνονται βέβαια αλλά με προσοχή και διαδικασία.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622563048

όπως δείχνω στην φωτό η είσοδος του νερού γίνεται ανεβάζωντας με τον κυκλοφορητή το σωλήνα μέσα από την τρύπα.και ρίχνωντας το στο χώρο 1. όπου είναι γεμάτος με περιπου 3 κιλά Ψιφίδα Λάβας για χρήση ώς προφίλτρο (και φυσικά ότι βιολογία αναπτύξει στους πόρους), προχωρωντας στο διαμέρισμα 2 έρχονται με σειρά Ανθρακας, και σφουγγάρια τα οποία και διαλέχτηκαν της Juwel από την σειρά XL που ταίριαζαν ακριβώς στις διαστάσεις του διαμερίσματος το 1 πάνω από το άλλο μαζί και το πράσινο για τα νιτρικά, το νερό συνεχίζει την ροή του στο διαμέρισμα 3 που είναι όλα τα κεραμικά υλικά + 1 κιλο ακόμα ψιφίδα λάβας για χρήση καθαρά αναπτυξης βιολογίας και περνάμε στο 4 που έχει και εδώ για συνέχεια στον πάτο 1 κιλό ακόμα λάβας και από πάνω του ενυδρειακό βαμβάκι για να παγιδεύει ότι άλλο κυκλοφορεί.
Στην εξωτερική μεριά του sump έχω σχηματίσει ακόμα για διακοσμητικούς λόγους κυρίως αλλά και διαδικασίας οξυγόνωσης του νερού πολλαπλές ροές του νερού και υποδοχή που κατακρατά 5 πόντους νερό μέχρι την υπερχίληση της για να συντηρεί 2 μικρά γλαστράκια με υδροχαρή φυτά αλλά και εξτρα σημιουργία καταρακτάκων.
Να σημειώσω επίσης πως στην πάνω επιφάνεια του sump έχεις τοποθετηθεί επιπλέουσα Azola Caroliniana για περαιτέρω απορρόφηση νιτρικών από τον νερό...εδώ αν δω τίποτα περίεργο με κουνούπια πχ θα αφαιρεθεί όλη και θα μπει καπάκι από πανω στο sump για αποφυγή τέτοιου φαινομένου.

Από φυτά μπήκαν:
1 Νούφαρο όπως θα δείτε παρακάτω,
2 lucky μπαμπού,
1 equisetum και
1 Imperata Red Baron ή κοινώς Αιματόχορτο (αυτό είναι αγροστώδες αλλά κάνει και έτσι μια χαρά)
επίσης μπήκαν κλαδέματα από Κερατόφυλο από το ενυδρείο και αρκετές Valisneries Gigantees επίσης προερχόμενες από το ενυδρείο, και θα συνεχίσω ακόμα να τροφοδωτώ όπως φαίνετε
(ανεφερα ήδη και την Azola Caroliniana πιο πάνω στο Sump)
όλα για να βοηθήσουν όσο γίνετε και την οξυγόνωση και την τροφή (βλέπε κερατοφυλλο-χρυσόψαρα ) και την σκίαση αλλά και το οπτικόαισθητικό εσωτερικά να μην βλέπουμε σκέτο τοίχο

Στο τελικό στάδιο τώρα, αυτό που δεν ανέφερα είναι πως το ύψος της λίμνης εσωτερικά είναι 50 πόντους με το νερό να βρίσκετε στο ανώτερο στους 46-47, συνήθως περιμενω την εξάτμιση του νερού να κατέβει κάποιους πόντους για να συμπληρώσω κανα 30αρι λίτρα νέου νερου μια στο τόσο...το στενότερο σημείο πίσω είναι 40 πόντοι πλάτος ενω μπροστά περίπου 80cm και εσωτερικό μήκος κολύμβησης από 1,20μ μέχρι 1,45 περίπου. 50 πόντοι είναι περίπου κρυμένοι κάτω από το Sump που ελπίζω με το βαθος των 45cm να βοηθήσει τα ψάρια και τον χειμώνα και το καλοκαίρι με την ανατάραξη ιδιως από πάνω τους, κάτι έξτρα για τον χειμώνα που ίσως δεν χρειαστεί, εχω στην σκέψη πάνω στο πλέγμα να προσαρμόσω νάυλον ωστε να συγκρατεί την θερμοκρασία και να αφήσω να αναπνέει μόνο στον καταράκτη και στις γλάστρες στην ουσία, κάτι σε στιλ Θερμοκήπιο θα δούμε

τα ....αποτελέσματα λοιπόν ...

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622563048

ορίστε και το νούφαρο μας
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622563048


Η νυχτερινή άποψη είναι όλα τα λεφτά (η φωτό είναι λίγο πριν τις τελικές αλλαγές με τις γλάστρες των φυτών)

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622563048

άλλη μια να φαίνετε το εσωτερικό φωτισμένο οπως κάθεσαι στον καναπέ με οπτική και στα περιεχόμενα φυτά και πέτρες και ψάρια, το κερατόφυλο είναι και ελυθερο επιπλέοντας και δεμένα κλαδέματα σε 2 κομμάτια ξύλου Mopani που έχω βάλει μέσα μαζί με βασαλτικές πέτρες και σκούρα πρασινομαύρη ψιφίδα.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622563048

Μια φωτό και με τους πρωταγωνιστές, υπόσχομαι καλύτερες στο μέλλον
υπάρχει κάτι εκεί μέσα που μπορεί να κράξουν κάποιοι, αλλά έχει μπεί μέσα για περιορισμένο χρονικό διάστημα, μόνο για όσο το επιτρέπει το μέγεθος του και οι ροές του νερού, έχουμε ήδη αποφασίσει πως όταν έρθει η ώρα στο μέλλον ή θα δοθεί σε κάποιον χάρισμα που θα έχει μεγαλυτερη λίμνη ή θα το πάρω και θα το αφήσω σε μια μεγάλη λίμνη σε κάποιο πάρκο με άλλα ψάρια, ή θα φτιάξω μεγάλη λίμνη στον κήπο μας φυσικά μιλάω για αυτο το πανεμορφο ψιλομπεζ ΚΟΙ...που συγκατοικει με 7 χρυσόψαρα (τα 2 προερχόμενα από το ενυδρείο (1 πορτοκαλι Comet, και 1 Ασημοχρυσο Shubunkin, η αρχή του κακού που λέμε ) τα υπόλοιπα είναι 3 Subunkin ακόμα, 1 Sarasa Comet kai 1 Common Κίτρινο

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622563048

και τέλος μια τελική πινελιά ενα πλεγματάκι για αποπάνω για να μας φύγει η έννοια μην πηδήξουν έξω οπως έχω ακούσει πολλούς.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622563048

Εγώ πάντως τα ζεστα βραδια μου θα την πιω την μπυρίτσα μου εδώ πριν πάω για υπνο , θα κάτσω θα χαζέψω και θα τα παρακολουθήσω...τα κρύα βράδυα έχουμε την τροπική παρεα

Ευχαριστώ που με ανεχτήκατε με όλο αυτό το σεντόνι.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump circulation.jpg
Εμφανίσεις:  485
Μέγεθος:  93,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  teliki2.jpg
Εμφανίσεις:  530
Μέγεθος:  34,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  plegma.jpg
Εμφανίσεις:  529
Μέγεθος:  39,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  noufaro.jpg
Εμφανίσεις:  505
Μέγεθος:  37,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  nixterini.jpg
Εμφανίσεις:  492
Μέγεθος:  33,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  esoteriko.jpg
Εμφανίσεις:  542
Μέγεθος:  39,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fishes.jpg
Εμφανίσεις:  511
Μέγεθος:  48,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-06-21, 19:59
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Τι έχεις φτιάξει εδώ φίλε μου! . Θα σου πω την πρώτη σκέψη που μου έρχεται στο μυαλό. Ελπίζω να μη λογοκριθεί. Οπτικός οργασμός!

Η πρόσοψη με το τζαμί, πόσο ωραίο το κάνει. Πανέμορφοι οι χρυσοψαραιοι.Το τελευταίο δεξιά στην προτελευταία φωτο έχει απίστευτα χρώματα, στο έδωσε χομπίστας;

Εύχομαι από καρδιάς να το χαρείτε πολλά χρόνια με την οικογένεια!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-06-21, 21:22
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης Ps Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι έχεις φτιάξει εδώ φίλε μου! . Θα σου πω την πρώτη σκέψη που μου έρχεται στο μυαλό. Ελπίζω να μη λογοκριθεί. Οπτικός οργασμός!

Η πρόσοψη με το τζαμί, πόσο ωραίο το κάνει. Πανέμορφοι οι χρυσοψαραιοι.Το τελευταίο δεξιά στην προτελευταία φωτο έχει απίστευτα χρώματα, στο έδωσε χομπίστας;

Εύχομαι από καρδιάς να το χαρείτε πολλά χρόνια με την οικογένεια!
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Τα ψάρια όλα μεσα εξω τα έχω αγοράσει όλα, δεν είχα μέχρι πριν 6 μήνες καμία επαφή με τα ενυδρεία, ούτε επαφές με άτομα γνώστες/χομπίστες ωστε να μου χαρίσει κάποιος ή έστω να ανακουφήσω κάποιον από υπερπλυθησμούς.
όλα είναι κυρίως επιλογές των παιδιών και της γυναίκας μου, εγώ μόνο 1 χρυσόψαρο επέλεξα και τα 2 ramirezi με βάση τον χρωματισμό.

Τα χρυσόψαρα γενικά κατάλαβα ότι αλλάζουν χρωματισμό, ίσως και αρκετά μερικές φορές...π.χ. αύτο που είχα πάρει εγώ για τα παιδιά http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622575127

Εσύ πιο λες ακριβώς δεν κατάλαβα? το τερμα δεξια με το κιτρινο βελάκι είναι το KOI, Τα 2 αριστερα είναι Shubunkin
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622575127
διαλεγμένα από τα πιτσιρίκια μου από διαφορετικά petshop κιόλας και μοιάζουν πάρα πολύ, λίγο διαφορά στην απόχρωση το ενα λίγο κιτρι στη μούρη το άλλο πιο πορτοκαλι. τα παρατηρώ κίολας στην εξέλιξη τους στον χρωματισμό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  shubunkin.jpg
Εμφανίσεις:  416
Μέγεθος:  49,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fish.png
Εμφανίσεις:  479
Μέγεθος:  332,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-06-21, 21:48
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Στο πρασινακι αναφερόμουν, όλα κουκλιά είναι. Να τα χαίρεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-06-21, 22:03
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τρομερή δουλειά.!
Ευχαριστώ πολύ, μου βγήκε λίγο ο πάτος να το τελειώσω πριν το πάσχα αλλα οκ, άξιζε, και ήταν καθαρά δικιά μου επιλογή να το φτιάξω οπότε δεν μπορώ να παραπονεθώ για την κούραση
καθε απόγευμα μετά τη δουλειά και μέχρι τις 2 τη νύχτα, όλο και κάτι σκεφτόμουν και με επαιρνε η ώρα, αφού κανα 2 γείτονες με ρώταγαν τι είχε συμβεί και ξενυχτούσα που να τους εξηγείς
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tkalamat Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα πολύ καλή προσπάθεια και αποτέλεσμα περιμένουμε την συνέχεια!
ευχαριστώ πολύ... άσχετο βλέπω έχεις τοποθεσία σπάρτη αλλά nickname με Καλαμάτα? καμια σχεση με Καλαμάτα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης Ps Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο πρασινακι αναφερόμουν, όλα κουκλιά είναι. Να τα χαίρεσαι.
ευχαριστώ σίγουρα το χαιρόμαστε ήδη και προσπαθώ όσο μπορώ να έχω τα πιτσιρίκια να συμμετέχουν, τάισμα, βοήθεια καθαρισμού κτλ.

κάτι που είπες πριν επίσης και τωρα το είδα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης Ps Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, πολύ επεξηγηματική η παρουσίαση της κατασκευής (για να μαθαίνουμε) που έχεις κάνει.

Εύχομαι η τελική πραγματωση να είναι εφάμιλλη των προσδοκιών σου. Είμαστε περίεργοι να δούμε και τις τελευταίες "πινελιές". Ανέβαζε φωτογραφικά ντοκουμέντα να "χαζεύουμε"
Η αναλυτική παρουσίαση έχει να κάνει και με τον χρόνο που έφαγα να βρω πληροφορίες, να πάρω ιδέες, λεπτομέριες κτλ. επειδή διέθεσα αρκετό χρόνο ψάχνωντας και ανακάλυψα πολλά και πουθενα δεν βρήκα πολλά συγκεντρωμένα μαζί είπα να γραψω αναλυτικά την δική μου εμπειρία της κατασκευής, και θα χαρώ πολύ κάποιος άλλος να επωφεληθεί από αυτό και να κατασκευάσει κάτι που θα κάνει τα σχεδια του πραγματικότητα πιο εύκολα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη digital_illusion : 01-06-21 στις 22:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-06-21, 08:43
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Καλημέρα είναι πανέμορφη να την χαίρεσαι και τα ψαράκια σου πολύ ωραία με Καλαμάτα έχει σχέση το επώνυμο (Καλαματιανός) Έφτιαξα και εγώ μια λίμνη πρόσφατα. https://www.youtube.com/watch?v=c18AiaGTr48
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-06-21, 11:30
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Μια λέξη έχω να πω. ΟΝΕΙΡΟ είναι.!

Και ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ στα χέρια σου, απίθανο αυτό που κατάφερες!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-06-21, 08:53
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Απίθανη δουλειά. Πολύ εντυπωσιακό έργο. Ζωάρα θα κάνουν τα ψάρια σου.

Το μπαμπού δεν θα αντεξει τον χειμώνα. Αυτό είναι το κλασικό νούφαρο? Αν ναι, χρειάζεται περισσότερο χώρο. Θα το δεις στην πορεία. Ο Γιάννη που έχει το φυτώριο στον μαραθώνα έχει και μικρά νούφαρα.

Το σαμπ όλα τα λεφτά !!! Αν μπορούσε το 1-2 δοχείο να είχε μια τρυπούλα από κάτω με μια βάνα ώστε να αδιάζεις εύκολα όλο το νερό της μηχανικης σου φιλιλτρανσης θα ήταν μια επιπλέον διευκόλυνση.

Μπράβο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-06-21, 09:16
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

πολυ ομορφο μπραβο σου!!!αν ειδα καλα εχεισ κολησει πετρες στον βυθο,αν ναι αυτο μπορει να σε παιδεψει στο μελλον στον καθαρισμο.
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-06-21, 01:31
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Απίθανη δουλειά. Πολύ εντυπωσιακό έργο. Ζωάρα θα κάνουν τα ψάρια σου.

Το μπαμπού δεν θα αντεξει τον χειμώνα. Αυτό είναι το κλασικό νούφαρο? Αν ναι, χρειάζεται περισσότερο χώρο. Θα το δεις στην πορεία. Ο Γιάννη που έχει το φυτώριο στον μαραθώνα έχει και μικρά νούφαρα.

Το σαμπ όλα τα λεφτά !!! Αν μπορούσε το 1-2 δοχείο να είχε μια τρυπούλα από κάτω με μια βάνα ώστε να αδιάζεις εύκολα όλο το νερό της μηχανικης σου φιλιλτρανσης θα ήταν μια επιπλέον διευκόλυνση.

Μπράβο!!!
Τα μπαμπού μπήκαν γιατί τα είχαμε στο σπίτι σε βάζο, είπαμε να τα αφήσουμε έξω και ότι γίνει.

Το νούφαρο από εκεί το πήρα και ζήτησα αυτό που χρειάζεται την πιο μικρή επιφάνεια, επέμενε το λευκό, είχα δει και τα άλλα τα Μοβ στην λίμνη μέσα με τα μικρότερα φύλλα αλλά έλεγε ότι είναι μικρότερα αλλά καλύπτουν περισότερο.
Δεν ξέρω δεν είχα εμπειρία από νούφαρα, πάντως βγάζει συνεχώς φύλλα, και επειδή επικαλύπτονται συχνά μόλις κάποιο κιτρινίζει λίγο το κόβω, να πω την αλήθεια ψιλοβόλεψε και αυτό κάπως γιατί κάνει μακρυά κοτσάνια και έτσι έχω τραβήξει την γλάστρα πιο μέσα στο σκοτεινό σημείο ωστε τα φύλλα να μην φτάνουν μέχρι εξω στο τζάμι, από την στιγμή που αρέσει στην γυναίκα μου, όλα καλά

το σαμπ...δεν υπάρχει θέμα, το είχα σκεφτεί αλλά δεν προχώρησα σε κάτι τέτοιο γιατί το καθαρίζω και με σκούπα βυθού που έχω από το ενυδρείο οπότε δεν μένει σχεδόν τίποτα.
Πιο πολύ θέλει μια μικροδιόρθωση η οποία είναι πιο πολύ σπαστική στη διαδικασία, γιατί πρέπει να κάνω προσωρινή παράκαμψη του σαμπ, να βγάλω τον σωλήνα σε κάποιο δοχείο εξωτερικά και να βάλω προσωρινα όλα τα υλικά εκεί για 1 μέρα τουλάχιστονκαι μετά να ξαναπέφτει το νερό μεσα γιατί την έξοδο εκεί στο πάνω βρυσάκι πρέπει να το χαμηλώσω κανα πόντο ακόμα η φαρδύνω λίγω ακόμα. Για να γίνει αυτό σημαίνει ότι πρέπει να το φάω με ράσπα το πορομπετόν και μετά να ξαναστεγανώσω με Aquamat και να περιμένω να στεγνώσει πριν τα ξαναβάλω μέσα... το σπαστικό είναι ότι τον πιο πολύ χρόνο τον θες να βρεις πράγματα να στερεώσεις καποιο δοχείο εξω από την λίμνη και μετά το νερό πάλι μέσα παρά η δουλειά που πρέπει να κάνω.
όλο αυτό χρειάζεται γγιατί δεν μπορούσα φυσικά να κάνω δοκιμές για την ροή του sump πριν περάσω Aquamat και πριν μπουν όλα τα υλικά μέσα, οπότε έχοντας υπολογίσει περίπου 1 πόντο διαφορές υψους σε κάθε στάδιο όταν μπήκαν όλα τα υλικά δημιουργήθηκε και μια αντίσταση στο νερό οπότε η αντλία στο τέρμα στα 1000 λίτρα φουσκώνει αρκετά το νερό στο 1ο/2ο διαμέρισμα και υπερχιλίζει, για λίγο, πίσω στο ανοιγμα των καλωδίων και μου παρασέρνει την Azola, οπότε πρέπει να κατέβει η έξοδος κανα πόντο πιο χαμηλά για να αντέχει την ροή. τώρα το έχω περίπου στην μέση ρυθμισμένο και γυρίζει γυρω στα 750-800 λίτρα την ώρα.
Μια άλλη μετατροπή που έχω σκεφτεί να προσθέσω αν μπλέξω να τα διορθώσω είναι στο 4ο διαμέρισμα (της εξόδου) να βάλω και σωλήνα κάθετα (να τρυπήσω δηλαδή πάτωμα sump να βγαίνει το νερό κατευθείαν στην λίμνη να μην έχει το συνεχή θόρυβο πλιτς πλιτς) με στιλ επιφανειακής υπερχείλισης, με 2 μειονεκτήματα, πολυ λιγότερη διατάραξη επιφάνειας και λιγότερη οξυγόνωση στην ουσία, και βγάλσιμο την Azola από το τέταρτο διαμέρισμα γιατί θα παρασειρθεί όλη, αρα και λίγο λιγότερη απορόφηση ουσιών, ότι απομένει. Εκτός και αν βάλω καπάκι και όποτε πχ δεν θέλω "πλιτς πλίτς" πχ όταν έχω κανα φίλο να βγάζω τάπα να πηγαίνει εκεί αλλιώς τάπα και οδηγήτε στην βρύση καταράκτη
θα δούμε την εξέλιξη, και θα πράξω αναλόγως
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ομορφο μπραβο σου!!!αν ειδα καλα εχεισ κολησει πετρες στον βυθο,αν ναι αυτο μπορει να σε παιδεψει στο μελλον στον καθαρισμο.
όχι οι πέτρες δεν είναι κολλημένες, είναι απλά με το χέρι απλωμένες να καλύψουν επιφάνεια και έχω ψιλοσκορπίσει και λίγο πράσινο χαλίκι ψηφίδα εδω και εκεί και περισότερο τερμα αριστερα και πίσω στο μακρυ τοίχιο που έβαλα τις βαλισνέριες για να κρατάνει τις ρίζες και να μεγαλώνουν χωρίς να τα σκάβουν πολύ τα ψάρια.

και οι βαλισνέριες το ξέρω δεν θα αντέξουν το χειμώνα αλλά δεν με απασχολεί, βγάζω από το ενυδρείο συνεχώς γιατί απλώνωνται πολύ γρήγορα και από το να τις πετάω τις βάζω μέσα στη λίμνη, πάντως και εκεί μεγαλώνουν τώρα πο είναι 20 και πάνω το νερό.

Πάντως με την σκούπα βυθού καθαρίζει και εδώ πολύ εύκολα, αν και το έχω αφήσει έτσι, έχει δημιουργηθεί και λίγη άλγη στις πέτρες και τα ψάρια ψαχουλεύουν συνεχώς και κάτω και είναι πολύ πιο φυσικό οπτικά το περιβάλλον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη digital_illusion : 12-06-21 στις 01:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-06-21, 02:03
Sakdox Ο χρήστης Sakdox δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2021
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

φίλε μου είναι απίστευτο αυτό που έφτιαξες, έχω πάθει πλάκα. Μπράβο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-06-21, 08:55
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλό κουράγιο με την μικροβιόρθωση του σαμπ. Δυστυχώς δεν είναι εύκολο από την αρχή να υπολογίσουμε τι διατομές χρειαζόμαστε στην έξοδο των φίλτρων μας.

Οσο για το πλιτς πλιτς. Είχα αλλάξει και εγώ την διαμόρφωση του καταρράκτη μου για να κάνει λιγότερο θόρυβο το νερό όταν επιστρέφει στην λίμνη.. Την επόμενη μέρα έκαναν "παράπονα" οι γείτονες ότι τους χάλασα τον φενγκ σουι και να επιστρεψω τον θόρυβο του νερού. χεχε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-06-21, 00:48
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Ανελπιστα καλή (για μένα πιστεύω) θερμοκρασία μετά την παρατεταμένη ζεστη τόσων ημερών με τα 40αρια, θερμοκρασία νερού επιφανείας max 27 βαθμοί την ημέρα, εγώ πάντως δεν υπέφερα ούτε το 5λεπτο ταίσματος έξω στον καναπέ, που καθόμουν και τα παρακολουθούσα.
φυσικά τέντα κατεβασμένη και ελάχιστος ήλιος από καμια χαραμάδα ανάμεσα στις τέντες σε αμεση εκθεση νερού.
Τα τοιχώματα βέβαια της λιμνούλας από την μια πλευρά ήταν εκτεθημένα στον ήλιο για ώρες αλλά από θερμοκρασία χαλαρά, καμία σχέση με τα τοιχωματα του σπιτιού που ζεμάταγαν, έκανε δουλειά και η κόλλα πλακιδίων που είναι στρωμένη σαν σοβάς στην έξω μεριά τελικά.

Από άλγη καλά τα πήγαμε, σήμερα είδα μια μικρή θολούρα μόνο στο νερό και αρχισε να δημιουργεί στρώμα άλγης στο τζάμι.
το crash test θεωρώ ότι πέρασε με επιτυχία, πιστεύω θα βγει το καλοκαίρι μια χαρά.
Είχα σκοπό να βάλω ταυτόχρονα και το θερμόμετρο στον βυθό να δω αν έχει διαφορά αλλά το ξέχασα, ελπίζω να το θυμηθώ αύριο έτσι για να ξέρω τι γίνεται.
-------------------------
Είχα αναφέρει στην αρχή τα σχετικά του φωτισμού με Λεντοταινία αδιάβροχη...
τελικά τα χρυσόψαρα και κυρίως το Koi ήταν υπεύθυνα για τα καμμένα segments 100%, τα έπιασα επ'αυτοφόρω
μεσα σε 2 βδομάδες περίπου κατέστρεψαν σχεδόν το 90% της ταινίας οπότε προχώρησα σε μια αλλαγή της υλοποίησης.
αγοράστηκε καινούργια ταινία και αγοράστηκε διάφανο λάστιχο διατομής 12/16 και μπήκε η ταινία μέσα, έγιναν και τα κατάλληλα γεμίσματα σιλικόνης στα άκρα για στεγάνωσηκαι τοποθετήθηκε μέσα στην λίμνη, αλλά υπολόγιζα χωρίς 1 παράγοντα...τον αέρα μέσα στον σωλήνα που μου σήκωνε το λάστιχο ξανά στην επιφάνεια να επιπλέει...το τι καντίλι έριξα δεν λέγεται τελικά έριξα μερικές πέτρεςς από πάνω του κάθε 20-30 πόντους προσωρινά και είναι οκ.

απλά έχω ξεδιαλέξει μερικές πέτρες για μια τελική μετατροπή που θα τις ξετρυπήσω όταν έχω χρόνο και όρεξη και θα τις δέσω με σχοινί ή tieup να κρέμονται από τον σωλήνα ωστε να τον κρατάνε με το βαρος τους κάτω για να μην έχω σκιάσεις από τις πέτρες, μπορεί και να δώσω 5+ πόντους από τον πάτο να φαίνετε να "αιωρείτε" το η σωλήνα με την λεντοταινία στο νερό, ισως έχει και ακόμα καλύτερη διαχυση φωτός στο νερό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη digital_illusion : 29-06-21 στις 00:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-07-21, 13:57
Jon_St Ο χρήστης Jon_St δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Εκ-πλη-κτι-κό!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-08-21, 00:57
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Μιας και περάσαμε το διαστημα του καλοκαιριού με τις ζέστες και τα μεγαλα διαστήματα που λείπαμε, να πω συμπερασματικά τα εξής.
Το νερό σε καμία περίπτωση δεν ξεπέρασε τους 27 βαθμούς στην επιφάνεια, Αν θυμάμαι καλά επιασε τους 27 για λίγη ώρα μόνο στην περίοδο των φωτιών μιας και γινόντουσαν αρκετές διακοπές ρεύματος και σταματούσε η αντλία για κάποιες ώρες.
Σε μια τέτοια διακοπή ήταν που σκάλωσε και η αντλία και όταν ξαναρθε το ρεύμα δεν ξεκινούσε, οπότε εμειναν τα ψάρια κανα 6ωρο χωρίς κινηση νερού.
Πάλι καλά που το πήρα χαμπάρι και έστειλα την πεθερά μου να δεί τι συμβαίνει γιατί από τις διακοπές ρεύματος άδειασαν και τα Ups και μετά έμειναν off και έχασα και τις κάμερες οπότε δεν έβλεπα ούτε τι συνέβαινε, αλλά ευτυχώς τα ξαναλειτούργησα οπως όπως μέχρι να επιστρέψω 2-3 μέρες μετά.

όταν επέστρεψα έγιναν οι κατάλληλες διορθώσεις, αγοράστηκε μια νέα αντλία της JBL στα 1100λιτρα/ωρα και μια δεύτερη μικρότερη της Hailea 400λιτρα/ωρα για spare always on από άλλη παροχή ρεύματος και εστειλα την Eheim για έλεγχο.

εξατμιση νερού υπήρχε περίπου 10 πόντους στις 15 μέρες στις αρχές Αυγούστου, αντιστοιχούσε περίπου στα 70-80 λίτρα αλλά δεν προβλημάτιζε, έκανα μετρήσεις όταν ήρθα πριν συμπληρώσω νερό και ήταν όλα μια χαρά.

Α να πω πως πριν φύγουμε ρίξαμε 1 ζεύγος guppy μέσα στη λίμνη, που είχα σε 1 πλαστικό δοχείο 25λιτρο για να διατηρώ βιολογία και νιτρικά εκεί που μεγάλωνα φυτά, μπας και την παλέψουν και δεν ψοφήσουν γιατί δεν θα τα τάιζε κανεις στο υπόγειο, και με την πεποίθηση να μην τα φάνε
Τελικά μετά από 1 μήνα διακοπές βρήκα και τα 2 guppy εκεί +3 μικρά guppy που καταφέρνουν και επιβιώνουν και μεγαλώνουν αναμεσα στα χρυσόψαρα και το Koi...κυκλοφορούν ελευθερα και κρύβωνται μεσα στα φύκια και τις ρίζες από τα Pistia Stratiotes που έχω ρίξει λίγα μέσα.

Το νούφαρο δεν βρήκαμε το τσακισε το Κοι, μασούλαγε συνεχώς τα φύλλα, το έβλεπα στην κάμερα, ας ελπίσουμε να ξαναβγάλει φύλλα


Α και κάτι άλλο...δυστηχώς μεσα σε 1 μερα δεν ξαναδαμε 1 χρυσόψαρο...ουτε πήδηξε έξω ούτε το φάγανε, δεν βρήκα ούτε κόκκαλάκι, υποθέτω πως κάποιο πουλί θα πήγε να δροσιστεί στον καταρακτάκο και το βούτιξε.εκει στον καταράκτη εχω αφήσει 15-20 πόντους κενό στη σίτα...μονο έτσι εξηγείτε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
500-600 λίτρα tkalamat DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 20-04-19 10:07
Από 30 λίτρα στα 80 sharred Αρχάριοι γλυκού νερού 4 27-04-12 21:55
DIY Co2 σε 400 λίτρα Carebean pirate DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 18-06-07 10:09
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04
conductivity και Total hardness johnny98130 Γλυκό νερό - Γενικά 4 29-10-03 02:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,24125 seconds with 16 queries