Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-06-09, 06:48
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή ΠΕΘΑΙΝΕΙ!!!

Καλημερα κ βοηθεια ,μολις ξυπνησα το πρωι ειδα τον εναν απο τους δισκους μου κολημενο στην επιφανεια να προσπαθει να παρει αερα ???
ΕΞωτερικα ειναι οκ δεν φαινετε καποια δερματικη αλλοιωση.εχει τα πλευρικα πτερηγια κολημενα κ αυτος μετη σειρα του εχει κολησει στην επιφανεια.
τα ματια του ειναι καθαρα . φοβαμαι κ για τα υπολοιπα ! μα τι στο καλο μπορει να εγινε ???

PH: 6.6
NITRIT: 0
NITRAT: 20
NH3: <0 003
NH4:<O.5
KH:2

Πριν 2 μερες εκανα αλλαγη νερου ! χτες απλα κλαδεψα κ ξανα φυτεψα μερικα φυτα που ηταν λιγο αδυναμα (τα εβαλα στο κεντρο μηπως εκει εχει πιο πολυ φως κ δυναμωσουν).

οι αλλοι τρεις δισκοι φαινοντε ενταξει!
ξεκινησα θεραπεια με ESHA .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-09, 06:55
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

συμπηρωσε τη αυτη τη φορμα για να μας βοηθησεις.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-06-09, 07:42
Το avatar του χρήστη yiapas
yiapas Ο χρήστης yiapas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Περιοχή: ΑΜΦΙΑΛΗ-ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

για μένα κακώς ξεκίνησες τόσο άμεσα θεραπεία με φάρμακο
θα πρότεινα ψυχραιμία και μία αλλαγή νερού πρώτα...
εάν δεν έχεις αεραντλία σε λειτουργία καλό θα είναι να ρίξεις μία
και εφόσον οι άλλοι δίσκοι σου είναι μιά χαρά δεν υπάρχει λόγος μεγάλης ανησυχίας(ακόμα)
συμπλήρωσε και την φόρμα όπως σου είπε ο φίλος imaikl για να καταλάβουμε και εμείς περισσότερα και να βοηθήσουμε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-06-09, 09:51
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
συμπηρωσε τη αυτη τη φορμα για να μας βοηθησεις.
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 300lt,juwell rio 300
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
σχεδον 3 χρονια.
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 24/2/ο7
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 28
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
4 δισκοι,5buenos,7ροδοστομοι,6cardinal,7catfish leopard,2baryencistrys.
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):0
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 20 προσπαθω να ριχνω το νερο πολυ αργα για να μην πεφτει η θερμοκρασια κατω απο 2-3βαθμους
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: καθε 15-20ημερες 20-30% νερο
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 5/6/09
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
πελλετες 1 φορα την ημερα.και φυλλαρακια.
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:6.6
KH:2
GH:12
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):20
ΝΟ3(νιτρικά):<0,003
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΝΑΙ
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ

2. ΔΕΡΜΑ:οκ
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:εντελως ακινητο σχεδον δεν αναπνεει.
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):??
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):μαλλον αργη πολυ αργη.
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :δεν εφαγε καθολου.
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: εχθες ηταν λιγο νωθρο οχι ανησυχητικα ολα τα αλλα σημερα το πρωι.
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ 27/2/07 ΙΧΘΥΟ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: EXIT + ESHA
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: OTI ΕΛΕΓΑΝ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: περιπου 15 μερες γιατι ειχαν υποτροπιασει.

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: 100%
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :οχι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: συχνες περιπου 30%νερο.
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? xi
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :ΝΑΙ
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
__________________________________________________ ___________

Το μέλος κάνει
copypaste την φόρμα στο νέο thread και την συμπληρώνει. Αν θέλει προσθέτει και άλλες χρήσιμες πληροφορίες. Έτσι βοηθάει αυτούς που θα απαντήσουν, ώστε να μην ρωτάνε πράγματα όπως τα λίτρα, τους συγκατοίκους του ενυδρείου μετρήσεις κλπ. Παράλληλα θα πάρει συντομότερα χρήσιμες απαντήσεις που αφορούν αποκλειστικά το πρόβλημά του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-06-09, 10:10
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

νιτρώδη 20?!!!
Αυτο θεωρώ πως είναι το πρόβλημά σου..
Το θέμα είναι γιατί να έφτασε εκεί??
Κάνε άλλη μία αλλαγή [θα πρότεινα 40%] με νερό θερμοκρασία ίδια με του tank σου.

Περίμενε και πιο έμπειρους για συμβουλές
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-06-09, 10:29
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Εριξα λιπασμα για τα φυτα . μπορει να φταιει αυτο?
παιδια δεν τον βλεπω καλα .ειναι ακουνητος σαν ξυλο. μαλλον τον εχασα!!! να κανω τωρα αλλαγη ή θα τα κανω χειροτερα?? να περιμενω μεχρι το απογευμα μηπως την γλιτωσει? εχω φρικαρει. ! κ αν αρχισουν ενας ενας να χανονται? ποσα προλαβαινα να κανω απο το πρωι μεχρι τωρα??? ετσι χανονται μπαμ κ κατω???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-06-09, 10:45
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):20
ΝΟ3(νιτρικά):<0,003
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΝΑΙ
Με τι τεστ κάνει μετρήσεις ???

έλεγξε λίγο τις μετρήσεις γιατί αποτέλεσμα <0,003 για νιτρικά δεν μου φαίνεται σωστό.

Για το ψάρι δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω καμία εμπειρία, άλλα δες αν τα αποτελέσματα που γράφεις είναι σωστά, για να μπορούν να σου δώσουν έγκυρες απαντήσεις αυτοί που ξέρουν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-06-09, 12:10
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

καταρχην φιλη Ελενη επηδη εχω και εγω δισκους αρκετο καιρο και ποτε δεν ειχα σοβαρο προβλημα (φτου φτου), νωμηζω οτι λειτουργεις καπως λαθος για δισκοενυδρειο. Ειναι πολλα τα λαθη σου και σε συμβουλευω να τα διωρθωσεις συντομα . Σορυ που στο λεο λιγακι ομα αλλα μαλλον ετσι ειναι.
1. το GH σου ειναι αρκετα υψηλο για δισκους , οχι παραπανω απο 6
2. το PH αν και καπος καλο ειναι το 6,6 πρεπει να κατεβει και αλλο καπου στο 5,8 με 6,0.
3. οι αλλαγες καθε 15 με 20 μερες , ειναι πολυ μεγαλο το διάστημα , καθε 7 με 10 μερες και περισσοτερο νερο καπου στο 35 με 40 %.
Με τι νερο κανεις αλλαγες??????? Αν κανεις με βρυσης πολυ κακος κανεις , θες νερο απο αντιστροφη οσμοση ΚΑΙ ΜΟΝΟ !!!!!!!
4. Πρεπει να εμπλουτιζεις το νερο με ιχνοστοιχεια αν δεν το κανεις, Το seachem Discus trace ειναι οτι καλητερο
5.Οπωσδηποτε η χρηση αεροντλιας, απορω αν δεν εχει πως ζουν αυτα τα αμοιρα δισκακια. Εγω την λειτουργο 24 ωρες.
6. Να παρεις κατεψυγμενη τροφη οπως αρτεμια και κυριως κοκκινο σκουλικι , ειναι οτι καλύτερο. Στους δισκους επιβάλλεται η κατεψυγμένη. Προτίμησε τροφες τις Ocean Nutricion.
Ταιζε 2 φορες την ημερα, μια φορα κατεψυγμένη και μια ξηρη.
7. Οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρο και οσο πιο πολοι τοσο πιο καλα (Βεβαια ανάλογα με τα λιτρα σου)
Εχεις αρκετα λιτρα , μπορεις ακομα 3 με 4 να βαλεις.
8. Οι δισκοι ζουν σε νερα με πολλα κλαδια , αρα πρεπει να χεις αρκετες ριζες με διακλαδωσεις να περναν απο μεσα και να αραζουν οταν κλείνεις τα φωτα (νιώθουν ασφαλεια)
Καμια φωτο του ενυδρειου θα βοηθουσε, μην βαζεις μονο φυτα δεν πολυαρεσουν στους δισκους. Δωσε την περιποίησή σου στα ψαρια σου (γιατι αποτι καταλαβαίνω προσεχεις τα λουλουδια περισσότερο απο τα ψαρια)
Ο δισκος ειπες αναπνεει στην επιφανια γρηγορα αρα εληψη οξυγονου.
Βαλε αμεσως αεροαντια να μπει οξυγονο, κανε καλη αλλαγη νερου, προσοχη σε αυτα τα πραγματα (λιπασματα και αλλα) που βαζεις , πως τα ρηχνεις στο νερο μην πεσουν αποτομα πανω σε κανα ψαρι και το καψεις.
ΚΑΚΟΣ εβαλες φαρμακο , οπως μασ τα λες κατα 99.9% ειναι εληψη αξυγονου.
Δεν μπορω να ξερω την κατασταση του δισκου, αλλα μαλλον οι πιθανοτητες ειναι να μην αντεξει αν δεν κανεις κατι πολυ γρηγορα (αεροαντια και αλλαγη νερου)

Τι φιλτρα εχεις ????

ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ : δωσε στους δισκους αυτο που αρεσει σε αυτους και ΟΧΙ αυτο που ερεσει σενα.

Να πως εχω εγω το δικο μου ενυδρειακι , και τωρα φτιαχνω μεγαλητερο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  C-Pic390.jpg
Εμφανίσεις:  487
Μέγεθος:  70,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  C-Pic397.jpg
Εμφανίσεις:  432
Μέγεθος:  71,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  C-Pic388.jpg
Εμφανίσεις:  457
Μέγεθος:  56,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-06-09, 13:14
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

ΝΟ2 20 και ΝΟ3 σχεδόν 0 δεν σημαίνει άστρωτο φίλτρο;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-06-09, 13:42
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οπωσδηποτε η χρηση αεροντλιας, απορω αν δεν εχει πως ζουν αυτα τα αμοιρα δισκακια. Εγω την λειτουργο 24 ωρες.
με αναταραξη απο την εξοδου του φιλτρου μπορουμε να πετυχουμε μια χαρα οξυγονωση του νερου δινοντας και ποιο φυσικο αποτελεσμα υπαρχουν εκατονταδες δισκοενυδρεια και μη που λειτουργουν χωρις αεραντλια με τελεια αποτελεσματα-αμοιρα δεν ειναι σιγουρα λογο ελειψης αεραντλιας


το να βαριανασαινει σημαινει ειτε ελειψη οξυγονου η οτι το ψαρια απλα ειναι αδυναμο και δεν μπορει να ανασανει, αν επαιζε προβλημα με την οξυγονωση θα ηταν ολα σε αυτη την κατασταση

ελενη απαντησε μας για τα φιλτρα σου,τα χεις πλυνει προσφατα μηπως με νερο βρυσης?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-06-09, 14:11
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
με αναταραξη απο την εξοδου του φιλτρου μπορουμε να πετυχουμε μια χαρα οξυγονωση του νερου δινοντας και ποιο φυσικο αποτελεσμα υπαρχουν εκατονταδες δισκοενυδρεια και μη που λειτουργουν χωρις αεραντλια με τελεια αποτελεσματα-αμοιρα δεν ειναι σιγουρα λογο ελειψης αεραντλιας


το να βαριανασαινει σημαινει ειτε ελειψη οξυγονου η οτι το ψαρια απλα ειναι αδυναμο και δεν μπορει να ανασανει, αν επαιζε προβλημα με την οξυγονωση θα ηταν ολα σε αυτη την κατασταση

ελενη απαντησε μας για τα φιλτρα σου,τα χεις πλυνει προσφατα μηπως με νερο βρυσης?
Σαφος και μπορουμε με την εξοδο του φιλτρου, αλλα πολλες φορες πλατσουριζει το νερακι και ειναι καπος ενοχλητικο.
τελος παντων δεν ειναι το θεμα το πως θα οξυγωνοσουμε το νερο, αλλα τι εχει το ψαρι.
Σαφος μπορει να ειναι αδυναμο και να εχει καπια εσωτερικα παρασιτα που το ενοχλουν.
Ομως ... σε αυτην την περιπτωση τα ψαρια καθονται στον πατο του ενυδρειου μην εχοντας δυναμη να κολυμπησουν. Αρα οι πιθανοτητες κλεινουν προς προβλημα οξυγονου και σαφος το πιο αδυναμο ψαρι θα παρουσιασει προβλημα πρωτο.
Λες οτι θα ειχαν και τα αλλα, ..... τι πρεπει να κανουμε τωρα να περημενουμε μηπως δουμε και τα αλλα η να κανουμε κάποιες κινήσεις να βελτιωσουμε την καταστασταση.
Σαν πρωτη λυση λοιπον πρότεινα οξυγωνωση του νερου και μια καλη αλλαγη, και μετα βλεπουμε.
Παντως δεν χρειαζοταν φάρμακο , και δεν καταλαβαινω τη ειδους φαρμακο εβαλε και τι προσπαθει να αντιμετωπισει αφου το ψαρι οπως λεει δεν εχει συμπτωματα στο δερμα η καπια μόλυνσή πανω του.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-06-09, 15:21
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον! Αλλα το ψαρακι δυστηχως απεβιωσε! Για τα λιτρα που εχω δεν χωρουσαν αλλοι δισκοι θελουν τουλαχιστον 50lt o καθενας.υπολογιστε οτι θελουν νερο κ τα αλλα ψαρακια που ζουν εκει μεσα. νερο βαζω 2/3 Α/ο και 1/3 βρυσης, το ph δεν θελω να το ριξω αλλο γιατι δεν υπαρχει λογος. πριν απο 1 μηνα αλλαξα τα μισα σφουγγαρια στο εξωτερικο φιλτρο. με τα φυτα δεν ασχολουμε σχεδον καθολου απλα χτες ειπα να κανω μια τελευταια προσπαθεια πριν παει για ξεριζωμα....!
οσο για την τροφη κραταω τις επιφυλαξεις μου. αλλα δεν πιστευω οτι πηγε απο πελλετες

τωρα καποιες τελευταιες λεπτομερειες ,με εναν μακροσκοπικο ελεγχο παρατηρησα οτι τα βραγχια ηταν ροζ απαλο (αναιμια) .τι μπορει να το προκαλεσε???
κατα τα αλλα το ψαρακι μονο σημερα δεν ειχε φαει. κ δεν ειχε αιμοραγιες.

θα παρακολουθησω στενα τις μετρησεις μου αυτη την εβδομαδα να δω αν μπορει αυτη η αλλαγη στο φιλτρο να διαταραξε τη βιολογια των βακτηριδιων... .
-------------------------
To φιλτρο που εχω ειναι το 2217 eheim. οσο για την διακοσμηση τιγκα στις ριζες το εχω . δεν τα στρεσαρει το περιβαλλον τα εχω αρκετα γιανα το καταλαβαινω αυτο. αυτο το ψαρακι ηταν παντα πιο ανχωμενο απο τα υπολοιπα . και ετρωγε κ τις περισοτερες απο το ζευγαρι που εχω. (δεν το αγορασα ζευγαρι απλα προεκυψε).οσο για οξυγονο εχω το φιλτρο κ αναταρασει την επιφανεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ελενη : 07-06-09 στις 15:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-06-09, 17:49
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαφος και μπορουμε με την εξοδο του φιλτρου, αλλα πολλες φορες πλατσουριζει το νερακι και ειναι καπος ενοχλητικο.
τελος παντων δεν ειναι το θεμα το πως θα οξυγωνοσουμε το νερο, αλλα τι εχει το ψαρι.
Σαφος μπορει να ειναι αδυναμο και να εχει καπια εσωτερικα παρασιτα που το ενοχλουν.
Ομως ... σε αυτην την περιπτωση τα ψαρια καθονται στον πατο του ενυδρειου μην εχοντας δυναμη να κολυμπησουν. Αρα οι πιθανοτητες κλεινουν προς προβλημα οξυγονου και σαφος το πιο αδυναμο ψαρι θα παρουσιασει προβλημα πρωτο.
Λες οτι θα ειχαν και τα αλλα, ..... τι πρεπει να κανουμε τωρα να περημενουμε μηπως δουμε και τα αλλα η να κανουμε κάποιες κινήσεις να βελτιωσουμε την καταστασταση.
Σαν πρωτη λυση λοιπον πρότεινα οξυγωνωση του νερου και μια καλη αλλαγη, και μετα βλεπουμε.
Παντως δεν χρειαζοταν φάρμακο , και δεν καταλαβαινω τη ειδους φαρμακο εβαλε και τι προσπαθει να αντιμετωπισει αφου το ψαρι οπως λεει δεν εχει συμπτωματα στο δερμα η καπια μόλυνσή πανω του.
συμφωνω μαζι σου οτι η αεραντλια ειναι το πρωτο πραγμα που κανουμε σε τετοιες περιπτωσεις απλα δεν εγραψες αυτο


ελενη κατι μου λεει οτι κατι παιζει με το φιλτρο σου ,αν θυμαμαι καλα νομιζω οτι κοκκινα βρανχια μπορει να προερχονται απο καψιμο απο αμμωνια η νιτρωδη

δε μου πες εχεις πλυνει τα φιλτρα προσφατα?μεινανε ωρες εκτος λειτουργιας?

αν ητανε συνεχεια στρεσαρισμενο και δεν ετρωγε καλα σιγουρα αυτο το κανει τον πρωτο υποψηφιο για αποχωρηση οτι κατι δεν παει καλα στο ενυδρειο


θα προτινα να παρεις αμμεσα υγρα τεστ αμμωνιας νιτρωδων και νιτρικων κατα προτιμιση οχι σερα και να κανεις για λιγες μερες συχνες μικρες αλλαγες μεχρι να βρεις τι παιζει
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-06-09, 20:05
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

ελενη κατι μου λεει οτι κατι παιζει με το φιλτρο σου ,αν θυμαμαι καλα νομιζω οτι κοκκινα βρανχια μπορει να προερχονται απο καψιμο απο αμμωνια η νιτρωδη

δε μου πες εχεις πλυνει τα φιλτρα προσφατα?μεινανε ωρες εκτος λειτουργιας?

αν ητανε συνεχεια στρεσαρισμενο και δεν ετρωγε καλα σιγουρα αυτο το κανει τον πρωτο υποψηφιο για αποχωρηση οτι κατι δεν παει καλα στο ενυδρειο


θα προτινα να παρεις αμμεσα υγρα τεστ αμμωνιας νιτρωδων και νιτρικων κατα προτιμιση οχι σερα και να κανεις για λιγες μερες συχνες μικρες αλλαγες μεχρι να βρεις τι παιζει __________________


Τα βραγχια εγραψα οτι ητανε σχεδον ασπρα (αναιμια).!.
το φιλτρο υποψιαζομαι κ εγω θα το παρακολουθω καθημερινα γιατι δεν εχω καμια ορεξη για αλλα δραματα.

θα ανεβαζω τις μετρησεις να μου λετε κ εσεις .
ευχαριστω για ολα!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-06-09, 20:25
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Καταρχην λυπαμαι για το δισκακι, δωσε λιγο προσοχη τις απομενες μερες , κανε μια αλλαγη νερου καλη , και σιγα σιγα στο μελλον να φτασεις να βαζεις μονο νερο Α/Ο. Ειναι οτι καλυτερο. Οσο ανφορα το ΡΗ επημενω οτι πρεπει να κατεβει γυρω στο 5,8 με 6,0 . Στο λεω γιατι αν καπια στιγμη ανεβει η αμμωνια σε οξινο περβαλλον (δηλαδη χαμηλο ΡΗ) δεν γηνεται τοξικη για τα ψαρια, ενω αντιθετα σε αλκαλικο περιβαλλον (υψηλο ΡΗ) γινεται τοξικη και μπορει να κανει μεγαλη ζημια στα ψαρια.
Γιαυτο αμα εχεις προσεξει πολλοι εχουν ακομα και ΡΗ καπου στο 5, (δεν λεω τοσο χαμηλα να το πας)
Απο γνωστο μου που εχει Pet Shop και εχει μεγαλη εμπειρια σε ψαρια, τους δισκους που φερνει τους εχει σε ΡΗ = 4.
Επησης χρειαζεσαι ακομα ενα φιλτρο, δεν καλυπτει απολυτα μονο ενα 2217 , πρεπει να αυξησεις το βιολογικο σου υλικο, αρα ακομη ενα 2215 η 2217 ειναι μονοδρομος.
Προσεχε παρα πολυ τις τροφες περνεις , δεν τις ξερω αυτες τις πελλετες που λες .
Μια καλη ξηρα τροφη π.χ. της Tetra το tetradiscus, και οποσδηποτε κατεψυγμενη τροφη , κυριως κοκκινο σκουλικη (το λατρευουν οι δισκοι).
Με κατεψυγμενη θα δεις τεραστια διαφορα και σε ζωηραδα αλλα και σε χρωματα, και κανει καλο στα εσωτερικα οργανα των δισκων. Και γω στην αρχη δεν εβαζα , αλλα οταν ξεκινησα και μετα ειδα αλλους δισκους στο ενυδρειο μου.
Πολλες φορες η χρηση μονο ξηρας μπουκονει τα εντερα των δισκων, χχχμμμμ και δεν αποκλειω μια στις 100 να πηγε και απο κατι τετοιο το δισκακι. Δεν ξερεις...
Καλη συνεχεια και προσοχη, τα δισκακια θελουν φροντιδα για να ειναι υγειη και να τα χερομαστε να τα βλεπουμε , γιατι πραγματικα ειναι πανεμορφα ψαρια.

Α, μην εισαι απολυτη με τους αριθμους, μπορεις ανετα να βαλεις 3 με 4 δισκακια ακομα , εγω σε 180 εχω 4 και παω για αλλο ενα. Απλα πιο καλη φιλτρανση με ενα ακομα φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-06-09, 20:43
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Α, μην εισαι απολυτη με τους αριθμους, μπορεις ανετα να βαλεις 3 με 4 δισκακια ακομα , εγω σε 180 εχω 4 και παω για αλλο ενα. Απλα πιο καλη φιλτρανση με ενα ακομα φιλτρο.[/quote]

δεν ειμαι απολυτη αλλα εχω κ αλλα ψαρια .... διαβασε πιο πανω.... κ προσθεσε κ 2 clown bottia ξεχασα να τους γραψω πριν .μακαρι να μπορουσα να εβαζα κ αλλα . οσο για το φιλτρο δουλευει κ το εσωτερικο του ενυδρειου.οσο για το ph θα σε εμπιστευτω κ θα αρχισω σιγα σιγα να το ριχνω.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-06-09, 21:06
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

5buenos,7ροδοστομοι,6cardinal , αυτα ειναι tetra και μικρα στο μεγεθος δεν πιανουν τοσο χορο, και τα γατοψαρα ειναι αναγκαια αλλωστε ζουν στον πατο και δεν πιανουν χορο στα στρωματα που κινουνται οι δισκοι.
Clown botia ?????????????????? , ουτε συζητηση !!!!!!!
Να βγουν το συντομοτερο , ειναι υπερκινιτικα και απιστευτα γρηγορα ψαρια και στεσαρουν τους δισκους , οι δισκοι θελουν αργοκινητα ψαρια.
Ειχα και γω 2 οταν προτοεβαλα τους δισκους , καναν ανο κατο το ενυδρειο και τα δισκακια ολο στην ακρη εκαναν.
Α, και πιος ο λογος ναχεις εσωτερικο και να βαζεις χερια μεσα να τρομαζεις τον λαο , και να μην εχεις ενα ακομη εξωτερικο και να χεις και καλητερα αποτελεσματα ???

Καλο ειναι να με εμπιστευτεις σε καπια πραγματα που λεω , δεν ειμαι κανας ειδικος , αλλα ταχω δει με τα ματια μου και στα λεω , αλλιως δεν θαχα κανα λογο να σου φωναζω (χιχι σορυ) να αλλαξεις καπια πραγματακια.
Οπως : PH μειωση, GH μειωση κατω απο 6, κατεψυγμενη (το φωναζω και θα το φωναζω) , και ακομη αλλα δισκακια περισσοτερη και μεγαλητερη παρεα τοσο πιο καλα και ασφαλια νιωθουν
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-06-09, 06:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
NITRIT: 0
NITRAT: 20
NH3: <0 003
NH4:<O.5
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DimmyF Εμφάνιση μηνυμάτων
νιτρώδη 20?!!!
Αυτο θεωρώ πως είναι το πρόβλημά σου.....
Οι μετρησεις ειναι μια χαρα.
Nitrat ειναι τα νιτρικα αλατα NO3
και Nitrit ειναι τα νιτρωδη αλατα ΝΟ2

Το νερο της αλλαγης το βαζεις απ'ευθειας απο τη βρυση στο ενυδρειο, σιγα σιγα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-06-09, 07:21
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Προσωπικά πιστεύω ότι το ψάρι κάτι είχε και δεν ήταν πρόβλημα οξυγόνωσης γιατί θα είχαν όλα .Μια αεραντλία βέβαια σε κλειστού τύπου δισκοενυδρεία ενυδρεία με τις μεγάλες θερμοκρασίες βοηθάει .

Αλλαγές κάνε ποιο συχνές το ενυδρείο είναι μικρό ,ακόμα και η εβδομαδιαία ρουτίνα σε μικρά ενυδρεία σαν το δικό σου είναι λάθος ρουτίνα γιατί μεταβαλει απότομα τις συνθήκες ειδικά αν κάνεις αλλαγή 40% που αναφέρηκε ποιο πάνω . Το ph στο 6,6 αν είναι σωστή η μέτρηση δεν είναι άσχημο για δίσκους εκτροφής . Η τροφή πάλι είναι σχετικό για εκτροφής δίσκους δεν υπάρχει πρόβλημα να τρώνε και καλές ξηρές τροφές κατεψυγμένα 2-3 φορές την εβδομάδα ( κόκκκινο σκουλίκι καλή μάρκα γιατί μπορεί να έχεις πρόβλημα.

Η πρόταση για 7-8 δίσκους που σου έγινε ποιο πάνω έχει ρίσκο ( μικρό ενυδρείο) θες ακόμα 2 φίλτρα και συχνές αλλαγές νερού .
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-06-09, 09:04
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μετρησεις ειναι μια χαρα.
Nitrat ειναι τα νιτρικα αλατα NO3
και Nitrit ειναι τα νιτρωδη αλατα ΝΟ2
Nαι αλλά παρακάτω...

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:6.6
KH:2
GH:12
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):20
ΝΟ3(νιτρικά):<0,003
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-06-09, 10:10
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Η εμπειρία μου δεν είναι ακόμα μεγάλη στους δίσκους, αλλά μέχρι τώρα με οδηγεί σε ένα συμπέρασμα.
Το Α και το Ω στους δίσκους είναι το καθαρό νερό.
Καλύτερα συχνές αλλαγές με λάθος παραμέτρους (αρκεί να είναι σταθερές), παρά αραιές αλλαγές με σωστές παραμέτρους.
Θα εκτιμήσουν καλύτερα καθημερινές αλλαγές, μόνο από βρύση, παρά αλλαγές κάθε 15-20 μόνο από Α/Ο.
Συμπερασματικά θα έλεγα ότι για να έχουμε υγιείς δίσκους θα πρέπει να κάνουμε δυο φορές την εβδομάδα αλλαγή το 25-30%. Αν επιπλέον τους δώσουμε και πιο σωστές παραμέτρους, μόνο θετικά αποτελέσματα θα έχουμε.

Υ.Γ. οι παρατηρήσεις αυτές αφορούν, το λάθος για μένα, κανόνα που λέει 50 λίτρα σε κάθε δίσκο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-06-09, 11:59
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ΝΙΤΡΩΔΗ 20 ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΟ.......
ΜΙΚΡΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ
ΑΝΕΒΑΣΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΝΕΡΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ...

ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
-------------------------
ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΝΟ2 20 ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΟ ΝΟ3

ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 09-06-09 στις 11:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-06-09, 13:13
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
...
PH: 6.6
NITRIT: 0
NITRAT: 20
NH3: <0 003
NH4:<O.5
KH:2
...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
...
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:6.6
KH:2
GH:12
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):20
ΝΟ3(νιτρικά):<0,003
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΝΑΙ
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
...
Ελένη νομίζω ότι κάπου μπέρδεψες την αναφορά σου (και εμάς) σχετικά με τις μετρήσεις του ενυδρείου σου... Για την καλύτερη δυνατή βοήθεια θα ήταν καλύτερο να μας δώσεις τις σωστές τιμές για τη σωστή παράμετρο νερού...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-06-09, 18:47
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

ph=6.4
NO3=<20
NH4=0
NH3=0
NO2=0
KH=2


Σημερα εκανα παλι μια αλλαγη νερου περιπου 30%. δεν βλεπω κατι ανησυχητικο στα υπολοιπα ψαρακια μου. ας ελπισουμε οτι περασε οτι ηταν...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-06-09, 21:12
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

αυτες οι μετρησεις δειχνουν στρωμενο ενυδρειο!!
τα νιτρικα<20 τα μετρησες πριν η μετα την αλλαγη??
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-06-09, 05:35
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Επειδή όλοι πάμε να το ρίξουμε στην ποιότητα του νερού να αναφέρω ότι άχρωμα βράνχια μπορεί να οφέιλονται σε αναιμία με σοβαρή ζημιά στα νεφρά του ψαριού αλλά ακόμα και flagelates στο αίμα .

Παρακολούθα τα ψάρια σου και αν μπορείς να δεις τα βράνχια τους αν έχουν κανονικό χρώμα .
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-06-09, 08:40
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

ΠΡΙΝ .Παντα οι μετρησεις που κανω ειναι πριν την αλλαγη για να εχω εικονα του πιο επιβαριμενου σε νιτρικα κ αμμωνια νερου.

Αν ειναι τετοια παρασιτα πως τα καταπολεμουμε???
σημερα εχασα κ ενα γατοψαρο...
δεν βλεπω τιποτα ανυσηχητικο στα υπολοιπα .
βρε λες να στραβωθηκα???

την αλλαγη νερου την εκανα θα κανω κ μια προσευχη κ αντε να δουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-06-09, 15:01
Το avatar του χρήστη hawai
hawai Ο χρήστης hawai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Καλησπερα κι απο μενα και αλλο κακο να μη σε βρει!!!
Απο προσωπικη εμπειρια και μονο θα σου πω οτι:
το ph ειναι μια χαρα και εγω τους δικους μου τους εχω 6,4-6,6!
χρηση αεραντλιας κανω μονο το βραδυ λογο φυτων!εχω κυκλοφορητη και εξοδο φιλτρου και ολα καλα!!
το κοκκινο σκουλικη σε παρατεταμενη χρηση ειναι Ν 1 για εντερικα,οπως και για αυξηση νιτρικων!
Πολλες φορες η θεωρια δεν συμπιπτει με την πραξη και πιστευω οτι ολα αιωρουνται εκτος τα βασικα!!
Οσο για την αεραντλια ειναι καλα να την χρησιμοποιουμε και λογο αυξημενης θερμοκρασιας διοτι ελλατωνεται το οξυγονο!!!
Πιστευω οτι ειναι καλο να γινονται συχνες αλλαγες και οτι το προβλημα ηταν ενδοπαρασιτικο!!!Ευχομαι να σου πανε ολα καλα στο μελλον!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-06-09, 08:26
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Clown botia ?????????????????? , ουτε συζητηση !!!!!!!
Να βγουν το συντομοτερο , ειναι υπερκινιτικα και απιστευτα γρηγορα ψαρια και στεσαρουν τους δισκους , οι δισκοι θελουν αργοκινητα ψαρια.


Μη βγαζετε αμεσα κ λανθασμενα συμπερασματα ,ολα εχουν το λογο τους. εβαλα 2 clown botia μονο κ μονο γιατι τα σαλιγκαρια μεσα στο ενυδρειο ηταν περισοτερα απο το νερο .δεν μπορουσα να τα μειωσω με τιποτα κ ειχαν ριμαξει ολα μου τα φυτα.
ετσι ρωτησα κ αφου με διαβεβαιωσαν οτι δεν δημιουργουν καποιο προβλημα τα πηρα κ υσηχασα!!!



ειδατε που για ολα υπαρχει λογικη κ ευσταθης απαντηση??
μην στεινετε τον αλλον στον τοιχο ακομη κ καποι λαθος να εχει γινει
νομιζω οτι εδω ολοι προσπαθουμε, οσο μπορει ο καθε ενας να φτιαξουμε κατι ομορφο.ΛΙΓΗ ΚΑΛΗ ΘΕΛΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!


ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΕΛΕΝΗ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-06-09, 14:21
Το avatar του χρήστη hawai
hawai Ο χρήστης hawai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Ακριβως για τον ιδιο λογο τα ειχα και εγω και ολα ηταν μια χαρα!Τους εβγαλα,πολυ δυσκολα να ειναι καλα ο delta 66 για την παγιδα,αλλα στην συμπεριφορα και στα χρωματα δεν ειδα κατι διαφορετικο μεχρι τωρα!Βεβαια δεν τους ξαναεβαλα με την σκεψη οτι μπορει να δημιουργηθει καποιο προβλημα με τους νεους!!!
Πολλων εδω,που ειναι γνωστες του αντικειμενου,η λογικη ειναι Δισκοι και Δισκοι!!!Αλλων ειναι και με αλλα ψαρια,γι αυτο λεω απο την αρχη οτι το καθε ενυδρειο εχει την δικη του πορεια!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πεθαινει η Heliofungia arhsb Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 10 16-02-09 22:46
φυτεμενο πεθαινει...HELP manolis1976 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 26-01-09 22:21
πεθαινει...!!! μελινακι Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 28-02-08 22:36
HELP !!! Η Ανεμωνη μου μαλλον πεθαινει... thanpapa Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 5 01-04-07 00:16
Sos Γαριδα πεθαινει!!!! Θανάσης Θαλασσινό νερό - Γενικά 16 25-06-06 11:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13153 seconds with 14 queries