Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-11-09, 20:58
roulis Ο χρήστης roulis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-05-2009
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή δισκομαχίες

Καλησπέρα,
εδώ και δέκα μήνες έχω 7 μικρο-μεσαίους δίσκους σε 300 λίτρα. Μέχρι στιγμής, να χτυπήσω ξύλο όλα καλά (ιδιαίτερα μετά που απέβαλα το φόβο μου μην τυχόν τα στραβοκοιτάξω και κρατήσουν την αναπνοή τους τα "ΜΠΙΠ" μέχρι να σκάσουν). Τον τελευταίο καιρό από εκεί που είχα ένα ήρεμο, ειρηνικό, γαλήνιο και πολύχρωμο ενυδρίο (σε σημείο που θα πέθανε από ζήλια και το πιο ένθερμο new age φρικιό (με το συμπάθιο και κάθε σεβασμό στο κίνημα)), έχω ξαφνικά αποκτήσει ενα ενυδρίο με 7 δισκο-μάχους.
Γίνεται της μουρλής όμως και πιστέψτε με δεν υπερβάλλω καθόλου. Πριν απο λίογ είχαν πιαστεί ο pigeon blood με τον blue diamond από το στόμα και τσιμπούσε ο ένας τον άλλο. Στην μέση της μάχης πετάχτηκε τορπίλη ο άλλος blue diamond από την άλλη άκρη του ενυδρίου να έρθει να χωθεί και αυτός στον καυγά. Συνέχεια τσαμπουκαλεύονται μεταξύ τους και ο ένας την πέφτει στον άλλο...πηγαίνει δε και κατά σειρά μέχρι να κλέισιε ο κύκλος.
Το αποτέλεσμα είναι φυσικά σκισμένα πτερύγια, λέπια να λείπουν, οι ορμόνες στην τσίτα στο ενυδρίο, αίματα, δάκρυα και πολύ ιδρώτας.... (λές και βλέπεις τους "300"ιους ένα πράγμα)
Είναι φυσιολογικό τόσο μπουνίδι? δεν λέω ψάρια, κιχλίδες είναι αλλά τορπίλες από το υποβρύχιο έλλη 100% δεν είναι.... επαναλαμβάνω δεν υπερβάλλω γιατί έχω και άλλο ενυδρίο και έχω δεί και κόνβικτ να πλακώνονται.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εκτός από να τα πλακώσω στα προζάκ και στα ψυχοφάρμακα μπάς και ηρεμήσουν? (και εκτός από να μειώσω τον αριθμό τους αφενός διότι τα αγάπησα τα "ΜΠΙΠ"ρια αφετέρου δεν νομίζω να αλλάξει και κάτι απλά θα σκοτώνονται όσοι μείνουν).
Φχαριστώ για όσες απόψεις εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-09, 21:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

με δισκους δεν εχω εμπειρια...αλλα καταθετω τις σκεψεις μου...
μηπως τωρα αρχιζουν να δημιουργουν ιεραρχιες??
στα σκαλαρια μου βλεπω πως οσο ειναι μικρα ολα οκ..μολις ξεπεταγονται αρκετα αρχιζουν οι καυγαδες για την επικρατηση...
επισης μηπως παιζει τιποτα σε ζευγαρωμα??
πιο σωστες γνωμες θα ακουσεις απο τους δισκαδες της παρεας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-09, 22:06
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σωστος ο Πανος!! Εχουμε μαχες για τον θρονο του αρχηγου η ... δημιουργηθηκε καποιο ζευγαρακι??
Αν θες να δεις ξυλο ελα να δεις τη θυληκια μου που τσακωνεται με τον αρσενικο για το ποιος θα κραταει τα παιδια!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-09, 22:18
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστος ο Πανος!! Εχουμε μαχες για τον θρονο του αρχηγου η ... δημιουργηθηκε καποιο ζευγαρακι??
Αν θες να δεις ξυλο ελα να δεις τη θυληκια μου που τσακωνεται με τον αρσενικο για το ποιος θα κραταει τα παιδια!!
Τόσο βλάκας είναι ο δικός σου που δεν την αφήνει να τα κρατάει εκείνη και να πάει για καμιά μπύρα ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-09, 22:23
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Τόσο βλάκας είναι ο δικός σου που δεν την αφήνει να τα κρατάει εκείνη και να πάει για καμιά μπύρα ?
Του τα λεω αλλα δεν ακουει!! Αν και αυτη τη φορα δε φταιει αυτος τρωει παντοφλα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-09, 23:40
roulis Ο χρήστης roulis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-05-2009
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

μωρέ λέτε? την ιεραρχία την κόβω πιο πιθανή πάντως από το ζευγάρωμα... αλλά να ρωτήσω κάτι?

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΤΕ ΑΥΤΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΙ ΑΜΟΙΡΟΙ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ?

για τους δίσκους το μόνο που βλέπεις παντού είναι "ο βασιλιάς του ενυδρίου" "δύσκολα ψάρια" "ιδιαίτερες απαιτήσεις" "αυτοκρατορική χάρη" και άλλα όμοια (που μεταξύ μας ως επί των πλείστων my ass). Πείτε και ένα "σφάζονται κατά καιρούς αν...." ή "για τον καθορισμό της ιεραρχίας παρατηρείται το φαινόμενο ..." ή "οι δίσκοι κατά το σχηματισμό της ιεραρχίας στην κοινωνική δομή μπλα μπλα".

Θα δώσω λίγο χρόνο πάντως πριν προβώ σε ακραίες ενέργειες (ηλεκτροσόκ, απομόνωση, ζουρλομανδυες και λοβοτομή σε ανίατες περιπτώσεις κλπ) μήπως και επιλυθεί το ζήτημα από μόνο του.

ΥΓ: Ευχαριστώ για τις ταχείες απαντήσεις.
ΥΓ: Αν ένα είναι πάντως σίγουρα θυλικό είναι το μικρότερο που το άτιμο όλο ξεγλυστρά από τους καυγάδες με τον ένα ή τον άλλον τρόπο. Εκτός αν τους βάζει τους άλλους διαβάλματα μεταξύ τους οπότε και πάλι για θυλικό το κόβω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-09, 08:25
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

σιγουρα θεμα ιεραρχιας δεδομενου οτι 7 ισομεγεθη ψαρια σε 300 λιτρα και σχετικα καινουργιο ενυδρειο θα προσπαθουν συνεχεια για ανακατανομη των πρωτων θεσεων της ιεραρχιας........
αν βγαλεις 2 ψαρια απο το ενυδρειο σου θα ηρεμησουν τα πραματα και οι καυγαδες θα ειναι σε νορμαλ επιπεδα
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-09, 10:11
Το avatar του χρήστη gregoryn
gregoryn Ο χρήστης gregoryn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Σε παρηγορεί αν σου πω οτι στο δικό μου ενυδρείο έχω 4 (ναι 4!) ζευγάρια??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-09, 10:29
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Ενα τρικ είναι να αλλάξει τον διάκοσμο του ενυδρείου σου αν και επειδή είναι μικρό είναι δύσκολο να φτιάξεις διαφορετικές περιοχές .
Οι Ιεραρχίες δεν είναι πάντα σταθερές και συχνά υπάρχουν αλλαγές .

Προσπάθησε να φτιάξεις 2 περιοχές με τα ξύλα σου .

Βάλε μια φωτό από το ενυδρείο σου να το δούμε .

Σε τι ph τους έχεις πολλές φορές το πολύ χαμηλό ph μπορεί να προκαλέσει τέτοιες συμπεριφορές
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-11-09, 12:17
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ειναι πολλα τα ψαρια γιααυτο ειναι εντονες οι διαμαχες και ολα προσπαθουν να κυριαρχησουν δεν εχουν αρκετο χωρο και οσο μεγαλωνουν θα ειναι χειροτερα
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-11-09, 12:48
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

συμφωνω τα ψαρια σου για τα λιτρα σου ειναι πολλα .εγω ειχα 4 δισκους σε 300lt κ παλι τους καυγαδες δεν τους απεφευγα. ιδιετερα δε οταν γεννουσαν τοτε οι αλλοι δισκοι ηταν ελευθεροι πολιορκιμενοι.απλα ξανα σκεψου λιγο το ζητημα των λιτρων.
-------------------------
1 δισκος= 50lt καθαρο νερο χωρις, χαλικι -ξυλα- διακοσμηση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ελενη : 11-11-09 στις 12:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-11-09, 13:25
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

καυγαδες παντα θα υπαρχουν μη περομενεις να ηρεμησουν εντελως ....ετσι ειναι τα ψαρια αλλα το θεμα ειναι να μπορεσεις να αποκλιμακωσεις την κατασταση ....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-11-09, 13:52
roulis Ο χρήστης roulis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-05-2009
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Τα ψάρια ηρέμησαν εντελώς.
Μάλλον ήταν παροδική η φάση και μάλλον αφορούσε "pecking order" που λεμε και εμεις εδώ.
Να μειώσω επί του παρόντος τα ψάρια απο και κλείεται διότι θέλω να κρατήσω τα καλλίτερα κομμάτια στο ενυδρίο αυτό μόλις μπορώ να ξεχωρήσω τους "βασιλιάδες". Αν μου βγεί και κανένα ζεύγος ακόμη καλλίτερα. έχω και άλλο ενυδρίο να βάλω τους περισσευάμενους (φυτεμένο, διοξείδια the whole seebang!) και υπάρχει και το καζανάκι πάντα (πλάκα κάνω).
Ως προς το ΠΕ ΧΑ οφείλω να πώ ότι τους έχω κρατήσει ανα καιρούς σε διαφορετικά ΠΕ ΧΑ χωρίς να δώ κάτι σε αλλαγή συμπεριφοράς. Παρεπιπτώντος το ενυδρίο δεν είναι και τόοοοοοσο καινούργιο αφού το δουλεύω περισσότερο από 6μηνες απλά όπως είπα έχω 7 δίσκους το τελυταίο εξάμηνο δεν είπα ότι είναι εξαμήνου το ενυδρίο ούτε ότι δεν είχα δίσκους πιο πριν (όχι γιατί βεράθηκα να ακούω ότι το εκάστοτε ενυδρίο είναι καινούργιο εδώ μέσα πια.... τι πρέπει να περάσουν χρόνια για να βάλουμε 2 -3 παραπάνω ψάρια ή η σταθερότητα εξαρτάται του γήρατος? το old tank syndrom δεν το έχει ακούσει κανείς? άμα συτέξει το ενυδρίο και χώσεις 2 ψάρια δεν το ταράζεις? σαν γεροντοκόρη που ψάχνει τον μιστερ τέλειο είναι αυτό όχι νέο όχι γέρο όχι λεφτά όχι φτωχό όχι ξανθό όχι μελαχροινό όχι ελεύθερο όχι παντρεμένο....).
Επίσης λόγω χοντρών ξύλων(?), πολλής βιολογίας(?), φίλτρων(?) το ενυδρίο μου κάνει απονιτρωποίηση κάπου κάπως. Δεν έχω ξεπεράσει ποτέ τα 10 σε nitrate και το έχω τσεκάρει και με 3 διαφορετικά τεστάκια (ΑΠΙ, ΣΕΡΑ και ΣΑΛΙΦΕΡΤ). Επίσης φροντίζω καλού κακού να έχω πολύ καλό αερισμό ενώ η θερμοκρασία είναι πάντα σταθερή. (η μαγεία των επαγγελματικών μούλτι κοντρόλερ δίνεις κάτιτις παραπάνω αλλά ξενοιάζεις γενικότερα...απλά πολύ ηλεκτρόδιο βρε παιδάκι μ... cyborg οι δισκοι).
Αλλαγές νερού κάνω με σπασμένο ΑΟ νεράκι και αυτό όχι για τα nitrate αλλα για φωσφωρικά και γιατί έτσι πρέπει στην τελική. Ταίζω πολύ γιατί θέλω να εκβιάζω τα συναισθήματα των ψαριών μου, να μ αγαπανε γιατί τα ταίζω και από ανάγκη και γιατί τέτοιος ΜΠΙΠ είμαι .
Επίσης δεν ειμαι του κλείσε φώτα κλείσε μάτια όταν κάνω δουλείες στο ενυδρίο και διαπίστωσα έτσι και ποια είναι η κουτσομπόλα του ενυδρίου που όταν καθαρίζω τζάμια πλησιάζει κρυφά και καλά (ναι δεν σε βλέπω χαζή) παρατηρεί προσεκτικά τι , ποιος, που και πώς. ¶λλωστε το πρώτο καιρό που ήταν κούτσικα και πηγαίναν συνομωτικά σαν κοπάδι από εδώ και από εκει δεν τα βγάλαμε αδίκως με μια φίλη ΚαΓκεΦισ (όσοι έχουν δίσκους ξέρουν τι λέω)
Βελτίωση για να μαι ειλικρινής συνολικά σε χρώμα, συμπεριφορά, εμφάνιση, ποιότητα ψαριού κλπ είδα όχι στα ΠΕ ΧΑ αλλά όταν πήρα απόφαση να ρίχνω κάθε βδομάδα βιταμίνες στο νερό. Παρατήρησα δε ότι τρελαίνονται από χαρά όταν την ρίχνω και καμιά φορά την τσιμπολογάνε. Αλλά αυτά αν μπορούσαν θα τρώγαν και μένα.
Αφού λοιπόν ηρέμησαν και δεν έπαθαν σύνδρομο Creutzfeldt–Jakob όπως φοβόμουν και γλίτωσα την επίσκεψη στο ψυχίατρο να μου συνταγογραφήσει ελεγχόμενα φάρμακα όλα καλά και πάλι. Βέβαια δεν είναι και παγκόσμια ειρήνη και αγάπη για όλους η σκάφη τους αλλά δεν είναι και κολοσσαίο άλλο πια. Θα δείξει άλλωστε εν καιρώ αφού το σπορ είναι της υπομονής σαν το ψάρεμα ένα πράγμα....
Μερσύ μποκούπ για τις απαντήσεις πάντως και εύχομαι να μην επανέλθω με το αυτό ζήτημα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-11-09, 13:58
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μπορεις να βαλεις μια φωτο με το ενυδρειο??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05406 seconds with 14 queries