Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #271  
Παλιά 13-07-16, 09:29
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ελπίζω να είναι και το τελευταίο ΚΟΙ που μας άφησε και όλα τα άλλα να πάρουν κανονικά τον δρόμο τους. Κάθε φορά κάνεις μικρά και σταθερά βήματα βελτίωσης. Περιμένω πως και πως την παρουσίαση από τους υπόλοιπους κατοίκους της λίμνης σου.
Απάντηση με παράθεση
  #272  
Παλιά 13-07-16, 11:31
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Πολύ όμορφη γίνεται η λίμνη, κρίμα για το ψάρι...
Νομίζω ότι πρέπει να μεγαλώσεις το φίλτρο σου...
Απάντηση με παράθεση
  #273  
Παλιά 11-08-16, 17:49
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

New toy
Up to 10,000 Lit
11w uv
Ελπίζω να γίνει δουλειά με την άλγη...
Η έξοδος θα πάει σε ένα βαρελι ελαφρόπετρα κ αν καταφέρω να βρω ιαπωνική Ψαθα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1021.jpg
Εμφανίσεις:  248
Μέγεθος:  64,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1020.jpg
Εμφανίσεις:  266
Μέγεθος:  63,6 KB  
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #274  
Παλιά 11-08-16, 19:38
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Συγνώμη που θα σε απογοητεύσω αλλα θα βλαστημήσεις την ωρα που το αγόρασες εχω δυο για πέταμα
Θα βλαστημήσεις το καθάρισμα των σφουγγαριών οσο για το αυτόματο σύστημα καθαρισμού ειναι παραμύθι για μικρα παιδια αν δεν το ανοίξεις δεν....
ασε που αν κάνεις κανα μηνα να το ανοίξεις δεν θα ανοίγει απο την λάσπη
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #275  
Παλιά 11-08-16, 20:05
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Ρε Γιάννη ποια είναι η λύση.... ???
Σε όποια λιμνη πάω έχουν όλοι κρύσταλλο νερό!!!
¶λλος με καθόλου φίλτρανση άλλος με μέτρια και άλλος με πολύ καλή!!!!
Μόνο εγώ δεν μπορώ να δω τα ψάρια μου....
Ε τι να κάνω ???
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #276  
Παλιά 11-08-16, 20:45
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Θελει υπομονή θα βρει η λιμνη σου την ισορροπία της αν δεις την ιστορία της δικης μου τα πρωτα τρια χρονια καθε καλοκαίρι ηταν χειρότερη απο την δική σου δώσε βαρος σε βιολογικό υλικό τα σφουγγάρια ειναι μαρτύριο και φτωχό αποτέλεσμα
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #277  
Παλιά 11-08-16, 21:10
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Όπως έγραψα και πιο πάνω...μετά το φίλτρο το νερό θα περνάει από όσο πιο μεγάλο βαρελι με ελαφρόπετρα....
Όλος αυτός ο συνδυασμός ελπίζω να φέρει αποτέλεσμα. Η Αρτεμης μέχρι τώρα είχε μόνο τέτοια φίλτρα. Ο Παναγιώτης aliens με μόνο βιολογικό υλικό δεν έχει πρόβλημα.... είδα πρόσφατα λιμνη μεγάλη με υποτυπωδη φίλτρο κ εκει κρύσταλλο!!!
Εεεεεεε αν σε 3κυβικα λιμνη με φίλτρο,. Uv, και 100 λιτρα βιολογικό δεν καθαρίσει το νερό θα την παρατήρησω
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #278  
Παλιά 11-08-16, 23:17
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Σταύρο μου εγώ η φίλη σου μπορεί να είχα ''ιδια'' φίλτρα αλλά μόνο σε εξωτερική εμφάνιση Σου είχα πει τι ταλαιπωρία είχε περάσει ο Γιάννης με το αντίστοιχο αλλά τώρα και στην περίπτωση του Γιάννη εκεί μιλάμε για μια λίμνη 4πλασια από την δική σου και με πολλά πολλά ψάρια το πήρες κάνε τις δοκιμές σου βελτίωσε και την βιολογική σιγά σιγά άλλαξε αντλία και θα δεις διαφορά δεν γίνονται όλα σε μια μέρα υπομονή.

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #279  
Παλιά 12-08-16, 10:50
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Μόνο εγώ δεν μπορώ να δω τα ψάρια μου....
Ε τι να κάνω ???
Να κάνεις αυτά που λέγαμε (είτε μέσω φόρουμ, είτε τηλεφωνικός) πριν από 1 χρόνο !!! Ακόμα δεν έχεις βάλει τα σωστά θεμέλια, και συνεχίζεις και προσθέτεις ΚΟΙ στην λίμνη σου Όμορφα είναι τα άτιμα, δεν λέω αλλά ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Παναγιώτης aliens με μόνο βιολογικό υλικό δεν έχει πρόβλημα....
Εεεεεεε αν σε 3κυβικα λίμνη με φίλτρο,. Uv, και 100 λίτρα βιολογικό δεν καθαρίσει το νερό θα την παρατήρησω
Σταύρo, νομίζω ότι με θίγεις με αυτά που γράφεις.
1) Το μόνο που δεν έχω είναι UV, αλλά αν έπαιρνα σίγουρα θα έπαιρνα τριπλάσια από αυτή που αγόρασες για την λίμνη σου. Όπως έχω ξανά πει είναι μικρή η αναλογία των WATT σε σχέση με τα κυβικά σου.
2) Δεν βλέπω/θυμάμαι να λες για αντλία. Σίγουρα έχω δυνατότερη.
3) Τι γίνεται με την αεραντλία? Δεν αναφέρεις ότι έχω μια 70λτ/λεπτό ή αλλιώς 4200λτ/ώρα.

Όλα τα παραπάνω επηρεάζουν την λίμνη μας σε μεγάλο βαθμό στο να έχουμε "καθαρό" νερό και σωστή φίλτρανση. Δεν είναι μόνο το βιολογικό υλικό. Μπορεί να φαίνεται ότι κάποιος δεν έχει φίλτρανση ή είναι πολύ μικρή, αλλά αν κοιτάξεις καλύτερα να είναι "τούμπανο" η φίλτρανση του. Θέλουν κόπο, χρόνο και χρήμα...

4) Τι εννοείς ότι έχω μόνο βιολογικό υλικό? Η μηχανική μου φίλτρανση είναι πολύ μεγαλύτερη από την βιολογική που σκέπτεσαι να φτιάξεις. Και εννοείτε ότι δεν αποτελείτε από σφουγγάρια που στομώνουν και άλλα απλά πράγματα, αλλά με τοπ υλικά.
5)Η βιολογική μου φίλτρανση δεν είναι μόνο διπλάσια από αυτό που σκέπτεσαι, αλλά κυρίως αποτελείται από crystal bio και Κ1 moving bed και όχι με ελαφρόπετρα. Ακόμα και αν φτιάξεις 10-απλάσια βιολογική φίλτρανση από αυτό που σκέπτεσαι πάλι θα υστερεί αρκετά σε σχέση με αυτό που έχω(τις αναλογίες τις έχω ξαναγράψει στο φόρουμ). Αυτό θα το ξανά πω.... Αντί για 1 βαρέλι βιολογικό υλικό με ελαφρόπετρα που σκέφτεσαι, βάλεις 10 τέτοια βαρέλια, πάλι θα υστερείς σε σχέση με την δικιά μου βιολογική φίλτρανση.

Και καταλήγω στο γεγονός ότι δεν είναι μόνο τα βιολογικά υλικά που θα κάνουν την διαφορά.

Θα σου πρότεινα να μην το παρατήσεις !!! Θα σου πρότεινα να μεγαλώσεις την αντλία σου, να βελτιώσεις την φίλτρανση σου (και βιολογική και μηχανική), να βγάλεις τα ΚΟΙ και να βάλεις χρυσόψαρα.

Θεωρό τον Αύγουστο τον ποιον "δύσκολο" μήνα. Σε κανα δύο μήνες θα σε βοηθήσει και η φύση (χαμηλότερες θερμοκρασίες, λιγότερη ηλιοφάνεια). Το θέμα είναι να μην βασιστείς μόνο στην φύση.
(δεν θα σε σφάξω με το γάντι, αλλά θα κάνω τον κακό γιατί κάποιος πρέπει να το κάνει και αυτό )
Δυστυχώς σε στεναχωρώ αλλά πρέπει να βελτιώσεις όχι 1, αλλά αρκετά πράγματα κυρίως για την υγεία των ψαριών σου και αργότερα για την διαφάνεια του νερού.

Όταν βλέπεις τέτοια περιττώματα από τα ΚΟΙ τότε ξέρεις ότι με ημίμετρα δεν γίνεται δουλειά. Του χρόνου αν δεν ξεκινήσω επιτέλους την επέκταση , θα αναβαθμίσω τουλάχιστον τα φίλτρα μου για ακόμα μια φορά.



Για το καινούργιο σου (μηχανικό) φίλτρο με τα σφουγγάρια δεν έχω να πω και πολλά. Τα έλεγα και στην Αρτεμισία όταν είχε έρθει στο φόρουμ και τελικά κατέληξε όχι μόνο να χρησιμοποιεί αλλά και να προτείνει ιαπωνική ψάθα. Μου το είχε δείξει και ο Yiannis59 όταν ήμουν noobie με τις λίμνες. Εντυπωσιακός ο τρόπος καθαρισμού, αλλά ποτέ μα ποτέ δεν θα καθαρίσει το σφουγγάρι. Δίκαιο έχουν σε αυτά που λένε. Κάτι περισσότερο ξέρουν.
Απάντηση με παράθεση
  #280  
Παλιά 12-08-16, 17:28
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Λοιπον...
Παναγιωτη θα τα παρω απο την αρχη ενα ενα γιατι εγραψες και πολλα!!!!

Θα αρχισω οτι η λιμνη μου ειναι στα 3 με 3,5 κυβικα και εχω μεσα 8 koi
καποια στιγμη ειχα και περισσοτερα αλλα καποια τα εδιωξα. εξαλου ακομα ειναι σε μεγεθος μικρο.

1) η UV που εχει το μηχανικο φιλτρο που πηρα ειναι 11w kai αυτο προτεινουν και εχουν για αυτα τα λιτρα οι κατασκευαστες. ακομα και ο pondguru σε μαιλ μου 11w μου ειπε να βαλω....το ποσο δουλεια θα κανει θα φανει!!!

2)αντλια εχω 3000λιτ/ωρα και τωρα παρειγγειλα 4600. αν και να γυρνας πολλες φορες τα λιτρα σου ειναι πολλες φορες και ασκοπο... αυτο απο πολλες συζητησεις με πιο εμπειρους και απο διαβασμα σε διαφορα θεματα και αρθρα.

3)αεραντλια ακομη δεν εχω.... σιγουρα κανει καλο αλλα αλλοι δεν εχουν και καθολου!!! ασε που στο κομματι της αλγης ισως να χειροτερευει την κατασταση.

4) εδω θελω να πω οτι δεν εχεις φιλτρο πιεσεως.... για τη μηχανικη σου φιλτρανση πρεπει να ξαναδιαβασω το θεμα σου. νομιζα οτι εχεις μονο 2 βαρελια με βιολογικο υλικο...θα το ξαναδιαβασω.

5) εδω λιγο θα τα χαλασουμε.....επιμενεις για το crystal bio και για αυτα που κανει χωρις να υπαρχει κανενα στοιχειο για αυτα που λες... τετοιου ειδους υλικα υπαρχουν πλεον πολλα και πολλοι λενε οτι η ελαφροπετρα μπορει να ειναι και καλυτερη αλλα και παλι χωρις στοιχεια δε μπορουμε να μιλαμε σοβαρα.....

οσο για το K1 θα ηθελα να κανω το τριπλο φιλτρο που προτεινες στον Νικοgus alla δε μπορω να κρυψω τα βαρελια γιατι εκαλα τη λιμνη στη μεση της αυλης

και οσο για την ιαπωνικη ψαθα ψαχνω να αγορασω.....
τις δυσκολες αποστολες τις αναθετω στην Αρτεμησια

το σιγουρο ειναι οτι λιγο λιγο καλυτερευω την κατασταση, θα δουμε σε λιγες μερες αν θα υπαρξει καποια διαφορα
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #281  
Παλιά 12-08-16, 19:48
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Για την αεραντλια μπορω να σε διαβεβαιωσω και εγω που την εβαλα μολις πριν μια βδομαδα οτι κανει πολυ καλη δουλεια!τα ψαρια απο εκει που κολυμπουσανε αργα τωρα παιζουνε κ κυνηγανε το ενα το αλλο γιατι αυξηθηκανε τα ποσοστα του οξυγονου στο νερο,επισης η αναδευση που προκαλει η αεραντλια βοηθαει σε τεραστιο βαθμο την κυκλοφορια του νερου.φιλτρα εχω 2 σαν τα δικα σου 2 αντλιες νερου 10.200 συνολο μια uv 55 watt και την αεραντλια 3600 lit/ ωρα σε λιμνη 6000 λιτρα,επομενος στοχος diy φιλτρο.η αναδευση που προκαλει σε βαθος 1.25 ειναι πολυ εντυπωσιακη καμια σχεση με αεραντλιες ενυδρειων.τις πρωτες 2 με 3 μερες ειχε θολωσει το νερο απο την αναδευση τωρα ειναι πεντακαθαρο.πρωτη απριλιου φετος γεμισα την λιμνη και ειναι πραγματικα καθαρο το νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #282  
Παλιά 12-08-16, 20:39
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Οι αεραντλίες στις λίμνες βοηθάνε πολύ, πάρα πολύ μέχρι και 25% περισσότερο στην απόδοση της φίλτρανσης εκτός οτι είναι αναγκαία για τα Κόι
Βασίλη απο εδω σε βρίσκω απο εκει σε βρίσκω την δικια σου την λίμνη δεν την βλέπω
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #283  
Παλιά 12-08-16, 21:26
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Έγραψες και εσύ μπόλικα

1) Αν τα 11w UV τα προτείνουν οι κατασκευαστές με τον ίδιο τρόπο που προτείνουν και το μηχανικό φίλτρο που πήρες.... καταλαβαίνεις.... κλάφ'τα Χαράλαμπε Από την άλλη θα πάω λίγο πάσο.. γιατί είχε αναφερθεί η Αρτεμισία σε UV steriliser - UV clarifier. Η μια για να κάνει δουλεία θέλει πολλά Watt και η άλλη λίγα. Εξαρτάτε και η ροή... Απλώς για μένα αποφάσισα όταν αγοράσω θα πάρω αυτή με τα πολλά watt. Δεν έχω τις σημειώσεις μου να πω και άλλα και να προτείνω ποια θα σε βόλευε εσένα για την άλγη και να θυμηθώ τις διαφορές που είχα βρει. Τα είχε αναλύσει πολύ ωραία η Αρτεμισία.

2)Έχεις αντλία 3000λτ/ώρα σε λίμνη 3 -3.5 κυβικά και λες ότι είναι άσκοπο να κυκλοφορούμε πολλές φορές τα λίτρα μας...... ενώ θα έπρεπε να λες ακριβώς το αντίθετο....

3)Όσο είναι μικρά τα ΚΟΙ μπορεί να μην έχουν τόσες μεγάλες απαιτήσεις ακόμα για οξυγόνο. Το σίγουρο είναι ότι θα βοηθήσουν στην βελτίωση των φίλτρων σου και την καταπολέμηση της άλγης.

4) Δίκαιο έχεις. δεν έχω φίλτρο πιέσεως. Έχω ένα βαρέλι 120 λίτρα για μηχανική φίλτρανση και ένα βαρέλι 200 λίτρα για την βιολογική και είμαι στις ετοιμασίες για επόμενη φίλτρανση.

5) Στοιχεία υπάρχουν... Ψάξιμο και διάβασμα χρειάζεται. Κάπου έχω γράψει πόση επιφάνεια για βακτήρια έχει το κάθε υλικό....

6)Όσο για το Κ1.... εγώ είμαι ευχαριστημένος που τα χρησιμοποιώ στο moving bed. O Giannhs_KOI σκέπτεται να τα πετάξει, αλλά τα έχει μέσα σε σακουλάκια ακούνητα... Όταν είναι ακούνητα θεωρό ότι πιάνουν πολύ χώρο και με άλλα υλικά ίσως γίνεται καλύτερη δουλειά. Το μυστικό είναι στο moving bed.

Κάνεις βήματα... δεν λέω , απλώς πρέπει να κάνεις και άλλα σύντομα, αλλιώς φοβάμαι ότι θα τα παρατήσεις και θα μείνεις με την απορία γιατί δεν σου δούλεψε

Y.Γ. Βασίλη, δίκαιο έχει η Αρτεμισία. Την δικιά σου λίμνη δεν την βλέπουμε. Όντος κάνει απίθανη δουλεία η αεραντλία. Εγώ έκανα 2 φορές αναβάθμιση και κάθε φορά έβλεπα διαφορές !!!! Θα συμφωνήσω Αρτεμισια μαζί σου. Όχι μόνο βελτιώνουν την φίλτρανση, αλλά καθώς μεγαλώνουν τα ΚΟΙ είναι μονόδρομος.
Απάντηση με παράθεση
  #284  
Παλιά 12-08-16, 22:24
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλησπέρες Αγόρια
Το λοιπόν εγω δεν έχω μεγάλη εμπειρία ούτε τα ξέρω όλα απλά προσπαθώ να βοηθήσω κάνω δοκιμές (πειράματα) μετράω με τέστ για να κρίνω τα αποτελέσματα. Έχω καταλήξει όμως σε μερικά βασικά , αναγκαία πραγματα
1. Αεραντλία
2. φιλτρανση Μηχανική (πρώτη φαση) Βιολογική (δευτερη φαση) όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα
3. Αντλίες όσο μεγαλύτερες τόσο καλύτερα
4. Τις UV (Τις χρησιμοποιώ) αλλά δεν νομίζω ότι είναι και αναγκαίες, θα το εξηγήσω παρακάτω

Αν η κατοικία μου ήταν κάπου πιο Νότια σίγουρα θα είχα bottom drain και εξωτερικές αντλίες (εσωτερικές όσοι χρησιμοποιείτε να αγοράζετε καλές γιατι πολλοί καταλήγουν να έχουν διαρροές ρεύματος και ψάρια με προβλήματα αν όχι θανάτους ) θα είχα φίλτρο nexus στανταρ και επειδή είμαι και σπασικλάκι και δεν μου αρέσει μόνο η μηχανική φίλτρανση θα είχα και μια μεγάλη βιολογική
Τι να κάνω όμως εδω στα Βορεια που δεν μπορώ να τα έχω αυτα γιατι τα ψάρια μου θα κατέληγαν παγάκια ..... και που δεν μπορώ να βάλω θερμοστάτη για τα κυβικά μου που θέλει 2.500 watt την ώρα.

Δεν είναι δύσκολα τα πραγματα βρε παιδιά , όρεξη θέλει το χόμπι μας και δουλειά γιατι μην νομίζει κανένας ότι επειδή έχει Κόι και μηχανήματα δεν θα λερώσει τα χεράκια του

Τι δεν είπα ??? αααα για τις UV φέτος αγόρασα τις λάμπες γιατι έχουν διάρκεια ζωης περίπου 1 χρόνο αλλά δεν τις άλλαξα ακόμα γιατι απο την μέρα που έφτιαξα το καινούριο μου φίλτρο δεν έμεινε ίχνος άλγης για να μην αναφερθω στο πόσο έχουν μειωθεί τα Νιτρικά Αν αξιωθω να το καθαρίσω αυτές τις μέρες θα βγάλω φωτό να δείτε τι κρατάει .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 13-08-16 στις 19:50
Απάντηση με παράθεση
  #285  
Παλιά 13-08-16, 01:11
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Thumbs up

Αχ ρε Σταύρο όλο του κεφαλιού σου κάνεις τι είναι αυτά που λες .Κρυμας γιατί εσύ έχεις δη και τα φίλτρα μου .Τα σοβαρά βιολογικά συστήματα για τα κοι είναι τρία......
1)vortex system Που είναι η δύνη.
2)sumb system που όλοι γνωρίζουμε. Και
3)bakki shower,Που είναι η στάλα.
Μόνο αυτά τα συστήματα χρησιμοποιούν οι μεγαλύτεροι εκτροφής στον κόσμο. ΤΥΧΑΊΟ ΔΕΝ ΝΟΜΊΖΩ!!!!!!!!
Τα βιολογικά υλικά είναι
1)Βούρτσες
2)Ιαπωνική ψάθα
3) crystal bio
Σε συνδυασμό με καλή οξυγόνωση και (Σωστή κυκλοφορία ανάλογα με το μέγεθος τον φίλτρων ούτως ώστε να προφταίνουν τα βακτήρια να κάνουν αποικίες και όχι να συν παρασύρονται από την δυνατή ροή.) Συν τα ταχτικά φρεσκαρισματα. Όλα πρέπει να λειτουργούν συνδυαστικά και είναι αλληλένδετα. Κ Ρ Ι Κ Ο Σ
Μόνο έτσι μπορείς να προσομοίωσης κατά το δυνατό τής φυσικές λίμνες και να έχεις σωστά αποτελέσματα,
Όταν τα κάνεις όλα αυτά δεν θα έχεις ανάγκη τη uv,
¶λγη έχεις και θα έχεις γιατί δεν ακούς κανένα σε πληροφορώ ότι η λίμνη του aliens-τρέχει υποδειγματικα αλά παρόλα αυτά κάτι έχεις να πεις .Και ασε της βλακείες ότι η ελαφρόπετρα είναι καλό βιολογικό υλικό γιατί σε αυτό το φόρουμ διαβάζουν και νέοι όλα αυτά είναι κακές πληροφορίες,με ημίμετρα δουλειά δεν γίνεται .Αν με άκουγες λίγο τώρα η λίμνη σου θα έτρεχε μια χαρά και εσύ θα ασχολιόσουν μόνο με τα χρώματα των ψαριών το τάισμα και της γέννες.

Το θέμα είναι να ακούμε ότι πρέπει και όχι ότι θέλουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #286  
Παλιά 13-08-16, 07:10
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

εχω μπερδευτει πολυ για το τι πρεπει να κανω και εγω τωρα!συγνωμη αν κανιβαλιζω το ποστ σου.ελπιζω να σου πανε ολα καλα
Απάντηση με παράθεση
  #287  
Παλιά 13-08-16, 08:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
........
Τα βιολογικά υλικά είναι
1)Βούρτσες
2)Ιαπωνική ψάθα
3) crystal bio
............
Και ασε της βλακείες ότι η ελαφρόπετρα είναι καλό βιολογικό υλικό ........
Φίλε Γιάννη συγγνώμη για την παρέμβαση στα λιμνήσια θέματα αλλά
εδώ θα ήθελα διευκρινήσεις και τις παρατηρήσεις σου από τη χρήση αυτών των υλικών.
Υπάρχουν πάρα πολλά υλικά που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σαν βάση εγκατάστασης της βιολογίας ενός συστήματος (ακόμα και οι νάϋλον κάλτσες της γυναίκας μου ) και η αποτελεσματικότητα/χρηστικότητα εξαρτάται από διάφορους παράγοντες (όγκος απορριμάτων, ρυθμός καθαρισμού, ροή του φίλτρου κλπκλπ).
Για το crystal bio που αναφέρεις (ψάθα δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ) δεν έχω βρει πουθενά στοιχεία για την ωφέλιμη επιφάνεια που διαθέτει και θεωρώ ότι είναι ένα υλικό παρόμοιο με άλλα που κυκλοφορούν φτιαγμένο από γυαλί (σκόνη ψημένη,διογκωμένη) και δεν νομίζω ότι έχει κάτι παραπάνω από την ελαφρόπετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #288  
Παλιά 13-08-16, 08:37
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

..ποπ κορν, σποράκια, αναπαυτικά στον καναπέ..
Απάντηση με παράθεση
  #289  
Παλιά 13-08-16, 13:18
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή λίμνη αναγκαστικά

Μα τι λες ρε Κλεόβουλε .Δεν το πιστεύω.
Από την στιγμή που εκτρέφεις koi πρέπει να είσαι απόλυτος
Και να χρησιμοποιείς τα καλύτερα υλικά γιατί τα ζώα αυτά έχουν απαίτησης
Είναι πανάκριβα και δεν σου αφήνουν περιθώρια λάθους.
Το ότι αυτά τα συστήματα και αυτά τα υλικά τα χρησιμοποιούν οι
Ιάπωνες εδώ και εκατοντάδες χρόνια δεν σου λέει τίποτα .
Γιατί εμένα κάτι μου λέει. Τα δουλεύω και εγώ και έχω τέλεια αποτελέσματα.
Το να κάνεις τα δικά σου είναι ανοησία και ξεροκεφαλιά ok
Αν τώρα με αμφισβητείς δήξε μου έναν άλλο χομπυστα με καλύτερα αποτελέσματα
Να δούμε την ποιότητα του νερού του και με την ιχθυοφόρτωση που έχω
το τάισμα που κάνω. Στο μεγάλο μου σύστημα ρίχνω καθημερινά τουλάχιστο
5 λίτρα τροφή με 47% πρωτεΐνη και το νερό μου είναι κρύσταλλο (και χωρίς uv)
¶ντε για δήξτε μου. Για να δούμε και καμία Φώτο γιατί όλοι στη θεωρία
Καλά τα λέτε αλά στην πράξη όλο προβλήματα έχετε με άλγη , αμμωνία
Και τα σχετικά. Για να δούμε foto και από ψάρια χρώμα σώμα ράτσα.
Έχει χορτάσει το μάτι μου να βλέπω βούρκους βάλτους και θεωρητικούς τύπους.
Και αυτό γιατί λέτε της βλακείες σας στους νέους ότι κάνης βιολογία
Με καλτσόν με καλαμάκια και ελαφρόπετρες. (ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΑ) 5 μέρες κρατεί η χαρά τους. Και σε αυτό φέρνει μεγάλη ευθύνη και η Αρτεμισία σαν συντονιστής. Γιατί δεν λέτε την αλήθεια στα παιδιά παρά τους
Βάζετε στο τριπάκι ότι όλα γίνονται σιγά σιγά και μετά ανοίγει ο ασκός
Του Αιόλου και τρέχουν για να μαζέψουν
Τα αμάζευτα απογοητεύονται και φεύγουν από το χόμπι
¶κου ο άλλος θέλει με 100 η 150 εύρο να κάνει λίμνη ,ούτε γυάλα δεν παίρνεις με αυτά τα χρήματα μεγαλεεεεεεε
Και για να κλίσω θα απευθυνθώ στους νέους
Το χόμπι αυτό απαιτεί χρόνο ,χρόνο χρήμα ,χρήμα και πολύ μα πολύ κόπο για Να φτάσει το χόμπι σας στην κορύφωση του.
Απάντηση με παράθεση
  #290  
Παλιά 13-08-16, 14:12
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Γιαννη ειμαστε σε φορουμ εχεις εμπειρια στο ειδος.,αν μπορεις λοιπον σε μας τους νεους στις λιμνες δωσε καποιες συμβουλες πχ που μπορω να προμηθευτω βουρτσες, κ1 και γενικα οτι χρειαζεται ενα φιλτρο θα βοηθουσε πολυ.σε μενα που ειμαι νεος και διαβαζω δεν μπορω να βγαλω ακρη.τελος να σου πω οτι υπαρχουν και ανθρωποι οπως εγω που ναι μεν θαυμαζουμε αυτο που κανεις αλλα θελουμε μια λιμνη να μας χαλαρωνει και οχι να τρωμε ολο τον χρονο μας εκει κανοντας αναπαραγωγες.τελος να σου πω οτι φιαχνω την λιμνη μου και αν δεν ειχα την Αρτεμις θα ειχα κανει ενα σωρο λαθη οχι οτι τωρα τα εκανα ολα τελεια αλλα ενδιαφερθηκε οσο δεν φανταζεσαι!αυτος ειναι ενας σωστος μοντ κατα την αποψη μου
Απάντηση με παράθεση
  #291  
Παλιά 13-08-16, 17:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Γιάννη από το άγχος σου να απαντήσεις έγραψες σε άλλο θέμα (τα μετέφερα)
Λοιπόν
εγώ φιλοξενώ κιχλίδες της Αφρικής
και για μένα η αξία των ψαριών μου δεν αποτιμάται σε ευρώ
γιατί είναι ανεκτίμητα ακόμα κι αν ήταν κουνουπόψαρα
Αλλά ΔΕΝ είναι αυτό το θέμα μας.
Εγώ έθιξα το ζήτημα των υλικών που χρησιμοποιούμε για την εγκατάσταση της βιολογίας μας.
Έχω χρησιμοποιήσει πάμφθηνα αλλά και πανάκριβα υλικά σε διαφορετικά ενυδρεία πριν ακόμα την ύπαρξη του διαδικτύου και πριν ακόμα γίνουν γνωστές επιστημονικές μελέτες και μετρήσεις της ωφέλιμης επιφάνειας μιας σειράς γνωστών εμπορικών προϊόντων και υλικών.
Έχω λοιπόν κάποια εμπειρία αλλά και τη γνώση των μελετών για μια σειρά υλικών.
Τι κάνουν οι Ιάπωνες (αυτοί κάνουν και χαρακίρι) το γνωρίζω ή προσπαθώ να μάθω, όπως και τι κάνουν και Γάλλοι, ¶γγλοι, Πορτογάλοι...
Ωστόσο δεν είμαι απόλυτος και γι αυτό ζήτησα να γράψεις την δική σου άποψη/διευκρινήσεις/παρατηρήσεις σου.
ΔΕΝ έκανα χαρακτηρισμούς αλλά εσένα σου ξέφυγαν(?) μερικά "γαλλικά" ("γιατί λέτε της βλακείες σας στους νέους", "δεν λέτε την αλήθεια" )
και παρακαλώ να ανακαλέσεις.
Αν έχεις κάτι να πεις και να βοηθήσεις άλλους συνχομπίστες, εκτός από το ότι "Το χόμπι αυτό απαιτεί χρόνο ,χρόνο χρήμα ,χρήμα και πολύ μα πολύ κόπο" περιμένουμε να το κάνεις.
Όσον αφορά την ελαφρόπετρα εδώ είναι γραμμένα κάποια πράγματα http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F0%E5%F4%F1%E1
Αναμένω............
Απάντηση με παράθεση
  #292  
Παλιά 13-08-16, 19:04
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αυτό γιατί λέτε της βλακείες σας στους νέους ότι κάνης βιολογία
Με καλτσόν με καλαμάκια και ελαφρόπετρες. (ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΑ) 5 μέρες κρατεί η χαρά τους. Και σε αυτό φέρνει μεγάλη ευθύνη και η Αρτεμισία σαν συντονιστής. Γιατί δεν λέτε την αλήθεια στα παιδιά παρά τους
Βάζετε στο τριπάκι ότι όλα γίνονται σιγά σιγά και μετά ανοίγει ο ασκός
Του Αιόλου και τρέχουν για να μαζέψουν
Τα αμάζευτα απογοητεύονται και φεύγουν από το χόμπι
Γιάννη ευχαριστώ που μου υποδεικνύεις τι ευθυνές μου Εγω δεν έβαλα κανέναν σε κανένα τριπάκι. Επίσης εγω δεν πουλάω τα ψάρια μου. Για σενα μπορεί να μην είναι Ράτσας για μένα όμως είναι τα ψάρια μου Δεν είδα κανέναν να εφυγε απο το χόμπι εξαιτίας μου . Ίσα ίσα το αντίθετο θα έλεγα. Η λίμνη μου ούτε βρωμάει ούτε ζέχνει μια χαρα είναι και βάζω συνέχεια φωτό και βίντεο
Είσαι και εσυ εδω. Γιατι δεν βοηθάς?? Γιατι δεν δείχνεις τα φίλτρα σου ??
Γιατι δεν λές απο τι αποτελείται το crystal bio ??

Πάω να κάτσω τώρα να φάω πασατεμπο που λέει και ο Νικόλας, αφού δεν κάνω για συντονιστης

Υ.Γ. Ευχαριστω Γιαννη odin για τα καλά σου λόγια έκανα και κάτι καλό
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #293  
Παλιά 13-08-16, 19:16
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη από το άγχος σου να απαντήσεις έγραψες σε άλλο θέμα (τα μετέφερα)
Λοιπόν
εγώ φιλοξενώ κιχλίδες της Αφρικής
και για μένα η αξία των ψαριών μου δεν αποτιμάται σε ευρώ
γιατί είναι ανεκτίμητα ακόμα κι αν ήταν κουνουπόψαρα
Αλλά ΔΕΝ είναι αυτό το θέμα μας.
Εγώ έθιξα το ζήτημα των υλικών που χρησιμοποιούμε για την εγκατάσταση της βιολογίας μας.
Έχω χρησιμοποιήσει πάμφθηνα αλλά και πανάκριβα υλικά σε διαφορετικά ενυδρεία πριν ακόμα την ύπαρξη του διαδικτύου και πριν ακόμα γίνουν γνωστές επιστημονικές μελέτες και μετρήσεις της ωφέλιμης επιφάνειας μιας σειράς γνωστών εμπορικών προϊόντων και υλικών.
Έχω λοιπόν κάποια εμπειρία αλλά και τη γνώση των μελετών για μια σειρά υλικών.
Τι κάνουν οι Ιάπωνες (αυτοί κάνουν και χαρακίρι) το γνωρίζω ή προσπαθώ να μάθω, όπως και τι κάνουν και Γάλλοι, ¶γγλοι, Πορτογάλοι...
Ωστόσο δεν είμαι απόλυτος και γι αυτό ζήτησα να γράψεις την δική σου άποψη/διευκρινήσεις/παρατηρήσεις σου.
ΔΕΝ έκανα χαρακτηρισμούς αλλά εσένα σου ξέφυγαν(?) μερικά "γαλλικά" ("γιατί λέτε της βλακείες σας στους νέους", "δεν λέτε την αλήθεια" )
και παρακαλώ να ανακαλέσεις.
Αν έχεις κάτι να πεις και να βοηθήσεις άλλους συνχομπίστες, εκτός από το ότι "Το χόμπι αυτό απαιτεί χρόνο ,χρόνο χρήμα ,χρήμα και πολύ μα πολύ κόπο" περιμένουμε να το κάνεις.
Όσον αφορά την ελαφρόπετρα εδώ είναι γραμμένα κάποια πράγματα http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F0%E5%F4%F1%E1
Αναμένω............
Καταρχήν δεν με έχει πιάσει κανένας πανικός . Τα θέματα που γράφω
Τα ποστάρω εκεί που θέλω εγώ είναι θέμα για koi.
¶ρα νομίζω ότι θα πρέπει να επανέλθει εκεί που ήταν.
Και κατά δεύτερο για μια ακόμα φορά εκτίθεσαι γιατί η κηλίδες δεν έχουν
Καμία σχέση με τα koi .ΕΛΕΟΣ………
Τι είναι αυτά που λες για ¶γγλους Γάλλους Πορτογάλους
ειλικρινά δεν μπορώ να σε καταλάβω.
Εισαι τέλος εκτός θέματος. Και στην τελική ρε φίλε αφού
Αφού δεν έχεις koi δεν καταλαβαίνεις ότι αυτά που γράφεις είναι όλα
άσχετα γράψε για τις κηλίδες μια που της αγαπάς κιόλας να σε παραδεχτώ.
Με λίγα λόγια εγώ δεν πρόκριτε να ανακαλέσω και θα συνεχίσω να σε λέω
Επικίνδυνο για παραπληροφόρηση για ένα θέμα που το γνωρίζεις μόνο
Από το πληκτρολόγιο του υπολογιστή σου.
Α και της ειρωνείες αλλού
Απάντηση με παράθεση
  #294  
Παλιά 13-08-16, 19:27
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Στα πλαισια της συζητησης και στο οτι γνωριζομαστε ολοι και ειμαστε θεωρω φιλοι....θα πω κι εγω δυο πραγματα οχι για να μαλωσουμε αλλα για να μαθουμε.

Συμφωνω με την αρτεμησια... ειδα ταα φιλτρα σου Γιαννη αλλα εκατσα μια ωρα μονο και ισα που τα ειδα. κανε μια αναλυτικη περιγραφη με φωτογραφιες και ανελυσε μερικα πραματα να μαθουν και οι υπολοιποι....
απαντησεις του στυλ "τα βγαζει ο ogata και ειναι απλα γ@μ@τα!!!!" δε βοηθανε κανεναν...

Αρτεμησια φιλη μου το οτι τα φιλτρα εξωτερικα ειναι ιδια αλλα επειδη εσυ εχεις oase και αυτο δε νομιζω οτι λεει κατι.... μπορει η κινεζια μου να βγει οντως μαπα αλλα ισως και ανταξια της δικιας σου.... η τουλαχιστον το ευχομαι χαχαχα

αεραντλια.... αλλη πονεμενη ιστορια .
σιγουρα τα ψαρια χρειαζονται οξυγονωση....
αλλα και παλι ρωτοντας εταιριες ανθρωπους που πουλανε εξοπλισμο για λιμνες κτλ δεν βγαζω ακρη... αλλος λεει μικρη αλλος μεγαλη και αλλοι εχουν μονο καταρακτη.
αυριο θα κανω μετρησεις οξυγωνου με μηχανημα και θα δω τιμες.

φωτογραφιες απο τη σημερινη συντηρηση σε λιγο
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #295  
Παλιά 13-08-16, 19:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιάννη θα σε παρακαλέσω να γράφεις πιο κόσμια.
Όλοι εδώ άσχετοι είμαστε , ή σχετικά άσχετοι και προσπαθούμε να μάθουμε ο ένας από τον άλλον, αλλά χωρίς επιχειρηματολογία δεν θα βγάλουμε άκρη, δεν γίνεται κατανοητό βρε φίλε.
Μπορεί να έχεις εμπειρία στο συγκεκριμένο είδος ψαριών αλλά θα ήταν καλό να την μεταφέρεις και στους άλλους, νέους και παλιούς, με επιχειρήματα όμως , και όχι με απλές αναφορές.
Τώρα για την οικονομική αξία των ψαριών θα διαφωνήσω και εγώ μαζί σου, μου είναι αδιάφορο αν το ψάρι είναι ένα χρυσόψαρο που κοστίζει μόνο 1,5 Ευρώ ή ένα ΚΟΙ που κάνει 1500 Ευρώ, όταν τα έχω θα τα φροντίσω ακριβώς το ίδιο.
Χαλάρωσε λοιπόν και αν μπορείς εξήγησε μας με επιχειρήματα τις αντιρρήσεις σου και όχι με αυτόν τον τρόπο.
Όσο αφορά δε τα υλικά, εξήγησε μας τις διαφορές, γιατί ξέρεις πολύ καλά πως τα επιχειρήματα των διάφορων εταιρειών έχουν αποδειχτεί σαθρά στη πράξη, γιατί ακριβώς για τον ίδιο λόγο Αγγλοι Γάλλοι Πορτογάλλοι προτείνουν τα δικά τους υλικά για τους δικούς τους οικονομικούς λόγους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #296  
Παλιά 13-08-16, 20:31
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη ευχαριστώ που μου υποδεικνύεις τι ευθυνές μου Εγω δεν έβαλα κανέναν σε κανένα τριπάκι. Επίσης εγω δεν πουλάω τα ψάρια μου. Για σενα μπορεί να μην είναι Ράτσας για μένα όμως είναι τα ψάρια μου Δεν είδα κανέναν να εφυγε απο το χόμπι εξαιτίας μου . Ίσα ίσα το αντίθετο θα έλεγα. Η λίμνη μου ούτε βρωμάει ούτε ζέχνει μια χαρα είναι και βάζω συνέχεια φωτό και βίντεο
Είσαι και εσυ εδω. Γιατι δεν βοηθάς?? Γιατι δεν δείχνεις τα φίλτρα σου ??
Γιατι δεν λές απο τι αποτελείται το crystal bio ??

Πάω να κάτσω τώρα να φάω πασατεμπο που λέει και ο Νικόλας, αφού δεν κάνω για συντονιστης

Υ.Γ. Ευχαριστω Γιαννη odin για τα καλά σου λόγια έκανα και κάτι καλό
Τίποτα κορίτσι μου να είσαι καλά. Όσο αν πουλαω η δεν πουλαω ψάρια
Αυτό είναι δικαίωμα μου και δεν σε αφορά καθόλου άλλωστε,
δεν τα αγοράσαμε και ούτε τα μεγαλώσαμε μαζί.
Η μήπως λέω μήπως θα έπρεπε να τα χαρίζω για να ευχαριστήσω κάποιους.
Όσο για το αν βοηθώ ειδικά εσύ το ξέρεις πολύ καλύτερα και οπό
προσωπική συνομιλία. ¶λλωστε εσείς έχετε μάθη πράγματα από εμένα και
κατά καιρούς αναμασάτε τα γραπτά μου .Α ξέχασα για να μην είμαι και
άδικος και εγώ έμαθα από εσάς το εξαιρετικό βιολογικό
μέσο της ελαφρόπετρας και του καλσόν (η φτήνια τρώει τον παρά)…
Συγγνώμη που δεν έγινα κόλακας και να χαϊδεύω αυτιά δεν είναι του χαρακτήρα μου
Τώρα και εγώ θα κάτσω να φάω πασατέμπο όχι μπροστά
στο πληκτρολόγιο αλά μπροστά στην λίμνη μου, και θα ασχολούμαι
με πολύ πιο σοβαρά πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #297  
Παλιά 13-08-16, 21:01
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Κάνε δουλεια σου εσυ και εγω δικιά μου
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #298  
Παλιά 13-08-16, 21:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιαννη,σε παρακαλω πολυ να προσεχεις τις εκφρασεις σου.ειδικα σε ενα φορουμ οπου ολοι -απο συντονιστες μεχρι το πιο νεο μελος- αναλωνουν χρονο απτη ζωη τους,για να βοηθησουν νεους χομπιστες η απλα "φιλους" του ενυδρειου.
δεν ξερω σε τι φορουμ εχεις συνηθησει να γραφεις,αλλα εδω δεν την εχουμε ψωνισει ακομα...

μεχρι στιγμης δεν εχεις γραψει τιποτα επι της ουσιας για τα υλικα που αναφερεις,ουτε για τον τροπο λειτουργιας καθενος απο αυτα,αλλα και τιποτα αλλο χρησιμο σε καποιον νεο χομπιστα,εκτος απο υφος χιλιων καρδιναλιων...


κριμα,γιατι φαινεται να εχεις γνωσεις,αλλα δεν θες να τις μοιραστεις.
αν δεν τις μοιραζεσαι ειναι γνωσεις χρησιμες μονο για σενα και αχρηστες για ολους τους αλλους.

σορυ αλλα ουτε εγω θα σου χαιδεψω τα αυτια οπως φαινεται οτι εχεις συνηθησει.
το παρκινγκ για τα καλαμια ειναι εξω απτο φορουμ....
Απάντηση με παράθεση
  #299  
Παλιά 13-08-16, 21:56
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Για να αλλάξει το κλίμα λίγο!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  received_10207658685527722.jpg
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  89,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  received_10207658669487321.jpg
Εμφανίσεις:  253
Μέγεθος:  61,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  received_10207658667247265.jpg
Εμφανίσεις:  263
Μέγεθος:  40,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  received_10207658667207264.jpg
Εμφανίσεις:  243
Μέγεθος:  66,5 KB  
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #300  
Παλιά 13-08-16, 22:43
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιαννη,σε παρακαλω πολυ να προσεχεις τις εκφρασεις σου.ειδικα σε ενα φορουμ οπου ολοι -απο συντονιστες μεχρι το πιο νεο μελος- αναλωνουν χρονο απτη ζωη τους,για να βοηθησουν νεους χομπιστες η απλα "φιλους" του ενυδρειου.
δεν ξερω σε τι φορουμ εχεις συνηθησει να γραφεις,αλλα εδω δεν την εχουμε ψωνισει ακομα...

μεχρι στιγμης δεν εχεις γραψει τιποτα επι της ουσιας για τα υλικα που αναφερεις,ουτε για τον τροπο λειτουργιας καθενος απο αυτα,αλλα και τιποτα αλλο χρησιμο σε καποιον νεο χομπιστα,εκτος απο υφος χιλιων καρδιναλιων...


κριμα,γιατι φαινεται να εχεις γνωσεις,αλλα δεν θες να τις μοιραστεις.
αν δεν τις μοιραζεσαι ειναι γνωσεις χρησιμες μονο για σενα και αχρηστες για ολους τους αλλους.

σορυ αλλα ουτε εγω θα σου χαιδεψω τα αυτια οπως φαινεται οτι εχεις συνηθησει.
το παρκινγκ για τα καλαμια ειναι εξω απτο φορουμ....
φίλε μου δεν κατάλαβα για αυτά τα καλάμια που λες ποιος τα καβαλάει αν έχεις πρόβλημα στύλε μου π.μ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεα Λιμνη MIXALIS CYPRUS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 181 07-10-11 20:51
νεα λιμνη giorgos344 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 128 23-05-11 08:37
H ΛΙΜΝΗ ΜΟΥ Paris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 21 10-05-11 21:13
βαρβαρο στρωσιμο αναγκαστικα!τι ψαρακια μπορω να βαλω να αντεξουν?? nikossar Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-09-10 04:17
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11825 seconds with 14 queries