Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-10-14, 20:05
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή DIY ξυλινη βαση ενυδρειου by stanisalus18

Kαλησπερα παιδια. Θα σας δειξω μια βαση ενυδρειου που εφτιαξα με σχετικα λιγα λεφτα. Θα σας παραθεσω και μερικες φωτογραφιες απο την διαδικασια της κατασκευης. Την ιδεα της κατασκευης την πηρα απο τα πολλα βιντεο που υπαρχουν στο YouTube για DIY ξυλινη βαση ενυδρειου.

Η βαση που εφτιαξα εχει διαστασεις 65x35x80mm . Κατα την γνωμη μου, η συγκεκριμενη κατασκευη ειναι πολυ ευκολη ακομα και για αυτους που δεν το εχουν με το DIY. Θελει απλα να εχεις χαρα και μερακι για να το κανεις. Δεν χρειαστηκαν πολλα υλικα, μονο τα συγκεκριμενα που θα αναφερω πιο κατω. Η κατασκευη αυτη ειναι πολυ στιβαρη, απο οσο μπορω να δω, με παιρνει και εμενα προσωπικα πανω πολυ ανετα, χωρις να κουνιεται περα δωθε και ζυγιζω σχεδον 80 κιλα.

Πηγα στο Praktiker στη Πειραιως και πηρα απο κει τεσσερα καδρονια πλανισμενα και ενα κουτακι νοβοπανοβιδες. Τα καδρονια τα εδωσα εκει μεσα και μου τα εκοψαν στα μετρα που τους ζητησα. Και απο το Leroy Merlin στη Πειραιως πηρα ενα κοντρα πλακε θαλασσης στα μετρα που ηθελα. Λιγα πραγματα δηλαδη.

Και τωρα οι φωτογραφιες:


Τα καδρονια στο Praktiker:





Τα καδρονια κομμενα στα μετρα που ηθελα στο μπαλκονι μου:





Η διαδικασια της κατασκευης:























Και εδω με το κοντρα πλακε πανω στη βαση:





Αυτα ειναι τα εργαλεια που χρησιμοποιησα και οπως βλεπετε δεν ειναι πολλα, ειναι απο αυτα που συνηθως εχουμε στα σπιτια μας.
Τρυπανι, κατσαβιδια, μολυβι, μετρο και τριφτης.





Τα 4 καδρονια που πηρα ηταν των 3 μετρων και εγιναν ολα 19 κομματια στα μετρα που ηθελα, οπως και βλεπετε στην κατασκευη εδω αξιοποιηθηκαν σχεδον ολα.

Κοστος κατασκευης:

τα 4 καδρονια (19x44x300mm) απο το Praktiker ειχαν κοστος 14 ευρω (3.5 ευρω το ενα)
το 12αρι κοντρα πλακε θαλασσης (65x35mm) απο το Leroy Merlin ειχε κοστος περιπου 4 ευρω
συν οι βιδες που πηρα, γυρω στα 2 ευρω πρεπει να ηταν.
Οποτε βλεπετε οτι το συνολικο κοστος της κατασκευης δεν ξεπερνα τα 20 ευρω.

Σας παραθετω μερικα λινκς απο τα βιντεο που ειδα και πηρα την ιδεα:

http://www.youtube.com/watch?v=KUwpLulBVxU
http://www.youtube.com/watch?v=jN4Y9AYuwcQ
http://www.youtube.com/watch?v=6PLHS-qsUUs

Ελπιζω να σας αρεσει η βαση που εκανα. Θα χαρω πολυ να ακουσω τα σχολια σας και την αποψη σας για την βαση αυτη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-10-14, 21:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπράβο stanisalus18, ωραία κατασκευή και φθηνή.
Μια πρόταση ή παρατήρηση, με 7,5 Ευρώ περίπου να πάρεις ένα κουτί συντηρητικό ξύλου εμποτισμού και να το περάσεις. Το ξύλο κινδυνεύει από την υγρασία ή το σαράκι, το συντηρητικό θα το προστατέψει και από τα 2. Σου προτείνω το Diaxyl αν θες μια ελαφριά γυαλάδα ή το Vivexyl που είναι σαν γαλάκτωμα και είναι ματ (δεν γυαλίζει) , υπάρχουν σε άχρωμο ή σε ότι απόχρωση ξύλου θέλεις. Σου συνιστώ να το κάνεις από προσωπική εμπειρία , γιατί ως γνωστό έχω κάνει αρκετές κατασκευές από ξύλο (από παλέτες συγκεκριμένα) και όλες είναι σε εξωτερικό χώρο (σε ταράτσα) και εδώ και χρόνια είναι σχεδόν έτσι όπως τις έφτιαξα.
Μία ερώτηση, θα το ντύσεις ή θα το αφήσεις έτσι ;
Γιατί αν δεν το ντύσεις νομίζω πως πρέπει να προσθέσεις περιφερειακά καμιά σανίδα ακόμα να το ενισχύσεις από πλευρικές μετακινήσεις. Αν το ντύσεις τουλάχιστον με 8αρι κόντρα πλακέ ή 10αρι ή παχύτερο νοβοπάν ή mdf κλπ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Και πάλι μπράβο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-10-14, 21:39
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Ωραιο γρηγορο και οικονομικο. Μπραβο

Θελω και εγω να μαθω αν θα το ντυσεις ( και αν το ντυσεις θα ηθελα να δω την συνεχεια )

Εμεινες ικανοποιημενος απο τα κοψιματα του πρακτ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-10-14, 22:48
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο stanisalus18, ωραία κατασκευή και φθηνή.
Μια πρόταση ή παρατήρηση, με 7,5 Ευρώ περίπου να πάρεις ένα κουτί συντηρητικό ξύλου εμποτισμού και να το περάσεις. Το ξύλο κινδυνεύει από την υγρασία ή το σαράκι, το συντηρητικό θα το προστατέψει και από τα 2. Σου προτείνω το Diaxyl αν θες μια ελαφριά γυαλάδα ή το Vivexyl που είναι σαν γαλάκτωμα και είναι ματ (δεν γυαλίζει) , υπάρχουν σε άχρωμο ή σε ότι απόχρωση ξύλου θέλεις. Σου συνιστώ να το κάνεις από προσωπική εμπειρία , γιατί ως γνωστό έχω κάνει αρκετές κατασκευές από ξύλο (από παλέτες συγκεκριμένα) και όλες είναι σε εξωτερικό χώρο (σε ταράτσα) και εδώ και χρόνια είναι σχεδόν έτσι όπως τις έφτιαξα.
Μία ερώτηση, θα το ντύσεις ή θα το αφήσεις έτσι ;
Γιατί αν δεν το ντύσεις νομίζω πως πρέπει να προσθέσεις περιφερειακά καμιά σανίδα ακόμα να το ενισχύσεις από πλευρικές μετακινήσεις. Αν το ντύσεις τουλάχιστον με 8αρι κόντρα πλακέ ή 10αρι ή παχύτερο νοβοπάν ή mdf κλπ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Και πάλι μπράβο
θανκς κυριε αρχιμαστορα, χαρα μου τεραστια που ακουω την γνωμη σας. δεν την εχω τελειωσει αυτη την βαση. ειναι το πρωτο σταδιο και ηθελα να τη δημοσιευσω να την δειτε. το ειχα στο μυαλο μου να τη βαψω με το βερνικι και ετσι θα γινει. θα σας ενημερωσω με την εξελιξη εδω, δεν θα σας αφησω μην ανησυχειτε. απλα ηθελα να δειξω πως με 20 αντε με 25 ευρω και ισως με ενα επιπλεον καδρονι μπορει να κανει καποιος μια βαση του στυλ αυτου στα γρηγορα. αν και ετσι οπως το βλεπω ειναι αρκετα στιβαρη η βαση αυτη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιο γρηγορο και οικονομικο. Μπραβο

Θελω και εγω να μαθω αν θα το ντυσεις ( και αν το ντυσεις θα ηθελα να δω την συνεχεια )

Εμεινες ικανοποιημενος απο τα κοψιματα του πρακτ?
σε ευχαριστω μιχαλη, θα δεις την εξελιξη της βασης αυτη, αν πανε ολα καλα βεβαια, τις προσεχεις μερες. ναι ικανοποιημενος ειμαι με τα κοψιματα, ετσι κι αλλιως, ολα τα ξυλουργεια πανω κατω χρησιμοποιουν το ιδιο μηχανημα που εχει το πρακτικερ, δεν εχουν καμια διαφορα νομιζω. τους ειπα βεβαια πριν τους παραδωσω τα καδρονια, να τα κανουν στις ακριβες διαστασεις που τους εγραψα και ετσι εγινε, ουτε σε χιλιοστα δεν ξεφυγαν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-14, 17:43
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή βαση

πολυ καλη η βαση σου κ γρήγορη κατασκευη αλλα απο οτι ειδα κανεις τα δυο βασικα τελαρα σου κ μετα κόβεις τα καδρόνια στο πάχος του τελάρου κ τα βιδώνεις.

αν ειμαι σωστός κατα την παρατήρηση μου να σου πω συμβουλευτικά οτι καλό είναι τα καδρόνια που χρησιμοποιείς σαν κολώνες να μην τις κόβεις ποτε γιατι αδυνατίζεις τα νεύρα κ περνάς μετά κ την βίδα στο απευθείας χωρίς να έχεις κανει φρεζα αρα είσαι πολυ κοντά στο να σου κάνει σχισμή κ να σου το ανοίξει στα δυο σαν αγγούρι.

για στιβαρές κατασκευές σου προτείνω ταυτόχρονη χρήση κ ξυλόκολλας και βίδας. Όσο ελαστικό-μαλακο και αν ειναι το ξύλο παντα με το πέρασμα της βίδας θα σου κανει εσωτερικές ρωγμές το κλασικό κράτς που καταλήγει με ανοιγμα ειδικά όταν είσαι κοντά στο τέλος της επιφάνειας.

Για βάση σε ενυδρείο θα σου πρότεινα να το ντύσεις κ να βάλεις περιμετρικά βίδες για καλύτερο κόκαλο ή αν δεν θες να το ντύσεις βάλε τουλάχιστον μια χιαστή σανίδα σε μία πλευρά τοσο μπροστινή όσο κ πλαϊνή

ειδικα στα ενυδρεία δεν έχει σημασία το ποσα κιλά θα βάλεις σε μια βαση όσο το πως είναι κατα μοιρασμενα τα φορτία πάνω στην βάση

το λέω παντα καλοπροαίρετα κ προληπτικά απο δυσάρεστες εκπλήξεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-14, 22:58
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
χωρίς να έχεις κανει φρεζα
τι ειναι η φρεζα? συγνωμη που ρωταω αλλα δεν την εχω ξαναδει τη λεξη αυτη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-14, 23:08
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

πιστευω οτι ενοουσε οτι θα παθει αυτο : (αριστερα)



και η φρεζα ειναι αυτη:



η φρεζα ανοιγει την τρυπα της βιδας για να μπει το κεφαλι της και να ερθει προσωπο με την επιφανεια του ξυλου χωρις πιεση
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-10-14, 23:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι ειναι η φρεζα? συγνωμη που ρωταω αλλα δεν την εχω ξαναδει τη λεξη αυτη
φρεζα στη περίπτωση σου μιλάμε το βαθούλωμα που κάνουμε για να χωθεί η βίδα μεσα στο ξύλο, στη πραγματικότητα (αν κατάλαβα καλά) ο Σταύρος (polykarpos) εννοεί πως για να βιδώσουμε ξύλα , πρώτα ανοίγουμε μια τρύπα με τρυπάνι μικρότερο από τη δίαμετρο ης βίδας και αυτό για να μη σκίσει η βίδα το ξύλο, και μαζί με τη τρύπα κάνουμε τη φρέζα , το βαθούλωμα δηλαδή για να χωθεί το κεφάλι της βίδας μέσα στο ξύλο. Οι βίδες αυτές για ξύλο λέγονται φρεζαριστές




ενώ αυτή είναι χωρίς φρέζα



και κανονικά τις τρύπες τις ανοίγουμε με τέτοιο τρυπάνι που έχει φρέζα πάνω του



δηλαδή με λίγα λόγια φρέζα είναι το κωνικό σχήμα του κεφαλιού της βίδας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-10-14, 23:26
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή φρεζα

Νομιζω οτι τα ειπε ολα ο φιλος. Σε απλα λογια για να κανω μια καλη κατασκευη που θελει βιδωμα σε ξυλα το σωστο ειναι να κανω μια τρυπα λχ με τρυπανακι 2 χιλ. Απο την πλευρα που θα ενωθουν προς τα εξω. Απαλα κ οχι με ζορι για να μην ξεφτισει το ξυλο.μετα με την φρεζα των 6 χιλ ανοιγω λιγο την τρυπα που θα μπει η βιδα ( επισης αν εχει ξεφτυσει λιγο η επιφανεια η φρεζα το καθαριζει) τοτε βαζω την βιδα κ το βιδωνω. Σε χρηση ηλεκτρικου κατσαβιδιου με την μεθοδο αυτη πετυχαινουμε τελειο σφιξημο των δυο σωματων χωρις να ανοιγουν ρογμες, χωρις να ανασηκωνουν επιφανειες κ με ωραια φινιρισματα οπου βολευουν κ για στοκαρισμα αλλα κ ετσι σκετα

Καλες κατασκευες σε ολους
-------------------------
Για να μην απορισει κανεις για το τρυπημα κ το φρεζαρισμα ενω μπορει να γινει με το ενα εργαλειο κ μια πλευρα μονο, εγω προτιμω να τρυπαω απο την πλευρα που θα ενωθουν κ να φρεζαρω μετα απο την αλλη.
Αυτο το κανω επειδη σχεδον ολα τα ξυλα οσο απαλα κ αν το κανεις μολις σκαει μυτη το τρυπανακι να ανασηκωνει προς τα εξω ενω εγω το θελω απολυτα ισιο.
Ιδιοτροπιες θα λεγε κανεις αλλα αυτα ειναι κολπα που μου τα μαθανε μαστοροι ξυλουργοι που κανανε σκαλιστα στο χερι κ ειχαν δραπανακια σαν τις χραπα χρουπες υδραυλικα... Δεν ξερανε μπαταριες κλπ εργαλεια..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη polykarpos : 27-10-14 στις 23:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-10-14, 23:33
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

μαλιστα παιδια κατατοπιστικοτατοι ησασταν και οι τρεις σας ευχαριστω πολυ. εμαθα κατι και εγω τωρα που δεν το ηξερα να ειστε καλα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην απορισει κανεις για το τρυπημα κ το φρεζαρισμα ενω μπορει να γινει με το ενα εργαλειο κ μια πλευρα μονο, εγω προτιμω να τρυπαω απο την πλευρα που θα ενωθουν κ να φρεζαρω μετα απο την αλλη.
Αυτο το κανω επειδη σχεδον ολα τα ξυλα οσο απαλα κ αν το κανεις μολις σκαει μυτη το τρυπανακι να ανασηκωνει προς τα εξω ενω εγω το θελω απολυτα ισιο.
χρησιμοτατο το tip αυτο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 27-10-14 στις 23:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-10-14, 23:37
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή κοντρες

Αδερφε θα επιμεινω λιγο για τις κοντρες. Η βαση σου ειναι ευκολη κ πολυ καλη ομως με το ντυσιμο της ή ακομη κ με δυο κοντρες μονο θα σου την κανει τσιμεντενια κ δεν θα εχεις φοβο για τιποτα. Φαντασου οτι ακομη κ με ενα ψιλο φυλλο των 3χιλ πλακε αμα ντυσεις ολη την πλατη κ την μια πλευρα αλλα το κολλησεις κ βαλεις καρφακια με πλατυ κεφαλι θα καταλαβεις απο μονος σου το ποσο πιο στιβαρο θα γινει χωρις να αυξησει το βαρος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-10-14, 23:47
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

δεν την εχω ολοκληρωσει μην ανησυχεις, θα λαβω υποψην ολες τις συμβουλες σας και θα την τροποποιησω. δεν θα μπει ενυδρειο πανω προτου την δειτε εσεις πρωτα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-10-14, 23:56
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Παράθεση:
μαλιστα παιδια κατατοπιστικοτατοι ησασταν και οι τρεις
πεσαμε με τα μουτρα ε?
χαχαχα
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-10-14, 13:09
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή ΤΕΣΤ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν την εχω ολοκληρωσει μην ανησυχεις, θα λαβω υποψην ολες τις συμβουλες σας και θα την τροποποιησω. δεν θα μπει ενυδρειο πανω προτου την δειτε εσεις πρωτα
μην βάλεις ενυδρείο πάνω προτού κάτσεις εσύ επάνω κ βεβαιωθείς ότι είναι στιβαρό! απλά κάθεσαι πάνω κ κουνιέσαι να δεις αν σε βαστάει , κάνεις τον έλεγχο του σεισμού όπως λέμε αλλά ο εγκέλαδος θα είσαι εσύ!

Εμείς ότι κ να δούμε θα σου πούμε καλοπροαίρετα την γνώμη μας κ οτι μας αρέσει κ συγχαρητήρια.
Κάποιοι έχουν δουλέψει περισσότερο με ξύλα άλλοι με σιδεροκατασκευές αλλά το τελικό ΟΚ θα το πεις εσύ

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-10-14, 16:47
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Mπραβο πολυ καλη ιδεα και η ικανοποιηση της δημιουργιας σιγουρα απεριγραπτη!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-11-14, 22:10
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
[FONT=&quot]Μια πρόταση ή παρατήρηση, με 7,5 Ευρώ περίπου να πάρεις ένα κουτί συντηρητικό ξύλου εμποτισμού και να το περάσεις. Το ξύλο κινδυνεύει από την υγρασία ή το σαράκι, το συντηρητικό θα το προστατέψει και από τα 2. Σου προτείνω το Diaxyl αν θες μια ελαφριά γυαλάδα ή το Vivexyl που είναι σαν γαλάκτωμα και είναι ματ (δεν γυαλίζει) , υπάρχουν σε άχρωμο ή σε ότι απόχρωση ξύλου θέλεις. Σου συνιστώ να το κάνεις από προσωπική εμπειρία , γιατί ως γνωστό έχω κάνει αρκετές κατασκευές από ξύλο (από παλέτες συγκεκριμένα) και όλες είναι σε εξωτερικό χώρο (σε ταράτσα) και εδώ και χρόνια είναι σχεδόν έτσι όπως τις έφτιαξα.
θα ηθελα μια διευκρινηση σε αυτο εδω. το συντηρητικο το περναμε παντου η μονο στα καδρονια που ειναι μεσα? εννοω πρεπει να βαφτει και το ντυσιμο της βασης μεσα εξω ειτε ειναι κοντρα πλακε ειτε MDF?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Mπραβο πολυ καλη ιδεα και η ικανοποιηση της δημιουργιας σιγουρα απεριγραπτη!
θανκς φιλε και οντως η ικανοποιηση αυτη δεν περιγραφεται

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 03-11-14 στις 22:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-11-14, 22:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηθελα μια διευκρινηση σε αυτο εδω. το συντηρητικο το περναμε παντου η μονο στα καδρονια που ειναι μεσα? εννοω πρεπει να βαφτει και το ντυσιμο της βασης μεσα εξω ειτε ειναι κοντρα πλακε ειτε MDF?
Με συντηριτικό κάνουμε τα φυσικά ξύλα για να τα προστατέψουμε απο το σαράκι και την υγρσία, το MDF ή το κόντρα πλακέ δεν έχει πρόβλημα με το σαράκι γιαι είναι όλο χημικα, αν το κάνεις με συντηριτικό μόνο για τυχόν υγρασία, μετά μπορεις να το περάσεις βερνίκι ή αν θες να το βάψεις το περνάς βελατούρα και μετά ρεπουλίνη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-11-14, 23:24
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή Βερνικια κλπ

Οπως ορθα λεει ο φιλος τα επερξεργασμενα ξύλα όπως MDF, Plywood, Birch κοκ είναι απο φυσικο ξύλο ή πριονιδια κλπ παραγωγα κ είναι όλα σε χημικά κ κόλλες για να δωσουν το τελικο τους αποτελεσμα.

Τα παραπανω φυσικα ξυλα βεβαια ερχονται ηδη εμποτισμενα με φαρμακο για σκουλικι-σαρακι-τερμιτες ομως ενα χερι επιπροσθετο ΔΕΝ πειραξε ποτε μια DIY κατασκευη.

Τα παραπανω προϊόντα σημερα ειναι 3 σε 1 , φαρμακο, συντηρητικο, χρωμα κ δίνει το τελειωμα του βερνικιου σε ματ ή γυαλιστερο.

Αν η ξυλεια σου ήταν φυσικό ή φύλλα φυσικού κ ηθελες να κανεις ωραια στρωση θα σου ελεγα για 2 χερια ασταρομα , παρα πολυ καλο ξυσιμο κ 2-3 χερια βερνικωμα για να σου δωσει το ΟΥΑΟΥ αποτελεσμα.

με μπιστολι σε χωρο μακρια απο σκονες μυγες κ εντομα με τασεις αυτοκτονιας.

Σε DIY κατασκευες που υπαρχει κ πιθανοτητα νερων κλπ μπορεις αφοβα να κανεις κ μεσα κ εξω βερνικομα. το εξω θα ειναι το εξωτερικο "λουκ" κ απλα προσεχε μην σταζει κ σου αφηνει σημαδια. το μεσα ομως θα φιλοξενει ενδεχομενος εξωετερικο φιλτρο κ μπορει να εχεις απωλειες στο καθαρισμα, μπορεις να εχεις ανοιχτο φιλτρο κ να εχεις υγρασια παντου που καταλιγουν κατω...
σε τετοιες περιπτωσεις που βλεπεις το νερο παντου , στα τοιχωματα πορτες πλατες κλπ αν εχεις μεντεσεδες βαλε κ λιγο σπρευ σιλικονης για να μην αλαζεις καθε τρεις κ λιγο..


Σε μελοντικες κατασκευες με κλειστα κουτια που ισως να εχεις κ πολυμπριζα μεσα ή ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις , βαζε κ σιλικα. Σε καθε ηλεκτρικη/ηλεκτονικη συσκευη που αγοραζεις βρισκεις μεσα ενα σακουλακι (συνηθως) χρωματος ασπρο με κατι σαν μπιλακια μεσα... αυτη ειναι σιλικα κ ειναι για την υγρασια! τρομερη δουλεια... μαζεψε μπολικα κ πες αντειο σε υγρασια σε κλειστους χωρους (μικρους... οχι για δωματια!)

καλες επιτυχιες
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-11-14, 00:17
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

πω παιδια σας ευχαριστώ παρά πολύ, είστε πολύ μπροστά εσείς πάντως σε σχέση με μένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-11-14, 15:09
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους.

Επειδη συντομα θα ειμαι και εγω στην θεση του Stanis, παραθετω καποιες αποριες που εχω για να μην καταληξω να κανω πατεντες.

1. Μεχρι τωρα νομιζα οτι η χρηση κοντρα πλακε ηταν ψιλομονοδρομος δεδομενου οτι τα νερα του ενυδρειου λιγο η πολυ πεφτουν στο επιπλο σε αλλαγες κλαδεματα κτλ κτλ. Βλεπω οτι τελικα δεν ειναι ετσι. Τι αλλες επιλογες ξυλου υπαρχουν ?

2. Οταν λες Πολυκαρπε ασταρωμα μιλας για βελατουρα? Η υπαρχει ασταρι που δεν βαφει το ξυλο ( αφηνει το φυσικο χρωμα και νερα να φαινονται ) ?

3. 2-3 χερια βερνικωμα με τι βερνικι? Aquaxyll τυπου ( που ειναι και προστατευτικο ) η υπαρχει καθαρο βερνικι που ειναι για τον "καλλωπισμο" του ξυλου?

4. Βερνικωμα με πιστολι. Δεν εχω βρει βερνικι ( βεβαια μιλαω για τα βερνικια που περιεχουν και προστασιες ) που να εφαρμοζεται με πιστολι. Τουλαχιστον στο κουτι τους, ως τροπο εφαρμογης εχουν ρολο/πινελο/εμβαπτιση. Ποια ειναι αυτα τα βερνικια που εραρμοζονται και με πιστολι?

Το προβλημα ειναι οτι υπαρχει μεγαλη ποικιλια προιοντων για την ιδια δουλεια και καποιος απειρος ( σαν εμενα ) χανεται μπροστα στις επιλογες. Οποτε αν καποιος μπορει να απαντησει με παραδειγματα προιοντων ( ονοματα ) θα βοηθουσε πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-11-14, 17:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους.

Επειδη συντομα θα ειμαι και εγω στην θεση του Stanis, παραθετω καποιες αποριες που εχω για να μην καταληξω να κανω πατεντες.

1. Μεχρι τωρα νομιζα οτι η χρηση κοντρα πλακε ηταν ψιλομονοδρομος δεδομενου οτι τα νερα του ενυδρειου λιγο η πολυ πεφτουν στο επιπλο σε αλλαγες κλαδεματα κτλ κτλ. Βλεπω οτι τελικα δεν ειναι ετσι. Τι αλλες επιλογες ξυλου υπαρχουν ?

2. Οταν λες Πολυκαρπε ασταρωμα μιλας για βελατουρα? Η υπαρχει ασταρι που δεν βαφει το ξυλο ( αφηνει το φυσικο χρωμα και νερα να φαινονται ) ?

3. 2-3 χερια βερνικωμα με τι βερνικι? Aquaxyll τυπου ( που ειναι και προστατευτικο ) η υπαρχει καθαρο βερνικι που ειναι για τον "καλλωπισμο" του ξυλου?

4. Βερνικωμα με πιστολι. Δεν εχω βρει βερνικι ( βεβαια μιλαω για τα βερνικια που περιεχουν και προστασιες ) που να εφαρμοζεται με πιστολι. Τουλαχιστον στο κουτι τους, ως τροπο εφαρμογης εχουν ρολο/πινελο/εμβαπτιση. Ποια ειναι αυτα τα βερνικια που εραρμοζονται και με πιστολι?

Το προβλημα ειναι οτι υπαρχει μεγαλη ποικιλια προιοντων για την ιδια δουλεια και καποιος απειρος ( σαν εμενα ) χανεται μπροστα στις επιλογες. Οποτε αν καποιος μπορει να απαντησει με παραδειγματα προιοντων ( ονοματα ) θα βοηθουσε πολυ.
Κοίτα φίλε μου, κατά αρχήν είμαι ερασιτέχνης και όχι επαγγελματίας , και αυτά που θα σου πω είναι από τη προσωπική μου εμπειρία σε διάφορες κατασκευές.

1. Και άλλα ξύλα μπορείς να βάλεις αρκεί να βρεις ένα τρόπο να τα προστατέψεις από την υγρασία, ακόμα και το κόντρα πλακέ θέλει μια υποτυπώδη προστασία. Τα πιο επικίνδυνα είναι τα ξύλα που είναι από νοβοπάν , αυτά που είναι από χοντρό πριονίδι, έχουν μεγάλους πόρους , καλύπτονται πιο δύσκολα και περνάει το νερό πολύ πιο εύκολα, αν καταφέρεις να καλύψεις και να στεγανοποιήσεις καλά το σόκορο μιας μελαμίνης τότε δεν θα έχεις πρόβλημα αν αυτό βραχεί κάποια στιγμή. Το MDF επειδή έχει πιο ψιλό πριονίδι, σαν σκόνη για την ακρίβεια , το καλύπτεις σχετικά πιο εύκολα, κάνεις ένα τρίψιμο, βελατούρα ξανά τρίψιμο, βελατούρα και βάψιμο ή βερνίκι-τρίψιμο , βερνίκι κάνα 2 χέρια μετά, θα σου αντέξει και αυτό αν βραχεί. Όλα αυτά εννοείται όχι να τα βουτάς μέσα στο νερό, απλά να βραχούν μόνο και να μαζέψεις τα νερά με κάποιο πανί

2. Αστάρωμα σε ξύλο ξέρω μόνο τη βελατούρα, αλλιώς βερνίκι, τρίψιμο με πατόχαρτο (πολύ ψιλό γυαλόχαρτο) να φύγουν τυχόν μπιμπίκια και ξανά πέρασμα

3. Βερνίκια υπάρχουν με βάση το νερό ή βερνίκια διαλύτου. Το Aquaxyll είναι βερνίκι νερού και δεν έχει καμιά παραπάνω προστασία από τα άλλα βερνίκια. Πιο ανθεκτικά θεωρώ πως τα βερνίκια διαλύτου

4. Από όσο ξέρω , όλα τα βερνίκια διαλύτου μπαίνουν και σε πιστόλι, αλλά θέλουν πιο μεγάλη αραίωση, αλλά πρέπει να τα αραιώσεις με διαλυτικό νίτρου ή διαλυτικό πιστολιού, όπως το λένε κάποιες εταιρίες, γιατί έτσι εξατμίζεται εύκολα το διαλυτικό , και το βερνίκι έχει πιο λεπτό στρώμα και στεγνώνει πιο γρήγορα, και τα χρώματα σε spray τέτοια διαλυτικά έχουν για αυτό στεγνώνουν πιο εύκολα .

Προσωπικά , για ξύλα που τα έχω έξω , χρησιμοποιώ συντηρητικό και όχι βερνίκι, γιατί έχω παρατηρήσει τρελή αντοχή στις καιρικές συνθήκες. Το συντηρητικό ένα είδος βερνικιού είναι και αυτό , αλλά είναι βερνίκι εμποτισμού, μπαίνει μέσα στο ξύλο, και δεν επηρεάζεται εύκολα από τις καιρικές συνθήκες, σε αντίθεση με τα άλλα βερνίκια, που είναι βερνίκια επιφανείας και χαλάνε πιο εύκολα, ειδικά αν βρέχονται ή τα χτυπάει ήλιος (ο ήλιος τα χαλάει όλα κάποια στιγμή), για ξύλα εσωτερικού χώρου βάζω κανονικό βερνίκι ή πέρασμα με βελατούρα νερού και ρεπουλίνη νερού, έχω παρατηρήσει πως η ρεπουλίνη νερού , εκτός ότι στεγνώνει πιο γρήγορα, κιτρινίζει πολύ πιο δύσκολα, ειδικά το άσπρο. Για κατασκευές που καταπονούνται περισσότερο, όπως ράφια σε αποθήκη κλπ , τότε βάζω ρεπουλίνη διαλύτου, αργεί να στεγνώσει αλλά έχει μεγάλη αντοχή.

Αυτά από εμένα, σίγουρα ένας επαγγελματίας ξυλουργός ή ακόμα καλύτερα , ένας επαγγελματίας λουστραδόρος θα μας δώσει πιο αξιόπιστες πληροφορίες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-11-14, 10:59
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά ,


λοιπον δεν μπορω να πω ιδιαίτερα μάρκες γιατι κατα πρώτον ολες οι μαρκες περιπου πανω κατω τα ιδια υλικά βγάζουν αλλά επίσης εδω στην Κύπρο έχουν κ μάρκες που δεν εχουμε πανω στην Ελλάδα αρα είναι άτοπο...

βελατούρα... είχα σχεδόν ξεχάσει αυτή την ονομασία!

βασικά όλοι λένε το ίδιο , όλοι τα λένε υποστρώματα κ αυτό είναι , η βελατούρα είναι υδατοδιάλυτη κ την χρησιμοποιούν τόσο σε ξύλο όσο κ σε τοίχους με υδρόχρωμα! Δεν είναι κακή μιας κ είναι ευκολη στην χρήση. Αλωστε ήταν απο τα πρώτα υδατοδιάλυτα υλικά όταν τα κλασικά αστάρια ήταν όλα με νεύτη ή θίνερ.
Οτι κ να βάλεις θα το ρουφήξει το πρώτο χέρι. έτσι επιλέγεις αν θα είναι κ με χρώμα ή άχρωμο. αν κάνεις 3 χέρια βερνικόχρωμα θα το κάνεις πολυ σκούρο ακόμη κ αν είναι ανοιχτόχρωμο! άρα πλακώνεις το αστάρι σου (έχω βρει κ άχρωμο διαφανες) το αφήνεις να στεγνώσει , το πλακώνεις μετά με βερνικόχρωμα να πάρει το χρώμα που θέλει κ μετά με βερνίκι αχρωμο αλλα 2 χερια. με αυτό το τρόπο πετυχαίνεις το χρωμα που θες κ δίνεις κ την γυαλάδα του αφου πλεων εχουν κλεισει ολοι οι ποροι με τοσες στρωσεις...

σε κατασκευη που θα είναι έξω δεν κανεις τοσες λεπτομέρειες γιατι είναι αδικος κόπος , ο ήλιος ακόμη κ οι μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας , υγρασία κλπ θα του αλάξουν τα φώτα !
τα συντηριτικα είναι καλα αλλα με προυπόθεση ότι δεν έχουν κλείσει οι ποροι για να μπορει να ρουφαει το ξύλο. αν προσπαθησεις να βαλεις συντηρητικο πάνω σε καλα βερνικομένο , απλα θα κανει πολλα νερα κ αν ειναι χρωματος θα το κανεις πολυ σκουρο.

σε εσωτερικου χώρου με την προεργασια που εγραψα , αστάρωμα,ξύσιμο,βερνικόχρωμα (τόσα χέρια όσο το επιθυμητό χρώμα), πάλι ξύσιμο σε κάθε χέρι, βερνίκι αχρωμο κ τελος βερνίκι αχρωμο με ρητίνες. αυτό θα σου δώσει ένα ωραίο αποτέλεσμα που δεν ποτίζει κ δεν ξεβάφει αν το βαρα ο Ήλιος μέσα απο τζάμι. θα κόψει το χρώμα του φυσικά κ ομοιόμορφα όπως αν ήταν φυσικό ξύλο λχ καρυδιας που απο καφε μετά ροδίζει αμα το βαραει ο ηλιος..

μια πολυ καλη λυση αλλα ακριβη είναι κ για εσωτερικούς αλλα κ για εξωτερικους χώρους , ειναι χρήση βερνικοχρώματος για το χρωμα ΜΟΝΟ κ μετα πότισμα με εποξική ρυτίνη.
το μετατρέπει σε αδιαβροχο , προστασία απο Ηλιο νερο κ θερμοκρασία!

το χρησιμοποιώ σε σκάφη ξύλινα κ εργοστασιακα έρχεται με 50 χρόνια εγγύηση!!!

Εποξική ρυτίνη , έχει αντικαταστήσει το παλιό "φαιμπερ γκλας" με τα γνωστά προβλήματα όσμωσης κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-11-14, 11:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω το φίλο polykarpos,
βελατούρα υπάρχει και νερού
http://www.vivechrom.gr/products/aquachrom-primer-eco
και διαλύτου
http://www.vivechrom.gr/products/velatura
όπως και βερνικόχρωμα (ριπολίνη)
υπάρχει και νερού
http://www.vivechrom.gr/products/aquachrom-eco
και διαλύτου
http://www.vivechrom.gr/products/extra-neochrom
http://www.vivechrom.gr/products/vivewood
Επίσης να πω πως η βελατούρα είναι αστάρι ή primer , αλλά μπορείς μετά και να το τρίψεις για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.
Και επίσης φίλε polykarpos με το ξύσιμο εννοείς τρίψιμο, ίσως είναι μία από τις μικρές γλωσσολογικές διαφορές που έχουμε με τη Κύπρο. Αν πεις εδώ στην Ελλάδα σε μάστορα να το ξύσει, θα πάρει μια σπάτουλα ή ένα σκαρπέλο ή ένα μαχαίρι (κάτι κοφτερό) και θα αρχίσει να βγάζει το χρώμα αδιαφορώντας για τις χαρακιές ή τις γρατζουνιές, αν του πεις να το τρίψει , θα πάρει το γυαλόχαρτο να το τρίψει και να το λειάνει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-11-14, 15:01
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

χαχαχαχαχαχχαχαχα φιλε μου μετα απο 12 χρονια που ειμαι εδω περα , παλι καλα που δεν τα εχω χασει ολα!


αν και ειναι Ελληνικα κ κρατανε κ αρχαίες ρίζες όμως εχουν κ την τοπολαλιά τους όπως κ σε ολα τα μέρη της Ελλάδας , νομιζω...


σπάνια αναφέρομαι σε μάρκες κλπ για λογους ευκολονόητους.

Οσο για του νερου κ άλλων διαλυτών παρασκευασμάτων , τα του νερου είναι νεα μόδα σχετικά μιας κ καταργήσανε τα παλιά καλά βερνίκια ,αλλα επικυνδηνα δε, βερνικια μολυβδου
Οι ξυλουργοι-επιπλοποιοί θέλανε ειδικούς φούρνους , εξαερισμους , καταράκτες στην εφαρμογή για να μαζεύουν μικρόκοκους κοκ..

απλα εμπειρικα , ολα εχουν χημικα μεσα κ κανενα δεν ενδείκνυται σαν οικολογικό προϊόν!

επίσης τα καλύτερα είναι όσα είναι με θίνερ γιατί εξατμίζεται πιο γρήγορα καθώς κ δουλεύετε καλύτερα για "τρίψιμο"

καλή συνέχεια , πρέπει να πάμε κ για δουλειά!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-11-14, 15:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχαχαχχαχαχα φιλε μου μετα απο 12 χρονια που ειμαι εδω περα , παλι καλα που δεν τα εχω χασει ολα!


αν και ειναι Ελληνικα κ κρατανε κ αρχαίες ρίζες όμως εχουν κ την τοπολαλιά τους όπως κ σε ολα τα μέρη της Ελλάδας , νομιζω...
Ετσι ακριβώς φίλε μου


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
σπάνια αναφέρομαι σε μάρκες κλπ για λογους ευκολονόητους.
τα link τα έβαλα για να διευκρινήσω τι υπάρχει, μακριά οι διαφιμήσεις από εμένα , και δεν έχω μετοχές με τη συγκεκριμένη εταιρία (δεν θα με χάλαγε βέβαια να είχα )


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για του νερου κ άλλων διαλυτών παρασκευασμάτων , τα του νερου είναι νεα μόδα σχετικά μιας κ καταργήσανε τα παλιά καλά βερνίκια ,αλλα επικυνδηνα δε, βερνικια μολυβδου
Οι ξυλουργοι-επιπλοποιοί θέλανε ειδικούς φούρνους , εξαερισμους , καταράκτες στην εφαρμογή για να μαζεύουν μικρόκοκους κοκ..
Οι καιροί αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
απλα εμπειρικα , ολα εχουν χημικα μεσα κ κανενα δεν ενδείκνυται σαν οικολογικό προϊόν!
Ετσι ακριβώς
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-11-14, 16:13
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

για να καθαρισει καποιος τα πινελα απο το Vivechrom Vivexyl χρειαζεται το διαλυτικο πινελου. τι ειναι? ειναι το γνωστο White Spirit?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-11-14, 16:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
για να καθαρισει καποιος τα πινελα απο το Vivechrom Vivexyl χρειαζεται το διαλυτικο πινελου. τι ειναι? ειναι το γνωστο White Spirit?
κάτι από ολα αυτά, white spirit, διαλυτικό πινέλου, διαλυτικό νίτρου ακόμα και με βενζίνη καθαρίζει το συγκεκριμένο, πάρε ότι πιο φθηνό βρεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-11-14, 16:35
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

ωραια εχω και το white spirit απο παλιοτερες χρησεις, εχω και καθαρη βενζινη. ποιο απο τα δυο να προτιμησω?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-11-14, 16:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια εχω και το white spirit απο παλιοτερες χρησεις, εχω και καθαρη βενζινη. ποιο απο τα δυο να προτιμησω?
Οτι είναι πιο φθηνό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-11-14, 16:42
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Οκ σε ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βαση ενυδρειου Notis_xalandri DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 18-06-13 17:17
βαση ενυδρειου 2*55*60 ραφαηλ10 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 22-07-10 13:50
βαση ενυδρειου pavlos t Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 15-03-10 00:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13212 seconds with 13 queries