Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Άλλα λαβυρινθόψαρα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-06-13, 19:05
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή Πρόβλημα με αναπαραγωγή γκουράμι.

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει... έχω εδώ και καμιά 10αριά μέρες ένα ζευγάρι pearl gourami, και προς μεγάλη μου έκπληξη, μόλις συμπλήρωσαν μια βδομάδα ξεκίνησαν το ζευγάρωμα. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ ο αρσενικός έφτιαξε φωλιά -φυσαλίδες στην επιφάνεια- και άρχισαν το ζευγάρωμα την επόμενη μέρα είχε εξαφανιστεί. Και μετά από 2-3 μέρες έγινε πάλι το ίδιο. Να πω ότι έχω αρκετά φυτά επιφανείας και έχω προσέξει να έχω μικρή ανατάραξη του νερού. Το μόνο που σκέφτομαι εγώ είναι μήπως είναι αρκετά μικρά -το αρσενικό είναι 6-7cm- και να είναι φυσικό οι πρώτες προσπάθειες να είναι αποτυχημένες... αλλά είπα να ρωτήσω και πιο ειδικούς από ΄μένα.
Να πω ακόμα ότι όταν τα πήρα ήταν τόσο αγχωμένα που με την παραμικρή κίνηση στο δωμάτιο, κουτούλαγαν στα τζάμια, αλλά μετά από μερικές μέρες είχαν πάρει τα κανονικά χρώματα τους και έτρωγαν από το χέρι μου...οπότε δεν νομίζω να έχουν θέμα με στρες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-06-13, 20:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε κανενα βιντεο να δουμε γενικα το ενυδρειο πανω κατω
Γραψε και οτι αλλα στοιχεια εχεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-06-13, 21:49
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Τώρα προσπαθώ να ανεβάσω κι ένα βίντεο από το ενυδρείο, μόνο που το τράβηξα με κλειστή τη μια λάμπα.
-------------------------
Αυτό είναι το ενυδρείο Σπύρο, με μια πρόχειρη λήψη
http://www.youtube.com/watch?v=ZoDSkaiTSvE

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Michalis... : 23-06-13 στις 21:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-13, 22:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα μου φαινεται.
Δεξια γεννησανε στα φυτα?
Εχεις ψυξη με ανεμιστηρια?
Ενα θηλυκο ακομα σε παιρνει να βαλεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-13, 18:27
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Χαίρομαι που σου αρέσει γιατί μετράει η γνώμη σου.
Ναι, στα δεξιά ήταν η φωλιά... έχω δυο ανεμιστήρες αλλά είχα κλειστό αυτόν που ήταν από την πλευρά της φωλιάς και σίγουρα δεν είχα πρόβλημα με την ανατάραξη του νερού.
Ρώτησα στο μαγαζί που τα πήρα και μου είπαν ότι το πιο πιθανό είναι να την χάλασαν τα άλλα ψάρια που έχω μέσα, αλλά και πάλι δύσκολο μου φαίνεται. Εκτός από τα γκουράμι έχω νεον, αρλεκίνους, Kuhli loach... Δεν νομίζω να είναι και τόσο τολμηρά και να χάλασαν αυτά τη φωλιά αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.
Για το θηλυκό που λες δεν ψήνομαι μιας και έκανα ήδη ζευγάρι... εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που το προτείνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-06-13, 19:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η ροη του αερα εστω κι απο την αλλη μερια φτανει στη φωλια και μπορει να τη ξερανει.
Τα αρλεκινακια τα αφηνε ο αρσενικος να πλησιασουν στη μερια της φωλιας?]
Αν δεν βλεπεις επιθετικοτητα απο τον αρσενικο για να την πεισει να ζευγαρωσει, αστο και βλεπεις.
Επισης, καμια φορα οταν υπαρχει ανταγωνισμος αναμεσα στα θηλυκα, αυτο δρα ως "αφροδισιακο" για το ζευγαρωμα.
Θυμαμαι στον δικο μου αρεσε να καθεται να τις κοιταει να "μετριουνται" στομα με στομα πριν παρει τη "νικητρια".
Αυτο που λενε "σφαζονται στην ποδια του"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-06-13, 21:21
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Πριν από λίγο γύρισα στο σπίτι και είδα για τρίτη φορά φωλιά... και δεν έχουν κλείσει ακόμα 2 βδομάδες που τα πήρα!!! Τι να πω ρε παιδιά... μάλλον αγόρασα τον γκουσγκούνη και δεν το ξέρω
Ελπίζω αυτή τη φορά να κρατήσει. Πάντως στη λίγη ώρα που τα παρατηρώ δεν βλέπω την θηλυκιά και πολλή ορεξάτη...αν δω τα ζόρια θα πάρω και δεύτερη, όπως λες, μήπως είναι καλύτερα.
Και οι αρλεκίνοι και τα νέον πλησιάζουν αρκετά στη φωλιά και δεν έχω δει καμία κίνηση από τον αρσενικό για να τα διώξει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-06-13, 22:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για να δουμε.
Πιο πολυ φοβαμαι τον ανεμιστηρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-06-13, 07:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ενταξει ειναι το ενυδρειο, αλλα αν απλωθουν λιγο τα φυτα επιφανειας θα ειναι πολυ καλυτερα γιατι οσο να ναι με τους ανεμιστηρες και την αναταραξη του φιλτροθ ειναι πιθανο να χαλανε οι φωλιες αν δεν εχουν αρκετη φυτομαζα να τοις προστατευει.
Ενα σημαντικο θεμα ειναι οτι οι φωλιες που κανουν τα λαβυρινθοψαρα δεν ειναι ολες ιδιες σε αντοχη. Αλλα κανουν πιο στερεες και αλλα λιγοτερο, οποτε αν εχεις πεσει στη δευτερη περιπτωση με την αναπτυξη των φυτων θα δεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-06-13, 19:24
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Λοιπόν, έκανα την κίνηση και πήρα 2ο θυληκό γιατί είχε αρχίσει από χτες και την ζόριζε. Η φωλιά δεν έχει χαλάσει από χτες που την έφτιαξε και είμαι στην αναμονή.
Πάντως στο λίγο καιρό που τα έχω μ' έχουν εντυπωσιάσει... είναι πολύ ωραία ψαράκια... και εμφανισιακά και σαν συμπεριφορά.
Για τα φυτά που λες έχεις δίκιο, αλλά και μ' αυτά νομίζω ότι γίνεται δουλεια προς το παρόν. Ισως να προσθέσω λίγο κερατόφυλλο ακόμα αν χρειαστεί.

Να σας ευχαριστήσω και για τις συμβουλές σας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με γκουράμι οπαλίνα Βάγγος Άλλα λαβυρινθόψαρα 4 13-12-11 10:06
Πρόβλημα με γκουράμι.s.o.s Θεοδωρος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 03-10-06 19:47
μπλε γκουράμι με νανο γκουράμι drakoulis Γλυκό νερό - Γενικά 2 08-03-06 11:55
Γκουράμι cathyki Άλλα λαβυρινθόψαρα 15 10-02-06 17:53
Αναπαραγωγή Γκουράμι Celda Άλλα λαβυρινθόψαρα 16 22-11-05 22:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05057 seconds with 13 queries