Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Άλλα λαβυρινθόψαρα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-12, 20:58
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Smile Νεο ξεκινημα- Ιδεες για colisa lalia

Καλησπερα παιδια λογω εργασιας σταματησα να ασχολουμαι με τον ενυδρειοκοσμο τον τελςυταιο χρονο και εχασα καθε ενδιαφερον οταν εχασα τον αγαπημενο betta μου.
Αποφασισα να ασχοληθω και παλι και θα ηθελα τα φωτα σας απο πιο εμπειρα μελη!

Αρχικα θεωρειστε ως δεδομενο οτι ολα θα γινουν απο την αρχη ακομα και το στρωσιμο!
Δεν θα βιαστω καθως θελω να αποφυγω τυχον λαθη.

Λοιπον, στην διαθεση μου εχω ενα 50λιτρο ενυδρειο με καπακι που παιρνει λαμπα 15w
Την ειχα αλλαξει σε ARCADIA και δεν εχει χρησιμοποιηθει πολυ!πιστευω ειμαι καλυμμενος.
Φιλτρο και θερμοστατη θα προμηθευτω καινουρια γιατι δεν μου φανηκαν και τα καλυτερα.
Εχω χαλικακι ενυδρειακο ενω θα προμηθευτω καινουρια ξυλα και φυτα ζωντανα
Ψαροσυνθεση θα ειναι 2 colisa lalia ζευγαρι που τα λατρευω και θελω να μ πειτε τι αλλο μπορω να βαλω ισως κανενα σαλιγκαρακι αν ναι ποιο και καμια γαριδα να ομορφυνει και να γινει λιγο συνθετο το ενυδρειακι.
Γνωριζω πως δεν ειναι αρκετα τα λιτρα για κατι ιδιαιτερο αλλα δυστυχως δεν εχω την ευχαιρια να μεταβω σε κατι μεγαλυτερο.
Εχω test υγρα api αλλα και stixks tetra full οργανωση!
Τα φωτα σας λοιπον για αγορα φιλτρου εσωτερικου, θερμοστατη θερμομετρο, τι αλλα ψαρια και ποια φυτα θα μπορουσα να βαλω.
Ακομη , ακουσα οτι οσο πιο νωρις βαλεις τα φυτα τοσο βοηθανε στο στρωσιμο με αμμωνια ισχυει? Ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-12, 21:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Καλως επανηλθες στο χωρο των ψαροκαμμενων, τα γκουραμακια κι εμενα ειναι τα πιο αγαπημενα μου ψαρακια (μετα τους πολυαγαπημενους μου betta φυσικα).
Το ψαρακι που αποφασισες να φιλοξενησεις ειναι αυτο http://www.seriouslyfish.com/species...gaster-lalius/
(πιο πληρες προφιλ δε θα βρεις, αλλα καλο ειναι να μη διαβασεις μονο τη
"χημεια" και τα νουμερα αλλα διαβασε και την "εκκθεση")
Σε γενικες γραμμες τα γνωστα βλεπω, ενα 6-6.5 ph, τυρφες κτλ, θερμοκρασια κοντα στους 25-26, σκληροτητες χαμηλες (αν εχεις οσμωση ακομα καλυτερα γιατι μονο με τυρφη δε νομιζω να καταφερεις και πολλα... Θεσσαλονικη βλεπω, και εκει πανω εχετε ενα ψιλοθεματακι με τις σκληροτητες)
Τωρα οσον αφορα το τι αλλα ψαρακια να βαλεις, χμμμ σε τοσο μικρο ενυδρειο θα ελεγα να μη βαλεις αλλα ειδη, μια χαρουλα θα ειναι το ζευγαρακι σου (εδω εχω μια ψιλοενσταση γιατι πιστευω πως και αυτα οπως ολα τα γκουραμια προτιμανε χαρεμια κι οχι ζευγαρια, αλλα παιζει να κανω και λαθος, αφου δεν εχω ασχοληθει με το συγκεκριμενο υποειδος, ομως ψαξτο καλου κακου)
Φυτα φυσικα τα γνωστα ευκολα που δε μασανε απο χαμηλα ιχνοστοιχεια κτλ (εχινοδωρους, ισως καμια ανουμπια, java fern, κτλ κτλ κτλ, και φυσικα βαλε και τιποτα επιφανειας γρηγορης αναπτυξης πχ κερατοφυλλο ή καμια πιστια)
Φιλτρο...χμμμ αν μπορεις να παρεις εξωτερικο ακομα καλυτερα, τα εσωτερικα ουτε ροες μπορεις να ρυθμισεις, συνεχεια μπουκωνουν, κτλ κτλ... Ενα μικρο εξωτερικο φιλτρακι με απλα υλικα (σφουγκαρι για μηχανικη φιλτρανση, ελαφροπετρα για βιολογικη και filterwool για τα πολυ λεπτα σκουπιδακια ) ειναι οτι πρεπει (μπορεις επισεις να προσθεσεις και λιγο τυρφη μεσα στο φιλτρο αλλα καλυτερα βεβαια αρχικα να φτιαχνεις το νερο σου σε βαρελακι)
Θερμομετρακι καλυτερα ψηφιακο (εχετε εκει πανω τον petcumulus που εχει ενα σωρο πραγματακια σε τοσο καλες τιμες που κι εμεις πολλες φορες αγοραζουμε κι ας εχει και εξοδα μεταφορας) και θερμαντηρα γυρω στα 50 w ειναι μια χαρα.

Σχετικα με το φυτεμα που λες και την αμμωνια, προσωπικα εχω στρωσει με μεγαλες ποσοτητες αμμωνιας και με τα φυτα μεσα χωρις κανενα απολυτως προβλημα (στην αρχη τα ψιλοπαιξαν, αλλα μετα πηραν και αναπτυξη) αλλα εχω ακουσει πως καποια φυτα χαλανε. Δεν ξερω ποια ειναι (δε συγκρατω ονοματα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-10-12, 10:01
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε Nick , θα ηθελα να σε ρωτήσω αν οντως αξιζει να βαλω εξωτερικο φίλτρο καθώς μου εχουνε πει οτι για 50 λιτρα ειναι εντελως επαρκες ενα εσωτερικο φιλτρο που γυρναει 3-5 φορες τα λιτρα την ωρα.. Τα εξωτερικα φίλτρα μου φαίνονται ακριβα δεν ειμαι σίγουρος αν αξίζει. Οσο με τα φυτά θα ακολουθήσω την γραμμη αρχαρίων με κερατοφυλλο anubies ανθεκτικα γενικα..

Αλλο πρόβλημα ειναι η όζμωση δεν εχω ιδεα πως μπορω να πετύχω βασικό ph με αυτον τον τρόπο. Αν μπορούσες να μ παραθέσεις ενα link? (Παλιότερα στον μονομάχο χρησιμοποιούσα λιγη τύρφη και δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα.)

Κατι ακομα εχω μετακομίσει απο Θεσσαλονίκη ειμαι στην Λαρισα μονιμος κάτοικος μαλλον θα πρέπει να αλλαξω και το status να μην μπερδέυει.
Θα κάνω μετρήσεις σε ενα ποτηράκι να δω τι σκληρότητες και ph εχουμε εδω .

Θα εκτιμούσα και γνώμες αλλων συνχομπιστών αλλα σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση nick!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-10-12, 10:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ok, δες το νερο σου πρωτα και μετα βλεπουμε.
Αθηνα πχ μπορεις ανετα με λιγη υπομονη να ριξεις σκληροτητες και με σκετη τυρφη, Θεσσαλονικη μαλλον με τιποτα με αυτα που ακουγονται... Λαρισσα δε θυμαμαι να εχουμε δεδομενα...

Οσον αφορα το φιλτρο, δε λεω πως το εξωτερικο ειναι απαραιτητο, απλα προταση ειναι ως πιο αξιοπιστο και καλυτερο.
Δεν εχει μεγαλη σημασια αν τα λιτρα ειναι λιγα η πολλα, οσο να ναι τα εσωτερικα εχουν ενα σωρο προβληματα, αλλα αν δεν υπαρχει δυνατοτητα και εσωτερικο θα την κανει τη δουλεια του, παντως αν σε ενδιαφερει υπαρχουν και πολυ φθηνα εξωτερικα
http://www.petsupermarket.gr/3093/%C...-model-20.html
http://www.petsupermarket.gr/3097/%C...%82-100lt.html
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-10-12, 10:55
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ok, δες το νερο σου πρωτα και μετα βλεπουμε.
Αθηνα πχ μπορεις ανετα με λιγη υπομονη να ριξεις σκληροτητες και με σκετη τυρφη, Θεσσαλονικη μαλλον με τιποτα με αυτα που ακουγονται... Λαρισσα δε θυμαμαι να εχουμε δεδομενα...

Οσον αφορα το φιλτρο, δε λεω πως το εξωτερικο ειναι απαραιτητο, απλα προταση ειναι ως πιο αξιοπιστο και καλυτερο.
Δεν εχει μεγαλη σημασια αν τα λιτρα ειναι λιγα η πολλα, οσο να ναι τα εσωτερικα εχουν ενα σωρο προβληματα, αλλα αν δεν υπαρχει δυνατοτητα και εσωτερικο θα την κανει τη δουλεια του, παντως αν σε ενδιαφερει υπαρχουν και πολυ φθηνα εξωτερικα
http://www.petsupermarket.gr/3093/%C...-model-20.html
http://www.petsupermarket.gr/3097/%C...%82-100lt.html

Ευχαριστώ φιλε μου και μου φαίνονται καλες οι τιμές για τα εξωτερικά μαλλον θα προμηθευτώ ενα τέτοιο στύλ , αλλα θα κανω και ερευνα αγοράς . Ειχα την εντύπωση ξεφεύγουν κοντα στα 100 τα εξωτερικα!
Για την όζμωση που ρώτησα αν εχεις υπόψιν καποιον καλο οδηγό πως να επιτύχω βασικο ph με όζμωση παρεθεσέ τον σε παρακαλω!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-12, 12:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-10-12, 13:20
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

γιατι δεν κοιτας για τετραγωνο να κερδισεις σε λιτρα;
αντι για 60Χ30Χ30 δες για 60Χ60Χ60 κυβο
ωχ σε λαθος τοπικ το ανεβασα ας το σβησει καποιος.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-10-12, 13:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι δεν κοιτας για τετραγωνο να κερδισεις σε λιτρα;
αντι για 60Χ30Χ30 δες για 60Χ60Χ60 κυβο

Δεν ξερω το συγκεκριμενο ειδος, αλλα γενικα τα πιο πολλα γκουραμια προτιμανε πολυ ρηχα μερη. (το pearl πχ που ειναι ολοκληρη ψαρουκλα στη φυση προτιμαει να χωνεται σε βαθη 10-20 cm )
Τα λιτρα βεβαια βοηθανε στο να κραταμε σταθερες συνθηκες αλλα κι εγω οταν επιμενω για πολλα λιτρα το λεω για το χωρο πιο πολυ παρα για τα λιτρα αυτα καθ αυτα.
Μην ξεχναμε την ιδιοτητα που εχουν τα λαβυρινθοψαρα οτι θελουν να ανεβαινουν στην επιφανεια για αναπνοες οποτε πιθανο ενα μεγαλο βαθος να τα κουραζει.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-10-12, 20:34
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Φιλε nick, διαβασα για την αντιστροφη οσμωση , θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο που σκεφτηκα.
Αν κανω ενα diy co2 παροχη με μαγια που το εχω ξανακανει κ λειτουργησε θα βοηθησει τοσο στην αναπτυξη των φυτων οσο και στο ph να γινει ελαφρως πιο βασικο, σωστα?
Τωρα αν προσθεσω και μερικα ξυλα και λιγη τυρφη στο φιλτρο πιστευω θα πεσει κατω απο 7 το ph . Ειδα οτι τα colisa lalia θελουν ενα ph κοντα στο 6 με 7,5.
Δεδομενου οτι μετρησα σημερα το νερο της Λαρισας και εχει ph 7,2 και σκληροτητες στα τερματα 180 ppm συνολικη, πιστευεις θα εχω προβλημα η θα χρειαστω οπωςδηποτε α/ο?
4-10dgh σε ppm ποσο ειναι? 40-100? Τοσο θελουν σκληροτητα.
Δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει α/ο και το φοβαμαι λιγο αλλα αν ειναι απαραιτητο θα το δοκιμασω!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-10-12, 21:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μπα, δεν επηρρεαζει σχεδον καθολου το ph το diy co2.
Για να καταλαβεις ξεκινησα να το ξαναχρησιμοποιω με ΚΗ 1 (το ειχα σταματησει οταν αποφασισα να ριξω πολυ χαμηλα τις σκληροτητες με το φοβο του ph crash, αλλα δεν παιζει κανενα τετοιο σεναριο τελικα)
Εξ αλλου δεν ειναι το ph αποκλειστικα κπου σε ενδιαφερει να ριξεις, αλλα οι σκληροτητες.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-10-12, 02:32
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Βρηκα χρονο και τα υπολογισα nick και το κοστος πιστευω θα ξεφυγει, ελεγα max να φτασω τα 100 ευρω με new
Φιλτρο, θερμοστατη, θερμομετρο , φυτα , ψαρια.
Η ιδεα του εξωτερικου φιλτρου μ αρεσε.

Μου φαινεται θα ψαχτω για καποιο αλλο ειδος καθως δεν ειμαι σε θεση να μπλεξω με αντιστροφη οσμωση και τετοιου ειδους αγορες :/

Ισως στο μελλον να ασχοληθω με α/ο που σκοπευω να αγορασω μεγαλο ενυδρειο.

Να ρωτησω κατι ασχετο.. τα 15w , στο 50λιτρο ενυδρειο π εχω ειναι πολυ λιγα , να προσθεσω με πατεντα στο καπακι δεν υπαρχει χωρος ουτε καν στο ανοιγμα πολυ κακη κατασκευη.... Μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος να προσθεσω μια ακομη 15αρα? . Θυμαμαι τα φυτα π ειχα παλιοτερα δεν ειχα και καμια ιδιαιτερη αναπτυξη κ εχασα κ αρκετα που ειχα παραγγειλει αποτο ιντερνετ.
Εχω κ ζουμια οπως flourish σιδηρο και χρησιμοποιουσα και excel πριν κανω το diy για co2 . Σκοπςυα να βαλω αρκετα φυτακια κ ισως υποστρωμα να τα υποστηριξω.
Τι επιλογες εχω πιστευεις συμφωνα με το budget? Σε ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-10-12, 02:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

για προσθηκη λαμπας υπαρχει ενα κολπακι με δαχτυλιδια που βαζεις μια λαμπα πανω σε μια αλλη. Αν πας Καυκα πρεπει να εχει.

για ψαρακια δες λιγο εδω τις προτασεις του dimis
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=700940
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-10-12, 03:01
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Αν γινεται κατι τετοιο με δαχτυλιδια η μια πανω στην αλλη εισαι number 1 , ειχα ψαξει πολλη ωρα στο νετ με κανενα αποτελεσμα π να ικανοποιει το καπακι μου.
Εδω στην λαρισα δεν εχουμε καυκα αλλα θα το ψαξω σιγουρα.
Οποτε αρχηγε μου θα αγορασω αυτα π ανεφερα πιο πανω και το φιλτρακι , θα προσπαθησω να βαλω μια 2η λαμπα να φτασω τα 30 w, να στρωσω σιγα σιγα το ενυδρειακι να βαλω τα φυτα και θα εχω χρονο παραλληλα να ψαχνω για τους μελλοντες κατοικους. Σε χιλιοευχαριστω φιλε μ για τον χρονο σου, αν σε βγαλει ο δρομος προς Λαρισα χρωσταω καφεδακι! )
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-10-12, 03:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, κοιτα, το συγκεκριμενο κολπακι με τα δαχτυλιδια το εχω δει, αρα υπαρχει. Το αν το εχει ο Καυκας η οχι δεν το ξερω, αλλα υποθετω θα εχει μια και λογικα σε ενα μεγαλο ηλεκτρολογειο θα βρισκεται.
Ουσιαστικα ειναι κρικοι που δενουν μια λαμπα πανω σε μια αλλη (δε μπορεις βεβαια να βαλεις 10 λαμπες, εχει και ορια αλλα 3 μπαινουν σιγουρα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-10-12, 12:41
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ, κοιτα, το συγκεκριμενο κολπακι με τα δαχτυλιδια το εχω δει, αρα υπαρχει. Το αν το εχει ο Καυκας η οχι δεν το ξερω, αλλα υποθετω θα εχει μια και λογικα σε ενα μεγαλο ηλεκτρολογειο θα βρισκεται.
Ουσιαστικα ειναι κρικοι που δενουν μια λαμπα πανω σε μια αλλη (δε μπορεις βεβαια να βαλεις 10 λαμπες, εχει και ορια αλλα 3 μπαινουν σιγουρα)
Νομιζω καταλαβα πως γινεται ,λογικο ειναι να μην μπαινουν πολλες λαμπες αναπτυσσεται κ καποια Α θερμοκρασια! ( που δεν με πειραζει καθως μπορει να μ λυσει τα χερια) Θα ρωτησω σε 2-3 ηλεκτρολογικα εδω , αν δν βρισκω ακρη θα επικαλεστουμε την μνημη σου να θυμηθεις π το ειδες
-------------------------
φιλε Νick! Πηγα σημερα και εψαξα σε pet shop αλλα και σε ηλεκτρολογικα ειδη.
Εχω τις εξής παρατηρησεις :

-Οi pet shopades επεμεναν οτι σε 50λιτρο μπορώ να βάλω και πάνω απο 2 ζεύγη dwarf gouramakia για σκληρότητες να μην ανησυχώ καθόλου και στο ph ειμαι οκ ** απλα ενημερωτικά δεν ειμαι σίγουρος αν θα βάλω gouramakia θελώ οι συνθηκες διαβίωσης να ειναι πολυ καλες για τα ψαράκια** , οσο για το προβλημά μου στο φωτισμό μου έδωσε την εξής λύση ενας απο αυτούς :
Aquael την 11αρα και μου λεει θα εισαι comple!
Την εχεις ξαναδεί την παραπάνω?

Πηγα σε ηλεκτρολογικα είδη και ρώτησα ενα παιδι που μου είπε μπορεί να μου δώσει φτηνότερη και καλύtερη λύση.
Να πάρω 2 ταινίες με ledakia ( μπορει να μου παραγγείλει μεχρι και 5.6κ Κελβιν)
και αφου μονοθούν κατάλληλα (γνωρίζει ο ίδιος) να τις τοποθετήσουμε , τοσο απλο... + δεν θα αναπτύσσει θερμότητα. Μου φαίνεται σαν η καλύτερη λύση ενω ειναι παρα πολυ οικονομική! ετσι θα φτάσω στα 30+ w που θα είναι αρκετά καλά . Ανησυχω ομως λιγο για την μόνωση.
Δεν εχω δοκιμάσει τιποτα απο τα παραπάνω εσυ τι θα μου πρότεινες?
Να του πώ στα 5.000 kelvin θα ειναι καλά για τα φυτα μου έτσι?
**Για την λύση που μου πρότεινες εσυ μυ είπε γίνεται αλλα ειναιδύσκολο να το συγκρατήσεις με γωνία ωστε να ειναι 100% ωφέλιμο το φώς του**
Κάτι ακόμα τον ρώτησα για υπόστρωμα που ενδιαφέρομαι και μου πρότεινε ενα χαλικακι που ειναι πανάλαφρο παει 7,5 ευρώ το σακουλάκι δεν θυμάμαι λεπτομέρειες δεν σημείωσα και μου είπε οτι ενα σακουλάκι απο αυτο (περιεχει αρκετα ιχνοστοιχεια μου έλεγε διάφορα δεν γνωρίζω και θα το ψάξω και αυτο ) και λιγο χαλίκι που εχεις θα ειναι οτι πρέπει για τα φυτά σου με το flourish που χρησιμοποιούσα!

Συνεπώς μαλλον θα καταλήξω σε φυτεμένο τελικα που θα εχει γενικά σκληρό νερό και ουδέτερο ph , κοντα στις τιμές του νερού δικτύου


Υ.Γ
. Το θέμα που μπορώ να το μεταφέρω καθώς εχουμε ξεφύγει απο τα λαβυρινθόψαρα , αυτο που ενδιαφέρει ειναι να κανώ ενα σωστα στρωμενο 50αρι , με αρκετά φυτά εχοντας ως βάση τις παραπάνω συνθήκες. Εκτιμώ αφάνταστα την βοήθεια του nick αλλα θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη, ευχαριστώ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Grimo : 29-10-12 στις 12:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-10-12, 16:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Σχετικα με τις συνθηκες των ψαριων, στο seriuslyfish που σου εβαλα λινκ μπορεις να δεις ακριβως τι θελουν, και φυσικα ξερουν καλυτερα απο εναν εμπορα.

Τωρα σχετικα με τις λαμπες, απο αυτα που λες η λυση των leds ειναι σιγουρα η καλυτερη.
Το σιγουρο ειναι πως τα led ειναι το μελλον στο θεμα του φωτισμου (και πολυ αργησαν με ολα τα εμπορικα παιχνιδια που παιζονται, αν αναλογιστεις οτι ως υλικο υπαρχει απο το 1962) αλλα προσωπικα ακομα δεν εχω βρει λεντοταινιες που να αντικαθιστουν επαξια καποιες συγκεκριμενες λαμπες που χρησιμοποιω.
Δεν αποκλειεται να υπαρχουν, αλλα μεχρι τωρα τα φασματα που εχω δει δεν ειναι εφαμιλα.
Απο κει και περα αν δεν εχεις τελειομανια, μαλλον ακουγεται σαν την καλυτερη λυση (το να γινει υδατοστεγη ειναι πανευκολο ακομα και με απλο αλφαδολαστιχο και σιλικονη) και καλο ειναι να τη δεις σοβαρα, αλλα το ιδανικο ειναι πριν κανεις την αγορα να μας εδινε τα φασματα να δουμε πως εχουν καταννομημενες τις κορυφες τους αυτες οι λεντοταινιες

μελετησε λιγο αυτο http://assets.sylvania.com/assets/do...418b551e6a.pdf για να δεις λιγο πως ειναι μια καλη λαμπα για αναπτυξη φυτων, κι απο κει και περα αν βρεις λεντοταινιες που να ταιριαζουν δεν το συζηταμε καθολου.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-10-12, 18:24
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Νικο το έψαξα λιγο το θέμα και τελικά αποφάσισα να κάνω κατι διαφορετικό.
Για να πιάνω ενα καλο φάσμα θα βάλω μια sylvania grolux 15w που ειναι τεσταρισμενη απο πολλες πλευρές και δεν εχω ακούσει πουθενά αρνητικά σχολια. ενω θα τοποθετήσω 2 σειρές απο ledoταινίες η μια θα ειναι κοντα στα 5.5κ κελβιν ενω η άλλη κοντα στα 3κ κέλβιν .
Θα μπορούν να λειτουργουν ανεξάρτητες θα ρυθμίσω με χρονοδιακόπτη την φωτοπερίοδο μεχρι να βρώ την χρυσή τομη, ενω θα φτασω σχεδον τα 0,7w/l κατα αυτον τον τρόπο. Νομίζω θα ειμαι υπερκαλυμμενος για οτιδήποτε εύκολο φυτο και ίσως αρκετα μέτρια .
Αν βάλω και DIY co2 που έχω έτοιμο το setup απο παλιότερα τα φυτα μου θα μου λεγαν ευχαριστώ αν μπορουσαν!
Ποια ειναι η γνώμη σου?

Τελικα δεν θα προχωρήσω σε αγορά εξωτερικού αν και θα ήταν πολυ καλύτερο(θα κάνω υπομονή για το επόμενο μεγάλο ενυδρειο που σκέφτομαι για το μέλλον) αλλα θα πάρω ενα αξιόπιστο εσωτερικό. Αν ξέρεις καποια που εχετε testarei εσεις οι έμπειροι να το παρω και με κλειστα ματια να ξεκινήσω αυριο τη διαδικασία.

**Για το υπόστρωμα μηπως γνωρίζεις που σε ρώτησα στο πιο πάνω post? ευχαριστώ **

Δώσε το ok να το βάζω μπρος σιγα σιγα! εχουμε δουλεια μπροστα μας !! ^_^
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-10-12, 19:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, δεν μου φαινεται κακος συνδυασμος, απλως θα κοκκινιζει ακετα γιατι η λαμπα θα υπερκαλυπτει τις λεντοταινιες μαλλον...
Καλυτερα να δεις τα lux που βγαζουν μηπως θελει παραπανω led (μπορει και οχι)
η gro lux οντως ειναι απο τις καλυτερες λαμπες πιστευω και για αναπτυξη φυτων, αλλα και για σωστη ανατολη και δυση
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-10-12, 20:04
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

νικο επειδη δεν ειμαι πολυ σχετικός με ορολογίες lux smd κτλπ, αλλα ειμαι σίγουρος θα τα ψάξω στην συνέχεια οταν θα βάλω και τα φυτά , λεω να κανω την πατέντα αυτη με αλφαδολαστιχο και σιλικόνη μ ειπε και αυτος γινεται μπαμ μπαμ και αν δώ οτι δεν με καλύπτει ειτε ο χρώματισμός ειτε οτιδήποτε αλλο ( που δεν νομίζω μαλλον θα ειναι ωραιο σαν απαλό κόκκινο,ετσι το φαντάζομαι ) απλα προσθέτω αλλη μια σειρά και ειμαι comple!

Συνοψίζοντας
- κάνω το καπάκι με τα ledakia ,
- προμηθέυομαι καποιο υπόστρωμα να υποβοηθήσω τα φυτα που θα αγοράσω σύντομα (περιμένω να ερθουν οι παραγγελίες του εντώς των ημερών στο pet shop)
- αγοράζω εναν θερμοστάτη 50w
- ενα φιλτράκι εσωτερικό ( να εχει χαμηλή ροή με ενδιαφέρει μονο και χώρο φυσικα για σφουγγαρι κτλπ )
- ξεκινάω το στρώσιμο...

Ειμαστε comple για πρώτο στάδιο??
Κατι τελευταίο που πρέπει να προσέξω?

*Στα κόκκινα αν εχεις καποια συγκεκριμένη εταιρια να προτείνεις σε παρακαλω , να εχω μια ιδεα αν και θα κάνω και μια τελευταια ερεύνα διαδικτυακη πριν παω αυριο*
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-10-12, 20:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

θερμαντηρες οι jager υποτειθεται ειναι οι καλυτεροι, αλλα τοσα χρονια που ασχολουμαι δεν ξερω καν τι μαρκα ειναι οι θερμαντηρες μου, και ποτε δεν επαθα καποια ζημια (εχω καμια δεκαπενταρια κι ολοι ειναι οκ)

Απο φιλτρο θα προτεινα εξωτερικο αν ειναι δυνατον.
Τα εσωτερικα ειναι ολο προβληματα (παλια που ειχα τετοια ποσες φορες ηθελα να τα πεταξω απ το παραθυρο) μπουκωνουν συνεχως, δεν εχουν χωρο κτλ κτλ κτλ...
Αν η επιλογη εσωτερικου ειναι για οικονομικους λογους μπορεις να παρεις τα Elite (που στην τελικη Hagen ειναι και μαλιστα τα θεωρω πλεον τα καλυτερα φιλτρα που υπαρχουν απ ολες τις αποψεις)
Αν παλι οι λογοι ειναι αλλοι, προσπαθησε να βρεις καποιο να μπορει να χωρεσει κανενα υλικο γιατι συνηθως μονο κατι σφουγκαρια εχουν μεσα


Στο θεμα των λαμπων νομιζω εισαι σε καλη επιλογη (μη φοβασαι τη μονωση, πανευκολη ειναι)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-10-12, 21:06
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

για τα φιλτρα της Elite μπορω να σου πω τα καλυτερα λογια. δεν θυμαμαι να σου πω μοντελο (ειναι εσωτερικο για 200 λιτρα, νομιζω το πιο μεγαλο εσωτερικο της εταιρειας) και χωρεσε μεσα στον καδο του κατι παραπανω απο μισο λιτρο σιποραξ! εννοειτε με σφουγγαρι πανω-κατω και περιμετρικα του καδου μεχρι ενα σημειο.
ολα αυτα με 18 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-10-12, 21:22
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Πολυ ωραια, εντος εβδομαδας λοιπον παμε για ψωνια! Θα κανω update, ελπιζω με στημενο το ενυδρειο κ φωτος!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-10-12, 00:52
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Αν πας σε μη-ενυδριακά led, θα ήταν καλύτερο να προτιμήσεις cool white(7000K) γιατί συνήθως έχουν καλύτερο φάσμα όσον αφορά τα φυτά...αν δε σου αρέσει το χρώμα που βγάζουν μπορείς να δοκιμάσεις 2:1 cool/warm.

Για θερμαντήρα εγώ θα προτιμούσα κάτι σε 75w για να είμαι σίγουρος ότι θα πιάνει τη θερμοκρασία που θέλω όσο κρύο και να κάνει(έχω σχετικά κρύο σπίτι).
Μια καλή επένδυση είναι και ένας temperature controller...ίσως όχι και τόσο χρήσιμος το χειμώνα, αλλά σχεδόν απαραίτητος το καλοκαίρι(ψάξε για stc-1000 στο forum).
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-10-12, 11:10
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παιδια βρηκα εναν φιλο που ασχολειται καιρο με ενυδρειακα κ μου ειπε εχει εναν θερμαντηρα hagen 50w καθως δεν τον χρησιμοποιει. Εχει μια μπιλια πανω με +-.
Να τον χρησιμοποιησω η να παρω καινουριο τον ξερει κανενας? Φανταζομαι βλεποντας το θερμομετρο τον αυξομοιωνεις.
Διαβασα καποια αρθρα για φιλτρανση χθες και τελικα ο nick μαλλον εχει δικιο κ σκεφτομαι σοβαρα να παρω ενα εξωτερικο τελικα... Το θεμα ειναι οτι μαλλον θα γινει παραγγελια καθως δεν βρισκω για τα λιτρα μου στα pet shop εδω

Δεν θελω να ξεπερασω τα 80 ευρω για ..... φιλτρο + οτι βαλω μεσα του + θερμαντηρα + υποστρωμα(7,5 ευρω 1 σακουλακι θα παρω και θα το mixarw με παλιο χαλικακι που εχω.+ κοστος για λαμπτηρες που υπολογιζω ενα 20αρι + 10 για την 15αρα. + 5 θερμομετρο.
Πρακτικα μενουν αν κρατησω τον hagen θερμαντηρα μενει κοντα στο 35αρι αντε να το κανω 40αρι φτανει για εξωτερικο αξιοπιστο?
Για τις λαμπες εχω ψιλομπερδευτει... Χθες διαβαζα οτι απο 5000 -10000 kelv ευνοουν αναπτυξη φυτων.. grolux sylvania δεν βρηκα στα εδω μαγαζια, παραγγελια κ αυτο? Η εχουμε κατι αντιστοιχο?
Φιλε cogarg ας το αφησουμε για καΛοκαιρακι το temp controller !

Μετα μπορω να διαθεσω ενα 30αρι για φυτα ψαρακια κ οτιδηποτε αλλο, πιστευετε θα τα καταφερω με αυτο το budget ,γενικοτερα?
*ειμαι λιγο στριμωγμενος γιατι μετακομισαμε προσφατα και εχουμε προτεραιοτητα σε αλλα πραγματα αλλα θελω παρα πολυ να κανω ενα αξιολογο ενυδρειακι εστω και φθηνο*
Ευχαριστω για την υπομονη σας (κυριως ο nick)*
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-10-12, 11:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αυτο εδω το φιλτρο http://www.petsupermarket.gr/3093/%C...-model-20.html εγγυημενα ειναι μια χαρα, και απο capacity εχει αρκετο και απο χωρητικοτητα ειναι μεγαλυτερο απο πολλα που τα δινουν για διπλασια λιτρα. Αν επιπλεον βαλεις σωστα υλικα μεσα (ακομα και η απλη ελαφροπετρα ειναι μια χαρα) τοτε θα εχεις τουμπανο φιλτρο.

Ο 50ρης θερμαντηρας ειναι οκ για τα λιτρα σου για τις συνηθισμενες θερμοκρασιες σπιτιων.

Στο θεμα του φωτισμου δεν ειναι μονο η θερμοκρασια λευκου που μας ενδιαφερει, αλλα το κατα ποσο το φασμα εχει ενισχυση (καρυφες) στα κοκκινα.
Τα φυτα ευνοουνται απο την κοκκινη περιοχη και απο τη μπλε, αλλα τη μπλε καλο ειναι να την αποφευγουμε γιατι ευνοουνται ακομα περισσοτερο οι αλγες, οποτε αναγκαστικα μας νοιαζει η κοκκινη περιοχη.
Η gro lux θα δεις οτι καπως μωβιζει, και αν δεις το φασμα της εχει πολυ μεγαλη κοιλια στις υπολοιπες περιοχες, και δινει πολυ καλες κορυφες στην κοκκινη περιοχη, και εχει και καποιες νορμαλ κορυφες στη μπλε περιοχη, αλλα οχι υψηλες, ετσι ειναι τελικα μια απο τις καλυτερες λαμπες για την αναπτυξη των φυτων.
Αν δε μπορεις να τη βρεις στην περιοχη σου μπορεις να την παραγγειλεις απο καποιο ιντερνετικο μαγαζι online
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-10-12, 13:04
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ομορφα τοτε γλίτωσαμε και καποια χρήματα απο θερμαντήρα που ευχαρίστως θα τα δώσω για καλύτερο φίλτρο.

Να παραγγείλω κατι τέτοιο σε φίλτρο καθώς μου φαίνεται παρα πολυ καλό αλλα φοβάμαι τα μεταφορικά στο συγκεκριμένο καθώς θα τους ζητήσω αποστολή με κτέλ για Λάρισα. Δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 50 με μεταφορικά για κανενα λόγο!
ψάχνω και σε αλλα site αλλα δεν βρίσκω φθηνά εξωτερικά. Αν ξέρεις κάποιο απο Θεσσαλονίκη θα ήταν ακόμα καλύτερα!!
Να παραγγείλω και κατι ακόμα μαζί με το φίλτρο τωρα που ειναι ευκαιρία η θα είναι comple μανίσιο? (δεν εχω ιδεα απο εξωτερικά , ενα link με βασικές πληροφορίες θα ήταν οτι καλύτερο)

grolux δεν βρίσκω πουθενα internetika εκτος απο κάποια εκτός ελλάδας που θα πάρει καιρό να έρθουν, πήρα και 3-4 τηλέφωνα σε μαγαζια τώρα αλλα τίποτα ( αν και ειχα δει παλίοτερα σε ενα pet θεσσαλονίκη) τι να πώ ολο αλλαζω πλάνα
Αν δεν γνωρίζεις απο που να παραγγείλω εχεις καμια δεύτερη γνώμη για το τι λάμπα να βάλω για να δέσει με τα ledakia που θα ειναι κατα πάσα πιθανότητα daylight!!?
-------------------------
Aκυρο! Βρήκα gro-lux στην ηλεκτρονική!

Οπότε προχωράμε στο πλάνο , το μείζον θέμα ειναι το φίλτρο και ειμαι έτοιμος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Grimo : 30-10-12 στις 13:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-10-12, 13:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να παραγγείλω και κατι ακόμα μαζί με το φίλτρο τωρα που ειναι ευκαιρία η θα είναι comple μανίσιο? (δεν εχω ιδεα απο εξωτερικά , ενα link με βασικές πληροφορίες θα ήταν οτι καλύτερο)

Σχεδον ολα τα φιλτρα που πουλιουνται εχουν μαπα υλικα (σφουγκαρια που οκ, ειναι χρησιμα σα μηχανικο φιλτρο, ανθρακα που ειναι χρησιμος μονο μετα απο θεραπειες και καμια φορα βιομπαλες που ειναι το πλεον αχρηστο υλικο για τετοιες ποσοτητες)
Μια πολυ συνηθισμενη σειρα υλικων απο την εισοδο προς την εξοδο ειναι σφουγκαρι (χοντροτρυπο) > βιολογικο υλικο (σιποραξ συνηθως αλλα και η απλη ελαφροπετρα αν ειναι χαμηλης κοκομετριας ειναι τουμπανο και δεν αποκλειεται και καλυτερη) > filterwool
Οποτε παραγκελνεις κι ενα πακετακι filterwool (δυο-τρια ευρω εχει και με ενα μεγαλο πακετο θα τη βγαλεις κανα χρονο) και παιρνεις απο το praktiker η απο κανα φυτωριο ενα σακι ελαφροπετρα (2.5 ευρω) κι εισαι κομπλε.
Πριν βαλεις την ελαφροπετρα στο φιλτρο ριχτης πολυ καλο ξεβγαλμα για να μην εχεις μεσα στο ενυδρειο "πυρηνικο χειμωνα"
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-10-12, 13:59
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

nick κανε τον κόπο σε παρακαλώ και στείλε links εσυ που τα ξέρεις τι να παραγγείλω.. απο τον συγκεκριμένο θελω(pet supermarket)
μιλησα μαζι τους και τα μεταφορικα ειναι 5 ευρω οπότε ειμαστε οκ προσθεσε μου τι σφουγγαρι ειναι καλο και τι filterwool , αυτα που προτείνεις να κάνω την παραγγελια!!
Ελαφρόπετρα θα προμηθευτώ και είμαστε Comple!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-10-12, 16:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

λοιπον, φιλτρα παιρνεις
αυτο
http://www.petsupermarket.gr/3093/%C...-model-20.html



και filterwool οποια συσκευσια νομιζεις


100gr http://www.petsupermarket.gr/2431/%C...pad-100gr.html

250gr http://www.petsupermarket.gr/2432/%C...pad-250gr.html


Υπαρχει και η συσκευσαια 500γρ αλλα αν και ειναι υλικο που το αλλαζουμε τακτικα, τα 500gr ειναι υπερβολη μια και τα 250 μπορει να σου κρατησουν καπου ενα χρονο και παραπανω αν μεινεις με ενα μονο ενυδρειο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-10-12, 19:43
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Οk Νίκο έγινε η παραγγελία!
πηρα και το 250γ να ειμαι καλυμμένος.

Ελπίζω να αξίζει οπως λές και να μην το μετανιώσω! Να σε ρωτήσω απο την στιγμή που εχει μεγάλο δοχείο αν και αναγράφει για 35-75 λίτρα ενυδρεία θα μπορούσα μελλοντικά να το χρησιμοποιήσω σε κατι μεγαλύτερο π.χ. με την βοήθεια ενος εσωτερικού? ενα 100λιτρο για παράδειγμα?

Για το σφουγγαράκι που ειπες πρίν οτι ειναι μάπα, δεν θα κάνει αυτο που εχει μέσα σαν default??

Αυριο θα βάλω και τις extra λάμπες, θα προμηθευτώ τις λεπτομέρειες και με το που έρθει το φίλτρο το ξεκινάω

Τωρα που εχω αρκετό ελεύθερο χρόνο αυτη την εβδομάδα θα αρχίσω και διαβασμα για φυτεμένα και να καταλήγω σιγα σιγα και σε ψαροσύνθεση.
Σε ευχαριστώ ρε συ Νίκο για τις κατευθύνσεις, εχω πολυ καλή διαίσθηση για αυτο το ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Bubblenest σε Colisa lalia Rigel Άλλα λαβυρινθόψαρα 19 23-11-09 15:01
αρρωστο colisa lalia smartcdi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 14-07-09 00:09
αναπαραγωγη colisa lalia antonis15 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-05-09 20:37
Colisa lalia σε 30L ?? mafia Άλλα λαβυρινθόψαρα 7 31-08-08 01:52
ασθένεια colisa lalia dim Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 25-10-04 13:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11677 seconds with 13 queries