Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-10, 11:31
Το avatar του χρήστη voulafoufri
voulafoufri Ο χρήστης voulafoufri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: Kαλάβρυτα -Αχαίας
Μηνύματα: 9
Send a message via Skype™ to voulafoufri
Προεπιλογή ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΙΜΝΗΣ!!

Kαλώς σας βρήκα!!
Συχαρητήρια σε όλους εσάς που έχετε φτιάξει αυτές τις φανταστικές λίμνες που είδα στο forum,αλλά και σε όλους εσάς που μπαίνεται στον κόπο να απαντήσεται στις ερωτήσεις μας!!
Θέλω να φτιάξω και εγώ μια μικρή λιμνούλα στον κήπο μου,να βάλω χρυσόψαρα,κόι και φυτά. Θα φτιάξω και ενα καταράκτη αλλά δεν ξερω ποιό ύψος ειναι κατάλληλο για την οξυγόνωση της λίμνης μου.
Εχω φτιάξει ενα σχέδιο και σας το ανεβάζω σε φώτο.
Οι διαστάσεις είναι: μήκος 4.50 , πλάτος 2.00 και το βάθος 1.50 ίσως και 2.00 αν ειναι απαραίτητο λόγω χειμερινών συνθηκών ( έχει κάποιες μέρες που ρίχνει χιόνι εδώ,το υψόμετρο ειναι 700 μέτρα )!
Θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας!
Αυτά γι αρχή...
Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων για τη βοήθεια!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20100520_151908.jpg
Εμφανίσεις:  787
Μέγεθος:  88,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20100520_151759.jpg
Εμφανίσεις:  777
Μέγεθος:  57,2 KB  
__________________
Βούλα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-05-10, 13:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voulafoufri Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλώς σας βρήκα!!
Συχαρητήρια σε όλους εσάς που έχετε φτιάξει αυτές τις φανταστικές λίμνες που είδα στο forum,αλλά και σε όλους εσάς που μπαίνεται στον κόπο να απαντήσεται στις ερωτήσεις μας!!
Θέλω να φτιάξω και εγώ μια μικρή λιμνούλα στον κήπο μου,να βάλω χρυσόψαρα,κόι και φυτά. Θα φτιάξω και ενα καταράκτη αλλά δεν ξερω ποιό ύψος ειναι κατάλληλο για την οξυγόνωση της λίμνης μου.
Εχω φτιάξει ενα σχέδιο και σας το ανεβάζω σε φώτο.
Οι διαστάσεις είναι: μήκος 4.50 , πλάτος 2.00 και το βάθος 1.50 ίσως και 2.00 αν ειναι απαραίτητο λόγω χειμερινών συνθηκών ( έχει κάποιες μέρες που ρίχνει χιόνι εδώ,το υψόμετρο ειναι 700 μέτρα )!
Θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας!
Αυτά γι αρχή...
Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων για τη βοήθεια!!

Γεια σου Βούλα, Καλώς ήλθες!

Μικρή λιμνούλα δεν θα το' λεγα...οι διαστάσεις που δίνεις μιλάνε για μια λίμνη αρκετά μεγάλη, ιδανικότατη για κοι. Κάπου 13,500 λίτρα.

¶μα χιονίζει, σίγουρα πας για μεγάλο βάθος, κάπου στα 1,50 ή και περισσότερο...αναλόγως θερμοκρασιών που επικρατούν εκεί τον χειμώνα. Τα δύο μέτρα βάθος τα θεωρώ λιγάκι υπερβολικά για μεσογειακό κλήμα. Όπως και να' χει, για τέτοιο βάθος θα χρειαστείς οπωσδήποτε τρόπους οξυγόνωσης, μιας και η χρήση του καταρράκτη μπορεί να σε καλύψει μόνο για κάποιο βάθος.

Πώς βλέπεις την ιδέα κατασκευής από μπετόν με bottom drain aeration? Υπάρχει βέβαια και το γνωστό μας liner αλλά προσωπικά δεν μπορώ να το συνιστήσω για μια λίμνη με τόσο βάθος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-10, 13:35
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Κοριτσαρα καλως ορισες στην μεγαλη παρεα μας.δεν θα σου πω τεχνικα πραγματα γιατι δεν ειναι ο τομεας μου αλλα θα σου πω οτι αγαπω καλαβρυτα παρα πολυ!απτα αγαπημενα μερη!καλο διαβασμα,καλο ξεκινημα κ θαθελα πολυ οταν ξαναρθω για σαβκυριακο πανω να την δω απο κοντα τελειωμενη!!!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-10, 13:54
Το avatar του χρήστη voulafoufri
voulafoufri Ο χρήστης voulafoufri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: Kαλάβρυτα -Αχαίας
Μηνύματα: 9
Send a message via Skype™ to voulafoufri
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voulafoufri Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλώς σας βρήκα!!
Συχαρητήρια σε όλους εσάς που έχετε φτιάξει αυτές τις φανταστικές λίμνες που είδα στο forum,αλλά και σε όλους εσάς που μπαίνεται στον κόπο να απαντήσεται στις ερωτήσεις μας!!
Θέλω να φτιάξω και εγώ μια μικρή λιμνούλα στον κήπο μου,να βάλω χρυσόψαρα,κόι και φυτά. Θα φτιάξω και ενα καταράκτη αλλά δεν ξερω ποιό ύψος ειναι κατάλληλο για την οξυγόνωση της λίμνης μου.
Εχω φτιάξει ενα σχέδιο και σας το ανεβάζω σε φώτο.
Οι διαστάσεις είναι: μήκος 4.50 , πλάτος 2.00 και το βάθος 1.50 ίσως και 2.00 αν ειναι απαραίτητο λόγω χειμερινών συνθηκών ( έχει κάποιες μέρες που ρίχνει χιόνι εδώ,το υψόμετρο ειναι 700 μέτρα )!
Θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας!
Αυτά γι αρχή...
Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων για τη βοήθεια!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Βούλα, Καλώς ήλθες!

Μικρή λιμνούλα δεν θα το' λεγα...οι διαστάσεις που δίνεις μιλάνε για μια λίμνη αρκετά μεγάλη, ιδανικότατη για κοι. Κάπου 13,500 λίτρα.

¶μα χιονίζει, σίγουρα πας για μεγάλο βάθος, κάπου στα 1,50 ή και περισσότερο...αναλόγως θερμοκρασιών που επικρατούν εκεί τον χειμώνα. Τα δύο μέτρα βάθος τα θεωρώ λιγάκι υπερβολικά για μεσογειακό κλήμα. Όπως και να' χει, για τέτοιο βάθος θα χρειαστείς οπωσδήποτε τρόπους οξυγόνωσης, μιας και η χρήση του καταρράκτη μπορεί να σε καλύψει μόνο για κάποιο βάθος.

Πώς βλέπεις την ιδέα κατασκευής από μπετόν με bottom drain aeration? Υπάρχει βέβαια και το γνωστό μας liner αλλά προσωπικά δεν μπορώ να το συνιστήσω για μια λίμνη με τόσο βάθος.

Σε ευχαριστώ για το καλοσώρισμα!
Αν το βάθος ειναι 1.70 θα έχω πάλι πρόβλημα οξυγόνωσης;
Οσο για την κατασκευή απο μπετόν δεν την σκέφτομαι γιατι το σπίτι δεν ειναι δικό μου,μένω με ενοίκιο.Δεν ξέρω αν ειναι ποιό οικονομική λύση το τσιμέντο!!

Βέβαια για να πώ την αλήθεια φοβάμαι λίγο για ολη αυτήν την κατασκευή γιατι είναι κάτι που δεν γνωρίζω.

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnbaz Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσαρα καλως ορισες στην μεγαλη παρεα μας.δεν θα σου πω τεχνικα πραγματα γιατι δεν ειναι ο τομεας μου αλλα θα σου πω οτι αγαπω καλαβρυτα παρα πολυ!απτα αγαπημενα μερη!καλο διαβασμα,καλο ξεκινημα κ θαθελα πολυ οταν ξαναρθω για σαβκυριακο πανω να την δω απο κοντα τελειωμενη!!!



-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnbaz Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσαρα καλως ορισες στην μεγαλη παρεα μας.δεν θα σου πω τεχνικα πραγματα γιατι δεν ειναι ο τομεας μου αλλα θα σου πω οτι αγαπω καλαβρυτα παρα πολυ!απτα αγαπημενα μερη!καλο διαβασμα,καλο ξεκινημα κ θαθελα πολυ οταν ξαναρθω για σαβκυριακο πανω να την δω απο κοντα τελειωμενη!!!

Σε ευχαριστώ για το καλοσώρισμα!
Ναι είναι ωραία εδώ και μακάρι να καταφέρω να την φτιάξω και βέβαια να
έρθεις για καφέ δίπλα στη λίμνη!
__________________
Βούλα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη voulafoufri : 26-05-10 στις 13:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-10, 13:59
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Καλώς όρισε και από εμένα.

Θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς. Σε σπίτι που δεν είναι δικό σου να φτιάξεις μια τέτοια λίμνη???????????? Δεν μιλάμε για κάτι μικρό και ανέξοδο. Μέχρι να ολοκληρωθεί μια τέτοια λίμνη ο χρόνος και το χρήμα είναι τεράστια!

Αν επιμένεις όμως εδώ ήμαστε να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειασθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-10, 14:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλως ηρθες!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-10, 14:28
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Σου εύχομαι καλή επιτυχία με τη λίμνη σου, μακάρι να το βάλουμε στόχο όσοι θέλουμε μια λίμνη και να καταφέρουμε να την φτιάξουμε! Καλή συνέχεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-05-10, 15:14
Το avatar του χρήστη voulafoufri
voulafoufri Ο χρήστης voulafoufri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: Kαλάβρυτα -Αχαίας
Μηνύματα: 9
Send a message via Skype™ to voulafoufri
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς όρισε και από εμένα.

Θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς. Σε σπίτι που δεν είναι δικό σου να φτιάξεις μια τέτοια λίμνη???????????? Δεν μιλάμε για κάτι μικρό και ανέξοδο. Μέχρι να ολοκληρωθεί μια τέτοια λίμνη ο χρόνος και το χρήμα είναι τεράστια!

Αν επιμένεις όμως εδώ ήμαστε να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειασθείς.

Σε ευχαριστώ!!
Εχεις δίκιο ,αλλα ουδέν μονιμότερο του προσωρινού!
Αν περιμένω να παω στο σπίτι μου για να φτιάξω λίμνη ,μάλλον δεν θα την φτιάξω ποτέ!! Ενας λόγος που θέλω να φτιάξω λίμνη είναι γιατί ζήλεψα ( με την καλή έννοια βέβαια) την δικιά σου!
Θα ξεκινήσω σιγά σιγά και βλέπουμε!
Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σου.
1.70 βάθος θα χρειαστεί οξυγόνωση;Να σταματήσω στο 1.50 μέτρο ;

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες!!!

Ευχαριστώ!!

-------------------------
Ευχαριστώ!!
__________________
Βούλα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη voulafoufri : 26-05-10 στις 15:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-05-10, 15:18
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Απο λιμνες ειμαι ασχετος αλλα ειδα την λιμνη του αδερφου μου στην Γερμανια ειναι 1,30 στο κεντρο της απο 1,20 και πανω εισαι οκ με το κρυο και το χιονι φτανει να μην αφησεις να παγωσει η επιφανεια τα υπολοιπα απο τους ειδικούς

Και εγω στο σκάψιμο είμαι
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-05-10, 16:00
Το avatar του χρήστη voulafoufri
voulafoufri Ο χρήστης voulafoufri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: Kαλάβρυτα -Αχαίας
Μηνύματα: 9
Send a message via Skype™ to voulafoufri
Προεπιλογή

Τότε θα είμαι μιά χαρά εγώ με το 1.50 μέτρο.
Οκ,ευχαριστώ Γιάννη!
__________________
Βούλα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-05-10, 16:03
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς όρισε και από εμένα.

Θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς. Σε σπίτι που δεν είναι δικό σου να φτιάξεις μια τέτοια λίμνη???????????? Δεν μιλάμε για κάτι μικρό και ανέξοδο. Μέχρι να ολοκληρωθεί μια τέτοια λίμνη ο χρόνος και το χρήμα είναι τεράστια!

Αν επιμένεις όμως εδώ ήμαστε να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειασθείς.
+1000
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-05-10, 16:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς όρισε και από εμένα.

Θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς. Σε σπίτι που δεν είναι δικό σου να φτιάξεις μια τέτοια λίμνη???????????? Δεν μιλάμε για κάτι μικρό και ανέξοδο. Μέχρι να ολοκληρωθεί μια τέτοια λίμνη ο χρόνος και το χρήμα είναι τεράστια!

Αν επιμένεις όμως εδώ ήμαστε να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειασθείς.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
+1000
Συμφωνώ με τη λογική του Γιάννου, ότι μια τέτοια λίμνη θα κοστίσει αρκετά.
Εντούτοις όμως αφού έχεις επιλέξει ήδη το λάινερ σαν υλικό κατασκευής, όλος ο εξοπλισμός και υλικά μπορεί να μεταφερθούν αργότερα και στον μετέπειτα χώρο σου. (αντλίες, bottom drain aeration, λάινερ, αεραντλίες, φίλτρα, φυτά, ψάρια κ.λ.π.). Θα χάσεις όμως αμέτρητες ώρες εργασίας - συντήρησης και όλα πάλι απ' την αρχή...!

Το μπετόν το ξεχνάμε για την ώρα. Πρέπει όμως να επενδύσεις σε καλής ποιότητας λάινερ. Υπάρχουν πολλές ποιότητες, μην ξεγελαστείς στις τεράστιες διαφορές της τιμής. Να ξέρεις ότι σε αυτό το υλικό λέγεται ότι "το ακριβό είναι το καλό". Εκπτώσεις σε αυτό το θέμα δεν γίνονται για τόσο μεγάλες λίμνες, γιατί τυχόν απώλειες πληρώνονται με χρόνο και χρήμα σε συνεχόμενη βάση.

Δεν είναι πρόβλημα η οξυγόνωση μιας λίμνης με τόσο βάθος, γιατί υπάρχουν πολλοί τρόποι να το επιλύσουμε αυτό. Υπάρχουν αεραντλίες βυθού, air diffusers, bottom drain με συνδιασμό με το air diffuser, όλα αναλόγως βαλαντίου... Υπάρχουν βέβαια και οι λύσεις diy.

Το 1.50 βάθος είναι αρκετό.

Δε σε ρώτησα πιο πριν...πόσα είσαι έτοιμη να επενδύσεις σε μια τέτοια λίμνη?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-05-10, 17:39
Το avatar του χρήστη voulafoufri
voulafoufri Ο χρήστης voulafoufri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: Kαλάβρυτα -Αχαίας
Μηνύματα: 9
Send a message via Skype™ to voulafoufri
Προεπιλογή

Εχω σκεφτεί την μεταφορά του εξοπλισμού,αν μετακομίσω.
Χρόνο έχω και δεν βιάζομε για να την τελειώσω.
Το ποσό δεν το ξέρω,μάλλον εσεις που ξέρετε απο λιμνες μπορείτε να μου δώσετε μια ιδέα πόσο μπορεί να μου στοιχίσει!
-------------------------
__________________
Βούλα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη voulafoufri : 26-05-10 στις 17:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-05-10, 21:55
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voulafoufri Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω σκεφτεί την μεταφορά του εξοπλισμού,αν μετακομίσω.
Χρόνο έχω και δεν βιάζομε για να την τελειώσω.
Το ποσό δεν το ξέρω,μάλλον εσεις που ξέρετε απο λιμνες μπορείτε να μου δώσετε μια ιδέα πόσο μπορεί να μου στοιχίσει!
-------------------------
Καλως ηρθες κι'απο μενα Βουλα......
το ποσο θα στοιχισει εξαρταται απο το ποσα εισαι διαθετημενη να ριξεις για να γινει μια σωστη και ολοκληρωμενη δουλεια.

Εξω στην αγορα υπαρχουν παρα πολλα προιοντα ειδικα για λιμνες...
αντλιες, φιλτρα, λαινερ κλπ, κλπ....
Δεν ειναι ομως ολα τα ιδια!!

Παντος, υποψην οτι....το ακριβο, ειναι σχεδον παντοτε και το πιο φθηνο

Εισαι σιγουρη οτι θελεις να βαλεις κοι με χρυσοψαρα??

Εαν η λιμνη που θα φτιαξεις ειναι γυρω στα 14000 λιτρα εγω θα ελεγα να βαλεις μονο κοι
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-05-10, 21:58
ronis Ο χρήστης ronis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2010
Περιοχή: limassol
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή καλως την Βουλα

ριχε μια ματια στις λιμνες που εχω κανει .... και τα λεμε... ρονης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-05-10, 00:17
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Καλός ηρθες καταρχήν.

1 άδεια από των ιδιοκτήτη του ακινήτου έχεις πάρει?
2 μην την φτιάξεις.
3 αν κανείς κάτι κάνε μια μικρή λίμνη για χρυσόψαρα.
4 επένδυσε σε διακοσμήσει του χώρου με ωραία φυτά και όχι τόσο πολύ στην λίμνη.
5 γενικά σε ένα σπίτι που νοικιάζουμε δεν αξίζει . θα σου πρότεινα να κανείς μια μικρή λιμνούλα με liner και να βάλεις χρυσόψαρα.

6 ποσά χρονιά συμβόλαιο έχεις. Δεν το λέω να το ποστάρεις σώνει και καλά απλά να κάτσεις να αναρωτηθείς ότι ίσως μετά την συγκεκριμένη διάρκεια να σε πει ο ιδιοκτήτης να αδειάσεις το σπίτι.

Αν παρόλα αυτά μπορείς και εξακολουθείς να θέλεις να κανείς μεγάλη λίμνη εδώ είμαστε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-05-10, 08:10
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Έχεις σκεφτεί για ένα ενυδρείο στο σπίτι σου? Η μια προκατασκευασμένη μικρή λίμνη με ένα έτοιμο φίλτρο?

Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τη θέλεις να φτιάξεις. Θες μια λίμνη που να σου προσφέρει φυσικότητα η μια λίμνη με μεγάλα ΚΟΙ. Μια λίμνη με μεγάλα ΚΟΙ χρειάζεται περισσότερο εξοπλισμό και η κατανάλωση σε ηλεκτρικό είναι μεγαλύτεροι. Επιπλέον εξοπλισμός εκτός από την αντλία νερού είναι η αντλία αέρα και U.V που εγώ δεν έχω στην λίμνη μου. Την δουλεία της U.V την κάνουν τα φυτά μου. Κάτι άλλο που είναι σημαντικό είναι η τροφή. Μια (κατάλληλη) τροφή για ΚΟΙ που να μεγαλώνουν εύκολα και να μην λερώνει το νερό (σχετικό είναι αυτό) είναι 45 εύρο τα 4 λίτρα!

Δεν είμαι αντίθετος στον συνδυασμό ΚΟΙ και χρυσόψαρων. Όλα είναι θέμα χώρου και γούστου. Τα μεγάλα ΚΟΙ μπορούν να φθάσουν μέχρι ναι 80-100 εκατοστά ενώ τα χρυσόψαρα μέχρι 25-30 εκατοστά (έχω 4)! Μπορείς να συνδυάσεις την φυσικότητα και τα μεγάλα ΚΟΙ αλλά τότε μιλάμε για μεγαλύτερες διαστάσεις λίμνης.
Αν δηλαδή έχεις μια λίμνη 20 κυβικών και τα 5 κυβικά είναι καλυμμένα με φυτά τότε έχεις καθαρό χώρο για ΚΟΙ 15 κυβικών.

Το βάθος 1,20 είναι μια χαρά. Τα νερό που κινείτε στην επιφάνεια δύσκολα παγώνει.
Ούτε σε ακριβό λάινερ θα σου πρότεινα να πάς. Ότι και να κάνεις τώρα θα είναι προσωρινό και πίστεψε με το ξήλωμα θα είναι οδυνηρό.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-05-10, 08:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Βρε παιδιά, η κοπελιά εδώ εκφράστηκε ότι θέλει λίμνη. Γιατί αποθαρρήνετε το κορίτσι? Καλά, δεν σας έχει τύχει να ακούσετε απλούς πολίτες που ενοικιάζουν το ίδιο σπίτι για πολλά-πολλά χρόνια? Γιατί δηλαδή πρέπει σώνει και καλά να μην μπορούν να εκδηλώσουν την αγάπη τους για τη λίμνη?

Γιάννο, εσύ ο ίδιος έχεις πει ότι έχεις ξεσηκώσει τη λίμνη σου πολλές φορές, λόγω κάποιων τρυπών που υπήρχαν στο λάινερ. Και οι λοιποί λιμνόφιλοι συμπεριλαμβανονένου και εμού πότε έχουν κάτσει ήσυχοι χωρίς δραστηριότητα στη λίμνη? Μήπως δεν χαιρόμαστε την κάθε μια δραστηριότητα μας ξεχωριστά, όσο κόπο και μόχθο και αν μας κόστησε? Ποιά η διαφορά να μετακινηθεί ο εξοπλισμός κάπου αλλού?

Συμβουλεύω τη φίλη να το σκεφτεί καλά και ότι αποφασίσει, θα πρέπει να μπορεί να μετακινηθεί όποτε αυτή έχει την δυνατότητα να πάει στο δικό της σπίτι. Καλό λάινερ πρώτα απ' όλα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-05-10, 10:51
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

3 φορές έχω ξεσηκώσει την λίμνη από τρύπες στο λάινερ…….αλλά δεν το ευχαριστήθηκα καθόλου! Και η αιτία δεν ήτανε η ποιότητα του λάινερ αλλά το αιχμηρό χαλίκι που είχα μέσα στις γλάστρες με τα νούφαρα. Όταν έμπαινα μέσα να τα κλαδέψω και πατούσα της πέτρες έσκιζα το λάινερ.

Τώρα η απόφαση αν θα την φτιάξει ο όχι είναι καθαρά δική της. Εμείς εδώ ήμαστε να κάνουμε τις εισηγήσεις μας και να μοιρασθούμε τις εμπειρίες μας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-05-10, 11:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
3 φορές έχω ξεσηκώσει την λίμνη από τρύπες στο λάινερ…….αλλά δεν το ευχαριστήθηκα καθόλου! Και η αιτία δεν ήτανε η ποιότητα του λάινερ αλλά το αιχμηρό χαλίκι που είχα μέσα στις γλάστρες με τα νούφαρα. Όταν έμπαινα μέσα να τα κλαδέψω και πατούσα της πέτρες έσκιζα το λάινερ.
Πολύ καλή η επισήμανση σου Γιάννο. Υπάρχουν λάινερς που ούτε κατά διάνεια μπορεί να συμβεί αυτό...! Ακόμα και με ένα πολύ αιχμυρό αντικείμενο είναι πολύ δύσκολο να το τρυπήσεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα η απόφαση αν θα την φτιάξει ο όχι είναι καθαρά δική της. Εμείς εδώ ήμαστε να κάνουμε τις εισηγήσεις μας και να μοιρασθούμε τις εμπειρίες μας.
Αυτό ακριβώς...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-05-10, 13:04
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλή η επισήμανση σου Γιάννο. Υπάρχουν λάινερς που ούτε κατά διάνεια μπορεί να συμβεί αυτό...! Ακόμα και με ένα πολύ αιχμυρό αντικείμενο είναι πολύ δύσκολο να το τρυπήσεις.
.
Σίγουρα θα υπάρχουν, όπως υπάρχουν και τανκς (στρατιωτικά) που δεν τα διαπερνά ούτε η σφαίρα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-05-10, 15:15
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voulafoufri Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ιδιοκτητης, χαρά που κάνει με τέτοια σχεδια!!
Μενω 11 χρονια εδώ ,αλλά δεν ξέρω ακόμα πόσα και αυτό μάλλον εξαρτάται απο μένα!
Λουλούδια έχω πάρα πολλά!!
Αλλα ειναι ενδιαφέρουσα η πρόταση σου να βάλω μόνο χρυσόψαρα και σε ευχαριστώ!
Μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω!
Βούλα, με χρυσόψαρα μπορείς να κατασκευάσεις κάτι σε μικρότερη "έκδοση".
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-05-10, 16:51
Το avatar του χρήστη voulafoufri
voulafoufri Ο χρήστης voulafoufri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: Kαλάβρυτα -Αχαίας
Μηνύματα: 9
Send a message via Skype™ to voulafoufri
Προεπιλογή

Πόσο μικρότερη η λίμνη Βασίλη;
-------------------------
Αntoni ,Antro,Pouritane σας ευχαριστώ για το καλοσώρισμα και για τις προτάσεις σας.
Γιάννο,μου έδωσες κάποια ίδεα για τα κόι,και γι΄αυτό λέω να ασχοληθώ με χρυσόψαρα.Νομίζω οτι είναι μια μέση λύση.
Λίμνη με ψάρια και φυτά, αλλά χωρίς μεγάλη επένδυση!
Οσο για το ενυδρείο,πιστεύω οτι δεν έχει τη χάρη της λίμνης!

Αφου διάβασα τις παρατηρήσεις σας,σκέφτηκα να σκάψω τη λίμνη όπως την έχω σχεδιάσει ή ίσως και λίγο μικρότερη,να χρησιμοποιήσω λάινερ,να αγοράσω φίλτρο (γιατί δεν ξερω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω φυτά για να φιλτράρουν το νερό) και αντλία να ανεβάζει το νερό σε εναν καταράκτη,και για αρχή να βάλω χρυσόψαρα.
Οκ;
__________________
Βούλα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη voulafoufri : 28-05-10 στις 16:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-05-10, 17:37
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα θα υπάρχουν, όπως υπάρχουν και τανκς (στρατιωτικά) που δεν τα διαπερνά ούτε η σφαίρα!!!
Το πιο ανθεκτικο λαινερ ειναι το πολυαιθυλενιο HDPE αλλα το κακο με αυτο το λαινερ ειναι οτι δεν ειναι ευλυγιστο οπως τα συνηθισμενα που εχει σαν αποτελεσμα σε λιμνες με περιτεχνα σχηματα να ειναι πολυ δυσκολη η τοποθετηση του εκτος αν το τοποθετησει ειδικος αφου εκει που πρεπει να δωσει σχημα πρεπει να γινουν ειδικα κοψιματα.
Τοποθετειτε μονοκοματο και ειναι παρα πολυ καλο ειδικα για λιμνες με τετραγωνο η ορθογωνιο σχημα.......

Απο τα μαλακά ειδη λαινερ το κορυφαιο ειναι το EPDM που ομως ειναι πανακριβο!!!
Φυσικα υπαρχουν και αλλα ειδη λαινερ που ειναι πιο φθηνα απο τα πιο πανω.

Οπως και να εχει το πραμα αυτο που πρεπει να προσεξουμε ιδιαιτερα ειναι το λαινερ οποιο κι'αν ειναι αυτο που θα παρουμε περαν της συμβατοτητας το παχος του να ειναι τουλαχιστον 1 χιλ. ΠΟΤΕ ΠΙΟ ΚΑΤΩ γιατι τοτε...ξερετε...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-08-10, 12:10
Το avatar του χρήστη voulafoufri
voulafoufri Ο χρήστης voulafoufri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: Kαλάβρυτα -Αχαίας
Μηνύματα: 9
Send a message via Skype™ to voulafoufri
Προεπιλογή Επιτέλους ξεκίνησα!!

Γειά σας και πάλι,
Αυτές τις μέρες,ξεκίνησα την εκσαφή της λίμνης μου,για χρυσόψαρα και φυτά!
Το τελικό μέγεθος ειναι 3.50 x2.00 και βάθος 1.30 μέτρα!
Δεν έχουν τελειώσει ακόμα οι λεπτομέριες στα σκαψίματα,αλλά δεν βιαζομαι.
Θα προσπαθήσω να το κάνω όσο μπορώ λείο και μετά θα το περάσω με τσιμέντο και άμμο,πεταχτό όπως λένε οι μάστορες.
Γύρω γύρω, λέω να βάλω τουβλάκι και να πέσει πάνω το liner.
Θα ήθελα να μου πείτε: Ποιό πρέπει να ειναι το υψος και το πλάτος του καταράκτη, ανάλογα με τις διαστάσεις της λίμνης;
Σε ότι αφορά αντλίες και φίλτρα επειδή είμαι άσχετη θα σας παρακαλούσα να μου πείτε τι θα πρέπει να αγοράσω.

Σας ανεβάζω φώτο και θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας!

Θα ήθελα να σας πω ότι έχω στον κήπο μου Calles άσπρες,που κάνουν για τις λίμνες και αντέχουν και στο βαρύ χειμώνα,δηλαδή αν κάνει πολύ πάγο και τις χαλάσει, ξαναπετάνε την άνοιξη!
Αν κάποιος θέλει,πολύ ευχαρίστως να του στείλω!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20100822_112156.jpg
Εμφανίσεις:  904
Μέγεθος:  146,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20100822_112838.jpg
Εμφανίσεις:  753
Μέγεθος:  109,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20100525_190138.jpg
Εμφανίσεις:  546
Μέγεθος:  54,4 KB  
__________________
Βούλα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-08-10, 12:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voulafoufri Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας και πάλι,
Αυτές τις μέρες,ξεκίνησα την εκσαφή της λίμνης μου,για χρυσόψαρα και φυτά!
Το τελικό μέγεθος ειναι 3.50 x2.00 και βάθος 1.30 μέτρα!
Δεν έχουν τελειώσει ακόμα οι λεπτομέριες στα σκαψίματα,αλλά δεν βιαζομαι.
Θα προσπαθήσω να το κάνω όσο μπορώ λείο και μετά θα το περάσω με τσιμέντο και άμμο,πεταχτό όπως λένε οι μάστορες.
Γύρω γύρω, λέω να βάλω τουβλάκι και να πέσει πάνω το liner.
Θα ήθελα να μου πείτε: Ποιό πρέπει να ειναι το υψος και το πλάτος του καταράκτη, ανάλογα με τις διαστάσεις της λίμνης;
Σε ότι αφορά αντλίες και φίλτρα επειδή είμαι άσχετη θα σας παρακαλούσα να μου πείτε τι θα πρέπει να αγοράσω.

Σας ανεβάζω φώτο και θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας!

Θα ήθελα να σας πω ότι έχω στον κήπο μου Calles άσπρες,που κάνουν για τις λίμνες και αντέχουν και στο βαρύ χειμώνα,δηλαδή αν κάνει πολύ πάγο και τις χαλάσει, ξαναπετάνε την άνοιξη!
Αν κάποιος θέλει,πολύ ευχαρίστως να του στείλω!
Kαλημέρα Βούλα,
Πολύ καλή η απόφαση σου να διατηρήσεις τελικά χρυσόψαρα, αφού θέλεις φυτά στη λίμνη σου.

Είναι ομολογουμένως πολύ δύσκολο να υπολογήσουμε τα λίτρα και κατ' επέκταση τον απαιτούμενο εξοπλισμό με αυτά που μας έχεις δώσει. Αν μπορείς να δώσεις τις διαστάσεις του βαθύτερου σημείου και τις διαστάσεις της άνω βαθμίδας θα μας βοηθήσεις ώστε να υπολογίσουμε πλησιέστερα τον γενικό όγκο της λίμνης σου.

Είναι όμολογουμένως πολύ καλή αρχή με τα λίτρα που αφιερώνεις. Μην βιάζεσαι, αργά και σταθερά.

Ναι, περιμετρικά είναι καλύτερα να γίνει κτιστό τούβλομε χρήση μπετόν για να είναι μια σταθερή κατασκευή. Το σημείο αυτό θα πρέπει να είναι λιγάκι πιο ψηλό από την στάθμη του νερού. Από πάνω θα πρέπει να τοποθετήσεις το λάινερ σου, θα πρέπει να γεμίσεις με νερό ώστε να τεντώσει και να τραβίξει η λίμνη όσο υλικό θέλει και αμέσως μετά το στεραιώνεις περιμετρικά της λίμνης.

Απότην εκσκαφή σου φαίνεται ότι το χώμα είναι πετρώδες με κοφτερές επιφάνειες.Θα πρέπει να καλύψεις με άμο τα σημεία της βάσης και περιμετρικά έτσι ώστε η πίεση που θα ασκήσει το νερό στο λάινερ να μην του τρυπήσει με τις πέτρες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-08-10, 16:36
Το avatar του χρήστη voulafoufri
voulafoufri Ο χρήστης voulafoufri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: Kαλάβρυτα -Αχαίας
Μηνύματα: 9
Send a message via Skype™ to voulafoufri
Προεπιλογή

Λοιπόν,το βάθος συνολικά ειναι 1.30 μ.περίπου,(γιατί ακόμα δεν έχουν καθίσει τα χώματα για να μετρήσω ακριβώς).
Στο 1.00 μέτρο ύψος ,έχω φτιάξει ενα ράφι γύρω από τις 3 πλευρές,με φάρδος 0.35 πόντους!
Στήν τέταρτη πλευρά,εκεί που θα πέφτει ο καταράκτης, θα τελειώσω ένα σκαλί στους 0.50 ύψος,1.00 μ.φάρδος χ 1.00 πλάτος,και θα βάλω πέτρες για να χτυπάει το νερό που θα πέφτει απο τον καταράκτη,για να μην χτυπάει πάνω στο liner και το φθείρει με τον καιρό!
Σωστά μέχρι εδώ;
__________________
Βούλα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-08-10, 17:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voulafoufri Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν,το βάθος συνολικά ειναι 1.30 μ.περίπου,(γιατί ακόμα δεν έχουν καθίσει τα χώματα για να μετρήσω ακριβώς).
Στο 1.00 μέτρο ύψος ,έχω φτιάξει ενα ράφι γύρω από τις 3 πλευρές,με φάρδος 0.35 πόντους!
Στήν τέταρτη πλευρά,εκεί που θα πέφτει ο καταράκτης, θα τελειώσω ένα σκαλί στους 0.50 ύψος,1.00 μ.φάρδος χ 1.00 πλάτος,και θα βάλω πέτρες για να χτυπάει το νερό που θα πέφτει απο τον καταράκτη,για να μην χτυπάει πάνω στο liner και το φθείρει με τον καιρό!
Σωστά μέχρι εδώ;
To liner εκτεθημένο μπορεί μόνο ο ήλιος να σου το φθείρει και όχι το νερό. Οπότε δεν είναι ανάγκη να βάλεις οπωσδήποτε πέτρες από κάτω. Αυτό να το κάνεις ώστε το νερό που θα πέφτει από τον καταρράκτη να βρίσκει όσο το δυνατόν περισσότερη επιφάνεια και να οξυγονώνεται.

Ο καταρρακτης σου όσο το δυνατόν κάθετος, έτσι? Αν σου αρέσει και ένα ρυάκι μπορεί να υπάρχει πρώτα ο κάθετος καταρράκτης και μετά (το νερο) να ακολουθεί μια πορεία ένα-δύο μέτρα πριν περάσει ξανάστη λίμνη σου. Το σημείο αυτό του ρυακιού μπορεί να γεμίσει με φυτά όχθης. Μπορείς στο σημείο εισόδου να δημιουργήσεις και μια γέφυρα που θα δώσει "χρώμα" στο ευρύτερο χώρο.

Σκάψε και ετοίμασε εντελώς το χώρο, ανέβασε μια τελική φώτο του έργου και συνεχίζουμε...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-08-10, 10:08
Το avatar του χρήστη voulafoufri
voulafoufri Ο χρήστης voulafoufri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: Kαλάβρυτα -Αχαίας
Μηνύματα: 9
Send a message via Skype™ to voulafoufri
Προεπιλογή

Οκ,σε ευχαριστώ για τις συμβουλές ! Θα συνεχίσω τις εργασίες και τα ξαναλέμε!
__________________
Βούλα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-08-10, 21:43
Το avatar του χρήστη themosb
themosb Ο χρήστης themosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: naxos
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

καλη αρχη καλη δυναμη
__________________
KEEP SWIMMING

ΠΩΛΕΙΤΑΙ liner 7x5.5 ΑΘΙΚΤΟ


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη λιμνης με ηλιακη ενεργεια Yiannis59 Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 46 16-08-16 12:53
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΙΜΝΗΣ(συμβουλες) apolonistis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 76 13-10-09 23:09
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΙΜΝΗΣ Serifis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 29-09-09 12:12
ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΛΙΜΝΗΣ kwstas_original Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 14 19-09-09 15:39
Απωρια για την κατασκευη λιμνης slk200gr Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 7 24-08-09 21:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13453 seconds with 14 queries