Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-04-09, 13:46
Το avatar του χρήστη apolonistis
apolonistis Ο χρήστης apolonistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2009
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

Ηρεμηστε ρε παιδια,,,,,τι εχετε να χωρισετε..
__________________
i love my fish..!

Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-04-09, 13:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ηρεμοι ειμαστε..και τιποτα δεν εχουμε να χωρισουμε..αλλα πρεπει και να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-04-09, 16:40
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ο φίλος apolonistis θα επισκεφτεί τον χώρο της λίμνης την ερχόμενη Παρασκευή. ¶ρα είναι αδύνατον μέχρι τότε να υπολογίσουμε τα λίτρα. Όπως και να έχει, επισυνάπτω όπως έχω υποσχεθεί σχεδιαγράμματα υπολογισμού των λίτρων μιας τέτοιου σχήματος λίμνης, όπως του φίλου apolonistis. Θέλει λίγη φαντασία και απλή εφαρμογή αριθμών.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sxima1.jpg
Εμφανίσεις:  282
Μέγεθος:  23,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sxima2.jpg
Εμφανίσεις:  306
Μέγεθος:  33,3 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-04-09, 20:04
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Επειδή το θέμα ήταν να υπολογίσει στο περίπου τα λίτρα του και το κάναμε να μην χάσουμε ούτε λίτρο θα πω και Εγώ με τα λίγα μαθηματικά που ξερώ γιατί είχα αντιρρήσεις ότι με των τρόπο αυτό των 2 κύκλων και τραπεζιών Κτλ δε γίνετε.
οπός είπα δεν έχουμε 2 κύκλους αλλά καμπύλες κάτι που αυτόματα καταργεί των συγκεκριμένο τύπο

Βάζω 2 εικόνες η πρώτη έχει να κάνει με το ποσό μοιάζει η φωτογραφία του φίλου με την κατασκευασμένη εικόνα την δική μου.
και στην δεύτερη θα προσπαθήσω να δείξω βάζοντας 2 κύκλους να δείτε ποσά κενά μένουν λόγω του ότι δεν έχουμε να κάνουμε με κύκλους.

έχουμε καμπύλες και όχι κύκλους

Με κόκκινο μαρκάρισμα δείχνω τα κενά που θα μείνουν αριστερά μπρος και πίσω από τους κύκλους.
θα δείτε ότι και ο υπόλοιπος χώρος που μένει δεν έχει σχέση με τραπέζιο.

Τα μαθηματικά δημοτικού η λυκείου πάντως μας επιτρέπουν να κάνουμε πράξεις συμφωνά με ένα τύπο . Αν θέλουμε να κάνουμε κάποιες πράξεις αντικαθιστάμε τα σύμβολα του τύπου με νούμερα.
Των τρόπο μπορούμε ανετότατα πάντα με πλασματικά νούμερα να των δείξουμε αν θέλουμε σε κάποιον πώς να το λύση έτσι ώστε όταν αυτός θέληση να βάλει αργότερα τα δικά του σωστά νούμερα να ξερει θα το κανει.

Δε θέλω να σχολιάσω τα παραπάνω γιατί όπως έχω πει δεν κραταιό κακία σε κανένα σήμερα μπορεί να κοντραριστώ με κάποιον και αύριο να κάτσω να των βοηθήσω αν μπορώ σε κάτι.

Συμφωνά με της εικόνες του inthepond και των τύπο που έβαλε.
αν πω ότι ο συγκεκριμένος τύπος είναι για άλλο πράμα θα φταίω Εγώ??????
Και ότι δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να εφαρμοστή στην συγκεκριμένη λίμνη λόγω του ότι το σχήμα το ένα με το άλλο έχουν τεραστία διαφορά η μάλλον καμιά σχέση!!!????


φιλικά πάντα Βασίλης
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2 kykloi_1.jpg
Εμφανίσεις:  306
Μέγεθος:  67,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2 kykloi_2.jpg
Εμφανίσεις:  300
Μέγεθος:  59,9 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-04-09, 20:19
Το avatar του χρήστη apolonistis
apolonistis Ο χρήστης apolonistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2009
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

εχω να πω eνα μεγαλο ευχαριστω σε σους απαντησαν στο θεμα μου και κυριως στους in the pond,pouritanos...με βοηθησατε πολυ..!!
__________________
i love my fish..!

Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-04-09, 20:25
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Μονο που στην πρωτη φωτο ξεχασες να βαλεις και το αμαξακι Βασιλη..

Λοιπον, πολυ σωστος με τις εικονες που ανεβασες, υπαρχει τροπος να μετρηθει η οποιαδηποτε λιμνη με την μεθοδο της προσθαφαιρεσης.
Δυσκολο να το εξηγησεις γραφωντας, πολυ ευκολο απο κοντα.

Ας μην ξεχναμε οτι θα υπαρχουν και καποιου ειδους επιπεδα και ραφια μεσα σε μια λιμνη ετσι??
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 27-04-09, 20:31
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apolonistis Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω να πω eνα μεγαλο ευχαριστω σε σους απαντησαν στο θεμα μου και κυριως στους in the pond,pouritanos...με βοηθησατε πολυ..!!
που σου καναμε το θεμα σου τρικολορε
μετα αποα οσα ακουσες καταλαβες φυσικα οτι θα παρεις ενα μπουκαλι 2 λιτρων με κοκα κολα θα την πιεις και μετα θα το γεμιζεις νερο και θα το αδειαζεις στη λιμνη ετσι θα βρεις ποσο νερο θα εχεις με μικρες αποκλυσεις φυσικα θα πρεπει να το κανεις βραδυ για να μην εχεις μεγαλες εξατμησεις λογου ηλιου και ζεστας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 27-04-09, 22:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονο που στην πρωτη φωτο ξεχασες να βαλεις και το αμαξακι Βασιλη..

Λοιπον, πολυ σωστος με τις εικονες που ανεβασες, υπαρχει τροπος να μετρηθει η οποιαδηποτε λιμνη με την μεθοδο της προσθαφαιρεσης.
Δυσκολο να το εξηγησεις γραφωντας, πολυ ευκολο απο κοντα.

Ας μην ξεχναμε οτι θα υπαρχουν και καποιου ειδους επιπεδα και ραφια μεσα σε μια λιμνη ετσι??
Σωστός ¶ντρο, Το κάθε επίπεδο βέβαια μετράται ξεχωριστά. Απλά στο τέλος προσθέτουμε το κάθε αποτέλεσμα για να βρούμε τον συνολικό όγκο.

Φίλε Πουριτανέ, η φωτογραφία που έχει ανεβάσει ο φίλος apolonistis, παρουσιάζει σε προοπτική μορφή το σχήμα της λίμνης του. Αντιθέτως εσύ έχεις παρουσιάσει το σχήμα σαν απλή κάτοψη. Υπό κανονικές συνθήκες οι κύκλοι που έχεις εγκαταστήσει στο σχήμα θα έπρεπε να είχαν σαν οβάλ σχήμα, γιατί έτσι παρουσιάζονται σε προοπτική παρουσίαση. Μην επιμένεις και σε αυτό, γιατί είναι η δουλειά μου και η σπουδή μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
που σου καναμε το θεμα σου τρικολορε
μετα αποα οσα ακουσες καταλαβες φυσικα οτι θα παρεις ενα μπουκαλι 2 λιτρων με κοκα κολα θα την πιεις και μετα θα το γεμιζεις νερο και θα το αδειαζεις στη λιμνη ετσι θα βρεις ποσο νερο θα εχεις με μικρες αποκλυσεις φυσικα θα πρεπει να το κανεις βραδυ για να μην εχεις μεγαλες εξατμησεις λογου ηλιου και ζεστας
...και βέβαια δεν συμμερίζομαι αυτό, το οποίο πρέπει να ξεπεράσουμε αν θέλουμε να πάμε μπροστά. Από τον σχεδιασμό και μόνο ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζουμε τα λίτρα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-04-09, 22:28
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Γεια σου ρε πουριτανέ με τα γραφικά σου.Να φτιαχνόταν έτσι και οι λίμνες...
Πάντως παιδιά επείδη εγώ πραγματικά δεν είχα καλές σχέσεις με τα μαθηματικά αν είχα τέτοιου σχήματος λίμνη θα πήγαινα στον μετρητή ,χωρίς να αμφισβητώ την ικανότητα κάποιων εδω μέσα για μαθηματική λύση
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-04-09, 22:40
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Πουριτανέ, η φωτογραφία που έχει ανεβάσει ο φίλος apolonistis, παρουσιάζει σε προοπτική μορφή το σχήμα της λίμνης του. Αντιθέτως εσύ έχεις παρουσιάσει το σχήμα σαν απλή κάτοψη. Υπό κανονικές συνθήκες οι κύκλοι που έχεις εγκαταστήσει στο σχήμα θα έπρεπε να είχαν σαν οβάλ σχήμα, γιατί έτσι παρουσιάζονται σε προοπτική παρουσίαση. Μην επιμένεις και σε αυτό, γιατί είναι η δουλειά μου και η σπουδή μου.
.
Φιλε Βασιλη
Αν πιστεύεις ότι είναι οβαλ οι δεν ειναι οβαλ οι ότι οι κύκλοι είναι τροποποιημένοι.
Πάρε ένα διαβήτη και κάρφωσε των πάνω σε μια σβήστρα μετά ακουμπά την πάνω στο τζαμί της οθονης και κάνε την περιστροφή φυσικά υπολόγισε και την μικρή κλίση που έδωσα στο σχήμα για να δώσω βάθος.

σε ένα τρισδιάστατο σχήμα σε ότι στάση περιστροφής και αν το είχα τα κενά είναι κενά. Σε ενα σχεδιαστικο προγραμα με δινατοτιτες περιστροφης κτλ φαίνονται πολλά πράματα από πολλές πλευρές

Δε θα επιμηνο αλλο γιατι ειναι δουλεια σου και το σπουδαζεις κιολας.

Αυτα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου ρε πουριτανέ με τα γραφικά σου.Να φτιαχνόταν έτσι και οι λίμνες...
Πάντως παιδιά επείδη εγώ πραγματικά δεν είχα καλές σχέσεις με τα μαθηματικά αν είχα τέτοιου σχήματος λίμνη θα πήγαινα στον μετρητή ,χωρίς να αμφισβητώ την ικανότητα κάποιων εδω μέσα για μαθηματική λύση
είπαμε στο περίπου να υπολογίσει ο φίλος τα λίτρα και το κάναμε πυθαγόρειο θεώρημα.
ο τρόπος που χρειάζεται να μετρηθεί η λίμνη είναι με διχοτομείς και δε μαζεύετε οπότε ναι όντος ο μετρητής είναι ο ποιο σίγουρος και ο ποιο ξεκούραστος από όλες της πλευρές

κοιτα να ανηξεις κανενα θεμα οπως σου ειπε ο in the pond να κοροιδεψουμε λιγο να δουνε πως παει το εργο ηθελα να πω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 27-04-09, 22:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Εντάξει, δε θα επιμείνω. Η μηχανική σηκώνει τα χέρια ψηλά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-04-09, 22:57
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

κοιτα να ανηξεις κανενα θεμα οπως σου ειπε ο in the pond να κοροιδεψουμε λιγο να δουνε πως παει το εργο ηθελα να πω
Λίγο υπομονή ....Ενα έχω να σου πω φίλτατε πουριτανέ υπάρχει μέριμνα και για skimmer diy. Απλά θέλω να ανοίξω ένα θέμα ολοκληρωμένα
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-05-09, 17:14
Το avatar του χρήστη apolonistis
apolonistis Ο χρήστης apolonistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2009
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 277
Cool

Ιδου,,,,...
: smt033
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα008.jpg
Εμφανίσεις:  376
Μέγεθος:  313,5 KB  
__________________
i love my fish..!

Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 22-05-09, 18:13
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Οποιος μου βρει με ακριβεια το εμβαδο του δινω 1000ευρω ..οσο και καλα μαθηματικα/γεωμετρια/στερεομετρια να ξερει καποιος ...παντα θα υπαρχουν αποκλισεις ....ειτε γιατι καποιου του εφυγε η κορδελα ..ειτε γιατι ειναι απειρος στο ''μετρημα'' ...ειτε ...ειτε ..ειτε ..γενικα μην χανετε την ουσια για ενα δυο λιτρα ..δεν αλλαζουν και πολυ την κατασταση
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-05-09, 08:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποιος μου βρει με ακριβεια το εμβαδο του δινω 1000ευρω ..οσο και καλα μαθηματικα/γεωμετρια/στερεομετρια να ξερει καποιος ...παντα θα υπαρχουν αποκλισεις ....ειτε γιατι καποιου του εφυγε η κορδελα ..ειτε γιατι ειναι απειρος στο ''μετρημα'' ...ειτε ...ειτε ..ειτε ..γενικα μην χανετε την ουσια για ενα δυο λιτρα ..δεν αλλαζουν και πολυ την κατασταση
Φίλε, ο υπολογισμός γίνεται πάντα χοντρικά. Αν χάσεις κάποια λίτρα δεν είναι πρόβλημα. Μεγάλο λάθος να μην γίνει, ώστε να μην καλύπτουν φίλτρο και αντλία. ΠΡΕΠΕΙ όμως να έχεις μια σφαιρική ένδειξη.

Πρώτα σχεδιάζεις και υπολογίζεις χοντρικά το μέγεθος και όγκο νερού, ώστε να κινηθείς ορθά στην επιλογή του εξοπλισμού σου, και μετά μπορείς να βάλεις μετρητή (όπως είπαν τα παιδιά) για να έχεις τον αριθμό των λίτρων ακριβώς.
Πάντα η επιλογή του εξοπλισμού πρέπει να καλύπτει περισσότερο από ότι τα λίτρα μας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-05-09, 10:25
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apolonistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιδου,,,,...
: smt033
Αδελφέ επιτελούς έγινε μπράβο ωραία η λιμνούλα σου.

Τελικά ποσά λίτρα νερό μπορεί να πάρει στο περίπου ?

Βάθος ?

Η αντλία ποσά λίτρα την ώρα δίνει?

Έχει και χώρο για βιολογικό υλικό?

Έβαλες ψαριά μέσα?

Το υλικό που έβαλες (ναύλων θερμοκηπίων) δε το βλέπω καλά . Είναι και εκτεθειμένο κιόλας.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά πάντως
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 23-05-09, 10:41
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

εγω παντως θα δοκιμαζα να κανω την λιμνη μου υπεργεια ..με ωραιες πετρες πχ με επενδυση απο Πλακες Καριστου ..σιγουρα θα ηταν πολυ εντυπωσιακη κατασκευη και σιγουρα θα εκανα ενα ποιο απλο σχημα πχ ορθογωνιο για να χλυτωσωσω απο κοπο κλπ κλπ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-05-09, 23:11
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως θα δοκιμαζα να κανω την λιμνη μου υπεργεια ..με ωραιες πετρες πχ με επενδυση απο Πλακες Καριστου ..σιγουρα θα ηταν πολυ εντυπωσιακη κατασκευη και σιγουρα θα εκανα ενα ποιο απλο σχημα πχ ορθογωνιο για να χλυτωσωσω απο κοπο κλπ κλπ
Αυτό βέβαια προϋποθέτει πολύ καλή κατασκευή από μπετόν, ίσως ίνες fiberglass για μόνωση και όχι λάινερ, πολύ μεγάλο βάθος ώστε να εξισορροπηθούν οι απώλειες της θερμοκρασίας χειμώνα-καλοκαίρι, ένα τεράστιο μέσο φίλτρανσης, πολλά κυβικά λίτρα νερό και έχεις μια πολύ "προχωρημένη" λίμνη για φίλους των ΚΟΙ. Μια τέτοια κατασκευή μπορεί να φαντάζει καλή κατασκευή, αλλά στοιχίζει και ανάλογα πολλά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 24-05-09, 11:00
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό βέβαια προϋποθέτει πολύ καλή κατασκευή από μπετόν, ίσως ίνες fiberglass για μόνωση και όχι λάινερ, πολύ μεγάλο βάθος ώστε να εξισορροπηθούν οι απώλειες της θερμοκρασίας χειμώνα-καλοκαίρι, ένα τεράστιο μέσο φίλτρανσης, πολλά κυβικά λίτρα νερό και έχεις μια πολύ "προχωρημένη" λίμνη για φίλους των ΚΟΙ. Μια τέτοια κατασκευή μπορεί να φαντάζει καλή κατασκευή, αλλά στοιχίζει και ανάλογα πολλά.

...κοιτα στον τομεα τον ψαριων ειμαι αρχαριος ..αλλα οσο αναφορα την κατασκευη τα γραφεις λιγο υπερβολικα σιγουρα ειτε εσωτερικη την κανεις ειτε εξωτερικη εχει καποιο κοστος ..δεν μπορεις εκ 'των προτερον να κρινεις το εναν η το αλλο τροπο απαγορευτικο ..χωρις παρεξηγηση αυτο ειναι θεμα προσωπικο οσον αφορα την οικονομικη επιβαρυνση για μενα μετρα περισσοτερο ο προσωπικος χρονος που θα αφιερωσεις για την συγκεκριμενη κατασκευη παρα η ιδια η κατασκευη ..συνεπως με τακτικη ενημερωση μεσα απο το φορουμ και παραλληλα γενικοτερο ψαξιμο του θεματος ...ισσως ξελαφρωσεις το τελικο προυπολγισμο ..τα εξοδα ομως ειναι εξοδα αλλο ειναι να εχεις 60λιτρο και αλλο μια λιμνη με ΚΟΙ ..και σιγουρα τα εξοδα ξεφευγουν οσον αφορα την συντιριση σε βαθος χρονου ..κατι που δεν υπολγιζει κανεις στην αρχη! ..αυτα σου τα αναφερω γιατι εισουν καπως απολυτος ποιο πανω ..με τι ασχολεισαι αν επιτρέπεται? ποιο ειναι το επαγγελμα σου?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 24-05-09, 16:38
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
...κοιτα στον τομεα τον ψαριων ειμαι αρχαριος ..αλλα οσο αναφορα την κατασκευη τα γραφεις λιγο υπερβολικα σιγουρα ειτε εσωτερικη την κανεις ειτε εξωτερικη εχει καποιο κοστος ..δεν μπορεις εκ 'των προτερον να κρινεις το εναν η το αλλο τροπο απαγορευτικο ..χωρις παρεξηγηση αυτο ειναι θεμα προσωπικο οσον αφορα την οικονομικη επιβαρυνση για μενα μετρα περισσοτερο ο προσωπικος χρονος που θα αφιερωσεις για την συγκεκριμενη κατασκευη παρα η ιδια η κατασκευη ..συνεπως με τακτικη ενημερωση μεσα απο το φορουμ και παραλληλα γενικοτερο ψαξιμο του θεματος ...ισσως ξελαφρωσεις το τελικο προυπολγισμο ..τα εξοδα ομως ειναι εξοδα αλλο ειναι να εχεις 60λιτρο και αλλο μια λιμνη με ΚΟΙ ..και σιγουρα τα εξοδα ξεφευγουν οσον αφορα την συντιριση σε βαθος χρονου ..κατι που δεν υπολγιζει κανεις στην αρχη! ..αυτα σου τα αναφερω γιατι εισουν καπως απολυτος ποιο πανω ..με τι ασχολεισαι αν επιτρέπεται? ποιο ειναι το επαγγελμα σου?
Προς Θεού, ούτε απόλυτος και σίγουρα δεν έχω πει ότι είναι απαγορευτική. Ίσα-ίσα έχω πει ότι στους κύκλους των φίλων των ΚΟΙ είναι "πρέπει" η κατασκευή αυτή. Έχω απλά αναφέρει ότι στοιχίζει πολύ περισσότερα από την γνωστή μέχρι τώρα κατασκευή λίμνης με την πλαστική μεβράνη. Είναι κάτι που γνωρίζω και οφείλω να το αναφέρω. Εκτός από το κόστος, το σίγουρο είναι ότι θα χρονοτριβήσει περισσότερο η δημιουργία αυτής της λίμνης. Αν το σηκώνει η τζέπη σου, σίγουρα να το επιδιώξεις γιατί μια τέτοια σωστή κατασκευή με σωστή υποδομή είναι εξίσου κατάλληλη για να φιλοξενήσει ΚΟΙ.
Πληροφοριακά σου ξαναλέω ότι σε περίπτωση υπέργειας λίμνης για να δεκτεί ΚΟΙ πρέπει να:
1. έχει μίνιμουμ βάθος τα 160εκ.
2. κινηθείς σε τουλάχιστον 15,000 λίτρα
3. aeration bottom drainage οπωσδήποτε με τέτοιο βάθος.
4. ένα τέρας φίλτρανσης με εξίσου δυνατή UV υποστήριξη
και όλα αυτά με την κατασκευή και τα λοιπά σύνεργα θα κοστίσουν τουλάχιστον 3,000-4,000 ευρώ.
Αν τυχόν και δεις κάτι στο διαδίκτυο για μια τέτοια λίμνη με λιγότερες προδιαγραφές από ότι σου έχω αναφέρει στο μπλέ τμήμα του ποστ μου, να με πεις υπερβολικό και απόλυτο.

...τα έξοδα δεν ξεφεύγουν σε καμία περίπτωση στο βάθος χρόνου, εκτός και αν γίνουν λανθασμένες επιλογές με την δημιουργία της λίμνης εξ' αρχής. Κάνε λίμνη και ξανασυζητάμε.

Σου προτείνω όμως να διαβάσεις περισσότερο τι λένε τα ξένα σάιντ για μια τέτοια λίμνη και μετά να με κατηγορείς για υπερβολή και απόλυτη άποψη. Μην σου πω ότι θα φαίνομαι και πολύ μετριοπαθής κιόλας!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 24-05-09, 21:01
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Smile

δηλαδη αν ερθω και κανω στην αυλη σου μια υπεργεια μετα μισα λεφτα απο αυτα που θα δωσεις για μια σκαμενη θα πιστεις? ..καθημερινα επισκεποτομαι 3 με 4 οικοδομες ..τωρα σχετικα με τους μηχανισμους για μενα τους πληρωνεις μια φορα στην αρχη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 24-05-09, 22:10
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη αν ερθω και κανω στην αυλη σου μια υπεργεια μετα μισα λεφτα απο αυτα που θα δωσεις για μια σκαμενη θα πιστεις? ..καθημερινα επισκεποτομαι 3 με 4 οικοδομες ..τωρα σχετικα με τους μηχανισμους για μενα τους πληρωνεις μια φορα στην αρχη
Το κόστος σίγουρα θα ανεβεί σε μια υπέργεια κατασκευή (γνωμη μου), αν υποθέσουμε ότι θα είναι μια κατασκευή από τσιμέντο είτε υπέργεια είτε υπόγεια.
Και αυτό λόγω του ότι στην υπέργεια κατασκευή θα πρέπει να γίνουν ποιο μεγάλα τα τοιχία μια και δεν θα υπάρχει χώμα περιμετρικά στο να δίνει ενισχύσει στην κατασκευή.
Δεύτερον μια και θα έχουμε μεγαλύτερες πιέσεις θα μπουν ακόμα περισσότερα σιδερά.
Ενώ στην υπόγεια λίμνη τα χώματα συγκρατουν την πίεση του νερού προσφέροντας έτσι σταθερότητα στην κατασκευή.
Και τρίτων θα έχουμε μεγαλύτερες απώλειες σε θέμα θερμότητας των χειμώνα σε μια υπέργεια λίμνη (μια και θα απουσιάζει το φαινόμενο της γεωθερμίας).

Αν πούμε ότι και οι 2 τύποι θα γίνουν από λάινερ στην υπόγεια λίμνη απλά θα κουραστούμε είτε με φτυάρι είτε με καμιά φαγάνα να βγάλουμε το χώμα και μετά το λάινερ και τέλος. Στην υπέργεια θα πρέπει να κάνουμε ένα τοιχίο= κόστος σε δομικά υλικά. και μετά να βάλουμε το λάινερ και τέλος.

[Φυσικά όλα αυτά είναι χοντρικά πράματα όσο αφορά στην κατασκευή μιας λίμνης.
Μια και μιλάμε μονό για καλούπωμα χωρίς να αναλύουμε συστήματα φιλτραρίσματος υπερχειλίσεις κτλ.]

Το αν κάποιος θα κάνει μεγάλη η μικρή λίμνη τετράγωνη η στρογγυλή υπόγεια η υπέργεια είναι κύριος θέμα γούστου.

Αν μου αναλύσεις το γιατί θα βγει μια λίμνη υπέργεια στην μισή τιμή θα σε παραδεχτώ αλλιώς θα σε κράξω ..

Φιλικά όλα αυτά αλλά δε μπορώ να ακούω ότι έχει κάποιος τρόπο και γνώση για κάτι και να το κρατάει μυστικό.
Αν δε θέλει κάποιος να πει κάτι στο να βοηθήσει απλά δεν κάνει την αρχή.
Αν το κάνει οφείλει να ολοκληρώσει με ανάλυση και επιχειρήματα .

Περιμένω απάντηση πάνω σε αυτό που είπες. Γιατί είναι κάτι που θα βοηθήσει τους συνχομπιστες στο μέλλον γλυτώνοντας τα μισά λεφτά!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 24-05-09, 22:16
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

νταξ' οκ κραξτε με δεν ασχολουμε αλλο με το θεμα δεν θα κανω ποτε λιμνη οποτε δεν με αφορα και δεν εχω καμια προθεση να πικαρω κανεναν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 24-05-09, 22:27
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
νταξ' οκ κραξτε με δεν ασχολουμε αλλο με το θεμα δεν θα κανω ποτε λιμνη οποτε δεν με αφορα και δεν εχω καμια προθεση να πικαρω κανεναν
φίλε σε ένα φόρουμ μπαίνει κάποιος κύριος να βοηθήσει και να βοηθηθεί και όχι ότι του κατεβεί να γραφεί.
οφείλεις να είσαι σοβαρός όταν λες έχω την γνώση σε κάτι. ¶λλο να πεις έχω ένα σκεπτικό που ίσως μειώσει το κόστος και άλλο έχω την γνώση. όπως και να έχει πρέπει να το αναλύσεις


δε πικάρεις κανένα ούτε έχει κανένας διάθεση να πικάρει των άλλων.
όλοι θεωρώ έχουμε πάνω από όλα σκοπό την αλληλοβοήθεια.

ξανά σκέψου το φίλε μου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 24-05-09, 22:30
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Ρε φιλε εισαι υπευθυνος σε ενα τοπικ δεν σημαινει οτι εισαι και ειδικος ..ειμαι μηχανικος και οσα μου γραφεις μου φαινονται εντελως απλοικα ....γι'αυτο και σου γραφω οτι δεν σχολιαζω οσα λες τεσπα δεν σε παρεξηγω φανταζομαι ουτε και εσυ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 24-05-09, 23:16
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε φιλε εισαι υπευθυνος σε ενα τοπικ δεν σημαινει οτι εισαι και ειδικος ..ειμαι μηχανικος και οσα μου γραφεις μου φαινονται εντελως απλοικα ....γι'αυτο και σου γραφω οτι δεν σχολιαζω οσα λες τεσπα δεν σε παρεξηγω φανταζομαι ουτε και εσυ
φιλε μου συμφωνω στο οτι εισαι υπευθυνος σε ενα τοπικ δεν σημαινει οτι εισαι και ειδικος.

Αυτό ακριβώς το ότι δεν είναι όλοι εδώ μέσα μηχανικοί αν κάποιος έχει παραπάνω γνώσεις πάνω σε κάτι λόγω σπουδών είτε λόγω εμπειρίας προσπαθεί να βοηθήσει των άλλων που δεν ξέρει.
προσπαθούμε όσο γίνετε να τα γραφούμε απλοϊκά για να τα κατεβαίνουν σχεδόν όλοι.
δε θα σε παρεξηγήσω ότι και να γράψεις απλά θα ήσουν πολύ χρήσιμος αν βοηθούσες έστω και λίγο στο να καταλάβουν αυτοί που δεν ξερόυν το πως να μπορέσουν να εξοικονομούν χρήματα συμφωνά με αυτά που είπες.

Φίλε μου η γνώση είναι δύναμη αλλά το να μπορείς να την χαρίσεις είναι αρετή.
.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 24-05-09, 23:20
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Smile

οτι χρειαστεις στειλε pm ειδα στο προφιλ σου οτι φτιαχνεις καποια λιμνη ειμαι στην διαθεση σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 25-05-09, 07:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Φίλε Κρίσο, μια λίμνη για ΚΟΙ σίγουρα δεν είναι ούτε πισίνα, ούτε μια απλή δεξαμένη. Το ότι είσαι πολιτικός μηχανικός δε σημαίνει ότι μπορείς να καλύψεις απόλυτα το θέμα ψάρια και ειδικά στην σωστή μελέτη διατήρησής τους σε ασφαλή πλαίσια, χωρίς να θέλω να δώσω την εντύπωση ότι εγώ κατέχω τα πάντα. Από την απάντηση σου και μόνο φαίνεται ότι πραγματικά δεν γνωρίζεις από ΚΟΙ, ούτε από την υποδομή που πρέπει να τα καλύψει.

Εδώ είμαι για να βοηθήσω όσο μπορώ και όχι να αναλώνομαι καθημερινά σε δικαιολογίες και ανάπτυξη του βιογραφικού μου. Αν είναι να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, θα προτιμούσα να σταματήσω εδώ και τώρα.

Το αρχιτεκτονικό/μηχανικό κομμάτι μιας λίμνης είναι το πρώτο και το βασικότερο, ΑΛΛΑ... πρέπει να γνωρίζεις και περισσότερα για τα ψάρια ώστε να καλύψεις όλα τα ενδεχόμενα, όλες τις παραμέτρους και όλα τα αν. Όπως και ένας μικροβιολόγος που είναι και εργάζεται καθημερινά με τα βακτήρια, δε σημαίνει ότι μέσω του επαγγέλματος του γνωρίζει την τη βιολογία που πρέπει να αναπτυχθεί σε ένα υγειές ενυδρείο.

...και για ένα ερώτημα που αιωρείται....εξασκώ το επάγγελμα του γραφίστα, έχω γνώσεις αρχιτεκτονικής και αδελφό συζύγου που σπουδάζει και τελειώνει μηχανική...αν λέει αυτό κάτι.

Επίσης, στα ξένα φόρουμ δεν είναι λίγοι αρχιτέκτονες και πολιτικοί μηχανικοί που μπαίνουν στον κόπο και ρωτάνε ακόμα και για απλά θέματα, ώστε να καλύψουν επιθυμίες πελατών τους για κατασκευή λιμνών. Ξέρεις, οι γνώσεις δεν είναι κακό πράγμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε φιλε εισαι υπευθυνος σε ενα τοπικ δεν σημαινει οτι εισαι και ειδικος ..ειμαι μηχανικος και οσα μου γραφεις μου φαινονται εντελως απλοικα ....γι'αυτο και σου γραφω οτι δεν σχολιαζω οσα λες τεσπα δεν σε παρεξηγω φανταζομαι ουτε και εσυ
Είναι η τελευταία "μπικτή" που δέχομαι και αποχωρώ. Θέλω να πεις ανοικτά που έχω αναφέρει ότι είμαι ειδικός. Επίσης απλοϊκά γράφω για να με καταλαβαίνουν όλοι (το προσπαθώ τουλάχιστον).

Βασίλη, για ακόμα μια φορά έχεις μιλήσει πολύ καλά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 25-05-09 στις 08:37
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 25-05-09, 09:18
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

δεν θα πω τιποτε αλλο γιατι θα με μπαναρεις ..παντως εχεις πλακιτσα.... τεσπα να εισαι καλα !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 25-05-09, 09:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα πω τιποτε αλλο γιατι θα με μπαναρεις ..παντως εχεις πλακιτσα.... τεσπα να εισαι καλα !
Δηλαδή, μπαίνεις, ανάβεις φωτιά χωρίς λύση πυρόσβεσης και φεύγεις.

Δώσε σε παρακαλώ τις πληροφορίες που σου λέει ο Βασίλης (Pouritanos), τον τρόπο που μπορεί κάποιος να κατασκευάσει πιο φθηνά υπέργεια λίμνη για ΚΟΙ με λιγότερο κόστος και να πληρεί τουλάχιστον τα βασικά και από εμένα τουλάχιστον θα έχεις μια δημόσια απολογία.

Πίστεψέ με ούτε μπανάρω, ούτε κάρτες μοιράζω και ούτε θα το κάνω στο μέλλον αν είναι αυτός ο φόβος σου. Μίλησε ελεύθερα.

Δεν είναι πλάκα να δίνεις λανθασμένες εντυπώσεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη λιμνης με ηλιακη ενεργεια Yiannis59 Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 46 16-08-16 12:53
σκεψη για κατασκευη ενυδρειου(80χ40χ35) συμβουλες..?? apolonistis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 30-01-09 20:03
προβλημα λιμνης gutsi Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 18 03-11-07 17:07
φιλτρο λιμνης gutsi Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 39 01-10-07 21:41
θελω συμβουλες για την κατασκευη ενος ενυδρειου Βασίλης Μαιόπουλος Malawi 12 01-03-07 15:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12964 seconds with 14 queries