Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 28-03-16, 14:30
kyriakos1908 Ο χρήστης kyriakos1908 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-11-2015
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 273
Προεπιλογή ιδεες για κατασκευη λιμνης

καλησπερα παιδια..μετα το 60αλιτρο και το 300αλιτρο και ως ενθουσιωδης αρχαριος εχω στα πλανα μου να κατασκευασω μια λιμνη στην αυλη..επειδη η αυλη ειναι στρωμενη με μαρμαρο η λιμνη θα ειναι πανω απο την επιφανεια..θα σας πω την σκεψη μου και δεκτες ολες οι προτασεις...
λοιπον..το max μηκος ειναι 2 μετρα για πλατος σκεφτομαι 1-1,2 και βαθος 1-1,2 ωστε το χειμωνα με τις χαμηλες θερμοκρασιες να μπορουν να πηγαινουν στον πατο..
Η κατασκευη σκεφτομαι να γινει απο τσιμεντο και στην μπροστινη πλευρα να τοποθετηθει τζαμι ωστε να μπορεις να βλεπεις και τον βυθο..αν λοιπον με γινει με μηκος 2 και πλατος υψος 1 σκεφτομαι την τοποθετηση τζαμιου 12mm με μηκος 1.60 και υψος 60 ωστε να εχω εικονα του βυθου..επισης στο πλανο ειναι να ειναι ντυμενη ολη με πετρα..(θα παρω τα βουνα οπως καταλαβαινετε για να τις μαζεψω χαχα)και η πισω μερια της θα εχει 1 μετρο πετρα πανω απο την επιφανεια του νερου και να ειναι σαν φυσικος καταρακτης...αυτη ειναι η βασικη ιδεα..παμε τωρα στις εωτησεις.

1.το τζαμι αρκει να χωνευτει απλα στο τσιμεντο η θελει και μονοτικο για να μην χανει?

2.χρειαζεται καποιο ειδικο τσιμεντο χωρις να επιρεαζει παραμετρους?

3.το τσιμεντο στην εσωτερικη μερια πρεπει να περαστει με καποιο μονοτικο για να μην εχω διαρροες?

4.απο εξοπλισμο τι θα χρειαστω γι αυτα τα λιτρα?αν δεν κανω λαθος μιλαμε για 2000 λιτρα..

5.και επισης αλλαγες νερου σε τοσα λιτρα καθε ποτο θα χρειαζομαι.?

αυτα για αρχη..περιμενο την βοηθεια σας..αν ολα πανε καλα εχω σκοπο να ξεκινησω το πασχα μαζι με την μινι αδεια που θα εχω
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεα κατασκευη λιμνης petros kapa Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 18 25-04-13 13:37
κατασκευη λιμνης panos78 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 25-04-12 23:39
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΙΜΝΗΣ αλεξ παπ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 19 07-10-11 23:55
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΙΜΝΗΣ!! voulafoufri Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 29 23-08-10 21:43
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΙΜΝΗΣ Serifis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 29-09-09 12:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11719 seconds with 15 queries