Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-03-18, 11:44
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή Καραντίνα (έπαθα κι έμαθα)...

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!
Μετα απο την ασθενεια που αντιμετωπισα στο ενυδρειο μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99548) σκεφτομαι σιγα σιγα κι εφοσον δεν βλεπω αλλα προβληματα, θεωρώντας ότι η αντιβιωση επιασε&το ενυδρειο θεραπευτηκε, να αναπληρωσω τα ψαρια που μας αφησαν. Τα 2 cardinal που εχουν επιβιωσει πανε καλα όπως και οι υπολοιποι κατοικοι του ενυδρειου.
Αυτη τη φορα θα το κανω σωστα και θα μπουν σε καραντινα για εναμιση μηνα.
Εχω παρει ενα δοχειο πλαστικο σαν αυτα του ΙΚΕΑ αλλα με πιο καθαρο πλαστικο για να μπορω να τα παρατηρω, χωρητικοτητας 50 λιτρων. Εχω κι ενα 12λιτρο πλαστικο ενυδρειακι αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ μικρο εστω και για καραντινα, για 8 ψαρια που θα μπουν εκει μεσα και θα μεινουν τοσο καιρο.
Να ρωτησω τωρα καποια πραγματακια...

1) Θα παιρνατε καποια προληπτικα μετρα;π.χ. χρηση esha2000 που λεει οτι χρησιμοποιειται και κατα την εισαγωγη νεων ψαριων...;
2) Το τελευταιο βημα που περιγραφεται εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53106
ειναι απαραιτητο; Να βαλεις δηλαδη δοκιμαστικα ενα ψαρι απ το κυριως ενυδρειο στην καραντινα με τα αλλα ή ενα κι ενα σε μια 2η καραντινα για να δεις πως θα παει;

Στην καραντινα εχω βαλει αυτο το φιλτρακι με ελαφροπετρα:
https://www.petcity.gr/fish/accessor...ouggari-detail
και φυτα: πιστια, java fern πανω σε ξυλο, limnophilla, sagitaria subulata.

Υ.Γ. Προς το παρον εχω μεσα γυρω στα 25 λιτρα γιατι δεν επαρκει ο θερμαντηρας για να τα ζεστανει (25w) και ψαχνω αλλον ενα να δανειστω για να μπορω να εχω και παραπανω νερακι...
Ψαρια δεν εχουν μπει ακομα, εχω στησει, εχω μπολιασει με υλικο απ'το κυριως ενυδρειο κι εχω βαλει διχτακι με τροφη. Το νερο ηταν λιγο θολο οταν εβγαλα φωτο πριν λιγες μερες. Εχει καθαρισει καπως αλλα και το πλαστικο δεν σου δινει τη δυνατοτητα να παρατηρησεις τα ψαρια 100% για τυχον συμπτωματα...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180225_193715.jpg
Εμφανίσεις:  210
Μέγεθος:  25,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180225_193722.jpg
Εμφανίσεις:  206
Μέγεθος:  26,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180225_193727.jpg
Εμφανίσεις:  200
Μέγεθος:  23,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180225_193937.jpg
Εμφανίσεις:  183
Μέγεθος:  28,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180225_193955.jpg
Εμφανίσεις:  193
Μέγεθος:  32,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-03-18, 22:08
Achillefs Ο χρήστης Achillefs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2018
Περιοχή: Χαιδαρι
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Προσωπικα δεν εχει τυχει να αγορασω ψαρια απο καταστημα και κατα την διαρκεια καραντινας να μην εχουν αρρωστησει..... και ο χρονος μεχρι να μπουν στο κυριως ενυδρειο να επιμηκυνθει σημαντικα... και με παραλληλες ψαροαπωλειες....
Οποτε παντοτε χρησιμοποιω προληπτικη θεραπευτικη αγωγη.... κυριως για ενδοπαρασιτα.
Ετσι εχω πολυ καλυτερα αποτελεσματα... πχ τα ψαρια τρωνε καλυτερα θεραπευτικες τροφες, μετρο+σκοδοζουμο, οταν ειναι στην αρχη... παρα οταν αρρωστησουν που αρνουνται την τροφη. Μειωνεται πολυ ο χρονος καραντινας. Ελαχιστες απωλειες κτλ
Χρησιμοποιω ενυδρειο καραντινας χωρις υποστρωμα η φυτα κτλ
Η αποφαση ειναι δικια σου....
Παρε γνωμες απο τους εμπειροτερους... εχει πολλους στο φορουμ...με μαγικες ικανοτητες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-03-18, 22:39
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Πάνο το διάβασα το θέμα σου σήμερα 2 φορές αλλά δεν είχα χρόνο να απαντήσω .
1.Κατα την εισαγωγή νέων ψαριών θα έπαιρνα μέτρα μόνο αν ήταν wild ή αν ήταν εισαγωγή Σιγκαπούρης .
Δεν θα έκανα άσκοπη χρήση φαρμάκων αν πρώτα δεν έβλεπα κάποιο πρόβλημα .
2. Εγω δεν θα το έκανα , το θεωρώ περιττό στρες . Αλλά όταν βάζεις ένα καινούριο κοπάδι ή ψάρι σε ενυδρείο και "φαίνεται " υγιή δεν ξέρεις τι έχει περάσει και σε τι είναι φορέας . Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να τα δεις όλα τα παλιά τούμπα και το καινούριο μια χαρά .

Την καραντίνα την έχεις στήσει σούπερ μην ανησυχείς, ναι θέλει παραπάνω νερό αλλιώς θα κάνεις πιο πολλές αλλαγές .
Τα cardinal δεν είναι ψάρια για πολλά πολλά , δεν τους αρέσουν οι μεταφορές τα έχω δει ενω είναι σούπερ με το που τα πιάνεις με την απόχη κοκκινίζουν τα βράγχια και γυρνάνε ανάποδα μετά απο λίγα λεπτά μπορεί να είναι καλά μπορεί και όχι . Έχε το στο νου σου αυτό .
Απο εκεί που θα τα αγοράσεις μπορείς να τα παρακολουθήσεις λίγη ώρα και να αποφασίσεις ποια είναι τα πιο υγιή , μπορείς να ρωτήσεις από που έγινε εισαγωγή και αν δεις μέσα άλλο ψάρι άρρωστο φύγε όπως είσαι ακόμα και αν είναι άλλο είδος .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-18, 22:44
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Γνώμη μου.. Η καραντίνα είναι καλή και βοηθάει για τυχόν πρόληψη ασθενειών. Προσωπικά από εκεί που αγοράζω τα ψάρια γίνεται καλή δουλειά ειδικά σε εισαγωγές Ταιλάνδης Σιγκαπούρης με υπερμαγγανικό κτλπ οπότε μπαίνουν απευθείας στα κύρια ενυδρεία. Είμαι υπερ της καραντίνας σίγουρα. Αν τυχόν μπει ψάρι στο κανονικό ίσως η θεραπεία να γίνει στην μεγάλη γυάλα. Η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη
__________________
If there is magic on this planet , it is contained in water
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-03-18, 10:38
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Καλημερα παιδια!
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.
Achillefs δεν εχεις παρει ποτε ψαρια που δεν αρρωστησαν;;
Και τι θεραπεια τους εκανες για ενδοπαρασιτα;
Απο θεραπευτικες τροφες κλπ διαθετει το καταστημα
Εχω βιταμινες (vita chem), τροφη chlorela της seachem με σκορδο κλπ, spirulina flakes& γενικα οι τροφες μου ειναι φρεσκιες.
Αρτεμισια κι εγω δεν θελω να κανω ασκοπη χρηση φαρμακων, εχω καβατζα αντιβιωση απ'το προηγουμενο επεισοδιο αλλα δεν θελω να ριχνω ετσι στα τυφλα. Κι εδω ερχεται η ερωτηση για το esha 2000...
Ειναι φαρμακο; π.χ. το melafix δεν ειναι. Τι ουσιες εχει το esha;
Λεει οτι κανει για πρωτοζωα και μυκητες αναμεσα σε αλλα. Απο την περιγραφη ομως και τις περιπτωσεις που προτεινει η εταιρεια τη χρηση του, δεν μου κανει για φαρμακο με την αυστηρη εννοια. Δηλαδη το δινει για εισαγωγη νεων ψαριων, προληπτικα αν υπαρχουν αυγα στο ενυδρειο για να μην χαλασουν...
Θα επιβαρυνα τα ψαρια αν το χρησιμοποιουσα;
Θα βαλω κανενα ξυλακι κανελας μεσα οπως εχω και στο κυριως ενυδρειο.
Την καραντινα εχω προσπαθησει να την κανω οσο καλυτερα γινεται επειδη θα μεινουν και καιρο μεσα τα ψαρια. Και θελω να εχει οσο περισσοτερο νερο γινεται γιατι τα λιγα λιτρα επηρεαζονται πολυ περισσοτερο απο ξαφνικες διακυμανσεις θερμοκρασιας, ενα ενδεχομενο τσιμπημα αμμωνιας ή δεν ξερω κι εγω τι αλλο...
Αλλαγες θα κανω συχνες δεν με πειραζει. Οσο συχνα επιτρεπεται για να μην τα στρεσαρω κι ολη την ωρα βεβαια...
Απ'την τελευταια νιλα που επαθα εχω αρχισει και τα φροντιζω τα ψαρια περισσοτερο απ'τα παιδια μου...
Ελπιζω να πανε ολα καλα.
Αυτο που λες Αρτεμισια με τα cardinal που γυριζουν αναποδα το ειδα πρωτη φορα στα προηγουμενα που ειχα παρει...κι επαθα πλακα!
Κατα της εισαγωγη τους στο ενυδρειο που μοιραια στρεσαριστηκαν καπως (κι ας την εκανα σιγα σιγα με καλη προσαρμογη) εκει που αδειασα το νερο απ'το σακουλι και τα ειχα στην αποχη μεσα σε λεκανιτσα μεχρι να τα βαλω μεσα, γυρναγαν αναποδα...
Κι εκει που νομιζα οτι μας αφησαν, τσουπ ξαναγυρναγαν...
Πρωτη φορα το ειδα αυτο. Και μιλαμε για δευτερολεπτα ολα αυτα.
Τα εχω στο νου μου ολα αυτα και θα προσπαθησω να τα κανω ολα οσο πιο ανωδυνα γινεται για τους "νοτιοαμερικανους" φιλους μου...
Αλλο ψαρι αρρωστο εννοεις γενικα στα ενυδρεια του καταστηματος που θα τα παρω...;Ειναι ενα θεμα κι αυτο...
Γιατι συνηθως οπου και να πας ολο και κατι θα δεις...
Νικο υπερ της καραντινας ημουν κι εγω στη θεωρια...τωρα γινομαι και στην πραξη!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-03-18, 10:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Το esha 2000 να το αντιμετωπίζεις ως φάρμακο (και ως πιθανά επικίνδυνο σε μερικές περιπτώσεις θεωρώ τον χαλκό που περιέχει).
Τα συστατικά του είναι, με βάση τις σημειώσεις μου (είναι παλιές και δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι):6,3mg ethacridine lactate (αντιβακτηριακό), 1 mg proflavin (για πρωτόζωα,φούγκους και gram θετικά βακτήρια) , 3,2 mg Copper (για πρωτόζωα-παράσιτα), και 0.26 mg methyl orange.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-03-18, 12:39
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το esha 2000 να το αντιμετωπίζεις ως φάρμακο (και ως πιθανά επικίνδυνο σε μερικές περιπτώσεις θεωρώ τον χαλκό που περιέχει).
Τα συστατικά του είναι, με βάση τις σημειώσεις μου (είναι παλιές και δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι):6,3mg ethacridine lactate (αντιβακτηριακό), 1 mg proflavin (για πρωτόζωα,φούγκους και gram θετικά βακτήρια) , 3,2 mg Copper (για πρωτόζωα-παράσιτα), και 0.26 mg methyl orange.
Α μαλιστα εχει και χαλκο...
Οποτε δεν θα βαλω προληπτικα esha. Ουτε και για ψιλου πηδημα χωρις διαγνωση ειδικα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-03-18, 16:01
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Και εγώ Πάνο , έπαθα αρχικά με τον όσκαρ και έμαθα πλέον. Ένα 40λιτρο έχω πλήρες εξοπλισμένο με ελάχιστο μπολιασμένο χαλίκι
__________________
If there is magic on this planet , it is contained in water
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-03-18, 19:32
Achillefs Ο χρήστης Achillefs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2018
Περιοχή: Χαιδαρι
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Φιλε Πανο,
Θα ανεβασω καποιο ποστ, με τον τροπο καραντινας που εφαρμοζω.... ειναι διαφοροποιημενος αναλογα το ειδος των ψαριων...
Μου κανει εντυπωση που οι περισοτεροι στο φορουμ δεν εχουν το ιδιο προβλημα...
Πχ ποτε δεν εχω παρει μονομαχο που να μην παρουσιασει στην καραντινα finrot...
χρυσοψαρο χωρις ick.. κτλ. Αγοραζα απο διαφορετικα καταστηματα.. στο τελος κουραστηκα.... και κανω προληπτικη θεραπεια στα ψαρια.
Για ενδοπαρασιτα το αναφερω , τροφη ( πελετ, φυλλαρακια) με flagyl + σκορδοζουμο

Τονιζω και παλι δεν ειμαι ειδικος η εμπειρος χομπιστας... απλως κουραστηκα να βλεπω τα φρεσκοαγορασμενα ψαρακια στην καραντινα μεσα σε λιγες μερες κατι να παρουσιαζουν... Αρχιζω απο νωρις θεραπευτικη αγωγη...
-------------------------
Για το esha2000 ειναι καλο μονο αν το χρησιμοποιεις προληπτικα η στην αρχη-αρχη καποιας ασθενειας... γιατι ειναι ελαφρυ... σε σοβαροτερες περπτωσεις ειναι αναποτελεσματικο... κατα την γνωμη μου.
Και ναι εχει λιγο χαλκο... ποτε θεραπεια στο κυριως ενυδρειο μονο σε ενυδρειο καραντινας!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Achillefs : 02-03-18 στις 19:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το έπαθα το εγκεφαλικό…με τα emersed AQUA PURA Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 20 23-09-10 00:16
καραντίνα ??? duaz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 03-03-09 21:34
Αχχχχ τη έπαθα σήμερα(Ράγισμα- ενυδρείου) karalioman Γλυκό νερό - Γενικά 9 22-12-05 15:02
καραντίνα....σε δοχείο PET??? cobaingr Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 19-11-05 23:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05964 seconds with 14 queries