Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-04-15, 23:38
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή Τρυπες στα φυτα

Καλησπερα παιδια εδω και δεκα μερες περιπου βλεπω τρυπες και κιτρινισμα φυλλων στις hygrophila polysperma και corymposa οπου τελικα δυαλυονται..Κατα τα αλλα αναπτυσσονται ομως..Εγω για ελλειψη καλιου το βλεπω βαση και του σχετικου υπομνηματος που διαβασα,οριστε και δυο φωτο τι λετε;;Απο λιπασμα ριχνω το flourish 0,7 ml τη βδομαδα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00016.jpg
Εμφανίσεις:  582
Μέγεθος:  62,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00017.jpg
Εμφανίσεις:  568
Μέγεθος:  57,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-04-15, 23:45
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Ποσα λιτρα το ενυδρειο? Ποσα watt φωτισμος? co2?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-04-15, 11:01
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσα λιτρα το ενυδρειο? Ποσα watt φωτισμος? co2?
Το ενυδρειο ειναι 50-55 καθαρα λιτρα φωτισμος λαμπα pl 24watt, διοξειδιο οχι..Για να ειμαι ακριβης εχω ετοιμο diy κ.οξυ-σοδα αλλα δεν ειχα καθολου καλη διαχυση και το σταματησα για την ωρα..Επισης και η ludwigia repens rubin ενω μου ξεκινησε πολυ καλα στην αρχη, επιασε κορυφη μετα απο κλαδεμα και μεταφυτευση σταματησε και χανει το χρωμα της
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-04-15, 11:18
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Νιτρικα μετρησες?
Μαλλον δεν εχεις νιτρικα.
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-04-15, 12:03
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Εχεις πολυ φως. Αυτο που βλεπω ειναι ελλειψη co2. Το φως ειναι αυτο που καθοριζει ποσο λιπασμα και co2 χρειαζονται τα φυτα. Μειωσε το φως ειτε αλλαζοντας λαμπα ειτε καλυπτοντας μερος της λαμπας με αλουμινοχαρτο ειτε βαλε φυτα επιφανειας.


Τα φυτα σου πεινανε. Εαν θες να κρατησεις τι φως αυτο χρειαζεται co2 και προγραμμα λιπανσης.


Εγω σε ιδια λιτρα με εσενα εχω 24 watt και μπουκαλα/ λιπανση. Σε αλλο ενυδρειο 80λιτρα εχω 30 watt χωρις ομως co2.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-04-15, 12:28
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νιτρικα μετρησες?
Μαλλον δεν εχεις νιτρικα.
Νιτρικα εχω αρκετα δεν πεφτουν κατω απο 15-20 αφου κανω και δυο αλλαγες νερου τη βδομαδα μερικες φορες αναλογα,γεννησαν τα γκαπυ και τα μικρα εχουν μεγαλωσει αρκετα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις πολυ φως. Αυτο που βλεπω ειναι ελλειψη co2. Το φως ειναι αυτο που καθοριζει ποσο λιπασμα και co2 χρειαζονται τα φυτα. Μειωσε το φως ειτε αλλαζοντας λαμπα ειτε καλυπτοντας μερος της λαμπας με αλουμινοχαρτο ειτε βαλε φυτα επιφανειας.


Τα φυτα σου πεινανε. Εαν θες να κρατησεις τι φως αυτο χρειαζεται co2 και προγραμμα λιπανσης.


Εγω σε ιδια λιτρα με εσενα εχω 24 watt και μπουκαλα/ λιπανση. Σε αλλο ενυδρειο 80λιτρα εχω 30 watt χωρις ομως co2.
Αμα εχω πολυ φως μια χαρα, ο φωτισμος ειναι που αναβαθμιζεται δυσκολα πιστευω σε μαμισιο καπακι
Φιλε μου η λαμπα ομως ειναι pl κι οχι Τ5-Τ8 ξερω γω δεν εχει διαφορα;
Δεν θελω να επεμβω στο καπακι για την ωρα και να μειωσω φωτισμο οποτε..
diy co2 και λιπανση;
Λες να παρω εκτος απο flourish γενικο που εχω και potassium;;
Κι αφου εχω πολυ φως γιατι η rubin χανει το κοκκινο χρωμα και σταματα;λογω co2 και λιπανσης;
Παντως πιο συγκεκριμενα τωρα ριχνω 0,7 μλ flourish χωρισμενο σε 6 μικροδοσεις τη βδομαδα..Φοβαμαι και τις αλγες...
ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 22-04-15 στις 12:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-04-15, 13:02
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Αλγες δε βγαινουν απο το λιπασμα αλλα απο το φως. Βαλε ενα ποτηρι νερο στον ηλιο και ασ'το. Γιατι πιανει αλγη?

Αυτο που βαζεις για λιπασμα ειναι σαν να μη βαζεις. Παρε τουλαχιστον ταμπλετες βυθου επιπλεον σιδηρο καλλιο . Ενδεχομενως να εχεις και ελλιπη κλυκλοφορια.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-04-15, 13:18
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλγες δε βγαινουν απο το λιπασμα αλλα απο το φως. Βαλε ενα ποτηρι νερο στον ηλιο και ασ'το. Γιατι πιανει αλγη?

Αυτο που βαζεις για λιπασμα ειναι σαν να μη βαζεις. Παρε τουλαχιστον ταμπλετες βυθου επιπλεον σιδηρο καλλιο . Ενδεχομενως να εχεις και ελλιπη κλυκλοφορια.
Οντως εχω μειωμενη κυκλοφορια σε σχεση με το ξεκινημα του ενυδρειου λογω και των φυτων που εχουν φουντωσει,μαλιστα το polysperma ειναι πολυ κοντα στο φιλτρο..Ομως περιμενω εξωτερικο φιλτρο να ξεμπερδεψω με το εσωτερικο..Το flourish στις οδηγιες γραφει 5μλ/250λτ, ενταξει θα αυξησω στο 1 μλ η παραπανω;;(λενε η δοσολογια ειναι για full φυτεμενο).Θα αγορασω και καλιο σε υγρο καλυτερα ,γιατι εχω υποστρωμα flourite..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-15, 15:50
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Μετα απο 15 περιπου μερες και με αυξηση της λιπανσης επιτελους τα φυτα μου πηραν τα πανω τους
Ξεκινησα κανονικη δοση flourish 1ml εβδομαδιαιως, 5-6 ml καλιο και 6 ml excel που το ριχνω σπαστα 2 φορες τη βδομαδα.Οι υπολοιπες ρουτινες κανονικα!Ευχαριστω πολυ τον φιλο sarpijk για τις συμβουλες του,βεβαια ισως να χρειαζομαι κι αλλα ιχνοστοιχεια αλλα προς το παρον μεχρι εκει μπορω..Επιπλεον κατεβασα το spray bar πιο χαμηλα μειωνωντας στο πολυ ελαχιστο την αναταραξη,δεν ξερω βεβαια αν αυτο επαιξε καποιο ρολο..Ανεβαζω και 2 φωτο το πως ηταν πριν και πως ειναι τωρα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00018.jpg
Εμφανίσεις:  485
Μέγεθος:  99,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00536.jpg
Εμφανίσεις:  485
Μέγεθος:  89,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00537.jpg
Εμφανίσεις:  433
Μέγεθος:  103,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-11-15, 12:37
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ξανα..

Παιδια βλεπω ξανα το ιδιο φαινομενο σε φυτα γρηγορης αναπτυξης polysperma & stargrass τρυπες μικρες ξεθωριασμα και λιωσιμο ενω σε γενικες γραμμες εχω πολυ καλη αναπτυξη απο την αλλη..Απο αλγες τιποταΕπισης κιτρινισμα στις ακρες των φυλλων στην staurogyne repens.
Συνοψιζω φωτισμος 24w στα 55 λιτρα,co2 diy κι εχω πετυχει επιτελους πιολυ καλη διαχυση, νιτρικα πριν την αλλαγη 10 κι η φυτομαζα στο 80%
Λιπανση 1,5 ml flourish, 8 ml καλιο, 8 ml trace κι ελαχιστο excel..εβδομαδιαια σε 2 δοσεις ολα.Επισης οταν ριχνω flourish δεν ριχνω την ιδια μερα trace.
Το κιτρινισμα με παραπεμπει σε ελλειψη σιδηρου;Δεν με καλυπτει το flourish;
Εχω ελλειπη λιπανση πως το βλεπετε;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-11-15, 13:30
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

εγω τα φυτα που λες δε τα βλεπω στις προηγουμενες φωτο μηπως ειναι καινουρια και πρεπει να τους δωσεις λιγο χρονο να εγκλιματιστουν?

απο ποσότητα λιπασμάτων μια χαρά ρίχνεις για τα δικα μου δεδομενα.
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-11-15, 14:40
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Εγώ "Stargrass" δεν βλέπω στο ενυδρείο Η δε φυτόμαζά σου δεν είναι στο 80%, με το ζόρι είναι στο 20%...
Η δοσολογία λίπανσης σου μοιάζει αρκετή, δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται σε κάθε ενυδρείο. Αν η Polyspema έχει πρόβλημα, μην αυξάνεις τα υγρά λιπάσματα και πλακώσουν άλγες, βάλε μια ταμπλέτα σιδήρου βαθιά στο χαλίκι δίπλα στην ρίζα της.
Το flourish (και το κάθε flourish) είναι λίπασμα γενικής χρήσης. Αν οι ανάγκες των φυτών σε κάποιο συγκεκριμένο στοιχείο είναι μεγαλύτερες το προσθέτουμε ξεχωριστά...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-11-15, 17:29
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Παιδια καμια σχεση οι πιο πανω φωτο ειναι παλιες,τα φυτα μπηκαν μετα φωτο θα ανεβασω αυριο
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-11-15, 17:50
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Eλλιπες co2 και ροη. Το λιωσιμο εκει παραπεμπει.
Διαβασε εδω που εκανα μια ερωτηση.

http://www.ukaps.org/forum/threads/i...5/#post-424108
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-11-15, 18:15
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Eλλιπες co2 και ροη. Το λιωσιμο εκει παραπεμπει.
Διαβασε εδω που εκανα μια ερωτηση.

http://www.ukaps.org/forum/threads/i...5/#post-424108
Το διαβασα κι ειναι οντως σημαντικα αυτα που αναφερει ο τυπος..Σταθηκα εδω: But rate of growth has nothing to do with health. These are two separate issues. There are many tanks where the growth rate of the plants is high but they are unhealthy. There are other conditions where the growth rate is slow but the plants are healthy ..Κι υστερα αυτο παλι με την ροη και ποσο σημαντικη ειναι ωστε να απλωνει το co2 μεσα στο νερο παντου..

Θεμα ροης δεν εχω σιγουρα, αλλα για ελλιπες co2 μπορει..Ευχαριστω παντως!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-11-15, 10:04
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Και μερικες φωτο..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01138.JPG
Εμφανίσεις:  394
Μέγεθος:  150,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01140.JPG
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  99,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01141.JPG
Εμφανίσεις:  349
Μέγεθος:  153,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01142.JPG
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  141,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01143.JPG
Εμφανίσεις:  378
Μέγεθος:  234,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01144.JPG
Εμφανίσεις:  293
Μέγεθος:  144,9 KB  
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-11-15, 11:54
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Το θέμα είναι τα φυτά παρουσιάζουν ελλείψεις. Τώρα το κατά πόσον αυτό οφείλεται σε έλλειψη ικανής ποσότητας διοξειδίου ή υπάρχουν και άλλες μεμονωμένες ελλείψεις θρεπτικών, μπορούμε να το συζητάμε για μέρες...

Το σίγουρο είναι δεν είναι το co2 που ευθύνεται για όλα. Πχ οι τρύπες στα φυτά, δεν είναι θέμα διοξείδιου. Εγώ θα επιμείνω να βάλεις ταμπλέτες κάτω απο τα φυτά και να περιμένεις μερικές ημέρες να δεις το αποτέλεσμα. Επίσης θα έκανα κι ένα κλαδεματάκι για να σπρώξω τα παλαιότερα φυτά σε ανάπτυξη νέων στελεχών.

Σε ότι αφορά την διάχυση, βλέπω ότι έχεις κεραμικό διαχύτη, έτσι; Η καλύτερη διάχυση γίνεται με στροβιλισμό. Και υπάρχουν δύο τρόποι: Ο ένας είναι η σύνδεση του co2 απ'ευθείας με το κυριώς φίλτρο. Αυτό έχει συν και πλην στην όλη λειτουργία. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά γι αυτή την δουλειά ένα άλλο πολύ μικρό δεύτερο φιλτράκι. Ο δεύτερος τρόπος είναι με εισαγωγή της φυσαλίδας στο κάτω μέρος ενός σωλήνα (κλειστού πάνω/ ανοιχτού κάτω) στον οποίο μπαίνει νερό. Το νερό στροβιλίζει την φυσαλίδα μέχρι που την διασπάει σχεδόν πλήρως βγάζοντας πλέον το co2 ανανεμιγμένο με νερό στο μέσα στο ενυδρείο...
Απο την προσωπική μου εμπειρία, ο δεύτερος τρόπος είναι μακράν ο πλέον αποτελεσματικός, μπορείς να πετύχεις διάχυση καλύτερη κατά 30-40%. Αν μάλιστα δεν θες να πας σε diy κατασκευή- υπάρχουν έτοιμες αντλίες/διαχύτες που κάνουν αυτή τη δουλειά...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-11-15, 12:30
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Κατ αρχην σ ευχαριστω για τις συμβουλεςΕσυ λες κατι σαν reactor να υποθεσω ναι σιγουρα αυτος ο τροπος πετυχαινει πληρη διασπαση του co2 αλλα ειναι και μπελας να το φτιαξεις κι ο χρονος ελαχιστος δυστυχως..Παντως πολλοι κανουν διαχυση με κεραμ.diffuser βεβαια αλλο να εχεις μπουκαλα κι αλλο diyΚι εσενα που ναι τουμπανο πως κανεις διαχυση;
Θα το δω αυτο με τις ταμπλετες που λες, κ θα συνεχισω την ιδια λιπανση που κανω..Παντως να πω πως το συστημα τον τελευταιο μηνα βρηκε για τα καλα τον ρυθμο του μετα τα προβληματα του καλοκαιριου ενω μετουλαχιστον με την ηλεκτροβανα εχω σταθεροποιησει το co2 που ναι πολυ σημαντικο αλλωστε ειδα τεραστια διαφορα στα φυτα η limnofilla εγινε τριπλασια κ σε παχος πολυ γρηγορα σε σχεση με πριν η bacopa το ιδιο αλλα κατα ενα περιεργο τροπο το polysperma εχει θεμα..Συμφωνω παντως πως με το κερ.diffusser το πιο πολυ co2 χανεται στην επιφανεια..
Αν σου πω τι εκανα μολις τωρα τελειωσα μια σειρα με λεντακια για να ανεβασω το φως κατα 50% οπως το χω υπολογισει,ή θα πετυχω τη χρυση τομη ή θα χω μπελαδες τι λες;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-11-15, 12:38
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Κι εγω ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα μεχρι που αυξησα καλιο και νιτρικα και τωρα παει μια χαρα. Αυτο που καταλαβα ειναι οτι τα πολυσπερμα ισχυει οτι ειναι δεικτες ελλειψης νιτρικων οποτε αυξησε τα νιτρικα σου λιγο πανω απο 10 και ριξε και θειικο καλιο καπου στα 15 ppm και πιστευω θα ισιωσει απο προσωπικη εμπειρια στο λεω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-11-15, 12:47
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγω ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα μεχρι που αυξησα καλιο και νιτρικα και τωρα παει μια χαρα. Αυτο που καταλαβα ειναι οτι τα πολυσπερμα ισχυει οτι ειναι δεικτες ελλειψης νιτρικων οποτε αυξησε τα νιτρικα σου λιγο πανω απο 10 και ριξε και θειικο καλιο καπου στα 15 ppm και πιστευω θα ισιωσει απο προσωπικη εμπειρια στο λεω.
Να σου πω το σκεφτηκα κι αυτο μηπως ειναι θεμα νιτρικων γιατι εχει αυξηθει η φυτομαζα αρκετα.Ναι το ιδιο λενε και για το stargrass πως ειναι δεικτης καποιας ελλειψης..Κωστα σ ευχαριστω για την απαντηση
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-11-15, 13:01
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παντα σε καποιο ενυδρειο υπερισχυει ενα φυτο, στο δικο μου ειχα μπολικη σεσιφλορα η οποια επειδη ειναι και γρηγορης αναπτυξης την κλαδευα κι επεκτεινοταν, ομως ρουφαγε νιτρικα εις βαρος του πολυσπερμα κι ετσι μετρουσα 0 παρολο που εριχνα τη συνιστωμενη δοση nitrogen, μολις αυξησα τη δοση σταματησαν οι τρυπες και το διπλωμα των φυλλων, πηρε ωραιο χρωματακι και τωρα αρχιζει και να μεγαλωνει, πριν ειχε ανυπαρκτη αναπτυξη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-11-15, 14:57
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ αρχην σ ευχαριστω για τις συμβουλεςΕσυ λες κατι σαν reactor να υποθεσω ναι σιγουρα αυτος ο τροπος πετυχαινει πληρη διασπαση του co2 αλλα ειναι και μπελας να το φτιαξεις κι ο χρονος ελαχιστος δυστυχως..Παντως πολλοι κανουν διαχυση με κεραμ.diffuser βεβαια αλλο να εχεις μπουκαλα κι αλλο diyΚι εσενα που ναι τουμπανο πως κανεις διαχυση;


Αν σου πω τι εκανα μολις τωρα τελειωσα μια σειρα με λεντακια για να ανεβασω το φως κατα 50% οπως το χω υπολογισει,ή θα πετυχω τη χρυση τομη ή θα χω μπελαδες τι λες;
Εγώ διάχυση κάνω με κεραμικό. Ο λόγος όμως δεν είναι η αποτελεσματικότητά του αλλά το ότι το ενυδρείο είναι μικρό και ο εξοπλισμός για διάχυση με reactor (είτε diy, είτε αγοραστό) και καταλαμβάνει περισσότερο χώρο και- εννοείται- φαίνεται περισσότερο.
Στο μεγάλο όμως που είχα δοκιμάσει όλους τους τρόπους, με 70 φυσαλίδες CO2 το λεπτό σε στροβιλισμό έπαιρνα το ίδιο αποτέλεσμα που είχα με 100 μέσω κεραμικού ή σκάλας...

Σε ότι αφορά τα led, τι να σου πω, προσωπικά δεν είμαι οπαδός τους αν και τα είχα δοκιμάσει στο παρελθόν σε μικρότερο ενυδρείο. Δεν είχα καλά αποτελέσματα όμως δεν μπορώ να πω ότι αφιέρωσα χρόνο για να πειραματιστώ μαζί τους. Οπότε η γνώμη μου δεν προκύπτει απο "ψαγμένη" προσωπική εμπειρία.
Εχω δει πανέμορφα ενυδρεία να τρέχουν με led ή συνδιασμό που περιλαμβάνει και led , έχω ακούσει όμως και πολλούς που είναι κατά. Δεν βλέπω λόγο να πειραματιστείς μαζί τους αλλά αν ήδη τα έχεις πάρει, βάλτα και πες μας. Στο κάτω-κάτω, δικά σου τα φυτά, δικές σου και οι άλγες . Πάντως έχοντας ήδη σχεδόν 0,4w/lt αν πας +50% παραπάνω αλλάζεις αρκετά τις ισορροπίες στο ενυδρείο σου. Θα χρειαστείς άλλο πρόγραμμα λίπανσης και αργά ή γρήγορα μάλλον μπουκάλα διοξείδιο για να υποστηρίξεις αποτελεσματικά την πρασινάδα σου!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-11-15, 16:52
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Θεμη και εγω εχω 60 λιτρα μικτα να ναι 50 καθαρα. Εαν καταλαβα καλα εχεις εσωτερικο φιλτρο? Δε μου φαινεται αρκετο για καλη κυκλοφορια. Επισης οι γυαλινοι diffusers βουλωνουν γρηγορα και δε κανουν καλη δουλεια για εμενα. Μετα απο πολλες δοκιμες εχω καταληξει σε διαχυση με φιλτρακι εσωτερικο. Μεσα στο φιλτρακι εχω βαλει αεροπετρα και στελνει ψιλες φυσαλιδες στην φτερωτη του φιλτρου. Η καλη κυκλοφορια ειναι πολυ σημαντικη. Εαν εχουν προβλημα τα χαμηλα φυλλα αυτο ειναι συνηθως γιατι δεν υπαρχει χαμηλα καλη κυκλοφορια για να μεταφερει τα θρεπτικα.
-------------------------
Μην ανεβασεις το φως.
__________________
Στέφανος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sarpijk : 30-11-15 στις 16:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-11-15, 18:58
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεμη και εγω εχω 60 λιτρα μικτα να ναι 50 καθαρα. Εαν καταλαβα καλα εχεις εσωτερικο φιλτρο? Δε μου φαινεται αρκετο για καλη κυκλοφορια. Επισης οι γυαλινοι diffusers βουλωνουν γρηγορα και δε κανουν καλη δουλεια για εμενα. Μετα απο πολλες δοκιμες εχω καταληξει σε διαχυση με φιλτρακι εσωτερικο. Μεσα στο φιλτρακι εχω βαλει αεροπετρα και στελνει ψιλες φυσαλιδες στην φτερωτη του φιλτρου. Η καλη κυκλοφορια ειναι πολυ σημαντικη. Εαν εχουν προβλημα τα χαμηλα φυλλα αυτο ειναι συνηθως γιατι δεν υπαρχει χαμηλα καλη κυκλοφορια για να μεταφερει τα θρεπτικα.
-------------------------
Μην ανεβασεις το φως.
Στεφανε το εσ.φιλτρο εχει αλλαχτει προ πολλου με εξωτερ.θεωρητικα 1000 λτ/ωρα δεν παιζει θεμα κυκλοφοριας αφου να καταλαβεις οταν το βαζω σε λειτουργια ολα τα φυτα γερνουν ελαφρως προς τ αριστερα που ναι η εισοδος.Αν ελεγα πως θα βαλω μεσα μονομαχο θα πρεπε να ριξω την ροηΤο ξερω πως εισαι εναντιον του πολυ φωτος μαλλον θα εισαι παθων..Απλα τελειωσα μια μικρη πατεντα που θελα να κανω απο καιρο να δω πως θα παει αλλα ακομη μενω στα 24w.Εσυ παντα με 24w το ετρεχες το δικο σου;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-11-15, 19:01
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Εχει δίκιο ο φίλος κι εγώ πρόσθεσα ένα κυκλοφορητάκι 150 λίτρων ανά ώρα στο 100άρι κι έχει και πρόσθετη είσοδο για οξυγόνο ή διοξείδιο, σύστημα ventouri, δουλεύει πολύ καλά, το έβαλα ακριβώς διαγώνια και χαμηλά απ το εσωτερικό μου φίλτρο και διόρθωσα την κυκλοφορία χαμηλά κι έχω και ταυτόχρονα καλύτερη διάχυση, σχεδόν μισές σταγόνες στο διοξείδιο για να κρατήσω το ίδιο ph οπότε είναι κι οικονομικό, άσε το κόστος που από γνωστό κατάστημα το πήρα στα 4,5 ευρώ, πιο φθηνό δηλαδή απ τον κεραμικό διαχυτήρα κι έχεις και πρόσθετη φίλτρανση και κυκλοφορία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-11-15, 19:06
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Οχι Θεμη. Εγω αρχισα με μια λαμπα 24 βαττ αλλα μετα απο μερικους μηνες ειπα να παω στα 48 αν και πολλοι μου ελεγαν να μη το κανω. Τελικα το εκανα και μπορω να πω οτι ποτε δεν ξεμπερδεψα απο αλγες bba και green spot. Βεβαια τοτε δεν ειχα τις γνωσεις που ειχα τωρα. Προσφατα μπηκα στον πειρασμο να ανεβω παλι στα 48 αλλα μετα απο μια κουβεντα στο UKAPS αποφασισα να μη το κανω. Παντως σε θεμα αλγης ποτε ο παραπανω φωτισμος δεν ειναι λυση. Τι θελεις να πετυχεις με παραπανω φως? Το μονο που θα εχεις ειναι πιο γρηγορη αναπτυξη αλλα θες και παραπανω co2 και λιπανση για να ισσοροπησεις. Γνωμη μου απλα χρησιμοποιησε το εσωτερικο φιλτρακι για το co2.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-11-15, 19:40
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Αυτο συμβαινει μπαινεις στον πειρασμο να ανεβεις σε φως βλεπεις αλλα ενυδρεια φοβερα κτλ με σαφως 0,8w/lt και πανω και δελεαζεσαι..(για μενα λεω τωρα)Υστερα να σου πω κατι μπορεις με τα 24w να κρατησεις κοκκινο φυτο ή καμια cuba πχ ή τι να πω ενα glossostigma;;Πολυ δυσκολα κατα τη γνωμη μου, κι αν κρατησει δεν θα ειναι κοκκινο αλλα πρασινογκρι...Οσο για το φιλτρακι το χω σκεφτει εχεις να προτεινεις κατι να μη ψαχνω στα τυφλα με μικρη καταναλωση;Μια αλλη λυση ειναι ο εξωτερικος ριακτορας αλλα δεν ξερω τι επιπτωση θα εχει στη ροη του φιλτρου, φοβαμαι μη παθω καμια ζημια..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει δίκιο ο φίλος κι εγώ πρόσθεσα ένα κυκλοφορητάκι 150 λίτρων ανά ώρα στο 100άρι κι έχει και πρόσθετη είσοδο για οξυγόνο ή διοξείδιο, σύστημα ventouri, δουλεύει πολύ καλά, το έβαλα ακριβώς διαγώνια και χαμηλά απ το εσωτερικό μου φίλτρο και διόρθωσα την κυκλοφορία χαμηλά κι έχω και ταυτόχρονα καλύτερη διάχυση, σχεδόν μισές σταγόνες στο διοξείδιο για να κρατήσω το ίδιο ph οπότε είναι κι οικονομικό, άσε το κόστος που από γνωστό κατάστημα το πήρα στα 4,5 ευρώ, πιο φθηνό δηλαδή απ τον κεραμικό διαχυτήρα κι έχεις και πρόσθετη φίλτρανση και κυκλοφορία.
Μπορεις να πεις απο που το πηρες;Οντως 4,5 ευρω δεν ειναι τιποτα..
__________________
Θέμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 30-11-15 στις 19:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-11-15, 21:05
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Pet supermarket στον Κηφισσό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  VENTURI ΦΙΛΤΡΟ.jpg
Εμφανίσεις:  301
Μέγεθος:  37,6 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-11-15, 21:31
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο συμβαινει μπαινεις στον πειρασμο να ανεβεις σε φως βλεπεις αλλα ενυδρεια φοβερα κτλ με σαφως 0,8w/lt και πανω και δελεαζεσαι..(για μενα λεω τωρα)Υστερα να σου πω κατι μπορεις με τα 24w να κρατησεις κοκκινο φυτο ή καμια cuba πχ ή τι να πω ενα glossostigma;;Πολυ δυσκολα κατα τη γνωμη μου, κι αν κρατησει δεν θα ειναι κοκκινο αλλα πρασινογκρι...
Για να κρατήσεις αυτά τα φυτά που αναφέρεις αλλά και άλλα παρόμοια, ο σημαντικός παράγοντας δεν είναι μόνο το φως αλλά και το διοξείδιο!!!
Το διοξείδιο είναι που "απογειώνει" ένα φυτεμένο. Και βέβαια μιλώντας για CO2, μιλάμε για φιάλη...
Οι άλγες δεν είναι θέμα φωτός, είναι θέμα ισορροπίας. Όσο αυξάνεις το φως, τόσο χρειάζεται να σταθμίσεις αντίστοιχα λίπανση+CO2.
Ενυδρεία που ξεπερνούν το 0,5w/lt, σπάνια στέκονται χωρίς προβλήματα αν δεν έχουν διοξείδιο. Εκτός κι αν μιλάμε για πολύ εύκολα φυτά.

Αυτό το 60 άρι με τα γκαπάκια που είχα φτιάξει παλαιότερα για τον γιό μου έτρεχε με μια 15άρα Sera Plant, χωρίς διοξείδιο, μόνο με ταμπλέτες και ελάχιστον excel.



Επί 8-9 μήνες πήγαινε σφαίρα. Μόλις όμως επιχείρησα να ανεβάσω φωτισμό, έτρεχα και δεν έφτανα

Απόψη μου: Μην βάλεις άλλο φως αν δεν σκέφτεσαι να κάνεις κάτι με το διοξείδιο. Κι αν θες κάποια στιγμή να πας σε φυτά όπως η glosso ή πιο ζόρικα κόκκινα, χωρίς φιάλη co2 μην το σκέφτεσαι....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-12-15, 00:32
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας λιγο λιγο κατι μαθαινουμε,ωραια κουβεντα
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τρυπες σε φυτα paraskevas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 21-12-14 18:35
τρυπες στο κεφαλι panos70 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 17-09-11 23:47
τρυπες,τρυπες,τρυπες olga Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 26 02-11-10 13:38
ΤΡΥΠΕΣ kokos125 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 27-11-09 18:20
φυτα με τρυπες sidirchris Αρχάριοι γλυκού νερού 12 26-08-08 19:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10069 seconds with 14 queries