Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-06-16, 09:20
natso Ο χρήστης natso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2014
Περιοχή: Φλωρινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Νεο Malawi

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 80*40*40
Όγκος: 120 l
Κατηγορία: Malawi
Φυτά: Κερατόφυλλο
Ψάρια / ¶λλα είδη: Pseudotropheus saulosi, ένα Neolamprologus multifasciatus που έμεινε από προηγούμενο στήσιμο και ramshorn snail
Διακοσμητικά υλικά: Ασβεστολιθικές πέτρες , Ποταμίσια άμμος Αξιού
Φόντο : μπλε χαρτόνι
Φωτισμός: 2 λάμπες led ψυχρού φωτός
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες
Φιλτράρισμα: Dophin Astro 2202
Θερμοστάτης: 300w
Ιχνοστοιχεία :
Παροχή CO2: Όχι

Παράμετροι:

pH: 7.6
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού: 45 λίτρα κάθε Κυριακή
Θερμοκρασία:25

Καλημέρα σε όλους, σας παρουσιάζω την καινούργια μου σύνθεση που τρέχει εδώ και 2 βδομάδες. Σχόλια και παρατηρήσεις δεκτά
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-06-16, 09:24
natso Ο χρήστης natso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2014
Περιοχή: Φλωρινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

ορίστε και οι φωτογραφίες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  307
Μέγεθος:  68,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  286
Μέγεθος:  72,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  238
Μέγεθος:  71,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  250
Μέγεθος:  42,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  234
Μέγεθος:  40,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.jpg
Εμφανίσεις:  246
Μέγεθος:  40,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  60,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-06-16, 09:53
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Να το χαρείς σου εύχομαι. Υπάρχει ένας διαγωνισμός αφρικανικών που τρέχει αυτό το διάστημα στο φόρουμ. Δες λίγο για να πάρεις ιδέες για το στήσιμο.
Το κοχυλόψαρο πρέπει να βρει άλλο σπίτι σίγουρα. Το μήκος του ενυδρείου είναι λίγο μικρό ακόμα και για saulosi, θα σου πουν όσοι έχουν ή είχαν.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-06-16, 10:56
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Λιγο μεθοδευμενη η διακόσμηση και δεν χρειάζεται...
Ελπίζω πρωτα να εβαλες τις πετρες και μετα την αμμο αλλιως θα εχεις θεμα με τις πέτρες...

Το μήκος ειναι ενα θεμα, δεν θα έβαζα σε λιγότερο απο 1μ μηκος αυτα τα ψαράκια... φυσικά με τον καιρο μπορείς σε πιο μακρύ ενυδρείο...
Παίξε λιγο με τις πέτρες βαλε τις πιο χύμα... θα σου αρέσει πιο πολύ

Το multifasciatus πρεπει να φύγει δεν εχεις επιλογή.... ειναι μονόδρομος...

Το κερατοφυλλο δεν το μαδανε??? Εμένα το σκίζουν...
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-06-16, 11:29
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα φίλε μου. Σου εύχομαι να το χαρείς καταρχήν.
Σε ότι αφορά τη διακόσμηση (πέτρες, χαρτόνι, κτλ..) έχουν δίκιο που σου λένε να το κάνεις λίγο πιο "επιμελώς ατιμέλητο". Αλλά επειδή το γούστο είναι υποκειμενικό αν σου αρέσει εσένα τότε όλα καλά.
Για το μήκος στο είπαν και πιο πάνω τα παιδιά. Ειδικά τα saulosi τα οποία κολυμπάνε σαν τρελά συνέχεια θέλουν αρκετό μήκος.
Εγώ θα σου πω για το φίλτρο που έχεις 2202 (επειδή το είχα) ότι είναι λίγο οριακό για τα λίτρα σου (ανάλογα πάντα τον αριθμό των ζωντανων που θα βάλεις).
Αυτά από εμένα και πάντα φιλικά εντελώς.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-06-16, 17:12
natso Ο χρήστης natso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2014
Περιοχή: Φλωρινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας. Οι πέτρες είναι κολλημενες με σιλικόνη. Στο ύψος που τις έφτασα δεν υπήρχε περίπτωση να σταθουν καλά. Όλες είναι ένα ενιαίο κομμάτι πλέον. Την άμμο την έβαλα μετά. Τα ψαράκια είναι μικρά ακόμα και σκοπεύω να κρατήσω έναν αρσενικό με όσες θηλυκές βγουν. Στο κερατοφυλλο δεν του δίνουν σημασία προς το παρόν. Όσο για το φίλτρο το έχω υπόψη μου και θα βάλω και δεύτερο. Το μουλτι το έχω από το προηγούμενο στήσιμο και δεν μου πάει η καρδιά να το δώσω. Τα πάει καλά με τα saulosi αν και υπάρχουν τσαμπουκαδες κυρίως από αυτό προς τα άλλα. Παρατήρησα πάντως πως κάποια από τα μικρά saulosi μπαίνουν στα κελυφη χωρίς όμως να μένουν για ώρα.

Στάλθηκε από το 8070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-06-16, 18:22
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Αν ειναι κολλημένες νομίζω θα εχεις θεμα στο μέλλον ...
1) πως θα πιασεις ενα ψαρι???
2) πως θα αλλαξεις το scape αν χρειαστεί??

Οσο για τον μικρο να ξερεις κακο του κανεις που δεν τον βγαζεις και οχι καλό... ειναι μονος και σύντομα δεν θα βγαινει απο το κοχύλι αν δεχτει μαζικο Bullying....
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-06-16, 18:49
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Αν και τα έχουμε ξαναπεί.....http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91846
εγώ θα πρότεινα να βγάλεις τα saulosi, που μπορεί να είναι από τα ήσυχα και μικρόσωμα mbuna αλλά θα ζοριστούν ως ενήλικα σ' αυτό το ενυδρείο
και να βάλεις μια παρέα μούλτι στο μονάκριβο σου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-06-16, 19:07
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

και μην ξεχνάμε ότι οι διατροφή του μουλτι έχει τεράστια διαφορά από τη διατροφή των saulosi. Δεν γεφυρώνεται το χάσμα.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-06-16, 21:26
natso Ο χρήστης natso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2014
Περιοχή: Φλωρινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Τα είπαμε για τα saulosi αλλά ήθελα να διαπιστώσω μόνος μου αν μου αρέσουν τελικά τα μεγαλοσωμα ψάρια και ειδικά οι κιχλιδες γιατί σκοπεύω να πάρω κάποια στιγμή μεγαλύτερο ενυδρείο. Τόσα χρόνια μόνο μικρά ψαράκια είχα φιλοξενήσει στα 2 ενυδρεία μου γιατί μου είχε κάτσει από την αρχή που μπήκα στο χόμπι ότι τα μικρά ήταν ομορφότερα.

Στάλθηκε από το 8070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-06-16, 22:28
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω για την ψαροσύνθεση. Είναι λίγο άδικο για τα ψαράκια να τα κρατάς εκεί απλά για να δεις αν σου αρέσουν οι πιο μεγαλες κιχλιδες ώστε να πας σε μεγαλύτερο αργότερα. Αυτό δηλαδή ποτέ θα το μάθεις; Πως θα τα πάνε τα ψαράκια σου μέχρι τότε όμως; Οι πέτρες είναι κολλημένες όπως διάβασα. Ο Ηρακλής έθεσε δύο θεματάκια που θα σε δυσκολέψουν στο μέλλον. Το στησιμο των πετρών δε μου αρέσει προσωπικά. Είναι "χτισμένο" εντελώς. Μπορούσες να το κάνεις λίγο πιο "χύμα" το scape.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-06-16, 22:40
natso Ο χρήστης natso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2014
Περιοχή: Φλωρινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω για την ψαροσύνθεση. Είναι λίγο άδικο για τα ψαράκια να τα κρατάς εκεί απλά για να δεις αν σου αρέσουν οι πιο μεγαλες κιχλιδες ώστε να πας σε μεγαλύτερο αργότερα. Αυτό δηλαδή ποτέ θα το μάθεις; Πως θα τα πάνε τα ψαράκια σου μέχρι τότε όμως; Οι πέτρες είναι κολλημένες όπως διάβασα. Ο Ηρακλής έθεσε δύο θεματικά που θα σε δυσκολέψουν στο μέλλον. Το στησιμο των πετρών δε μου αρέσει προσωπικά. Είναι "χτισμένο" εντελώς. Μπορούσες να το κάνεις λίγο πιο "χύμα" το scape.
Να υποθέσω ότι εσύ πάντοτε τηρούσες τους κανόνες. Δεν έβαλες ποτέ ψάρι μεγαλύτερο από τα λίτρα σου οπότε δεν χρειάστηκε να ανησυχησεις αν τους έδωσες όλα όσα έπρεπε όπως έκανες για τα δικά μου. Όσο για τις πέτρες ήταν ένα στήσιμο που μου άρεσε πολύ

Στάλθηκε από το 8070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-06-16, 22:46
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η άποψή μου. Λάθη κάναμε οι μας από άγνοια αλλά μπηκαμε εδώ για να μάθουμε κάτι παραπάνω και να κάνουμε πιο σωστά το χόμπι μας. Εσύ για ποιο λόγο αντιδράς έτσι; Ήθελες να σου πούμε μονο καλά λογια; Τοτε πώς θα διορθώσεις τυχόν λάθη ή παραλείψεις;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-06-16, 23:01
natso Ο χρήστης natso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2014
Περιοχή: Φλωρινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φυσικά και δεν περίμενα να μου πουν τα καλύτερα από την στιγμή που είχα ανοίξει θέμα πριν αποκτήσω τα ψαράκια και μου τα είχαν ξαναπεί. Πιστεύω όμως ότι μια κατανόηση θα υπήρχε καθώς όπως είπες όλοι κάναμε λάθη. Για μένα πάντως είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με μεγαλοσωμα ψάρια παρόλο που έχω χρόνια στο χόμπι. Και για να κλείσω σου λέω ότι δεν τα πήρα για να τα ταλαιπωρησω. Είμαι εδώ και καιρό έτοιμος για νέο ενυδρείο και μόλις καταλάβω ότι το χρειάζονται θα τους το προσφέρω. Ακόμα όμως είναι μικρά και βολευονται

Στάλθηκε από το 8070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-06-16, 13:53
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Φιλε μου εμεις ειμαστε εδω για να πουμε τα λάθη και σωστα καττα την αποψη μας και οχι για να σε κρίνουμε αν ειδες πιο πανω κανεις δεν σου ειπε οτι το κανεις για κακο...

Αλλα ενα multi μονο του μεσα εκει ειναι λαθος για το ψαρι, στο λεμε για το βγάλεις γιατι σε λιγο καιρο αν οχι και τωρα νοιωθει στρες και πιθανον να δέχεται και χτυπήματα...

απο την αλλη οτι καποιοι κανανε λαθη ειναι υπερ σου γιατι στα λεμε να μην τα κανεις κι εσύ..

αν εχεις ετοιμο αλλο ενυδρειο (πράγμα που δεν μας ειπες αρα δεν το ξερουμε) με σκοπο να δωσεις χωρο σε αυτα τα ψαρια εχει καλος αλλιως θα βλεπεις τσακωμούς και απώλειες πολυ πιθανο!

Οταν θέλεις κατι να κανεις σωστο πρεπει να ακους δεν μαλώνεις με κανεναν εδω συμβουλες δινουν τα παιδια .. την εμπειρία σου στο χόμπι προσωπικά δεν την γνωρίζουμε αλλα μιας και το ρώτησες εγω μετα απο καποια χρόνια που μαθαίνω για τα ενυδρεια ακομα δεν ξερω τίποτα...

Φαντάσου οτι στο ενυδρειο που εχεις αυτα τα ψαρια εσυ εγω εχω νανοκιχλιδα και μάλιστα λιγότερες στον αριθμό, οχι γιατι ειμαι σωστός αλλα γιατι τα ψαρια που θελω να εχω στο ενυδρειο μου θελω να ζουν οχι να επιβιώνουν...

Θελεις να μου πεις ποτε και πως θα καταλαβεις οτι θελουν μεγαλύτερο ενυδρειο τα ψαρακια σου??? Δεν το εχω καταλαβει ποτε αυτο αλήθεια.

Αν θελεις μπορεις να βρεις εδω μεσα και φωτογραφίες και βίντεο για να παρεις ιδεες και να δεις και ενυδρεια απο αλλους χομπιστες με τα ιδια ψαράκια.. ..

Και μην αρπάζεσαι εδω δεν εχουμε να χωρίσουμε τιποτα εδω καταθέτουμε γνώσεις και εμπειρίες για το καλυτερο αυτου του χόμπι!!!
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-06-16, 21:44
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από natso Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι εδώ και καιρό έτοιμος για νέο ενυδρείο και μόλις καταλάβω ότι το χρειάζονται θα τους το προσφέρω. Ακόμα όμως είναι μικρά και βολευονται
εγω λεω αφου εισαι εδω και καιρο ετοιμος για μεγαλυτερο ενυδρειο γιατι δεν το κανεις απο τωρα να το ευχαριστηθεις και εσυ και τα ψαρια σου?ποτέ δεν ειναι κακη μια αναβαθμιση εφοσον τα οικονομικα το επιτρεπουν..με το καλο οτι κι αν κανεις και εμεις εδω ειμαστε..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-06-16, 17:52
natso Ο χρήστης natso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2014
Περιοχή: Φλωρινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ατέρμονη συζήτηση γύρω από το ίδιο ακριβώς θέμα, το μήκος. Θεωρητική ερώτηση : Τι θα γίνει αν γεμίσει το ενυδρείο κρυψώνες και σχεδόν δεν συναντιούνται τα ψάρια? Σε αυτό το μήκος και πλάτος δύσκολο αλλά εφικτό. (δεν το έχω κάνει στο στήσιμο μου). Ρητορικές Ερωτήσεις : 1) Τα ψάρια επιβιώνουν σε ενυδρείο που το μήκος του υπολείπεται κατά 20 εκατοστά του ελάχιστου διατήρησης του είδους αλλά ζουν σε ενυδρείο το οποίο το pH, το tds, το gh κ.λ.π. δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλουν? 2) Όλα τα ψάρια ενός είδους έχουν την ίδια ακριβώς συμπεριφορά? Επειδή σε κάποιον τα ψάρια τσακώθηκαν μέχρι σκοτωμού είναι σίγουρο ότι αυτό θα γίνει σε κάθε ίδιου μήκους ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-06-16, 18:49
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Φίλε natso η συζήτηση δεν είναι ατέρμονη
γιατί τα όρια που αναφέρουμε σε λίτρα/μήκος ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725) έχουν βγει μετά από παρατηρήσεις χρόνων από χομπίστες και ερευνητές αυτών των ψαριών.
Ειδικά στα mbuna (τα περισσότερα τουλάχιστον) τα αρσενικά ορίζουν μια περιοχή όπου εξασφαλίζουν τροφή και αναπαράγονται. Στη λίμνη αυτή η περιοχή είναι πολύ μεγαλύτερη απ' ότι στον περιορισμένο χώρο μιας γυάλας.
Όταν ο χώρος που τους παρέχουμε είναι πολύ περιορισμένος και οι περιοχές που ενστικτωδώς ορίζουν αλληλοκαλύπτονται, τότε ζουν σ' ένα διαρκή ανταγωνισμό και στρες.
Για το ερώτημα σου, θεωρώ ότι άλλο επιβίωση, άλλο διαβίωση και άλλο ευημερία και ευζωία. Όσο για τη συμπεριφορά αναφέρθηκα πιο πάνω στα γενικά όμως και βέβαια υπάρχει διαφορά από άτομο σε άτομο (από ψάρι σε ψάρι) και μια φυσική συμπεριφορά (ορισμός/υπεράσπιση περιοχής) μπορεί να μην έχει ως άμεσο αποτέλεσμα τον θάνατο (με χτυπήματα κλπ) αλλά με έμμεσο (με μακροχρόνιο στρες).
Αν θέλεις τη γνώμη μου, ναι μπορούν να επιβιώσουν σ' ένα τέτοιο ενυδρείο ένα χαρέμι 1+2/3 saulosi (που είναι από τα πιο μικρόσωμα και ήρεμα mbuna) αλλά δεν θα ευημερούν (όπως μια τετραμελή οικογένεια που προ κρίσης ζούσε σ' ένα άνετο τριάρι και τώρα επιβιώνει σ' ένα υπόγειο δυάρι ).

Φιλικά όλα τα παραπάνω και με ενδιαφέρον γιατί επέλεξες ένα απ' τα αγαπημένα μου είδη.

*το στήσιμο της πέτρας σου εκτός από αφύσικα τεχνητό δεν δημιουργεί κρυψώνες παρά μόνο διαμπερή περάσματα. Θέλει περισσότερο πειραματισμό/δοκιμές. Ρίξε καμιά ματιά και στις παρουσιάσεις για να πάρεις ιδέες.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-06-16, 19:22
natso Ο χρήστης natso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2014
Περιοχή: Φλωρινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε natso η συζήτηση δεν είναι ατέρμονη
γιατί τα όρια που αναφέρουμε σε λίτρα/μήκος ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725) έχουν βγει μετά από παρατηρήσεις χρόνων από χομπίστες και ερευνητές αυτών των ψαριών.
Ειδικά στα mbuna (τα περισσότερα τουλάχιστον) τα αρσενικά ορίζουν μια περιοχή όπου εξασφαλίζουν τροφή και αναπαράγονται. Στη λίμνη αυτή η περιοχή είναι πολύ μεγαλύτερη απ' ότι στον περιορισμένο χώρο μιας γυάλας.
Όταν ο χώρος που τους παρέχουμε είναι πολύ περιορισμένος και οι περιοχές που ενστικτωδώς ορίζουν αλληλοκαλύπτονται, τότε ζουν σ' ένα διαρκή ανταγωνισμό και στρες.
Για το ερώτημα σου, θεωρώ ότι άλλο επιβίωση, άλλο διαβίωση και άλλο ευημερία και ευζωία. Όσο για τη συμπεριφορά αναφέρθηκα πιο πάνω στα γενικά όμως και βέβαια υπάρχει διαφορά από άτομο σε άτομο (από ψάρι σε ψάρι) και μια φυσική συμπεριφορά (ορισμός/υπεράσπιση περιοχής) μπορεί να μην έχει ως άμεσο αποτέλεσμα τον θάνατο (με χτυπήματα κλπ) αλλά με έμμεσο (με μακροχρόνιο στρες).
Αν θέλεις τη γνώμη μου, ναι μπορούν να επιβιώσουν σ' ένα τέτοιο ενυδρείο ένα χαρέμι 1+2/3 saulosi (που είναι από τα πιο μικρόσωμα και ήρεμα mbuna) αλλά δεν θα ευημερούν (όπως μια τετραμελή οικογένεια που προ κρίσης ζούσε σ' ένα άνετο τριάρι και τώρα επιβιώνει σ' ένα υπόγειο δυάρι ).

Φιλικά όλα τα παραπάνω και με ενδιαφέρον γιατί επέλεξες ένα απ' τα αγαπημένα μου είδη.

*το στήσιμο της πέτρας σου εκτός από αφύσικα τεχνητό δεν δημιουργεί κρυψώνες παρά μόνο διαμπερή περάσματα. Θέλει περισσότερο πειραματισμό/δοκιμές. Ρίξε καμιά ματιά και στις παρουσιάσεις για να πάρεις ιδέες.
Να πω την αλήθεια αυτή την απάντηση περίμενα και σε ευχαριστώ. Χωρίς απόλυτες απόψεις και με διάθεση να πλησιάσουμε την άλλη άποψη (ενώ ξέρουμε και οι δυο ότι δεν είναι η σωστή) χωρίς να κάνουμε μάθημα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-06-16, 20:28
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Φιλε μου ολα τα παιδια εδω δεν σου κανουμε μαθημακςι στο μηκος κολαμε γιατι αν ενα αρσενικο θελει 60 ποντους για να κατοχυρώσει το χωρο του τα υπόλοιπα που θα περιοριστουν??? Στους 20 πόντους?? Τα λεω με νουμερα για το πρακτικο και την κατανόηση του τι κανουν οι αφρικανες!!!

Δεν τσακωθηκαν τα ψαρια οπως λες σε ενα ενυδρείο κάποιου τα ψαρια της Αφρικής εχουν δυναμικό χαρακτήρα και πλακώνονται στα ενυδρεία ολων μας, αν σε καθε τσακωμο το ψαρι που θα πρεπει να ηρεμήσει και να ξεφύγει απο το κυρίαρχο δεν εχει χώρο να κρυφτει και να λουφάξει καποια στιγμή θα σκάσει...

Απο αυτην την επιθετικοτητα που μπορει να εχουν τα ψάρια λογο κρυψωνας και μέγεθος ενυδρειου μπορεί να μην δεις ποτε τον πραγματικό χαρακτήρα αλλα ακομα και τον χρωματισμο τους που επιρεαζεται τοσο άμεσα και ακαριαία που δεν φαντάζεσαι...
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-06-16, 20:51
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Στο τελικό μέγεθος τα ps saulosi θα ζοριστούν.
Για μεγάλωμα γόνου μέχρι την ενηλικίωση το μέγεθος του ενυδρείου είναι μια χαρά. Μετά θα έχεις θέματα γιατί βλέπω και τουλάχιστον 2 αρσενικά (εικόνα 7).

Το multie και τα ps saulosi δεν έχουν λόγο να είναι σε ίδιο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-06-16, 22:34
natso Ο χρήστης natso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2014
Περιοχή: Φλωρινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Τώρα νομίζω ότι η συζήτηση μπήκε στο σωστό δρόμο. Ξέχασα να πω ότι δεν σκοπεύω να κρατήσω όλα αυτά τα ψάρια αλλά μόνο έναν αρσενικό και όσα θηλυκά βγουν (είναι μικρά ακόμα). Το ανέφερα σε άλλα site που έκανα την ίδια παρουσίαση και το θεώρησα δεδομένο ότι το γνωρίζατε. Λάθος μου. Ασχολούμαι από το 2008 με τα ενυδρεία και μετά απο τόσα χρόνια εμπειρίας και διαβασματος δεν θα έκανα το λάθος να βάλω περισσότερα αρσενικά στο συγκεκριμένο ενυδρείο. Όσο για το μουλτι μπήκε μόνο του σε 54λιτρο ενυδρείο.

Στάλθηκε από το 8070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Όσο για το στήσιμο των πετρων μου άρεσε πολύ και είχα την εντύπωση ότι θα ήταν βολικά και για τα ψαράκια. Δεν το είχα σκεφτεί όπως ο κλεοβουλος και ήδη έχω αρχίσει να επεξεργαζομαι νέο στήσιμο

Στάλθηκε από το 8070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη natso : 23-06-16 στις 22:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-06-16, 22:48
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

μια χαρα τα πας φιλε μου!θα ελενχεις τον πληθυσμό τους και θα εισαι ενταξει με ενα αρσενικο.
το στησιμο σιγουρα ομως σηκωνει βελτιωση.

(η συζήτηση παντα ειναι στο σωστο δρομο)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-10-16, 06:27
repfar Ο χρήστης repfar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2016
Περιοχή: Ν.Λαρισας
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από natso Εμφάνιση μηνυμάτων
ορίστε και οι φωτογραφίες
Φιλε τις πετρες τις αγορασες?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-10-16, 00:07
natso Ο χρήστης natso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2014
Περιοχή: Φλωρινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από repfar Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε τις πετρες τις αγορασες?
Τις μάζεψα από το βουνό. Ειναι ασβεστολιθικες

Στάλθηκε από το 8070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
240 MALAWI kwstasb Malawi 5 05-11-12 10:38
rio 240 malawi tanalias Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 15 23-02-12 10:13
Malawi????????? sonic Αναγνωρίσεις ειδών 21 07-12-10 12:32
(Malawi) Ενυδρειο malawi 300lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 18 11-07-08 15:46
(Malawi) Ενυδρειο malawi 240lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 06-05-08 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08975 seconds with 16 queries