Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-09-15, 00:00
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Vallisneria spiralis Προβλημα

καλησπερα!γιατι οι βαλισνεριες μου λιωνουν μια προς μια;τις φυτεψα στο 60λιτρο ενυδρειο μου και μια προς μια λιωνει-σαπιζει.απο υποστρωμα εχω σκετο αραγωνιτη μικρης κοκομετριας και απο λιπασματα βαζω 3 υγρα της seachem(flourish,potassium kai excel το τελευταιο σε πολυ μικρες δωσεις 1 ml 2 φορες την εβδομαδα.χρειαζεται μηπως να παρω ταμπλετες για την ριζα και για αυτο τις χανω; θερμοκρασια τωρα 26-28.τι φταιει;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-15, 05:58
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Καλημερα,
Το excel λιωνει τις βαλισνεριες... Δεν εχει σημασια μονο η ποσοτητα αλλα και ο ογκος του ενυδρειου.παλια οταν εοχα 60 λιτρα και εριχνα λιγο excel οπως λες ηταν ο βασικος υπαιτειος.
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-15, 08:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Η vallisneria ειναι φυτο που αντελει θρεπτικα κυριως απο το ριζικο της συστημα. Με καμια ταμπλετα βυθου θα γινει καλυτερη δουλεια, πιστευω.

Αλλα φυτα εχεις στο ενυδρειο? Ποσο καιρο ειναι σε λειτουργια?

Αν ολα αυτα τα λιπασματα τα βαζεις μονο για τη vallisneria, ετοιμασου για αλγες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-09-15, 09:31
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Φιλε μου κι εγω που ριχνω excel εχω θεμα με την valisneria δεν παει και τοσο καλα,ξεκολλανε διαρκως κλωναρια απ την βαση της..Ειναι γεγονος το excel ενοχλει καποια φυτα..
Τωρα οσο για το παραπανω σχετικα με τα λιπασματα που αναφερει ο Nazgul, οι αποψεις διίστανται πολλοι λενε πως τα λιπασματα δεν προκαλουν αλγες κι εγω μπερδεμενος ειμαι λιγο με αυτο..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-09-15, 09:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τωρα οσο για το παραπανω σχετικα με τα λιπασματα που αναφερει ο Nazgul, οι αποψεις διίστανται πολλοι λενε πως τα λιπασματα δεν προκαλουν αλγες κι εγω μπερδεμενος ειμαι λιγο με αυτο..
Οτι υπαρχουν πολλες αποψεις και οτι καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και δεν μπαινει σε γενικους κανονες απολυτα, θα συμφωνησω.

Αλλα αν πεφτουν πολλα λιπασματα στο ενυδρειο, τοσα ωστε να μην τα εχουν αναγκη τα φυτα ή ακομα καλυτερα, τοσα ωστε να μη μπορουν να τα απορροφησουν τα φυτα (ειτε λογω μη σωστης αναπτυξης, ειτε λογω παραπανω ποσοτητας λιπασματων), οι αλγες θα εκμεταλλευτουν την περισσεια θρεπτικων. Σε γενικες γραμμες.

Εχω την εντυπωση οτι το ενυδρειο του φιλου μας ειναι ενυδρειο Tanganyika και οχι φυτεμενο με αρκετα φυτα, γι'αυτο εγραψα τα παραπανω. Ας με διορθωσει αν κανω λαθος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-09-15, 09:53
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ο nazgul εχει δικιο και συμφωνω. Επισης αν δεν εχεις ολα τα απαραιτητα διοξειδιο πολυ φωτισμο ειναι λιγο τζογος με τα λιπασματα. Εγω θα εριχνα το φταιξιμο στο excel για το συγκεκριμενο προβλημα που αναφερεις για την βαλισνερια γιατι ειναι απο τα φυτα που λιωνει απο προσωπικη εμπειρια με την spiral is που μου την κατεστρεφε μολος σταματησα το excel πεταξε νεα φυλλα που δεν καταλαβαιναν τιποτα.
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-09-15, 11:08
Το avatar του χρήστη MAVROGP
MAVROGP Ο χρήστης MAVROGP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Βάλε λίπασμα σε ταμπλέτα δίπλα στις ρίζες τους και θα δεις βελτίωση. Το excel αν το χρειάζεσαι για άλλα φυτά ρίχτω μέρα παρά μέρα για είναι πιο ήπιο με τις βαλισνέριες. Μπορείς και να το αφαιρέσεις εντελώς αν έχεις μόνο βαλισνέριες με ανούμπιες. Σε φυτά αργής ανάπτυξης η λίπανση καλό είναι να μπαίνει με πολύ φειδώ.
__________________
"Ακολούθησε το ρυθμό της φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή". Ralph W. Emerson.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-09-15, 17:42
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

εκανα μια 50% αλλαγη νερου να φυγει λιγο το excel και εκοψα απο την ριζα ολα τα λιωμενα και κιτρινα φυλλα.εβαλα κοντα στις ριζες και καμια ταμπλετα της seachem και αυτη και περιμενω να δω πως θα παει.σας ευχαριοστω για τις συμβουλες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Vallisneria Spiralis vasilhs Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 21-07-13 23:39
προβλημα vallisneria pyros Αρχάριοι γλυκού νερού 9 09-01-10 02:17
Vallisneria και....προβλημα ?!? sarevock Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 12-03-09 11:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05239 seconds with 15 queries