Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-01-20, 09:51
Captain Nemo Ο χρήστης Captain Nemo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2019
Περιοχή: Μεσόγεια Αττικής
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Αγορά εξοπλισμού CO2

Καλημέρα σας, σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά μπουκάλας 2kg CO2 από γνωστό κατάστημα με πυροσβεστικά είδη ( δεν ξέρω, μπορώ να το αναφέρω για να μου πείτε τη γνώμη σας?).
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε έναν οικονομικό αλλά αξιόπιστο μειωτή πίεσης είτε με ένα είτε με δύο μανόμετρα?
Σας ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-20, 10:05
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Για μπουκαλα θα προτεινα απο δω..https://olympia-p.gr/fiali-enidreiou...-co2-enidreiou ουτε μετατροπες ουτε τιποτα, βιδωνεις πανω το μανομετρο και τελειωσες!

Οσο για μειωτη πιεσης αν θες να πας σε κατι οικονομικο δες εδω https://www.banggood.com/CO2-Moss-Pl...#jsReviewsWrap
εχει καλα σχολια αλλα δεν παυει να ναι κινεζικο οποτε δεν μπορω να σου πω με σιγουρια περι ποιοτητας.. αν βαλεις αποστολη με priority ερχεται και γρηγορα!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-20, 10:45
Captain Nemo Ο χρήστης Captain Nemo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2019
Περιοχή: Μεσόγεια Αττικής
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Καλημέρα, αυτή την μπουκάλα σκοπεύω να αγοράσω. Όσον αφορά τον μειωτή πίεσης, το φοβάμαι το κινέζικο, ειδικά για CO2 που υπάρχει και ένας παραπάνω λόγος ασφαλείας.
Βρίσκω μεταχειρισμένο σε καλή τιμή και καλή κατάσταση τον μειωτή πίεσης evolution Primus της Dennerle. Δούλευε σε μπουκάλα 500gr, δεν έχει μανόμετρα αλλά θεωρώ ότι έχει την ποιότητα της Dennerle. Θα δούλευε πιστεύεις με την μπουκάλα που μου προτείνεις?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-20, 12:13
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Εγώ να προσθέσω οτί έχω ακριβώς τον ίδιο κινέζικο μειωτή και το μόνο παράπονό μου είναι ότι η ροή του co2 στο bubble counter δεν είναι τόσο σταθερή όσο θα θελα. Τουλάχιστον μέχρι να παίξεις λίγο με την μικτρομετρική ως που σταθεροποιείται με λίγη προσπάθεια. Όταν λέω δεν είναι τόσο σταθερή εννοώ ότι της πρώτες μέρες που το ρύθμισα έπρεπε να επιβλέπω συνέχεια γιατί μετά από λίγη ώρα έπεφτε ο ρυθμός που έβλεπα bubbles στον μετρητή.
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-20, 12:21
Captain Nemo Ο χρήστης Captain Nemo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2019
Περιοχή: Μεσόγεια Αττικής
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Φοβάμαι διαρροές αερίου κλπ δεδομένου ότι υπάρχουν και μικρά παιδιά στο σπίτι (προφανώς δεν έχουν εύκολη πρόσβαση). Βλέπω άλλους μειωτες που έχουν τιμή 100+ και αναρωτιέμαι τί διαφορά έχουν σε σχέση με κάποιον μειωτή σαν τον συγκεκριμένο.
-------------------------
Γι' αυτό σκεφτόμουνα τον μεταχειρισμενο της Dennerle αλλά δεν ξέρω πόσο επηρεάζει η απουσία μανομετρου και αν θα υπάρχει πρόβλημα με την μπουκάλα που σκέφτομαι να αγοράσω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain Nemo : 09-01-20 στις 12:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-20, 12:36
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Captain Nemo Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβάμαι διαρροές αερίου κλπ δεδομένου ότι υπάρχουν και μικρά παιδιά στο σπίτι (προφανώς δεν έχουν εύκολη πρόσβαση). Βλέπω άλλους μειωτες που έχουν τιμή 100+ και αναρωτιέμαι τί διαφορά έχουν σε σχέση με κάποιον μειωτή σαν τον συγκεκριμένο.
-------------------------
Γι' αυτό σκεφτόμουνα τον μεταχειρισμενο της Dennerle αλλά δεν ξέρω πόσο επηρεάζει η απουσία μανομετρου και αν θα υπάρχει πρόβλημα με την μπουκάλα που σκέφτομαι να αγοράσω.
Θέμα άλλο πέρα από αυτό δεν έχω παρατηρήσει αρκετούς μήνες που τον δουλεύω. Τώρα αν θες την γνώμη μου, εγώ θα έπαιρνα έναν καλύτερο ίσα ίσα για το θέμα σταθερότητας ροης. Πάρε γνώμες και από άλλα παιδιά στο φόρουμ με περισσότερη εμπειρία επι του θέματος.
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-20, 13:20
Captain Nemo Ο χρήστης Captain Nemo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2019
Περιοχή: Μεσόγεια Αττικής
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Θα δω μήπως δώσει καμία ιδέα και κάποιος άλλος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-20, 13:57
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Captain Nemo Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Θα δω μήπως δώσει καμία ιδέα και κάποιος άλλος.
Συνηθως εκει ειναι το προβλημα στην σταθεροτητα ροης οπου καποια στιγμη καταντα εκνευριστικο..Κι εγω αφου επαθα, ειμαι της αποψης σε οτι αφορα βασικο εξοπλισμο φυτεμενου ενυδρειου καλυτερα τα σκας στην αρχη για ποιοτικα εξαρτηματα κ ξεγνοιαζεις απο αναποδιες.. πιο παλια ειχε το co2art μονο μανομετρο κανα 20-30 ευρω εγω απο κει το χα παρει πολυ καλο σταθερο αλλα δυστυχως δεν εχει πλεον..

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-01-20, 11:34
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Καλημέρα, εγω απο co2 art ειχα παρει. Ειναι καλης ποιοτητας. Επισης εχω πάρει σε φίλο μανομετρα απο ebay φουλ σετ και δούλευει καλα εδω και ενα χρονο.

Εν τετοιο https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?m...2F352918165063

εχει οσα χρειάζεσαι. Δεν ξερω με τα τελωνεια τι γίνεται πλεον εχω την εντύπωση οτι μπορει να βγει παραπάνω.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-01-20, 15:09
Captain Nemo Ο χρήστης Captain Nemo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2019
Περιοχή: Μεσόγεια Αττικής
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστώ, θα το ψάξω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-01-20, 12:58
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Μόλις παρέλαβα αυτό https://www.banggood.com/Aquarium-Du...p-1146513.html, παραδόξως χωρίς τελωνείο.

Μπουκάλα δεν έχω πάρει ακόμα (αύριο-μεθαύριο θα κάνω την παραγγελία) αλλά σκέφτομαι από Olympia-p ή από εδώ. Κλείνω περισσότερο προς Olympia-p (μια και αυτή είναι η δουλειά τους, το θεωρώ πιο ασφαλή επιλογή).

Μόλις τα συνδέσω θα γράψω εντυπώσεις για το μειωτή.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-01-20, 16:28
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Πολυ ενδιαφερον το οτι δεν πληρωσες τελωνειο. Σε ποσο καιρο το ελαβες?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-01-20, 16:33
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Έφυγε 21/12/19 και ήρθε χθες 15/1/20, αλλά μεσολάβησαν και οι γιορτές. Είχα διαλέξει air-mail που υποτίθεται κάνει 7-14 εργάσιμες (αν μετράω σωστά είναι ακριβώς 14 εργάσιμες).

Edit:
Εξετάζοντας τη συσκευασία το δέμα φαίνεται να ήρθε από Ολλανδία. Το Ολλανδικό ταχυδρομείο όμως στο tracking φαίνεται να το παρέλαβε αρκετές μέρες μετά από τις 21/12/19. Υποψιάζομαι ότι με κάποιο τρόπο καταφέρνουν να τα στέλνουν Ολλανδία και από εκεί τα προωθούν στην υπόλοιπη Ευρώπη για να αποφεύγουν τους δασμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-01-20, 12:34
Captain Nemo Ο χρήστης Captain Nemo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2019
Περιοχή: Μεσόγεια Αττικής
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Κι εγώ για μπουκάλα από Olympia προσανατολιζομαι. Βρίσκω μεταχειρισμένη αλλά σε καλή κατάσταση τον μειωτή πίεσης της Dennerle Evolution Primus. Πιστεύετε θα δουλεψει?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-01-20, 13:22
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Έφυγε 21/12/19 και ήρθε χθες 15/1/20, αλλά μεσολάβησαν και οι γιορτές. Είχα διαλέξει air-mail που υποτίθεται κάνει 7-14 εργάσιμες (αν μετράω σωστά είναι ακριβώς 14 εργάσιμες).



Edit:

Εξετάζοντας τη συσκευασία το δέμα φαίνεται να ήρθε από Ολλανδία. Το Ολλανδικό ταχυδρομείο όμως στο tracking φαίνεται να το παρέλαβε αρκετές μέρες μετά από τις 21/12/19. Υποψιάζομαι ότι με κάποιο τρόπο καταφέρνουν να τα στέλνουν Ολλανδία και από εκεί τα προωθούν στην υπόλοιπη Ευρώπη για να αποφεύγουν τους δασμούς.
Ηρθε μεσω Ευρωπης, γι αυτο δεν περασε τελωνειο. Οπως και η επιλογη priority που χει το bangood ειναι μεσω Ευρωπης με ενα μικρο εξτρα κοστος βεβαια κι ερχονται πολυ πιο γρηγορα!

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-01-20, 21:11
Captain Nemo Ο χρήστης Captain Nemo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2019
Περιοχή: Μεσόγεια Αττικής
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Kι εγώ για μπουκάλα από Olympia προσανατολιζομαι. Βρίσκω μεταχειρισμένη αλλά σε καλή κατάσταση τον μειωτή πίεσης της Dennerle Evolution Primus.

https://www.amazon.co.uk/DENNERLE-Pr.../dp/B002HIFVIY

Πιστεύετε θα δουλεψει ο συγκεκριμένος μειωτής με τη συγκεκριμένη μπουκάλα ή ενδέχεται να μου βγάλει προβλήματα?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-01-20, 22:00
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Kαλυτερα παρε ενα πληρες συστημα να χει και ηλεκτροβανα. Σε αυτο πληρωνεις απλα τη φιρμα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-01-20, 22:05
Captain Nemo Ο χρήστης Captain Nemo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2019
Περιοχή: Μεσόγεια Αττικής
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Ξέχασα να αναφέρω ότι μαζί με τον μειωτή πίεσης μου δίνει και την ηλεκτροβανα της Dennerle.
-------------------------
Επίσης όπως ανέφερα πρόκειται για μεταχειρισμένα που μπορώ να πάρω από γνωστό ο οποίος δεν τα χρησιμοποιεί πλέον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain Nemo : 17-01-20 στις 22:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-01-20, 17:23
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Το σύστημα στήθηκε και δουλεύει χωρίς προβλήματα. Διαρροές και τέτοια δεν είχα, η σύνδεση ήταν εύκολη χωρίς προβλήματα.

Τώρα η ρύθμιση τη μικρομετρικής είναι αλήθεια ότι είναι δύσκολη. Χρειάζεται πολύ λεπτές κινήσεις για να πετύχεις τη ροή που θέλεις. Η μικρομετρική όπως και όλα τα εξαρτήματα ξεβιδώνουν και μπορούν να αντικατασταθούν εύκολα. Ωστόσο δεν νομίζω ότι μια άλλη μικρομετρική θα έκανε (μεγάλη) διαφορά. Πιστεύω ότι φταίει το regulator (το οποίο δεν είναι ρυθμιζόμενο) που κατεβαζει την πίεση στα 72 psi, που είναι αρκετά ψηλό. Αν πχ ήταν γύρω στα 40-50 psi η ρύθμιση θα ήταν πιο εύκολη. Βέβαια όλα αυτά ισχύουν αν τα μανόμετρα δείχνουν σωστά και η πίεση είναι πράγματι 72psi. Παρεμπιπτόντως, τη φιάλη τη μετράει 700 psi περίπου, το οποίο δεν ξέρω αν είναι σωστό (κάπου είχα διαβάσει ότι συνήθως είναι γύρω στα 900)

Ένα δεύτερο σημείο που πρέπει να αναφέρω είναι ότι χρειάζεται αρκετός χρόνος αρχικά μέχρι να αναπτυχθεί η απαραίτητη πίεση μέσα στο σωληνάκι από τη μικρομετρική μέχρι το διαχυτήρα, ειδικά αν έχει ρυθμιστεί στην τελική ροή. Επιπλέον καθώς αυξάνεται η πίεση μειώνεται η ροή (αυτό είναι φυσιολογικό). Εγώ προσωπικά άνοιξα παραπάνω τη μικρομετρική (περ. 5-10 bps) και περίμενα μέχρι να δω να βγαίνουν φυσαλίδες από τον διαχυτήρα. Μετά ρύθμισα στην επιθυμητή ροή. Γενικά όταν το όλο σύστημα έρθει σε ισορροπία η ροή είναι πλέον σταθερή.

Στις επόμενες μέρες θα παρακολουθήσω να δω πόσο σταθερό είναι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
... Είχα διαλέξει air-mail που υποτίθεται κάνει 7-14 εργάσιμες (αν μετράω σωστά είναι ακριβώς 14 εργάσιμες).
Για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση: Το παραπάνω το έγραψα από μνήμης. Η επιλογή ήταν Priority Direct Mail όπως πολύ σωστά ανέφερε ο φίλος energy52. Απλά επειδή και αυτό έρχεται αεροπορικώς, μου είχε μείνει ότι ήταν Air Mail. Συγνώμη για το μπέρδεμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arion-p : 20-01-20 στις 17:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-01-20, 17:35
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Μια ενημέρωση για όσους ενδιαφέρονται να αγοράσουν από Κίνα.

Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα σταθερότητας στη ροή. Όταν ανοίγει η ηλεκτροβάνα το πρωί, η ροή είναι μεγαλύτερη γιατί η πίεση στο σωληνάκι έχει πέσει. Μετά από λίγη ώρα όμως επανέρχεται και διατηρείται σταθερή μέχρι τη στιγμή που θα κλείσει.

Το άλλο που παρατήρησα είναι ότι η ηλεκτροβάνα ζεσταίνεται αρκετά - δεν ξέρω αν αυτό είναι φυσιολογικό και τι θα γίνει το καλοκαίρι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτήσεις πρίν την αγορά εξοπλισμού. loupo68 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 30 02-01-15 00:32
Απορίες για Νέο Ενυδρείο-Αγορά σωστού εξοπλισμού endymion Αρχάριοι γλυκού νερού 20 01-05-10 22:49
Αγορά εξοπλισμού Perazzi Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 31 03-03-10 22:48
Αγορά εξοπλισμού CO2 απο Αθήνα batman_gardiki Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 31 25-01-09 02:48
Αγορά εξοπλισμού για μονομαχοενυδρείο.. xontros Bettas 13 24-05-08 19:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07388 seconds with 15 queries