Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-08-10, 16:53
Το avatar του χρήστη aNe
aNe Ο χρήστης aNe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2009
Περιοχή: Αγια Παρασκευη Αθηνα
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή Πολλες αποριες.Χρειαζομαι την βοηθεια σας

Καλησπερα παιδια.Πρωτα απ΄ολα σε 5 μερες φευγω για διακοπες Ναξο.
Γιαυτο θελω να καθαρισω καλα το ενυδρειο.Σε καθε πετρα εχει απο κατω ακαθαρσιες το κερατοφυλλο εχει και αυτο σε καποια μερη του.Επισης πριν μια βδομαδα που εβαλα java fern και επρεπε να σκαψω λιγο εβγαλε παλι ακαθαρσιες και ανεβασε πολυ αποτομα την αμμωνια.
Επειδη θα λειπω για 2 βδομαδες και δεν θα μπορω να αλλαξω το νερο και αναγκαστικα θα πρεπει να ριξω μεσα στο ενυδρειο ταμπλετα για της διακοπες διοτι δεν μπορω να βαλω αυτοματη ταιστρα σε αυτο το ενυδρειο θελω να ειναι αρκετα καθαρο εστω να μην δημιουργηθει προβλημα με τα ψαρια.Σκεφτομαι να βγαλω νερο απο το ενυδρειο και να γεμισω με αυτοτο νερο ενα μικρο ενυδρειακι (12λιτρα) , να βαλω μεσα τα ψαρακια και να αδειασω ολο το ενυδρειο αλλα το φιλτρο να το αφησω ετσι οπως ειναι.Να πλυνω τολα τα φυτα μου το υποστρωμα και τις πετρες.Και μετα αφου θα εχω τελιωσει να ξαναβαλω μεσα τα ψαρια μου.Τι λετε?
Επισης σημερα αγορασα αεραντλια την eheim air pump 200.Αφου εκανα τρυπα στον τοιχο για να ειναι πιο ψηλα απο το ενυδρειο οπως ελεγε και στις οδηγιες βεντουζαρα και τις 2 εξοδους μεσα στο ενυδρειο αυτες συνεχως πηγαιναν στην επιφανεια...Μπορειτε να μου πειτε μια λυση και στο προβλημα αυτο?
Ανεβαζω και φωτογραφιες απο το ενυδρειο οπως ειναι αυτη την στιγμη.Επειδη θα αλλαξω και διακοσμηση αν εχετε και καποια ιδεα με αυτα τα φυτα,πετρες,ξυλο που εχω πειτε μου.
Ευχαριστω..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-08-10, 22:39
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καλησπερα.
Τις φωτογραφιες μαλλον θα τις ξεχασες...

Πες μας πρωτα τις ρουτινες που ακολουθεις (ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου, καθε ποτε αλλαζεις νερο, ποσο νερο αλλαζεις, τις τελευταιες σου μετρησεις, τι και ποσα ψαρια εχεις, ποσο καιρο λειτουργει το ενυδρειο) και θα μπορεσουμε να σου απαντησουμε. Επισης, τι εννοεις οταν λες ανεβηκε η αμμωνια οταν εσκαψες λιγο στο βυθο;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-08-10, 23:06
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

εννοεις οτι ανεβαινουν απο την ανωση??? βαλε βεντουζες
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-08-10, 23:14
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Αν κανεις αυτο που λες με καθαρισμο του ενυδρειου μονο κακο θα κανεις...

κανε μια σκουπα βυθου ή εστω παρε τις εμφανης ακαθαρσιες, κανε μια καλη αλλαγη νερου,40-50% ριξε τη/τις ταμπλετες, αυξησε και λιγο τη φωτοπεριοδο για περισσοτερο αλγη(αν εχεις πχ ζωοτοκα) για να την τσιμπανε.. και δε θα εχεις προβλημα,.

Αν το φιλτρο σου ειναι μπουκωμενο καθαρισε το με νερο ενυδρειου πριν φυγεις για να εχεις δυνατη ροή..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-08-10, 23:18
Το avatar του χρήστη aNe
aNe Ο χρήστης aNe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2009
Περιοχή: Αγια Παρασκευη Αθηνα
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Συγγνωμη που καθυστερησα να τις ανεβασω αλλα ειχε προβλημα η φωτογραφικη και αναγκαστηκα να τις βγαλω με το κινητο.Το ενυδρειο εχει διαστασεις 60χ30χ40 φιλοξενει 6 θηλυκα γκαπακια και 2 αρσενικα επισης εχει και μερικα μικρα 2 μηνων περιπου.Το νερο φιλτραρεται με το φιλτρο Eheim pick up 2010.Νερο αλλαζω μια φορα την εβδομαδα τουλαχιστον και βγαζω 30%.Το ενυδρειο τρεχει απο τον Δεκεμβρη και οι τελευταιες μετρησεις ηταν Αμμωνια:0 , ΝΟ2:0 , pH:8 NO3 εχω τεστ αλλα δεν μετραω γιατι εχω πολυ κερατοφυλλο στο ενυδρειο.
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01847.jpg
Εμφανίσεις:  244
Μέγεθος:  71,8 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01848.jpg
Εμφανίσεις:  242
Μέγεθος:  50,8 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01849.jpg
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  49,1 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01850.jpg
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  48,0 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01851.jpg
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  56,7 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01852.jpg
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  38,4 KB
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-08-10, 23:20
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

kalaxan αν ανεβασει την φωτοπεριοδο και εχει και πολλα NO3 (αφου εχει αμμωνια στο μελλον θα εχει NO3) οχι θα εχει λιγο αλγη αλλα εξαρση και μετα αντε να το ξανα φερει στα λογικα του το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-08-10, 00:01
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aNe Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνωμη που καθυστερησα να τις ανεβασω αλλα ειχε προβλημα η φωτογραφικη και αναγκαστηκα να τις βγαλω με το κινητο.Το ενυδρειο εχει διαστασεις 60χ30χ40 φιλοξενει 6 θηλυκα γκαπακια και 2 αρσενικα επισης εχει και μερικα μικρα 2 μηνων περιπου.Το νερο φιλτραρεται με το φιλτρο Eheim pick up 2010.Νερο αλλαζω μια φορα την εβδομαδα τουλαχιστον και βγαζω 30%.Το ενυδρειο τρεχει απο τον Δεκεμβρη και οι τελευταιες μετρησεις ηταν Αμμωνια:0 , ΝΟ2:0 , pH:8 NO3 εχω τεστ αλλα δεν μετραω γιατι εχω πολυ κερατοφυλλο στο ενυδρειο.
Και μια βοήθεια πάνω στον καθαρισμό του φίλτρου σου (άσχετο με τις διακοπές σου) για να μην χάνεις όλη την βιολογία όταν το καθαρίζεις.
Θα πάρεις το σφουγγάρι που έχει μέσα και θα το κόψεις στη μέση ώστε να γίνουν δύο ίδια-ίσα σφουγγάρια, οπότε όταν καθαρίζεις το φίλτρο σου πάντα με νερό ενυδρείου θα καθαρίζεις μόνο το ένα σφουγγάρι καλά και το άλλο θα το καθαρίζεις λίγο. Την επόμενη φορά θα καθαρίζεις εκείνο που δεν καθάρισες την προηγούμενη καλά, και πάει λέγοντας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.. dimitris1986 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 10-10-09 18:39
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ BLACKBIRT Αρχάριοι γλυκού νερού 12 24-03-08 14:54
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ATHRAS Αρχάριοι γλυκού νερού 18 05-02-08 18:45
Παρουσιαση του ενυδρείου μου! χρειαζομαι τη βοηθεια σας! AlexDuke Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 23 12-09-06 22:03
Αδέλφια Χρόνια Πολλά, Χρειαζομαι τη βοηθεια σας, wodan Malawi 10 05-05-05 23:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09140 seconds with 14 queries