Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-01-16, 13:24   #1
ενυδρείο 140 λίτρων με Pearl gourami
originalpeter
Member
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος 25-01-16, 13:24
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα σας διατηρω ενα ενυδρειο 140λιτρων εδω και τρεια χρονια(παρολα αυτα εχω μικρη εμπειρια).αποφασισα να κανω μια νεα αρχη και να ξαναφτιαξω το ενυδρειο μου απο την αρχη.θα αλλαξω την ψαροσυνθεση μου και θα κρατησω το ζευγαρι των πεαρλ γουραμι που εχω και θα παρω ακομα ενα θηλυκο για να κανω χαρεμι.μπορειτε να με βοηθησετε με το θεμα των φυτων(ιδεες για φυτα και φροντιδα) και το θεμα των συγκατοικων των γουραμι
ευχαριστω εκ των προτερων
Εμφανίσεις: 2620
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-16, 14:28
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Καταρχάς καλώς ήρθες!

Για τα φυτά μπορείς να ρίξεις ένα διάβασμα εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809και η επιλογή είναι κυρίως θέμα γούστου!

Τώρα συγκάτοικους με τα γκουράμι θα πρότεινα κάποια βυθόψαρα ή κάποιους αρλεκίνους, αλλά πρέπει να μας πεις σε τι παραμέτρους νερού τα διατηρείς.
Αν δεν έχεις τεστ για μετρήσεις, τότε επεξεργάζεσαι κάπως το νερό (τύρφη ή όσμωση) για να το μαλακώσεις ή είναι νερό βρύσης; Από εκεί πρέπει να ξεκινήσει η συζήτηση για τους συγκατοίκους νομίζω.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 25-01-16 στις 14:48
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-16, 14:49
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

καλωςηρθες στον κοσμο των γκουραμι!
στα λιτρα σου μπορεις ενα βαλεις ενα χαρεμι πεαρλ οπως θες, και να προστεσεις ενα κοπαδακι 8-10 αρλεκινων. φυσικα δεδομενου οτι θα εχεις και φιλτρανση που να σηκωνει τον αριθμο των ψαριων.
Οσον αφορα τα φυτα, τα γκουραμι αγαπουν τα φυτα επιφανειας, και την χαμηλη ροη στο νερο. Ριξε μια ματια σε πολυ ευκολα φυτα επιφανειας οπως τα διαφορα ειδη κερατοφυλου, που βοηθουν στις γεννες και στα νιτρικα. Απο κει και περα, πυνκη βλαστηση προσφαιρουν αλλα ευκολα φυτα οπως η limnophila sessiflora που αναπαραγεται χωρις ιδαιτερη προσπαθεια. Αν θες να βαλεις ενα "γκαζονακι" προτιμησε το ευκολο saggitaria sabulata, αναπτυσεται και αυτο χωρις να πρεπει να κανεις κατι εσυ, μονο του με δρομεις. Απο κει και περα αναλογα με τον φωτισμο σου και το αν εχεις σκοπο να προστεσεις καποιας μορφης co2, ακομα και DIY, θα μπορεις να παιξεις και με πιο δυσκολα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-16, 16:45
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

λογο ηλικιας δεν ειχα ασχοληθει οσο θα επρεπε με το ενυδρειο μου και δεν τηρουσα τις απαραιτητες προϋποθεσεις για το ενυδρειο(τεστ παραμετρων νερου,συχνες αλλαγες κ.α)και παρεμενα σε αυτα που μου ελεγαν οι πετσοπαδες.ομως μετα απο προβλημα που αντιμετωπισα με τους πρωην συγκατοικους του ενυδρειου μου και αρχισα να διαβαζω παρα πολυ.ετσι θα αλλαξω την ψαροσυνθεση θα αδιασω το ενυδρειο και θα ξαναστρωσω το ενυδρειο απο την αρχη τηρωντας τις απαραιτητες προϋποθεσεις
-------------------------
να συμπληρωσω,εκτος απο τους καρδιναλιους, αλλα ψαρια που θα μπορουσα να βαλω στο ενυδρειο μου που συμβιωνουν καλα με τα γουραμι και ζουν στις ιδιες παραμετρους νερου;
-------------------------
ακομη αλλαγες νερου κανω με νερο βρυσης χωρις να το επεξεργαζομαι.το μονο που κανω ειναι να προσθετω αντιχλωριο να βαλω εναν κυκλοφορητη και θερμοστατη και περιμενω μεχρι το νερο να παρει την ιδια θερμοκρασια με αυτην του ενυδρειου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη originalpeter : 25-01-16 στις 16:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-16, 23:40
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Το νερό βρύσης που χρησιμοποιώ στις αλλαγές νερού είναι ph:7,2.τα γουραμι χρειάζονται πιο όξινο νερό(ph:6,5) ή δεν υπάρχει πρόβλημα με το 7,2;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-16, 11:53
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

σιγουρα και λιγο παραπανω να ειναι απο αυτο που χρειαζεται δεν παθαινουν κατι.
Αλλα καλο ειναι να ειμαστε μεσα στα πλαισια των παραμετρων
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-01-16, 20:56
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

θα μπορουσα να βαλω ενα κοπαδι 10 ατομων με αρλεκινους και ενα κοπαδι 6 ατομων με cory ή θα εχω προβλημα με την ιχθυοφορτηση? επιπλεον ειναι αναγκη να παρω και δευτερη θηλυκια γιατι ενα χρονο που εχω το ζευγαρι μαζι δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-01-16, 14:25
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

να παρεις μια θηλυκια. το γεγονος οτι δεν εχεις προβλημα τωρα δε σημαινει οτι οσο μεγαλωνουν τα ψαρια και οι ορεξεις του αρσενικου αυξανονται δε θα αποκτησεις στο μελλον.
οσο για τα κορυ και τους αρλεκινους, θα επελεγα ενα απο τα 2. τα λιτρα σου δυστυχως δεν επιτρεπουν κατι παραπανω. φυσικα παει αναλογικα και με το φιλτρο σου, το οποιο ακομα δε μας εχεις γραψει πιο ειναι. τα κορυ ειναι βυθου και θα χρειαστουν ειδικες ταμπλετες για φαι, ενω τα αρλεκινακια ειναι μεσαιας ζωνης και τρεφονται με την ιδια τροφη με τα γκουραμι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-01-16, 16:50
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

στο ενυδρειο μου εχω δυο εσωτερικα φιλτρα,το ενα ειναι της fluwal U2(μεσα εχει σφουγγαρι και σιποραξ), το αλλο ειναι resun magi-700(μεσα εχει σφουγγαρι και ενεργο ανθρακα).ξερω πως το fluwal ειναι μικρο για τα φιλτρα μου αλλα εχω και το αλλο και δεν εχω προβλημα.
-------------------------
τωρα οσο για το θεμα με τα ψαρια ενταξει θα παρω και δευτερη θηλυκια.τωρα το ξερω οτι τα κορυ χρειαζονται ταμπλετες βυθου για τροφη(ειχα παλαιοτερα clown loach).θα προτιμουσα και εγω τους αρλεκινους αλλα δεν ξερω αν θα βρω σε καποιο καταστημα της περιοχης μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη originalpeter : 29-01-16 στις 16:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Pearl gourami και ηχοι tsan ¶λλα λαβυρινθόψαρα 5 01-05-15 02:14
sos βοηθεια για pearl gourami!!! Antopets ¶λλα λαβυρινθόψαρα 13 15-04-14 21:03
gourami, pearl GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 6 02-06-08 23:40
Pearl Gourami drakoulis ¶λλα λαβυρινθόψαρα 11 24-01-06 10:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04088 seconds with 13 queries