Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-08-12, 22:25  
Βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου
 
Το avatar του χρήστη silve992
silve992
Member
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος 13-08-12, 22:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά και πάλι,

Σήμερα μόλις παρέλαβα το νέο μου ενυδρείο με (τα πάντα) όλα τα απαραίτητα υλικά. Θα ήθελα να μου πείτε λίγο τη διαδικασία, γιατί είναι τόσα πολλά που πρέπει να κάνω και θα ήθελα να το κάνω με τη σωστή σειρά για να αποφύγω τα (πολλά) λάθη.

Λοιπόν καταρχήν έχω τοποθετήσει το ενυδρείο στη θέση που θέλω και το έχω καθαρίσει μέσα - έξω με λίγο νερό και ένα πανί.

01. Το επόμενο βήμα είναι να τοποθετήσω το αμμοχάλικο; Πρέπει να το πλύνω πολύ καλά;
02. Επίσης να βάλω έπειτα το φίλτρο (εξωτερικό) με τις σωλήνες κανονικά συν το θερμοστάτη;

Προς το παρών αυτά τα λίγα για να μην μπερδευτώ...
Εμφανίσεις: 13043
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 26-08-12, 15:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ναι, δεν ειναι απαραιτητο αλλα καλο ειναι...
εξ αλλου με τα γκαπακια καλο ειναι να παρεις απο δυο διαφορετικες πηγες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 28-08-12, 19:58
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι,

Βρίσκομαι στη διαδικασία στρωσίματος του ενυδρείου εδώ και 8 ημέρες και στη ρίζα που έχω βάλει μέσα, παρατήρησα σε ορισμένα σημείο ένα πολύ λεπτό στρώμα από χνούδι άσπρο. Είναι πολύ λεπτό και φαίνεται μαλακό. Τι μπορεί να είναι αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 28-08-12, 20:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μυκητας
Συνηθως κανει το κυκλο του και φευγει μονος του ή τον τρωνε τα αλγοφαγα (χωρις προβλημα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 28-08-12, 20:04
Το avatar του χρήστη nikelecy
nikelecy Ο χρήστης nikelecy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to nikelecy
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι κατω απο 5 cm.
Βρασιμο κανουμε σε δοσεις, μπορεις βεβαια να το βαλεις σε ενα κουβα και να ριξεις νερο απο βραστηρα. Γενικα ο βυθος καλο ειναι να ειναι στειρος οταν μπαινει
γιατί πρεπει να είναι στειρος? ειμαι καινουργιος στον χώρο΄...
__________________
Γειά σας είμαι ο Νίκος και αυτό ειναι το ιστολόγιο μου για τα φίδια.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 28-08-12, 20:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikelecy Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί πρεπει να είναι στειρος? ειμαι καινουργιος στον χώρο΄...

για να μην μεταφερεις παθογονα μεσα στο ενυδρειο καλο ειναι να αποστειρωσεις τα παντα η τεσπα οσο περισσοτερα πραγματα μπορεις. Το πιο βασικο ειναι βεβαια ο βυθος που αν τον δεις σαν επιφανεια αποικησης μικροοργανισμων ειναι χιλιομετρα ολοκληρα.
Κατα τη διαρκεια του στρωσιματος και μετα με την εισαγωγη ψαριων θα αποκτησει πολυ γρηγορα τα ετεροτροφα που χρειαζεται και ολη την απαραιτητη βιολογια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 28-08-12, 20:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι οχι κατω απο 5 εκ ο βυθος?
Οσο πιο βαθυς ειναι, τοσο πιο ευκολο ειναι να δημιουργηθουν αναεροβιες.
Και αν δεν ειναι πολυυυυυ βαθυς μπορει να ερθουν τα μεσα εξω, ειτε μονα τους, ειτε με καποιο αγαρμπο σκαψιμο ή μεταφυτευση
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 28-08-12, 21:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι οχι κατω απο 5 εκ ο βυθος?
Οσο πιο βαθυς ειναι, τοσο πιο ευκολο ειναι να δημιουργηθουν αναεροβιες.
Και αν δεν ειναι πολυυυυυ βαθυς μπορει να ερθουν τα μεσα εξω, ειτε μονα τους, ειτε με καποιο αγαρμπο σκαψιμο ή μεταφυτευση


Αυτο να τ αφησουμε να μιλησουμε για βυθους καπου σε κανενα μελλοντικο θεμα? ( πολυ συντομα δε λεω σε κανα διμηνο )

Ακομα μαθαινω ασε να ειμαι εντελως διαβασμενος
Παντως η δουλεια που γινεται στις αναεροβιες αν γινεται σωστα ειναι αναντικαταστατη.
Εχω πεσει με τα μουτρα και διαβαζω σχετικα με βυθους εδω και λιγο καιρο (να ευχαριστησω και τον cogarg γιατι εκει που νομιζα πως ειχα καταλαβει τα παντα πριν μερικες μερες μου προτεινε ενα βιβλιο το οποιο τελικα ειναι οντως πολυτιμο για οποιον θελει να μαθει κατι παραπανω, και τον kgf12345 που με εβαλε στο τριπακι )


Btw νομιζω τα cm ειναι τα γενικα αποδεκτα για φυτεμενα απ ολους μας χωρις να εμβαθυμνουμε το θεμα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 28-08-12, 21:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ μελετα αλλα να κοιτας για τι ειδος ενυδρειο μιλαει το καθε αρθρο (αλμυρο ή γλυκο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 28-08-12, 21:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

φυτεμενο κι αρμυρο μαλλον δεν παιζει :P (ποιος φυτευει φυκια? )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 28-08-12, 22:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι? Ο βυθος πρεπει να εχει απαραιτητα και φυτα?
Τα αλμυρα δεν εχουν βυθο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 28-08-12, 22:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τεσπα, αποκλειστικα για φυτεμενο ειναι ολα αυτα που διαβαζω. Τα νταμαρια δε με ενδιαφερουν (στην παρουσα φαση) οποτε δεν ψαχνω τετοιες πληροφοριες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 30-08-12, 08:40
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Καλημέρα,

Σήμερα είναι η δέκατη μέρα στρωσίματος του ενυδρείου μου και είπα να κάνω τεστ νερού (αμμωνία, NO2, NO3) να δω πως πηγαίνει. Οι μετρήσεις μου δείχνουν:

Αμμωνία - 8ppm +
NO2 - 0ppm
NO3 - 5pmm -

Καταχρήν γιατί έχουν εμφανιστεί από τώρα NO3; Δεν είναι παράξενο; Στο υπόμνημα που διάβασα για το στρώσιμο ενυδρείο με αμμωνία λέει ότι τα NO3 εμφανίζονται μετά από 2-3 εβδομάδες. Επίσης η αμμωνία γιατί είναι τα ύψη; Το τέστ νερού το έκανα 24 ώρες αφού έριξα αμμωνία, που υποτίθεται πρέπει να δείχνει μηδέν. Δε ξέρω τι γίνεται λίγο τα φώτα σας..

Αυτό πάντως που έκανα εγώ, ήταν να μειώσω στο μισό τη δόση της αμμωνίας που ρίχνω κάθε μέρα.

Ορίστε και δυο φωτογραφίες για να δείτε και εσείς.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0003.jpg
Εμφανίσεις:  156
Μέγεθος:  53,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0004.jpg
Εμφανίσεις:  137
Μέγεθος:  56,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 30-08-12, 09:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992
Επίσης η αμμωνία γιατί είναι τα ύψη;
Μαλλον επεσε αρκετη ποσοτητα αμμωνιας και η παρουσα βιολογια σου δυσκολευεται να την αντιμετωπισει. Μην ρηξεις για λιγο και αλλη, αστη να μειωθει. Δεν ειναι τιποτα. Και εμενα μου ειχε συμβει στο στρωσιμο.

Τωρα, τα μηδενικα νιτρωδη και μετρησιμα νιτρικα μου φαινονται περιεργα, γιατι εστω και αν εμφανιστηκαν νιτρικα, λογικα θα επρεπε να μετρας και νιτρωδη, περα απο αμμωνια. Περιμενε κανεναν εμπειροτερο, αλλα κανε ενα κοπο και ξανακανε τα τεστακια για σιγουρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 30-08-12, 11:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

@silve992

μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου και να στρωσει,μπορει να δεις διαφορα περιεργα στις μετρησεις σου και για οσο μετρας αμμωνια μεσα.εσενα σε ενδιαφερει πρωτα να μηδενισει η αμμωνια,δευτερον να εμφανιστουνε νιτρωδη,και τριτον να μηδενισουνε τα νιτρωδη και να μετρας μονο νιτρικα.μεχρι να γινουν αυτα συνεχιζεις να προσθετεις αμμωνια.προσπαθησε να την κρατας σταθερη την αμμωνια (με τη αναλογη δοσολογια)μεχρι να εξαφανιστει τελειως και η αμμωνια και τα νιτρωδη.μολις εξαφανιστουνε και μετρας μονο νιτρικα θα κανεις αλλαγη και θα βαλεις ψαρι η ψαρια,σε μικρο αριθμο στην αρχη.

παντως εχω την εντυπωση οτι αυτο δεν συμβαινει συχνα αν κανεις στρωσσιμο με τροφη.ισως γιατι η τροφη δεν δημιουργει αμμωνια τοσο αμμεσα αλλα γινεται πιο σταδιακα και δινει περισσοτερο χρονο στα διαφορα βακτηρια να αναπτυχθουνε πιο "ομαλα"...ισως να κανω λαθος ομως και να μην εχει τοση σημασια.

@nick74 δε μας το λες και σεμας το βιβλιο μπας και το βρουμε να μορφωθουμε κιεμεις?
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 30-08-12, 11:59
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Σήμερα έριξα τη μισή ποσότητα αμμωνίας μέσα, αύριο αν είναι δε θα ρίξω καθόλου και την επόμενη μέρα θα μετρήσω πάλι να σας πω.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 30-08-12, 12:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ριξε κανονικα αμμωνια και μη μετρας καθε μερα, μονο αγχος και απορριες θα εχεις. Μετρα ανα 4-5 μερες κι ολα θα πανε καλα




kgf12345> το βιβλιο που μου συστησε ο cogarg και που διαβαζω τελευταια ειναι το 'Ecology of the planted aquarium' της Diana Walstad. Ειναι πραγματικα πολυ ενδιαφερον και το βρισκεις σε e-book (για αμεση αποκτηση χωρις αναμονες)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 30-08-12, 12:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
kgf12345> το βιβλιο που μου συστησε ο cogarg και που διαβαζω τελευταια ειναι το 'Ecology of the planted aquarium' της Diana Walstad. Ειναι πραγματικα πολυ ενδιαφερον και το βρισκεις σε e-book (για αμεση αποκτηση χωρις αναμονες)
ευχαριστωοντως φαινεται πολυ καλο...
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 04-09-12, 09:01
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι που μου ήρθε.

Επειδή έχω αντίστροφη όσμωση, και το αναμιγνύω με νερό βρύσης 70% ΑΟ και 30% νερό βρύσης, αντιχλώριο θα πρέπει να βάζω μόνο όσο είναι το 30% του νερού της βρύσης δηλαδή;

Επίσης αν πέσει λίγο παραπάνω αντιχλώριο (επειδή δεν μπορώ να υπολογίσω τα χιλιοστά) κάνει κακό;
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 04-09-12, 10:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το σιγουρο ειναι οτι το χλωριο δεν πρεπει να μπαινει στο ενυδρειο, και για τα ψαρια και για τη βιολογια (ειναι παρεμποδιστικος παραγοντας στη νιτροποιηση).
Αν ειναι μεγαλη η ποσοτητα του χλωριου που θα μπει, αργα ή γρηγορα θα υπαρξουν προβληματα που ισως δεν γινουν κατανοητα οτι προηρθαν απο αυτο.

Ωστοσο αν κανεις παλαιωση του νερου, το χλωριο εξατμιζεται σε λιγες ωρες, δλδ αν το αφησεις σε ενα ανοιχτο δοχειο (με μεγαλο στομιο) για 6-12 ωρες και περισσοτερο, εξατμιζεται.
Αν υπαρχει και αεροπετρα γινεται ακομα πιο γρηγορα.

Για 30% βρυση, εγω δεν θα το εβαζα χωρις αντιχλωριο, αν δεν ειχε εξατμιστει το χλωριο.

Καλο ειναι, χωρις λογο να μη βαζεις παραπανω αντιχλωριο. (πχ το prime μπορει και αποτοξικοποιει αμμωνια και μπορει σε ωρα αναγκης να χρησιμοποιηθει μεχρι 5πλη δοση, αλλα δημιουργουνται και αλλες χημικες αντιδρασεις, κυριως με το rerox, που δεν ειναι επιθυμητές χωρις σοβαρο λογο).

Μπορεις για ευκολια στη δοσομετρηση, να χρησιμοποιεις σύριγγα (απο φαρμακειο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 04-09-12, 12:25
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Αν κάνω λοιπόν παλαίωση του νερού όπως λες δε χρειάζεται καθόλου αντιχλώριο; Πάει δηλαδή το Prime που έχω αγοράσει;
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 04-09-12, 20:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν παει.
Ολο και καπου θα χρειαστεις αμεση αποχλωριωση ή μετα απο καμια απολυμανση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 04-09-12, 20:36
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Α δηλαδή αν βάζω το αντιχλώριο Prime στο νερό, μπορώ κατευθείαν να το βάζω και στο ενυδρείο;

Νόμιζα ότι θα πρέπει να μείνει μερικές ώρες μέχρι να κάνει "δράση".
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 04-09-12, 21:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το αντιχλωριο δρα αμεσα.
Δεν αφηνουμε το νερο να προετοιμαστει λογω αντιχλωριου, αλλα γιατι το νερο της αλλαγης ειναι καλο να μενει σε ενα ανοιχτο δοχειο για μερικες ωρες για να εξισορροπουνται τα αερια, ph και να ερχεται η θερμοκρασια του, κοντα σε αυτη του ενυδρειου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 04-09-12 στις 21:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 05-09-12, 06:37
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ωράια, ωστόσο όσον αφορά για το νερό της αντίστροφης όσμωσης δε χρησιμοποιούμε αντιχλώριο σωστά; Γιατί προφανώς δεν υπάρχει χλώριο...
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 12-09-12, 07:23
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Καλημέρα,

Παιδιά αρχίζω λίγο να ανησυχώ καθώς είναι η πρώτη μου φορά που στρώνω ενυδρείο με αμμωνία και γενικότερα που στήνω ενυδρείο.

Χθεσινές μετρήσεις που έκανα είναι: Αμμωνία: 7-8ppm, NO2: 0, NO3: 5ppm

Στην αρχή έβαζα αρκετή αμμωνία, μέχρι που εμφανίστηκαν τα NO2. Μετά υποτίθεται ότι κάθε 24 ώρες (όπως γράφει στο υπόμνημα) η αμμωνία μηδενίζεται. Ε εμένα ποτέ δεν έχει καν μειωθεί ούτε μια φορά. Μείωσα εγώ την ποσότητα της αμμωνίας αλλά οι μετρήσεις δείχνουν τα ίδια. Και επίσης γιατί μου δείχνει NO3 ενώ δεν υπάρχουν καθόλου NO2; Μήπως έχω κάνει κάτι λάθος; Ανησυχώ λίγο...
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 12-09-12, 08:06
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμμωνία: 7-8ppm,
πρέπει να είχες ρίξει πάρα πολύ αμμωνία. απλώς το τέστ μετράει μέχρι εκεί μπορεί να έχει φτάσει 20-30-40-50... μήπως να έκανες καμια αλλαγή νερού μπας και τη μείωνες μηχανικά;
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 12-09-12, 08:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οκ υπαρχει το tutorial που αν το ακολουθισεις πιστα θα κατανοησεις τη λειτουργια του κυκλου του αζωτου (μια φορα στη ζωη του καλο ειναι να το εφαρμοζει καποιος κατα γραμμα) αλλα υπαρχει και η εμπειρικη μεθοδος (η οποια ακολουθειται απο το δευτερο στρωσιμο και μετα) οπου η ποσοτητα της αμμωνιας δεν παιζει και κανεναν ιδιεταιρο ρολο κι απλα ταιζεις μπολικη αμμωνια ειτε με τη μια, ειτε βαζοντας μεγαλες δοσεις και ετσι στρωνεις παρα πολυ γρηγορα (o alexcun18 εστρωσε σε 6 μερες! κι εγω εχω στρωσει σε 10).
Δε σε προτρεπω να ακολουθησεις αυτη τη μεθοδο γιατι με την κλασσικη παιρνοντας μετρησεις κατανοεις περισσοτερα πραγματα, αλλα απλα μη σε απασχολει η ποσοτητα της αμμωνιας, (8ppm μια χαρα ειναι) απλα φροντισε παντα να τρεφονται τα βακτηρια.
Οταν δεις τα NO3 να τερματιζουν την κλιμακα ειτε μετρας αμμωνιες ειτε οχι το ενυδρειο εχει στρωσει κι απο κει και περα εξακολουθεις να ταιζεις καθημερινα μεχρι να αποφασισεις να βαλεις ψαρια.
Οταν το αποφασισεις, κανεις μια ολικη αλλαγη νερου, και σε 24 ωρες μετρησεις. Αν δεν εχεις υψηλα no3 βαζεις ψαρια κανονικα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
μήπως να έκανες καμια αλλαγή νερού μπας και τη μείωνες μηχανικά;

ΚΑΜΙΑ αλλαγη! γιατι να τη μειωσει?


Σε στρωσιμο με αμμωνια τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα απ οσο φαινονται, και δεν εχει σημασια ποσο ειναι η αμμωνια προς τα πανω (αν ριξεις πχ το μισο μπουκαλι παλι μια χαρα θα στρωσει) αλλα αυτο που πρεπει να αποφευγουμε ειναι να μη μεινουν αταιστα τα βακτηρια.

Η διαδικασια με τις στανταρ τιμες γινεται για να κατανοησει ο αρχαριος τον κυκλο του αζωτου (να βλεπει σιγα σιγα μηδενισμους και τετοια) κι οχι γιατι ετσι κανει καλυτερο στρωσιμο...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 12-09-12 στις 08:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 12-09-12, 08:47
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

υπέθεσα ότι έχει στρώσει και απλώς έχει παρά πολύ αμμωνία και αργεί να καταναλωθεί
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 12-09-12, 09:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

με 5 ppm no3 δεν εχει στρωσει, απλα αρχισε καπως να υπαρχει βιολογια (οχι ικανη για ψαρι βεβαια)
Οταν τα nο3 πανε τερμα τοτε λεγεται στρωμενο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 12-09-12, 09:23
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

σωστός παράλειψή μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου astrapcian Αρχάριοι γλυκού νερού 7 23-01-12 16:40
Βοήθεια στο στήσιμο ενυδρείου loki21 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 07-09-10 17:25
Βοήθεια για στήσιμο καινούριου ενυδρείου Always_Learning Γλυκό νερό - Γενικά 8 30-04-10 16:02
Στήσιμο ενυδρείου - Βοήθεια! Andrews Αρχάριοι γλυκού νερού 9 23-01-10 14:10
Στήσιμο ενυδρείου γύρω στα 450 lt.βοήθεια xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 57 08-05-08 16:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08561 seconds with 14 queries