Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-08-12, 22:25  
Βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου
 
Το avatar του χρήστη silve992
silve992
Member
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος 13-08-12, 22:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά και πάλι,

Σήμερα μόλις παρέλαβα το νέο μου ενυδρείο με (τα πάντα) όλα τα απαραίτητα υλικά. Θα ήθελα να μου πείτε λίγο τη διαδικασία, γιατί είναι τόσα πολλά που πρέπει να κάνω και θα ήθελα να το κάνω με τη σωστή σειρά για να αποφύγω τα (πολλά) λάθη.

Λοιπόν καταρχήν έχω τοποθετήσει το ενυδρείο στη θέση που θέλω και το έχω καθαρίσει μέσα - έξω με λίγο νερό και ένα πανί.

01. Το επόμενο βήμα είναι να τοποθετήσω το αμμοχάλικο; Πρέπει να το πλύνω πολύ καλά;
02. Επίσης να βάλω έπειτα το φίλτρο (εξωτερικό) με τις σωλήνες κανονικά συν το θερμοστάτη;

Προς το παρών αυτά τα λίγα για να μην μπερδευτώ...
Εμφανίσεις: 13045
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 17-08-12, 22:12
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Εγώ πάντως έχω μπερδευτεί πολύ με τις μετρήσεις της αμμωνίας που κάνω. Έχω τα test της APΙ και με το που κάνω τη μέτρηση βλέπω γύρω στο 0,50ppm ενώ περνάει ξέρω εγώ ένα λεπτό γίνεται πιο σκούρο και πάει στο 4ppm.

Να φανταστώ ότι η σωστή μέτρηση γίνεται κατευθείαν με το που βάλω τις σταγόνες και το ανακατέψω;

Υπάρχει κάποιος εδώ με ενυδρείο με καθαρά λίτρα γύρα στα 70-80 να μου πει πόσο ml έβαζε μέσα;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-08-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μετα απο 1 ωρα θα μετρας.
80ρι εστρωνα με 11-12 σταγονες τη μερα 30% αρα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ εσυ θες γυρω στις 33 σταγονες για 8% αλλα αυτα δεν ειναι απολυτα
-------------------------
γενικ με την αμμωνια οπως και να το κανεις δε μπορεις να κανεις λαθος...
Μπορεις πχ να ρικξεις σχεδον το μισο μπουκαλι μεσα και να μην ξαναπαρεις μετρησεις, και να δεις σε 15 μερες αν εχεις no3. Αν ειναι στα υψη (εκτος κλιμακας) μπορεις να κανεις 100% αλλαγη νερου και την επομενη αν οι μετρησεις ειναι καλες να βαλεις ψαρια, μπορεις επισεις να κρατας ψηλα την αμμωνια και οταν δεις no2 να αρχισεις να χαμηλωνεις, μπορεις ...γενικα να κανεις σχεδον οτι θελεις και να μη μετρας σχεδον τιποτα, το σιγουρο ειναι πως (αν δεν κανεις καμια ατσαλια και κρατας πολυ χαμηλα) σε 1-1.5 μηνα το πολυ θα στρωσει
Γενικα η συνταγη του να κρατας 4ppm και να μετρας συχνα ειναι για να καταλαβει ο αρχαριος τον κυκλο του αζωτου κι οχι κατι κρισιμο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 17-08-12 στις 22:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-08-12, 22:30
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ωραία, άρα λοιπόν θα βάζω κάθε μέρα μια συγκεκριμένη ποσότητα αμμωνίας, όχι πολύ ούτε λίγο, και μόλις δω τα NO2 μειώνω λίγο την ποσότητα μέχρι να εμφανιστούν και τα NO3 και μόλις μηδενιστεί η αμμωνία και τα NO2 είναι έτοιμο το ενυδρείο. Σωστά τα λέω;
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-08-12, 22:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σου εστειλα επεξηγηματικο pm...
Πολυ σωστα τα ειπες απλα μην αφησεις να πεσει ποτε κατω απο 4ppm (οποτε για ασφαλεια κρατα ψηλα και τελος)
Ουτε πανω απο 4-5 μετρησεις δε θες σε ολη τη διαδικασια, τουλαχιστο τη δευτερη φορα που θα στρωσεις με αυτο τον τροπο (οκ την πρωτη φορα ολοι μετραμε συχνα)
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-08-12, 10:19
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι.

Σήμερα άρχισα να βάζω νερό στο ενυδρείο μου (για πρώτη φορά) με σκοπό να αρχίσω το στρώσιμο. Έχω βάλει μερικά λίτρα και το νερό είναι... βάλτος. Έχει πολύ καφέ θολούρα. Λογικά είναι η μεγάλη ρίζα που έχω μέσα + το χαλίκι που όσο να ναι βγάζει θολούρα. Το θέμα είναι θα καθαρίσει το νερό η θα πρέπει να το αλλάξω πάλι το νερό;
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-08-12, 10:23
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Το νερό το έβαλες χρησιμοποιώντας πιατάκι έτσι? Δε σήκωσες όλο το βυθό? Ασ'το να "τρέξει" λίγες μέρες με το φίλτρο (έχεις άνθρακα μέσα, έτσι) και θα ξεθολώσει. Μπορεί και μέχρι το βράδυ να είναι καθαρό το νερό. Στρώσιμο ξεκίνα κανονικά, δεν επηρεάζει.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-08-12, 10:29
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε το φίλτρο έχοντας μέσα μόνο filter wool, ώστε να τραβήξει όλη τη θολούρα και ακόμα καλύτερα και άνθρακα για τις πρώτες μέρες. Και τα δύο τα πετάς. Αν μετά από μια μέρα δεν έχει ξεθολώσει βγάζεις προσεκτικά (εννοώντας να μην το πιέσεις και ξαναβγάλει όλη τη σκόνη) το filter wool και βάζεις καινούργιο. Μπορεί να γίνει κρύσταλο και πολύ γρήγορα, απλά να είσαι προετοιμασμένος. Μετά βάζεις κανονικά τα υλικά στο φίλτρο και αρχίζεις το στρώσιμο. Αν πρόκειται να βάλεις μπόλι το βάζεις και καπάκι προσθέτεις τα πρώτα σου ψαράκια.

Αν παρ' όλα αυτά ανακάτεψες πολύ το βυθό και έγινε κόλαση πέτα το πρώτο νερό και ξαναγέμισέ το σιγά σιγά.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-08-12, 10:30
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Δεν έχω βάλει πιατάκι, βάζω το νερό πολύ πολύ αργά πάνω στη ρίζα το οποίο πέφτει ήρεμα στο βυθό. ¶νθρακα στο φίλτρο έχω. Απλά αγχώθηκα με τόση θολούρα...

Τον άνθρακα από το φίλτρο τον βγάζω μόλις καθαρίσει το νερό;

@exelix Όταν λες filter wool ποιο είναι; Το σφουγγαράκι που έχει το φίλτρο μέσα;
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-08-12, 10:36
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1831

Αυτό που πολλές φορές λέμε υαλοβάμβακα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-08-12, 10:39
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Δεν έχω τέτοιο. Αυτό μπαίνει μέσα στους κάδους του φίλτρου;

Εγώ έχω αυτό μόνο όπως είναι στη φώτο. http://ozsoapbox.com/wp-content/uplo...al205parts.jpg

Πίσω από τους κάδους.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-08-12, 10:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Είναι είδος μηχανικού φιλτραρίσματος. Συνήθως το βάζουμε στο τελευταίο στάδιο ώστε να συγκρατήσει οτιδήποτε στερεό έχει ξεφύγει, ώστε να μην πάει τίποτα στη φτερωτή. Βέβαια ανάλογα με τις ανάγκες μας το χρησιμοποιούμε όπου χρειάζεται.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-08-12, 10:46
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι είδος μηχανικού φιλτραρίσματος. Συνήθως το βάζουμε στο τελευταίο στάδιο ώστε να συγκρατήσει οτιδήποτε στερεό έχει ξεφύγει, ώστε να μην πάει τίποτα στη φτερωτή. Βέβαια ανάλογα με τις ανάγκες μας το χρησιμοποιούμε όπου χρειάζεται.
Για τον υαλοβάμβακα λες έτσι; Αυτό που έχω εγώ, το σφουγγάρι του φίλτρου δεν κάνει τίποτα; Αν βάλω εγώ βαμβάκι μέσα σε ένα κάδο πειράζει;
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-08-12, 10:58
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κάνει και το σφουγγάρι, απλά σου λέω να το κάνεις με σκέτο υαλοβάμβακα για να μην το μπουκώσεις και το καθαρίζεις μια ώρα. Συν ότι για μένα κάνει πολύ καλύτερη δουλειά σε αυτό το κομμάτι ο υαλοβάμβακας. Το βαμβάκι από το φαρμακείο μάλλον θα μπουκώσει πολύ γρήγορα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-08-12, 11:03
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Τώρα που βάζω περισσότερο νερό τελικά δεν είναι και πααααρα πολύ θολό. Είναι μεν αλλά όχι και τοοοσο τραγικό. Θα βγάλω φωτογραφίες αργότερα για να δείτε και εσείς που ξέρετε καλύτερα.

Οπότε έχουμε και λέμε:

Γεμίζω με νερό όλο το ενυδρείο. Μέσα στο φίλτρο έχω μόνο το σφουγγάρι και τον άνθρακα, χωρίς βιολογικό υλικό. Το αφήνω ως έχει μέχρι να καθαρίσει το νερό και μετά πλένω σφουγγάρι, βάζω βιολογικό υλικό, βγάζω άνθρακα και ξεκινάω το στρώσιμο;
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-08-12, 11:35
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Και τώρα μπορείς να έχεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο. Τον άνθρακα άφησε τον 3-4 μέρες. Ξεκίνα και από τώρα στρώσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 19-08-12, 11:35
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Μόλις παρατήρησα ότι όσο περισσότερο νερό βάζω το ξύλο πηγαίνει στα ουράνια και επιπλέει...


Τι γίνεται ρε παιδιά;
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-08-12, 12:32
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Βγαλ'το από το ενυδρείο και άφησέ το σε ένα κουβά με νερό να μουλιάσει για 2-4 βδομάδες, ώστε να βυθίζεται και μετά το ξαναβάζεις. Αν το στερεώσεις στο βυθό με πέτρες υπάρχει πιθανότητα λόγω άνωσης να στις πετάξει και να σου σπάσει κάνα τζάμι.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-08-12, 16:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως έχω μπερδευτεί πολύ με τις μετρήσεις της αμμωνίας που κάνω. Έχω τα test της APΙ και με το που κάνω τη μέτρηση βλέπω γύρω στο 0,50ppm ενώ περνάει ξέρω εγώ ένα λεπτό γίνεται πιο σκούρο και πάει στο 4ppm.

Να φανταστώ ότι η σωστή μέτρηση γίνεται κατευθείαν με το που βάλω τις σταγόνες και το ανακατέψω;
Διαβαζε τις οδηγιες των τεστ.
Στα api περιμενεις 5 λεπτα αφου ριξεις τις σταγονες, για να δεις το αποτελεσμα της μετρησης αμμωνιας.
-------------------------
Οδηγιες χρησεως και σημαντικες πληροφοριες για τα τεστ νερου APi.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 19-08-12 στις 16:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-08-12, 16:43
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβαζε τις οδηγιες των τεστ.
Στα api περιμενεις 5 λεπτα αφου ριξεις τις σταγονες, για να δεις το αποτελεσμα της μετρησης αμμωνιας.
-------------------------
Οδηγιες χρησεως και σημαντικες πληροφοριες για τα τεστ νερου APi.
Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

@ShadowVValker Λέω να δέσω με μπετονιέρα μερικές πέτρες πάνω στη ρίζα για να την κρατάει ίσα - ίσα κάτω χωρίς να έχει πρόβλημα να σπάσει το τζάμι λόγω της άνωσης. Αύριο λογικά περιμένω το δέμα με τις πέτρες (ελπίζω γιατί θέλω να βάλω και φυτά μέσα) και θα προσπαθήσω να δοκιμάσω αυτή την πατέντα...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 23-08-12, 12:37
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι,

Επιστρέφω μετά από λίγο διάστημα με νέα δεδομένα. Είμαι στη φάση στρωσίματος, και σύμφωνα με τις μετρήσεις που είχα κάνει, πριν ξεκινήσω το στρώσιμο υπολόγισα να βάζω μια συγκεκριμένη ποσότητα αμμωνίας για τα ανάλογα λίτρα. Σήμερα για πρώτη φορά έκανα μέτρηση αμμωνίας και βρήκα αρκετή, γύρω στα 8ppm ίσως και πιο πάνω. Μάλλον μπήκε περισσότερη ποσότητα. Λογικά πιστεύω ότι πρέπει να μειωθεί λιγάκι. Έκανα και τεστ ΝΟ2 και μου βγήκαν μηδέν, όπως είναι φυσικό. Όσον αφορά τη θερμοκρασία, αρχικά έφτανε κοντά στους 30 βαθμούς αλλά με την προσθήκη ανεμιστήρα κατέβηκε στους 28!

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι:

1) Να μειώσω την ποσότητα της αμμωνίας;
2) Σε πόσες περίπου ημέρες θα μετράω NO2;
3) Σε αυτή τη φάση μπορώ να βάλω φυτά;
4) Στο φίλτρο έχω άνθρακα. Πότε να τον βγάλω; Το φίλτρο λειτουργεί 2 μέρες.

Αυτά προς το παρών και βλέπουμε..


ΥΓ: Ορίστε και δυο φωτογραφίες!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0002.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  61,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0004.jpg
Εμφανίσεις:  203
Μέγεθος:  75,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 23-08-12, 13:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

1 οχι
2 7-15 ...δε χρειαζεται να μετρας καθε μερα βεβαια
3 ναι
4 βγαλτο, ετσι κι αλλιως απο τη στιγμη που αρχισες στρωσιμο θα εχει μαζεψει αμμωνια και δε θελουμε να αποικηθει ο ανθρακας αλλα το βιολογικο υλικο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 23-08-12, 15:47
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Μια χαρά, καλή αρχή. Μόνο κλείσε το ανεμιστηράκι, δεν υπάρχει νόημα να δουλεύει χωρίς ζωντανά και ίσα ίσα σου καθυστερεί το στρώσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 23-08-12, 16:03
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ναι το γνωρίζω αυτό απλά επειδή έλεγα να βάλω φυτά τώρα στους 30 βαθμούς δεν την βγάζουν καθαρή, για αυτό το έβαλα. Αλλά επειδή κάτι προέκυψε (λογικά) θα βάλω φυτά αργότερα οπότε κλείνω ανεμιστήρα και επιταχύνω στρώσιμο!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 26-08-12, 09:59
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Λοιπόν, 6η μέρα στρωσίματος και μετράω NO2 γύρω στο 3.0 με 4.0 ppm. Έκανα και μέτρηση για NO3 και είναι στο μηδέν (φυσικά). Επίσης έχω βγάλει τον άνθρακα από το φίλτρο και έχω προσθέσει βιολογικό υλικό σε όλους τους κάδους. Συνεχίζω κάθε μέρα με την ίδια ποσότητα αμμωνίας και πιστεύω σε 2-3 εβδομάδες να έχω και ψαράκια μέσα! Ανυπομονώ γιατί είναι η πρώτη φορά και είπα να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας. Θα κάνω και ολοκληρωμένη παρουσίαση του ενυδρείου μου μόλις είναι όλα έτοιμα!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 26-08-12, 11:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

no2 στην 6η μερα ειναι μια χαρα αν θες να επιταχυνεις αλλα με ασφαλεια, οταν δεις no3 μπορεις να περιορισεις την αμμωνια που ριχνεις στο μισο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 26-08-12, 11:34
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Οκ, ευχαριστώ για το tip! Βάζω 10ml περίπου τώρα, θα το περιορίσω στα 5ml λοιπόν μόλις δω τα NO3!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 26-08-12, 11:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ, ευχαριστώ για το tip! Βάζω 10ml περίπου τώρα, θα το περιορίσω στα 5ml λοιπόν μόλις δω τα NO3!

ε ναι, ετσι κι αλλιως με χαμηλη ιχθυοφορτωση θα ξεκινησεις, δε θα παραγουν 5ml αμμωνιας
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 26-08-12, 11:53
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Σκέφτομαι να βάλω 6 θηλυκά και 2 αρσενικά guppies. Δε θα βάλω κάτι άλλο, όχι μόνο τώρα, αλλά γενικά. Μπορεί να προσθέσω καμιά γαρίδα αργότερα, τίποτα άλλο. Οπότε λογικά εντάξει θα είμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 26-08-12, 13:18
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

στο στρωσιμο με αμμωνια και ολα μαζι τα βαζεις αυτα, δεν ειναι καμια σοβαρη ιχθυοφορτιση για τα δεδομενα σου, αλλα καλου κακου αν θες βαλτα σε δυο δοσεις γιατι δεν αποκλειεται με το που μπουν να αρχισουν να γενναναι (γενικα τα ζωοτοκα γεναναι ακομα και στο σακουλακι μεταφορας)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 26-08-12, 13:59
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Όταν λες σε δυο δόσεις να βάλω δηλαδή 1 αρσενικό με 3 θηλυκά από δύο φορές;

ΥΓ: Γεννάνε και στο σακουλάκι μεταφοράς λέει!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου astrapcian Αρχάριοι γλυκού νερού 7 23-01-12 16:40
Βοήθεια στο στήσιμο ενυδρείου loki21 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 07-09-10 17:25
Βοήθεια για στήσιμο καινούριου ενυδρείου Always_Learning Γλυκό νερό - Γενικά 8 30-04-10 16:02
Στήσιμο ενυδρείου - Βοήθεια! Andrews Αρχάριοι γλυκού νερού 9 23-01-10 14:10
Στήσιμο ενυδρείου γύρω στα 450 lt.βοήθεια xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 57 08-05-08 16:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08823 seconds with 14 queries