Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-09-11, 20:13  
Νέος Αρχάριος... Καλώς σας βρήκα..
hatzi
Member
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος 16-09-11, 20:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας λέγομαι Παναγιώτης και έχω σκοπό να ξεκινήσω το χόμπυ του ενυδρείου μιας και πάντα μου άρεσε αλλά πριν προχωρήσω σε αγορά θα ήθελα 2-3 γνώμες. Όσον αφορά το ενυδρείο επειδή έχω ενα μικρο θεματάκι με το χώρο στο σπίτι (όχι πολύ μεγάλο με σύνθετο στο τοίχο) δεν με βολεύει να πάρω πολύ μεγάλο ενυδρείο που θα είναι πιο καλό σε επιλογές και πιο εύκολο. Συνεπώς όπως τα έχω σχεδιάσει το μέγιστο που μπορώ να πάρω σε ενυδρείο είναι 80 cm μήκος, (κάτι σε AQUAEL Ecoline 112lt), ενώ το πιο ιδανικό μέγεθος που με βολεύει είναι στα 60cm και εδώ έχω καταλήξει σε 2 επιλογές.

α) AQUAEL 80L (60cm*30cm*45cm) Είναι το ενυδρείο από τα Carrefour που το έχει προσφορά είναι στα 80 λίτρα και από το διαδίκτυο έχω μάθει ότι αξίζει η τιμή του σαν κατασκευή αλλά με διαφορετικά φίλτρο και θερμοστάτη.

β) JUWEL record 60 (60cm*30cm*30cm) Είναι στα 60 λίτρα και από ότι άκουσα είναι από τις καλές εταιρείες και μου είπαν πως έχει βιολογικό φίλτρο δικό του που είναι καλό. ¶λλοι λένε ότι δεν είναι...

Από αυτά τα 2 που είναι παρόμοιες διαστάσεις να προτιμήσω το 80 λίτρο ή το 60 λίτρο που θεωρείται καλύτερη κατασκευή;; Έμαθα πώς αυτό του Carrefour δεν είναι τόσο καλά τα κρύσταλλα (είναι τζάμι) και πως μετά από ένα διάστημα θα θολώσει..ΙΣΧΥΕΙ ;;

Πάμε τώρα στις επιλογές... Μου αρέσει ένα τροπικό ενυδρείο κοινωνικό να φτιάξω και έχω κάνει το εξής... Έχω διαλέξει όλα τα ψαράκια που μου αρέσουν και θέλω να σας τα αναφέρω να μου πείτε τι είναι σωστό να συνδυάσω και τι όχι.

1) Tetra Neon ή Cardinal (Έχω διαβάσει πως θέλει κοπάδι οπότε σκέφτομαι μια 6άδα από αυτά ή αν γίνεται 3 και 3)
2) Ramirezi (Ένα ζευγάρι)
3) Rasbora Galaxy (Danio margaritatus) (Είναι τέλειο δεν έχω πληροφορίες και δεν το έχω δει ποτέ σε pet shop)
4) Guppy (Έχω διαβάσει πως η αναλογία είναι 3 θηλ 1 αρσ)

5) Συνδυάζονται με tetra ή κάποια από τα υπόλοιπα μια μονομαχίνα ή 2-3 γαριδούλες red cherry ???

Σημ: Δεν ζητάω να τα βάλω όλα μαζί γιατί πιστεύω δεν χωρούν στα λίτρα μου... Θα μου άρεσε να μου δώσετε 2-3 συνδυασμούς με τον μέγιστο αριθμό επιλογών που μπορούν να χωρέσουν είτε αν πάρω το 60 λίτρο (JUWEL)είτε το 80 λίτρο (AQUAEL από Carrefour)...
Τι μου προτείνεται να πάρω από τα 2?
Σε περίπτωση που έκανα την υπέρβαση (να διώξω το σαλόνι) και έπαιρνα το 112 λίτρα θα μπορούσα να βάλω όλα αυτά μαζί αν συνδυάζονται ??

Με συγχωρείται για το μεγάλο post απλά θέλω 2-3 συμβουλές - ιδέες προκειμένου να κάνω την αγορά.
Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Παναγιώτης
Εμφανίσεις: 18531
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 21-09-11, 00:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ψαρια που ανεφερες δεν εχουν ιδαιτερες απαιτησεις στο υλικο του βυθου.
Προτιμησε φυσικα χρωματα, μη γινει καρναβαλι το ενυδρειο

Το ecco pro ειναι κομπλε με υλικα, αλλα δεν εχει στην ακρη των σωληνων spraybar (αν ηθελες).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-09-11, 14:07
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και παλι στην παρεα...
Αποφασισα για φιλτρο να παρω το EHEIM PRO 200 που προτεινε και ο delta αλλα διαβασα γενικα πως ειναι σουπερ..


Ερωτηση: Χρειαζεται να παρω καποια υλικα να βαλω μεσα η ειναι κομπλε με την αγορα? Επισης για να ξεκινησω το στρωσιμο... Υποστρωμα και χαλικι (χρωματισμους και παχος) παιρνω οτι θελω ή αναλογα με τα φυτα και τα ψαρια που θα βαλω? Για φυτα εχω σκοπο να ξεκινησω με ευκολα φυτα χαμηλων απαιτησεων...


Οπως εχουμε πει θα ξεκινησω με Guppies και ισως platy ή οποιοδηποτε αλλο σε αντιστοιχο ph και σκληρο νερο..
μια χαρα συνδιασμος .. μπορεις να βαλεις και Molly.. οχι "ballon" γιατι ειναι τεχνητα.. ταιριαζουν με τα ψαρακια σου αλλα και με το ph.
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.Ά Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-09-11, 19:38
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ecco pro ειναι κομπλε με υλικα, αλλα δεν εχει στην ακρη των σωληνων spraybar (αν ηθελες).
Τι κανει τουτο ???
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-09-11, 20:13
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Εναλλακτική έξοδος ενός εξ. φίλτρου για καλύτερη ανατάραξη (άρα και οξυγόνωση) του νερού.
Κώδικας:
http://www.youtube.com/watch?v=2zw4kAstqCc
Αλλα φίλτρα έχουν ή περιλαμβάνουν spray bar στην αγορά τους,άλλα δεν έχουν και άλλα χρεώνονται έξτρα σε περίπτωση που το θες.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-09-11, 21:01
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Καλη μαγκια.. Ουτε που το ήξερα... Εκτος απο δουλεια ειναι και ομορφο... Θα βαλουμε ενα..
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-09-11, 21:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ζητα το να στο βαλει εξτρα (δεν εινα ακριβο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 26-09-11, 21:36
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Λογω οικονομικης κρισης το στρωσιμο θα περιμενει μεχρι 1-2 του μηνος γιατι το ταμειο ειναι μειον...

Συνεχιζω το διαβασμα του Φορουμ και ψαχνω τον συγκατοικο των Guppy που θα ειναι οι πρωτοι κατοικοι... Δυστυχως Platy και Molly δεν μου αρεσουν... Ψαχνω να βρω κατι αλλο να μπει μαζι...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-10-11, 23:18
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Καλησπερα σας και παλι... Αρχισε ο μηνας και οι οικονομιες ανεβηκαν..
Λοιπον delta και ολοι οι φιλοι οσον αφορα το φιλτρο.. Εψαξα σημερα για το EHEIM PRO 200 το ειχε ενας μονο στην Πατρα στα 160 γιουρια... Μου φανηκαν αρκετα.. Σε οσα καταστηματα πηγα μου προτειναν ολοι το Tetratec EX600...!
Πιο οικονομικο αλλα μου ειπαν ολοι οτι ειναι αρκετα καλο και για τα 80 λιτρα μου υπερκαταλληλο.. Εχει και spraybar και λεω να το παρω... Ειναι καλο?

Επισης πηρα υποστρωμα FLOREDEPOT (sera) και χαλικι σε φυσικο χρωμα καφε.. Αντιχλωριο και βακτηρια.. Να τα χρησιμοποιησω η να αρχισω με αμμωνια? Κατι αλλο που δεν πρεπει να παραλειψω?

Πειτε μου την γνωμη σας για το φιλτρο να παω αυριο να το παρω αν ειναι...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-10-11, 02:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1259

καμια συγκριση το ενα με το αλλο ποιοτικα.εγω θα επαιρνα το eheim.στο λινκ παραπανω τοχει 89.τα 160 μου φαινονται υπερβολη που ζητανε στην πατρα εφοσον δεν εχεις παρει φιλτρο ακομα,η γνωμη μου ειναι να το ψαξεις λιγο ακομα και να παρεις κατι καλο για τα λεφτα που θες να δωσεις.ρωτα εδω μεσα πριν αποφασισεις.

οταν αποφασισεiς ποιο φιλτρο θα παρεις κοιταξε αν σου δινει μαζι βιολογικο υλικο στην τιμη η οχι.και τι υλικο ειναι αυτο.

τα βακτηρια θα τα χρησιμοποιησεις ετσι κιαλλιως(αφου τα πηρες) οποια μεθοδο κιαν ακολουθησεις για στρωσιμο.(τροφη η αμμωνια).
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-10-11, 12:08
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

φιλε συντοπιτη αμα περιμενεις στην πατρα να βρεις αυτο που θες και σε καλη τιμη αστο.... την διαφορα σου την εδειξε ο φιλος απο πανω ...παραγγελια απο ιντερνετ και τελειωσες
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.Ά Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 05-10-11, 13:00
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά και σ' αυτό.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2265

Εξίσου καλό με το eheim και με μεγαλύτερο κάδο. Μην βλέπεις την μικρή διαφορά στα λίτρα, σε οφέλιμη ποσότητα υλικού η διαφορά είναι μεγάλη.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-10-11, 23:11
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Καλησπέρα στο φόρουμ.. Τελικά πήρα το tetratec ex600.. Μιας και δεν ασχολήθηκα με αγορά μέσω Ίντερνετ..

Ξεκινούν οι απορίες.. Το φιλτρο που τραβάει το βάζω σε οποίο ύψος θέλω ή πάνω απο το χαλικι ακριβώς;; Την εισαγωγή εννοώ.. Το σπρειμπαρ το τοποθετω πάνω να αναταραζει την επιφάνεια.. Επίσης άκουσα 2 διαφορετικές petshop συμβουλές για την αρχή..
1) ο πρώτος μου είπε να ρίξω αντιχλωριο Βακτηρια και σε 3 μέρες αλλαγή νερού 30-40% και μετα άλλες 2 μέρες αντιχλωριο Βακτηρια και μετα ψαράκια με μια μέτρηση που θα μου κάνει αυτός..
2) ο δεύτερος μου είπε να ρίξω μόνο αντιχλωριο να δουλέψει 2-3 μέρες και μετα να ρίξω Βακτηρια και την επόμενη 1-2 ψαράκια για να αναπτυχθούν τα Βακτηρια αλλιώς δεν έχουν τίποτα να φάνε.. Ισχύει;;
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-10-11, 23:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ισχυει τιποτα απτα δυο που σου ειπανε.η μαλον στα ειπανε οπως τους συμφερεικαταρχην διαβασε τα υπομνηματα εδω στους αρχαριους.
το στρωσιμο διαρκει κανα μηνα.αν δεν το κανεις και βιαστεις να βαλεις ψαρια (γιατι οι πετοσπαδες φαινεται οτι βιαζονται να πουλησουνε) θα εχεις θανατους και προβληματα και θα ταλαιπωρησεις και τα ψαρια.αν βιαζεσαι να αρχισεις,παλι διαβασε τα υπομνηματα και αφου τα διαβασεις βαλε μια αγγελια εδω στο φορουμ στις αγγελιες για μπολι.αν εχεις αποριες αφου διαβασεις τα υπομνηματα εδω ειμαστε,ρωτα.

την εισοδο του φιλτρου θα τη βαλεις γυρω στα 5 με 7 εκατοστα πανω απτο χαλικι.

αντιχλωριο θα ριχνεις παντα στο νερο της αλλαγης(1/3 του νερου του ενυδρειου μια φορα την εβδομαδα)δηλαδη αν ειναι 60 λιτρα το ενυδρειο σου,20 λιτρα αλλαγη την εβδομαδα με αντιχλωριο.στα 80 θες 25-26 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-10-11, 00:27
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Ωραια καπου εκει το ειχα σε υψος.. Οποτε θα βαλω αυριο το χαλικι (το ξεπλυνα καλα σημερα) και το υποστρωμα και θα παω να παρω φυτα... Και θα ξεκινησω σιγα σιγα το στρωσιμο... Ειχα μπολι να παρω αλλα αρρωστησε το ενυδρειο του φιλου.. Θα δω καπου θα βρω εστω λιγο λιγο... Αλλιως τι προτεινεται για πιο καλυτερα? Με τα βακτηρια που εχω για βοηθεια αλλα και με αμμωνια ή τροφη?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-10-11, 12:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι μπορεις να ριχνεις τα βακτηρια που εχεις και λιγη τροφη στο ενυδρειο για να υπαρχει αμμωνια.η αμμωνια απο φαρμακειο.απλα εκει μπλεκεις και με ποσοτητες κλπ.για μενα η τροφη ειναι το καλυτερο.
η ξαναβαζεις αγγελια εδω μεσα για μπολι και βρισκεις καποιον αλλον απτην πατρα.υπαρχουνε αρκετοι εδω μεσα.
το μπολι ειναι το πιο αμεσο.σε μια μερα βαζεις ψαρια(εφοσον πιασει το μπολι και δεις μηδενικες μετρησεις)
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-10-11, 18:18
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Καλησπέρα.. Μπορεί κάποιος να μου πει 1-2 εύκολα φυτά για το ενυδρειο μου;; Γκαπυ και κανά ακόμα ζωοτοκο και αργότερα και γαριδουλες...
Θέλω 1-2 ψηλά για πίσω και 1-2 πιο κοντά για πιο μέση.. Μπροστά θα μου άρεσε κάτι πολυ χαμηλό σαν γρασίδι.. Επαναλαμβάνω εύκολα φυτακια.. Εχω ακούσειτις ανουμπιες για εύκολα...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-10-11, 18:40
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

μπορείς να βάλεις βαλισνέριες (οχι γιγαντεα!) η οποια ειναι πολυ ευκολη και θα βγάλει νεα φυτά αμέσως, ανούμπια νανα, μην την φυτέψεις ομως γιατι σαπίζει, επίσης οχι πολύ ψηλά γιατι μαυρίζουν τα φύλλα απο το πολύ φως (αλγη), ωραιο επισης για να καλύψεις μια πέτρα-ξύλο-φίλτρο είναι η moss, γενικα αναλογα την φωτεινότητα σου μπορείς να κανεις διάφορα.
sorry που δεν μπορώ να αναλύσω περισσότερο ελλείψη χρόνου αλλά αν θές πες τι λάμπες έχεις, λίτρα και ύψος και θα σου πω τι παίζει πανω κάτω

φυτεμένος γάρ...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-10-11, 18:40
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.. Μπορεί κάποιος να μου πει 1-2 εύκολα φυτά για το ενυδρειο μου;; Γκαπυ και κανά ακόμα ζωοτοκο και αργότερα και γαριδουλες...
Θέλω 1-2 ψηλά για πίσω και 1-2 πιο κοντά για πιο μέση.. Μπροστά θα μου άρεσε κάτι πολυ χαμηλό σαν γρασίδι.. Επαναλαμβάνω εύκολα φυτακια.. Εχω ακούσειτις ανουμπιες για εύκολα...
Εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411 μπορεις να βρεις πολλα ευκολα φυτα (κοιτα στη περιγραφη το χαρακτηρισμο απαιτησεις: χαμηλες κοκ)
Τα "γρασιδια" δυστυχως θεωρουνται "δυσκολα" ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-10-11, 19:15
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Lp 67 είναι η λαμπα στα 11W.. Απο του καρφουρ το ενυδρειο.. Να βάλω μεγαλύτερη;; Το ενυδρειο είναι 60*30*45υψος...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-10-11, 19:55
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

και να την βάλεις, για "γρασίδι" σε κόβω πολυ χλωμό
η δυσκολία του είναι οτι χρειάζεται πολύ φώς, στο 60άρι το είχα με 15w και δεν έφτανε ουτε για να ξεκινήσει, μόλις έβαλα 2x24 φούντωσε (όπως όλα τα φυτά)
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 07-10-11, 00:53
panoss Ο χρήστης panoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Να ρωτησω κι εγώ κάτι για τον φωτισμό του ενυδρείου που νομίζω ότι την ίδια αποροία θα έχει και ο hatzi επειδή τυχαίνει να έχω κι εγώ το ίδιο ακριβώς ενυδρείο με την ίδια λάμπα και θέλω να σκεπάσω με moss ένα κορμό ξύλου. Υπάρχουν νομίζω δύο λύσεις για να γίνει επαρκείς ο φωτισμός.
Η πρώτη είναι με λεντοταινία και η δεύτερη είναι με φθορίου. Ποιά από τις δύο προτείνετε; Οι λάμπες φθορίου θα πρέπει να είναι στεγανές κλειστού τύπου φαντάζομαι... Αυτές τις βρίσκει κανείς σε κατάστημα με ηλεκτρολογικά ή πρέπει να είναι ειδικές από petshop;
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 07-10-11, 01:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

H java moss εχει λιγες "απαιτησεις" μπορεις να χρησιμοποιησεις οτι φωτισμο εχεις διαθεσιμο!!!
Οι λαμπες φθοριου δεν ειναι αναγκη να ειναι απο καταστημα ενυδρειακων! Ανετα κανεις τη δουλεια σου με λαμπες απο ηλεκτρολογικα καταστηματα -και πολυ φτηνοτερα! Στεγανα πρεπει να εχει ακροφυσια δεν χρειαζεται να ειναι κλειστου τυπου!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 08-10-11, 00:17
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Εγω στην πατρα δουλευω σε τετοιο καταστημα με ηλεκτρολογικο και ηλεκτρονικο υλικο οποτε βρισκω οτι λαμπα θελω... θα βαλω για αρχη την μεγαλυτερη σε Watt lp 67 που υπαρχει νομιζω 24 ειναι και θα ειμαι οκ πιστευω...
Σαββατο πρωι (αυριο) θα παρω 2 βαλισνέριες που ειπε ο φιλος παραπανω και ειναι ωραιο απο οτι ειδα και 2-3 ανουμπιες... Μπροστα λεω να βαλω τα μος που ειναι σαν μπαλα...

Μια ερωτηση πως θα καταλαβω αν ειναι η γιγαντιεα η οχι βαλισνερια? Αυτος απλα μου ειπε οτι ετσι λεγεται σε ενα pet shop που την βρηκα..
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 08-10-11, 10:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

προσεξε τη τη μπαλα γιατι μπορει να σε γεμισει κλαδοφορα αλγη.καποιοι δεν εχουνε προβλημα αλλα εγω οταν ειχα βαλει μετα απο λιγο καιρο, αρχισα να βλεπω "δειγματα" κλαδοφορας και σε αλλα σημεια στο ενυδρειο και την εβγαλα.

και προσεξε και την αποτομη αλλαγη στο φωτισμο.θα πρεπει να σου πει καποιος που εχει περισσοτερη εμπειρια στα φυτεμενα απο μενα αλλα ισως να χρειαστει να μειωσεις καποιες ωρες τη φωτοπεριοδο στην αρχη(αφου αλλαξεις τη λαμπα) και να την αυξησεις παλι σταδιακα για να μη γεμισεις αλγες.

διαβασε και το υπομνημα στα φυτεμενα για τις αλγες καλου κακου...
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-10-11, 19:09
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Ξεκινησε το ενυδρειο μου σημερα παιδια... Σιγα σιγα θα διορθωνεται και θα στρωνει.. Εβαλα τον απαραιτητο εξοπλισμο το γεμισα και φυτεψα για αρχη βαλισνεριες (λιγες) και κερατοφυλλο εβαλα που ακουσα οτι βοηθα στην αλγη που θα αρχισει... Θα βαλω και μια φωτο.. Ακομα δεν εβαλα διακοσμηση..

Μια ερωτηση το φιλτρο για την αρχη να το αφησω σε μεγιστη ροη?

Αν βαλω μπροστα δεξια ή αριστερα βαλισνερια θα κρυψω αργοτερα χωρο μολις μεγαλωσει? Να τις κολλησω πισω πισω? Και τα κερατοφυλλα πισω τα εχω...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 09-10-11, 12:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλη αρχη!

αν δεν εχει στρωσει το ενυδρειο, με το κερατοφυλλο θα εχεις προβλημα.χρειαζεται νιτρικα no3 και αφου δεν υπαρχουνε αυτα σε αστρωτο ενυδρειο το κερατοφυλο αρχιζει και λιωνει και θα σου γεμισει το νερο και κατ'επεκταση και το φιλτρο.το ειχα παθει εγω οταν ξεκινησα το μικρο που ειχα και καθομουνα και καθαριζα.

αν θελεις νακουσεις,εγω σε συμβουλευω να βαλεις μπολι στο φιλτρο σου.θα λυσεις πολλα προβληματα αμεσως και θα βαλεις και ψαρια(λιγα) αμεσως.το μονο που χρειαζεται ειναι να ειναι απο υγιες ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 09-10-11, 16:59
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

θεωρώ οτι θα αναγράφουν αν είναι gigantea ή κανονικη (συνήθως spiralis)
διαφορά είναι πως η κοντή γίνεται 30-40 πόντοι στο ύψος ενώ η γιγαντέα ειναι πάνω απο 2 μέτρα με φίλο πλατή(σχεδόν 2 δάκτυλα οταν η άλλη έχει πλάτος μισό)

Η βαλισνέρια είναι φυτό που μεγαλώνει περισσότερο προς τα πάνω(μακραίνουν τα φύλλα) και σε συνέχεια προς τα πλαγια(πετάνε "ντένια", παραφυάδες δηλαδή) θα ανέβει ψηλά και θα πάει και πλάγια. Το καλό είναι οτι οταν βγαίνουν νέα φυτά μπορεις να τα μετακινήσεις ή να τα αφαιρέσεις πολύ ευκολα(οσο ειναι μικρά γιατι αν μεγαλώσουν κανουν μακριές ρίζες και εαν έχεις γρασιδάκι......)

Το λοιπόν, η βαλισνέρια είναι ιδανικη εαν θες να καλύψεις κάτι μεσα στο ενυδρειο, πχ εισαγωγή φίλτρου ή εσωτερικό φίλτρο(οπως εχω κάνει εγω)

αργότερα θα ανεβάσω φωτο απο γιγαντέα και μικρή για να καταλάβετε τι παίζει
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 10-10-11, 02:08
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Δεν πηρα γιγαντιεα γιατι ακουσα οτι μεγαλωνει παρα πολυ.. Την κανονικη εχω την αλλη... Αστρωτο ειναι το ενυδρειο ξεκινησα με βακτηρια και με λιγη τροφη να ριχνω χωρις ψαρακια... Θα παρω μετρησεις σε λιγο καιρο...

Ισχυει αυτο με το κερατοφυλλο?? Θα εχω προβλημα? Προς το παρων δεν βλεπω κατι αλλα αν αρχισει και λιωνει θα το αφεραισω...!

Εβαλα το κερατοφυλλο μπροστα απο το φιλτρο για να το καλυψει μιας και αυτο μεγαλωνει αρκετα.. Αλλα τελικα τις μετακινησα πισω τις βαλισνεριες.. Ειναι πιο ωραιο.. Θα βαλω μπροστα ανουμπιες νανα και κανα μος..

ΥΓ.. Επισης οι υδρατμοι στο καπακι ειναι κατι? Η θερμοκρασια ειναι 25 ακριβως με τον θερμοστατη.. Μηπως να ανοιγω το καπακι?
-------------------------
Απορια..! Βλεπω την βαλισνερια και ειναι λιγο κιτρινωπα τα φυλλα... Ειναι φυσιολογικο? Και εχει και καποια φυλλα απο αυτα κατι μικρες τρυπουλες... Μηπως ειναι επειδη ειναι αστρωτο το ενυδρειο?? Η μηπως ειχε καποιο προβλημα απο την αγορα.. 1,5 μερα δουλευει το ενυδρειο.. Δεν επρεπε να βαλω τα φυτα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hatzi : 10-10-11 στις 02:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 10-10-11, 12:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα φυτα θελουνε καποιο χρονο να προσαρμοστουνε.αφησε τα οπως ειναι.τα πραγματικα προβληματα και τις ελειψεις τους θα τις δεις σε κανα δυο-τρεις βδομαδες.προς το παρον πρεπει να προσαρμοστουνε.
το οτι ειναι αστρωτο δεν τα βοηθαει με την ενοια οτι δεν εχουνε τα νιτρικα που χρειαζονται για να τραφουνε.δε μπορεις να κανεις κατι γιαυτο οποτε αφησε τα ετσι.δεν ειναι κακο,οτι χαλαει το βγαζεις.το κερατοφυλο ειναι "σφουγγαρι" στα νιτρικα,τραβαει πολλα.αποτελεσμα ειναι να χαλαει οταν υπαρχει ελλειψη τους.

αν θελεις να βοηθησεις λιγο το στρωσιμο ανεβασε λιγο τη θερμοκρασια στους 27.αν την ανεβαζες παραπανω γυρω στους 29 θατανε καλυτερα ακομα αλλα τοτε μπορει να την ακουσουνε τα φυτα.οποτε στους 27 θασαι καλα νομιζω.και οταν τελειωσει το στρωσιμο ρυθμιζεις αναλογα με το τι θελουνε τα ψαρια σου.

το καπακι οχι να μην το ανοιγεις.οι υδρατμοι δεν ειναι προβλημα. σε ολα τα ενυδρεια συμβαινει και με το να το εχεις κλειστο θα μειωσεις λιγο την εξατμιση ωστε να σου μενει πιο σταθερη η θερμοκρασια στο νερο.

γενικως να ξερεις οτι το "κλειδι" ειναι η σταθεροτητα(οσο ειναι εφικτο).οι μεγαλες αποτομες αλλαγες προς τα πανω η προς τα κατω μπορει να δημιουργησουνε προβληματα.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 13-10-11, 16:45
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Καλησπέρα.. Λογικά σημερα ξεκιναω με ενα χαρεμακι γκαπυ.. Μιας και βρήκα μπολι απο τον φίλο τον Αντώνη απο Πάτρα που με βοήθησε.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..
Μια ερώτηση.. Υπαρχει κάποιος τρόπος να αποφύγεις τις πολλές γεννες στα γκαπυ;; Δλδ αν στην 4 αδα βάλω αντί για 3θ-1α βάλω 2 και 2 θα χαλάσει η χημεία;;έλεγα να πάρω 2α και 2θ μιας και είναι και πιο ωραία τα αρσενικά.. Θα εχω πρόβλημα;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καλώς σας βρήκα :) anideos Αρχάριοι γλυκού νερού 9 02-10-07 12:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09042 seconds with 13 queries