Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-05-11, 18:39   #1
Μερικες ερωτησεις για ενυδρειο 30 λιτρων
 
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24
Senior Member
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος 09-05-11, 18:39
Αξιολόγηση: (1 votes - 5,00 average)

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι. Εχω ξεκινησει ενα ενυδρειο εδω και 5 μερες 30 λιτρων. Εχω βαλει απο την πρωτη μερα τα αναλογα ml για τα λιτρα μου αντιχλωριο api strees coat και εχω παρει και βακτηρια microbe-lift για να ξεκινησω το στρωσιμο και σημερα θα ριξω την πρωτη δοση. Συμφωνα με οσα αναγραφει το κουτι του για νεα ενυδρεια, ριχνεις λεει microbe lift μια φορα τη βδομαδα για 3 βδομαδες 1 καπακι (αν ειναι καπακι το tsp. που γραφει) καθε 76 λιτρα, αρα εγω θα πρεπει να ριξω μισο καπακι μιας και τα λιτρα μου ειναι μικτα 33? Το ενυδρειο θα παραμηνει αδειο χωρις ψαρια μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο.

Και κατι ακομα θα ηθελα να ρωτησω...πηρα εναν θερμοστατη και επελεξα να παρω εναν 25w της dennerle σκεφτομενος πως θα ειναι καλυτερος και αν οχι καλυτερος πιο αξιοπιστος απο εναν αντιστοιχο κινεζικο (resun) που η διαφορα τους ηταν 8 ευρω. Ελεγε πως ειναι καταλληλος για 10-30 λιτρα. Τον πηρα λοιπον και τον εβαλα στο ενυδρειο και ξεκινησε να δουλευει. Εχω μεσα 2 θερμομετρα το ενα λεει 1 βαθμο ακριβως παραπανω σε σχεση με το αλλο. Ο θερμοστατης εχει ενα κουμπακι ας το πουμε επανω, που το τραβας και βγαινει εξω, τον καλυμπραρεις στην θερμοκρασια που λεει το θερμομετρο και υστερα κατεβαζεις το κουμπακι και εχει ρυθμιστει. Στην συνεχεια επιλεγεις σε τι θερμοκρασια θελεις να σου παει το ενυδρειο και τον λειτουργεις. Τον εχω ρυθμισει και με τα 2 θερμομετρα μια με το ενα και μια με το αλλο, αλλα εκεινος λειτουργει συνεχεια και δεν σβηνει ποτε το ποτοκαλι φως του που διχνει αν δεν κανω λαθος οτι δουλευει. Και εχει τυχει να ξεπερασει και την θερμοκρασια 1-2 φορες αλλα δεν σταματαει. Τι μπορει να ειναι? Ο θερμοστατης ειναι αυτος:

http://www.krueger-aquaristik.de/Tec...25W::1342.html

Να ειστε καλα, περιμενω τις βοηθεια σας.
Εμφανίσεις: 45483
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-11, 19:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κιεγω με το microbe lift ξεκινησα το ενυδρειο μου,και εχω την εντυπωση πως βοηθησε,ΑΛΛΑ τη δουλεια την εκανε τελικα το μπολι.
οσο για το θερμοστατη σου δε μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν εχω τον ιδιο.αν σου ανεβαζει και τη θερμοκρασια του νερου τοτε ισως εχει προβλημα? περιμενε ομως να σου απαντησει καποιος πιο εμπειρος απο μενα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-11, 20:42
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Nα εισαι καλα, περιμενω και αλλους οποτε να δουμε τι γινεται...
-------------------------
τι λετε λοιπον?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 09-05-11 στις 20:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-11, 21:11
Το avatar του χρήστη Koninos
Koninos Ο χρήστης Koninos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

δεν μπορω να πω οτι ειμαι εμπειροσ στο θεμα παντως απο οτι εχω ακουσει κι απο αλλα παιδια στο φορουμ, η θερμοκρασια που ρυθμιζεις τον θερμοστατη σου δεν συμβαδιζει με την πραγματικη θερμοκρασια τελικα λογω της κατασκευης του βεβαια. αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να παιξεις λιγο με τισ θερμοκρασιες του ρυθμιστη και να δεις σε ποιο σημειο κλεινει τελικα ο θερμοστατης, οποτε τον ρυθμιζεις εκει. μπορει δλδ να βαλεις τον θερμοστατη να κλεινει στουσ 28 και τελικα αυτος να κλεινει στουσ 26. οχι επειδη ειναι χαλασμενος απλα επειδη το "26" ο θερμοστατης το γραφει ως "28". εσενα αυτο δεν σε ενοχλει. παιζεις με τισ θερμοκρασιες και το βρισκεις.
ελπιζω να καταλαβες τι θελω να πω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-11, 00:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτο ειναι αληθεια,και στο δικο μου που το θελω στους 26-27 βαθμους δεν ταιριαζει η ενδειξη με την πραγματικη θερμοκρασια του θερμοστατη.π.χ για να εχω 26.5 που εχω τωρα το τριμερ του θερμοστατη το εχω στο 28.5. αλλα αυτο το θεμα το εχουνε πολλοι θερμοστατες αποσο εχω διαβασει.σιγουρα καποιος καλυτερος ποιοτικα θερμοστατης(και πιο ακριβος)θα εχει μεγαλυτερη ακριβεια.αυτα πληρωνεις...
δεν ξερω ομως αν ειναι αυτο το προβλημα του φιλου που ανοιξε το θεμα οποτε,παλι υπομονη να απαντησει κανεις πιο εμπειρος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-11, 01:52
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Πριν λιγο εκανα παλι καλιμπραρισμα στον θερμοστατη και δουλεψε τελικα. Απλα δεν ειναι ακριβως με τα θερμομετρα. Τον καλιμπραρα με τον μεσο ορο των θερμομετρων ( δηλαδη το ενα ελεγε 25,5 βαθμους και το αλλο 26,5) και τον ρυθμισα στους 26 και υστερα επελεξα τους 27 βαθμους για να εχει το ενυδρειο. Μετα απο λιγο οταν το θερμομετρο που ειχε 26,5 πριν, πηγε στους 26,9 εσβησε ο θερμοστατης. Τωρα ειναι παλι αναμενος...

Ελπιζω να ειναι σωστα τωρα. Ναι, μια φορα που τον επιασα ηταν αρκετα ζεστος....

Λετε να κρυωνει το νερο πιο ευκολα επειδη εχω μια μεγαλη πετρα μεσα 3 κιλων και φανταζομαι πως γενικα αφου ειναι πετρα θα κραταει πιο κρυα θερμοκρασια και μπορει να επιβραδυνει και να δυσκολευει την δουλεια του θερμοστατη? Και για αυτο το λογο να δουλευει περισσοτερο ο θερμοστατης?

Nα ειστε καλα για τις βοηθειες σας..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-05-11, 06:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο ειναι αληθεια,και στο δικο μου που το θελω στους 26-27 βαθμους δεν ταιριαζει η ενδειξη με την πραγματικη θερμοκρασια του θερμοστατη.π.χ για να εχω 26.5 που εχω τωρα το τριμερ του θερμοστατη το εχω στο 28.5. αλλα αυτο το θεμα το εχουνε πολλοι θερμοστατες αποσο εχω διαβασει.σιγουρα καποιος καλυτερος ποιοτικα θερμοστατης(και πιο ακριβος)θα εχει μεγαλυτερη ακριβεια.αυτα πληρωνεις...
δεν ξερω ομως αν ειναι αυτο το προβλημα του φιλου που ανοιξε το θεμα οποτε,παλι υπομονη να απαντησει κανεις πιο εμπειρος
Δεν εχει κανει με την μαρκα και την τιμη του θερμαντηρα.
Και οι ακριβοι-μαρκες δεν ειναι ακριβως με τη θερμοκρασια ο θερμοστατης τους.
Παιζουν διαφοροι παραγοντες για την ακριβεια.

Η διαφορα ειναι να εχουν δυνατοτητα καλιμπραρισματος για να φερεις την ενδειξη του θερμοστατη να ειναι ιδια με του θερμομετρου.

Αν και δεν εχει καμια σημασια.
Και εγω που εχω θερμαντηρες με δυνατοτητα καλιμπραρισματος δεν τους εχω καλιμπραρει, αφου δεν με ενδιαφερει τι θερμοκρασια δειχνει ο θερμαντηρας.
Το γυριζω μεχρι εκει που φερνει τη θερμοκρασια που θελω στο θερμομετρο και δεν παει να δειχνει και 100C ο θερμοστατης.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λετε να κρυωνει το νερο πιο ευκολα επειδη εχω μια μεγαλη πετρα μεσα 3 κιλων και φανταζομαι πως γενικα αφου ειναι πετρα θα κραταει πιο κρυα θερμοκρασια και μπορει να επιβραδυνει και να δυσκολευει την δουλεια του θερμοστατη? Και για αυτο το λογο να δουλευει περισσοτερο ο θερμοστατης?
Μην πας σε σεναρια επιστημονικης φαντασιας

Οι πιθανες αιτιες ειναι η ποιοτητα του θερμαντικου σωματος ή τα βατ του σε σχεση με την ποσοτητα νερου και την εξωτερικη θερμοκρασια, οπως και η "μονωση" του ενυδρειου, πχ. καπακι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 10-05-11 στις 06:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-05-11, 15:34
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Καταλαβα φιλε μου. Να εισαι καλα. Ισως να ειναι και η θερμοκρασια του σπιτιου διοτι ειναι δροσερο ακομα και το καλοκαιρι και ισως το οτι το ενυδρειο ειναι ανοιχτο χωρις καπακι...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-11, 17:52
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Koninos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μπορω να πω οτι ειμαι εμπειροσ στο θεμα παντως απο οτι εχω ακουσει κι απο αλλα παιδια στο φορουμ, η θερμοκρασια που ρυθμιζεις τον θερμοστατη σου δεν συμβαδιζει με την πραγματικη θερμοκρασια τελικα λογω της κατασκευης του βεβαια. αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να παιξεις λιγο με τισ θερμοκρασιες του ρυθμιστη και να δεις σε ποιο σημειο κλεινει τελικα ο θερμοστατης, οποτε τον ρυθμιζεις εκει. μπορει δλδ να βαλεις τον θερμοστατη να κλεινει στουσ 28 και τελικα αυτος να κλεινει στουσ 26. οχι επειδη ειναι χαλασμενος απλα επειδη το "26" ο θερμοστατης το γραφει ως "28". εσενα αυτο δεν σε ενοχλει. παιζεις με τισ θερμοκρασιες και το βρισκεις.
ελπιζω να καταλαβες τι θελω να πω
+10000

πολυ καλα τα λες ετσι ειναι συνηθως αλλα και καμια φορα τυχαινει και το αντιθετο το θερμομετρο να εχει ενα με δυο βαθμους αποκλειση και ο θερμλοστατης να ειναι οκ.....
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-05-11, 20:58
Το avatar του χρήστη xLoMoc
xLoMoc Ο χρήστης xLoMoc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
+10000

πολυ καλα τα λες ετσι ειναι συνηθως αλλα και καμια φορα τυχαινει και το αντιθετο το θερμομετρο να εχει ενα με δυο βαθμους αποκλειση και ο θερμλοστατης να ειναι οκ.....
συμφωνο και εγω ο θερμοστατης μου με το θερμομετρο εχουν διαφορα 3 βαθμους...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-05-11, 00:08
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Πριν λιγο εριξα τα πρωτα βακτηρια microbe lift. Να ρωτησω, θα πρεπει να βαλω και σε μια αποχη ή σε ενα πουγκι λιγη τροφη για να παραχθει η αμμωνια? Παντως το ενυδρειο τρεχει 5 μερες τωρα και πριν βαλω τα βακτηρια εκανα ενα τεστ αμμωνιας με υγρο της sera και μου εδειξε οτι εχει αμμωνια: 1mg/l. Το ενυδρειο οπως εχω πει δεν εχει ψαρια. Εχει μονο μια πετρα. Στο φιλτρο εχω βαλει ενα σφουγγαρι και sera siporax mini.
-------------------------
Ανεβαζω και μια φωτογραφια απο το πως ειναι τωρα το ενυδρειο...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 11-05-11 στις 00:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-05-11, 01:27
Το avatar του χρήστη Koninos
Koninos Ο χρήστης Koninos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

πιστευω πως πιο ευκολη και πιο σιγουρη λυση για να στρωσεις το ενυδρειο θα ειναι να βρεις μπολι. δεν νομιζω να δυσκολευτεις, ολο και καποιος απο αθηνα θα ειναι σε θεση να σου προσφερει.

τωρα γενικα τα βακτηρια θα χρειαζονται αμμωνια για να αναπτυχθουν αλλα δεν ξερω αν χρειαζεται να βαλεις ολοκληρο πουγκι ή απλα να ταιζεις σα να ειχες ψαρι μεσα. πιστευω πως αν διαβασεις το σχετικο υπομνημα για στρωσιμο χωρις ψαρια θα βρεις ακριβως τι πρεπει να κανεις.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 <------να το

------------------------------------------------------
α και μην ξεχασεις να ελεγξεις και τα νιτρωδη σου!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-05-11, 01:37
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

οκ περιμενω και αλλες αποψεις να δουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-05-11, 12:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν δεν εχεις βαλει τροφη μεσα και μετρας αμμωνια αυτη ισως προερχεται απο οργανικα καταλοιπα στο νερο η/και στα αντικειμενα που εχεις μεσα.σαυτο μπορει να απαντησει καποιος πιο εμπειρος απο μενα γιατι μπορει και να μην ισχυει.αν ισχυει, καποια στιγμη αυτη η αμμωνια θα καταναλωθει απο οποια βακτηρια αναπτυχθηκανε και θα λοιμοκτονησουνε αν μεινουνε χωρις φαι.οποτε παλι δε θαχεις βιολογια και θα πρεπει να ξαναξεκινησει ο κυκλος.η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει ειτε να κανεις μετρησεις τακτικα και να προσφερεις τροφη στα βακτηρια(βαζοντας μεσα τροφη) μεχρι να στρωσει και να μηδενισει η αμμωνια-κατι που θελει χρονο για να γινει- η να βρεις μπολι και να επιταχυνεις τη διαδικασια.υποψιν οτι και τοτε θα πρεπει να κανεις μετρησεις αλλα το στρωσιμο γινεται θεαματικα πιο γρηγορα.αυτα που σου λεω ομως στα λεω με επιφυλαξη γιατι κιεγω αρχαριος ειμαι.περιμενε να απαντησουνε κιαλλοι.σιγουρα θα σε βοηθησουνε τα παιδια εδω μεσα εμενα μεχουνε βοηθησει πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-05-11, 13:49
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Eγινε φιλε μου. Να εισαι καλα, περιμενω λοιπον τι θα μου πουνε και οι υπολοιποι και βλεπω. Παντως εχω και φιλο που μπορει να μου δωσει μπολι αλλα δεν ξερω κατα ποσο θελω να το κανω με μπολι...σιγουρα ειναι πιο γρηγορο το στρωσιμο, δεν το συζηταω...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-05-11, 14:46
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Eχω εναν φιλο με ενυδρειο 180 λιτρα που τρεχει παραπανω απο 2 χρονια...
Καπου μου ειπαν να παρω 2 λιτρα νερο απο το νερο του και να το ριξω στο νερο μου και να ριξω μεσα και 2-3 ψαρακια μαζι...εγω στο ενυδρειο σαν τελικη ιχθυοφορτιση σκεφτομαι 3 το πολυ 4 guppy...οποτε αν κανει να του παρω νερο και να ριξω ψαρακια, θα ριξω 2 guppy...

Μπορω να παρω και απο τον φιλο μου με ενα 10λιτρο μπετονι που εχω αχρησιμοποιητο 10 λιτρα...ειναι προτιμοτερο απο το να του παρω μονο 2? Το ενυδρειο μου καθαρα εχει περιπου 25 λιτρα..

Το ενυδρειο του φιλου μου δεν εχει περασει αρρωστιες..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-05-11, 15:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχω εναν φιλο με ενυδρειο 180 λιτρα που τρεχει παραπανω απο 2 χρονια...
Καπου μου ειπαν να παρω 2 λιτρα νερο απο το νερο του και να το ριξω στο νερο μου και να ριξω μεσα και 2-3 ψαρακια μαζι...εγω στο ενυδρειο σαν τελικη ιχθυοφορτιση σκεφτομαι 3 το πολυ 4 guppy...οποτε αν κανει να του παρω νερο και να ριξω ψαρακια, θα ριξω 2 guppy...

Μπορω να παρω και απο τον φιλο μου με ενα 10λιτρο μπετονι που εχω αχρησιμοποιητο 10 λιτρα...ειναι προτιμοτερο απο το να του παρω μονο 2? Το ενυδρειο μου καθαρα εχει περιπου 25 λιτρα..

Το ενυδρειο του φιλου μου δεν εχει περασει αρρωστιες..
Ρωτα τον αν πιστευει οτι στο νερο ζουν αυτοτροφα νιτροποιητικα βακτηρια ή τεσπα αν μπορει με σκετο νερο να μπολιαστει νεο ενυδρειο.

Οσο για την ιχθυοφορτωση διαφωνω.
Τα γκαπυ γεννοβολανε διαρκως και ο πλυθησμος δεν μενει στο ... "3 το πολυ 4 guppy"
30 λιτρα θα ειχα μονο για να βαζω προσωρινά τα μικρα τους μεχρι να δωθουν.
Το ενυδρειο σου ειναι καταλληλο να το φυτεχεις και να βαλεις ενα μονομαχο και μερικα σαλιγκαρια Anentome helena να σου κρατουν χαμηλο τον πληθυσμο των σαλιγκαριων λαθρεπιβατων.
Οτιδηποτε περαν αυτου εμπεριεχει στρες και των ψαριων και δικο σου.
-------------------------
Κατα τη γνωμη μου πιο πολλα αυτοτροφα περιεχει το microbe lift που εριξες παρα το σκετο νερο.
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...8&postcount=54
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 12-05-11 στις 15:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-05-11, 21:47
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Οσο για την ιχθυοφορτωση διαφωνω.
Τα γκαπυ γεννοβολανε διαρκως και ο πλυθησμος δεν μενει στο ... "3 το πολυ 4 guppy"

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...8&postcount=54
Bασικα λεω 3-4 αρσενικα guppy μονο....υπαρχει προβλημα με αυτο? Μηπως τσακωνονται αν ειναι μονο αρσενικα μαζι? Ή μηπως οπως ειχα διαβασει για κατι ψαρια οτι μπορουν να ζευγαρωσουν και ακομα μονο ενα φυλλο να ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-05-11, 21:56
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει προβλημα στις 2 περιπτώσεις που αναφέρεις!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-05-11, 22:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει προβλημα στις 2 περιπτώσεις που αναφέρεις!
Ωραια τοτε, οταν ειναι ριχνω 2-3 guppy...

Σε ευχαριστω...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-05-11, 18:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποιο απο τα σκευασματα της microbe lift χρησιμοποιησες?
Το special blend, το Nite-Out II, το Balancer, το Gel Filter Cartridge Inoculant ή συνδυασμο καποιων απο αυτα?

Ο συνδυασμος των πρωτων δυο ειναι ο ιδανικοτερος, το δευτερο καθημερινα για μια εβδομαδα, το πρωτο οπως λενε οι οδηγιες ανα εβδομαδα.
Το δευτερο αναγραφει οτι περιεχει αυτοτροφα νιτροποιητικα βακτηρια Nitrosomonas, Nitrospira and Nitrobactor.

Ο χρηστης του συγκεκριμενου μπορει να βαλει ψαρι απο τη 2η μερα με μετρημενο ταισμα και ελεγχο τιμων νερου.
Σταδιακα εισαγεις και τα υπολοιπα.

Εναλλακτικα αντι για ψαρια μπορεις να ριχνεις λιγη τριμμενη τροφη που σταδιακα θα αυξανεις την ποσοτητα της τοσο οση θα χρειαζοταν για να τραφουν τα πρωτα ψαρια που θα βαλεις.

Οπως σου εγραψα και στο ΠΜ, το αντιχλωριο seachem prime εκτος απο το οτι ειναι το πιο οικονομικο λογω πυκνοτητας (5 ml για 200 λιτρα) ειναι και μεγαλη βοηθεια στο στρωσιμο γιατι μεταβαλει και αμμωνια νιτρωδη και νιτρικα σε ατοξικη μορφη χωρις να τα στερει απο τα βακτηρια ως τροφη και ετσι συνεχιζει το στρωσιμο.
Εδω πρεπει να ξερεις οτι στις μετρησεις θα συνεχισεις να βλεπεις ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 και νιτρωδη ΝΟ2 αλλα δεν θα ειναι τοξικα.
Μπορεις να βαλεις μεχρι 5πλη δοσολογια αναλογα τα επιπεδα τοξικων, διαβασε και τις οδηγιες του.
http://www.seachem.com/Products/prod...ges/Prime.html
Μονο που θα χρειαστεις δοσομετρικη πιπετα απο φαρμακειο γιατο θα βαζεις σταγονες (20 σταγονες = 1 ml)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-05-11 στις 18:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-05-11, 19:26
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

φιλε στρατηγε το συγκεκριμενο θα σε βοηθησει να ριξεις πολυ την αμμωνια οχι ομως να την μηδενισεις...την δουλεια σου θα την κανεις μονο με μπολι

μην βαλεις ζωοτοκα στο λεω φιλικα μετα θα το μετανιωσεις
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-05-11, 00:28
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων

μην βαλεις ζωοτοκα στο λεω φιλικα μετα θα το μετανιωσεις
Φιλε μου καλα κανεις και μου λες τι γνωμη σου αλλα θα ηθελα απλα να μου επισημανεις το γιατι..να εισαι καλα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο απο τα σκευασματα της microbe lift χρησιμοποιησες?
Το special blend, το Nite-Out II, το Balancer, το Gel Filter Cartridge Inoculant ή συνδυασμο καποιων απο αυτα?
Χρησιμοποιω το balancer μονο. Πρωτη φορα εριξα πριν 3 μερες. Εριξα και 2-3 σταγονες παλι σημερα.
Εκανα παλι τεστ αμμωνιας σημερα και το αποτελεσμα ηταν παλι 1mg/l, οπως και πριν απο 3 μερες που εκανα το πρωτο τεστ πριν ριξω τα πρωτα βακτηρια. Αυριο θα παω να παρω τροφη να βαλω σε αποχη...

Οποια επισημανση εχετε, ειναι πολυτιμη...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-05-11, 00:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο συνδυασμος των δυο πρωτων (με κυριο το 2ο) κανει τη δουλεια και το τεταρτο βοηθαει να γινει ακομα πιο γρηγορα.
Αυτο που σου εδωσαν ειναι πιο πολυ για "συντηρηση"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-05-11, 01:01
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο συνδυασμος των δυο πρωτων (με κυριο το 2ο) κανει τη δουλεια και το τεταρτο βοηθαει να γινει ακομα πιο γρηγορα.
Αυτο που σου εδωσαν ειναι πιο πολυ για "συντηρηση"
Δυστυχως δεν μου ειπαν κατι...οταν πηγα να παρω το safestart της tetra (που ειχα δει σε συζητησεις οτι κανει δουλεια), μου προτιναν να παρω αυτο μιας και ειναι πιο φθηνο και με περισσοτερα ml και οτι κανουν την ιδια δουλεια (αυτο το ειδα καποια στιγμη και σε ενα φορουμ σε μια συζητηση για στρωσιμο ενυδρειου που καποιος ελεγε παρτε το πιο φθηνο, ολα την ιδια δουλεια κανουν), γιαυτο και το αγορασα. Ειδα και ολας πρωτα οτι εχει και οδηγιες για νεοστημενα ενυδρεια και ειπα για στρωσιμο θα ειναι και αυτο...δεν μπορει...

Και σε μια παρουσιαση ενυδρειου που εκανε ενα παιδι ελεγε οτι εκανε το στρωσιμο με Microbe-lift Bacterial Aquarium Balancer για 15 ημερες.

Τελικος πρεπει να αγορασω και τα 2 πρωτα?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-05-11, 01:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τωρα συνεχισε με οτι εχεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-05-11, 01:05
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα συνεχισε με οτι εχεις.
Πιστευεις οτι γινεται η δουλεια και με αυτο λοιπον?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-05-11, 01:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο ολοτελα καλη κι η Παναγιωταινα
Μην μπαινεις σε εξοδα.
Απλα θα πρεπει να κανεις περισσοτερη υπομονη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-05-11, 01:11
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο ολοτελα καλη κι η Παναγιωταινα
Μην μπαινεις σε εξοδα.
Απλα θα πρεπει να κανεις περισσοτερη υπομονη.
Καταλαβα. Σε περιπτωση που μπορεσω να αγορασω αυριο το special blend, πως θα ηταν σωστο να κινηθω? Να ριξω την αντιστοιχη ποσοτητα που αναλογει στα λιτρα μου και μετα απο 1-2 μερες, να βαλω 2 αρσενικα guppy?

Εdit: Mολις τωρα διαβασα και εγω για αυτο το προιον μια συζητηση απο Ελληνες χρηστες που το χρησιμοποιησαν και ολοι ειχαν θετικα να πουν.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-05-11, 11:53
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

ειδα οτι θα βαλεις μονο αρσενικα...
ενταξει τοτε...αν ειχες και θυληκα δηλαδη ενα χαρεμακι γιατι δεν μπορεις να βαλεις παραπανω σε λιγους μηνες θα ειχες πααααρα πολλα γκαπακια...

την πατησα κι εγω ετσι σε 30 λιτρο με εντλερ...
μετα απο λιγο και ρο θα με θυμηθεις τοτε θα τα βαρεθεις...
εμενα τουλαχιστον δεν μου κανουν αισθηση πια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
guppies σε 25 λιτρο, μερικες ερωτησεις. greenjanek Ζωοτόκα 13 08-01-10 15:01
sos μερικες ερωτησεις reselie Αρχάριοι γλυκού νερού 1 24-12-09 09:20
Μερικες φωτο απο το ενυδρειο μου. andreas72 Φωτογραφίες μελών 8 08-04-08 16:56
μερικες φωτο απο το ενυδρειο μου. chriskousis Φωτογραφίες μελών 3 27-11-07 11:04
μερικες ερωτησεις Vasilis Θαλάσσια Βιολογία 13 22-07-05 14:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10200 seconds with 13 queries