Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-03-10, 20:27  
giala me monomaxous
mill
Junior Member
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 11

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
mill Ο χρήστης mill δεν είναι συνδεδεμένος 31-03-10, 20:27
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

gia sas,
prin ligo ekana tin egrafi sto forum giati exo provlima me ta psaria pou agorasa.
pira mia strogkili giala pou perni peripou 5 litra nero,ke epidi den i8ela na paro filtra ktlp ktlp mou protinane apo to pet shop monomaxous ke xrisopsara.
pira lipon ena monomaxo arseniko ke ena 8iliko,omos ta psaria den poli kolimpane apla ka8onte pano stin epifania sxedon akinita,to 8iliko pou ke pou pai ke xonete se ena pragma pou evala mesa stin giala gia na spasi i monotonia.
sto nero vazo autes tis stagones gia to xlorio,ke trofi dino auta ta bloodworms.
iparxi kapio provlima i apla auti 8a ine i simperifora tous pleon?
Εμφανίσεις: 16350
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 31-03-10, 23:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akis7 Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγω θα συμφωνησω με τον dimitri vas..
πολλες φορες γινονται εδω μεσα ερωτησεις(για διαφορα πραματα) και αλλοι 100 απο πισω το κατακρινουν!
ολοι(οσοι ασχολουνται) ξερουμε οτι δεν ειναι σωστη η σωστη διαβιωση ψαριου στη γυαλια.
δεν χρειαζεται ολοι να λενε οτι δεν ειναι σωστο και για απαιτησεις και για ολα οσα χρειαζονται, σε εναν "ασχετο" με το θεμα γτ δεν καταλαβαινει τι γλωσσα μας(και οπως ειπε δεν θελει να ασχοληθει)..
μπορει καποιος να του επισυμανει (γτ δεν γνωριζει) οτι ολα αυτα που κανει ειναι λαθος αλλα οχι να αναγκαστει ή να το δωσει πισω ή να παρει ενυδρειο..
δεν στεκει αυτο γτ το πιο λογικο ειναι οτι θα το κρατησει..
τουλαχιστον ας κανει οσα περισσοτερα μπορει οπως αυτα που ειπε ο dimitris vas..
Δεν κατακρινει κανενας καποιον ...
Το σωστο ειναι για το καλο του ψαριου ... ολοι θα πρεπει να προσπαθουμε για το καλυτερο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 31-03-10, 23:51
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλααααα! ..θες διαβασμα και εσυ επισης http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm
φιλε μου το συγκεκριμενο το εχω διαβασει καιρο πριν και πες μου εσυ ειλικρινα τι απο αυτα που εγραψα στην συγκεκριμενη παραθεση αλλαζει απ οτι λεει ο κυριος τσαμης??και προσεξε και δυο σημεια που αναφερει:
Είναι γνωστό ότι τα ψάρια που κυκλοφορούν στο εμπόριο προέρχονται από επανειλημμένες αναπαραγωγές και έχουν χάσει σε μεγάλο βαθμό τις συνήθειες που έχουν στην φύση.

Διαπιστώνουμε ότι οι παράμετροι του νερού όσον αφορά το pH και την σκληρότητα δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο, αρκεί να μένουν σταθερές και να μην γίνονται έντονες διακυμάνσεις όταν αλλάζουμε νερό.

ας μην λεμε οτι μας κατεβει λοιπον φιλε κρισε
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 31-03-10, 23:53
Το avatar του χρήστη akis7
akis7 Ο χρήστης akis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

κι εγω παιδια δεν θελω να παρεξηγηθω αλλα καποιος μπορει να τα παρει μονο ετσι για "ομορφια" οπως γινεται συνηθως στην αρχη.
και ας διαβασε μετα ολα αυτα και ας πηρε χιλιες κατακρισεις μπορει παλι να τα κρατησει!
τουλαχιστον ας ξερει οτι αυτο που θα κανει ειναι λαθος αλλα υπαρχουν και τα παραδειγματα οπως του dimitri (και πολλων ακομη πιστευω) οτι τα ψαρια μπορει να ζησουν ..
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 31-03-10, 23:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαπιστώνουμε ότι οι παράμετροι του νερού όσον αφορά το pH και την σκληρότητα δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο
Αν και δεν συμφωνω ... Αλλα οπως και να εχει η αμμωνια εξακολουθει να ειναι τοξικη για ολα τα ψαρια και να τα σκοτωνει αργα και βασανιστικα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-04-10, 00:03
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

φυσικα γιωργο οπως ξερουμε ολοι εμεις αλλα το παιδι προφανως οχι. γι αυτο και χρειαζεται οπως του ειπαμε να παρει φιλτρο.ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!ΤΟ ΕΙΠΑ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!
αλλα το παιδι ειπε πως ΔΕΝ θα παρει οποτε πιστευω οτι ειναι καλυτερο να τον ενημερωσουμε οτι αν κανει συχνες και πολυ μεγαλες αλλαγες νερου το ψαρι του τουλαχιστον θα την παλεψει λιγο σε απλα ελληνικα!απ το να μην του λεμε τιποτα και να τα αφησει απλα χωρις αλλαγες κλπ στη γυαλα!!
μηπως τωρα συνεννοηθηκαμε λιγο??
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 01-04-10, 00:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι δεν συνεννοουμαστε.κι εγω δε μπορω να καταλαβω γιατι δε συνεννοουμαστε.
το προτεινα αρχικα να παρει ενυδρειο σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω να ζει το οποιοδηποτε ψαρι σε γυαλα.εγω αυτη τη στιγμη εχω ενα μονομαχο σε 15 λιτρα κ 2 κριμπς(ζευγαρι) σε 96 λιτρα γιατι ενοχλουσαν ολα τα υπολοιπα ψαρια τα οποια χαρισα.αρα ειμαι ο τελευταιος που θελει τα ψαρια του να ταλαιπωρουνται.και φυσικα ξερω οτι τα ψαρια αποπροσανατολιζονται στη γυαλα και ολα τα υπολοιπα!!!εξαρχης ειπες οτι προτεινεις ενυδρειο και εγινε σαφες.

απλα το παλικαρι σας ειπε οτι οικονομικα δεν μπορει να παρει ενυδρειο και το πιθανοτερο ειναι οτι θα τα κρατησει στη γυαλα.δεν υπαρχει πιθανοτερο. αν ειναι ζωοφιλος θα καταλαβει οτι δε πρεπει να τα κρατησει και θα τα δωσει. γιατι να το προεξοφλουμε? για το καλο των ψαριων λοιπον ειπα να κανει τουλαχιστον αλλαγες νερου!επισης δε θεωρω οτι ειναι σωστο να ειμαστε απολυτοι,αν δεν ειμαστε εκατο τις εκατο σιγουροι.το λεω για οσους απολυτα ειπαν οτι δεν θα επιβιωσουν τα ψαρια στη γυαλα
!
εγω το ειπα απολυτα οτι δε θα επιβιωσουν γιατι ξερεις φιλε μου οτι οι δικοι σου ηταν εξαιρεση. απο τους 100 που φιλοξενουνται σε γυαλα οι 5 να εχουν τη ν τυχη των δικων σου και οι 95 αργοπεθαινουν. το ειδαμε το εργο πολλες φορες. για αυτους τους 5 λοιπον να δινουμε φρουδες ελπιδες μην χαρακτηριστουμε απολυτοι?
πραγματικα παντως απορω με την επιμονη. και το οτι η αμμωνια ειναι τοξικη -ειτε το σκοτωσει το ψαρι..ειτε απλα το βασανιζει- ε ναι ρε παιδια ειναι κατι απολυτο.
δεν μπορω να κανω πιο σαφη τη θεση μου γιαυτο σταματω εδω. ο φιλος πλεον θα κανει οτι αποφασισει και οτι του προσταζει η συνειδηση του. ευχομαι να εχει καποιες ευαισθησιες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-04-10, 00:11
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
απ το να μην του λεμε τιποτα και να τα αφησει απλα χωρις αλλαγες κλπ στη γυαλα!!
μηπως τωρα συνεννοηθηκαμε λιγο??
Μα του λέμε, να τα δώσει πίσω ή να τα χαρίσει σε κάποιον που μπορεί να τους δώσει αυτό που χρειάζονται.
¶λλωστε ούτε συναισθηματικά δεμένος είναι ο φίλος μας ούτε και καμία σημαντική χρηματική αξία έχουν τα ψαράκια.
Δεν θα είναι καλύτερα για όλους έτσι;
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-04-10, 00:14
Dimitrisss123 Ο χρήστης Dimitrisss123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2009
Περιοχή: Θεσαλλονικη&Byrona-Αθηνα
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Με την λογικη αυτη παιδια κ ο πετσοπας δεν μπορει η δεν θελει να αγορασει ενυδριακια για τους μονομαχους αρα ας του πουμε να κανει τουλαχιστον συχνες αλλαγες στα ποτηρακια των 150 μλ.

Καλυτερα να μην φερνει μονομαχους παρα να τους φερνει κ να τους κραταει εκει.

Ο ενας το κανει για κερδος ενω ο αλλος για να ικανοποιησει τον εγωισμο του.

Η μονη διαφορα ειναι ομως οτι μιλαμε για ψαρια.Τωρα ειναι η βαρυτητα του καθενος που δινει στα ψαρακια απο θεματα ηθικης.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 01-04-10, 00:14
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Πανο εχοντας 2 μονο μονομαχους που εζησαν ετσι δεν θα μπορουσα να ξερω για τα ποσοστα που λες.φυσικα και αφου μπηκα στο gab δεν ξαναεκανα κατι παρομοιο το αντιθετο μαλιστα.
τελοσπαντων για να το ληξουμε εγω του ειπα τι μπορει απλα να κανει αν δεν αλλαξει γνωμη για το καλο του ψαριου,κατι που δεν εκανε κανεις αλλος, χωρις εννοειται να θεωρω οτι πρεπει να τα εχει εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-04-10, 00:44
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

Δεν θα πω τη γνωμη μου απλα μια ιστορια
Πριν από 2 εβδομαδες ειχα μια αγγελια και ζητουσα φιλτρο και θερμοστατη
Ηταν για δυο πιτσιρικαδες στο συγκροτιμα που μενω για ένα μονομαχο που ειχαν αγορασει γιατι τους αρεσε
Τον ειχαν μεσα σε ένα 2lt γυαλι και ο καυμενος ηταν στην επειφανεια πλαγιος
Οι αλλαγες γινοταν κανονικα αλλα ο μονομαχος τουμπα
Του ριξανε και κορτιζονη για να γινει καλα
Τοτε εβαλα την αγγελια και καποια παιδια από δω μου δωσανε ενυδρειακι θερμοστατη και φιλτρακη
Μπολιασα το φιλτρακι από ένα ενυδρειο μου εφερα στη θερμοκρασια το νερο τον εκανα προσαρμογη και με το που μπηκε μεσα μετα από 5 λεπτα αρχισε τις μοστρες ανοιγε τα πτεριγια σα να ηθελε να εντυπωσιασει
Και πραγματι το πετυχε ολη η οικογενοια εκει που λεγανε (ελα μωρε ένα ψαρακι ειναι)ειχαν αποσβολωθει μπροστα στη χαρη του
Αρχισαν να ρωτανε τη άλλο μπορουν να κανουν για να ει ναι ευτυχισμενος
Τα πιτσιρικια τον εχουν αναλαβει τωρα και συνεχεια με βομβαρδιζουν με ερωτησεις
Οι γονεις μου λενε τωρα πως δεν πιστευαν ότι θα εδινε τοση χαρα ένα ψαρακι
Δικη σου επιλογη τη θα κανεις αλλα ευχομαι να κανεις το σωστο
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 01-04-10, 06:57
Το avatar του χρήστη reselie
reselie Ο χρήστης reselie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: αμπελοκηποι αθηνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

ρε παιδια ειναι δυνατον να ζησουν μαζι με την θυληκια κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες μεσα σε 5 λιτρα....?
και το νερο να μην τα σκοτωσει θα σκοτωθουν μονα τους σιγουρα..


οσο για το οτι ειναι ψαρια και κατι περι βαρυτητας,ειναι ζωντανοι οργανισμοι οτι και να το κανεις..Οταν ανοιγεις το καπακι πχ και ερχονται ολα και περιμενουν να τα ταισεις σου δινει απιστευτη χαρα και λες "κοιτα να δεις!!"..δεν θα επρεπε να τα αφηνουμε στην τυχη τους!!!

Εαν δεν μπορεις να φροντισεις ενα ζωντανο(το κοστος ειναι ξεκαθαρο) τοτε δεν τα παιρνεις και τελος.δεν υπαρχουν ενναλακτικες λυσεις..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 01-04-10, 08:37
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

+φωνω με τον dimitris vas ... ποιος μας ειπε οτι δεν μπορουν να ζησουν...??? και εμεις ετσι ζουμε σε αυτον τον κοσμο...(μολυνση-ραδιενεργεια-βρωμια....) εχω και παραδειγμα...
γνωστος μου (ειμασταν μαζι στρατο)εχει δεν θυμαμαι τι ψαρακι σε γυαλα.. νομιζω ειναι red cap η κατι σαν χρυσοψαρο τεσπα.. το εχει 5-6 χρονια !!! και ζει... δλδ που λεμε οτι το ψαρακι δεν ζει ανετα και τετοια τοτε θα ειχε παραδωσει πνευμα....αυτο γιατι ζει??
και στην φυση να ητανε που ξερουμε οτι δεν θα το τρωγανε τα μεγαλυτερα ψαρια???
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ειναι ενυδρειο... απλα ο φιλος ειπε οτι δεν ''παιζουν'' λεφτα...οποτε τι να κανει το παιδι...
αν το θελει ας το εχει...δεν μπορει καποιος να του πει ΔΩΣΤΟ ΠΙΣΩ...
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 01-04-10, 09:25
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το θελει ας το εχει...δεν μπορει καποιος να του πει ΔΩΣΤΟ ΠΙΣΩ...
Πίστεψέ με πως αν το ψάρι είχε στόμα θα το έλεγε από μόνο του ...
απο την στιγμή που δεν έχει εκφράζεται με τρόπους διαφορετικούς, όπως η νωθρότητα και η φανερή εξάντληση που περιγράφει ο φίλος πιο πάνω .. !

φίλε μου από την Λάρισα, μην παραπέμπεις κάποιον να κάνει κάτι ενώ ξέρεις και εσύ ο ίδιος μέσα σου πως δεν είναι το σωστό ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 01-04-10, 09:32
Το avatar του χρήστη reselie
reselie Ο χρήστης reselie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: αμπελοκηποι αθηνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
+φωνω με τον dimitris vas ... ποιος μας ειπε οτι δεν μπορουν να ζησουν...??? και εμεις ετσι ζουμε σε αυτον τον κοσμο...(μολυνση-ραδιενεργεια-βρωμια....) εχω και παραδειγμα...
γνωστος μου (ειμασταν μαζι στρατο)εχει δεν θυμαμαι τι ψαρακι σε γυαλα.. νομιζω ειναι red cap η κατι σαν χρυσοψαρο τεσπα.. το εχει 5-6 χρονια !!! και ζει... δλδ που λεμε οτι το ψαρακι δεν ζει ανετα και τετοια τοτε θα ειχε παραδωσει πνευμα....αυτο γιατι ζει??
και στην φυση να ητανε που ξερουμε οτι δεν θα το τρωγανε τα μεγαλυτερα ψαρια???
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ειναι ενυδρειο... απλα ο φιλος ειπε οτι δεν ''παιζουν'' λεφτα...οποτε τι να κανει το παιδι...
αν το θελει ας το εχει...δεν μπορει καποιος να του πει ΔΩΣΤΟ ΠΙΣΩ...

Βεβαιως και μπορει να ζησει.να επιβιωσει μαλλον..με καθημερινες αλλαγες νερου και λιγο βασανισμο...

Το θεμα ειναι οτι δεν προκειται ποτε να συμπεριφερθει φυσιολογικα το ψαρι σε 5 λτ οτι και να ειναι.εκτος αυτου αν δεν κανω λαθος το ιδιο το παλικαρι ρωτησε γιατι δεν συμπεριφονται σωστα τα ψαρια και καθονται ακινητα..

τελος,μπορει να ειμαι "αρχαριος" αλλα εχω καταλαβει οτι το χομπι αυτο ΔΕΝ εχει "εναλλακτικες".ή το κανεις σωστα ή καθολου.
Οχι επειδη στο απαγορευει καποιος..αλλα θα δεις που και ο ιδιος θα κουραστει συντομα,θα τα βαρεθει ακινητα εκει ή και θα αρρωστησουν και στο τελος ή θα παρει ενυδρειο ή θα το παρατησει εντελως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 01-04-10, 09:36
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

μα γνωμη μου ειναι το ενυδρειο... αν ο αλλος δεν θελει ομως τι να τον κανουμε??
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 01-04-10, 09:55
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παιδια..ηρεμια!!!!
Ο φιλος που ξεκινησε χτες το ποστ ρωτησε αν υπαρχει καποιο προβλημα με τη γυαλα. Δεν τον κατεκρινε κανεις γιατι αυτα τα λαθη τα καναμε πολλοι. Απλα τον ενημερωσαμε οτι το προβλημα ειναι η ιδια η γυαλα!! Απο κει και περα εννοειται οτι δεν μπορουμε να υποχρεωσουμε κανεναν να ασχοληθει σοβαρα με το χομπυ και να σταματησει να βλεπει τα ψαρακια ως διακοσμητικο. Ουτε ομως μπορουμε να δινουμε συμβουλες για το πως να τα κρατησει σε μια γυαλα, ενω ξερουμε οτι αργοπεθαινουν.
Κι εγω ειχα πριν 10 χρονια ενα χρυσοψαρο σε γυαλα, το οποιο εζησε 6 χρονια και μαλιστα αλλαζα ολο το νερο καθε 3 μερες, δεν εβαζα αντιχλωριο και καθαριζα τη γυαλα με υγρο πιατων!!!! Αυτο το ψαρι ηταν η εξαιρεση!
Τωρα ομως που εχω διαβασει 5 πραγματα, ουτε προκειται να το επιχειρησω ξανα, ουτε να πω σε κανεναν οτι αφου το δικο μου ψαρι εζησε τοσα χρονια, θα ζησει και το δικο σου!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 01-04-10, 10:04
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
μα γνωμη μου ειναι το ενυδρειο... αν ο αλλος δεν θελει ομως τι να τον κανουμε??
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα του λέμε, να τα δώσει πίσω ή να τα χαρίσει σε κάποιον που μπορεί να τους δώσει αυτό που χρειάζονται.
¶λλωστε ούτε συναισθηματικά δεμένος είναι ο φίλος μας ούτε και καμία σημαντική χρηματική αξία έχουν τα ψαράκια.
Δεν θα είναι καλύτερα για όλους έτσι;
....
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 01-04-10, 10:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δε θυμαμαι ποιος το ελεγε στην υπογραφη του...
"σου δειχνω το φεγγαρι και βλεπεις το δαχτυλο μου"...
θα με βαλετε να γραψω υπομνημα μολις εχω χρονο για το αν θα πρεπει να κανουμε σκοντο στη ζωη και την υγεια των ψαριων και να τα κραταμε εστω και σε σπανιες περιπτωσεις "περιορισμενων οικονομικων" σε γυαλα.
νομιζα πως ηταν απο τις βασικες γνωσεις αλλα τελικα δεν ειναι ετσι. φτασαμε να λεμε και για χρυσοψαρα που εζησαν καποια χρονια σε γυαλα... δεν ειναι πρωτογνωρο το ξερουμε οτι συμβαινει...αλλα....(τι να συνεχισεις μετα το "αλλα"...ρητορικες ερωτησεις?)
Παράθεση:
... ποιος μας ειπε οτι δεν μπορουν να ζησουν...??? και εμεις ετσι ζουμε σε αυτον τον κοσμο...(μολυνση-ραδιενεργεια-βρωμια....) εχω και παραδειγμα...
γνωστος μου (ειμασταν μαζι στρατο)εχει δεν θυμαμαι τι ψαρακι σε γυαλα.. νομιζω ειναι red cap η κατι σαν χρυσοψαρο τεσπα.. το εχει 5-6 χρονια !!! και ζει... δλδ που λεμε οτι το ψαρακι δεν ζει ανετα και τετοια τοτε θα ειχε παραδωσει πνευμα....αυτο γιατι ζει??
τετοια παραδειγματα κι επειδη καποιος αρχαριος στον ενθουσιασμο του να κρατησει ενα ψαρακι απο το παραπανω ποστ και τις διαφωνιες παιρνει ελπιδα οτι με πολυ προσοχη θα μπορουσε ισως να το κανει ...θα το κανει. Αυτο ομως παει το χομπυ μας πισω..ενω ξερουμε με ποση δυσκολια κατακτηθηκαν αυτα τα βηματα μπροστα.
οποιος δε θελει να ασχοληθει με σεβασμο για το χομπι..τοτε να μην ασχοληθει. δεν ειναι χομπυ 2 ταχυτητων με τους μακακες που για ενα μονομαχο στηνουν ολοκληρο ενυδρειο και με αυτους που "ελα μωρε δεν εχω τοσα χρηματα" τους κρατανε οπως στα πετσοπ.
ή μπορεις ή δε μπορεις. οταν μιλαμε για ζωες παζαρια δε κανουμε. οχι τοσο σκληρα τουλαχιστον.
εδω αλλες χωρες απαγορευσαν τις γυαλες συμφωνα με τα δικαιωματα των ζωων...κι εμεις αντι να κοιταμε να το κατακτησουμε και νομικα..λεμε οτι "θα μπορουσε να γινει".
ζητω συγνωμη για τον τονο μου αλλα δε περιμενα να ειχε συνεχιστει μεχρι τωρα αυτο το ποστ και να ειχε παρει τετοια διασταση....

υ.γ. εννοειται πως δεν αναφερομαι σε καμια περιπτωση στον φιλο που ξεκινησε το ποστ και χαιρομαι που εψαξε να βρει απαντησεις γιατι αλλοι δε θα το εκαναν. σε αυτους αναφερομαι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 01-04-10, 10:37
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Εγώ πέρα απο το να συμφωνήσω με τον Πάνο, αν και δεν είμαι πολύ καιρό στο χόμπυ, θα προσθέσω οτι πέφτω απο τα σύννεφα όταν βλέπω ενεργά μέλη του φόρουμ να δίνουν έστω και μερικές ελπίδες (που λειτουργούν ως παρότρυνση - εναλλακτική λύση) για κάτι που ήταν το πρώτο πράγμα που έμαθα - μάθαμε εδώ μέσα.
Απο την συνολική μου παραμονή εδώ, πέραν των πολλών άλλων γνώσεων, αυτά που μου "χαράχτηκαν" στη μνήμη είναι 2 πράγματα: 1)ποτέ ψάρια σε γυάλες και 2)ποτέ στα "πειραγμένα" ψάρια.
2 κανόνες τόσο απλοί και εύκολοι να διατηρηθούν...

Σταματάω κι εγώ εδώ γιατί όσο το "τραβάμε" μόνο καλό δεν κάνει
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 01-04-10, 10:44
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

aν καποιος (που ολοι) αναφερονται σε μενα...
ειπα: ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ...
αν καποιος θελει να βασανιζει ενα ψαρακι τι να τον κανουμε να τον σφαξουμε??? δεν γινεται... (ακομα και να γνωριζει και το κανει)
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΨΑΡΙ ΣΕ ΓΥΑΛΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...
αλλα μην τρελενομαστε κιολας... δηλαδη ολοι οσοι λετε-λετε δεν τρωτε ψαρια?? ακραιο αυτο που λεω αλλα ετσι ειναι...
αν τα υπεραγαπατε τοσο πολυ μην τρωτε τους ''συγγενεις'' τους/...
δεν μπορει για σενα να χαλας 50 ευρω τον μηνα και για τα ψαρια 250.... επιλογη σου βεβαια...
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΝΟΧΛΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ...
ΔΕΝ ΠΡΟΤΡΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΓΥΑΛΑ... ΤΕΛΟΣ !!! πιστευω να με καταλαβαινετε πως το λεω ολο αυτο....
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 01-04-10, 10:53
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

και αν εζησε 6 χρονια?και αν εζησε 7?
τα χρυσοψαρα ζουν πανω απο 20 και υπαρχει
και στα γκινες χρυσοψαρο που εζησε 40 χρονια!
φυσικα δεν ηταν σε καμια γυαλα ετσι δεν ειναι?
ολοι μας μεσα σε μια ντουλαπα ξερω εγω με φαγητο
και αθλιες συνθηκες.θα ζουσαμε σιγουρα καποιο διαστημα ετσι δεν ειναι?
το θεμα ειναι οτι πρεπει να ζουμε καλα και να περναμε καλα οχι
να προσπαθουμε να αντεξουμε τα χειροτερα!και αν το κανουμε θα το κανουμε γιατι βλαπτουμε τον εαυτο μας και οχι τους αλλους!εστω και ενα ψαρι ειναι ενα ψαρι,κατι ζωντανο οποτε αφου παιρνουμε την ευθυνη του θα του δωσουμε αυτο που πρεπει και οχι αυτο που μπορουμε στο ελαχιστο...αν δεν μπορουμε...τοτε μια αλλη φορα που θα μπορουμε!ποτε δεν ειναι αργα
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 01-04-10, 10:57
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν μπορουμε...τοτε μια αλλη φορα που θα μπορουμε!ποτε δεν ειναι αργα

+φωνω απολυτα... αλλα ελα μου ντε που καποιοι οτι και να πεις δεν καταλαβαινουν?? γι αυτους λεω τι να τους κανουμε???
εδω μου ειπανε οτι ειχανε σε ενυδρειο μια κοπελα που δουλευαμε μαζι μην φρικαρει κανενας...
102 χρυσοψαρα...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!
σε ενυδρειο 100 λιτρων...
ΠΑΤΑ ΜΕ ΝΑ ΣΕ ΠΑΤΩ ΔΗΛΑΔΗ... της ειπα οτι δεν πρεπει να βγαλει αρκετα να τα ζαρισει και να κρατησει 5-6... αλλα που?? δεν καταλαβαινε.. ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΑΦΟΥ ΖΟΥΝΕ...ΜΗΝ ΤΡΕΛΕΝΕΣΑΙ...ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ...
την να την πω μετα δηλαδη???
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 01-04-10, 10:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
aν καποιος (που ολοι) αναφερονται σε μενα...
ειπα: ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ...
αν καποιος θελει να βασανιζει ενα ψαρακι τι να τον κανουμε να τον σφαξουμε??? δεν γινεται... (ακομα και να γνωριζει και το κανει)
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΨΑΡΙ ΣΕ ΓΥΑΛΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...
αλλα μην τρελενομαστε κιολας... δηλαδη ολοι οσοι λετε-λετε δεν τρωτε ψαρια?? ακραιο αυτο που λεω αλλα ετσι ειναι...
αν τα υπεραγαπατε τοσο πολυ μην τρωτε τους ''συγγενεις'' τους/...
δεν μπορει για σενα να χαλας 50 ευρω τον μηνα και για τα ψαρια 250.... επιλογη σου βεβαια...
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΝΟΧΛΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ...
ΔΕΝ ΠΡΟΤΡΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΓΥΑΛΑ... ΤΕΛΟΣ !!! πιστευω να με καταλαβαινετε πως το λεω ολο αυτο....
achisael σιγουρα δεν ειμαστε επιθετικοι μαζι σου. σαφως καθενας κανει οτι θελει. αλλα οταν ζητα συμβουλες εκει παιρνουμε θεση αφου τις ζηταει.
το αν τρωμε η αν δε τρωμε ψαρια δεν εχει πιστευω καμια σχεση με το θεμα μας. και ψαρια τρωω και αγελαδες και κατσικι τωρα το πασχα και δυστυχως το απολαμβανω και πολυ. ειναι αλλη συζητηση αυτη και εχει γινει εντονα στο παρελθον....
καποιοι μπορουν λοιπον και κανουν οικονμια και δε χαλανε λεφτα για τον εαυτο τους και τα δινουν ολα στο χομπυ. δε το αξιολογω ουτε το σχολιαζω ..απλα συμβαινει και δικαιωμα τους. αλλα αυτο εχει μεγαλη διαφορα απο το να πεις. "οκ ρε φιλε..αφου δεν εχεις χρηματα για ενυδρειο δωσε πισω το ψαρακι και ξεκινας οποτε μπορεις. γυαλες δε πρεπει να υπαρχουν"
χρειαζεται να γινω πιο αναλυτικος?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 01-04-10, 10:58
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Πανο σ αυτο που θα συμφωνησω μαζι σου ειναι οτι σε καμια περιπτωση δεν πρεπει απο το ποστ αυτο να θεωρησουν καποιοι οτι πρεπει να εχουν ψαρια σε γυαλες!!
Απο την αλλη ομως επειδη δεν ειμαι της αποψης οτι ο σκοπος αγιαζει τα μεσα,θεωρησα λαθος για να τον πεισετε να παρει ενυδρειο να του λετε οτι με τιποτα τα ψαρια δεν μπορουν να ζησουν στη γυαλα του.ΔΕΝ λεω να ειναι καλα λεω να ζησουν απο την σκοπια απλα της επιβιωσης.αυτο ολοι ξερουμε οτι μπορει να γινει οπως φαινεται.
Τελος και εγω και τα υπολοιπα παιδια που συμφωνησαν, μετα απο τοσο καιρο στο gab γνωριζουμε απολυτα τις επιθυμητες συνθηκες διαβιωσης των ψαριων και το κακο που μπορει να τους κανει μια γυαλα.
Οποτε θεωρω οτι τα σχολια προς εμας,οσων λεν και ξαναλεν οτι τα ψαρια δεν θα ζουν καλα στη γυαλα ειναι τουλαχιστον αστοχα!Το ξερουμε ολοι!!
απλα απ το να μην ξερει καν τι ειναι αλλαγες νερου και το ψαρι να χαθει σε μια βδομαδα ας ξερει τι ειναι το ελαχιστο που μπορει να κανει.και συγνωμη που επαναλαμβανομαι αλλα προφανως καποιοι δεν καταλαβαν καν τι λεμε!!και δεν εννοω εσενα πανο
Α και στον φιλο που ειπε για τη θηλυκια,το πρωτο πραγμα που του γραψα ειναι να δωσει τη θηλυκια!!!δεν το ειδες?
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 01-04-10, 11:04
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

+ φωνω ... να μην πουλανε γυαλες και τερμα... μετα ουτε συζητηση...αλλα τις πουλανε....
ο φιλος δημητρης καλα εκανε αφου δεν εχει λεφτα του ειπε κατι για να μπορεσει να ζησει...
και μπραβο του...
-------------------------
σε λιγο καιρο θα πουλανε και τετοια...

__________________
the best...!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη achisael : 01-04-10 στις 11:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 01-04-10, 11:09
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

να πω λοιπον και εγω την δικη μου ιστορια...θυμαστε που πριν απο 2 περιπου μηνες ειχα γραψει για ενα 180αρι ενος φιλου μου που ειχε μεσα 1 οσκαρ 3 σιλβερ σαρκ 1 ΣΑΕ 1 πλεκο..αυτο απο οτι θυμαμαι..εεε...το σαββατοκυριακο αυτο που συναντηθηκαμε μου ειπε οτι μονο το οσκαρ εχει μεινει..και αυτο καθεται στασιμο στον πατο και κουνιεται μονο για να πιασει την τροφη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 01-04-10, 11:10
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
να πω λοιπον και εγω την δικη μου ιστορια...θυμαστε που πριν απο 2 περιπου μηνες ειχα γραψει για ενα 180αρι ενος φιλου μου που ειχε μεσα 1 οσκαρ 3 σιλβερ σαρκ 1 ΣΑΕ 1 πλεκο..αυτο απο οτι θυμαμαι..εεε...το σαββατοκυριακο αυτο που συναντηθηκαμε μου ειπε οτι μονο το οσκαρ εχει μεινει..και αυτο καθεται στασιμο στον πατο και κουνιεται μονο για να πιασει την τροφη...

kai ti λεει γι αυτο??
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 01-04-10, 11:13
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

αυτος??λεει οτι μαλλον φταιει οτι δεν τα ταισε ενα σαββατοκυριακο που ελειπε...ενω την προηγουμενη φορα που ειχα παει μου ειχα δειξει την ταιστρα του...τοτε εν τω μεταξυ μου ελεγε ελα μωρε δεν παθαινουν τιποτα..και εγω ετσι οπως κανεις εσυ εκανα παλια κε απο τοτε που ακουω ενα πετσοπα πανε ολα μια χαρα!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 01-04-10, 11:15
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτος??λεει οτι μαλλον φταιει οτι δεν τα ταισε ενα σαββατοκυριακο που ελειπε...ενω την προηγουμενη φορα που ειχα παει μου ειχα δειξει την ταιστρα του...τοτε εν τω μεταξυ μου ελεγε ελα μωρε δεν παθαινουν τιποτα..και εγω ετσι οπως κανεις εσυ εκανα παλια κε απο τοτε που ακουω ενα πετσοπα πανε ολα μια χαρα!!

δεν ακουω κανεναν πετσοπα... μονον ενα...που μου ειπε κατι και τον εμπιστευομαι...
του λεω να παρω ξιφοφορους?
και μου λεει οχι... τουλαχιστον προς το παρων οταν μεγαλωσουν τα μικρα σου παρε...
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 01-04-10, 11:18
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

υπαρχουν και εξαιρεσεις!
-------------------------
ααα!!!ειχε και 2 γκουραμι!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prospathw : 01-04-10 στις 11:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10863 seconds with 12 queries