Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-11-08, 09:42
zouzouni Ο χρήστης zouzouni δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2008
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Αρχή ραμιρεζι

Καλημέρα σας ,
είμαι κάτοχος ενός m&a 120lt στο οποίο έχω πολλά φυτά , 2 λάμπες 18βατ (1 sera sun light και 1 απλή) , diy co2 .Το ενυδρείο τρέχει 2 χρόνια περίπου.
Το ενυδρείο κατοικείται από japonica και 2 τετρα.
Μέσα έβαλα 2 κομμάτια από σωλήνα πλαστικο φ25 για κριψώνες.
Κατέβασα το ph στο 6,5 με 6,8 περίπου (νερό βρύσης ph=7) και η θερμοκρασία στους 27 περίπου , αμωνία-νιτρικά 0
Εχθές πήγα και αγόρασα 2 ramirezi. Μετά από μεγαλύτερη απο το συνηθησμένο προσαρμογή τα αφησα στ ενυδρείο ελεύθερα.Ως τώρα όλα καλά αλλά δεν χρησιμοποιούν τους σωλήνες , αλλά κάθονται ακίνητα ανάμεσα στα φυτά .Το απόγευμα τα τάισα με tetra prima και εφαγαν αρκετα.
Πως θα ξεχωρίσω αν είναι και τα 2 αρσενικα?
Το 2 ραχιαίο είναι μάυρο και στα 2 και ελάχιστα πιο μεγάλο , ΑΛΛΑ δεν είδα καθόλου καυγάδες .Μπορεί να είναι και τα 2 αρσενικά και να μην πέφτει ξύλο?Κάθε τόσο κολυμπάνε και μάζί..
Είναι όμορφα αλλά είναι μικρά ρε παιδιά !!!
Πότε θα μεγαλώσουν?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-08, 12:37
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zouzouni Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας ,
είμαι κάτοχος ενός m&a 120lt στο οποίο έχω πολλά φυτά , 2 λάμπες 18βατ (1 sera sun light και 1 απλή) , diy co2 .Το ενυδρείο τρέχει 2 χρόνια περίπου.
Το ενυδρείο κατοικείται από japonica και 2 τετρα.
Μέσα έβαλα 2 κομμάτια από σωλήνα πλαστικο φ25 για κριψώνες.
Κατέβασα το ph στο 6,5 με 6,8 περίπου (νερό βρύσης ph=7) και η θερμοκρασία στους 27 περίπου , αμωνία-νιτρικά 0
Εχθές πήγα και αγόρασα 2 ramirezi. Μετά από μεγαλύτερη απο το συνηθησμένο προσαρμογή τα αφησα στ ενυδρείο ελεύθερα.Ως τώρα όλα καλά αλλά δεν χρησιμοποιούν τους σωλήνες , αλλά κάθονται ακίνητα ανάμεσα στα φυτά .Το απόγευμα τα τάισα με tetra prima και εφαγαν αρκετα.
Πως θα ξεχωρίσω αν είναι και τα 2 αρσενικα?
Το 2 ραχιαίο είναι μάυρο και στα 2 και ελάχιστα πιο μεγάλο , ΑΛΛΑ δεν είδα καθόλου καυγάδες .Μπορεί να είναι και τα 2 αρσενικά και να μην πέφτει ξύλο?Κάθε τόσο κολυμπάνε και μάζί..
Είναι όμορφα αλλά είναι μικρά ρε παιδιά !!!
Πότε θα μεγαλώσουν?
Καλως ηρθες.
Με ποιο τροπο κατεβαζεις το ph?
Θα σου προτεινα να βαλεις καμια φωτογραφια,για να σε βοηθησουν οι εμπειροτεροι...Giorgoooo...
Αν και υποψιαζομαι,για να μη βλεπεις ουσιαστικες διαφορες ο ιδιος που τα παρατηρεις ,να ειναι ιδιου φυλου.
Ενα χαρακτηριστικο του θηλυκου,ειναι η κοκκινωπη κοιλιτσα,αλλα παλι πρεπει να εχει μεγαλωσει λιγο,και να ειναι λιγο και σε φαση

Οποτε καλο θα ηταν να εβαζες φωτο...
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-08, 12:42
zouzouni Ο χρήστης zouzouni δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2008
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Δυστηχώς δεν μπορώ να βάλω φωτό άμεσα...
Με diskus buffer το κρατάω περίπου στο 6.5-6.8

Αν είναι και τα 2 αρσενικά πότε να περιμένω το πρώτο ξύλο?
Εχθές το απόγευμα μπήκαν

Γιατί δεν χρησιμοποιούν τους σωλήνες?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-08, 13:53
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Απέκτησα κι εγώ πρόσφατα ένα ζευγαράκι.. Δεν έχω ακόμη καμία εμπειρία στο θέμα, αλλά έχω διαβάσει αρκετά πραγματάκια, τόσο στο internet, όσο και σε ένα πολύ ωραίο άρθρο που έχει στο περιοδικό (Τεύχος 3).. Δες εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21813
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21283

Σε ότι αφορά στο διαχωρισμό των φύλων, το πιο ασφαλές είναι να παρατηρήσεις το γενετικό τους όργανο.. Στα θηλυκά είναι πιο χοντρό, ενώ στα αρσενικά πιο λεπτό και με κλίση προς τα πίσω (όπως περιγράφει και ο Γιώργος, για τα altispinosus, εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27138 )
Επί πλέον, (και παρατηρώντας και τα δικά μου), τα θηλυκά έχουν πιο κόκκινη κοιλίτσα, και πιο έντονα μπλε σημάδια πάνω στη μαύρη κηλίδα που έχουνε στο πλάι.. Τα αρσενικά έχουν στο μπροστινό μέρος του ραχιαίου πτερυγίου πιο μεγάλες και μυτερές ακτίνες, ενώ, παρατήρησα στο δικό μου ότι πήγαινε στο θηλυκό και για να το "εντυπωσιάσει" έπαιρνε ένα έντονο μπλε ιριδίζον χρώμα (πολύ εντυπωσιακό)..
(αν δεν τα κοιτάζεις με ψυχραιμία για αρκετή ώρα, είναι δύσκολο να δεις διαφορές.. στο μαγαζί δηλαδή, εμπιστεύτηκα τον πετσοπά..)

Σε ό,τι αφορά τώρα τις "σπηλιές", απ'ό,τι διάβασα δεν τις χρησιμοποιούν ιδιαιτέρως, για την αναπαραγωγή τους προτιμούν μεγάλες επιφάνειες (μεγάλα φύλλα ή επίπεδες πέτρες ή ξύλα), ενώ αν έχεις λεπτόκοκκη άμμο, μπορεί να σκάψουν μια "γούβα" σε κάποιο σημείο και να γεννήσουν εκεί..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΦΥΛΟ ΡΑΜΙΡΕΖΙ petros Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 42 16-10-08 00:51
ΡΑΜΙΡΕΖΙ sofianos7 Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 4 10-05-08 01:00
Ραμιρεζι Αλεξανδρος Κοντος Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 06-12-07 13:25
Ραμιρεζι jimfytakis Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 45 03-06-07 17:09
ραμιρεζι chris129 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 13-04-07 16:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03510 seconds with 13 queries