Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-05-08, 16:57
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή 96litre Revolution!!!

Πληροφορίες

Διαστάσεις:Μηκος:80/Υψος:40:30
Όγκος:96lt μεικτά/90 καθαρά
Κατηγορία:.......
Φυτά:κερατόφυλλο
Ψάρια / ¶λλα είδη:Γκάπι:10/χήρες:4/gyrinocheilus aymonieri albino:1/glyptopterichthys gibbiseps:1
Διακοσμητικά υλικά:3 πέτρες,ενα πυθάρι,ψυλόκκοκο και λεπτό ανακατεμμένο χαλίκι
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:τιποτα
Φωτισμός:carrefure
Διάρκεια φωτισμού:12 ωρες
Φιλτράρισμα:600lt/h εσωτερικό
Θερμοστάτης:100w hydor
Λίπανση:......
Παροχή CO2:.....

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):.....
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):..........
Νιτρικά (ΝΟ3):.........
Αλλαγές νερού:κάθε ευδομάδα 40%
Θερμοκρασία:26
¶λλες πληροφορίες:έχω δέσει λίγο κερατόφυλλο με σπάγγο/καλούμπα για να δω αν θα πιαστεί απο τ χερούλι της στάμνας.Βέβαια στη θέση της στάμνας θα μπούν ξύλα και πέτρες
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-05-08, 17:07
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

αυτο το φιλτρακι εκει δεξια ειναι τα 600lt/h????
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-05-08, 17:09
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Ναι.Έτσι λέει.Χωρεσα με δυσκολία λίγο σιποράξ 1 μπλε και 1 πράσινο σφουγγάρι.Μεχρι να βάλω ένα eheim ή ενα καλό εξωτερικό
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-05-08, 17:19
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

αν βλεπω καλα ειναι απο το 54λιτρο καρφουρισιο....παντως σιγουρα δεν θα εχεις καλη φιλτρανση σε 96 λιτρα με αυτο το φιλτρακι....τωρα για το κερατοφυλλο,καλυτερα ξεδεσε το απο τη "σταμνα" αφου ετσι και αλλιως δεν ειναι φυτο που πιανεται,δηλαδη δεν προκειται να σου ''ντυσει'' την σταμνα σε καμια περιπτωση....καλυτερα αφησε το για λιγο καιρο στην επιφανεια να φουντωσει (δεν αργει ειναι πολυ γρηγορης αναπτυξης) και υστερα βλεπεις τι κανεις.......παντως για εμενα αυτο που προεχει ειναι να αντικαταστησεις το φιλτρο σου.......
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-05-08, 17:40
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Δεν ειναι απο το 54λιτρο.Απλά το πήρα για ένα 8λιτρο που είχα και μολις το άνοιξα έγινε ένας τεράστιος στρόβυλος.Παει η άμμος γέμισε το ράφι νερά και το είχα 1 χρόνο στο 800αρι του αδελφού μου σαν 4ο βοηθητικό φίλτρο και δουλευε μια χαρά.
-------------------------
Θα το αντικαταστήσω με ενα εξωτερικό.Εχεις να προτείνεις κανένα;
-------------------------
Το κερατόφυλλο δεν επιπλέει αλλα περιφερεται σε ολο το ενυδρείο.
Μπορείς να μου πεις κανένα κατάστημα που να πουλάει ανούμπιες και Ceratophyllum demersum.Αυτό το κερατόφυλλο τι διαφορά έχει με αυτό που επιπλέει δηλ. αυτό που έχω;Θα βάλω και Ludwigia repens και ξύλα.Σκέφτομαι και για κανένα μόλυ
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 27-05-08 στις 17:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-05-08, 17:41
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Το πρόβλημα του φίλτρου δεν είναι τα Λ/ω αλλά η ποσότητα υλικών που χωράει...
Κάνε υπομονή και τσέκαρε τις αγγελίες. Όλο και κάποιο θα σκάσει...
__________________

www.ertunited.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-05-08, 17:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε westie..διορθωσες την συνθεση των ψαριων σου(οσων αφορα τον πληθυσμο ΟΧΙ ομως και τις απαιτησεις των ψαριων) και αυτο ειναι ενα μεγαλο βημα μπραβο...αρκει να μεινεις βεβαια σε μια σωστη συνθεση...επισης αν τηρεις τις αλαγες νερου οπως γραφεις παλι μπραβο γιατι ετσι βοηθας το ανεπαρκες φιλτρο σου....
μολις λοιπον μπει ενα ικανοποιητικο φιλτρο και βαλεις μερικα ευκολα φυτα (με ενα γενικο λιπασματακι) θα ειναι μια οχι μονο σωστη αλλα και ομορφη παρουσιαση... συνεχισε σωστα....
(λυσε το κερατοφυλλο και κυριως βγαλε τον κιτρινο σπαγγο γιατι μπορει να ελευθερωνει επικινδυνες χρωστικες στο νερο...)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-05-08, 17:59
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

οπως ειπανε και οι πιο εμπειροι προλαλησαντες το φιλτρο ειναι προβλημα και σιγουρα μεσα στο καλοκαιρι θα βρεις κατι να το αντικαταστησεις...τωρα κατι μου λεει οτι εχεις μπερδεψει το κερατοφυλλο με τη java moss.....παντως για τα molly θα σου ελεγα να μην βαλεις γιατι τα 15 ψαρια που εχεις ειναι ηδη αρκετα (και απαγορευτικα για το φιλτρακι σου).....
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-05-08, 18:41
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gohn1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως ειπανε και οι πιο εμπειροι προλαλησαντες το φιλτρο ειναι προβλημα
...και να'ταν μόνο το φίλτρο... κοιτάω... ξανακοιτάω... κάτι "σόϊκο" ΔΕΝ μπορω να δώ σ'αυτή τη γυάλα...!?
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-05-08, 18:51
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

To φίλτρο θα το αντικαταστήσω άμεσα.Τις χήρες θα τις βγάλω όπως και τον πλέκο που θα πάει στο μεγαλύτερο ενω θα βάλω και σε ενα καινούριο 20λιτρο τον γλύφτη.Δεν θα βάλω άλλα ψάρια.Τον σπάγγο τον έβγαλα.Το πυθάρι είναι σαν κρυψώνα για τον πλέκο αφού δεν χωράει στα κενα που έχω με τις πέτρες.Εξωτερικό φίλτρο θα βάλω αλλά δεν ξέρω πιο και ποσα lt/h πρέπει να είναι.Μπορείτε να μου προτείνετε εσεις κανένα καλό γι'αυτά τα λίτρα;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-05-08, 18:56
Το avatar του χρήστη kotsis
kotsis Ο χρήστης kotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kotsis
Προεπιλογή

ΕHEIM 2213 πουλιέται και ένα μεταχειρησμένο στα 45euro στης αγγελίς ψαξτο θα το βρεις!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-05-08, 19:10
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Υπάρχει μια σειρά προτερεότητας οπότε δύσκολα αν και έκανα προσφορά.
Αν δεν υπάρξει άλλος αγοραστής το πήρα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
...και να'ταν μόνο το φίλτρο... κοιτάω... ξανακοιτάω... κάτι "σόϊκο" ΔΕΝ μπορω να δώ σ'αυτή τη γυάλα...!?
Aσχολίαστο!!!
-------------------------
ο σπάγγος βγήκε.Το Σάββατο μάλλον θα παρω τα άλλα διακοσμητικά,τα φυτά και τα ξύλα
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 27-05-08 στις 19:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-05-08, 20:28
Το avatar του χρήστη tasinio
tasinio Ο χρήστης tasinio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: pefki
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

guppy me xires:conf used:


AKIROOOO
__________________
Χάθηκα στο GAB...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-05-08, 20:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasinio Εμφάνιση μηνυμάτων
guppy me xires:conf used:


AKIROOOO
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EF%F4%EF%EA%E1
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-05-08, 21:07
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Πρέπει να τακτοποιήσεις τα φυτά σου και να αφήσεις στα ψάρια σου χώρο να κινούνται...
Πώς έχεις ph 7?
Το καταβάζεις με τύρφη?
Θές επειγώντος αλαγή φίλτρου γιατί θα έχεις σύντομα προβλήματα αμμωνίας...
Απο πού και ως που έχεις νιτρικά μηδέν...?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-05-08, 01:12
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Γεια και χαρά! Δεν έχω παρακολουθήσει την προϊστορία, αλλά θέλω να πω ένα μπράβο γιατί διαβάζω παραπάνω ότι έκανες αλλαγές στη σύνθεση των ψαριών σου, και ότι ετοιμάζεσαι να διώξεις και κάποια ψαράκια ακόμα.. Αν με το καλό κατασταλλάξεις σε τέτρα ή ζωοτόκα και ασχοληθείς με την περαιτέρω βελτίωση των συνθηκών, θα είναι ό,τι καλύτερο.. Αν πάντως επιλέξεις ζωοτόκα, τα 10 γκάπι που έχεις (αν τηρείς τη σωστή αναλογία αρσενικών θηλυκών) είναι πάρα πολλά! Αν αρχίσουν να γεννάνε, σε ελάχιστο χρόνο θα έχεις πρόβλημα χώρου!

Σε ότι αφορά στο ενυδρείο:
- Για το φίλτρο στα είπανε τα παιδιά..
- Θα έδειχνε σίγουρα πιο όμορφο αν αύξανες λιγάκι τη στάθμη, όπως επίσης αν έβαζες κάποιο σκούρο κατά προτίμηση χαρτονάκι ως φόντο..
- Οι πέτρες έλεγξες αν είναι ασβεστολιθικές? Αν επιλέξεις ζωοτόκα, θα είναι καλό να είναι ασβεστολιθικές, αλλιώς δε θα πρέπει..
- Κάτι κοχυλάκια διακρίνω (αν δεν κάνω λάθος)..
- Η στάμνα είπες κι εσύ ότι θα φύγει..
- Το κερατόφυλλο που έχεις μπορείς να το δέσεις σε μία πετρούλα (π.χ. με πετονιά για να μη φαίνεται), έτσι ώστε να μήν περιφέρεται γύρω γύρω.. Κράτα το μεγάλο κομμάτι και τα μικρά πέτα τα.. Μην αγοράσεις, δε χρειάζεται, μεγαλώνει σα διαολεμένο αυτό και σε λίγο δε θα έχεις τι να το κάνεις!
- Όπως αναφέρεται και παραπάνω, το pH 7 είναι χαμηλό αν δεν έχεις κάνει κάτι για να το αλλάξεις (π.χ. τύρφη ή CO2).. Με τι κάνεις τις μετρήσεις?
- Το να έχεις NO3=0 χωρίς φυτά, μπορεί να σημαίνει ότι το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει ακόμα! Αλήθεια, πόσο καιρό τρέχει? Πώς το έστρωσες?
- Και τέλος (ελπίζω να μήν ξέχασα κάτι..), αν προσέθετες φυτά, με τον καιρό θα γίνει κουκλί..

Εύχομαι καλή συνέχεια, και περιμένουμε όλοι να δούμε εξελίξεις!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasinio Εμφάνιση μηνυμάτων
guppy me xires:conf used:


AKIROOOO
Φίλε κιθαρίστα! Ψυχραιμία κατ'αρχήν.. Δύο επισημάνσεις (καλοπροαίτετα πάντα):
- Έχουμε ξαναπεί ότι οι agglikoi xaraktires είναι ενάντια στους κανονισμούς του forum..
- Σκοπός είναι να μάθει και ο westie για ποιο λόγο έχει κάνει λάθος, αλλά και ο οποιοσδήποτε άλλος δει την παρουσίαση.. Οπότε, θα πρέπει να εξηγήσεις γιατί δεν ταιριάζουν αυτά τα δύο.. Ή, έστω να δώσεις κάποιο link.. Δεν υπερασπίζομαι ούτε τους mods, ούτε το forum (ας γίνει και καυγάς, δεν είναι δικό μου θέμα αυτό..), αλλά τα ψαράκια αυτά καθ'εαυτά.. Ο westie ίσως να μή θιχτεί από αυτό, αλλά είναι πολύ πιθανό κάποιος δεχόμενος αρνητική κριτική και μάλιστα χωρίς αιτιολογία, να απομακρυνθεί, και να χάσει τη δυνατότητα/ευκαιρία να ασχοληθεί περαιτέρω με το ενυδρείο και να προχωρήσει σε κάτι καλύτερο.. Και είναι κρίμα..

Φιλικά πάντα, οκ?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 28-05-08 στις 01:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-05-08, 09:00
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Nα και μια γκαπίνα.Δεν είναι σαν τις άλλες είναι πολυ μεγάλη,πολυ χοντρή και εχει κόκκινα μάτια
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00137.jpg
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  80,1 KB  
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-05-08, 09:21
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Δυστυχώς επειδή το ενυδρείο είναι σχεδόν ενωμένο με τον τοίχο δεν τραβιέται{ασε που φοβάμαι μην πέσει}αρα θα πάω να πάρω κανένα background με πέτρες.Τις πέτρες δεν τις εχω ελέγξει γιατί δεν βρισκω σε σουπερ μαρκετ ακουα φορτε αλλά πρέπει να είναι απο ασβεστόλιθο γιατί ιδιες είχε πάρει και ενας φίλος για ζωοτόκα και απ'οτι ξέρω αρέσει το σκληρότερο νερό στα ζωοτόκα.Το ph το μέτρησα και μου έβγαλε τόσο αλλά μετρησα νερό βρύσης και μου έβγαλε 8.Μήπως να το ανεβάσω λίγο;Νιτρώδη και άλλα δεν έχω μετρήσει αλλά θα μετρήσω οταν πάρω το σετ της σερα με ολα τα τεστ.Μερικές έχουν ενα σημάδι στην κοιλιά τους.Απο οτι εχω διαβάσει υπάρχει περίπτωση να είναι έγγυες.Για δείτε και αν ναι ποτε θα βγουν τα μωρά για να κανωνίσω να πάω για υπέρηχο να δω φύλα και να κλείσω εκλησσία
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00150.jpg
Εμφανίσεις:  268
Μέγεθος:  45,3 KB  
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-05-08, 09:36
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς επειδή το ενυδρείο είναι σχεδόν ενωμένο με τον τοίχο δεν τραβιέται{ασε που φοβάμαι μην πέσει}αρα θα πάω να πάρω κανένα background με πέτρες.
πως θα το κολλησεις το background???.....αφου εχει νερο το ενυδρειο,ασε που μπλεκεις με κολλες και θελεις και πολυ χρημα......καλυτερα αδειασε το μεχρι τη μεση και με τη βοηθεια ενος μεγαλυτερου μετακινησε το επιπλο και βαλε μια αφισα......
Τις πέτρες δεν τις εχω ελέγξει γιατί δεν βρισκω σε σουπερ μαρκετ ακουα φορτε αλλά πρέπει να είναι απο ασβεστόλιθο γιατί ιδιες είχε πάρει και ενας φίλος για ζωοτόκα και απ'οτι ξέρω αρέσει το σκληρότερο νερό στα ζωοτόκα.
Σωστος
Το ph το μέτρησα και μου έβγαλε τόσο αλλά μετρησα νερό βρύσης και μου έβγαλε 8.
Αυτο ομολογω οτι δεν καταλαβαινω πως γινεται,αφου δεν χρησιμοποιεις CO2,ουτε καποιο σκευασμα για να ριξεις το ph,δεν εχεις ουτε ξυλα(ολα τα παραπανω ριχνουν τις τιμες του ph) και επιπλεον εχεις και τις πετρες που αν ειναι ασβεστολιθικες ανεβαζουν......
Μήπως να το ανεβάσω λίγο;
Για ξανακανε μετρησεις μηπως εχεις κανει λαθος.....
Μερικές έχουν ενα σημάδι στην κοιλιά τους.Απο οτι εχω διαβάσει υπάρχει περίπτωση να είναι έγγυες.
Ναι θα γεννησουν,οχι αυριο βεβαια....σε κανα δυο εβδομαδες ομως.......
...........
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-05-08, 09:46
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Eκανα μετρήσεις με άλλο τεστ και μου έβγαλε 8.Το παλιο τεστ που είχα έβγαζε παντού 7.Μάλλον είχε χαλάσει ήταν υγρό
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-05-08, 09:46
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

10.000.000 φορές έχει γραφτεί πως τα τεστ της ΣΕΡΑ είναι αναξιόπιστα !!
Πάρε άλλης μάρκας τεστ !!
ΥΓΡΑ όμως ΠΑΝΤΑ!
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-05-08, 09:51
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Δεν εχω βρει αλλη μάρκα.Αλλα θα παω στο πετ-σιτι να κοιτάξω
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-05-08, 11:42
Το avatar του χρήστη tasinio
tasinio Ο χρήστης tasinio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: pefki
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια και χαρά! Δεν έχω παρακολουθήσει την προϊστορία, αλλά θέλω να πω ένα μπράβο γιατί διαβάζω παραπάνω ότι έκανες αλλαγές στη σύνθεση των ψαριών σου, και ότι ετοιμάζεσαι να διώξεις και κάποια ψαράκια ακόμα.. Αν με το καλό κατασταλλάξεις σε τέτρα ή ζωοτόκα και ασχοληθείς με την περαιτέρω βελτίωση των συνθηκών, θα είναι ό,τι καλύτερο.. Αν πάντως επιλέξεις ζωοτόκα, τα 10 γκάπι που έχεις (αν τηρείς τη σωστή αναλογία αρσενικών θηλυκών) είναι πάρα πολλά! Αν αρχίσουν να γεννάνε, σε ελάχιστο χρόνο θα έχεις πρόβλημα χώρου!

Σε ότι αφορά στο ενυδρείο:
- Για το φίλτρο στα είπανε τα παιδιά..
- Θα έδειχνε σίγουρα πιο όμορφο αν αύξανες λιγάκι τη στάθμη, όπως επίσης αν έβαζες κάποιο σκούρο κατά προτίμηση χαρτονάκι ως φόντο..
- Οι πέτρες έλεγξες αν είναι ασβεστολιθικές? Αν επιλέξεις ζωοτόκα, θα είναι καλό να είναι ασβεστολιθικές, αλλιώς δε θα πρέπει..
- Κάτι κοχυλάκια διακρίνω (αν δεν κάνω λάθος)..
- Η στάμνα είπες κι εσύ ότι θα φύγει..
- Το κερατόφυλλο που έχεις μπορείς να το δέσεις σε μία πετρούλα (π.χ. με πετονιά για να μη φαίνεται), έτσι ώστε να μήν περιφέρεται γύρω γύρω.. Κράτα το μεγάλο κομμάτι και τα μικρά πέτα τα.. Μην αγοράσεις, δε χρειάζεται, μεγαλώνει σα διαολεμένο αυτό και σε λίγο δε θα έχεις τι να το κάνεις!
- Όπως αναφέρεται και παραπάνω, το pH 7 είναι χαμηλό αν δεν έχεις κάνει κάτι για να το αλλάξεις (π.χ. τύρφη ή CO2).. Με τι κάνεις τις μετρήσεις?
- Το να έχεις NO3=0 χωρίς φυτά, μπορεί να σημαίνει ότι το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει ακόμα! Αλήθεια, πόσο καιρό τρέχει? Πώς το έστρωσες?
- Και τέλος (ελπίζω να μήν ξέχασα κάτι..), αν προσέθετες φυτά, με τον καιρό θα γίνει κουκλί..

Εύχομαι καλή συνέχεια, και περιμένουμε όλοι να δούμε εξελίξεις!
-------------------------


Φίλε κιθαρίστα! Ψυχραιμία κατ'αρχήν.. Δύο επισημάνσεις (καλοπροαίτετα πάντα):
- Έχουμε ξαναπεί ότι οι agglikoi xaraktires είναι ενάντια στους κανονισμούς του forum..
- Σκοπός είναι να μάθει και ο westie για ποιο λόγο έχει κάνει λάθος, αλλά και ο οποιοσδήποτε άλλος δει την παρουσίαση.. Οπότε, θα πρέπει να εξηγήσεις γιατί δεν ταιριάζουν αυτά τα δύο.. Ή, έστω να δώσεις κάποιο link.. Δεν υπερασπίζομαι ούτε τους mods, ούτε το forum (ας γίνει και καυγάς, δεν είναι δικό μου θέμα αυτό..), αλλά τα ψαράκια αυτά καθ'εαυτά.. Ο westie ίσως να μή θιχτεί από αυτό, αλλά είναι πολύ πιθανό κάποιος δεχόμενος αρνητική κριτική και μάλιστα χωρίς αιτιολογία, να απομακρυνθεί, και να χάσει τη δυνατότητα/ευκαιρία να ασχοληθεί περαιτέρω με το ενυδρείο και να προχωρήσει σε κάτι καλύτερο.. Και είναι κρίμα..

Φιλικά πάντα, οκ?

λυπάμαι παχύ αγόρι.

westie sorry,δεν το έκανα me σκοπό,εντάξει;
__________________
Χάθηκα στο GAB...

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-05-08, 12:22
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Οπότε, θα πρέπει να εξηγήσεις γιατί δεν ταιριάζουν αυτά τα δύο..

Mπορείς να εξηγήσεις γιατί;Δεν το λεω ειρωνευτικά απλώς για να ξέρω.Στον tasinio απεφθύνωμαι
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-05-08, 12:38
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Εγώ έχω μερικές επισημάνσεις...
-Ο πλεκό πολύ μεγάλος για τα λίτρα θα ήταν καλυτερο να βγει...
-Το χοντροχάλικο που έχεις θα ήταν καλύτερο να αντικατασταθεί με ψιλόκοκο χαλικάκι γιατί είναι και πιο ωραίο αισθητικά και βοηθάει να αναπτυχθούν καλύτερα οι ρίζες των φυτών.Και εφόσον πας για φυτεμένο είναι μονόδρομος πιστεύω.
-Αντικατέστησε τα κανάτια με ξύλα για ενυδρειακή χρήση και φτιάξε μια ωραία σύνθεση με πέτρες και ξύλα...όχι όμως πολλές πέτρες μιας και δεν πας για malawi
-Τώρα όσο αναφορά τα ψάρια πιστεύω ότι θα έπρεπε να τα βγάλεις όχι τόσο επειδή τα τέτρα θέλουν λίγο πιο όξινο και μαλακό νεράκι αλλά για να μην κάνεις το ενυδρείο σαλάτα.Βάλε καλύτερα μόνο ζωοτόκα ή ακόμα καλύτερα μόνο γκάππυ
Αυτά από εμένα και καλή συνέχεια

Σου απάντησα και για αυτό που είπε ο Τάσος...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-05-08, 12:48
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Oι χήρες θα βγουν.Ο πλεκο θέλω να μείνει και μάλλον θα μπει στο 180αρι και στη χειρώτερη αν κρατηθεί αφού θα έρθει ο μεγάλος μου αδελφός του χρονου απο Καρλσρούη και θα στήσει μια δεξαμενή 1000-1200lt θα μπει μέσα.Τον εχω πολυ καιρό και δεν μπορώ να τον αποχωριστώ.Ο μικρός ο γλύφτης θα μπειψγια κανα χρόνο σε ενα 20λιτρο μαζί με μερικά μωρά.Μετά θα μπει στο 96λιτρο.Επειδή όμως δεν βρίσκω ψάρι βυθού για ζωοτόκα και τα γκαπάκια δεν τα βλέπω επειδή είναι σχεδόν συνέχεια στην επιφάνεια του νερού θέλω να βάλω ενα ψάρι βυθού ή ενα ψάρι μεσης ζώνης.Tωρα για ψιλόκοκο λίγο δύσκολα.Το χαλίκι είναι ανακατεμένο με ψιλο και χοντρό.Αλλα αν είναι για το καλό των ψαριών.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-05-08, 12:53
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Τα γκάππυ δεν πάνε μόνο πάνω.
Παντού πάνε...πάνω κάτω στην μέση δεξιά αριστερά κέντρο κ.ο.κ.
Ο γλύφτης άμα είναι ο κλασσικός ο CAE τότε τα 20 λίτρα είναι υπερβολικά λίγα για αυτόν...
¶σε που δεν είναι και κατάλληλος για κοινωνικό ενυδρείο επειδή μεγαλώνοντας γίνεται λίγο επιθετικός.
Γνώμη μου είναι να "περιοριστείς" μόνο στα γκάππυ.
Αφού δεν θα αλλάξεις χημεία νερού στα λίτρα σου μπορεί να μπει ένα κοπαδάκι corydoras αλλά μην κάνεις το ενυδρείο σαλάτα...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-05-08, 12:55
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα γκάππυ δεν πάνε μόνο πάνω.
Παντού πάνε...πάνω κάτω στην μέση δεξιά αριστερά κέντρο κ.ο.κ.
Ο γλύφτης άμα είναι ο κλασσικός ο CAE τότε τα 20 λίτρα είναι υπερβολικά λίγα για αυτόν...
¶σε που δεν είναι και κατάλληλος για κοινωνικό ενυδρείο επειδή μεγαλώνοντας γίνεται λίγο επιθετικός.
Γνώμη μου είναι να "περιοριστείς" μόνο στα γκάππυ.
Αφού δεν θα αλλάξεις χημεία νερού στα λίτρα σου μπορεί να μπει ένα κοπαδάκι corydoras αλλά μην κάνεις το ενυδρείο σαλάτα...
Σωστος..........
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-05-08, 12:57
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Γιατι κάνουν τα γκάπι με κορυ;Τα κορυ δεν θέλουν λεπτή άμμο;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-05-08, 12:59
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

H δικιά μου «συμβουλή» είναι ότι πριν ρωτήσεις για κάτι που δεν ξέρεις, να κάνεις ένα search στο forum. Το πιο πιθανό είναι να βρεις απαντήσεις…
Και αν υπάρχουν απορίες ρωτάς.

Πάντα φιλικά...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09160 seconds with 13 queries