Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-08, 12:24
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Νέο 12λιτρο?

Σε 12 λίτρα αξίζει τον κόπο να βάλω κάτι? και αν ναι τί? Το ενυδρειάκι αυτο υπάρχει ήδη γι'αυτό ρωτάω συγκεκριμένα για 12 λίτρα... Να αγοράσω ένα άλλο μεγαλύτερο ή να προχωρήσω να στήσω το 12λιτρο? Και τί μπορώ να βάλω σε αυτά τα λίτρα εκτός από μονομάχο?
Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά ακόμα και ένα τόσο μικρό ενυδρείο έχει ευθύνες και δε θέλω να κ΄νω κάποιο λάθος εξ αρχής...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-08, 12:34
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

ειναι λίγο απαγορευτικά τα λίτρα σου... θα μπορούσες να βάλεις κάποιες γαρίδες (όπως εχω κ εγω στο 15λιτρο) ή κανενα σαλιγκαρι...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-08, 12:40
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Μόνο γαρίδες και σαλιγκαράκια μπορώ να βάλω??? εγώ σκεφτόμουνα για κανά μιικρό κοπαδάκι guppies... Μήπως ήρθε η ώρα να αρχίσω να το ξεχνάω...?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-08, 13:45
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

μαλλον... γιατι δν κοιτας για κατι ποιο μεγαλο? 60λιτρα για αρχη ειναι καλά, η το καρφουρισιο...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-08, 18:53
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που δεν παίρνω ένα τόσο μεγαλύτερο ενυδρείο... Ένας από αυτούς είναι ότι αυτό το ενυδρειάκι είναι διαθέσιμο και σκεφτόμουν να το αξιοποιήσω... Αλλά και αν δεν το κάνω δεν μπορώ να πάω πάνω από το πολύ 30 λίτρα... Στο 12λιτρο δεν μπορώ να βάλω ένα μικρό κοπαδάκι από άλλα μινιόν ψαράκια ή έστω ένα μονομάχο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-05-08, 18:54
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Εναν μονομαχο μπορεις να τον βαλεις...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-05-08, 19:09
Jim Ο χρήστης Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-09-2003
Περιοχή: Ζωγραφου
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nashty11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που δεν παίρνω ένα τόσο μεγαλύτερο ενυδρείο... Ένας από αυτούς είναι ότι αυτό το ενυδρειάκι είναι διαθέσιμο και σκεφτόμουν να το αξιοποιήσω... Αλλά και αν δεν το κάνω δεν μπορώ να πάω πάνω από το πολύ 30 λίτρα... Στο 12λιτρο δεν μπορώ να βάλω ένα μικρό κοπαδάκι από άλλα μινιόν ψαράκια ή έστω ένα μονομάχο?
Μπορεις να βαλεις πλαστικα ψευτικα ψαρακια που δεν θα υποφερουν επειδη εσυ θελεις να "αξιοπιοησεις" 12 λιτρα κουβα.
Αν δεν μπορεις να αγορασεις ενα 30 λιτρο τουλαχιστον στο οποιο θα βαλεις 1 μονομαχο και να ξεχασεις τα κοπαδια απο ψαρια που σκεφτεσαι σε τετοια λιτρα, καλυτερα να διαλεξεις καποιο αλλο hobby.

Συγνωμη που ειμαι λιγο επιθετικος σε αντιθεση με τα υπολοιπα παιδια που προσπαθησαν ευγενικα να σου δωσουν να καταλαβεις οτι με 12 λιτρα δεν κανεις τιποτα, αλλα αγανακτησα.
Ο φιλος στο προηγουμενο ποστ σου ειπε οτι μπορεις να βαλεις 1 μονομαχο σε 12 λιτρα μονο και μονο γιατι ειδε την (απαραδεκτη για μενα) επιμονη σου και οχι για το οτι θα ειναι το οτι καλυτερο για τον μονομαχο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-05-08, 19:51
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Ο φιλος μας μπορει να βαλει μονομαχο σε 12 λιτρα με το φιλτρακι του και τον θερμοστατη του παντα και δεν θα εχει κανενα προβλημα , αμα υπαρχει η δυνατοτητα παντα για λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο ακομα καλυτερα , αλλα και στο 12αρι μια χαρα θα ειναι ο μονομαχος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-05-08, 20:13
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jim Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο φιλος στο προηγουμενο ποστ σου ειπε οτι μπορεις να βαλεις 1 μονομαχο σε 12 λιτρα μονο και μονο γιατι ειδε την (απαραδεκτη για μενα) επιμονη σου και οχι για το οτι θα ειναι το οτι καλυτερο για τον μονομαχο.
Δεν το ειπα επειδη επεμενε μιας και προσωπικα δεν με ενδιαφερει ουτε θελω να ευχαριστησω κανεναν.

Απλα μετα απο δυο χρονια που ασχολουμε λιγο παραπανω με τους μονομαχους, πιστευω οτι το 12λιτρο με καταλληλο φιλτρο και θερμοστατη πάντα, μπορει να γινει μια σωστη κατοικια για εναν μονομάχο.

Οσα παραπανω λιτρα βεβαια ειναι ευπροσδεκτα αλλά θεωρω οτι 12 λιτρα δεν ειναι κατω απο το οριο...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-05-08, 20:16
Jim Ο χρήστης Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-09-2003
Περιοχή: Ζωγραφου
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

20 λιτρα ειναι το ελαχιστο για να ζει αξιοπρεπως ο μονομαχος.
Αν λεγοντας οτι "στα 12lt θα ειναι μια χαρα" εννοεις οτι θα ζει, ναι εχει δικιο, και σε ποτηρακι ζει.
Αν εννοεις οτι θα ζει μια χαρα, καλο θα ειναι να διαβασεις ποιες θεωρουνται σωστες συνθηκες διαβιωσης για τον μονομαχο και να μην δινεις λαθος "γραμμες" σε εναν νεο στο hobby που βρηκε καπου 12lt γυαλα και θελει να βαλει ψαρια.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm

http://www.enydriofilia.net/forum/viewtopic.php?t=70

φιλικα παντα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-05-08, 20:31
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Τι να σου πω.

Προφανως δεν μιλας σοβαρα οταν μου λες να διαβασω για τις συνθηκες που θελουν οι μονομαχοι...
Ριξε μονο μια ματια στν υπογραφή μου και κοιτα απο ποτε ειμαι μελος εκει...
Και δεν νομιζω να πιστευεις οτι αυτοι δεν ξερουν απο μονομαχους...

Δεκα εχω αυτη τη στιγμη, αρχες ΜΑρτιου εγιναν 2 χρονων και συνεχιζουν ακαθεκτοι.

Απο εκει και περα μπορεις να πιστευεις οτι θελεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-05-08, 20:51
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Βασικά monsieur Jim δεν βρίσκω δικαιολογημένη την αγανάκτησή σου. Είμαι παντελώς άσχετοσ με το hobby και αν αυτό τον καιρό είμαι μέλος αυτού του forum είναι για να αποκτήσω γνώσεις... Προσπαθώ εδώ και αρκετό και ρό να βρω κάτι που να συμβιβάζεται με τον περιορισμένο χώρο μου οικονομική μου κατάσταση και ελεύθερό μου χρόνο... Σε προλαβαίνω λέγοντάς σου ότι δεν παρατάω την προσπάθεια γιατλι πιστέυω πως αν θέλεις κάτι πολύ στο τέλος το καταφέρνεις. Τέλος αν για κάποιο λόγο ταλαιπωρώ τους υπολοίπους του forum είναι γιατί εμφανίστηκε αυτή η γυάλα όπως την αποκάλεσες από ένα γνωστό και ήθελα μόνο να μάθω αν είναι αξιοποιήσιμη... Παρ'αυτα σε ευχαριστώ και σένα για τον χρόνο σου όπως και κάθε άλλον που postαρε σε αυτό το thread...
Φιλικά πάντα
¶γγελος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-05-08, 20:55
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Φιλε Αγγελε επαναλαμβανω οτι σε 12 λιτρα με τον καταληλο εξοπλισμο μπορεις να φιλοξενησεις εναν μονομαχο διαβασε τι χρειαζεσε για το στρωσιμο του ενυδρειου σου και οτι απορειες εχεις εδω ειμαστε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-05-08, 21:01
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε asourtso και ελπίζω πως θα επιστρέψω σύντομα με παραπάνω ερωτήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-05-08, 13:19
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Ένας πετσοπάς μου είπε πως για να βάλω ζωντανά φυτά για το μονομάχο πρέπει να βάλω λίπασμα και υπόστρωμα... και μάλιστα προσφέρθηκε και να αναλλάβει ο ίδιος αυτην την δουλειά αλλά και να μου στρώσει το φίλτρο... Μου φαίνεται πως δεν πρέπει να του έχω και πολύ εμπιστοσύνη... Εσείς τί λέτε? Αυτό που με απασχολέι όμως είναι ότι το καπάκι είναι πλαστικό και δεν δέχεται φωτισμό... Είναι απαραίτητος ο φωτισμός αν βάλω μερικά εύκολα φυτά κ αν ναι πως θα το κάνω αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-05-08, 13:30
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Σε 12 λιτρα να μην βαλεις υποστρωματα και τετοια.

Θα παρεις ενα μικρο ξυλακι και επανω θα δεσεις μια ανουμπια.

Θα ριξεις και λιγο κερατοφυλλο να επιπλεει και εισαι ετοιμος.

Για φωτισμο μπορεις να παρεις μια λαμπα φθορισμου γραφειου ή κουζινας (οπως τις λεει το praktiker) και να φωτιζεις απο το πισω μερος το ενυδρειο. Θα δουλεψει μια χαρα. (προσωπικα φωτιζω με αυτο τον τροπο 2 15λιτρα)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-05-08, 13:34
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

To υποστρωμα δεν ειναι απαραιτητο. Ο φωτισμος ειναι απαραιτητος εκτος αν το χτυπαει το φως του ηλιου (δεν στο προτεινω). Μπορεις να παρεις ενα λαμπατερακι με μια power compact λαμπα και να φωτιζει απο επανω, στα ηλεκτρολογικα ειδη .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-05-08, 13:45
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

http://www.enydriofilia.net/forum/viewtopic.php?t=70 Σε αυτό το site διάβασα κάτι για mopani μανγκροβ και almond leaves... Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες παραπάνω πληροφορίες? Μπορώ εγώ να βάλω κάτι τέτοιο στον περιορισμένο χώρο μου?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-05-08, 13:58
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Τα mopani μανγκροβ ειναι ξυλα.

Βρισκεις σε καποιο μαγαζι καποιο που να σου αρεσει και να χωραει στο ενυδρειο σου και το αγοραζεις. Μην ξεχνας οτι τα λιτρα σου ειναι ηδη λιγα οπότε δεν πρεπει να τα μειωσεις ακομα περισσοτερο με καποιο πολυ μεγαλο ξυλο.

Τα indian almond leaves βοηθουν τους μονομαχους αλλα δεν ξερω αν μπορεσεις να βρεις.

Εγω ειχα αγορασει απο το internet.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-05-08, 14:06
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jim Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη που ειμαι λιγο επιθετικος σε αντιθεση με τα υπολοιπα παιδια που προσπαθησαν ευγενικα να σου δωσουν να καταλαβεις οτι με 12 λιτρα δεν κανεις τιποτα, αλλα αγανακτησα.

Σαν πολύ εύκολα δεν αγανακτείς ??
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-05-08, 15:29
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Δηλαδή ένα μπλε ψιλό χαλικάκι που έχει από παλιά χρήση είναι εντάξει? Δε θέλει αλλαγή για τα φυτά? Επίσης το φίλτρο τι πρέπει να έχει μέσα?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-05-08, 16:51
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παιδιά συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου, όμως έκανα κάτι αγορές σήμερα και λέω να βάλω μπρος να στρώσω το φιλτράκι. Αρχικά πήρα ένα ασπρο χαλικάκι(το οποίο ελπίζω να μην είναι ασβεστολιθικό καθώς δεν έχω κάνει το τεστ με το υδροχλωρικό), ένα μικρό θερμοστάτη που δεν είχα, αντιχλώριο, τεστ στικς(τα οποία αργότερα είδα πως δεν περειέχουν για ΝΗ3) ένα μικρό σφουγγαράκι για το φίλτρο μου(χρειάζομαι τίποτα άλλο στο φίλτρο?) και τέλος φορτώθηκα και τα γνωστά και μη εξερετέα βακτηρίδια της sera... Και η ερώτησή μου είναι: Θα μπορέσω να το στρώσω με τα βακτηρίδια? Σκέφτηκα να βάζω τα βακτηρίδια όπως λένε οι οδηγίες και να πάρω και καμία φτηνή τροφή να ανεβάζει την αμμωνία... Λέτε να πιάσει? Και αν ναι ξέρει κανένας αν θα κρατήσει παραπάνω ή λιγότερο από τον κανονικό χρόνο για τον κύκλο του αζώτου?
Υ.Γ. Φυσικά και μου μένει να πάρω και τεστ για την αμμωνία...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-05-08, 18:20
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nashty11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου, όμως έκανα κάτι αγορές σήμερα και λέω να βάλω μπρος να στρώσω το φιλτράκι. Αρχικά πήρα ένα ασπρο χαλικάκι(το οποίο ελπίζω να μην είναι ασβεστολιθικό καθώς δεν έχω κάνει το τεστ με το υδροχλωρικό), ένα μικρό θερμοστάτη που δεν είχα, αντιχλώριο, τεστ στικς(τα οποία αργότερα είδα πως δεν περειέχουν για ΝΗ3) ένα μικρό σφουγγαράκι για το φίλτρο μου(χρειάζομαι τίποτα άλλο στο φίλτρο?) και τέλος φορτώθηκα και τα γνωστά και μη εξερετέα βακτηρίδια της sera... Και η ερώτησή μου είναι: Θα μπορέσω να το στρώσω με τα βακτηρίδια? Σκέφτηκα να βάζω τα βακτηρίδια όπως λένε οι οδηγίες και να πάρω και καμία φτηνή τροφή να ανεβάζει την αμμωνία... Λέτε να πιάσει? Και αν ναι ξέρει κανένας αν θα κρατήσει παραπάνω ή λιγότερο από τον κανονικό χρόνο για τον κύκλο του αζώτου?
Υ.Γ. Φυσικά και μου μένει να πάρω και τεστ για την αμμωνία...
Εγώ θα έλεγα να ακολούθησεις τις οδηγίες του nitrivec (αυτό δεν είναι?) και να βάλεις το μονομαχάκι (κάνοντας στην αρχή συχνότερες αλλαγές νερού και συμπληρώνωντας με nitrivec).. Έστω και αν δεν είναι κατά πολλούς αξιόπιστα τα "έτοιμα βακτηρίδια" του εμπορίου, στη συγκεκριμένη περίπτωση, όσο γρηγορότερα "σώσεις" το μονομάχο από το ποτηράκι, τόσο καλύτερα.. Σε σχέση με τις ποσότητες αμμωνίας που έχει ήδη υποστεί, η συγκέντρωση αμμωνίας που (στην περίπτωση που δε λειτουργήσουν όπως λένε τα βακτηρίδια) θα αναπτυχθεί στο 12λιτρο, θα είναι πολύ πιο μικρή.. (καλό προφανώς θα είναι να πάρεις και το σχετικό τεστάκι για να δεις σε τι επίπεδα βρίσκεσαι..)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-05-08, 18:29
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Δηλαδή μου προτείνεις να βάλω το μονομάχο χωρίς να έχω στρώσει πρώτα το φίλτρο? Μόνο με το nitrivec(όντως αυτό είναι)? Δε θα στρεσαριστεί με τις συνεχεις αυξομειώσεις αμμωνίας νιτροδών και νιτρικών?

Σορρυ αν δεν το διευκρίνησα αλλά το ενυδρειάκι δεν το έχω στήσει ακόμα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-05-08, 18:35
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Σύμφωνα με τα λεγόμενα των εταιριών (γι'αυτό σου λέω διάβασε τις οδηγίες του nitrivec), τα εν λόγω σκευάσματα ισχυρίζονται ότι επιτυγχάνουν άμεσο (κάποια από αυτά) ή εντός 24 ή 48 ωρών (κάποια άλλα) στρώσιμο του νερού..

Ακόμη και αν αυτό δεν είναι 100% αξιόπιστο, νομίζω πως είναι σίγουρα καλύτερο από το ποτηράκι στο οποίο ζούσε (και ζει) ο μονομάχος τόσο καιρό..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-05-08, 18:40
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Δεν πρέπει έστω να κάνω μια κάποια προεργασία? Κατ'ευθείαν μέσα??? Δηλαδή μπορώ να βάλω άμεσα ψάρι?
(οι οδηγίες λένε μετά από 24 ώρες)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-05-08, 18:50
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Προφανώς, αν αποφασίσεις να κάνεις στρώσιμο με αμμωνία, θα είναι σίγουρα καλύτερο, όχι μόνο για το ψαράκι, αλλά και σαν εμπειρία/εφαρμογή των όσων διαβάζεις και μαθαίνεις τόσο καιρό!

Πάντως, (είναι λίγο φιλοσοφικό το ζήτημα) να μήν ξεχνάμε ότι πολλοί διατηρούν μονομάχους σε γυάλες, με κρύο νερό, χωρίς φίλτρο και χωρίς θερμοστάτη, και αλλάζοντας νερό πολύ σπάνια.. Προφανώς (προς αποφυγή παρεξηγήσεων) αυτό είναι απαράδεκτο! Ήδη όμως, το βήμα που κάνεις είναι σημαντικό.. Και αν ακολουθήσεις τις οδηγίες του nitrivec νομίζω πως δε θα έχεις πρόβλημα.. (προφανώς καλό θα ήταν να κάνεις πιο συχνές αλλαγές νερού το πρώτο διάστημα, μετρώντας παράλληλα και τα επίπεδα αμμωνίας..) Και με το διάβασμα/ψάξιμο που κάνεις, είμαι σίγουρος πως θα τον κάνεις βασιλιά!

Εξάλλου, αν πάρεις κάποιον που σκοπεύει να αγοράσει ένα μονομαχάκι και προσπαθήσεις να τον πείσεις να κάνει στρώσιμο π.χ. με αμμωνία, το πιθανότερο είναι να πέσει να σε φάει! Εδώ μια φίλη μου προσπαθώ να την πείσω τόσο καιρό να πάρει θερμοστάτη, και τίποτα! Στο τέλος, μόλις φθινοπωριάσει, θα της πάρω έναν δώρο εγώ!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-05-08, 09:49
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Ρε παιδιά τεστ sticks για αμμωνία δεν υπάρχει??? Ζήτησα τεστ για αμμωνία και μου έδινε μία συσκευασία που είχε για ph, gh, kh, NO2, NO3... Αλλά όχι για ΝΗ3... Και όταν προσπάθησα να του εξηγήσω μου είπε πως αυτά είναι για αμμωνία...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-05-08, 10:11
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

δεν πρέπει να υπάρχουν στικ για αμμωνία ..
φυσικά αυτό σου κάνει μόνο καλό γιατί υποχρεώνεσαι να αγοράσεις υγρό τεστ που σημαίνει πως θα είναι αξιόπιστο, σε σχέση με τα στικ..
γνώμη μου και γνώμη σχεδόν όλων εδώ μέσα, πέτα τα στικ και πάρε μια σειρά ΥΓΡΩΝ τεστ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ...
και για να σε προλάβω, ΜΗΝ πάρεις υγρά τεστ SERA
Αναξιόπιστα ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-05-08, 10:30
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολύ! Κάτι για το φιλτράκι τώρα...(το ξέρω ότι κάνω πολλές ερωτήσεις αλλά αλλιώς πώς θα μάθω) Κάπου είδα για υλικό υαλοβάμβακα... είνα ο φνωστός κοινώς υαλοβάμβακας ή ειδικός για ενυδρειακή χρήση? Και τί πρέπει να κάνω πριν τον βάλω στο φιλτράκι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο ababapanos Αρχάριοι γλυκού νερού 42 21-02-08 14:41
Νέο Θαλασσινό moeses Θαλασσινό νερό - Γενικά 29 01-04-07 17:52
Νέο θαλασσινό tropheus Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 23-02-05 14:27
Νέο σπίτι νέο ενυδρείο faxkosit Malawi 1 06-11-04 01:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08263 seconds with 14 queries