Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-07, 09:10
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή Απορίες σχετικά με το Φιλτρο, τη Διαμόρφωση Βυθού, το Φωτισμός σε νέο RIO 125 lt

Καλημέρα,

Μετα απο καιρό στη παρέα σας, αγόρασα ένα juwel RIO 125lt με High light λάμπες. Ακόμα όμως δεν έχω κάνει τίποτα απο το να διαβάζω στο GAB...

Δυστυχώς ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι ψάρια θα βάλω...Σκέφτομαι σίγουρα να το κάνω φυτεμμένο (αν τα καταφέρω)...και να βάλω ψάρια τα οποία να μην με μεγαλώνουν υπερβολικα...(αν και σκεφτομαι σοβαρά να βάλω αγγελόψαρα ή νέον αλλά αυτό θα το δώ στην πορεία, σιγουρα όμως δεν θα είναι malawi)


Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις...

1) Τι υλικά να βάλω στο φίλτρο, ειδικα τώρα στο στρώσιμο με αμμωνία που θα κάνω τις επόμενες μέρες?

Το ενυδρείο έχει το εσωτερικό φίλτρο της juwel το οποίο έχει απο κάτω προς τα πάνω τα εξής:

Σφουγγάρι μπλε
Σφουγγάρι μπλέ
κενό
σφουγγάρι μπλε
Σφουγγάρι πράσινο για νιτρικά αλατα
Ανθρακα
υαλοβάμβακα

Νομίζω οτι κάποιο απο αυτά πρέπει να αντικατασταθεί με μακαρόνι...τι λέτε? χρειάζεται να προσθέσω τίποτα άλλο επιπλέον? ή να αλλάξω τι σειρά των υλικών? και τι ποσότητα μακαρονιού να βάλω?


2) Διαμόρφωση του βυθού

α)Τι υπόστρωμα να βάλω? πόσα kg πρέπει? και πόσα kg άμμο?


β) να τοποθετήσω φελιζόλ?

Διαβασα οτι χρησιμοποιείται φελιζόλ στο κάτω μέρος του ενυδρείου, μετα μπαίνει το υπόστρωμα και τέλος η άμμος η το χαλίκι.

Αρχικά δεν σκέφτομαι να βάλω πέτρες αλλα ενα μεγάλο ξύλο...Πιστεύεται οτι χρειάζεται να βάλω φελιζόλ μήπως αργότερα θελήσω να βάλω πέτρες? και αν ναι τι φελιζόλ χρησιμοποιώ?

γ) Χρειάζεται να βάλω διαχωριστικές λωρίδες στο υπόστρωμα για τα φυτά?

σε κάποια παρουσίαση ενυδρείου παρατήρησα οτι χρησιμοποιούνται λωρίδες στο υπόστρωμα που χωρίζουν τις περιοχές για τα φυτά...είναι χρήσιμο? γιατι ακόμα δεν μπορώ να σκεφτώ τη τελική μορφή του ενυδρείου.


3)Φωτισμός

Το ενυδρείο έχει δύο λάμπες 1x28 W Nature και 1x28 W Daylight στις οποίες έβαλα ανακλαστήρες της Juwel σαν πρώτο βήμα

ΑΡΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ το ενυδρείο εχει φωτισμό 56 Watt

Αν και δεν ξέρω να υπολογίσω τα καθαρά λίτρα. Στα 125 lt αντιστοιχεί 0.448W/lt.

Χρειάζεται να βάλω αλλη 1 η 2 Τ5 λάμπες για καλύτερο φωτισμό, ή να ξεκινήσω με αυτές και να δώ αν χρειάζεται στην πορεία?


4)CO2

Δεν είχα σκοπό να ρωτήσω για το CO2 μιας και ειναι πολύ νωρίς...Αλλα επειδή το σκέφτομαι συνέχεια και για να μην δημιουργήσω νέο θέμα αργότερα ρωτάω εδω....

Τα φυτά που αρχικά θα βάλω θα ειναι εύκολα με σκοπό αργοτερα να μπουν και πιο δύσκολα και ίσως και γκαζόν!
Απο ότι διαβάζω βοηθάει πολύ τα φυτά και τα πιο πολλά φυτεμένα εχουν συνήθως παροχή CO2.

Πιστεύεται οτι το ενυδρείο θα χρειαστεί μελλοντικά την αγορά ενός συστήματος CO2 ή μια λύση DIY θα με καλύψει?







Συγνώμη για τις πολλές μου ερωτήσεις...και αν σας κούρασα...


Μπορεί να είχα καιρό ενυδρείο, όμως οι γνώσεις που πήρα απο το forum, νομίζω δεν θα τις μάθαινα ποτέ...

Θέλω να ξεκινησω το νέο ενυδρείο μου οσο το δυνατόν πιο σωστά...μαζί σας...


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-07, 23:16
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας!

1) Τα υλικά του φίλτρου είναι μια χαρά με το μόνο που θα μπορούσες να προσθέσεις στην θέση του άνθρακα λίγο siporax ή substrat! Και τα δυο υλικά κάνουν μια χαρά την δουλειά τους!

2) Όσον αφορά το αν θα βάλεις φελιζόλ ή όχι αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το αποφασίσεις πριν προχωρήσεις στο setup του ενυδρείου σου! Καλό είναι λοιπόν να δεις μερικά ενυδρεία (εδώ στο GAΒ θα βρεις πολλά!) και μετά να αποφασίσεις διότι το να βάλεις φελιζόλ και μετά να μην το χρειάζεσε ενώ στη θέση του θα μπορούσες να βάλεις υπόστρωμα για τα φυτά είναι νομίζω άκαιρο!

3) Όσον αφορά τον φωτισμό και ειδικά εφόσον είσαι άνθρωπος που τώρα ξεκινάει το χόμπυ είσαι μια χαρά! Ο φωτισμός σου υπερβαίνει τα 0,5 watt/litre στα καθαρά λίτρα τα οποία δεν υπερβαίνουν τα 100.

4) Στα λίτρα αυτά η προσθήκη αρχικά DYI Co2 είναι μια χαρά αργότερα και όσο η εμπειρία σου βελτιώνετε θα μπορέσεις να προσθέσεις αν χρειαστεί και ολοκληρωμένο σύστημα CO2 και ΡΗ controler ή ότι άλλο απαιτήσει το setup σου!

Καλή διαμονή και καλό διάβασμα!!!
Και αν θέλεις μπορείς να περάσεις και από τα γραφεία του ΠΣΦΕ να γνωριστούμε και από κοντά και να ανταλάξουμε περισσότερες απόψεις!!! www.aquarist.gr & www.aquarist.gr/forum
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-10-07, 09:35
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Φελιζολ πρεπει να βαλεις εξωτερικα για να καθησει επανω το ενυδρειο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-10-07, 13:46
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

καλώς ήρθες gfdimopo,

Φενιζόλ βάζουμε σε ενυδρεία με πολλές βαριές πέτρες (όπως τα malawi)
για να προστατέψουμε το τζάμι από τον κίνδυνο να πέσει καμιά πέτρα.
Δεν θα χρειαστεί να βάλεις ούτε μέσα αλλά ούτε και από κάτω μιας και στα Rio ο κατασκευαστής το απαγορεύει.

Για το φίλτρο ότι σου έγραψε παραπάνω ο Pascm.
Για τα φυτά (και ειδικά για το γρασίδι) θα χρειαστεί υπόστρωμα.
Το χαλίκι που θα μπει από πάνω θα πρέπει να είναι ουδέτερο χαλαζιακό διαμέτρου από 0,8-1,25 mm.
Για το CO2 (και το γρασίδι) η μπουκάλα είναι απαραίτητη. Τα πειράματα με το DIY και τα φώτα που έχεις δεν θα τα συνειστούσα (είναι αρκετό το φως και το DIY αρκετά ασταθές και λίγο)

Θα ήταν χρήσιμο να αποφασίσεις για το είδος των ψαριών τώρα για να καθοριστούν και οι υπόλοιπες παράμετροι πριν ξεκινήσεις.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-07, 08:49
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλοι μου... καλώς σας βρήκα!

Στο post μου mιλάγα για το εσωτερικό φελιζόλ, που από οτι βλέπω είναι περιττό...

Το φελιζόλ κάτω απο το ενυδρείο είχα πεί να το βάλω (μικρού πάχους φελιζόλ 1 cm)....λέτε οτι δεν χρειάζεται? γιατί το ενυδρείο ακουμπάει σε μάρμαρο (οχι στην εργοστασιακή του βάση) και νομίζω είναι πολύ σκληρό σαν υλικό...

Επίσης
Για υπόστρωμα φυτών τι μου προτείνεται να βάλω?
Κάποιας συγκεκριμένης εταιρείας? ή καλύτερο είναι να κάνω μια μίξη απο υποστρώματα διαφόρων εταιρειών?

Και πόσο πάχος πρέπει να έχει το υπόστρωμα?
στο CD της εταιρειας sera διαβασα οτι ο βυθός (χαλίκι και υπόστρωμα) πρέπει να έχει πάχος 8 cm ? και απο οτι διάβασα η αναλογία χαλικιου/λιπάσματος πρέπει να είναι 4/1. ¶ρα πρέπει να βάλω 6.4 cm χαλίκι και 1.6 cm λίπασμα-υπόστρωμα. Είναι καλά? Αλλα πώς θα υπολογίσω τα kg που πρέπει?

Διαβάζωντας αυτό στο GAB

Χαλίκι. Κυκλοφορεί σε διάφορα μεγέθη είδη στην αγορά αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε ότι το ιδανικό μέγεθος του χαλικιού για φυτεμένο πρέπει να είναι από 0,1-0,5 ή από 0,5-1,5 mm. Αυτό το οποίο θα πρέπει να επισημάνω εδώ είναι ότι αν θέλουμε να στρώσουμε στον πάτο του ενυδρείου μας κάποιο είδος «χαλιού» π.χ. glossostima, cuba θα πρέπει να έχουμε υπόψην μας ότι στα περισσότερα είδη κιχλίδων η αγαπημένη τους συνήθεια είναι το πέταγμα του χαλικιού σε οποιοδήποτε σημείο του ενυδρείου, οπότε το «χαλί» μας θα έχει κάποιες «δυσκολίες» στο να παραμείνει στην θέση του.

Νομίζω αν βάλω 0.5 mm δεν θα είμαι ΟΚ? ακόμα και εαν αποφασίσω αργότερα να βάλω γκαζόν?


Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-07, 13:11
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Τελικά αγόρασα υπόστρωμα της DENNERLE και 20 kg ψιλό χαλίκι 1 - 2 mm (περίπου σαν χοντρή αμμο) που μου αρεσε της Aquatika...

Είναι καλές οι επιλογές μου?


thanks...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο 80αλιτρο με Guppies και απορίες!! kostasthess_ Ζωοτόκα 16 30-09-07 14:34
Σχετικά με το υπόστρωμα scissorhands Γλυκό νερό - Γενικά 5 06-03-05 16:38
Ερωτήσεις σχετικά με το Juwel Rio 400 pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 28-12-04 17:57
Βοήθεια σχετικά με το φίλτρο!!! Anonymous Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 20-01-03 13:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04569 seconds with 13 queries