Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-02-16, 12:04   #1
Αλλαγή νερού σε ποσοστό >80%, υπέρ και κατά.
 
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
Senior Member
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος 19-02-16, 12:04
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή κάτι που συνέβη χτες, έχω δύο ενυδρεία όπως ξέρετε αρκετοί από δω, ένα 100 λίτρα φυτεμένο με διοξείδια, λιπάσματα και τα σχετικά κι ένα 15άρι στο οποίο απλά συντηρώ κάποια φυτά και το έχω για έκτακτη ανάγκη. Σ αυτό λοιπόν έκανα κάθε εβδομάδα αλλαγή νερού σε ποσοστό 50%, έβγαζα δηλαδή 7 λίτρα νερού περίπου, από λιπάσματα ρίχνω μόνο νιτρικό κάλιο για να συντηρούντα τα φυτά και τίποτα άλλο, είχα συνηθίσει την εμφάνιση του νερού και είπα χτες εντελώς ξεκάρφωτα να αλλάξω το 90% περίπου του νερού, μιλάμε ΣΟΚ!!!! Οταν έβαλα το φρέσκο νερό μιλάμε πλέον για άλλο ενυδρείο, πρέπει να κέρδισε σε φωτισμό τουλάχιστον 50%, απίστευτη διάυγεια, κρύσταλλο το νερό, πανέμορφα τα φυτά, έπαθα πλάκα!!! Τι ακριβώς συνέβη; Μπορώ να το κάνω και στο μεγάλο; Τι επίπτωση θα έχει μια τόσο μεγάλη αλλαγή σε ενυδρείο φουλ λίπανσης, με διοξείδιο και αρκετά ψάρια μέσα; Επίσης στο 100άρι χρησιμοποιώ σε ποσοστό 20% νερό Αντίστροφης Οσμωσης, τι θα γινόταν αν έκανα μία φορά στο μήνα μια τέτοια αλλαγή της τάξης 80%-90%; Ποια τα υπέρ και ποια τα κατά; Θα αντέξουν τα ψάρια; Είναι απαραίτητο να γίνεται μία στο τόσο; Εννοείται θα μπει στην ίδια θερμοκρασία και στην ίδια αναλογία βρύσης όσμωσης. Θέλω την άποψή σας γιατί πραγματικά χαζεύω το μικρό τώρα και μου φαίνεται μπίχλα μπροστά του το μεγάλο, ευχαριστώ.
__________________
Εμφανίσεις: 2298
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-02-16, 12:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα, ακόμα και 100% αλλαγή να κάνεις, αρκεί οι παράμετροι του φρέσκου νερού να είναι ίδιοι με του ενυδρείου. Παράμετροι εννοώ θερμοκρασία , PH & GH.
ΑΛΛΑ, αν έχεις πολλά νιτρικά στο ενυδρείο, τότε και αυτά είναι παράμετροι για αυτό οι αλλαγές πρέπει να είναι σταδιακές, αν όμως είναι χαμηλά δεν έχεις κανένα πρόβλημα, αντίθετα, μόνο καλό θα κάνεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-02-16, 12:59
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Τάκη σ ευχαριστώ, τα νιτρικά μου είναι 10 πάντα λίγο πριν την αλλαγή που κάνω, οι σκληρότητες ανθρακική και γενική είναι πάντα ίδιες γιατί χρησιμοποιώ Α.Ο. σε ποσοστό 20% κι η αλλαγή μου θα γίνει ακριβώς ίδια, ίδια αναλογία νερού - όσμωσης, ίδια θερμοκρασία, το pH θα είναι ένα πρόβλημα γιατί πριν την αλλαγή έχω κάπου 6,7 με 6,8 ενώ το φρέσκο νερό έχει 7,3 και στις εβδομαδιαίες αλλαγές που κάνω το 50% δεν έχω δει πρόβλημα, με το 80% λες να υπάρχει;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-02-16, 13:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Λίγο το PH έχει κάποια διαφορά, αλλά αν κάνεις αργά την αλλαγή δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα. Και καλό είναι πάντα οι αλλαγές να είναι αργές, με χαμηλή ροή εισόδου του φρέσκου νερού.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-02-16, 13:43
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

+ φωνω πως αν γινει αργα , σε ιδια θερμοκρασια και παραμετρους, δεν υπαρχει προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-16, 14:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τοσο μεγαλες αλλαγες θελουν προσοχη (οπως ειπωθηκε για ολες τις παραμετρους, ακομα και νιτρικα) και εχουν παντα καποιο ρισκο.
Δεν ειναι και οτι καλυτερο, αν γινονται χωρις σοβαρο λογο, αμεσης αναγκης.
(υποχρεωτικα τεστ μετρησεων σε ενυδρειο και νερο αλλαγης, ρυθμιση παραμετρων, πολυ αργη εισαγωγη του νερου και ειναι βασικο ιδιαιτερα σε αυτες τις περιπτωσεις, (και εφοσον ειναι προγραμματισμενη η αλλαγη και οχι αναγκης) να αφηνουμε να "παλιωσει" το νερο για να ισορροπησουν τα αερια μεσα του)


Η καλυτερη μεθοδος για διαυγες καθαρο νερο, ειναι να ... μη λερωνεται πολυ το νερο.
Και η αμεσως επομενη καλυτερη, να γινονται πιο συχνες αλλαγες.


SD
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-16, 15:25
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Δέλτα δε διαφωνώ και σ ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά είδες που είπα ότι και στο μικρό πάντα 50% έκανα αλλά φαίνεται με τον καιρό συσσωρεύτηκε ό,τι βρωμιά μπορεί να βγάλει ένα ενυδρείο, τώρα είναι σαν να το έστησα απ την αρχή, απίστευτη εικόνα. Η απορία μου είναι αν μία στο τόσο τελικά μήπως χρειάζεται μία ανανέωση, γιατί κάθε βδομάδα 50% ουσιαστικά αναμιγνύουμε το καθαρό με βρώμικο και στην εβδομάδα πάλι έρχεται σε άσχημη κατάσταση, ενώ μία φορά το δίμηνο (λέω τώρα εγώ ένα τυχαίο νούμερο) δεν θα ήταν ωφέλιμο για ψάρια και φυτά αν γίνει σωστά και σταδιακά όπως περιγράψατε;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-02-16, 15:29
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

με 50% αλλαγη νερου την εβδομαδα δεν μπορει ενα ενυδρειο να ειναι βρωμικο παρα μονο στην περιπτωση που ειναι ή υπερφορτωμένο ή το φιλτρο δεν επαρκει καθολου σαν μηχανικη φιλτρανση ή ταιζεις με τις χουφτες....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-02-16, 15:51
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ταίζω μια φορά την ημέρα κι η τροφή καταναλώνεται εντός λεπτού, το φίλτρο είναι εσωτερικό με υαλοβάμβακα, δύο σφουγγάρια τα τετράγωνα της juwel κι ένα δοχείο με το βιολογικό υλικό. Τα σφουγγάρια πλένονται κάθε φορά που αλλάζω το νερό κι εννοείται αλλάζει και ο υαλοβάμβακας. Δεν θα έλεγα ότι αν το δεις μεμονωμένα το 100άρι ότι φαίνεται βρώμικο, όμως σε σύγκριση με το 15 λιτρο που αλλάχτηκε το 90% του νερού του φαίνεται κάπως πιο χλωμό. Μην ξεχνάμε ότι έχει και ρίζα μέσα, έχει ψάρια, πέφτουν λιπάσματα, πέφτει διοξείδιο, πέφτουν τροφές, στο 15 λιτρο χωρίς τίποτα απ αυτά είχε φτάσει κι αυτό σ αυτό το σημείο, δηλαδή χλωμό το ενυδρείο αλλά δεν μπορούσες να το καταλάβεις γιατί και τα 2 δίπλα δίπλα το νερό απλά φαινόταν εντάξει, τώρα που έγινε αυτή η γενναία αλλαγή στο μικρό φαίνεται πιο καθαρό το νερό του, όπως την πρώτη φορά που το έστησα, πως αλλιώς να το πω δεν έχω άλλη καλύτερη περιγραφή.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-02-16, 16:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δέλτα δε διαφωνώ και σ ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά είδες που είπα ότι και στο μικρό πάντα 50% έκανα αλλά φαίνεται με τον καιρό συσσωρεύτηκε ό,τι βρωμιά μπορεί να βγάλει ένα ενυδρείο, τώρα είναι σαν να το έστησα απ την αρχή, απίστευτη εικόνα. Η απορία μου είναι αν μία στο τόσο τελικά μήπως χρειάζεται μία ανανέωση, γιατί κάθε βδομάδα 50% ουσιαστικά αναμιγνύουμε το καθαρό με βρώμικο και στην εβδομάδα πάλι έρχεται σε άσχημη κατάσταση, ενώ μία φορά το δίμηνο (λέω τώρα εγώ ένα τυχαίο νούμερο) δεν θα ήταν ωφέλιμο για ψάρια και φυτά αν γίνει σωστά και σταδιακά όπως περιγράψατε;
Βεβαιως. Μια φορα στο τοσο, γενικη ανανεωση, ειναι χρησιμη.
Εγω κανω σταδιακα και ανανεωση στα υλικα του φιλτρου και καθε μερικα χρονια βαζω και καινουριο βυθο (ή τον πλενω αν μπορω).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-02-16, 18:16
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ετσι, αυτό ήθελα να ξέρω, δεν είπα να το κάνω κάθε εβδομάδα, λέω για παράδειγμα κάθε 2 μήνες, εσύ τι προτείνεις;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-02-16, 19:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν μπορω να προτεινω κατι συγκεκριμενα.
Αναλογα το ενυδρειο.

Βασικα, η ποιοτητα του νερου φαινεται και χωρις τεστ.
Με τα ματια, τα χερια και τη μυτη καταλαβεις πολλα.
Αν το νερο αλλαζει χρωμα (και δεν ειναι η αιτια κατι που κανουμε εμεις, οπως πχ τυρφη, ξυλα, φυλλα),
αν ειναι θολο,
αν βουλιαζουμε την ακρη του δαχτυλου μας και τη βγαζουμε δημιουργωντας φυσαλιδες στην επιφανεια του νερου που δεν σκανε αμεσως,
αν υπαρχει μονιμα αφρος στην επφανεια (και δεν ειναι προσωρινο συμπτωμα πχ απο λιγο παραπανω αντιχλωριο),
αν το νερο μυριζει σαν σκορδο ή τσιγαρο και οχι σαν φρεσκος κηπος,
τοτε κατι δεν παει καλα και αρχιζουμε τις μετρησεις ή τις αλλαγες νερου και τη συντηρηση του εξοπλισμου και των διακοσμητικων.

Για το βυθο, ή κανουμε σκουπα, ή βαζουμε κυκλοφορητες να στελνουν τα σκουπιδια στο φιλτρο, ή τον βγαζουμε και κανουμε καθαρισμο ή αντικατασταση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι γίνεται με τις αλλαγές νερού κατά τις καλοκαιρινές διακοπές? endymion Γλυκό νερό - Γενικά 5 21-06-10 15:09
Ποσοστό καθαρότητας νιτρικού καλίου neos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 30-03-10 21:17
Υπάρχει ανεμώνη γλυκού νερού? alcol Γλυκό νερό - Γενικά 7 01-12-08 11:10
Αντιχλώριο - προσθήκη κατά την αλλαγή νερού; Strahos Αρχάριοι γλυκού νερού 15 21-02-06 17:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04894 seconds with 15 queries