Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-01-16, 01:19  
Ακομα μια καινουργια
gina85
Member
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος 26-01-16, 01:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σε ολους,
ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη για το πριξιμο που θα φατε και απο εμενα.....αρχικα να σας πω οτι ακομα δεν εχω τιποτα.σκεφτομαι να παρω ενα 60λτ ενυδρειο. εδω και μερικες μερες διαβαζω οτι μπορω απο εδω μεσα κ σορυ κιολας αλλα εχω μπλεξει τα μπουτια μ.ελπιζω να μ τα ξεμπλεξετε.ξεκιναω....αρχικα τα χαρακτηριστικα του ενυδρειου ειναι λαμπα 24watt και φιλτρο HL-BT400. αυτα αναφρει. απο οτι εχω καταλαβει το φιλτρο δεν θα αποδιδει οποτε θα παρω κ καποιο αλλο.οκ μεχρι εδω? καπου εδω χαθηκα στα εσωτερικα κ εξωτερικα φιλτρα.... προφανως θα εχω και τα 2 φιλτρα σε λειτουργια. (?)
ΑΝ βρεθει καποιος να βοηθησει στο μπολιασμα, εγω πιο θα μπολιασω? επισης με το μπολιασμα βαζω αμεσως ψαρια. δλδ μπαμ κ κατω?η περιμενω λιγο? κ αν ναι ποσο χωρις να "χασω¨" το μπολι.γτ μεταφορικο δεν εχω κ προφανως δεν μπορω να αγορασω τα ψαρια να τα εχω στο περιμενε στη σακουλα κ μετα να παω για το μπολι....
επισης το τεστ νερου σε σταγονες το βρισκω ελλαδα?γτ δεν μπορω να πω οτι κατεχω ιδιαιτερα να κανω παραγγελιες στο εξωτερικο κ επισης μην ξεχαμε κ τα καπιταλ κοντρολ...
για ψαρια τωρα σκεφτομουν τα guppies μιας που ειναι ανθεκτικα τα χρυσα μ κ ομορφα.ΔΕΝ θελω γεννες και σκεφτηκα να παρω μονο αρσενικα αλλα καπου εδω διαβασα οτι θα στρεσαρονται οι αρσενικοι μονοι τους κ ετσι το σχεδιο μ ναυαγησε.εσεις τι μ προτεινετε?τουλαχιστον να μην γεννοβολανε συνεχεια(εχω τι να τα κανω αλλα δεν θελω να γεμισω)
κ παμε στα ασπονδυλα...γαριδες,σαλιγκαρια ή κ τα δυο?κ ποσα?
φυτα ειμαι οκ,θα βαλω ευκολα κ στο χαλικι εχω μπερδευτει λιγο με το χοντρο,ψιλο κτλ....
συνεχιζω το διαβασμα και θα επανελθω με αποριες γιατι σε ολα αυτα υπαρχουν κ υποκατηγοριες με αποριες....
σορρυ για το κατεβατο... σε ανταλλαγμα δινω δωρεαν πληροφοριες σε οποιον κουνελογονιο υπαρχει στο φορουμ μιας κ ο τομεας μου ειναι εκει....μεχρι εκει μπορω να βοηθησω!
Εμφανίσεις: 5432
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 29-01-16, 13:40
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λογική που πιστεύω ότι κρύβεται από πίσω είναι ότι τα περισσότερα ψάρια δεν τον τρώνε με ευχαρίστηση (ο μονομάχος μου σίγουρα όχι πάντως) ενώ έτσι θα τον φάνε σίγουρα.
Και συνήθως το κάνουμε έτσι όταν υπάρχει θέμα με δυσκοιλιότητα
Σύμφωνοι
Αλλά οι ερωτήσεις στο προηγούμενο ποστ, παραμένουν (περί εξάντλησης, λογικης, ποιος το ειπε κλπ)

Αν το κάνουμε έτσι μόνο σε θέματα δυσκοιλιότητας, γιατί βαζουμε τον αρακά μετά από νηστεία στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-01-16, 13:51
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λογική που πιστεύω ότι κρύβεται από πίσω είναι ότι τα περισσότερα ψάρια δεν τον τρώνε με ευχαρίστηση (ο μονομάχος μου σίγουρα όχι πάντως) ενώ έτσι θα τον φάνε σίγουρα.
Νομίζω ότι απάντησα.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-01-16, 13:55
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι απάντησα.
ok
Προσπαθω να πω τόση ωρα, πως κατι που είπε καποιος πριν 362 χρόνια, ενδεχομένως ούτε τότε να ισχύε, πολύ περισσότερο ουτε τωρα

Θεωρώ - χωρίς να έχω αποδείξεις - πως ο αρακάς μετά τη νηστεία δεν εξυπηρετεί

Σε περίπτωση δυσκοιλιότητας, όντως έχει λογική
Ως πρόταση σε αρχάριο, ωστε να μπει στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα ταίσματος (νηστεία και μετά αρακάς), τη θεωρώ λανθασμένη
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-01-16, 14:03
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου ότι δεν ξέρουμε ποιος το είπε και τι σκεφτόταν.
Κι εγώ προσπαθώ να εξηγήσω τι σκέφτομαι εγώ όταν το κάνω.
Δεν το εφαρμόζω σε εβδομαδιαία βάση, και το ανέφερα μόνο και μόνο γιατί το ρώτησε η κοπέλα.
Αν το τρώνε κανονικά τα ψάρια μας δεν νομίζω ότι υπάρχει νόημα στην νηστεία!
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-01-16, 14:20
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου ότι δεν ξέρουμε ποιος το είπε και τι σκεφτόταν.
Κι εγώ προσπαθώ να εξηγήσω τι σκέφτομαι εγώ όταν το κάνω.
Δεν το εφαρμόζω σε εβδομαδιαία βάση, και το ανέφερα μόνο και μόνο γιατί το ρώτησε η κοπέλα.
Αν το τρώνε κανονικά τα ψάρια μας δεν νομίζω ότι υπάρχει νόημα στην νηστεία!
Συμφωνώ 101%!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-02-16, 22:41
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Μιας που ειχα ανοιξει αυτο το θεμα ειπα να μην ανοιξω καινουργιο κ να κανω την ερωτηση μ εδω...πλεον το ενυδρειο μετα απο στρωσιμο με μπολι,φιλοξενει 4 γκαπυ,1 σαλιγκαρακι κ φυτα.η τελευταα προσθηκη ηταν 1 γκαπυ κ ενα κερατοφυλο κ μερικες μερες μετα διαπιστωσα οτι ξεκινησαν να μην εχουν ιδιαιτερη ορεξη να φανε,μεσα σε δυο μερες απο αυτο ιδα σε ενα απο τα σκουροχρωμα γκαπι λευκα σημαδακια κ απο αυτα που διαβασα προφανως εχουμε ich.απο προχτες ανεβασα σταδιακα τη θερμοκρασια στους 30(οπου ο θερμοστατης μ δεν κανει αυτη τη δουλεια)οποτε το θερμομετρο παιζει 28-29 κ χτες εριξα στα 60 λιτρα(οποτε περιπου 45 καθαρα) 50γρ αλατι.λογικα σημερα θα επρεπε να προσθεσω κ αλλο αλλα φοβαμαι τα φυτα κ κυριως το σαλιγκαρακι.η θεραπεια αποδιδει κ ετσι η να προσθεσω κ αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-02-16, 00:00
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Εφοσον η θεραπεια αρχισε να αποδιδει ριξε αλλη μια δοση αλατιου και κρατα την θερμοκρασια στα υψηλα επιπεδα για ακομα 2 μερες...
Εφοσον τα ψαρακια καθαρισουν εντελως,ξεκινα να κατεβαζεις σταδιακα την θερμοκρασια ωστε σε 3-4 μερες να την εχεις φερει στα επιθυμητα επιπεδα.

Τα φυτα τωρα,αν εχεις ευκολα φυτα τυπου κερατοφυλλο,ανουμπιες,μικροσοριουμ, δεν θα εχεις κανενα προβλημα,αν παλι εχεις κατι πιο απαιτητικο,προεχει η υγεια των ψαριων...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-02-16, 00:11
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

το σαλιγκαρακι δεν θα επηρεαστει απο το αλατι?γτ ποιος τα χεζει τα φυτα.οκ τα σκεφτομαι αλλα στη τελικα περνω αλλα αν τα παιξουν.αν κ ειναι ευκολα.διαβασα οσα μπορουσα για το θεμα κ η απορια για τα ασπονδυλα δεν μ λυθηκε αν κινδυνευει η οχι.κανονικα πρεπει να φτασω τα 80γρ αλατι.να ανεβω τοσο?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-02-16, 00:15
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Εριξες 1 γρ./ λιτρο αλατι .. Δεν θα ελεγα οτι ειναι για θεραπεια.
Ριξε τουλαχιστον 2 γρ./ λιτρο.. Αλλη μια δοση δλδ οπως σου ειπε ο dimis.
Τι σαλιγκαρακι εχεις και τι φυτα;
Εχε υποψιν οτι το αλατι μπορει να μπαινει με την μια στο νερο (αφου εχει διαλυθει πρωτα) , αλλα θα πρεπει να το αφαιρεις σταδιακα μετα το τελος της θεραπειας, με καθημερινες μικρες αλλαγες νερου της ταξης του 10-15%
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-02-16, 00:15
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Εφοσον η θεραπεια απεδωσε αμεσα με την θερμοκρασια και με την πρωτη δοση αλατιου στα 50 γρ. μην πας στα 80 γρ.,συνεχισε στα 50.
Απλα παρακολουθησε οτι η υγεια των ψαριων βαίνει βελτιούμενη.

Για το σαλιγκαρι δεν ξερω τι να απαντησω στο συνδυασμο αλατοτητας και θερμοκρασιας.
Μηλοσαλιγκρο ειναι η nerite?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-02-16, 00:28
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

ναι τις διαδικασιες και πως βαζω-βγαζω το αλατι τα εχω διαβασει και κατανοησει ολα.προς το παρον απο χτες παρακολουθω τα ψαρια να δω αν φευγουν τα λευκα απο πανω τους.τα φυτα μ ειναι ευκολα,κερατοφυλο,ανουμπιες κτλ το σαλιγκαρι ειναι Zebra Thorn Nerite ή κατι συγγενικο τους αν υπαρχουν κ αλλα που τους μοιαζουν
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-02-16, 00:32
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Αν ειναι nerite,δεν εχει κανενα προβλημα με το αλατι.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-02-16, 00:33
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

παλι καλα.οποτε θα προσθεσω μια δοση ακομα αλατι.σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας κ τους δυο
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-02-16, 00:35
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ok,το zebra δεν θα παθει τιποτα απο το αλατι νομιζω.
Οποτε κανε οτι σου ειπαμε,αν εχεις δει ηδη μεγαλη βελτιωση βαλε την δοση των 50γρ. η αν η βελτιωση ειναι μικρη κανε αυτο που σου ειπε ο tsala ωστε να διασφαλισεις καλυτερα αποτελεσματα.

Τα φυτα σου ειναι ανθεκτικα,το κερατοφυλλο μονο ειναι πιθανο να χασει ορισμενα "φυλλα" αλλα θα επανελθει γρηγορα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 13-02-16, 00:40
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Το κερατοφυλλο οντως ειναι το μονο που μπορει να την "ακουσει" , η ανουμπια ειναι σκυλι μαυρο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινουργια αρχη Τσουπρακάκος παναγιώ Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 31-03-15 02:01
Καινουργια αρχη Savou Bettas 2 29-11-10 22:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06042 seconds with 15 queries