Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 22-10-17, 10:19
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Το κοιτάς από το πλάι κόντρα στο λευκό μέρος του χαρτιού σε φυσικό φως ;
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 22-10-17, 16:59
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Αν θυμάμαι καλά από το 0 μέχρι το 10 υπάρχει 2.5 κ 5. Είναι μεγάλη η κλίμακα από το 0-10. Προσπάθησε να κανείς το τεστ όπως σου είπε ο Κώστας παραπάνω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 22-10-17, 23:06
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κοιτάς από το πλάι κόντρα στο λευκό μέρος του χαρτιού σε φυσικό φως ;
Το κοιτάω από το πλάι ή από πάνω; Νομίζω ότι από το πλάι δείχνει περισσότερο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θυμάμαι καλά από το 0 μέχρι το 10 υπάρχει 2.5 κ 5. Είναι μεγάλη η κλίμακα από το 0-10. Προσπάθησε να κανείς το τεστ όπως σου είπε ο Κώστας παραπάνω.
Έχεις δίκιο 0-2 ήθελα να γράψω.

Οι σημερινές μετρήσεις.

Salinity-->1026
Nh3/4-->0
No2-->0
No3-->25
Po4-->0,1
Ph-->7,7
Kh-->8,3
Mg-->1335
Ca-->420

Τα νιτρικά και τα φωσφορικά ανεβαίνουν για πλάκα!!!! Ταΐζω λίγο παραπάνω γιατί το yellow tang και το foxface είναι αρκετά αδύνατα, αλλά τέτοια αύξηση σε λίγες μέρες παραείναι πολύ. Ο αντιφώσφορος είναι σα να μην τον έχω βάλει καν. Το skimmer δεν βγάζει σχεδόν τίποτα ακόμα.
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 22-10-17, 23:08
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή Το δικό μου Fish Only

Το κοιτάς από πάνω κ αν είσαι κάτω από 10 το κοιτάς από πλαγιά κ αυτό που βρίσκεις το διαίρεις με το 10.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 25-10-17, 10:04
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

καλημερα φιλε, τι νεα έχουμε απο τον ύφαλο?
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 01-11-17, 23:10
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Και πάνω που είχαν αρχίσει να στρώνουν τα πράγματα, η γυναίκα μου θέλησε να μου κάνει δώρο για τη γιορτή μου ένα flame το οποίο ήξερε ότι το ήθελα καιρό. Με το που μπήκε στο ενυδρείο άρχισε ο Τρίτος Παγκόσμιος. Το coral που είχα ήδη, δεν συμπάθησε τον νέο κάτοικο και τον κυνήγησε ανελέητα. Μετά από μια μέρα δεν κάλμαρε ούτε στο ελάχιστο και το κυνηγούσε όπου το έβρισκε.
Με τα πολλά το coral μετακόμισε στο πειθαρχείο αφού ξεστήθηκε το μισό ενυδρείο και έκανα περίπου τρεις μέρες για να το πιάσω. Δεν πιανόταν με τίποτα ενώ το καημένο το flame από την τρομάρα του έμπαινε μόνο του στην απόχη!!!!!
Τώρα είμαι σε διλήμμα: Να αφήσω το coral καμιά δεκαριά μέρες στο πειθαρχείο (sump) και μετά να το ξαναβάλω μέσα ή να το δώσω;
Βάζω και μια φωτογραφία του ενυδρείου, μετά τη μάχη....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aquascape.jpg
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  80,9 KB  
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 02-11-17, 00:30
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Δεν το ξαναβάζεις , θα φαει ξύλο.
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 02-11-17, 01:01
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το ξαναβάζεις , θα φαει ξύλο.
Για το coral λες ότι θα φάει ξύλο ή το flame;
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 02-11-17, 13:17
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Αυτό που έτρωγε ξύλο θα συνεχίσει, άστα φίλε άμα σκαλωσουν δεν ξεκολλάνε
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 15-11-17, 00:07
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Η καφέ άλγη έχει αρχίσει να υποχωρεί και την θέση της έχει αρχίσει να παίρνει η πράσινη. Το τζάμι γεμίζει σχεδόν αμέσως και χρειάζεται καθάρισμα ανά τρεις μέρες.
Τα φωσφορικά έχουν σχεδόν μηδενίσει, αλλά τα νιτρικά παραμένουν αρκετά υψηλά, γύρω στο 25. Το Kh είναι επίσης υψηλό, γύρω στο 9,3. Το Ph είναι και αυτό χαμηλό γύρω στο 7,7. Η ανατάραξη του νερού και ο αερισμός του ενυδρείου είναι επαρκής. Υπάρχει καμιά ιδέα;
Έβαλα και τα πρώτα μου κοραλλάκια, για να δω πως θα πάνε. Εδώ και μια εβδομάδα που τα έχω παρατηρώ ότι έχουν ανοίξει αρκετά καλά.
Το βράχο θα τον αφήσω προς το παρόν ως έχει. Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα το αριστερό μέρος λίγο πιο αέρινο, αλλά όλα τα ψάρια έχουν αγοράσει διαμέρισμα στις σπηλιές από κάτω και δεν θα ήθελα να τους την χαλάσω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  front1.jpg
Εμφανίσεις:  281
Μέγεθος:  35,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  side1.jpg
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  42,7 KB  
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 15-11-17, 20:51
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Το ph θα ανέβει αν αερίζεις αρκετα το δωμάτιο που έχει το ενυδρείο. Κάνε κ μεγάλες αλλαγές για να κατεβάσεις τα νιτρικά σου. Με 25 αργα γρήγορα θα χάσεις τα sps.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 16-11-17, 11:18
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

τράβηξε και ένα σωληνάκι από τον αέρα του σκιμμερ στο μπαλκόνι....
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 20-11-17, 18:54
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ph θα ανέβει αν αερίζεις αρκετα το δωμάτιο που έχει το ενυδρείο. Κάνε κ μεγάλες αλλαγές για να κατεβάσεις τα νιτρικά σου. Με 25 αργα γρήγορα θα χάσεις τα sps.
Ήδη ξεκίνησα αλλαγές νερού και έκανα ένα καλό καθάρισμα το sump

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
τράβηξε και ένα σωληνάκι από τον αέρα του σκιμμερ στο μπαλκόνι....
Για να το κάνω αυτό θα χρειαστώ περίπου 10 μέτρα σωληνάκι. Θα μου κάνει δουλειά ή όχι;


Σήμερα έγινε μια καλή εκκαθάριση στο sump. Έβγαλε πολύ μπίχλα και ίσως να ήταν αυτός ο λόγος για τα υψηλά νιτρικά που είχα. ¶λλαξα και αλάτι: Αντί του Aquaforest reef Που χρησιμοποιούσα ως τώρα, πήρα να δοκιμάσω το Aquarium Munster reef. Οι τιμές που μου έδωσε σε αλατότητα 1026 και θερμοκρασία 26,5 ήταν οι εξής:

Ca-->440
Mg-->1275
Ph-->7,4
Kh-->8,3

Είναι λίγο νωρίς ακόμα για να βγάλω συμπεράσματα. Το αλάτι πάντως διαλύεται άμεσα και με το χέρι και δεν αφήνει κατάλοιπα στο νερό. Χρησιμοποιεί κανείς το συγκεκριμένο αλάτι για να μου πει τις εντυπώσεις του;

Τελικά δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό και έβαλα ένα Hippo Tang. Το πήρα από συνχομπίστα και απ' ότι μου είπε δεν έχει αρρωστήσει ποτέ. Μετά την πρώτη μέρα που ανεβοκατέβηκε το τζάμι πάνω από 1000 φορές, συμπεριφέρεται λες και είναι καιρό στο ενυδρείο. Το yellow tang αφού έκανε επίδειξη ανδρισμού για δύο ολόκληρες ώρες, το αποδέχθηκε στην παρέα και τώρα κολυμπάνε μαζί. Φροντίζει πάντως να του υπενθυμίζει, που και που, ποίος κάνει κουμάντο στο ενυδρείο. Εμφανίζει κάποιους λευκούς λεκέδες στο σώμα της, όχι πάντως ick, που φεύγουν μετά από λίγο. Η αλήθεια είναι ότι τηςαρέσει να μπαινοβγαίνει στις σπηλιές και να χώνεται μέχρι και στην παραμικρή τρύπα. Καλού κακού άρχισα διατροφή πλούσια σε πρωτεΐνη εμποτισμένη με σκορδόζουμο και Fish V. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Πάντως έχω αρχίσει να σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να πάρω μια UV, για καλό και για κακό........

Edit: Απ' ότι είδα η salarias fasciatus της έχει ρίξει κάνα δύο καλές δαγκωματιές και από κει είναι τα σημάδια. Να ασκήσω βέτο ή όχι;

Μαζί με το Hippo, πήρα πεσκέσι και ένα chromis viridis, το οποίο είναι κυριολεκτικά σαν τη μύγα μες το γάλα. Αν προσθέσω chromis στο ήδη υπάρχων, σκέφτομαι για 5-6 ψαράκια, λέτε να υπάρξει πρόβλημα;

Τα κοράλλια πάνε πολύ καλά. Έχουν εμφανή ανάπτυξη, πέρα από μια ricordea η οποία δεν πήρε ποτέ τα πάνω της. Προσπαθώ να κρατάω το Mg στα 1360 και το Ca γύρω στα 430. Πέρα από ένα Amino Mix, που βάζω στη μισή δοσολογία δεν ρίχνω τίποτε άλλο. Τα κοράλλια που έχω αυτή τι στιγμή είναι:

Seriatopora Hystrix ροζ
Montipora green με μοβ άκρη
Montipora red
Caulastrea
Stylophora purple
Star polyps
Ricordea green

Θα πρέπει να αρχίζω να τα ταΐζω και κάτι άλλο;

Μια ερώτηση που ίσως φανεί αστεία. Το FoxFace Lo σαν να μου φαίνεται ότι έχει ακράτεια. Τα "αφήνει" παντού και σε ανύποπτη στιγμή. Κυριολεκτικά ψεκάζει όλους τους συγκάτοικους του ενυδρείου, οι οποίοι νομίζουν ότι είναι τροφή και σπεύδουν να δοκιμάσουν. Μοιάζουν με τη γύρη που αφήνουν τα λουλούδια την ¶νοιξη (σε λίγο μου φαίνεται θα γράψω και ποίημα.....) Αυτό μπορεί να επαναλαμβάνεται έως και 10-15 φορές τη μέρα. Είναι φυσιολογικό;
-------------------------
Μου φαίνεται πως ο γοβιός έχει αποφασίσει να αλλάξει το χρωματικό μοτίβο στο blue tang. Εμφανίζει σημάδια στο σώμα του που είναι ίδια με αυτά που αφήνει στο τζάμι όταν τρώει άλγη. Δεν έχει πληγές ή κάτι το*ανησυχητικό, μόνο αποχρωματισμούς στο σχήμα του στόματος του γοβιού. Τρώει κανονικά, δεν κρύβεται, τα πάει καλά με όλα τα υπόλοιπα ψάρια και γενικά έχει την αναμενόμενη συμπεριφορά του είδους του. Δεν πιστεύω ότι θα πρέπει να απομονώσω τον γοβιό, μιας και ποτέ δεν έχει πειράξει κανένα ψάρι. Το blue tang στο προηγούμενο ενυδρείο ήταν το κυρίαρχο και ίσως θα χρειαστεί να αλλάξει λίγο την συμπεριφορά του. Θα πρέπει, όμως να κάνω κάτι προληπτικά για να μην τρέχω αργότερα, π.χ. λοιμώξεις και τα λοιπά;*
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sxetikos : 20-11-17 στις 18:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 20-11-17, 23:48
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Το σωληνάκι θα κάνει δουλειά , πάρε αλφαδολαστιχο λίγο μεγαλύτερη διατομή από αεραντλίας , τον γοβιο ¶στον δεν νομίζω ότι το κάνει επίτηδες, uv λάμπα ψιλοαχρηστη θεωρώ, το ph επιρεαζεται και από την υγρασία του χώρου, έχεις ριακτορα ασβέστιου;
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 21-11-17, 20:19
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους σας για την προθυμία σας και τη βοήθειά σας. Αν και διατηρώ θαλασσινό ένα χρόνο, βλέπω ότι τώρα κάνω που κάνω το επόμενο βήμα, αρχίζω να κολυμπάω σε αχαρτογράφητα νερά και πραγματικά οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες.

Χθες έκανα μετρήσεις οι οποίες ήταν και καλές και κακές...... Ph για πρώτη φορά στο 8, Po4 στο 0 και Kh 8,3, αλλά νιτρικά από εκεί που ήμουν στα 25 μάξιμουμ έφτασα στα 50+ !!!!!!!! Την προηγούμενη μέρα έβαλα βακτήρια special blend, μετά την αλλαγή νερού, στην προτεινόμενη για τα λίτρα μου δοσολογία, λίγο πιο κάτω από 50ml. Είναι φυσιολογικό; Τα κοράλλια, ειδικά τα σκληρά, πέρα από την ricordea (αλήθεια, τι μπορώ να κάνω με δαύτη, έχουν εμφανή ανάπτυξη, οπότε λέω να αγνοήσω τη μέτρηση και να συνεχίσω τις καθιερωμένες ρουτίνες. Ασβέστιο και μαγνήσιο είναι καρφωμένα στο 430 και στο 1360.

Η πράσινη άλγη έχει γεμίσει όλο το τζάμι σε σημείο που δεν μπορώ να δω καλά αλά μέσα. Στο βράχο, όπου έχει εμφανιστεί, δίνει μια πολύ ωραία νότα και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα. Ο περισσότερος βράχος έχει αρχίσει να καλύπτεται από κοράλλινη,πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να φύγει.

Το blue tang βρήκε τα σουλατσαρίσματα του στο ενυδρείο και το πρώτο πράγμα που έμαθε είναι να ζητιανεύει φαγητό μόλις πλησιάζω το ενυδρείο, και να κρύβεται μόλις πάω να το φωτογραφίσω...... Μάλλον πρέπει να πω δυο λογάκια στον Χαβανέζο..... Τρώει σαν μοσχάρι, αλλά μου φαίνεται ότι τα σημάδια από τον γοβιό θα τα κουβαλάει για λίγο καιρό ακόμα. Επειδή το έβαλα σχετικά νωρίς, έχω λίγο άγχος για το πώς θα πάει. Μου φαίνεται όμως πως πιο πολύ αγχώνομαι εγώ, παρά αυτό!!!!!

Αύριο θα κάνω και μία μη προγραμματισμένη αλλαγή νερού γιατί θέλω να καθαρίσω το τζάμι από την άλγη, να αρχίσω να διώχνω το παλιό αλάτι που χρησιμοποιούσα και να κατεβάσω και λίγο τα νιτρικά. Επειδή χρησιμοποιώ τηλεκάρτα για το καθάρισμα και επειδή το blue tang είναι νέο στο ενυδρείο ακόμα, υπάρχει περίπτωση να το στρεσάρω υπερβολικά; Να αναβάλω την αλλαγή για μερικές μέρες ακόμα;
Παράθεση
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 28-11-17, 11:56
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους σας για την προθυμία σας και τη βοήθειά σας. Αν και διατηρώ θαλασσινό ένα χρόνο, βλέπω ότι τώρα κάνω που κάνω το επόμενο βήμα, αρχίζω να κολυμπάω σε αχαρτογράφητα νερά και πραγματικά οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες.

να είσαι καλά φίλε, όλοι μας έτσι ξεκινήσαμε....


Χθες έκανα μετρήσεις οι οποίες ήταν και καλές και κακές...... Ph για πρώτη φορά στο 8, Po4 στο 0 και Kh 8,3, αλλά νιτρικά από εκεί που ήμουν στα 25 μάξιμουμ έφτασα στα 50+ !!!!!!!! Την προηγούμενη μέρα έβαλα βακτήρια special blend, μετά την αλλαγή νερού, στην προτεινόμενη για τα λίτρα μου δοσολογία, λίγο πιο κάτω από 50ml. Είναι φυσιολογικό; Τα κοράλλια, ειδικά τα σκληρά, πέρα από την ricordea (αλήθεια, τι μπορώ να κάνω με δαύτη, έχουν εμφανή ανάπτυξη, οπότε λέω να αγνοήσω τη μέτρηση και να συνεχίσω τις καθιερωμένες ρουτίνες. Ασβέστιο και μαγνήσιο είναι καρφωμένα στο 430 και στο 1360.

με τα βακτήρια έπρεπε να πέφτουν......

η ρικο θέλει χαμηλή ροη, άλλαξε της θεση αν μπορείς...

Η πράσινη άλγη έχει γεμίσει όλο το τζάμι σε σημείο που δεν μπορώ να δω καλά αλά μέσα. Στο βράχο, όπου έχει εμφανιστεί, δίνει μια πολύ ωραία νότα και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα. Ο περισσότερος βράχος έχει αρχίσει να καλύπτεται από κοράλλινη,πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να φύγει.

φωσφορικά με τι μετράς?

Το blue tang βρήκε τα σουλατσαρίσματα του στο ενυδρείο και το πρώτο πράγμα που έμαθε είναι να ζητιανεύει φαγητό μόλις πλησιάζω το ενυδρείο, και να κρύβεται μόλις πάω να το φωτογραφίσω...... Μάλλον πρέπει να πω δυο λογάκια στον Χαβανέζο..... Τρώει σαν μοσχάρι, αλλά μου φαίνεται ότι τα σημάδια από τον γοβιό θα τα κουβαλάει για λίγο καιρό ακόμα. Επειδή το έβαλα σχετικά νωρίς, έχω λίγο άγχος για το πώς θα πάει. Μου φαίνεται όμως πως πιο πολύ αγχώνομαι εγώ, παρά αυτό!!!!!

είναι φαγανα τα παιδιά σου, καλό είναι αυτό, πάχυνε τα ....

Αύριο θα κάνω και μία μη προγραμματισμένη αλλαγή νερού γιατί θέλω να καθαρίσω το τζάμι από την άλγη, να αρχίσω να διώχνω το παλιό αλάτι που χρησιμοποιούσα και να κατεβάσω και λίγο τα νιτρικά. Επειδή χρησιμοποιώ τηλεκάρτα για το καθάρισμα και επειδή το blue tang είναι νέο στο ενυδρείο ακόμα, υπάρχει περίπτωση να το στρεσάρω υπερβολικά; Να αναβάλω την αλλαγή για μερικές μέρες ακόμα;
Παράθεση
όχι μην αναβάλλεις τις καθιερωμένες σου αλλαγές, απλά να μειώσεις τα χέρια μέσα στο ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 28-11-17, 18:14
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Πριν λίγες μέρες πρόσθεσα και 6 chromis viridis. Βλέποντας το blue tang να έχει έντονα σημάδια από δαγκώματα, αποφάσισα να κάνω θεραπεία με to Aquili Aloe. Το αποτέλεσμα ήταν να χάσω δύο chromis. Τα σημάδια ναι μεν επουλώθηκαν στο blue tang, αλλά το skimmer έχει τρελαθεί και θα χρειαστεί να κάνω αρκετές αλλαγές νερού για να επανέλθει. Το blue tang πιθανότατα έχει λεμφοκύστες. Μοιάζουν λίγο με ich αλλά δεν παρουσιάζει τα γνωστά συμπτώματα και συμπεριφέρεται και τρώει κανονικά. Πέρα από ένα chromis που έχει ένα λευκό σημάδι, όλα τα άλλα ψάρια δεν παρουσιάζουν κανένα σύμπτωμα. Επειδή, όμως το blue tang κάθε μέρα βγάζει και από ένα ασπραδάκι, ενώ τα παλιά έχουν φύγει, μήπως θα έπρεπε να κάνω προληπτική θεραπεία; Πήρα το Protomor, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 29-11-17, 22:15
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Δημήτρη καλησπέρα ...

Γενικότερα οπως εχουμε πει και σε παλαιότερες συζητήσεις, στο σύνολο τους τα tang ειναι πολύ ιδιαίτερα, κατα ποσο θα προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον τους...

δυστυχώς σαν χομπίστες, ειμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης και οταν αναλάβουμε δράση, συνήθως ειναι πολύ αργά και πολλες φορες το ενα λάθος φέρνει το αλλο...

Εγω θα το άφηνα ως εχει, εκτός και αν εχεις καραντίνα....και Μακαρι να παει καλα το ζωντανό, εαν τρώει και ειναι ζωηρό μπορει να προσαρμοστεί σε βάθος χρόνου και να ξεπεράσει τα προβλήματα του, ομολογουμένως ομως ειναι απο τα ομορφότερα αλλα και ποιο ιδιαίτερα τανγκ, διατροφή με σκόρδο και το βλεπεις.

Μακριά απο φάρμακα σε ρεεφ ...
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 03-12-17, 07:39
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Σε ριφ ενυδρεία καλό είναι να μην γίνεται θεραπεία με κάποιο φάρμακο.

Εγώ ανέκαθεν κάθε πρόβλημα σε ψάρι το περνούσα με τροφή. Ανάλογη για το πρόβλημα . Γενικά δεν είχα κάτι ιδιαίτερο .

Καλό είναι σε τέτοιες φάσης να υπάρχει καραντίνα.
Στην καραντίνα κάνεις ότι θέλεις .

.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη voas : 03-12-17 στις 10:30
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 06-12-17, 18:37
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη καλησπέρα ...

Γενικότερα οπως εχουμε πει και σε παλαιότερες συζητήσεις, στο σύνολο τους τα tang ειναι πολύ ιδιαίτερα, κατα ποσο θα προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον τους...

δυστυχώς σαν χομπίστες, ειμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης και οταν αναλάβουμε δράση, συνήθως ειναι πολύ αργά και πολλες φορες το ενα λάθος φέρνει το αλλο...

Εγω θα το άφηνα ως εχει, εκτός και αν εχεις καραντίνα....και Μακαρι να παει καλα το ζωντανό, εαν τρώει και ειναι ζωηρό μπορει να προσαρμοστεί σε βάθος χρόνου και να ξεπεράσει τα προβλήματα του, ομολογουμένως ομως ειναι απο τα ομορφότερα αλλα και ποιο ιδιαίτερα τανγκ, διατροφή με σκόρδο και το βλεπεις.

Μακριά απο φάρμακα σε ρεεφ ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ριφ ενυδρεία καλό είναι να μην γίνεται θεραπεία με κάποιο φάρμακο.

Εγώ ανέκαθεν κάθε πρόβλημα σε ψάρι το περνούσα με τροφή. Ανάλογη για το πρόβλημα . Γενικά δεν είχα κάτι ιδιαίτερο .

Καλό είναι σε τέτοιες φάσης να υπάρχει καραντίνα.
Στην καραντίνα κάνεις ότι θέλεις .
Έχω ένα μικρό ενυδρείο για καραντίνα, αλλά προσπάθησα με παγίδα (DIY Μπουκάλι) δεν μπορούσα να την πιάσω με τίποτα. Μόνο ο Χαβανέζος πιανόταν.

Τελικά έκανα θεραπεία με το Aquili Aloe μιας και είχε αρκετές αμυχές στο σώμα της. Το σκεύασμα σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι ακίνδυνο και δεν επηρεάζει το skimmer και τη βιολογία. Το αποτέλεσμα ήταν να χάσω 2 chromis, το skimmer να τρελαθεί και μετά από τρεις αλλαγές νερού και δυο αλλαγές άνθρακα μόλις σήμερα επανήλθε στα κανονικά του μετά από δυο εβδομάδες σχεδόν.
To blue tang μάλλον έχει λεμφοκύστες. Εμφανίζει κάποια λευκά σημάδια που την ίδια μέρα ή το αργότερο την επόμενη φεύγουν. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι το ένα πλαϊνό πτερύγιο το έχει την πιο πολύ ώρα μαζεμένο. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι αποτέλεσμα κάποιας αψιμαχίας ή έχει κάποιο άλλο πρόβλημα. Είναι κινητική, τρώει επιθετικά, το χρώμα της έχει αποκατασταθεί πλήρως και τα άλλα ψάρια δεν παρουσιάζουν το παραμικρό πρόβλημα. Ταΐζω τρεις φορές την μέρα ποικιλία τροφών μουσκεμένα σε σκόρδο βιταμίνες και αμινοξέα. Υπάρχει κάποια ειδική δίαιτα για τη λεμφοκύστη;

Εδώ και δύο μήνες έχω ένα μελανούρο, ο οποίος εμφανίζεται μια - δυο ώρες με το άνοιγμα των φώτων και μετά εξαφανίζεται. Δεν τρώει τίποτα απ' ότι του δίνω, αλλά με κάποιο τρόπο την παλεύει ακόμα. Υπάρχει κάποια ειδική τροφή για να τον δελεάσω να φάει;

Τα λίγα κοράλλια που έβαλα έχουν ανοίξει όλα, εκτός από τη ρικορντέα που όπου και να την βάλω δεν έχω δει αποτέλεσμα. Ομολογώ πώς μου έχει ανοίξει ή όρεξη για παραπάνω. Αύριο θα βάλω και δύο frags από εφύλιες. Με τι κοράλλια προτείνετε να συνεχίσω;
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 07-01-18, 15:51
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένο το 2018!!!

Λίγα λεπτά πριν φύγει το 2017, ο μελανούρος αποφάσισε να μετοικήσει στον ψαροπαράδεισο. Δεν ξέρω αν αυτό είναι σημαδιακό.... Θα δείξει.....

Το ενυδρείο έχει αρχίσει και ρολάρει καλά. Έβαλα σωληνάκι στην εισαγωγή του αέρα του skimmer και την έβγαλα στο μπαλκόνι. Το Ph ανέβηκε στα 8. Η πατέντα με το σωληνάκι, αν και ανέβασε το Ph, έχει ρίξει αρκετά το Kh, γύρω στα 6,7. Προς το παρόν το αντιμετωπίζω με διττανθρακική σόδα την οποία την προσθέτω στην αναπλήρωση. Μου φαίνεται, όμως πως θα πρέπει να στήσω τις δοσομετρικές αντλίες που μέχρι τώρα δεν τις χρειάστηκα μιας και οι τιμές ήταν σταθερές. Σύμφωνα με την εμπειρία σας, τέτοια απότομα πτώση του Kh, από 8,3 σε 6,7 δικαιολογείται; Οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα.

To μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι είναι το καφέ φιλμ, που καλύπτει το τζάμι και έχει αντικαταστήσει την πράσινη άλγη, σε σημείο να γεμίζει το τζάμι λεπτά αμέσως μετά το καθάρισμα. Η ροή είναι ικανοποιητική και άλγη έχω μόνο στο τζάμι. Δεν ξέρω αν είναι μέρος του κύκλου του ενυδρείου, αλλά είναι αρκετά ενοχλητική. Ξεκίνησα να βάζω BioDigest μαζί με 50ml Special Blend μια φορά την εβδομάδα μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση. Το skimmer δουλεύει υπερωρίες και θέλει άδειασμα καθημερινά.

Προστέθηκε και ένα Veliferum. Πέρα από την ένταση της στιγμής, δεν υπήρξαν περεταίρω προβλήματα και φαίνεται να τα πάει καλά με τα υπόλοιπα ψάρια, ειδικά με τον Χαβανέζο.

Η ανάπτυξη των κοραλλιών είναι σε ικανοποιητικό βαθμό και δεν είχα απώλειες. Σκέφτομαι να βάλω μερικά ακόμα, κυρίως LPS. Αν έχει κάποιος φίλος που δίνει, ας επικοινωνήσει μαζί μου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  201
Μέγεθος:  37,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  215
Μέγεθος:  92,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  204
Μέγεθος:  101,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  194
Μέγεθος:  90,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  185
Μέγεθος:  114,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.jpg
Εμφανίσεις:  200
Μέγεθος:  125,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7.jpg
Εμφανίσεις:  202
Μέγεθος:  144,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  8.jpg
Εμφανίσεις:  187
Μέγεθος:  112,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9.jpg
Εμφανίσεις:  196
Μέγεθος:  61,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  115,5 KB  
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 07-01-18, 16:14
Το avatar του χρήστη xwriatis
xwriatis Ο χρήστης xwriatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Όμορφα κ ωραια ολα τα ζωντανά σου φιλε μου...
για την αλγη στο τζαμί κ εγω ειχα Φούλ, καθάριζα κ αμέσως έπιανε αλγες παλι... τον κύκλο της θα κανει κ θα φύγει , ετσι έγινε σε εμενα τουλαχιστον... άλλαξε αν θες αντιφωσφορο, τουλαχιστον ετσι έκανα..
θα σε πουν κ οι πιο έμπειροι εδω.. καλη συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 08-01-18, 18:05
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Ωραίες οι εισαγωγές σου.

Ο μελανουρος φουνταρε;

Αφού το υπόλοιπο ενυδρείο είναι εντάξει, μην ασχολείσαι με την άλγη στα τζάμια. Με τον καιρό θα λιγοστεύει.

Το kh είναι φυσιολογικό να πέσει γιατί τα κοράλλια τραβάνε. Διακρίνω και μια μοντιπορα. Ξεκινα δοσομετρικη αφού την έχεις και εβδομαδιαίες αλλαγές να είσαι οκ.

Καιρός να αλλάξει κατηγορία το ενυδρείο σου και να μπει στο reef.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 08-01-18, 18:50
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Μια χαρά φίλε!
Ωραία τα πας...

Η δοσομετρηκη δεν είναι η μόνη επιλογή αλλά σίγουρα η φθηνότερη και κανει δουλίτσα στο επιπεδο που είσαι τώρα !
¶νετα πιστεύω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Να και το δικό μου Racikos Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 17 14-05-13 18:43
Να και το δικό μου το νέο zaxar Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 02-05-10 11:41
Εδώ και το δικό μου gantalf Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 6 06-03-09 22:29
να και τα δικά μου... aristomenis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 18 29-05-08 09:22
Να και το δικό μου.... LEON13 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 8 01-08-07 22:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09594 seconds with 16 queries