Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-09-11, 17:01   #1
Νέο ενυδρείο με σαλιγκάρια
 
Το avatar του χρήστη vaggstef
vaggstef
Member
Εγγραφή: 25-09-2011
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 221

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
vaggstef Ο χρήστης vaggstef δεν είναι συνδεδεμένος 25-09-11, 17:01
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας μόλις συνδέθηκα στο forum σας.
Λοιπόν στο ψητό.
είμαι καινούριος στο χόμπι του ενυδρείου για αυτό άρχισα με κάτι μικρο για αρχή, χωράει περίπου 20 λύτρα.
το έχω 2 μέρες σε λειτουργιά. Αρχικά το γέμισα με νερό βρύσης, αλλά επειδή έχω διαβάσει κάποια πράγματα περί στρωσίματος του νερού δεν έβαλα ψαράκια ακόμα παρά μόνο 2 σαλιγκάρια τα οποία μ τα έφεραν την ιδία μέρα.δεν ξέρω αν έκανα λάθος που τα έβαλα μέσα στο ενυδρείο τόσο νωρίς.την επομένη μέρα πήγα σε ένα pet shop.για να φτιάξω το σφουγγαράκι για το φίλτρο και του είπα πως έχουν τα πράγματα, μου πρότεινε να πάρω αντιχλωριο οπωσδήποτε στην αρχή και κάτι ωφέλημα βακτήρια (πήρα μόνο αντιχλωριο). έκανα ότι μ είπε για το αντιχλωριο, κ μ είπε ακόμα να ρίξω λιγάκι αλάτι.
Αυτό που με απασχολεί είναι οτι τα σαλιγκάρια (όταν προσθεσα αυτά έβαλα και το φίλτρο σε λειτουργία) το ένα από τότε π το έριξα έχει κολλήσει στο τζάμι ψηλά στην επιφάνεια του νερού και το άλλο να επιπλέει στην επιφάνεια κάνοντας του βόλτες η ροή από το φίλτρο, αναγαστικα και το έβγαλα από το ρεύμα για να ηρεμήσει.
Τι να κάνω? μήπως το ενυδρείο δεν είναι έτοιμο για σαλιγκάρια μήπως δεν έχουν τροφή (αν και ζήτησα από to pet shop αρχικά τροφή για ψάρια να ρίξω) και που απάντησε οτι δεν χρειάζεται αυτά είναι πανφαγα .
Περιμένω τις συμβουλές σας και την βοήθεια σας.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά !!
Εμφανίσεις: 2564
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-11, 17:14
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaggstef Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας μόλις συνδέθηκα στο forum σας.
Λοιπόν στο ψητό.
είμαι καινούριος στο χόμπι του ενυδρείου για αυτό άρχισα με κάτι μικρο για αρχή, χωράει περίπου 20 λύτρα.
το έχω 2 μέρες σε λειτουργιά. Αρχικά το γέμισα με νερό βρύσης, αλλά επειδή έχω διαβάσει κάποια πράγματα περί στρωσίματος του νερού δεν έβαλα ψαράκια ακόμα παρά μόνο 2 σαλιγκάρια τα οποία μ τα έφεραν την ιδία μέρα.δεν ξέρω αν έκανα λάθος που τα έβαλα μέσα στο ενυδρείο τόσο νωρίς.την επομένη μέρα πήγα σε ένα pet shop.για να φτιάξω το σφουγγαράκι για το φίλτρο και του είπα πως έχουν τα πράγματα, μου πρότεινε να πάρω αντιχλωριο οπωσδήποτε στην αρχή και κάτι ωφέλημα βακτήρια (πήρα μόνο αντιχλωριο). έκανα ότι μ είπε για το αντιχλωριο, κ μ είπε ακόμα να ρίξω λιγάκι αλάτι.
Αυτό που με απασχολεί είναι οτι τα σαλιγκάρια (όταν προσθεσα αυτά έβαλα και το φίλτρο σε λειτουργία) το ένα από τότε π το έριξα έχει κολλήσει στο τζάμι ψηλά στην επιφάνεια του νερού και το άλλο να επιπλέει στην επιφάνεια κάνοντας του βόλτες η ροή από το φίλτρο, αναγαστικα και το έβγαλα από το ρεύμα για να ηρεμήσει.
Τι να κάνω? μήπως το ενυδρείο δεν είναι έτοιμο για σαλιγκάρια μήπως δεν έχουν τροφή (αν και ζήτησα από to pet shop αρχικά τροφή για ψάρια να ρίξω) και που απάντησε οτι δεν χρειάζεται αυτά είναι πανφαγα .
Περιμένω τις συμβουλές σας και την βοήθεια σας.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά !!
Φιλε μου τα σαλιγκαρια μπορει να ειναι παμφαγα,αλλα οταν εχεις ενα ενυδρειο τελειως αδειο,τι 8α φανε,το χαλικι? ^^ επισης τα βακτηρια ειναι οφελιμα κα8ως επιταχυνουν τη διαδικασια στρωσηματως του ενυδρειου σου..τελος το αντιχλωριο επρεπε να το ρι3εις αμεσως μολις γεμισες το ενυδρειο με νερο,κα8ως το νερο της βρυσης περιεχει χλωριο που ειναι καταστροφικο για ολους τους υδατινους οργανισμους...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-11, 17:57
Το avatar του χρήστη vaggstef
vaggstef Ο χρήστης vaggstef δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

τώρα τι να κάνω? να το αφήσω έτσι? έριξα λίγο καροτακι το οποίο του το έβαλα εγώ ανάμεσα στο καβούκι και στο καπάκι του και η κατάσταση του σαλιγκαριού είναι να έχει αγκαλιάσει ένα κομματάκι από καρότο με μισό ανοιχτό το καπάκι του στην επιφάνεια του νερού
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-09-11, 18:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οπως σου ειπανε παραπανω,ασχετα αν ειναι παμφαγα τα σαλιγκαρια,χρειαζονται και φαι.

επισης να ξερεις πως δεν τα πανε καθολου καλα με το αλατι,αν και δε μας λες ποσο εριξες και τι σαλιγκαρια ειναι.κατα τα αλλα καλα το πας,μη βιαζεσαι να βαλεις ψαρια ακομα.κανε μετρησεις στο νερο σου με τεστ και περιμενε να στρωσει.εγω θα εκανα και μια μεγαλη αλλαγη στο νερο.50% και βαλε,αναλογα ποσο αλατι εριξες.πιστευω θα σου πουνε ομως και πιο εμπειροι απο μενα γνωμες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-09-11, 18:31
Το avatar του χρήστη vaggstef
vaggstef Ο χρήστης vaggstef δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

το αλάτι που έβαλα ήταν στην μύτη ενός κουταλάκι του γλυκού ( λιγότερο από το μισό) μου το πρότεινε γιατί λέει ότι βοηθάει για το κέλυφος του :/ δεν ξέρω και το έκανα.τα σαλιγκάρια βοηθάνε στο στρώσιμο του ενυδρείου όπως τα αρχικά ψάρια? τι τεστ να αγοράσω κοστίζουν πολύ?το άλλο σαλιγκαρι που ειναι κολλημένο από την πρώτη μέρα να το πειράξω? τι τροφή να τούς βάλω ? φτάνει το καρότο ?με την αλλαγή του νερού 50% να ξαναβάλω αντιχλωριο ? συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις απλά θέλω να κάνω οτι καλλίτερο για να "σώσω" τα σαλιγκαράκια μου αν κινδυνεύουν και να κάνω ένα καλό ενυδρείο π να μπορεί να δεχτεί τα πρώτα μου ψαράκια.

Έτσι μου έρχεται να το αδειασω τελείως το ενυδρείο και να το ξανά αρχίσω από την αρχή με το αντιχλωριο του και την τροφουλα (δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-09-11, 19:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το αλατι δεν "χτιζει" κελυφος.
Τα μεταλλικα αλατα (ασβεστιο μαγνησιο κυριως) το κανουν.
-------------------------
Δεν χρειαζεται να το αδειασεις.
Τα σαλιγκαρια απλα βγαλε μονο για να μη τα παιξουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 25-09-11 στις 19:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-11, 19:22
Το avatar του χρήστη vaggstef
vaggstef Ο χρήστης vaggstef δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

δεν ξέρω πραγματικά τι γίνετε το παρακολουθώ σχεδόν όλη μέρα.πριν 10 λεπτά το σαλιγκάρι ήταν όλο έξω από το κέλυφος του αγκαλιάζοντας ένα κομματάκι καρότο με την βεντούζα του αλλά ήταν πάλι στην επιφάνεια..
Πως ευεξήγητε αυτό να είναι όλο έξω και να επιπλέει?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-11, 20:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το αλατι που εβαλες δεν μου φαινεται πολυ και λογικα δεν πρεπει να ειναι προβλημα.βεβαια τον delta να ακους κυριως και οχι εμενα(ειναι σε αλλη κλαση ο ανθρωπος εχει ξεφυγει τελειωςμε την καλη εννοια)
αλλα εμενα δε μου φαινεται πολυ το αλατι που εριξες.οπως και ναχει προσωπικα θα αποφευγα να ξαναριξω.δεν προκειται να δεις καμια διαφορα ετσι κιαλλιως σαυτες τις ποσοτητες και τα σαλιγκαρια δεν τα πανε καλα με το αλατι για να ριξεις αυτο που αντιστοιχει στα λιτρα σου.

εκτος αυτου χρειαζεσαι ενυδρειακο αλατι και οχι οτι ναναι(αν και σαυτο οι αποψεις διιστανται αλλα τελος παντων) εσυ κρατα το οτι δεν το χρειαζεσαι το αλατι σε αυτη τη φαση που εισαι.

αλλαγες νερου θα κανεις παντα με αντιχλωριο και το νερο οσο μπορεις πιο κοντα στη θερμοκρασια και τις συνθηκες που υπαρχουν στο ενυδρειο.(σκληροτητες κλπ-δε μπορω να σου πω γιαυτα γιατι κιεγω τωρα τα παλευω)υπαρχουν ομως πολλα υπομνηματα και θεματα εδω μεσα να σε βοηθησουνε σχετικα με τις σκληροτητες.προς το παρον ομως νομιζω οτι ειναι λιγο νωρις να ασχοληθεις με αυτα.και το κοιτας οταν στρωσει και αρχισεις να ψαχνεις τι ψαρια θα βαλεις μεσα.

η μαλον θα επρεπε να πω τι ψαρι θα βαλεις γιατι σε 20 λιτρα δε μπορω να σκεφτω τιποτα εκτος απο ενα μονομαχο και τα σαλιγκαρια που εβαλεςαλλα ενας μονομαχος θαναι βασιλιας στα 20 λιτρα.αντε πριγκιπας αν οχι βασιλιας

αλλαγες νερου μια φορα την εβδομαδα παντα με αντιχλωριο και τα πετσοπ μην τα εμπιστευεσαι πολυ.εχουν την ταση να λενε μ......

υποθετω δεν εχεις παρει τεστ κλπ, οποτε μεχρι να παρεις τουλαχιστον καποια βασικα,αμμωνιας,νιτρωδων,νιτρικων κλπ θα πηγαινεις στα τυφλα.
απτη στιγμη που δεν εχεις ψαρια μεσα δε χρειαζεται να ανησυχεις.
βεβαια τα σαλιγκαρια δεν ξερω αν θα την παλεψουνε μεχρι να στρωσει.

τα βακτηρια καλο θα κανανε να εριχνες αν και προσωπικα ειμαι ενθερμος οπαδος του μπολιασματος.
αν θελεις μπορεις να μας πεις τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα για να ακουσεις γνωμες ωστε να στρωσεις πιο ευκολα και πιο γρηγορα το ενυδρειο σουα! και καλωσηρθες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-09-11, 11:18
Το avatar του χρήστη vaggstef
vaggstef Ο χρήστης vaggstef δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

δεν μπορω να το εξηγησω το ειδα να ειναι ολοκληρο εξω να κουναει τισ κερεες του αλλα αυτο παλι εκει να επιπλεει στην επιφανεια... πως κρατάει αέρα μέσα στο καβούκι του αφού είναι όλο έξω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σαλιγκάρια george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 13-07-11 10:43
Σαλιγκάρια σε open ενυδρείο. mac32 Σαλιγκάρια 5 08-07-11 03:27
Σαλιγκάρια yllop Σαλιγκάρια 7 03-01-11 21:50
Σαλιγκάρια-Ενυδρείο με Κιχλίδες Αφρικής evaggelos Tanganyika 5 05-05-10 14:16
Σαλιγκάρια σε ενυδρείο Candy Αρχάριοι γλυκού νερού 7 05-07-07 16:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04676 seconds with 13 queries