Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-10, 08:42
vixos Ο χρήστης vixos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2010
Περιοχή: αθήνα Ιλιον
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Πάει η Γκαπίνα μου.

Σήμερα το πρωί βρήκα τη γκαπίνα μου νεκρή. Να σας τα πω όμως απ την αρχή.
Σε στρωμένο φυτεμένο με αρκετά φυτά 20 litre ενυδρειάκι έβαλα ενα ζευγάρι Guppy, αγορασμένα απο γνωστό hobbyshop Κηφησιάς πριν 45 ημέρες ακριβώς. Δεν ακολούθησα την συμβουλή που δίνουν αρκετοί "1 αρσενικό - 3 θηλικές" γιατί τα λίτρα έιναι λίγα.
Μετρήσεις όλες σωστές, αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 30%. Η θηλικιά όπως είναι φυσικό μετά από λίγες μέρες αρχισε να φουσκώνει, και πριν 7 ημέρες ακριβώς βρίκα 2 μωρά ψαράκια. Βλέπω απίθανο να έκανε περισότερα και να τα έφαγαν οι γονείς γιατί ούτε επιθετικοί είναι οι γονείς προς αυτά, αλλά και η θηλικιά δεν ξεφούσκωσε καθόλου. Την εβδομάδα αυτή που είχα τα μωρά αυξησα το τάισμα απο 1 φορά σε 2 φορές την ημέρα (τριμμένο flake) και τις αλλαγές νε ρού κάθε 4 μέρες. Ολα καλά μέχρι σήμερα το πρωί που την βρήκα νεκρή.

-------------------------
Γιατί έγινε αυτό; Εχει ξανατύχει σε άλλον; Δεν θα έπρεπε να κάνει περισότερα ψαράκια; Να σημειώσω ότι τις τελευταίες μέρες ήταν πιο ανύσηχη, σαν να ήθελε να γεννήσει, αλλά δεν μπορούσε. Μόλις την έβγαλα απο το ενυδρείο και την πίεσα στη κοιλιά με ελάχιστη πίεση βγήκαν 10 με 15 ψαράκια (νεκρά φυσικά) αλλα κανονικά σε μέγεθος. Μήπως έσκασε από το πολλή φαγητό;
Τέλος τα μικρά χαίρουν άκρας υγείας! Τις πρώτες 3-4 μέρες καθόντουσαν συνέχεια στην επιφάνεια του νερού , ενώ τώρα τελευταία την αράζουν στο βυθό ανάμεσα στα φυτά. Να πάρω άλλη θυλικιά για να κάνει παρέα στον αρσενικά, ή να περιμένω να μεγαλώσουν τα μικρά για να μην τα φάει; Τα μικρά μόλις μεγαλώσουν αρκετά θα τα χαρίσω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vixos : 15-05-10 στις 08:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-10, 09:05
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

Φίλε μου άμα μας λές ότι ήταν ανύσιχη κάτι δεν πήγαινε καλά...όταν είναι να γεννήσει κάθετε συνήθως κοντά στην επιφάνεια και δεν κουνίεται και πολύ...τώρα τι να σου πώ...μάλλον φταίει το ότι δεν έβαλες και δευτερη γκαπίνα και να την κυνηγούσε συνέχεια ο γκαπίνος(φαντάσου μια έγκυο να τρέχει όλη μέρα....να τι θα γίνει.....συλυπητίρια πάντως
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-05-10, 09:15
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Ο μονομάχος που είχες τι έγινε?
Αν μιλάς για το ίδιο ενυδρείο που είχες των μονομάχο δύστυχος δεν κάνει για ψαριά.

Ναι τυχαίνει να ψοφάνε τα γκαπι όταν αλλάζουν περιβάλλον.
Η αναλογία δεν είναι τυχαία πάντως 1 προς 3 και καλό θα είναι να εφαρμόζετε .
Αν το ψαρί είχε προβλήματα υγειάς δεν είναι παράξενο που ψόφησαν τα μωρά μέσα στην θηλυκιά.


Όπως και να έχει άλλο κακό να μην δεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-05-10, 09:53
vixos Ο χρήστης vixos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2010
Περιοχή: αθήνα Ιλιον
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Τον μονομάχο τον χάρισα σε φίλο (πήγε σε καλά χέρια και σε μεγαλύτερο ενυδρείο) . Το ξέρω ότι τόσο μικρό ενυδρείο δεν κάνει για γεννητούρια, γιαυτό και δεν περιμένα να επιζήσουν τα μωρά. Το περίεργο είναι οτι τα μικρά επιβίωσαν , ενώ η θηλικιά όχι.
Μετά την εκκλησία προσφέρεται καφές και παξιμάδι.

Ps ""Ναι τυχαίνει να ψοφάνε τα γκαπι όταν αλλάζουν περιβάλλον."" 45 Μέρες μετα;;;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-05-10, 13:37
vptheo Ο χρήστης vptheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

"μάλλον φταίει το ότι δεν έβαλες και δευτερη γκαπίνα και να την κυνηγούσε συνέχεια ο γκαπίνος"
"Δεν ακολούθησα την συμβουλή που δίνουν αρκετοί "1 αρσενικό - 3 θηλικές" γιατί τα λίτρα έιναι λίγα."
παρε ενα 40λ 50λ και το μικρο γαριδες!!!
να σου ζησουν!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-05-10, 18:11
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

καταρχην οταν λες φυτεμενο ευχομαι να χει φυτα που μπορουν να μπουν και να κρυφτουν τα γκαπακια. Μαλλον το αρσενικο την κηνυγαγε ,δεν την αφησε σε ησυχία να γεννησει οποτε μαλλον απο stress απεβιωσε.
Βαλε καμια φωτο, και πολλα μα παρα πολλα φυτα ωστε οταν μπαινει ψαρι μεσα σχεδον να μην φενεται, αυτο θα βοηθησει και τα μικρα.
Βαλε 1 αρσενικο και 3 θυληκα δεν ειναι δα και κανα τεραστιο ψαρι το γκαπυ, και αν δεις οτι απεκτησες αρκετα μικρα μπορεις να χαρησεις ας πουμε κανενα θυληκο και να αφοσιωθεις στο μεγαλωμα των μικρων.
Παραμετροι νερου ?? PH , GH ????
και λιγο αλατακι στο νερο βοηθαει πολυ !!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-05-10, 13:45
Το avatar του χρήστη giannis nax
giannis nax Ο χρήστης giannis nax δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2010
Περιοχή: ΝΗΣΟΣ ΝΑΞΟΣ
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή giannis

παιδια και εγω εχω ενα προβλημα με την γκαμπυνα μου ειναι πολυ φουσκωμενη και ειναι στην επηφανια.απο μετρισεις ολα μια χαρα αλλα νομιζω οτι δεν θα τα καταφερει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-05-10, 17:41
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

σε 20λτ και γεννες με γκαπυ ...θα ελεγα να το αποφυγεις!
Η σωστη αναλογια ειναι 1 αρσενικο με 3 θηλυκα, για να μη στρεσσαρονται τα θηλυκα

το γκαπυ σου εκανε μονο 2 μωρα γιατι τη κυνηγουσε το αρσενικο και την στρσσαρε πολυ γιαυτο κατα πασα πιθανοτητα απεβιωσε και ολας..

αν το επαναλαβεις, παρεις δηλαδη παλι μονο ενα θηλυκο μαλλον θα εχεις παλι το ιδιο αποτελεσμα..

θα ελεγα να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο αν θελεις γεννες ή σε αυτο που εχεις να κρατησεις μονο αρσενικα γκαπυ..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-10, 12:29
Το avatar του χρήστη Λένα
Λένα Ο χρήστης Λένα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Κι όμως.. στην αρχή που πήρα εγώ γκάπυ είχα ένα μικρό ενυδρείο 15 λίτρων.. και μου γέννησε 50 και κάτι μικρά.. μετά βέβαια αναγκάστηκα να πάρω μεγαλύτερο για να χωρέσουν όλα αυτά.. και μετά από ένα μήνα ξαναγέννησε άλλα τόσα.. και μετα από άλλον ένα μήνα ψόφησε.. δε πειράζει όμως. Την δουλειά της την έκανε και με το παραπάνω..!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-08-10, 13:09
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

συμφωνώ με την Λένα...και γω με 15 λίτρα ξεκίνησα το "σπόρ" και έκανα αρκετές γέννες εκεί...απότι έχω παρατηρήσει οι γκαπίνες κάνουν 2με3 γέννες και μετά δν αντέχουν οπότε παίζει και αυτό...στα 20λιτρα που έχεις φίλε μου μπαίνουν 3θηλυκά και 1αρσενικό...
μν στεναχωριέσαι πάντως όλα μες το πρόγραμμα είναι..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πάει ο ¶νθιμος....πάει! domenico Bettas 12 26-11-08 12:25
Πρόβλημα με την γκαπίνα μου? kats7h0d Αρχάριοι γλυκού νερού 4 23-02-08 17:14
Έχετε πάει στο water inn?????? THIRIO-81 Γλυκό νερό - Γενικά 9 03-04-07 18:33
γκαπίνα άρρωστη? CASPER Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 30-05-06 22:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04558 seconds with 13 queries