Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φωτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-12-11, 13:15
chanikos Ο χρήστης chanikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-11-2011
Περιοχή: Peiraia
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Ένα Review Για Led

Καλημέρα! Διάβασα σχεδόν όλα τα posts που έχουν γίνει για τα Led αλλά ακόμα δεν μπορώ να βγάλω μια ξεκάθαρη άποψη.

Λόγο της οικονομικής κρίσης και επειδή αναμένονται και επιπλέον αυξήσεις από την ΔΕΗ τα Led φαίνονται μια καλή λύση όσον αφορά την οικονομία και όχι μόνο.

Θα ήθελα αν κάποιος έχει ασχοληθεί αρκετά και είναι γνώστης του αντικειμένου να κάνει μια παρουσίαση με τα θετικά και τα αρνητικά των Led (κόστος αγοράς, αντικατάσταση λαμπτήρων, ποιότητα, κόστος ΔΕΗ, κτλ.), τα καλύτερα έτοιμα συστήματα που υπάρχουν στην αγορά έτσι ώστε να μπορούμε και εμείς που δεν είμαστε ιδικοί να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.


Προσωπικά εγώ θα εκτιμούσα κατά πολύ ένα review για να δώσω λύση στο θέμα μου.

Έχω ένα ενυδρείο γλυκού νερού (τύπου BowFront) διαστάσεων:
Υ:55
Μ:1,15
Π:30
[Μέγιστο πλάτος 55 με μέτρηση στη μέση (BowFront).]
Λίτρα: ~280

Σκέφτομαι να το μετατρέψω σε reef. Κύριος μου στόχος είναι τα LPS & Soft Corals (και ίσως μεταγενέστερα να πάω και σε SPS, οπότε δεν θα ήθελα λόγω εξοπλισμού να αποκλίσω αυτο το κομμάτι). Θα ήθελα αρκετή βοήθεια με τις επιλογές που θα πρέπει να κάνω για τον εξοπλισμό για αρχή. Αν φυσικά είναι δυνατόν και αν κάποιος έχει την όρεξη να ξοδέψει λίγο από τον χρόνο του.

Το πρώτο μου θέμα είναι ο φωτισμός.

Είμαι ανάμεσα σε:
http://www.reefgeek.com/lighting/T5_...troller_by_ATI 440 euro χωρίς λάμπες.
vs Led system.

Ψάχνω να βρω μια αντίστοιχη λύση με Led [με onboard dimmable cοmputer (Ανατολή, Δύση, Moonlight, Cloud, Storm etc.)}.
Στόχος μου είναι η μεγαλύτερη ανάπτυξη των κοραλλιών αλλά χωρίς να υπονομεύει κατά πολύ το χρωματισμό. Το κόστος έχει επίσης σημασία.

2 Led links που ακόμα όμως θέλουν ψάξιμο λόγο των ελλειπών γνώσεων μου στο θέμα Φωτισμός. Έχω την εντύπωση πως το κόστος ανεβαίνει...
http://www.pacific-sun.eu/index.php?...timate-fixture
http://www.aquaillumination.com/sol/
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-11, 14:20
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Για την συγκεκριμένη κατηγορια led που αναφέρεις στο link μονο οικονομικά δεν μπορείς να τα πεις ειδικά όταν βαπτίζονται και ενυδρειακα προϊόντα . Με λίγο ψάξιμο όμως αν κανεις θα μπορούσες να φτιάξεις το δικό σου DIY φωτιστικό
http://www.ledmania.gr/

Το βασικότερο σε γενικές γραμμές στα led είναι ότι έχουν περισσότερη διάρκεια και οι επιλογές είναι παρα πολλές για να φτιάξεις ακριβώς αυτό που θέλεις σε ότι ποιο σύγχρονο κυκλοφορεί αυτήν την στιγμή σε φωτισμό !! άρα αν έχουμε απαιτήσεις να έχουμε στο μυαλό μας ότι δεν μιλάμε για κάτι που δεν κοστίζει .

Εάν αποφασίσεις πάντως να φτιάξεις ένα η να αγοράσεις κάτι έτοιμο το μονο σίγουρο είναι ότι αξίζει , ειδικά εάν έχει αυτά τα προγραμματάκια εικονικής πραγματικότητας φωτισμού
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-12-11, 14:27
chanikos Ο χρήστης chanikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-11-2011
Περιοχή: Peiraia
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την συγκεκριμένη κατηγορια led που αναφέρεις στο link μονο οικονομικά δεν μπορείς να τα πεις ειδικά όταν βαπτίζονται και ενυδρειακα προϊόντα . Με λίγο ψάξιμο όμως αν κανεις θα μπορούσες να φτιάξεις το δικό σου DIY φωτιστικό
http://www.ledmania.gr/
Στο link αναφέρω Τ5 system και ψάχνω κάτι αντίστοιχο σε Led στο ίδιο περίπου κόστος αλλά με onboard dimmable cοmputer (Ανατολή, Δύση, Moonlight, Cloud, Storm etc.).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-12-11, 15:42
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Τότε σίγουρα το παρακάτω το ξεχνάς καθώς τα μονα οικονομικά led και σε watt αλλα και σε χρήμα είναι τα led κρυφού φωτισμού .

Λόγο της οικονομικής κρίσης και επειδή αναμένονται και επιπλέον αυξήσεις από την ΔΕΗ τα Led φαίνονται μια καλή λύση όσον αφορά την οικονομία και όχι μόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-12-11, 15:56
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Εχεις σκεφτει ενα diy με αυτα?
http://www.ebay.com/itm/50W-10000K-H...item3f085a2d5e
20.000K, 10.000K και Blue Royal
3x50w ή 7χ20w ή 15x10w θα εισαι μια χαρα.
Πιστευω οτι θα αξιζε να ασχοληθουμε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-12-11, 16:01
chanikos Ο χρήστης chanikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-11-2011
Περιοχή: Peiraia
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις σκεφτει ενα diy με αυτα?
http://www.ebay.com/itm/50W-10000K-H...item3f085a2d5e
20.000K, 10.000K και Blue Royal
3x50w ή 7χ20w ή 15x10w θα εισαι μια χαρα.
Πιστευω οτι θα αξιζε να ασχοληθουμε
Το θέμα με το DIY είναι ότι πρέπει να έχεις έστω κάποιες σχετικές γνώσεις πάνω σε αυτό, που στον συγκεκριμένο τομέα δεν ισχυεί για εμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-12-11, 16:07
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chanikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα με το DIY είναι ότι πρέπει να έχεις έστω κάποιες σχετικές γνώσεις πάνω σε αυτό, που στον συγκεκριμένο τομέα δεν ισχυεί για εμένα.
Eιναι πολυ ευκολο και κυκλοφορουν παρα πολλα βιντεο πως ακριβως γινεται. Σε κατι ετοιμο με προσομειωσεις, στα λιτρα σου, υπολογιζε πανω απο 1000Ε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-11, 13:36
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το ψάχνω το θέμα των led αρκετό καιρό τώρα. Με έναν ηλεκτρολόγο αν δεν πιάνουν τα χέρια σου θα είσαι Ok. Δεν είναι τπτ δύσκολο.
Αυτό που δεν βρίσκω είναι dimmable drivers για 10 - 20 30 watt. Πρέπει να μπουν οπωσδήποτε dimmable γιατί αλλιώς θα ανάβουν και θα σβύνουν πολύ απότομα.

Έχω παραγγείλει heat sink από εδωhttp://www.1stopledshop.net/products

Τα led μάλλον από αυτόν που είναι ο φθηνότερος http://www.aquastyleonline.com/

Ή αν θέλετε cree www.rapidled.com
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-12-11, 00:20
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Δωσε μας λιγες πληροφοριες παραπανω...ποσα led θα χρησιμοπποιησεις κ σε ποσα λιτρα?γλυκο/θαλασσινο?στα ποσα Kelvin κ watt θα παιξεις?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-12-11, 12:47
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δωσε μας λιγες πληροφοριες παραπανω...ποσα led θα χρησιμοπποιησεις κ σε ποσα λιτρα?γλυκο/θαλασσινο?στα ποσα Kelvin κ watt θα παιξεις?
Το ενυδρείο είναι 200Χ55Χ65 ύψος, καμιά 700αρια λίτρα.
Είχε δίσκους αλλά τώρα θα πάω σε ακόμη κάτι πιο απλό. Δυστυχώς δεν υπάρχει και μεγάλη διάθεση με όλα όσα γίνονται τριγύρω μας αυτόν τον καιρό. Και τα κόστη βέβαια (εννοώ για θαλασσινό) είναι μεγάλα, ενώ από την άλλη τα εισοδήματά μας συμπιέζονται και υπάρχει και η αβεβαιότητα της επόμενης μέρας….
Αλλά όταν θέλω να φτιάξω κάτι θέλω να είναι σωστό. Οπότε τα φωτιστικά που θα φτιάξω (2 γιατί στη μέση έχω κόντρα 30 εκατοστά) θα είναι και για μελλοντικό θαλασσινό.
Στο κάθε φωτιστικό θα βάλω λοιπόν περίπου 45 high power led των 3watt. Τα μισά λευκά 6500Κ και τα άλλα μισά μπλε. Επίσης 4-5 red leds και 4-5 μπλε για moonlight. Τέλος 3 των 10watt ή 2 των 20watt high power. Δηλαδή το κάθε φωτιστικό θα έχει 180 watt περίπου όταν ανάβουν όλα μαζί. Από ότι έχω διαβάσει, αυτό αντιστοιχεί σε ΜΗ 400-500 watt. Επίσης υποτίθεται ότι το σύστημα θα αντέξει αρκετά χρόνια (30.000 με 50.000 ώρες). Όλα τα άσπρα και τα μπλε θα είναι dimmable και θα συνδεθούν με κάποιο controller.
Τώρα στο ενυδρείο που θα είναι απλό, εννοείται ότι θα ανάβουν λίγα φώτα.
Η κατασκευή δεν είναι δύσκολη αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου και διαβάσεις κάποιες οδηγίες. Χρειάζεσαι heat sink, ανεμιστήρες, drivers, leds, lens και κάποιο diy κουτί να μπουν μέσα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-12-11, 13:11
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο είναι 200Χ55Χ65 ύψος, καμιά 700αρια λίτρα.
Είχε δίσκους αλλά τώρα θα πάω σε ακόμη κάτι πιο απλό. Δυστυχώς δεν υπάρχει και μεγάλη διάθεση με όλα όσα γίνονται τριγύρω μας αυτόν τον καιρό. Και τα κόστη βέβαια (εννοώ για θαλασσινό) είναι μεγάλα, ενώ από την άλλη τα εισοδήματά μας συμπιέζονται και υπάρχει και η αβεβαιότητα της επόμενης μέρας….
Αλλά όταν θέλω να φτιάξω κάτι θέλω να είναι σωστό. Οπότε τα φωτιστικά που θα φτιάξω (2 γιατί στη μέση έχω κόντρα 30 εκατοστά) θα είναι και για μελλοντικό θαλασσινό.
Στο κάθε φωτιστικό θα βάλω λοιπόν περίπου 45 high power led των 3watt. Τα μισά λευκά 6500Κ και τα άλλα μισά μπλε. Επίσης 4-5 red leds και 4-5 μπλε για moonlight. Τέλος 3 των 10watt ή 2 των 20watt high power. Δηλαδή το κάθε φωτιστικό θα έχει 180 watt περίπου όταν ανάβουν όλα μαζί. Από ότι έχω διαβάσει, αυτό αντιστοιχεί σε ΜΗ 400-500 watt. Επίσης υποτίθεται ότι το σύστημα θα αντέξει αρκετά χρόνια (30.000 με 50.000 ώρες). Όλα τα άσπρα και τα μπλε θα είναι dimmable και θα συνδεθούν με κάποιο controller.
Τώρα στο ενυδρείο που θα είναι απλό, εννοείται ότι θα ανάβουν λίγα φώτα.
Η κατασκευή δεν είναι δύσκολη αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου και διαβάσεις κάποιες οδηγίες. Χρειάζεσαι heat sink, ανεμιστήρες, drivers, leds, lens και κάποιο diy κουτί να μπουν μέσα.
Σ'ευχαριστω πολυ για τις λεπτομεριες. Ψανομαι αρκετο καιρο τωρα κ εχω δει αρκετα λινκ. Εγω θελω να πειραματηστω με 10w high power led κ βεβαια dimmable. Μια παρατηρηση πιστευω οτι τα 6.500Κ δεν χρειαζονται. μπορεις να χρησιμοποιησεις 10000,15000,20000Κ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-12-11, 13:17
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν μπορω να βρω 10W dimmable...

Για γλυκού νερού θα πρέπει να περιοριστώ σε 6500Κ.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-12-11, 13:45
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Δεν θα μπουν 1-1 με led drives αλλα αρκετα σε σειρα οπως θα εκανες με τα 3w.
Φαντασου το δικο σου που χειαζεται 180w με 20w high power led.
2 x 20w 20000k
2 x 10w 15000k
2 x 20w 15000k
1 dimmable led drive για 100w
4 x 20w royal blue 452nm
2 x 10w red
1 dimmable led drive για 100w
90 μοιρες φακους στη μεση κ 60 μοιρες στις ακρες.
Οσο για ανατολη- δυση αστραπες, συννεφιες θα τις αναλαβει controler
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-12-11, 13:51
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

¶ρα ο driver μπορεί να υποστηρίξει εν σειρά σύνδεση, γιατί σε ερώτηση που είχα κάνει μου είχαν πει ότι είναι μόνο για 1Χ100watt.
Δεν ξερω αν μπορεις να συνδιασεις τα μιλιαμπερ που έχουν διαφορετικά τα led τα ασπρα με τα μπλέ. Παράλληλα θα ανάβουν (έστω και με dim) όλα τα led?

Για βάλε κανα link ποιον λες..
-------------------------
και για controller...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη accnt : 13-12-11 στις 13:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-12-11, 14:03
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

http://reefledlights.com/shop/invent...mmable-driver/
ο συγκεκριμενος μπορει να υποστηριξει ως κ 60 leds x 3w στα 700mΑ γιατι να μην μπορει να υποστηριξει 4 x 20w κ 2 x 10w στα 700mA?
Μπορει να κανω κ λαθος, οι γνωσεις μου δεν ειναι πολυ καλες στα ηλεκτρονικα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-12-11, 14:10
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ναι και μένα.
Αν μπορεί κάποιος να μας πει με σιγουριά...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-12-11, 14:17
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για ανατολη- δυση αστραπες, συννεφιες θα τις αναλαβει controler
Controller που έχετε βρει ?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-12-11, 14:23
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Αν μπορει καποιος να μας εξηγησει με σιγουρια πως ακριβως θα δουλεψει το συστημα θα μας βουθουσε πολυ.
Υπαρχουν πολλοι κοντρολερ που μπορουν να κανουν προσομοιωσεις στο εμποριο. Το παραπανω λινκ εχει κ κοντρολερ μεσα. Οπως υπαρχουν κ πολλες σοβαρες diy κατασκευες εδω μεσα
http://www.aquaristic.net/en/Aquariu...hting-control/
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-12-11, 15:35
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Φιλε... Αν σκεφτεσαι τον λογαριασμό της ΔΕΗ και θες να το γυρίσεις σε θαλασσινό... Κατι κανεις λάθος. Αντλίες φωτα σκιμμερ κυκλοφορητες... Πολυ παραπανω απο ενα φιλτρο και 1-2 λαμπες στο γλυκο
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-12-11, 17:16
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε... Αν σκεφτεσαι τον λογαριασμό της ΔΕΗ και θες να το γυρίσεις σε θαλασσινό... Κατι κανεις λάθος. Αντλίες φωτα σκιμμερ κυκλοφορητες... Πολυ παραπανω απο ενα φιλτρο και 1-2 λαμπες στο γλυκο
Εμένα εννοείς?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-12-11, 19:32
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Όχι, τον δημιουργό του θέματος!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chanikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λόγο της οικονομικής κρίσης και επειδή αναμένονται και επιπλέον αυξήσεις από την ΔΕΗ τα Led φαίνονται μια καλή λύση όσον αφορά την οικονομία και όχι μόνο.

Σκέφτομαι να το μετατρέψω σε reef. Κύριος μου στόχος είναι τα LPS & Soft Corals (και ίσως μεταγενέστερα να πάω και σε SPS, οπότε δεν θα ήθελα λόγω εξοπλισμού να αποκλίσω αυτο το κομμάτι)
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-12-11, 19:54
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Αν κ δεν ειμαι ο δημιουργος του θεματος....αν ηθελα να κανω ενα θαλασσινο, θα σκεφτομουν πολυ σοβαρα να μειωσω ενα καθημερινο εξοδο απο τον φωτισμο .
Αυτα ειναι γουστα!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-12-11, 20:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε... Αν σκεφτεσαι τον λογαριασμό της ΔΕΗ και θες να το γυρίσεις σε θαλασσινό... Κατι κανεις λάθος. Αντλίες φωτα σκιμμερ κυκλοφορητες... Πολυ παραπανω απο ενα φιλτρο και 1-2 λαμπες στο γλυκο
μη το λες tsoum.
υπαρχουν σκιμερ με πολυ χαμηλη καταναλωση..το ιδιο και αντλιες...
σε μενα η βασικοτερη καταναλωση ηταν ο φωτισμος και η αντλια του σαμπ. κατηργησα το σαμπ...αντικατασταθηκε και ο φωτισμος με λεντ...και το ενυδρειο καταναλωνει πλεον λιγοτερο κι απο τα μισα σε σχεση με οτι καταναλωνε...και λιγοτερο απ'οτι θα καταναλωναν τα ιδια λιτρα μου αν το ειχα π.χ. φυτεμενο υψηλων απαιτησεων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-12-11, 20:49
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Kαι ειδικά το καλοκαίρι που όσοι είχαμε ΜΗ πληρώναμε τρελλά για ψυξη ε;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-12-11, 00:28
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
μη το λες tsoum.
υπαρχουν σκιμερ με πολυ χαμηλη καταναλωση..το ιδιο και αντλιες...
σε μενα η βασικοτερη καταναλωση ηταν ο φωτισμος και η αντλια του σαμπ. κατηργησα το σαμπ...αντικατασταθηκε και ο φωτισμος με λεντ...και το ενυδρειο καταναλωνει πλεον λιγοτερο κι απο τα μισα σε σχεση με οτι καταναλωνε...και λιγοτερο απ'οτι θα καταναλωναν τα ιδια λιτρα μου αν το ειχα π.χ. φυτεμενο υψηλων απαιτησεων.

Ε αμα εχεις υψηλών απαιτήσεων με λαμπες πολλες, διοξείδια κτλπ, παω πάσο. Αλλα δεν μπορείς να συγκρινεις το υψηλών απαιτήσεων της μιας κατηγορίας με το χαμηλό της άλλης. Συγκρινε πόσα καταναλώνει το χαμηλής καταναλωσης θαλασσινό σου, με ενα αφρικάνικο ή ενα απλο φυτεμένο με 1 λαμπιτσα ολη κι ολη...

Εκτός αυτού δεν λέω οτι δεν υπάρχει και εξοπλισμός με χαμηλή κατανάλωση (στην αντίστοιχη τιμή πάντα). Λέω οτι είναι ειρωνικό απο την μια να λες πως θες να μειώσεις την κατανάλωση του ρεύματος και απο την αλλη να σκέφτεσαι σκληρά κοραλλια. Αυτό ηταν το σχόλιό μου!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-12-11, 10:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

στην τελευταια σου προταση συμφωνω.
και για να μιλησω με αριθμους....δε μιλω για θερμανση (αφου ειναι δεδομενη σε καθε ενυδρειο που δεν ειναι κρυου νερου)..και αναφερω πως εχω 2 κυκλοφορητες και ενα σκιμμερ που καινε περιπου 20 βατ. (καπου 12 οι 2 κυκλοφορητες και 7-8 βατ το σκιμερ) αυτη ειναι η βασικη καταναλωση μου (καθως εχω FO και αν θελω δεν ανοιγω και καθολου τα φωτα).
γυρω στις 8 ωρες το ενυδρειο φωτιζεται απο λεντ 38 βατ. το ενυδρειο ειναι χωρις το σαμπ πλεον 300 λιτρα και κατι.
με αλλα 19 βατ λεντ μπορουσα και κρατουσα lps, ανεμωνες και αλλα κοραλια (οχι sps) ανετα.
επισης να πω εδω οτι ο εξοπλισμος πολλες φορες εχει αποκλισεις απο την καταναλωση που δινει η εταιρια...ευτυχως μεχρι στιγμης εχω εντοπισει μονο προς τα κατω.... (μετρησεις με μηχανημα που μετρα την καταναλωση σε πραγματικο χρονο).

και εκει που θελω να καταληξω ειναι πως η ΔΕΗ μπορει να μην αποτελει απαγορευτικο παραγοντα για θαλασσινο ακομη και σε μεγαλο ενυδρειο. θελει ομως ψαξιμο για εξοπλισμο με χαμηλη καταναλωση...και αποφυγη ιδιαιτερα απαιτητικων ειδων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-12-11, 18:02
storki1 Ο χρήστης storki1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2011
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

καλησπερα.
ξερει κανεις τι led να βαλω σε ενα ενυδρειο 140 λιτρα γλυκου νερου (100*41*36)
με λιγα ευκολα φυτα.
τι χρωματα να παρω?
και αν ξερει και καποιος ποσα watt η kelvin?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
led


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Fluval Plus NOx review? pipis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 03-02-09 00:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08852 seconds with 15 queries