Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-12, 21:12
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Διακοπες

εχω ενα χρυσοψαρο σε 20gal ενυδρειο, φυτεμενο με java moss. Θα αναγκαστω να λειψω 2 μηνες για διακοπες και δεν ξερω τι να κανω. Εχω βρει μια ταιστρα της EHEIM που μπορει να το ταιζει αυτοματα μεχρι και 6 εβδομαδες, αλλα τι γινεται περα απο αυτο το διαστημα; Φοβαμαι μην ανεβει επισης η αμμωνια/νιτρικα στο νερο χωρις αλλαγες τοσο καιρο που θα λειπω.
Μια απο τις λυσεις που εχω σκεφτει ειναι να χρησιμοποιησω την ταιστρα και ταυτοχρονα να φυτεψω καποιο φυτο που αρεσει στα χρυσοψαρα να τρωνε, ωστε αν ξεμεινει απο τροφη, να εχει κατι να τσιμπαει. Εχω αφησει επισης ακαθαριστη μια γωνια του ενυδρειου που εχει μια ταση να μαζευει πρασινη αλγη (ειναι κοντα στο παραθυρο και το βλεπει περισσοτερο φως) για να τρωει και απο εκει σε περιπτωση που υπαρξει προβλημα με την ταιστρα.
Ειναι καλη ιδεα να κλεισω εντελως το φως στο ενυδρειο; Το εχω κοντα σε παραθυρο και μπαινει αρκετο φυσικο φως.
Μηπως να βαλω μεσα μικρα ψαρακια ή/και γαριδες για να τα φαει σε περιπτωση που παθει κατι η ταιστρα;

Ανθρωπο δε νομιζω να μπορεσω να βρω να μου το προσεχει, εκτος αν δεχτει να μου το προσεχει ο διαχειριστης της πολυκατοικιας, να το ταιζει μια φορα την εβδομαδα ή να αλλαξει νερο τουλαχιστον μετα απο 4 εβδομαδες, χωρις να καθαρισει το χαλικι με την σκουπα.

Αν ειναι να κινδυνεψει να πεθανει ακομα και αν παρω τοσα μετρα, καλυτερα να το δωσω
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-12, 21:24
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δυο μηνες διακοπες? αυτα ειναι.
δεν εχεις καποιο φιλο που να εχει μια ιδεα απο ψαρια που να μπορει να το φιλοξενησει?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-12, 21:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Προσωπικα πιο πολυ για την εξατμιση του νερου θα νοιαζομουν παρα για το ταισμα.
Αυτο που ειπες για μικρα ψαρακια και γαριδες ακουστηκε καπως... αλλα τεσπα...
Διευκρινησε αν θες, ειπες 20 γαλονια, οχι 20 λιτρα (αν δεν εισαι σιγουρος δωσε διαστασεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-12, 21:40
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Μάλλον γαλόνια εννοεί, έχει τόπο διαμονής Καναδά..

ζηλεύω για τις διακοπές.. εγώ δε βλέπω να παίρνω ούτε 1 βδομάδα άδεια..

επίσης το λιγότερο που πρέπει να σε νοιάζει είναι η τροφή..
ή βρίσκεις κάποιον να το προσέχει, αλλαγές νερού το βασικότερο κάθε 2 βδομάδες τουλάχιστον..
ή δίνεις το ψαράκι σε ενα πετ-σοπ με την πίστη ότι θα το πάρεις πίσω..

Μπορείς επίσης να μπεις σε καναδέζικο σιτε σχετικό με ενυδρεία και να ζητήσεις κάποιος χομπίστας από εκεί να το φιλοξενήσει όσο θα λείπεις
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-12, 21:44
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
δυο μηνες διακοπες? αυτα ειναι.
δεν εχεις καποιο φιλο που να εχει μια ιδεα απο ψαρια που να μπορει να το φιλοξενησει?
δυστυχως μενουν αρκετα μακρια απο εμενα οποτε θα τους ειναι δυσκολο να ερχονται

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα πιο πολυ για την εξατμιση του νερου θα νοιαζομουν παρα για το ταισμα.
Αυτο που ειπες για μικρα ψαρακια και γαριδες ακουστηκε καπως... αλλα τεσπα...
Διευκρινησε αν θες, ειπες 20 γαλονια, οχι 20 λιτρα (αν δεν εισαι σιγουρος δωσε διαστασεις)
Το εχω αφησει μεχρι ενα μηνα χωρις να καθαριστει (τοτε ειχα ατομο που μου το ταιζε σχεδον καθημερινα) και οταν επεστρεψα η σταθμη του νερου ειχε πεσει 2-3 εκατοστα. Λες να πεσει πανω απο 10 εκατοστα στους 2 αυτους μηνες (μεσα δεν ανεβαινει η θερμοκρασια πανω απο τους 24).

Ναι, 20 γαλονια ειπα, περιπου 80 λιτρα αν δεν κανω λαθος στην μετατροπη.

Σκεφτομαι να βαλω και 2ο φιλτρο για σιγουρια σε περιπτωση που μπλοκαρει το αλλο.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-05-12, 22:26
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Pet sitters δεν υπάρχουν στην περιοχή σου;

Συνήθως τους παίρνουν για σκύλους/γάτες, αλλά πιστεύω ότι κάποιος με εμπειρία σε ζώα θα μπορέσει να καταλάβει πως να ταΐσει ένα χρυσόψαρο και να συμπληρώσει το νερό του
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-05-12, 22:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

80 λιτρα 2 μηνες χωρις αλλλαγη ειναι θεμα...
Ειδικα το χρυσοψαρο που ειναι και απο τα πλεον "βρωμιαρικα" ψαρια φοβαμαι πως τα νιτρικα θα χτυπησουν κοκκινο.
Αληθεια για να παρουμε μια εικονα, ποσο τακτικος εισαι στις αλλαγες σου και ποσα νιτρικα κρατας συνηθως?
Αν οντως κρατας τη θερμοκρασια τοσο χαμηλα ΙΣΩΣ οταν επιστρεψεις να μη βρεις terrarium στη θεση του ενυδρειου, αλλα πως εισαι τοσο σιγουρος το καλοκαιρι πως δε θα ποιασει υψηλες θερμοκρασιες?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-06-12, 03:42
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
80 λιτρα 2 μηνες χωρις αλλλαγη ειναι θεμα...
Ειδικα το χρυσοψαρο που ειναι και απο τα πλεον "βρωμιαρικα" ψαρια φοβαμαι πως τα νιτρικα θα χτυπησουν κοκκινο.
Αληθεια για να παρουμε μια εικονα, ποσο τακτικος εισαι στις αλλαγες σου και ποσα νιτρικα κρατας συνηθως?
Αν οντως κρατας τη θερμοκρασια τοσο χαμηλα ΙΣΩΣ οταν επιστρεψεις να μη βρεις terrarium στη θεση του ενυδρειου, αλλα πως εισαι τοσο σιγουρος το καλοκαιρι πως δε θα ποιασει υψηλες θερμοκρασιες?
κανω αλλαγες νερου 25% μια φορα την εβδομαδα (σκουπιζω και ολο το υποστρωμα καθε φορα που κανω αλλαγες νερου), καθαριζω το φιλτρο καθε εβδομαδα σε νερο του ενυδρειου, αλλα δεν καθαριζω ολα τα τμηματα του φιλτρου καθε φορα. Την μια φορα θα καθαρισω το σφουγγαρακι, την επομενη το βιολογικο υλικο. Το ψαρι το ταιζω 2 φορες την ημερα, pellets hikari και του δινω 2 φορες την εβδομαδα λαχανικα (μαρουλι, μπροκολο, αρακα). Αμμωνια και nitrites ειναι 0 και τα nitrates ειναι γυρω στο 10.

Η θερμοκρασια ακομα και αν ανεβει, δεν προκειται να ξεπερασει τους 25 βαθμους μεσα στο διαμερισμα. Εχουμε κεντρικη θερμανση και κλιματισμο οποτε αν πιασει καυσωνας (που το θεωρω εντελως απιθανο να παει πανω απο 30... 32 ειναι το ρεκορ ανωτερης θερμοκρασιας), το διαμερισμα θα ειναι δροσερο. Η μεγιστη θερμοκρασια που εχει φτασει ειναι οι 28 βαθμοι, αλλα ηταν μονο για 1-2 μερες.

Σε ξενο δεν εμπιστευομαι να το αφησω. Προτιμω να το επιστρεψω στο μαγαζι που το πηρα (που ξερω οτι ειναι φοβεροι και νοιαζονται για τα ψαρια τους), παρα να μπλεξω με ατομα που δεν γνωριζω, ποσο μαλλον να τους δωσω και κλειδια του σπιτιου. Pet sitter δεν προκειται να προσλαβω γιατι χρεωνουν $30 την επισκεψη και αν επιλεξω 8 επισκεψεις, το κοστος θα ανελθει στα $240+tax. Αν ειναι να δωσω τοσα για pet sitter, καλυτερα να αγορασω ενα ενυδρειο 300 λιτρων και να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Αφηστε που ηδη τα εξοδα αυξανονται εκθετικα γιατι θα πρεπει να παρω και τον γατο μαζι μου και θα πληρωσω το λιγοτερο $600 σε κτηνιατρους, αεροπορικα fees και fees σε αεροδρομιο.

H αλλη μου επιλογη ειναι να ρωτησω τον διαχειριστη (ευτυχως ειναι φιλοζωος) αν μπορει να ριχνει μια ματια στο ψαρι μια φορα την εβδομαδα και να κανει 1-2 αλλαγες νερου χωρις να καθαρισει το υποστρωμα και να τον πληρωσω $50. Αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη, αλλα αν δεν συμφωνησει τι κανω; Θεωρητικα δεν θα υπαρχει προβλημα αν το αφησω με αυτοματο ταισμα για 1 μηνα χωρις αλλαγη νερου αλλα μετα απο αυτο το διαστημα φοβαμαι μην ανεβουν οι τιμες του νερου και φοβαμαι γενικα μη γινει καμια στραβη με την αυτοματη ταιστρα και μεινει το ψαρι νηστικο. Μηπως ειναι τελικα καλυτερα να το χαρισω;
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-06-12, 07:06
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως ειναι τελικα καλυτερα να το χαρισω;
η καλύτερη λύση νομίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-06-12, 12:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan Εμφάνιση μηνυμάτων
H αλλη μου επιλογη ειναι να ρωτησω τον διαχειριστη (ευτυχως ειναι φιλοζωος) αν μπορει να ριχνει μια ματια στο ψαρι μια φορα την εβδομαδα και να κανει 1-2 αλλαγες νερου χωρις να καθαρισει το υποστρωμα και να τον πληρωσω $50.
αν δεχτει νομιζω πως αυτη ειναι η ιδανικη λυση.
Διαφορετικα αν οντως εμπιστευεσαι το pet shop και ειναι οντως οπως τα λες δωσε σ αυτους κατι για να στο φυλαξουν, μη μεινεις και με την ανησυχια και χαλασεις τις διακοπες σου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-06-12, 00:43
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεχτει νομιζω πως αυτη ειναι η ιδανικη λυση.
Διαφορετικα αν οντως εμπιστευεσαι το pet shop και ειναι οντως οπως τα λες δωσε σ αυτους κατι για να στο φυλαξουν, μη μεινεις και με την ανησυχια και χαλασεις τις διακοπες σου.
ναι τους εμπιστευομαι γιατι τους φερονται αψογα και ασχολουνται με τα ψαρια απο χομπυ εδω και πολλα χρονια (πουλανε μονο ψαρια και ειδη για ενυδρεια, τροφες ψαριων, κτλ). Πχ δεν εχω δει ποτε αρρωστο ή νεκρο ψαρι στα ενυδρεια τους και δεν ειναι υπερφορτωμενα με ψαρια. Ολα τα ενυδρεια τους ειναι φυτεμενα και δεν εχουν ψαρια στιβαγμενα σε ενυδρεια χωρις υποστρωμα και φυτα. Ακομα και τους μονομαχους τους εχουν ξεχωριστα σε μικρα φυτεμενα ενυδρεια των 20 λιτρων. Ειμαι σιγουρη οτι θα δεχτουν να το προσεξουν για 2 μηνες και ειμαι σιγουρη οτι θα περασει καλα. Περισσοτερο δηλαδη τους εμπιστευομαι αυτους που τους γνωριζω και αρκετα χρονια, παρα καποιον ξενο.

Επειδη γενικα με απασχολει αρκετα το θεμα, σκεφτομαι να μειωσω της διακοπες μου στις 3-4 εβδομαδες ή να μεταφερω τον ενα μηνα διακοπων τον σεπτεμβρη που θα εχω καποιον να το προσεχει. Πιστευετε οτι ειναι πιο ευκολο να το αφησω μονο του για αυτο το διαστημα; Δεν θα εκτιναχθουν πολυ οι τιμες αν δεν κανω αλλαγη νερου για ενα μηνα. Σκεφτομαι να ριξω ταμπλετα για 1 εβδομαδα και να εχω παραλληλα αυτοματη ταιστρα (να ριχνει τροφη μια φορα την ημερα). Αν παθει κατι η ταιστρα, θα εχει φαει για 1 εβδομαδα τουλαχιστον και επιπλεον θα εχει φυτα να μασουλαει για το υπολοιπο διαστημα. Ισως βαλω και λιγο μπροκολο με clipper στο ενυδρειο να τρωει και απο εκει (θα κρατησει αρκετες μερες πιστευω). Φοβαμαι ομως οτι αν βαλω ταμπλετα, θα ειναι δικοπο μαχαιρι γιατι ενω θα του παρεχει τροφη, θα λερωσει το νερο
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-06-12, 00:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι τους εμπιστευομαι γιατι τους φερονται αψογα και ασχολουνται με τα ψαρια απο χομπυ εδω και πολλα χρονια (πουλανε μονο ψαρια και ειδη για ενυδρεια, τροφες ψαριων, κτλ). Πχ δεν εχω δει ποτε αρρωστο ή νεκρο ψαρι στα ενυδρεια τους και δεν ειναι υπερφορτωμενα με ψαρια. Ολα τα ενυδρεια τους ειναι φυτεμενα και δεν εχουν ψαρια στιβαγμενα σε ενυδρεια χωρις υποστρωμα και φυτα. Ακομα και τους μονομαχους τους εχουν ξεχωριστα σε μικρα φυτεμενα ενυδρεια των 20 λιτρων. Ειμαι σιγουρη οτι θα δεχτουν να το προσεξουν για 2 μηνες και ειμαι σιγουρη οτι θα περασει καλα. Περισσοτερο δηλαδη τους εμπιστευομαι αυτους που τους γνωριζω και αρκετα χρονια, παρα καποιον ξενο.

Καλα υπαρχουν τετοια μαγαζια?
Η Ελλαδα δυστυχως ακολουθει μια ζωη (μα σε ολα) τα Γερμανικα προτυπα τα οποια ειναι γενικα μετριοτητες... και τα τραβαει στο ακομα πιο χαλια
Αφου ειναι ετσι τι ρωτας?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-06-12, 01:15
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγώ το μόνο πράγμα που θα φοβόμουνα ειναι η εξάτμιση...αν και με την θερμοκρασία που εχει το διαμέρισμα όπως λες ,στην ουσία θα ειναι οπως το χειμωνα....για το φωτισμό τώρα..το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις ειναι να αγοράσεις ενα χρονοδιακόπτη...που θα βάλλεις το καλώδιο απο τα φώτα του ενυδρείου και μετα στην μπρίζα....οχι φυσικό φώς γιατί θα γεμίσει άλγες.....οσο για το τάισμα.....αν έχεις αρκετα ευρύχωρη ταίστρα...μπορείς να την γεμίσεις απο τώρα με πολύ ψιλά pellets και να την βάλλεις να ταίζει ελάχιστη ποσότητα 1 φορά την μέρα..ετσι στην μια βδομαδα πχ θα δείς ποσο θα εχει κατέβει η τροφη και θα κρίνεις....να υπολογίζεις οτι maximum 8-9 μερες αντέχουν ατάιστα τα ψάρια...προσωπικά...θα εβαζα ταίστρα να ταίζει ελάχιστα καθημερινά...φωτισμο ενα 5ωρο ημερισίως...θα φύτευα μερικά φυτά ακόμα ή θα εβαζα ceratophyllum μέσα να τραβάει τα νιτρικά οσο γίνεται..και απλά θα έλεγα σε κάποιον(διαχειριστής οπως είπες ή αλλο άτομο) να αλλάζει μια φορα κα8ε 7-10ή 15εστω μέρες το 30% του νερού και άν χρειάζεται να αναπληρώνει την ταίστρα και να καθαρίζει λίγο το σφουγγάρι απο το φίλτρο αν εχει πέσει πολύ η ροή του φίλτρου.....φυσικά να του δείξεις πρώτα πώς γινονται ολα αυτα..και αν καταλήξεις σε αυτή τη λύση να αφήσεις και χαρτί με οδηγίες....γενικά...μην το φοβάσαι...πιστεύω σαν χρυσόψαρο και σε 80 λίτρα(αφού ειναι μονο του) δεν εχει πρόβλημα...------------ Α! κ αεραντλία αν έχεις ...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-06-12, 01:36
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

οντως το μαγαζι που περιγραφεις ειναι ετη φωτος πιο μπροστα απο οτιδηποτε εδω.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-06-12, 03:39
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ το μόνο πράγμα που θα φοβόμουνα ειναι η εξάτμιση...αν και με την θερμοκρασία που εχει το διαμέρισμα όπως λες ,στην ουσία θα ειναι οπως το χειμωνα....για το φωτισμό τώρα..το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις ειναι να αγοράσεις ενα χρονοδιακόπτη...που θα βάλλεις το καλώδιο απο τα φώτα του ενυδρείου και μετα στην μπρίζα....οχι φυσικό φώς γιατί θα γεμίσει άλγες.....οσο για το τάισμα.....αν έχεις αρκετα ευρύχωρη ταίστρα...μπορείς να την γεμίσεις απο τώρα με πολύ ψιλά pellets και να την βάλλεις να ταίζει ελάχιστη ποσότητα 1 φορά την μέρα..ετσι στην μια βδομαδα πχ θα δείς ποσο θα εχει κατέβει η τροφη και θα κρίνεις....να υπολογίζεις οτι maximum 8-9 μερες αντέχουν ατάιστα τα ψάρια...προσωπικά...θα εβαζα ταίστρα να ταίζει ελάχιστα καθημερινά...φωτισμο ενα 5ωρο ημερισίως...θα φύτευα μερικά φυτά ακόμα ή θα εβαζα ceratophyllum μέσα να τραβάει τα νιτρικά οσο γίνεται..και απλά θα έλεγα σε κάποιον(διαχειριστής οπως είπες ή αλλο άτομο) να αλλάζει μια φορα κα8ε 7-10ή 15εστω μέρες το 30% του νερού και άν χρειάζεται να αναπληρώνει την ταίστρα και να καθαρίζει λίγο το σφουγγάρι απο το φίλτρο αν εχει πέσει πολύ η ροή του φίλτρου.....φυσικά να του δείξεις πρώτα πώς γινονται ολα αυτα..και αν καταλήξεις σε αυτή τη λύση να αφήσεις και χαρτί με οδηγίες....γενικά...μην το φοβάσαι...πιστεύω σαν χρυσόψαρο και σε 80 λίτρα(αφού ειναι μονο του) δεν εχει πρόβλημα...------------ Α! κ αεραντλία αν έχεις ...
η εξατμιση ειναι αυτο που φοβαμαι λιγοτερο Χρονοδιακοπτη εχω, απλα το εχω κοντα στο παραθυρο και αναπτυσσεται αλγη στη μια γωνια που το βλεπει το φως (οχι under direct sunlight). Αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι το ταισμο. Θα παρω μια ταιστρα αυτες τις μερες και θα την δοκιμασω να δω πως παει και αν δω οτι υπαρχει προβλημα θα προσπαθησω να βρω λυση με ατομο να το προσεχει. Ισως καταφερω να πεισω μια φιλη μου που ανακαλυψα σημερα οτι δουλευει εδω κοντα και ειχε παλαιοτερα μονομαχο και γνωριζει λογικα τα βασικα. Ουτως η αλλως δεν βιαζομαι γιατι και να θελω δεν μπορω να ταξιδεψω ακομα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα υπαρχουν τετοια μαγαζια?
Η Ελλαδα δυστυχως ακολουθει μια ζωη (μα σε ολα) τα Γερμανικα προτυπα τα οποια ειναι γενικα μετριοτητες... και τα τραβαει στο ακομα πιο χαλια
Αφου ειναι ετσι τι ρωτας?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
οντως το μαγαζι που περιγραφεις ειναι ετη φωτος πιο μπροστα απο οτιδηποτε εδω.
υπαρχουν τετοια μαγαζια αλλα δυστυχως ειναι πολυ λιγα. Εχω δει σε αλλο μαγαζι (απο εκει που ειχα παρει τον πρωτο μου μονομαχο ο οποιος ειχε tail rot την στιγμη που τον πηρα και μου πεθανε μεσα σε 2 εβδομαδες παρολο που δοκιμασα οτι μπορουσα για να θεραπευτει), μονομαχους σε πλαστικα ποτηρακια, νεκρα ψαρια, ψαρια ετοιμοθανατα και ενυδρεια σε μαυρο χαλι. Το αλλο το μαγαζι τα φροντιζει πολυ. Ειναι αρκετα πιο ακριβο, αλλα το αξιζει και με το παραπανω. Μακαρι να ηταν ολα τα pet shops ετσι
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διακοπες redman88 Διατροφή 23 20-04-11 00:48
διακοπες co2 jimagas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 01-05-09 12:50
διακοπες marios400 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 28-04-06 16:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07087 seconds with 13 queries