Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-22, 12:30
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή Ξεκίνημα νέου μικρού φυτεμένου - βοήθεια

Καλημέρα σε όλους!
Ετοιμάζομαι να στήσω ένα μικρό φυτεμένο 35 λίτρα κι θα ήθελα κάποιες γενικές πληροφορίες από τους έμπειρους!😊
Δεδομένα:
1. Ενυδρείο: 35 λίτρα (χωρίς καπάκι)
2. Φυτεμένο με εύκολα φυτά και ίσως δοκιμή κάποια μέτριας δυσκολίας!
3. Φωτισμός: Φωτιστικό LED 12 watt (περίπου 900 lumens) με 27 led 6-7K kelvin και 9 led 10K kelvin (μπλε). Υπάρχει δυνατότητα και για 2ο έξτρα φωτιστικό 3 watt στα 6-7Κ kelvin.
4. Διακόσμηση: Ένα ή δυο κομμάτια ξύλο, ίσως και κάποια πέτρα μη ασβεστολιθική.
5. Ζωντανοί οργανισμοί: Αρχικά τίποτα. Ίσως μελλοντικά κάποια γαρίδα, ίσως σαλιγκάρι, ίσως κ τελικά τίποτα.
6. Νερό σκέφτομαι μισό μισό από το φίλτρο 5 σταδίων που έχω για το πόσιμο! PH δικτύου 7-7,5
5. Υπόστρωμα φυτόχωμα χωρίς προσθήκες λιπάσματος αφού πρώτα το κοσκινίσω.

Απορίες:
1. Με πόσες ώρες φωτισμό να ξεκινήσω; 5-6; Και σταδιακή αύξηση; Επίσης μπορώ να χρησιμοποιώ το 2ο φωτιστικό (3 watt) επιπλέον για κάποια ώρα της φωτοπεριοδου; Πχ 6 ώρες 12watt +1 ώρα 12+3 watt? Ή να αφηνω μόνα τους τα 3 watt για 1 στο τέλος; 🙄
2. Για CO2 δεν σκέφτομαι μια μόνιμη λύση! Θα μπορούσα όμως στην αρχή να έβαζα μέσω diy κατασκευής (με ζάχαρη) ώστε να δώσω «εκκίνηση» στα φυτά; Ειδικά αν επέλεγα κάποιο χαμηλό φυτό τύπου γκαζόν. Μετά όμως σταματώντας το diy CO2 θα είχα θέμα;
3. Υπάρχει λόγος τελικά να κάνω ανάμιξη του νερού δικτύου με του φίλτρου πόσιμου που έχω για να μειώσω PH σκληρότητα ειδικά αν δεν βαλω ζωντανούς οργανισμούς;
4. Με φυτά μόνο νομίζω οι αλλαγές νερού μπορούν να είναι αρκετά Αραιές, σωστα;

Αυτά τα λίγα προς το παρόν!!😁 Είμαι εν αναμονή να βουλιάξει το ξύλο και να ξεκινήσω προσπάθειες στησίματος!

Ευχαριστω προκαταβολικά όλους όσους μπουν στον κόπο να μου απαντήσουν 🙏
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-22, 19:41
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Kαλησπερα και καλο ξεκινημα. Εαν βαλεις ευκολα φυτα μην μπλεκεις καν με co2. Εαν βαλεις και μετα το κοψεις ναι ειναι πιθανοτερο να εχεις θεμα γιατι θα ανατραπουν οι ισορροπιες. Ενα ευκολοφυτο να κανεις γκαζον χωρις co2 ειναι η cryptocoryne parva.


Aφου θα βαλεις φυτοχωμα πρεπει απο πανω να το καλυψεις με αμμο ή χαλικακι. Προτεινω αμμο. Προσοχη με το φως δεν θελεις πολυ εαν δεν εχει και co2. Oπωσδηποτε βαλε φυτα γρηγορης αναπτυξης και φυτα επιφανειας.


Εαν εχει φιλτρο στη βρυση τυπου όσμωσης και το νρο του δικτυου ειναι πολυ σκληρο τοτε καλη σκεψη να κανεις μιξη.


Σε 30 λιτρα μπορεις να κανεις ωραιο γαριδαδικο με neocaridina.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-22, 20:56
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπερα και καλο ξεκινημα. Εαν βαλεις ευκολα φυτα μην μπλεκεις καν με co2. Εαν βαλεις και μετα το κοψεις ναι ειναι πιθανοτερο να εχεις θεμα γιατι θα ανατραπουν οι ισορροπιες. Ενα ευκολοφυτο να κανεις γκαζον χωρις co2 ειναι η cryptocoryne parva.


Aφου θα βαλεις φυτοχωμα πρεπει απο πανω να το καλυψεις με αμμο ή χαλικακι. Προτεινω αμμο. Προσοχη με το φως δεν θελεις πολυ εαν δεν εχει και co2. Oπωσδηποτε βαλε φυτα γρηγορης αναπτυξης και φυτα επιφανειας.


Εαν εχει φιλτρο στη βρυση τυπου όσμωσης και το νρο του δικτυου ειναι πολυ σκληρο τοτε καλη σκεψη να κανεις μιξη.

Σε 30 λιτρα μπορεις να κανεις ωραιο γαριδαδικο με neocaridina.
Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις!

Θεωρείς το φωτισμό που έχω επιλέξει είναι πολυ; 30 cm ύψος είναι το ενυδρείο! Με πόση φωτοπεριοδο να ξεκινούσα;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-09-22, 11:02
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

¶ρχισε με 5 ωρες. Το φωτιστικό το εχεις πάρει ηδη? Στο δικο μου 30λιτρο κυβο εχω εδω και αρκετα χρονια ενα Aquael leddy plants. Τα led ειναι δυνατα οπότε φροντισε να εχεις πολλα φυτα απο την αρχη.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-22, 09:45
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρχισε με 5 ωρες. Το φωτιστικό το εχεις πάρει ηδη? Στο δικο μου 30λιτρο κυβο εχω εδω και αρκετα χρονια ενα Aquael leddy plants. Τα led ειναι δυνατα οπότε φροντισε να εχεις πολλα φυτα απο την αρχη.
Καλημέρα. Δεν το έχω πάρει ακόμα το φωτιστικό (το 12 watt). Έχω βρει μία οικονομική αγορά όχι από ενυδρειακό κατάστημα. Είναι από κατάστημα με ηλεκτρολογικά. Ένα απλο φωτιστικό LED με 36 διόδους LED 5730.
Θα ξεκινήσω όπως μου πρότεινες με 5 ή 6 ώρες και αρκετά φυτά για αρχή και θα δούμε
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Capture.JPG
Εμφανίσεις:  115
Μέγεθος:  20,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-09-22, 11:49
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Exclamation

Γειά σας όλους.
Επανέρχομαι στο πόστ μου αυτό με μία ακόμα απορία και ευελπιστώ στην απάντησή μιας και το ψάχνω αρκετά στο διαδίκτυο αλλά δε έχω βρει ακόμα την σωστή απάντηση.
Αν επιλέξω να βάλω Co2, για ένα τόσο μικρό ενυδρείο (35 λτρ) αν αφήσουμε εκτός την λύση με μαγιά-ζάχαρη-μπουκάλι μιας και το ενυδρείο θα είναι στο σαλόνι και δεν θέλω μπουκάλια κτλ, τι θα μπορούσα να κάνω και πόσο θα κόστιζε για ένα τέτοιο ενυδρείο.
Εννοώ, υπάρχει η DIY λύση παρασκευής Co2 που βρίσκεις από Κίνα με Κιτρικό οξύ-σόδα-μπουκάλα-μανόμετρο,ηλεκτροβάνα κτλ στα 60-70 ευρώ. Για τα λίτρα μου αξίζει μάλλον μιάς και θα μου κρατάει αρκετα (1+ μήνα) το μίγμα. Όμως φοβάμαι λίγο για την ασφάλεια (καλώς φοβάμαι ή είμαι υπεροβολικός?).
Από την άλλη ψάχνω για αγορά μπουκάλας Co2 από κάποιο τοπικό κατάστημα με πυροσβεστήρες πχ, και να αγοράσω από aliexpress το υπόλοιπο σύστημα (μανόμετρο κτλ). Μάλλον πιο ασφαλείς αυτή η επιλογή!
Τι μου προτείνετε βρε παιδιά! HELP
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-09-22, 15:58
KostasAngel Ο χρήστης KostasAngel είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2020
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Έχω DIY σύστημα με κιτρικό και σόδα, ρυθμισμένο σε 1 φυσαλίδα/δευτερόλεπτο βγάζει 2 μήνες... Η τιμή ήταν κοντά στα 30¤ με ηλεκτροβάνα. Φυσικά με μπουκάλα co2 ξενοιάζεις και για μικρό ενυδρείο μπορεί να κρατήσει 1 χρόνο κάθε γέμισμα, αλλά η τιμή είναι αλλού εκτός και αν βρεις μεταχειρ από συνχομπιστα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-09-22, 08:25
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! Έχω DIY σύστημα με κιτρικό και σόδα, ρυθμισμένο σε 1 φυσαλίδα/δευτερόλεπτο βγάζει 2 μήνες... Η τιμή ήταν κοντά στα 30¤ με ηλεκτροβάνα. Φυσικά με μπουκάλα co2 ξενοιάζεις και για μικρό ενυδρείο μπορεί να κρατήσει 1 χρόνο κάθε γέμισμα, αλλά η τιμή είναι αλλού εκτός και αν βρεις μεταχειρ από συνχομπιστα.
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Έχεις το σύστημα με την μεταλλική μπουκάλα που αγοράζεις έτοιμο από ιντερνετ? Και το γεμίζεις με σόδα-κιτρικό οξύ? Σίγουρα είναι αποδοτικό από ότι έχω διαβάσει. Όμως είναι ασφαλές? Εύκολο στο γέμισμα? Γενικά το εμπιστέυεσαι? Πόσο καιρό το χρησιμοποιείς! Πολλές απορίες.
Πραγματικά με ένα τέτοιο σύστημα σε 35 λίτρα πιστεύω θα ήμουν παραπάνω από τέλεια. Το κύριο θέμα μου είναι η ασφάλεια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-09-22, 09:31
KostasAngel Ο χρήστης KostasAngel είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2020
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stdev Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Έχεις το σύστημα με την μεταλλική μπουκάλα που αγοράζεις έτοιμο από ιντερνετ? Και το γεμίζεις με σόδα-κιτρικό οξύ? Σίγουρα είναι αποδοτικό από ότι έχω διαβάσει. Όμως είναι ασφαλές? Εύκολο στο γέμισμα? Γενικά το εμπιστέυεσαι? Πόσο καιρό το χρησιμοποιείς! Πολλές απορίες.
Πραγματικά με ένα τέτοιο σύστημα σε 35 λίτρα πιστεύω θα ήμουν παραπάνω από τέλεια. Το κύριο θέμα μου είναι η ασφάλεια
Καλημέρα, έχω το σύστημα που είναι αλουμινίου με την ηλεκτροβάνα, έτοιμο από Ίντερνετ, με μπουκάλια αναψυκτικού. Κιτρικό οξύ και σόδα παίρνω από φαρμακείο συσκευασίες κιλού. Το έχω πάνω από χρόνο, δεν είναι τελείως σταθερή η πίεση του, πρέπει ας πούμε μια φορά τη βδομάδα να το ρυθμίσω λίγο να βγάζει τις σταγόνες που θέλω. Αν ανέβει η πίεση (που δεν μου έχει τύχει να ξεφύγει) έχει αποτόνωση. Όταν αδειάσει, αν το συνηθίσεις σε 10' το γεμίζεις και τρέχει ξανά. Ως προς το αν το εμπιστεύομαι, κάποια στιγμή είχα βάλει μπουκάλια από ελληνικό αναψυκτικό και σαν να εμφάνισε μικρορωγμές γύρω από το στόμιο, μετά έβαλα γνωστό αμερικάνικο και είναι κομπλέ μήνες τώρα. Για σιγουριά το έχω λίγο μακριά από το πολύμπριζο μην πεταχτεί κάτι. Θεωρώ ότι αν τσεκάρεις την πίεση μια στο τόσο δεν υπάρχει κίνδυνος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KostasAngel : 30-09-22 στις 09:36 Αιτία: Προσθήκη img
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-09-22, 10:15
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, έχω το σύστημα που είναι αλουμινίου με την ηλεκτροβάνα, έτοιμο από Ίντερνετ, με μπουκάλια αναψυκτικού. Κιτρικό οξύ και σόδα παίρνω από φαρμακείο συσκευασίες κιλού. Το έχω πάνω από χρόνο, δεν είναι τελείως σταθερή η πίεση του, πρέπει ας πούμε μια φορά τη βδομάδα να το ρυθμίσω λίγο να βγάζει τις σταγόνες που θέλω. Αν ανέβει η πίεση (που δεν μου έχει τύχει να ξεφύγει) έχει αποτόνωση. Όταν αδειάσει, αν το συνηθίσεις σε 10' το γεμίζεις και τρέχει ξανά. Ως προς το αν το εμπιστεύομαι, κάποια στιγμή είχα βάλει μπουκάλια από ελληνικό αναψυκτικό και σαν να εμφάνισε μικρορωγμές γύρω από το στόμιο, μετά έβαλα γνωστό αμερικάνικο και είναι κομπλέ μήνες τώρα. Για σιγουριά το έχω λίγο μακριά από το πολύμπριζο μην πεταχτεί κάτι. Θεωρώ ότι αν τσεκάρεις την πίεση μια στο τόσο δεν υπάρχει κίνδυνος...
Μάλιστα! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες από την δική σου εμπειρία. Πραγματικά το σκέφτομαι ακόμα για το τι θα επιλέξω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-09-22, 10:42
KostasAngel Ο χρήστης KostasAngel είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2020
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παρακαλώ! Προσωπικά στο δικό μου 35 λίτρα βάζω λίπασμα με co2 σε υγρή μορφή και δεν έχω παράπονο, το kit το έχω σε 120 λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξεκίνημα νέου φυτεμένου nkmyrtos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 02-01-19 13:40
Ξεκίνημα νέου φυτεμένου! TIMOS Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 9 27-10-13 15:48
Στήσιμο μικρού φυτεμένου loki21 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 04-04-11 16:43
Ξεκίνημα φυτεμένου jimn Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 09-02-10 02:02
Κατασκευή νέου ενιδρύου λόγο μικρού χώρου fiakas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 03-09-08 13:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06160 seconds with 14 queries