Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-12, 23:14
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Unhappy sos για φυτα ενυδρειου

καλησπέρα

Στρώνω ενυδείο και εχω μέσα καποια φυτα ταχείας ανάπτυξης. καποια απο αυτα μετα απο διαμονή 2-3 ημερών εγιναν οπως στη φωτογραφια.
στην αρχή ήταν πρασινα και ζωηρά!
Το ενυδρείο το στρώνω με αμμωνία εδω και 8 μέρες. δεν εχω καποιο υπόστρωμα δεν έχω βαλει λίπασμα.
ο φωτισμός είναι 15watt και τα λίτρα 60!

τι μπορώ να κάνω για να μήν τα χάσω?
ήδη έχασα μια ludwigia repens που είχα απο την αρχή. αρχιζουν και πεφτουν φυλα σιγα σιγα σε ολα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.JPG
Εμφανίσεις:  232
Μέγεθος:  70,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  227
Μέγεθος:  76,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-12, 23:20
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

απο μετρησεις πως πας?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-12, 23:23
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Question

Πάνω σε αυτό θέλω να ρωτήσω και εγώ. Τώρα που θα έρθουν τα πράγματα και θα ξεκινήσω να στήνω το ενυδρείο, επειδή θέλω να το κάνω φυτεμένο:
είναι προτιμότερο να το στρώσω πρώτα ξερό ή να βάλω τα φυτά που έχω σε δύο άλλα ενυδρεία (προσωρινή φιλοξενία) και να το στρώσω με αυτά μέσα. Μάλλον θα στρώσω με τον τρόπο που ρίχνουμε πολύ αμμωνία μέσα. Τις 10-15 πρώτες ημέρες θα το δουλέψω με άνθρακα και φυσικά δεν θα βάλω τα φυτά μέσα. Μετά όμως να τα βάλω και να ξεκινήσω (ή να συνεχίσω) το στρώσιμο ή να περιμένω να στρώσει πρώτα και μετά να τα βάλω; Συγχρόνως θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα να ρίξω αμμωνία ενώ έχω μέσα άνθρακα. Θα ρίξω και μετά πάλι (αφού βγάλω τον άνθρακα) μια καλή ποσότητα αμμωνίας για να στρώσω το βιολογικό που θα αντικαταστήσει τον άνθρακα.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-12, 23:25
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ποση ποσοτητα αμμωνιας εριξες? μου φαινεται για καψιμο απο υπερβολικη αμμωνια.
το πρωτο φυτο ειναι hygrophila corymbosa?
ειναι ευκολα φυτα και τα δυο που εχεις, αν μπορεις ανεβασε και λιγο το φωτισμο σου, θα τους κανει καλο.
οταν λες για διαμονη 2-3 μερες να υποθεσω οτι τα ειχες μεσα στα σακουλακια, ετσι? δεν ειναι αυτο το προβλημα, προσωπικα εχω παρατησει ετσι μια νυμφαια λοτους, με αρκετα μεγαλη αναπτυξη, για 5 μερες και δεν ειχε παθει τιποτα.

κανε για αρχη μια καλη αλλαγη νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-12, 23:35
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν πρέπει να στρώσω με τα φυτά μέσα....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-12, 23:40
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Τ ο στρώνω με το γρήγορο τρόπο.. ρίχνω 2 καπάκια αμμωνία τη μέρα.. σε ένα τεταρτο θα έχω φρέσκα μέτρηση
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-11-12, 23:51
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

skydiver -> μπορεις να στρωσεις με τα φυτα μεσα, δεν υπαρχει καποιο προβλημα. ισα-ισα που ισορροπει πιο γρηγορα το ενυδρειο.

Alexandros88 -> μηπως ειναι πολυ δυο καπακια αμμωνια τη μερα?
κανε μετρησεις και πες μας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-11-12, 23:53
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
skydiver -> μπορεις να στρωσεις με τα φυτα μεσα, δεν υπαρχει καποιο προβλημα. ισα-ισα που ισορροπει πιο γρηγορα το ενυδρειο.

Alexandros88 -> μηπως ειναι πολυ δυο καπακια αμμωνια τη μερα?
κανε μετρησεις και πες μας.
η αμμωνία ειναι στο τερμα.. ξεκιναω αλλαγές νερου?
ειναι πανω απο 5.

ποσο %? να αλλαξω νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-12, 00:01
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
skydiver -> μπορεις να στρωσεις με τα φυτα μεσα, δεν υπαρχει καποιο προβλημα. ισα-ισα που ισορροπει πιο γρηγορα το ενυδρειο.
Είχα σκοπό να στρώσω με πολύ αμμωνία. Να έριχνα δηλαδή την πρώτη μέρα 1/2 ή και περισσότερο από το μπουκάλι και να το άφηνα να δω πως θα πάει. Όποτε έστρωνε. Μόλις έβλεπα αμέτρητα νιτρικά, να έκανα μια ολική αλλαγή και να έριχνα ξανά 30ml και να έβλεπα πότε και αν θα μηδένιζε.

ΥΓ Δεν ξέρω αν τα 30ml είναι πολλά ή λίγα για επιβεβαίωση ύπαρξης βιολογίας στα 180 λίτρα (μεικτά)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 Εμφάνιση μηνυμάτων
η αμμωνία ειναι στο τερμα.. ξεκιναω αλλαγές νερου?
ειναι πανω απο 5.

ποσο %? να αλλαξω νερο?
Στο στρώσιμο δεν σε πειράζει η αμμωνία . Ας είναι όση είναι . Εσύ νιτρικά πρέπει να μετρήσεις (και μάλιστα πάρα πολλά) για να ξεκινήσεις αλλαγές. Τώρα βέβαια που έχεις αυτό το πρόβλημα με τα φυτά σου, δεν ξέρω....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 08-11-12 στις 00:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-11-12, 00:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αλλαγες νερου? ουτε για πλακα σε στρωσιμο εκτος ;αν θεωρεις τα φυτα πιο πολυτιμα απο το ψαρι που ταλαιπωρειται στο κουτακι...
Ειπαμε οτι καποια φυτα ΙΣΩΣ εχουν προβλημα με την αμμωνια (εμενα δε μου ετυχε και πηραν κι αναπτυξη) απο κει και περα δεν ειναι ενα ενυδρειο που εχει χρονια φυτα για να φοβασαι, ξερεις ποσα φυτα εχω χασει λογο κακου φωτισμου και γενικα κακων συνθηκων για φυτα?
Η γνωμη μου ειναι αν δεις γφυλα να σαπιζουν να τα βγαζεις και ασε το ενυδρειο να κανει τον κυκλο του οσο πιο γρηγορα γινεται, και οσο για φυτα μπορεις να βρεις ενα σωρω φυτα απο αγγελιες σε παρα πολυ χαμηλες τιμες και μαλιστα σε αριστη ποιοτητα αφου γεννηθηκαν σε ενυδρειο (τα φυτα απο μαγαζια εχουν πολυ μεγαλες πιθανοτητες να μην ποιασουν ετσι κι αλλιως γιατι ειναι emerced καλλιεργημενα, εκτος κι αν μπουν σε ενυδρειο φτιαγμενο αποκλειστικα για τις αναγγες των φυτων)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-11-12, 00:11
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλαγες νερου? ουτε για πλακα σε στρωσιμο εκτος ;αν θεωρεις τα φυτα πιο πολυτιμα απο το ψαρι που ταλαιπωρειται στο κουτακι...
Ειπαμε οτι καποια φυτα ΙΣΩΣ εχουν προβλημα με την αμμωνια (εμενα δε μου ετυχε και πηραν κι αναπτυξη) απο κει και περα δεν ειναι ενα ενυδρειο που εχει χρονια φυτα για να φοβασαι, ξερεις ποσα φυτα εχω χασει λογο κακου φωτισμου και γενικα κακων συνθηκων για φυτα?
Η γνωμη μου ειναι αν δεις γφυλα να σαπιζουν να τα βγαζεις και ασε το ενυδρειο να κανει τον κυκλο του οσο πιο γρηγορα γινεται, και οσο για φυτα μπορεις να βρεις ενα σωρω φυτα απο αγγελιες σε παρα πολυ χαμηλες τιμες και μαλιστα σε αριστη ποιοτητα αφου γεννηθηκαν σε ενυδρειο (τα φυτα απο μαγαζια εχουν πολυ μεγαλες πιθανοτητες να μην ποιασουν ετσι κι αλλιως γιατι ειναι emerced καλλιεργημενα, εκτος κι αν μπουν σε ενυδρειο φτιαγμενο αποκλειστικα για τις αναγγες των φυτων)
Nick σε εμένα τι έχεις να προτείνεις;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-11-12, 00:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Nick σε εμένα τι έχεις να προτείνεις;
τι να σου πω? συνηθως δεν παθαινουν κατι αλλα εχουν ακουστει περιπτωσεις που δεν αντεξαν.
Ισως εχει να κανει με τις συνθηκες που καλλιεργηθηκαν...
Η ασφαλη μεθοδος οπως δειχνει ειναι να το ξεκινησεις ξερο, απο κει και περα προσωπικα παλι με φυτα θα το εστρωνα και αν χαλαγαν χαλασαν (ουτε τα πρωτα θα ηταν ουτε τα τελευταια με τις χαμηλες σκληροτητες και τα blackwater οποτε ...και τι εγινε? )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-11-12, 00:28
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

ok, αρα δεν σωνονται! παντως η αμμωνια ειναι φουλ και νιτρώδη ελαχιστα.. θα περιμενω αλλες 10-15 μέρες.. με το ρυθμο που πανε θα καούνε ολα ,αλλα το ψάρι είναι πιο σημαντικο..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-11-12, 00:30
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να σου πω? συνηθως δεν παθαινουν κατι αλλα εχουν ακουστει περιπτωσεις που δεν αντεξαν.
Ισως εχει να κανει με τις συνθηκες που καλλιεργηθηκαν...
Η ασφαλη μεθοδος οπως δειχνει ειναι να το ξεκινησεις ξερο, απο κει και περα προσωπικα παλι με φυτα θα το εστρωνα και αν χαλαγαν χαλασαν (ουτε τα πρωτα θα ηταν ουτε τα τελευταια με τις χαμηλες σκληροτητες και τα blackwater οποτε ...και τι εγινε? )

Με το άνθρακα; Να ξεκινήσω το στώσιμο απο τις πρώτες ημέρες που θα έχω τον άνθρακα ή να περιμένω να περάσουν 15 ημέρες, να βγάλω τον άνθρακα και μετά να ρίξω την αμμωνία;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-11-12, 00:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το άνθρακα; Να ξεκινήσω το στώσιμο απο τις πρώτες ημέρες που θα έχω τον άνθρακα ή να περιμένω να περάσουν 15 ημέρες, να βγάλω τον άνθρακα και μετά να ρίξω την αμμωνία;

καλε τι 15 μερες? ο ανθρακας ΠΡΟΕΡΑΙΤΙΚΑ μπαινει το πολυ για 2-3 μερες (και μερικες ωρες ειναι αρκετες για να μαζεψει τυχον τοξινες, δεν θα φερεις νερο απο το φουκοσιμα να ανησυχεις τοσο )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-11-12, 00:34
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

skydiver αμα θες ανοιξε 2ρο θεμα για να μην μπερδευόμαστε παρακαλω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-11-12, 00:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 Εμφάνιση μηνυμάτων
ok, αρα δεν σωνονται! παντως η αμμωνια ειναι φουλ και νιτρώδη ελαχιστα.. θα περιμενω αλλες 10-15 μέρες.. με το ρυθμο που πανε θα καούνε ολα ,αλλα το ψάρι είναι πιο σημαντικο..

Μονο νιτρικα σε ενδιαφερουν επι του παροντος, η αμμωνια θα ειναι συνεχως στο φουλ ακομα και θα μηδενιστει μονο με τις αλλαγες. Αυτος ειναι ο γρηγορος τροπος.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-11-12, 00:40
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

απο υπερβολικη ποσοτητα αμμωνιας μου εχει συμβει να καουν οι βαλλισνεριες, τις προλαβα με μια καλη αλλαγη νερου. μεσα σε μια μερα ειχαν παθει κατι αναλογο με τα δικα σου φυτα.
μπορεις να στρωσεις και παλι συντομα και με πιο μικρη ποσοτητα αμμωνιας, η οποια θα ειναι ανεκτη και απο τα φυτα.

δεν μπορεις να προσπαθησεις να βρεις μπολι?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-11-12, 00:43
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 Εμφάνιση μηνυμάτων
skydiver αμα θες ανοιξε 2ρο θεμα για να μην μπερδευόμαστε παρακαλω
Ναι φίλε Αλέξανδρε, έχεις δίκιο! Ζητώ συγνώμη!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-11-12, 00:49
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
απο υπερβολικη ποσοτητα αμμωνιας μου εχει συμβει να καουν οι βαλλισνεριες, τις προλαβα με μια καλη αλλαγη νερου. μεσα σε μια μερα ειχαν παθει κατι αναλογο με τα δικα σου φυτα.
μπορεις να στρωσεις και παλι συντομα και με πιο μικρη ποσοτητα αμμωνιας, η οποια θα ειναι ανεκτη και απο τα φυτα.

δεν μπορεις να προσπαθησεις να βρεις μπολι?
μπορώ να βρω μπόλι, έχει ενας γείτονας!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-11-12, 01:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αφου υπαρχει μπολι γιατι δεν ακολουθησες απο την αρχη αυτη τη μεθοδο που ειναι αμεση?
Τεσπα, αν βρεις κανε αλλαγες μεχρι να πεσουν τα νιτρικα και να φυγουν οι αμμωνιες και βαλε μπολι και τη δευτερη μερα θα εισαι ετοιμος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-11-12, 12:17
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

το στρωσιμο με αμμωνια και φυτα μεσα ειναι λιγο παραπλανητικο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-11-12, 13:25
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
το στρωσιμο με αμμωνια και φυτα μεσα ειναι λιγο παραπλανητικο!!!
Tι εννοείς παραπλανητικό?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-11-12, 18:22
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
το στρωσιμο με αμμωνια και φυτα μεσα ειναι λιγο παραπλανητικο!!!
Δηλαδή ; Δεν νομίζω να εννοείς πως θα μηδενίζουν τα νιτρικά . Αυτό πιστεύω πως είναι αδύνατον να συμβεί όσα φυτά και να έχεις και ας είναι τα πιο απαιτητικά που υπάρχουν .
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτα εκτος ενυδρειου irongud Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 28-01-11 09:33
φυτα εκτος ενυδρειου Δημητρης89 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 20-11-09 23:02
νερο και φυτα ενυδρειου loverman Αρχάριοι γλυκού νερού 3 08-06-09 05:26
Στρωσιμο ενυδρειου με αμμωνια και φυτα (2) abrous Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 19-12-06 15:08
Φυτα ενυδρειου απο το Praktiker... GFON Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 28-02-06 18:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07160 seconds with 14 queries