Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 20-10-12, 09:55
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σας πω την εμπειρια μου...Τελικα απο οσους μονομαχους ειχα ενα πραγμα καταλαβα προτιμουν μικρο υψος και μεγαλο μηκος,πλατος......Πριν 3 μηνες που πηρα 2 μονομαχους αρσενικους τον εναν τον εβαλα στο 80λιτρο με υψος 45 εκ(2εκ υψος χαλικι και 40εκ περιπου υψους νερου) και τον αλλον τον εβαλα σε 20 καθαρα λιτρα με υψος 25 εκ με αποτελεσμα ο 2ος να ζει μια χαρα και τον εδωσα γτ τελικα δεν τον ηθελα και ο 1ος αν και ειχα χαμηλη ροη ζοριζοταν πολυ να ανεβαινει στην επιφανεια οπου μια βδομαδα μετα να τον βρω νεκρο...Δεν ξερω αν μετραει αυτο που ειπα αλλα ειναι καλο να λαμβανουμε σε ποσα εκατοστα νερο ζουν στην φυση..
εγω στα 47 εκατοστα υψος εχω βαλει 37 νερο να εχει περιθωριο.
και το σπρεϊ μπαρ να χτυπα στο τζαμι.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 20-10-12, 10:02
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Α οι ιδανικες διαστασεις για εναν μονομαχο συμφωνα την γνωμη μου ειναι
μηκος 50cm
πλατος 50cm
Υψος οσο θελουμε αρκει να εχει 15-20cm νερου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω στα 47 εκατοστα υψος εχω βαλει 37 νερο να εχει περιθωριο.
και το σπρεϊ μπαρ να χτυπα στο τζαμι.
δεν ζοριζεται οταν βρισκεται στον βυθο και θελει να παει στην επιφανεια για αναπνοες¨?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannakis : 20-10-12 στις 10:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 20-10-12, 10:11
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

μια χαρα ανεβαινει επανω.
δεν διαφωνω για τις διαστασεις αν ξεκιναγα τωρα να του φτιαξω ενα ενυδρειο 60Χ60 θα το εκανα.
Αλλα φαγωθηκε η γυναικα μου να παρει μονομαχο.
τον πηρε αρρωστο οπως προαναφερω στην αρχη του ποστ.
τον εβαλε στο κλουβι τον 12 λιτρων.
η κατασταση χειροτερευε και επρεπε να βρεθει λυση και αυτη βρεθηκε στο παλιο της ενυδρειο που ηταν παρατημενο σε ενα δωμα στην Αθηνα.
ηρθε το ενυδρειο με πρακτοριο και οταν εβαλα νερο στη βεραντα αρχισε να δακρυζει.Αντε ξηλωμα και κολημα παλι.
πλεον το ψαρακι εχει απαλαγει απο τις ασπριλες και η ουρα και τα πτερυγια εχουν γινει διπλασια.
δεν παιρνω το ρισκο να του κανω 3 μετακομιση σε 4 μηνες.
οχι δεν ζοριζεται εχω φτιαξει την αναταραξη ετσι ωστε να απολαμβανει οσο θελει την επιφανεια.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 20-10-12, 10:19
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Δεν ειπα να κανεις μετακομιση του μονομαχου σε αλλο ενυδρειο απλως ειπα ποιο ειναι το ιδανικο για εναν μονομαχο διοτι μπορει μεν να ειναι κινητικος αλλα εχει και καποια "ορια" και δυστυχως δεν μπορει να μας τα πει ο ιδιος ο μονομαχος...
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 20-10-12, 20:44
aristomenis Ο χρήστης aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2007
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή ........

Καλησπέρα

Φίλε μου το ψαράκι σου είναι υγιέστατο,αυτά τα τελειώματα της ουράς είναι τέλεια !! αν το βάλεις σε λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο π.χ 50lit με φούλ φυτάκια δεν χρειάζεσαι καν φίλτρο,απλά ένα μικρό κυκλοφορητή να γυρίζει απαλά το νεράκι....ούτε μπόλια ούτε τίποτα....μην ξανά ρίξεις melafix.
__________________
ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ
Να υπάρχεις Ελληνικός δηλώνει τέσσερις τρόπους συμπεριφοράς : Ότι δέχεσαι την αλήθεια που έρχεται μέσα από την φύση,όχι την αλήθεια που φτιάχνει το το μυαλό των ανθρώπων.Ότι ζεις σύμφωνα με την ηθική της γνώσης,όχι με την ηθική της δεισιδαιμονίας και των προλήψεων.Ότι αποθεώνεις την ομορφιά,γιατί η ομορφιά είναι σαν τον νού σου και φθαρτή σαν την σάρκα σου.Και κυρίως αυτό......ότι αγαπάς τον άνθρωπο.Πώς αλλιώς !! Ο άνθρωπος είναι το πιο τραγικό πλάσμα στο σύμπαν...............
Δ.Λιαντίνης


Προτάσεις.....


εδώ>
http://direct-democracy.geschichte-schweiz.ch/ το πολιτικό σύστημα της Ελβετίας (στα Αγγλικά)και εδώ> http://translate.google.gr/translate....ch%2F&act=url μεταφρασμένο στα Ελληνικά
εδώ> http://bezedakos.blogspot.gr/ (για
κατανόηση της πραγματικής δημοκρατίας....)
εδώ>http://contogeorgis.blogspot.com/
εδώ>
http://www.filosofia.gr/
εδώ >http://www.liantinis.gr/
εδώ >http://www.antifono.gr/portal/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 20-10-12, 20:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αν μετραει αυτο που ειπα αλλα ειναι καλο να λαμβανουμε σε ποσα εκατοστα νερο ζουν στην φυση..
Γιαννη αυτα που ειπες οχι μονο μετρανε, αλλα εχοντας ασχοληθει αρκετα με το συγκεκριμενο ειδος και εχοντας επισκευτει παρα πολλες φορες τους βιοτοπους του μποω να σου πω οτι συμφωνω και επαυξανω, ομως στο τελευταιο εχω μια μικρη ενσταση, γιατι στη φυση δεν εχω δει μονομαχο με ουρες σαν αυτες που εχουν οι δικοι μας, οποτε μαλλον θελουν λιγο παραπανω.
Τα 15-20 εκατοστα τα θεωρω ιδανικο υψος, αλλα στη φυση δε τολμω να σου πω τι βαθη προτιμανε (παιζει να ειναι και 5-7 cm εκει που τους αρεσει να χωνονται)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 20-10-12, 22:29
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Ωχ! το βλέπω ναρχεται και το 5ο ενυδρείο, δεν την γλυτώνω ...Μ αυτά που διαβάζω αρχίζω να ψήνομαι κι εγώ τελικά, να φτιάξουμε νέα μονομαχιέρα, στην τελική τα τζάμια υπάρχουν σε 6αρι και τα χέρια του Λέανδρου πιάνουν, άρα γίνεται αρκετά οικονομικά. Μόνο τις διαστάσεις θα τις ήθελα 80Χ50Χ30, ανοιχτό απο πάνω, αφού ειναι να γίνει ας γίνει άνετο μπας και χρειαστεί να μπει χαρεμάκι αργότερα (πες πως τη βαριέται βρε αδερφέ τη μία θηλυκιά στο μέλλον, να μην έχει λίγη ποικιλία? )
------------------
Αλέξανδρε, στο θέμα σου (και σορυ για την παρένθεση επί της παρένθεσης) Ουτε σε μένα δείχνει για σοβαρό φιν-ροτ (αλλά "εμπειρο μάτι" δεν έχω...), με εξαίρεση στην ουρίτσα που νομίζω πως βλέπω νια τρυπούλα- όπως ειχε κι ο δικός μου κι έστρωσε απλά με αλατάκι- αλλά δεν εχω εμπειρία στα είδη τους, οπότε μπορεί να ναι και το στυλ του. Ομως αυτά που σου ειπαν τα παιδιά μόνο κακό δεν κάνουν (μελαφιξ-πιμαφιξ). Ευχομαι καλή ανάρρωση στον ψαρίνο σου, κρατα μας ενήμερους πως πάει, αν κι ειμαι σίγουρη πως θα πάει καλά
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 21-10-12, 11:29
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ομως στο τελευταιο εχω μια μικρη ενσταση, γιατι στη φυση δεν εχω δει μονομαχο με ουρες σαν αυτες που εχουν οι δικοι μας, οποτε μαλλον θελουν λιγο παραπανω.
Το αντίθετο θα έλεγα, οι μεγάλες ουρές μειώνουν την κολυμβητική ικανότητα. Γι'αυτό πιστεύω ότι οι πλακάτ είναι πιο κατάλληλοι για ενυδρεία με μεγάλο (κανονικό) ύψος
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 24-10-12, 14:02
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή update

Tα νιτρικά ειναι στο 5.0 του τεστ της api.Είναι εβδομη μέρα θεραπείας melafix-primafix και η κατασταση φαινεται να σταμάτησε!

Οσον αφορα το καινούριο ενυδρείο το βασικό μου πρόβλημα ειναι οτι δεν ξέρω πως να το φωτίσω σωστα. δεν εχω χωρο σε παραθυρο διπλα ούτε μπορω να κρεμασω λαμπα απο το ταβανι για το ενυδρειο.
Αρα παμε σε ετοιμο σε στυλ aquarel ή hagen..

Επειδή θέλω να το φυτέψω

1)το στρώσιμο με αμμωνία να το κάνω αφού το φυτέψω?
2)για το φύτεμα χρειάζομαι όλα αυτά που λένε οι εταιρίες, υπόστρωμα χώμα, λιπάσματα κλπ?

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε απο που προμηθεύεστε φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 24-10-12, 16:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα νιτρικά ειναι στο 5.0 του τεστ της api.Είναι εβδομη μέρα θεραπείας melafix-primafix και η κατασταση φαινεται να σταμάτησε!
χμμμ αρα υπηρχε φιν ροτ... τεσπα, αφου δεν προχωρησε αλλο δεν υπαρχει προβλημα, ειναι ασθενεια που λιγο πολυ ολοι εχουμε αντιμετωπισει.Αν διαγνωστει εγκαιρα και γινει η προληπτικη θεραπεια με τα τσαγακια (melafix-pimafix) δε χρειαζεται να ταλαιπωρησουμε το ψαρι με χημικο πολεμο και βαρυα φαρμακα. Εσυ το προλαβες (συγχαρητηρια, σπανιο για αρχαριο... Βεβαια αν δεν ηταν μονομαχος που το ματι παει στις ουρες μαλλον δε θα το ειχες δει)
Παράθεση:
Οσον αφορα το καινούριο ενυδρείο το βασικό μου πρόβλημα ειναι οτι δεν ξέρω πως να το φωτίσω σωστα. δεν εχω χωρο σε παραθυρο διπλα ούτε μπορω να κρεμασω λαμπα απο το ταβανι για το ενυδρειο.
Αρα παμε σε ετοιμο σε στυλ aquarel ή hagen..
Οτι νομιζεις, φαντασια και diy skills αν υπαρχουν μπορεις να φτιαξεις οτιδηποτε.
Εγω πχ ειχα ενα ενυδριακι της τετρα (νομιζω 70-80 λιτρα πρεπει να ειναι αλλα τα δινει σε υψος αφου το μηκος του ειναι μονο 60 cm) και το ειχα ψιλοπαρατημενο επειδη δε γουσταρα το καπακι του... τελικα εφτιαξα ενα καπακι απο ξυλο και ειναι μια χαρα (και γινεται ενα ακομη ενυδρειο για μονομαχο )
Αλλοι φτιαχνουν καπακια απο αλουμινιο (ειναι κι αυτο πολυ ελαφρυ) αλλοι απο πλεξι (οχι και τοσο καλο για τις λαμπες γιατι με τη ζεστη παραμορφωνεται ) και γενικα απο οποιοδηποτε υλικο θεωρει ο καθε ενας οτι μπορει να δουλεψει ανετα (και το ερταλον το θεωρω πολυ ευκολο υλικο και αντεχει και σε τρελες θερμοκρασιες οπως και το βακελιτη κτλ κτλ κτλ )
αν παλι δε θες να μπεις στη διαδικασια η αν δεν εχεις χρονο παρε κατι ετοιμο... απλα δες να σε βολευει το καπακι του

Παράθεση:
Επειδή θέλω να το φυτέψω

1)το στρώσιμο με αμμωνία να το κάνω αφού το φυτέψω?
εχω στρωσει με αμμωνια με τα φυτα μεσα και δεν ειχα προβλημα.
Σε καποια ειδη φυτων καποιοι συγχομπυστες τα ειδαν να καταστρεφονται...
(δε θυμαμαι δυστυχως ποια ειδη ηταν για να βοηθησω)
Οτι θες κανεις, λογικα οχι μονο δε χαλανε, αλλα στα τελειωματα του στρωσιματος αναπτυσονται αι πολυ καλυτερα, αλλα εχει τυχει και το αντιθετο.
Αν θες την απολυτη ασφαλεια η αν εχεις καποιο ακριβο φυτο που δεν το βρισκεις ευκολα βαλτα στα τελειωματα η οταν ολοκληρωθει η διαδικασια

Παράθεση:
2)για το φύτεμα χρειάζομαι όλα αυτά που λένε οι εταιρίες, υπόστρωμα χώμα, λιπάσματα κλπ?
οχι απαραιτητα.
Αν θες να κανεις κανενα σουπερ φυτεμενο με περιεργα φυτα μεγαλης δυσκολιας σιγουρα θελει πολλα πραγματα, αλλα στις συνηθισμενες καταστασεις τιποτα απ ολα αυτα δεν ειναι αναγκαιο.
Τα γνωστα ενεργα υποστρωματα πιστευω πιο πολυ προβλημα μπορει να αποτελεσουν παρα λυση.
Βυθος με ειδικο κεραμικο "χαλικι" οπως το flurite ειναι καλος και βοηθαει αρκετα την αναπτυξη, αλλα και παλι ειναι κατι προερετικο.
Γενικα ενα ενυδρειο που στηνεται με γνωμονα τα ψαρια και που αυτα εχουν τον πρωτο ρολο δε χρειαζεται κατι απ ολα αυτα εκτος ισως απο λιγο λιπασματακι γενικης χρησης που και που.
Απο την αλλη υπαρχουν περιπτωσεις που η χρηση χωματος κατω απο το βυθο κανει τελικα "καλο" στο οικοσυστημα, αλλα αυτες ειναι τραβηγμενες περιπτωσεις πολυ διαφορετικων συστηματων απο τα συνηθισμενα.

Παράθεση:
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε απο που προμηθεύεστε φυτα
πλεον ΜΟΝΟ απο συγχομπυστες.
Τα ενυδρεια μου δεν εχουν και τις ιδανικοτερες συνθηκες για φυτα οποτε παλια που αγοραζα απο μαγαζια ελαχιστα καταφερναν να επιβιωσουν μια και στο μεγαλυτερο ποσοστο τους εχουν καλλιεργηθει emerced.
Σε αντιθεση οταν περνεις απο καποιον που εχει submerced καλλιεργεια μεσα σε ενυδρειο, οσο ιδανικες συνθηκες και να εχει το σοκ μεταφυτεψης ειναι πολυ μικροτερο.
Επισεις φυσικα συμφερει και οικονομικα γιατι αλλο να παρεις μια ριζα η ενα κλαδεματακι 3 ευρω κι αλλο 10.
Αν πας στις αγγελιες θα δεις πολυς κοσμος που βαζει συνεχως κλαδεματα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 25-10-12, 00:09
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Ευχαριστώ ολους για τις χρήσιμες πληροφορίες και την υπομονή!!
οταν το ετοιμάσω θα το κάνω μια παρουσίαση!
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 27-10-12, 18:13
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΤΙΜΗΣ?

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2340


http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=449


ποιο απο τα 2 θεωρείτε καλυτερο σε σχεση ποιοτητας-τιμης
αλλα και αυτα που προσφέρει?

το juwel ειναι το maximum budget που μπορω να διαθέσω
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 27-10-12, 20:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αυτο ειναι θεμα προσωπικου γουστου βεβαια αλλα οπως βλεπω το Hagen το δινει και εμ εξωτερικο φιλτρο οποτε το βλεπω καλυτερο (γενικα ειμαι εθισμενος με τις ...τιμες των hagen , και ειναι και μια χαρα ενυδρεια)

Απο κει και περα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δε πολυχωνεψα τα Juwel rio ποτε, ισως επειδη ειναι λιγο πακετο να βγαλεις το ηλιθιο φιλτρο που εχουν κολλημενο με σιλικονη στο τζαμι, (το βλεπω λιγο λας και σε υποχρεωνουν να χρησιμοποιησεις ντε και καλα με το ζορι το φιλτρο τους, κατι που μου θυμιζει μονωπολιακες τακτικες που μου τη σπανε θεωρωντας με ως καταναλωτη βλακα... ετσι την εχω δει προσωπικα τουλαχιστο, και αποφευγω να ενθαρρυνω εταιριες που εχουν τετοιες τακτικες) αλλα ξερω πως τα προτιμαει πολυς κοσμος ισως λογο ομορφοτερου επιπλου.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 27-10-12, 22:14
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

με το hagen θα ειναι κυριολεκτικα αρχοντας.και αν φυτεψεις μεσα Hygrophila (Difformis,Polysperma sunset) αυτα τα φυτα μεγαλωνουν ταχυτατα και σε λιγο καιρο με τα δικα σου κλαδεματα θα το εχεις κανει ζουγκλα
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 29-10-12, 00:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

καμια φωτο φρεσκια απο το ψαρι;;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 30-10-12, 14:58
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Ορίστε οι φωτογραφίες.απο τοτε που εβαλα melafix-primafix cocktail εμεινε στασιμος εδώ ή προχωραει πολυ αργα και δεν το καταλαβαινω.Πάντως σίγουρα μειωμένη εξαπλωση σε σχεση με πριν τη θεραπεια.Πάντως αν προχωραει ελπίζω να προλάβω να αντεξει μεχρι να στρωσει το καινουριο..
Τελικα στήνω 60αρι ενυδρείο HAGEN.Πειράζει αν η χρησιμοποιήσω λευκή αμμο?ο τυπας απο το petcumus μ ειπε οτι δεν ειναι πρόβλημα ουτε (αν βαλω) φυτα ταχείας αναπτυξης αλλα ουτε για τ ψάρι..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  230
Μέγεθος:  35,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.JPG
Εμφανίσεις:  207
Μέγεθος:  41,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  209
Μέγεθος:  23,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  28,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 30-10-12, 16:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ωραιος ειναι, λογικα σταματησε, ετσι γινεται συνηθως. Δε μπορει απο τη μια μερα στην αλλη να ξαναφτιαξει ουρα (ακομα και νεαρο ψαρακι στην αναπτυξη θελει το χρονο του)
Η αμμος δεν ειναι κακη επιλογη.
Μερικοι λενε πως η λευκη στρεσσαρει το ψαρι αλλα προσωοπικα δεν γνωιζω αν κατι τετοιο συμβαινει, αλλα οπως και να χει αισθητικα τα σκουρα χρωματα τα βλεπω με καλυτερο ματι.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 30-10-12, 16:39
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

υπομονη εμενα ψαρακια που ειχαν παθει fin rot πρωτα εμειναν σε στασιμη κατασταση και μετα αρχισε η αναπλαση.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 30-10-12, 21:49
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή στησιμο των 60λιτρων

Ξέπλυνα την αμμο, και ετοιμαζομαι ν τ στησω, αμμωνια (επειδη εχουμε φαρμακειο) οταν ζητησα απο την αποθηκη μου εδωσε χυμα. πως υπολογίζω ποσοστητα που πρεπει ν βαλω?
Επισης ο μονομαχος δεν τρωει.. bloodworms ξηρα και κατεψυγμενα δεν τα βλεπει καν, και flakes τα μασαει και τα φτυνει.. τι να τον κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 30-10-12, 22:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

απλα θυμησε μου για να μην ψαχνω, εισαι αυτος που τον εχει σε 10 λιτρα? αστον αταιστο, δεν τρεχει τιποτα.
Οσο λιγοτερη τροφη ριξεις εκει μεσα τοσο λιγοτερη περιπτωση να δηλητηριαστει απο αμμωνια.
Ταιζε 1-2 φορες τη βδομαδα ελαχιστα μεχρι να στρωσει το αλλο κι εισαι οκ.

Οσο για το στρωσιμο κανε το με το γρηγοο τροπο, ριχνε καθε μερα χωρις μετρησεις 2 καπακια αμμωνια και σε μια βδομαδα μετρα νιτρικα. Αν ειναι τιγκα κανε αλλαγες νερου μεχρι να πεσουν τα νιτρικα στο 10-15 και την επομενη μετρα και μια αμμωνιες και νιτρωδη κι αφου ειναι μηδενικα βαλε μεσα το ψαρακι.
Αν σε μια βδομαδα τα νιτρικα δεν ειναι στο τερμα της μετρησης ξαναμετρα σε 10 μερες.

Επισεις δεν πιστευω βεβαια να εχεις καμια σοβαρη βιολογια αλλα οτι και να μπει μεσα βοηθαει στο να στρωθει γρηγορα, οποτε στιψε και το φιλτρο σου στο νεο ενυδρειο (καλυτερα πανω στα υλικα του φιλτρου)

Με αυτο τον τροπο εχει στρωθει ενυδρειο σε 6 μερες! (αυτο παει για guiness βεβαια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 03-11-12, 16:46
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

θέλω να ρωτήσω αν η λαμπα sun glow εχω φτανει για υγιη αναπτυξη των φυτων μου. Ειναι μόνο 15watt , να παρω μεγαλυτερη?επίσης να βάλω και καποιο λίπασμα υγρό ή σε ταμπλετες? γιατί μία ludwigia repens που εβαλα μεσα πεσανε τα φυλα της..
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 03-11-12, 16:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

betta εχεις, δε θελει κανενα τρελο φωτισμο (βασικα θελει κανονικα και ελαφρυ εως αρκετο blackwater για να εισαι πιο "βιοτοπικος") οποτε ετσι κι αλλιως ξεχνας τα πολυ παραξενα φυτα και τους τρελους φωτισμους, και κατ επεκταση και τα λιπασματα. Βαλε ευκολα φυτακια γρηγορης αναπτυξης (και αλλα λιγοτερο γρηγορης, οτι σ αρεσει τεσπα) και θα ειναι ολα οκ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 03-11-12, 16:57
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

ok nick! ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 06-11-12, 20:29
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για το στρωσιμο κανε το με το γρηγοο τροπο, ριχνε καθε μερα χωρις μετρησεις 2 καπακια αμμωνια και σε μια βδομαδα μετρα νιτρικα. Αν ειναι τιγκα κανε αλλαγες νερου μεχρι να πεσουν τα νιτρικα στο 10-15 και την επομενη μετρα και μια αμμωνιες και νιτρωδη κι αφου ειναι μηδενικα βαλε μεσα το ψαρακι.
Αν σε μια βδομαδα τα νιτρικα δεν ειναι στο τερμα της μετρησης ξαναμετρα σε 10 μερες.
Λοιπόν, είναι η 7η μέρα και μετρησα ΝΟ3, ειναι κοντα στο 10 με το τεστ της API.
να σημειωθεί οτι εχω αρκετα φυτα μεσα!
1)συνεχίζω για 10 μέρες ξανα αμμωνία και ξαναμετραω νιτρικά?
2)να μετρησω αυριο NH3 NO2 και με αλλαγή νερου να βαλω το ψάρι?
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 07-11-12, 17:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

χαμηλα ειναι ακομα, τσιτωσε κι αλλη αμμωνια και ξαναμετρα σε κανα πενταημερο και πιστευω να σου δειξει φουλ.
Τοτε κανεις αλλαγες να πεσουν τα νιτρικα στο 10-15 και την επομενη μερα κανεις παλι μετρησεις (ολες τις μετρησεις) κι εφ οσον ολα ειναι καλα βαζεις μεσα το ψαρακι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 29-11-12, 11:32
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή update

Λοιπόν, εχουμε και λεμε.

τετάρτη 31/10/12 το έστησα και ξεκίνησα αμμωνία.

στις 6/11/12 ειχα ΝΟ3 στα 10mg/l

απο τις 6/11 μεχρι τις 23/11 κανονικα αμμωνία.

23/11 βραδυ εβαλα μπολι απο snakepanos (ciporax υαλοβαμβακα)

29/11 σημερα εκανα μετρησεις και εχουμε:

NO2: 0,9mg/l
NH3-NH4: 5+mg/l
NO3: 20-40mg/l

τι κανω τώρα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρησμένο μάτι Angel_Nick Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 4 04-10-11 16:12
Θολό μάτι σε betta splenden. nikhatzi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 11-01-10 23:18
Aιμάτωμα στο μάτι... alexinio Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 02-08-08 21:45
Θολούρα στο μάτι??? Cristos Δίσκοι 7 15-01-05 11:02
BETTA IMPELLIS vs BETTA SPLENDENS newfish Bettas 0 22-12-02 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12339 seconds with 14 queries