Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-12, 18:53
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή Υπόστρωμα για φυτά

Μιας και θα αναβαθμίσω το υπάρχον 60αρι σε 125αρι θα ήθελα αυτή τη φορά να βάλω υπόστρωμα για τα φυτά. Θέλω να αποκλείσω από τώρα την επιλογή της άμμου με ταμπλέτες γιατί δεν με έχει ευχαριστήσει σαν αποτέλεσμα, πέραν του ότι τα φυτά τείνουν να καμπουριάζουν μετά από ένα σημείο, υπάρχουν και μέρες που δε μπορώ να ρίχνω λιπάσματα και παίρνουν την κατιούσα πάλι..

Οπότε θέλω να ακούσω προτάσεις για υπόστρωμα λιπάσματος, η περίοχη που πρέπει να καλύψω είναι 80χ35χ4, τα οποία βγαίνουν 11-12 λίτρα υποστρώματος. Δυστυχώς δε με παίρνει να αγοράσω την αντίστοιχη ποσότητα σε seachem flourite, οπότε περιμένω τις συμβουλές σας. Ένα υπόστρωμα που είναι αρκετά προσιτό για μένα είναι το Jbl Manado, έτσι για να κάνουμε μια αρχή. Αν έχετε δει σε κάποιο μαγαζί της Αθήνας οποιοδήποτε υπόστρωμα προτείνετε παρακαλώ στείλτε το σε πμ, εάν δεν επιτρέπεται στο θέμα αυτό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-12, 19:07
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Το jbl manado το εχω στο ενυδρειο μου και γενικα δεν ειμαι ευχαριστημενος οταν το πρωτοπαρεις εχει απιστευτη λασπη 2 ωρες το ξεπλενα και γενικα τα φυτα παρολο που ειχα και υποστρωμα λιπανσης αργησαν να παρουν τα πανω τους γενικα δεν δουλευει σωστα κατα την γνωμη μου τι φταιει ακομα δεν εχω καταλαβει αντιστροφα ιδιας κοκκομετριας το dennerle πηγαινε σφαιρα επισης το ειχα στο ενυδρειο μου παλιοτερα εγω θα σου προτεινα το δευτερο εχω ομως την εντυπωση οτι ειναι πιο ακριβο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-12, 21:58
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Σαν του seachem δε παίζει :P
-------------------------
Απ'ότι κοίταξα έχει καλή τιμή το Dennerle, το είχες ανακατέψει με άμμο ή το είχες σκέτο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsiou9 : 08-09-12 στις 21:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-09-12, 02:19
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Απο κατω ειχα υποστρωμα λιπανσης παλι της dennerle και απο πανω το χαλικι της ιδιας κοκομετριας και χρωματος με το manado
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-09-12, 10:57
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

chs ισχύει ότι μετά από 1 χρόνο πχ χάνει τις ιδιότητες του? Μόνο το Seachem κρατάει πολύ?

Παιδιά δεν έχει χρησιμοποιήσει κανείς σας υπόστρωμα ή δε σας ενδιαφέρει να πείτε την άποψη σας? Μόνο ο chs απαντά..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-12, 11:06
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Χρησιμοποιώ εδώ και 1+ χρόνο το Dennerle deponitmix professional το οποίο από πάνω καλύψα με με μαύρο ψιλό χαλίκι.Γενικά είμαι πολυ ευχαριστημένος(βέβαια επειδή είναι φουλ φυτεμένο λιπαινα και καθημερινά με ei λίπανση).Είναι αλήθεια πάντως πως μετά από κάποιο διάστημα,ίσως να είναι και ενας χρόνος,χάνει μέρος της δράσης του και πρέπει να λιπαινεις με ένα γενικό λίπασμα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-09-12, 15:21
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Απλά λόγω οικονομικών απέκλεισες εξ' αρχής το seachem flourite. Από αυτά που έχω δοκιμάσει, αν θες να κάνεις σοβαρή δουλειά, αποτελεί μονόδρομο. Ουσιαστικά είναι ένα πορώδες υλικό που αποροφάει τα λιπάσματα που ρίχνεις και τα απελευθερώνει σιγά σιγά στις ρίζες, με αποτέλεσμα να μην "ξεμένει" ποτέ από θρεπτικά συστατικά. Τα υπόλοιπα υποστρώματα σε κάποιο χρονικό διάστημα (ανάλογα με το πόσο ανάγκη σε θρεπτικά συστατικά έχουν τα φυτά σου) χάνουν τις ιδιότητές τους. Αν θέλεις για οικονομία, ανάμειξέ το με κάποιο άλλο υλικό, πάντως είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί, κατά τη γνώμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-09-12, 15:21
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

@tsiou9 Να σου πω την αληθεια δε γνωριζω ετσι εχω διαβασει και για να το λεει και ο ΓιαννηςΜ5 ετσι πιστευω ειναι γιατι το ενυδρειο του ειναι αστερι, το δικο μου ειναι με ευκολα φυτα πιο πολυ οποτε οποιαδηποτε μειωμενη αποδοση δε θα τη καταλαβω το εχω βαλει για γουστο στην ουσια δε χρειαζοταν, πιο παλια που εβαζα μονο υποστρωμα (χαλικι) χωρις υποστρωμα λιπανσης τα φυτα ειχαν την ταση να βγαζουν ριζες προς τα πανω και μου την εδινε λιγο στα νευρα, αν δεν κανεις κατι απαιτητικο σε φυτα δε πιστευω οτι χρειαζεται τσαμπα λεφτα.Το seachem δεν το εχω δουλεψει οποτε δε μπορω να εχω αποψη γιαυτο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-09-12, 17:48
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

@chs Και μένα συμβαίνει αυτό με τις ρίζες που βγαίνουν πιο πάνω και γενικώς πλαγιάζουν, οπότε δε φαίνεται καλαίσθητο σκέτο με την άμμο, γι'αυτό θέλω να βάλω λίπασμα. ¶σε που θέλω να βάλω και μπόλικα φυτάκια..

Σιγά σιγά όλα βγάζουν κάτι "στραβό" εκτός από το Seachem. Αλλά αφού όπως λένε πολλοί ότι αναπληρώνεται το λίπασμα μετά από καιρό τότε όντως είναι μονόδρομος.

Ποιο seachem είναι καλύτερο? Flourite απλό ή Black Sand βάσει αυτού http://www.seachem.com/support/Grave...omposition.pdf αλλά και γενικώς ποιο θα προτείνατε?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-09-12, 19:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τη γνωμη μου στην εχω ξαναπει νομιζω, τα "τυρφοειδη" "ενεργα υποστρωματα" καλυτερα να τα αποφυγεις, πιο πολυ προβλημα ειναι παρα βοηθημα, ειδικα αφου εχουν ημερομηνια ληξης και μαλιστα μονο ενος ετους.
Αν οντως νομιζεις πως εχεις λυσει ολα τα υπολοιπα προβληματα (φωτισμου, συθηκων, co2, λιπανσης) και παρ ολα αυτα βλεπεις πως "δεν τραβαει" και εχεις αναγγη απο καλυτερο υποστρωμα τοτε μονο κατι σαν το seachem flurite μπορει να θεωρηθει σωστο, το οποιο δεν ειναι εμπλουτισμενο με κατ αλλα απλως πορωδες υλικο (πιθανον να συνησφερει αρκετα θετικα και στη βιολογια του βυθου αλλα δεν ειμαι και σιγουρος μια και το χρησιμο στρωμα ειναι επιφανειακο, αλλα οπως και να χει καλο θα κανει κακο δε θα κανει)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-09-12, 21:15
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Στο seachem έχω καταλήξει Νίκο, απλά είμαι ανάμεσα στο flourite και στο black sand. Ποιο από τα δύο?
Με ελκύει το μαύρο γιατί θα κάνει καλή αντίθεση με οτιδήποτε φυτά και αν βάλω, αλλά εάν είναι καλύτερο το απλό τότε θα προτιμήσω εκείνο..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-09-12, 23:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Δε χρησιμοποιω κανενα ειδικο υποστρωμα, αν ομως εβαζα (ισως στο επομενο γαριδαδικο να βαλω) η επιλογη μου θα ηταν το μαυρο, αποκλειστικα επειδη με ενα σκουρο φοντο θα εδειχνε που ομορφοτερο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-09-12, 01:38
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Είναι το ίδιο ακριβώς υπόστρωμα, το flourite, μόνο σε διαφορετική μορφή ("πετραδάκια" το απλό και red, dark, black και άμμος το black sand). Οπότε τι σου ταιριάζει χρωματικά επιλέγεις.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-09-12, 17:01
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι το ίδιο ακριβώς υπόστρωμα, το flourite, μόνο σε διαφορετική μορφή ("πετραδάκια" το απλό και red, dark, black και άμμος το black sand). Οπότε τι σου ταιριάζει χρωματικά επιλέγεις.
Δεν νομίζω να είναι το ίδιο . Το κάθε ένα έχει διαφορετικά στοιχεία ή πιο σωστά, διαφορετικές ποσότητες στοιχείων . Ποιό είναι το πιο κατάλληλο γενικότερα (μέση χρήση) ή και αν γνωρίζει κάποιος, για που είναι καταλληλότερο το κάθε ένα ;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-09-12, 17:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δε νομιζω πως εχουν "στοιχεια"... πορωδες υλικο ειναι γι αυτο λεμε πως ειναι οκ η χρηση του
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-09-12, 17:56
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω να είναι το ίδιο . Το κάθε ένα έχει διαφορετικά στοιχεία ή πιο σωστά, διαφορετικές ποσότητες στοιχείων . Ποιό είναι το πιο κατάλληλο γενικότερα (μέση χρήση) ή και αν γνωρίζει κάποιος, για που είναι καταλληλότερο το κάθε ένα ;
Η βασικότερη λειτουργία των 'υποστρωμάτων' αυτού του είδους είναι το υψηλό τους CEC και όχι οι απειροελάχιστες ποσότητες ιχνοστοιχείων που μπορεί να περιέχουν...οπότε παίρνουμε ότι μας αρέσει οπτικά
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-09-12, 18:18
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Ο πίνακας όμως που μας έδωσε ο tsiou9 τι θέλει να μας δείξει;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-09-12, 20:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πίνακας όμως που μας έδωσε ο tsiou9 τι θέλει να μας δείξει;

χημικη αναλυση καποιου κεραμικου σαν πηλος η κατι τετοιο?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-09-12, 20:49
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Θελεις να πας σε "βαρια φυτεμενο", και αν ναι τι φυτα εχεις η σκοπευεις να βαλεις;
Αν θελεις να βαλεις καποια απαιτητικα φυτα, τοτε ο.κ. βαλε υποστρωμα, το flourite που αναφερεται και πιο πανω, και βεβαια θα χρειαστει και co2, αλλα και τον αναλογο φωτισμο.
Αν ομως θελεις να βαλεις ευκολα φυτα, που και με αυτα μπορεις να κανεις εναν πανεμορφο υποβρυχιο κηπο, μπορεις και χωρις αυτο.
Το πολυ πολυ να βαλεις καμια ταμπλεττα στο χαλικι τοπικα οπου, και αν χρειαστει, κατι που καλο ειναι να κανεις και οταν πρωτοφυτεψεις.
Ευκολα φυτα οπως hygrophila difformis, sagittaria subulata, hygrophila carymbosa siamensis, stargrass, εχω βαλει και σε χαλικι και σε αμμο, χωρις υποστρωμα χωρις λιπασματα η co2, με επιτυχια.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-09-12, 10:50
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Τελικά αποφάσισα να πάρω το Black Sand απλά επειδή θα πάρω 2 σακούλες των 7kg θα γίνει με πιο αργά βήματα το στήσιμο του ενυδρείου,γιατί ξεφεύγουν οι τιμές. :P
Το αμέσως επόμενο που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα χρειαστεί και τίποτα επιπλέον, όπως κάποιο μαύρο χαλικάκι στην κάτω κάτω μεριά.
Οι διαστάσεις που θέλω να καλύψω είναι 80χ35 και φαντάζομαι γύρω στα 5εκ. ύψος? Είναι εντάξει ή θέλει παραπάνω? Οπότε σχετικά με αυτό θα χρειαστεί και κάτι επιπλέον για το κάτω μέρος? Μιλάμε πάντα για υπόστρωμα και όχι πχ κάποιο φελιζόλ που θα έδινε ύψος (το διάβασα σε άλλο θέμα)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-09-12, 10:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν θες να φτιαξεις λοφακια, κλισεις κτλ το φελιζολ ειναι μαλλον μονοδρομος, διαφορετικα αν απλα θες να βαλεις ενα νορμαλ ισιο βυθο τοτε δε χρειαζεται κατι αλλο, εξ αλλου οσο πιο ομοιογενης ειναι ο βυθος τοσο το καλυτερο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-09-12, 14:00
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Ωραία τότε, απλά ήθελα να βεβαιωθώ αν θα είναι αρκετά τα 2 7κιλα της Seachem Black Sand. Οπότε δε χρειάζεται να προμηθευτώ οτιδήποτε περαιτέρω.. Θα καλύψουν 5 εκ. σε ύψος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπόστρωμα για φυτά george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 30-06-11 16:34
Φυτά νέος... υπόστρωμα. Guderian Αρχάριοι γλυκού νερού 9 24-10-08 21:37
Υπόστρωμα-Φυτά rasbora Αρχάριοι γλυκού νερού 6 27-04-07 22:56
Φυτά χωρίς υπόστρωμα mellatonin Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 19-01-07 00:08
Φυτά σε αμμώδες υπόστρωμα Entreri1221 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 28-05-03 19:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07040 seconds with 13 queries