Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-12, 02:19
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή Επιλογή βάσης για μελλοντικό ενυδρείο

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω ένα ρίο 125 αν βρω κάποιον που να πουλάει μεταχειρισμένο(στείλτε μήνυμα όποιος πουλάει).
Όμως δε ξέρω αν χρειάζομαι τη μαμίσια βάση του γιατί τη θεωρώ κοντή. Είναι στα 73εκ. ενώ θα προτιμούσα να είναι στα 80+ για να απολαμβάνω καλύτερα το ενυδρείο.
Πέρα από αυτό έχω ήδη αυτό http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?pag...view&iID=10908 , όμως κολλάω στο ότι:

1ον) θα αντέξει το βάρος? Μιλάμε για περίπου 200 κιλά. Μάλλον όχι(?)..

2ον) έχει μήκος 79εκ. αντί για 81εκ. που έχει το ριο. Το βλέπετε σαν τρελό πρόβλημα? Αν εβαζα άλλο ένα ξύλο 2εκ. που να γεμίζει το υπάρχον θα ήταν οκ?

Αν δεν κάνει το υπάρχον και δε διορθώνεται η κατάσταση, τι προτείνετε? Να έκανα παραγγελία μια βάση με τις διαστάσεις που θέλω αλλά να είναι αρκετά γερή για να αντέχει 200 κιλά? Πείτε οποιεσδήποτε προτάσεις πάνω σε αυτό ή συμβουλές που θα προκύψουν.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-12, 06:48
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Εγω θα σου προτεινω αυτο που εκανα εγω , βρηκα το μεγεθος που θελω και μετα εκανα στο σιδερα μια σιδηροκατασκευη και μετα το πηγα στον επιπλοποιο και μου το εντυσε με ξυλο που μου αρεσε και ταιριαζε με τα επιπλα του σπιτιου,και απο τοτε ειμαι σιγουρος οτι δεν προκειται να πεσει η να σπασει ποτε ,ενω το προηγουμενο που ειχα ειχε φουσκωσει και ειχε γειρει στη μια πλευρα,ειναι λιγο ακριβο αλλα το εχεις μια ζωη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-12, 09:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω δεν θα το εβαζα πανω σε αυτο το επιπλο.
Δεν ειναι κανονικο ξυλο (μοριοσανιδα - ινες ξυλου - σαν πεπιεσμενο πριονιδι μου ακουγεται) και λεει μεγιστο φορτιο 13 κιλα ανα ραφι. Βγαλε συμπερασμα.
Το ενυδρειο δεν πρεπει να εξεχει, πρεπει να ειναι ακριβως. Θα πρεπει δηλαδη να μπει απα πανω ταβλα οσο ο πατος του ενυδρειου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-12, 11:24
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Σπύρο και μένα αυτή ήταν η σκέψη μου απλά είπα να το ρωτήσω μήπως και γινόταν. Το Hailea F60 ευτυχώς το αντέχει αυτό το έπιπλο, δε φαίνεται στις φώτο αλλά είναι πολύ χοντρό σε όλες του τις πλευρές και για την ώρα με καλύπτει. ΑΛλά όντως για μεγαλύτερο δε γίνεται..

Πάνο όντως είναι η καλύτερη λύση, αλλά πόσο να κάνει μια τέτοια κατασκευή: 81χ36χ90?

Και με προβληματίζει ότι μπορεί να κάνω μετακόμιση του χρόνου και να θέλω κανένα μεγαλύτερο ενυδρείο, πάλι βάση από την αρχή?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-12, 17:24
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Μοριοσανιδα ειναι το νοβοπαν.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-12, 00:27
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Στο ικεα καθε επιπλο λεει και το βαρος που αντεχει κοιτα μηπως βρεις κατι...
Κανε και ενα ψαξιμο στα ενυδρεικα φορουμ στις αγγελιες δυστυχως πωλουνται πολλα ενυδρειακα ειδη λογο κρισης κατι μπορεις να βρεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή ψαριών σε 60αρι ενυδρείο. silve992 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 27-07-12 19:47
Ενυδρείο μεγαλύτερο της βάσης amorealex DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 04-03-09 11:35
Απορίες για το μελλοντικό μου 400λιτρο! StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 6 27-02-09 14:25
Επιλογή Ψαριών για 125 lt (φυτεμμένο ενυδρείο) gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 30-11-07 10:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03563 seconds with 13 queries