Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-04-11, 20:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή ερωτηση μετα απο καθαρισμο φιλτρου...

προχτες καθαρισα για πρωτη φορα το φιλτρο μου γιατι ειχε πεσει πολυ η ροη του.εχω μια απορια σχετικα με το στησιμο του και τη βιολογια του.για να καταλαβετε την ερωτηση θα σας πω τι υλικα ειχα μεσα με τη σειρα απο πανω προς τα κατω.
καλαθι 1) υαλοβαβμακας,σιποραξ
καλαθι 2) υαλοβαμβακας,σιποραξ
καλαθι 3)απο κατω προς τα πανω αυτη τη φορα:ανθρακας,σφουγγαρι πρασινο και μπλε(ενα σε καθε διαμερισμα)επισης λιγη τυρφη στο ενα διαμερισμα και υαλοβαμβακας πανω πανω και στα δυο διαμερισματα.
τα σφουγγαρια ειχανε μπει στην αρχη γιατι τα ειχα στο παλιο εσωτερικο.το βιολογικο υλικο απτο προηγουμενο μπηκε μαζι με το καινουριο στα πιο πανω συρταρια.
δεν ξερω κατα ποσο το setup ητανε σωστο η οχι αλλα το σκεπτικο μου ητανε οτι βαζοντας υαλοβαμβακα σε ολα τα επιπεδα θα καθαριζα το νερο καλυτερα και θα αφηνα οσο το δυνατον μονο τη βιολογια να περναει στο σιποραξ.η αληθεια ειναι οτι εμενα μου φανηκε οτι δουλεψε καλα ετσι,το νερο ητανε κρυσταλο.βεβαια δεν τοχω δει και με αλλο στησιμο,οποτε μπορει να ειναι το ιδιο με το δικο σας το αποτελεσμα κιεσεις να βαζετε λιγοτερο υαλοβαμβακα και μονο σαν τελευταιο σταδιο.
οταν εβγαλα τους υαλοβαμβακες ειδα οτι ητανε ολοι μαυρισμενοι-βρωμικοι.δεν επλυνα τιποτα με νερο βρυσης φυσικα,εβαλα το φιλτρο σε μια λεκανη με λιγο νερο απτο ενυδρειο και οτι εβγαινε απτο φιλτρο.ξεπλυνα εκει μεσα σφουγγαρια κλπ, το σιποραξ δεν το ξεπλυνα καθολου γιατι δεν το θεωρησα σωστο να το πειραξω μετα απο μονο ενα μηνα λειτουργιας.αλλαξα μονο τον υαλοβαμβακα απο πανω του και τους παλιους υαλοβαμβακες τους εστιβα μεσα στα καλαθια οσο μπορουσα.το θεμα μου ειναι οτι μετα το καθαρισμα,ειδα μια μικρη θολουρα μεσα στο νερο.πολυ λιγη αλλα την ειδα και υπαρχει ακομα μια υποψια της.η ερωτηση μου ειναι κατα ποσο αναπτυσεται βιολογια στους υαλοβαμβακες?συμβαινει αυτο?υπαρχει περιπτωση με τη χρηση υαλοβαμβακα σε ολα τα καλαθια να εμποδισα την φουλ αναπτυξη της βιολογιας εκει που επρεπε(στο σιποραξ)και να μοιραστηκε και στους υαλοβαμβακες?-και κατεπεκτασιν η αφαιρεση τους να δημιουργησε μια μικρη ανισοροπια στο ενυδρειο? μην ξεχασω να πω και τις μετρησεις μου,
PH 7
NH4NH3 0
NO2 0
NO3 10
ευχαριστω για οποια απαντηση
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-04-11, 21:25
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Καλησπερα σου.Συνηθως βαζουμε ενα λεπτο στρωμα υαλοβαμβακα πανω πανω.Μαλλον η αιτια που επεσε η ροη σου σε ενα μηνα ειναι οτι ειχες πολυ υαλοβαμβακα.Αν επηρεαζει την βιολογια δεν ξερω αλλα απο τις μετρησεις μαλλον οχι.Ποιο φιλτρο εχεις?Εγω εχω το tetraex1200.Το καθαρισα μετα απο ενα εξαμηνο λειτουργιας και τωρα λεω να το καθαρισω στον χρονο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-04-11, 21:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

fluval 305.σιγουρα η ποσοτητα υαλοβαμβακα ειχε να κανει με τη μειωση στη ροη.δε με πειραζει τοσο αυτο,με τη βιολογια δεν ξερω τι παιζεται.ευχαριστω για την απαντηση!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-04-11, 22:52
Το avatar του χρήστη nxris
nxris Ο χρήστης nxris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Αν οι μετρήσεις σου είναι εντάξει, γιατί ανυσηχείς για την βιολογία?
Το καλύτερο θα ήταν να έβγαζες το βαμβάκι από τα κατω καλάθια και να συμπλήρωνες με βιολογικό υλικό.
__________________
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-04-11, 23:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ανυσυχω εξαιτιας της θολουρας που ειδα,και επειδη ειχα τρελλο bacterial bloom μεχρι πριν κανα δυο βδομαδες ειπα μην τα ξαναπαθω και τρεχω
λες δηλαδη να εβγαζα τα περιεχομενα του κατω καλαθιου και να εχω βιολογικο και στα τρια και βατα μονο πανω πανω σαν τελικο σταδιο αν καταλαβα καλα?αν αφησω μονο τα δυο σφουγγαρια που εχει στο πλαι το fluval δεν ειναι πολυ λιγο για μηχανικη φιλτρανση?αν και αποσο εχω διαβασει αν βαλω σιποραξ κατω, κιαυτο κανει και μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση.σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-04-11, 00:23
Το avatar του χρήστη nxris
nxris Ο χρήστης nxris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Το 1ο καλάθι άστο όπως είναι και στα άλλα 2 αφαιρείς μόνο τον υαλοβάμβακα (και τον άνθρακα, εκτός αν έκανες καμιά θεραπεία πρόσφατα) και συμπληρώνεις με βιολογικό υλικό πχ siporax.

Γενικά μία καλή σειρά για να τοποθετήσεις τα υλικά στο φίλτρο, από πάνω προς τα κάτω, είναι: υαλοβάμβακας (όχι απαραίτητος αφού πολλοί δεν χρησιμοποιούν γιατί πέφτει η ροή πολύ γρήγορα), σφουγγάρι, βιολογικό υλικό και πάλι σφουγγάρι.
__________________
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-04-11, 07:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το σιγουρο ειναι οτι περισσοτερη βιολογια απο αυτη που μπορει να τραφει απο τους ρυπους του ενυδρειου δεν μπορει να κατοικησει στα υλικα του φιλτρου και ας ειχε 70 λιτρα σιποραξ μονο του.

Το φιλτρο δεν καταλαβα οπως τα εγραψες πως φιλτραρει να πω την αληθεια και πως εχουν τοποθετηθει στα καλαθια.
Η ροη ειναι προς τα πανω ή προς τα κατω? Ποιο φιλτρο ειναι?

Ο υαλοβαμβακας κατοικειται απο βιολογια αλλα δεν ειναι αυτη η βασικη δουλεια του.
Ειναι για μηχανικη φιλτρανση.
Δεν περιμενουμε λοιπον απο αυτον να φιλοξενησει βιολογια αλλα να καθαρισει το νερο απο τα ψιλα σκουπιδακια. Αν δεν τον κραταμε καθαρο (ειτε με αλλαγη ειτε με καλο πλυσιμο, κατι που θα τον κανει να χασει τη βιολογια του) θα βουλωσει με αποτελεσμα την μειωση της ροης αλλα και δεν θα κανει σωστα και τη δουλεια για την οποια προοριζεται (λεπτομερες μηχανικο φιλτραρισμα).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-11, 07:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η ροη ειναι απο κατω προς τα πανω.η σειρα των υλικων ητανε,και ειναι ακομα με εξαιρεση τον ανθρακα που τον εβγαλα.
λοιπον απο κατω προς τα πανω οπως ειναι η ροη:
καλαθι πρωτο: ανθρακας,σφουγγαρια,υαλοβαμβακας
καλαθι δευτερο: σιποραξ υαλοβαμβακας
καλαθι τριτο: σιποραξ,υαλοβαμβακας
στο πρωτο καλαθι κατω κατω ειχα και λιγη τυρφη στο ενα απτα δυο διαμερισματα.(καθε καλαθι ειναι χωρισμενο στα δυο)
φιλτρο: fluval 305
για να καταλαβετε ακριβως τη ροη φανταστειτε το γραμμα U απτην αριστερη μερια κατεβαινει το νερο,περναει απτα σφουγγαρια που εχει το φιλτρο απτη μανα του σαν μηχανικη φιλτρανση,φτανει στο κατω μερος στο πρωτο καλαθι και ακολουθει διαδρομη προς τα πανω μεσα απολα τα καλαθια στην εξοδο.ολα αυτα σε ιδανικες συνθηκες ετσι,σιγουρα περναει νερο και ενδιαμεσα.αλλα σε γενικες γραμμες αυτη ειναι η διαδρομη του νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-04-11, 08:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως βλεπω στις φωτο, στην ουσια εχεις δυο ροες στα καλαθια.
Μια ανεβαινει απο την αριστερη πλευρα των καλαθιων (που ειναι χωρισμενα στη μεση) και μια απο δεξια.
Αυτο αλλαζει πολλα πραγματα αν εχεις διαφορετικα υλικα σε καθε μερια του καθε καλαθιου.
Εσυ βαζεις ξεχωριστα υλικα σε καθε μερια?
Και ποια?

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-04-11, 09:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως βλεπω στις φωτο, στην ουσια εχεις δυο ροες στα καλαθια.
Μια ανεβαινει απο την αριστερη πλευρα των καλαθιων (που ειναι χωρισμενα στη μεση) και μια απο δεξια.
Αυτο αλλαζει πολλα πραγματα αν εχεις διαφορετικα υλικα σε καθε μερια του καθε καλαθιου.
Εσυ βαζεις ξεχωριστα υλικα σε καθε μερια?
Και ποια?

σωστα!η μοναδικη διαφορα στα υλικα ητανε μονο στο πρωτο καλαθι απο κατω οπου στο ενα διαμερισμα του ειχα βαλει και (ξαναεβαλα) λιγη τυρφη.αποκει και πανω ολα τα διαμερισματα σε ολα τα καλαθια εχουνε τα ιδια υλικα.σιποραξ και υαλοβαμβακας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-04-11, 12:46
Frontosa23 Ο χρήστης Frontosa23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2010
Περιοχή: ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Κατά τη γνώμη μου χρειάζεται μόνο ένα στάδιο υαλοβάμβακα για να παγιδεύει τα "χοντρά" σκουπιδάκια. Αυτόν θα πρέπει να τον αλλάζεις συχνά για να μην μπουκώνει. Από εκεί και πέρα τα σφουγγάρια και το βιολογικό υλικό θα λειτουργούν και μηχανικά και βιολογικά, καθώς και τα δύο λίγο πολύ προσφέρουν βάση για τη φιλοξενία των βακτηρίων.
Τα βακτήρια χρειάζονται επαρκή όγκο και επιφάνεια βιολογικών υλικών για να αναπτυχθούν. Από εκεί και πέρα για να σου δώσω ένα παράδειγμα, αν λειτουργούμε ένα ενυδρείο με ένα φίλτρο και προσθέσουμε δεύτερο γιατί θεωρούμε ότι θα είναι καλύτερα κάνουμε λάθος. Ο πληθυσμός των βακτηρίων εξαρτάται από την τροφή που βρίσκουν. Αν προσθέσουμε παραπάνω βιολογικά υλικά ο πληθυσμός των βακτηρίων θα μοιραστεί και δεν θα αυξηθεί. Γιαυτό τον λόγο αν έχουμε ένα βιολογικό και ένα μηχανικό φίλτρο πρέπει να καθαρίζουμε το μηχανικό φίλτρο συχνά για να μην προλάβει να δημιουργήσει βακτήρια αφαιρώντας παράλληλα πληθυσμό βακτηρίων από το βιολογικό μας φίλτρο.
__________________
http://www.aquarium4u.gr
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-04-11, 14:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
η ροη ειναι απο κατω προς τα πανω.η σειρα των υλικων ητανε,και ειναι ακομα με εξαιρεση τον ανθρακα που τον εβγαλα.
λοιπον απο κατω προς τα πανω οπως ειναι η ροη:
καλαθι πρωτο: ανθρακας,σφουγγαρια,υαλοβαμβακας
καλαθι δευτερο: σιποραξ υαλοβαμβακας
καλαθι τριτο: σιποραξ,υαλοβαμβακας
στο πρωτο καλαθι κατω κατω ειχα και λιγη τυρφη στο ενα απτα δυο διαμερισματα.(καθε καλαθι ειναι χωρισμενο στα δυο)
φιλτρο: fluval 305
για να καταλαβετε ακριβως τη ροη φανταστειτε το γραμμα U απτην αριστερη μερια κατεβαινει το νερο,περναει απτα σφουγγαρια που εχει το φιλτρο απτη μανα του σαν μηχανικη φιλτρανση,φτανει στο κατω μερος στο πρωτο καλαθι και ακολουθει διαδρομη προς τα πανω μεσα απολα τα καλαθια στην εξοδο.ολα αυτα σε ιδανικες συνθηκες ετσι,σιγουρα περναει νερο και ενδιαμεσα.αλλα σε γενικες γραμμες αυτη ειναι η διαδρομη του νερου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστα!η μοναδικη διαφορα στα υλικα ητανε μονο στο πρωτο καλαθι απο κατω οπου στο ενα διαμερισμα του ειχα βαλει και (ξαναεβαλα) λιγη τυρφη.αποκει και πανω ολα τα διαμερισματα σε ολα τα καλαθια εχουνε τα ιδια υλικα.σιποραξ και υαλοβαμβακας.
Οατν λες πρωτο καλαθακι (συμφωνα με τη ροη του νερου), συμπεραινω οτι εννοεις το κατω κατω καλαθι στον καδο.
Οποτε, τα "λαθη" που βρισκω ειναι:
α) Εχεις χαμηλα στον καδο την τυρφη, κατι που δυσκολευει στην αλλαγη της καθε 15-30 μερες αλλα και το νερο που εχει περασει απο την τυρφη παει μετα στα βιολογικα κατι που απο πληροφορια που εχω (ισως και λαθος) δεν ειναι οτι καλυτερο.
β) εχεις ξαναβαλει σφουγγαρια στο κατω καλαθι ενω το πρωτο μισο του καδου (η μια μερια) ειναι γεματο με τα μεγαλα σφουγγαρια στα σχαρακια.
γ) εχεις πολυ "υαλοβαμβακα" κατι που μειωνει γρηγορα τη ροη αφου ειναι ψιλοτρυπο υλικο (fine) και ειναι για λεπτομερη μηχανικο φιλτραρισμα, και τοποθετηση στο πιο ψηλο σημειο του καδου για ευκολη αλλαγη του χωρις να ενοχλουμε τα αλλα υλικα (ασχετα αν ετσι, ο υαλοβαμβακας ειναι στην αρχη της ροης πχ εσωτερικα φιλτρα juwel, ή στο τελος της ροης πχ εξωτερικα φιλτρα eheim).

Συμπερασματικα εγω θα εβαζα:
Τα σφουγγαρια στο πρωτο μισο του καδου οπως ειναι απο τη μαμα τους (αν και ειναι πολλα),
στο 1ο (κατω) καλαθι, σιποραξ
στο 2ο (μεσαιο) καλαθι, σιποραξ
στο 3ο (πανω) καλαθι, τυρφη σε δυο καλτσακια, ενα σε καθε κουτακι του καλαθιου (και θα τα αλλαζα εναλλαξ καθε 15 μερες τπ πιο παλιο για να ειναι παντα ισορροπημενης φρεσκαδας η τυρφη) και απο πανω της μια λεπτη φετα ξασμενη/αραιωμενη "υαλοβαμβακα".
Αν ειναι πολυ η τυρφη για τις τιμες που θες να "πιασεις" στο μαλακωμα του νερου, θα εβαζα στο πανω καλαθι, κατω σιποραξ και απο πανω λιγοτερη τυρφη.

Ολη η "μανουρα" δλδ θα γινεται στο πανω πανω καλαθι με την τυρφη και τον "υαλοβαμβακα" και στα σφουγγαρια που ειναι στο αλλο μισο του καδου και βγαινουν με τις σχαρες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-04-11, 19:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σας ευχαριστω,θακολουθησω τις συμβουλες σας.αλλη μια φορα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-05-11, 18:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

λοιπον μετα απο τη συζητηση εδω εχω αλλαξει τα περιεχομενα του φιλτρου ως εξης:
τα σφουγγαρια μεινανε οπως ητανε στο πλαι,και στα καλαθια απο κατω προς τα πανω εχω,στο πρωτο fluval biomax στο δευτερο γεματο sera siporax και στο τριτο παλι γεματο sera siporax.απο πανω του υαλοβαμβακας.
στο πρωτο μπηκε το Biomax γιατι το ειχα και δεν το χρησιμοποιουσα και το εβαλα μεχρι να δω τι θα κανω τελικα.το θεμα ειναι οτι απο οταν εβγαλα τους υαλοβαμβακες που ειχα σε ολα τα συρταρια εχω δει διαφορα προς το χειροτερο.δεν ειναι πλεον τοσο καθαρο οσο ητανε το νερο.μηπως πρεπει να αλλαξω τα υλικα στο κατω καλαθι σε κατι που να κανει καλυτερη μηχανικη φιλτρανση?δεν ειμαι σιγουρος οτι το biomax κανει σωστη δουλεια εκει που το εχω ουτε σαν μηχανικο αλλα ουτε σαν βιολογικο αφου ειναι πολυ χαμηλα και θα βουλωνει.αν βαλω σιποραξ θα κανει καλυτερη δουλεια?η μηπως πρεπει να μπουνε κιαλλα σφουγγαρια? αν εχετε καποια συμβουλη ρε παιδια ειμαι ολος αυτια...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-05-11, 21:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε υπομονη και θα καθαρισει το νερο.
Ξεπλυνες καλα τα νεα υλικα απο σκονες κλπ?
Ισως χρειαστει να βαλεις πιο πολυ filterwool στο πανω καλαθι (με το φοβο παντα να σου βουλωνει πιο ευκολα).
Αν βαλεις πιο χαμηλα θα ειναι ακομα πιο ευκολο να βουλωσει.
Το biomax δεν το εχω δουλεψει αλλα τι κακο να κανει?
Κεραμικο βιολογικο μακαρονι σαν το σιποραξ ειναι νομιζω.
Η μηχανικη φιλτρανση σου στηριζεται στα σφουγγαρια που ειναι στο πρωτο μισο του καδου. Αυτα πρεπει να κρατας πεντακαθαρα για να κρατανε αυτα με τη σειρα τους τα βιολογικα υλικα καθαρα.
Το ιδιο και το filterwool στο τελος.
Αυτα κρατανε καθαρο το νερο οπτικα και τα βιολογικα καθαρο στις μετρησεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-05-11, 15:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το biomax ειναι σχεδον σαν το σιποραξ αν και πιο "μαλακο/ευθραυστο" σαν υλικο.σαν ελαφροπετρα στην οψη περιπου αλλα σε μακαρονι.απλα εχω μια αμφιβολια γιατι η Fluval το δινει κυριως σαν βιολογικο υλικο αποτι εχω καταλαβει.αν και αναφερει οτι μπαινει και πιο κατω.θα δειξει.θα κανω και την συνηθη αλλαγη νερου αυριο και πιστευω κατι να γινει.τα σφουγγαρια τα καθαριζω οσο πιο καλα μπορω με νερο απτο ενυδρειο αφαιρωντας ολα τα μεγαλα σκουπιδια και στιβοντας.ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-05-11, 16:18
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Έχει κάποια σημασία αν τα σφουγγάρια τα καθαρήσουμε με νερό του ενυδρείου ή όχι? Εγώ προσωπικά τα καθαρίζω καλά με τρεχούμενο νερό (εννοείται χωρίς απορυπαντικά), τα στίβω καλά και στο τέλος τα βουτάω σε νερό με prime μέχρι να τελείωσω με το υπόλυπο φίλτρο.
Είναι λάθος αυτό που κάνω?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-05-11, 19:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει κάποια σημασία αν τα σφουγγάρια τα καθαρήσουμε με νερό του ενυδρείου ή όχι? Εγώ προσωπικά τα καθαρίζω καλά με τρεχούμενο νερό (εννοείται χωρίς απορυπαντικά), τα στίβω καλά και στο τέλος τα βουτάω σε νερό με prime μέχρι να τελείωσω με το υπόλυπο φίλτρο.
Είναι λάθος αυτό που κάνω?
Και εγω αυτο σχεδον κανω με τα μηχανικο υλικα.
Καθαρισμα με πολυ ζεστο νερο και καλο στιψιμο. Το prime το παρακαμπτω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-05-11, 23:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για να πω την αληθεια κιεγω τα σφουγγαρια που τα καθαριζω με νερο του ενυδρειου το εκανα απλα για λογους "ασφαλειας" απλα για ναμαι ησυχος οτι δε θα κανω καμια μα.... αλλα τωρα που λετε οτι καθαριζονται και με απλο νερακι βρυσης θαναι πιο ευκολο μαλον και θαναι και πιο σχολαστικο το καθαρισμαειδες πως ενα απλο πραγματακι-λεπτομερεια μπορει να σου κανει τη ζωη πιο ευκολη...γιαυτο το γουσταρω αυτο το φορουμ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-05-11, 23:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Διευκρινηση: Τα σφουγγαρια τα πλενω με νερο βρυσης, οταν χρησιμοποιουνται μονο ως μηχανικη φιλτανση και μετα υπαρχει βιολογικο υλικο.
Αν η φιλτρανση στηριζεται αποκλειστικα σε σφουγγαρια (και μηχανικη και βιολογικη) τοτε πλενονται με νερο ενυδρειου και οχι λεπτομερως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-05-11, 10:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι εξυπακουεται! αλλα καλα κανεις και το διευκρινιζεις γιατι δεν ξερεις ποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-05-11, 15:55
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διευκρινηση: Τα σφουγγαρια τα πλενω με νερο βρυσης, οταν χρησιμοποιουνται μονο ως μηχανικη φιλτανση και μετα υπαρχει βιολογικο υλικο.
Αν η φιλτρανση στηριζεται αποκλειστικα σε σφουγγαρια (και μηχανικη και βιολογικη) τοτε πλενονται με νερο ενυδρειου και οχι λεπτομερως.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι εξυπακουεται! αλλα καλα κανεις και το διευκρινιζεις γιατι δεν ξερεις ποτε.
Ναι, βέβαια! Μονον για μηχανική φίλτρανση. Τα βιολογικά υλικά, έχουν "άλλη μεταχείρηση".
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτηση για τον καθαρισμο του εσωτερικου φιλτρου σε θαλλασινο panoscorfu Φίλτρανση 8 07-07-09 23:25
Ερωτηση περι φιλτρου mantharas2001 Αρχάριοι γλυκού νερού 16 11-04-09 19:06
υλικα φιλτρου χαλανε μετα απο αχρηστία? ababapanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 05-03-09 11:48
Ερωτηση περι φιλτρου DIMITRIS72 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 12-02-09 09:15
Ερωτηση για εσωτερικο φιλτρου.. boom Αρχάριοι γλυκού νερού 20 02-01-08 06:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08011 seconds with 13 queries