Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-11-15, 15:50
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Πείτε μου ότι αυτό δεν είναι cladophora algae


-------------------------
__________________
Pain Is Temporary-Quitting Lasts Forever

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alexandros88 : 21-11-15 στις 15:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-11-15, 16:06
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

για thread algae μου κάνει.
αλλα η πρωτη φωτο με προβλιματιζει...

σιγουρα παντως εχεις thread
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-11-15, 16:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πείτε μου ότι αυτό δεν είναι cladophora algae
ειναι κλαδοφορα αλγη
τουλαχιστον η πρωτη φωτο ετσι μου φαινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-15, 16:44
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Και από τι διαβάζω πρέπει οι συνθήκες να είναι σωστές για Να αναπτυχθεί έτσι?
-------------------------
Εννοώ για τα υπόλοιπα φυτά
__________________
Pain Is Temporary-Quitting Lasts Forever

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alexandros88 : 21-11-15 στις 16:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-11-15, 18:47
Το avatar του χρήστη jiasou
jiasou Ο χρήστης jiasou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2012
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Δώσε μερικά στοιχεία για το ενυδρείο.. φωτισμός, ρουτίνες κλπ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-11-15, 20:28
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

125lt
Αμμωνία 0
Ph 6,5-7
Gh 6
Kh δε θυμάμαι και τελείωσε το τεστ πριν από 5 μέρες
Φωτισμός 2 Juwel hilite 25watt me ανακλαστηρες
Co2 προσωρινά το κιτ της τετράγωνο που είναι για ενυδρεία μέχρι 120lt
-------------------------
Επίσης τελειώνω τον 2ο μήνα στρωσιματος. Αλλαγές 1φορα τη βδομάδα μια μικρή και 1φορα το μήνα μια μεγάλη. Λίπανση σταμάτησα. Έβαζα flourish απλό . τέλος να σημειώσω ότι το πρωί που φεύγω για δουλειά και το βράδυ που γυρίζω είναι σβηστα τα φώτα με 8 ώρες φωτισμού. Μπορώ και παρατηρώ τις αλλαγές καλά το σαββατοκύριακο
__________________
Pain Is Temporary-Quitting Lasts Forever

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alexandros88 : 21-11-15 στις 20:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-11-15, 21:37
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Cladophora είναι αν και κακώς την άφησες να ξεφύγει έτσι γιατί τώρα θα σε παιδέψει. Δεν είναι εύκολη άλγη γιατί σε σχέση με όλες τις άλλες, αυτή λειτουργεί πολύ περισσότερο σαν φυτό. Αυτό που δεν φαίνεται είναι η έκταση που έχει πάρει στο υπόλοιπο ενυδρείο.
Φωτισμό δεν έχεις πολύ αλλά σε πρώτη φάση βγάλε τους ανακλαστήρες και μείωσε την φωτοπερίοδο σου στις 6 ώρες. Κλείσε το φίλτρο και με μια παλιά οδοντόβουρτσα ξεκίνα να την αφαιρείς τυλίγοντάς την στην βούρτσα. Κοίτα να το κάνεις με απαλές κινήσεις γιατί σπάει και μικρά κομμάτια της μεταφέρονται εύκολα σε άλλα σημεία του ενυδρείου. Κόψε όσα φύλλα ή μέρη φυτών δεν μπορούν να καθαριστούν.
Από την Cuba θα βρεις ζόρια να την αφαιρέσεις. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις excel, να το ρίξεις δηλαδή τοπικά με μια σύριγγα. Δουλειά κάνει και το οξυζενέ αλλά πολλά φυτά δεν το αντέχουν. Όπως πχ η Cuba...
Αν σου έχει απλωθεί σε όλο το ενυδρείο, θα χρειαστεί αρκετή υπομονή και επιμονή τώρα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-11-15, 21:43
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Δεν απλώστε πολύ.. Είναι σε?τρια- τέσσερα σημεία. Ή θα ξηλωσω 2ματσακια Cuba kai θα κόψω φύλλα ή θα ριξω οξυζενε
-------------------------
Είναι προτιμότερο να τα θυσίασω τώρα? Γιατί δεν βγαίνει τελειως
__________________
Pain Is Temporary-Quitting Lasts Forever

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alexandros88 : 21-11-15 στις 21:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-11-15, 22:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

παρε μια οδοντοβουτσα, περασε την πάνω απο την αλγη και γυρισέ την να πιαστει η άλγη και βγάλτην
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-11-15, 22:12
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν απλώστε πολύ.. Είναι σε?τρια- τέσσερα σημεία. Ή θα ξηλωσω 2ματσακια Cuba kai θα κόψω φύλλα ή θα ριξω οξυζενε
-------------------------
Είναι προτιμότερο να τα θυσίασω τώρα? Γιατί δεν βγαίνει τελειως
Ότι δεν βγαίνει με την βούρτσα, κόφτο. Στην cuba όχι οξυζενέ, θα την κάψει.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-11-15, 23:10
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

ΟΚ θα κάνω με ρεμπέτικα! Αν και από ότι κατάλαβα δε θα φύγει τελείως ποτέ.. Υπάρχει και κάποιος ζωντανός οργανισμος που την τρώει?? Γαριδαδικο ήθελα να το κάνω αλλά μάλλον θα περιμένει
__________________
Pain Is Temporary-Quitting Lasts Forever
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-11-15, 23:44
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Ποιος σου είπε ότι δεν θα απαλλαγείς ποτέ; Μην τρελαίνεσαι! Από την στιγμή που δεν είναι σκορπισμένη παντού μπορείς να την διώξεις. Τους τρόπους τους είπαμε...
Αν μας έβαζες και μια φωτο ολόκληρο το ενυδρείο θα εκτιμούσαμε και καλύτερα την όλη κατάσταση. Και όχι μόνο για τις άλγες...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-11-15, 18:29
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Λοιπόν τα καλά νέα είναι οτι εχω πολύ υπομονη να ακολουθήσω ολες τις οδηγίες. Τα κακά νεα ειναι οτι μαλλον δεν εχω μονο ενα είδος αλγης και μαλλον εχω ανισορροπία co2 φωτισμού και συστατικων:




Επισης απο την κουβα δεν βγαίνει χωρις να ξηλωθει και το ματσάκι

Μια ολόκληρη του ενυδρειου


Υ. Σ. Ειδα οτι καποιες λέξεις που γραφω δεν βγαζουν νοημα ειναι απο την αυτόματη διορθωση.
__________________
Pain Is Temporary-Quitting Lasts Forever
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-11-15, 11:25
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Φιλε μου αυτα τα μαυρα στιγματακια που βλεπω στις τελευταιες φωτο ειναι κλαδοφορα;Μηπως ειναι bba;Αλλα ισως να κανω και λαθος..Ωραιο το ενυδρειο σου παντως
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-11-15, 12:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Και εγω για ΒΒA τη βλέπω.
Βάλε και κανα ramshorn μέσα (φαγώθηκα με τα ramshorn εγώ )
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-11-15, 15:15
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Μεσα πρεπει 90% να μεγαλώνουν ramshorn εχω 3 μικρα sae που τρωνε την
bba αποσο ξερω. Θελω να βαλω amano που δεν βρίσκω και neocaridina
__________________
Pain Is Temporary-Quitting Lasts Forever
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-11-15, 15:42
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Βαλε ramshorn, εγω ειχα bba πολυ σε μερικα φυτα,εκανα θεραπεια με excel για 2 βδομαδες και μετα εβαλα αυτα τα σαλιγκαρια την τελειωσαν μιλαμε δεν υπαρχει ουτε για δειγμα που λεμε..Βεβαια να κατανοησεις πρωτα ειναι το θεμα γιατι εμφανιστηκε η οποια αλγη, που ειναι το "λαθος" στο ενυδρειο σου.Δες και το δικο μου θεμα με τη bba ισως σε βοηθησει.
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-11-15, 15:43
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Ωραίο το ενυδρείο σου αλλά- εκτός από τις άλγες που σίγουρα δεν είναι μόνο κλαδοφόρα- έχει και κάποια λαθάκια που καλό είναι να τα διορθώσεις τώρα πριν βάλεις μέσα ψάρια.
Το ότι έχεις τις πέτρες πάνω από τα ξύλα, θεωρώ ότι το κάνεις για να βυθιστούν. Πόσο καιρό τα έχεις μέσα κι ακόμα δεν βυθίστηκαν;.
Τα pteropus μοιάζουν φυτεμένα στο χαλίκι. Αν όντως είναι, βγάλε το οριζόντιο ρίζωμά τους πάνω από αυτό γιατί αργότερα μπορεί να σου σαπίσουν. Γενικά τα pteropus καλύτερα να τα δένουμε σε πέτρες ή ρίζες. Επίσης, επειδή μεγαλώνουν πρωτίστως σε πλάτος και όχι προς τα πάνω, κάποια που έχεις στην πλάτη, βγάλτα και μετακίνησέ το αλλού. Το ίδιο και με το χορταράκι, μου διαφεύγει τώρα ποιο είναι. Κάποιες ρίζες του τις έχεις φυτέψει κάτω από μεγαλύτερα φυτά που όταν πυκνώσουν, θα το καλύψουν και θα του κρύψουν το φως. Βάλτο μπροστά ή τέλος πάντως, στην μέση σε κενά σημεία.

Σε ότι αφορά τις άλγες, σίγουρα έχεις τουλάχιστον άλλες δύο. Και σποτ έχεις και πιθανά bba. Γενικά κάποια φυτά σου δείχνουν σε κακή κατάσταση.
Εγώ στην θέση σου θα έβγαζα όλα τα φυτά (πλην cuba) που έχουν άλγη και θα τα βούταγα σε ένα διάλυμα χλωρίου/νερού. Στην συνέχεια θα τα έτριβα απαλά να φύγει η άλγη και σε όσα φύλλα παρέμενε, θα τα έκοβα και θα τα πέταγα. Μετά αποχλωρίωση και πίσω στο ενυδρείο. Θα κλάδευα τα μεγαλύτερα κοτσάνια στα δύο και θα τα φύτευα το ένα δίπλα στο άλλο. Αν έβρισκα από εδώ κι από εκεί περισσότερα εύκολα φυτά γρήγορης ανάπτυξης θα τα έβαζα γιατί θα βοηθούσαν πάρα πολύ. Θα έκανα ένα μια καλή σούπα βυθού και μια όσο μεγαλύτερη αλλαγή νερού μου επιτρέπει ο κύκλος του στρωσίματος.

Θα ξεκινούσα το ενυδρείο χωρίς ανακλαστήρες, με 5,5- 6 ώρες φωτοπερίοδο και θα παρατηρούσα. Αν όλα πήγαιναν καλά, κάθε 10 μέρες θα ανέβαζα κατά μισή ώρα τον φωτισμό μέχρι να φτάσω στο επιθυμητό. Αν ενδιάμεσα κάποια φυτά παρουσίαζαν ελλείψεις, θα έσπαγα μια ταμπλέτα γενικής λίπανσης σε 2-3 κομμάτια και θα έβαζα απο ένα βαθιά στο χαλίκι, πλάι στην ρίζα του κάθε φυτού.

Την cuba που αν την τραβήξεις με οδοντόβουρτσα ή αν της ρίξεις οποιοδήποτε χημικό θα χαλάσει, θα την έβγαζα τελείως. Για 15-20 μέρες θα την λειτουργούσα emersed για να φύγουν οι άλγες και μετά θα την επέστρεφα στο ενυδρείο. Αν δεν ξέρεις πως μπορεί να γίνει αυτό, ρώτα να σου πούμε…
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-11-15, 16:01
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο το ενυδρείο σου αλλά- εκτός από τις άλγες που σίγουρα δεν είναι μόνο κλαδοφόρα- έχει και κάποια λαθάκια που καλό είναι να τα διορθώσεις τώρα πριν βάλεις μέσα ψάρια.
Το ότι έχεις τις πέτρες πάνω από τα ξύλα, θεωρώ ότι το κάνεις για να βυθιστούν. Πόσο καιρό τα έχεις μέσα κι ακόμα δεν βυθίστηκαν;.
Τα pteropus μοιάζουν φυτεμένα στο χαλίκι. Αν όντως είναι, βγάλε το οριζόντιο ρίζωμά τους πάνω από αυτό γιατί αργότερα μπορεί να σου σαπίσουν. Γενικά τα pteropus καλύτερα να τα δένουμε σε πέτρες ή ρίζες. Επίσης, επειδή μεγαλώνουν πρωτίστως σε πλάτος και όχι προς τα πάνω, κάποια που έχεις στην πλάτη, βγάλτα και μετακίνησέ το αλλού. Το ίδιο και με το χορταράκι, μου διαφεύγει τώρα ποιο είναι. Κάποιες ρίζες του τις έχεις φυτέψει κάτω από μεγαλύτερα φυτά που όταν πυκνώσουν, θα το καλύψουν και θα του κρύψουν το φως. Βάλτο μπροστά ή τέλος πάντως, στην μέση σε κενά σημεία.

Σε ότι αφορά τις άλγες, σίγουρα έχεις τουλάχιστον άλλες δύο. Και σποτ έχεις και πιθανά bba. Γενικά κάποια φυτά σου δείχνουν σε κακή κατάσταση.
Εγώ στην θέση σου θα έβγαζα όλα τα φυτά (πλην cuba) που έχουν άλγη και θα τα βούταγα σε ένα διάλυμα χλωρίου/νερού. Στην συνέχεια θα τα έτριβα απαλά να φύγει η άλγη και σε όσα φύλλα παρέμενε, θα τα έκοβα και θα τα πέταγα. Μετά αποχλωρίωση και πίσω στο ενυδρείο. Θα κλάδευα τα μεγαλύτερα κοτσάνια στα δύο και θα τα φύτευα το ένα δίπλα στο άλλο. Αν έβρισκα από εδώ κι από εκεί περισσότερα εύκολα φυτά γρήγορης ανάπτυξης θα τα έβαζα γιατί θα βοηθούσαν πάρα πολύ. Θα έκανα ένα μια καλή σούπα βυθού και μια όσο μεγαλύτερη αλλαγή νερού μου επιτρέπει ο κύκλος του στρωσίματος.

Θα ξεκινούσα το ενυδρείο χωρίς ανακλαστήρες, με 5,5- 6 ώρες φωτοπερίοδο και θα παρατηρούσα. Αν όλα πήγαιναν καλά, κάθε 10 μέρες θα ανέβαζα κατά μισή ώρα τον φωτισμό μέχρι να φτάσω στο επιθυμητό. Αν ενδιάμεσα κάποια φυτά παρουσίαζαν ελλείψεις, θα έσπαγα μια ταμπλέτα γενικής λίπανσης σε 2-3 κομμάτια και θα έβαζα απο ένα βαθιά στο χαλίκι, πλάι στην ρίζα του κάθε φυτού.

Την cuba που αν την τραβήξεις με οδοντόβουρτσα ή αν της ρίξεις οποιοδήποτε χημικό θα χαλάσει, θα την έβγαζα τελείως. Για 15-20 μέρες θα την λειτουργούσα emersed για να φύγουν οι άλγες και μετά θα την επέστρεφα στο ενυδρείο. Αν δεν ξέρεις πως μπορεί να γίνει αυτό, ρώτα να σου πούμε…
Θα τα εφαρμοσω ολα και θα εποικοινωνησω παλι. Εχω δει βιντεακια για emerced. Μπορω να το κανω σε πλαστικό με μεμβράνη απο πανω και χωμα για κανονικα φυτά? Επίσης τι φωτισμό να βαλω στην Κούβα που θα ειναι εκτος?
-------------------------
Οι ριζες ειναι κανα 2μηνο αλλα ακομα σηκώνονται
__________________
Pain Is Temporary-Quitting Lasts Forever

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alexandros88 : 23-11-15 στις 16:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-11-15, 16:07
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Θα πάρεις ένα πλαστικό (κατά προτίμηση διάφανο) ταπεράκι. Θα βάλεις 2 πόντους είτε απλό χώμα είτε χαλίκι του ενυδρείου. Θα ρίξεις νερό ίσα που να μουσκέψει καλά το χώμα και να την φυτέψεις. Θα καλύψεις το τάπερ απο πανω με ένα wrap στο οποίο θα ανοίξεις μια μικρή τρυπούλα στην άκρη και θα το τοποθετήσεις μέσα στο σπίτι σε ένα παράθυρο που έχει απ' ευθείας φως αρκετή ώρα την ημέρα.
Καθημερινά θα ψεκάζεις τόσο νερό όσο χρειάζεται για να παραμένει υγρό το χώμα. Μόλις φύγουν οι άλγες θα προσθέσεις όσο νερό χρειάζεται μέχρι να καλυφθεί όλο το φυτό. Θα την αφήσεις εκεί άλλες 3-4 μέρες και μετά θα την βάλεις πίσω στο ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-11-15, 16:57
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πάρεις ένα πλαστικό (κατά προτίμηση διάφανο) ταπεράκι. Θα βάλεις 2 πόντους είτε απλό χώμα είτε χαλίκι του ενυδρείου. Θα ρίξεις νερό ίσα που να μουσκέψει καλά το χώμα και να την φυτέψεις. Θα καλύψεις το τάπερ απο πανω με ένα wrap στο οποίο θα ανοίξεις μια μικρή τρυπούλα στην άκρη και θα το τοποθετήσεις μέσα στο σπίτι σε ένα παράθυρο που έχει απ' ευθείας φως αρκετή ώρα την ημέρα.
Καθημερινά θα ψεκάζεις τόσο νερό όσο χρειάζεται για να παραμένει υγρό το χώμα. Μόλις φύγουν οι άλγες θα προσθέσεις όσο νερό χρειάζεται μέχρι να καλυφθεί όλο το φυτό. Θα την αφήσεις εκεί άλλες 3-4 μέρες και μετά θα την βάλεις πίσω στο ενυδρείο...
Είσαι πολύ κατατοπιστικός! Ευχαριστώ!
__________________
Pain Is Temporary-Quitting Lasts Forever
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-11-15, 18:29
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ριζες ειναι κανα 2μηνο αλλα ακομα σηκώνονται
Τώρα το είδα αυτό. Δυο μήνες και να μην βυθίζονται, δεν είναι φυσιολογικό. Υπάρχουν βέβαια κάποια ανοιχτού καφέ/κόκκινου χρώματος ελαφριά ξύλα που όντως αργούν να βυθιστούν.
Αφού δεν έχεις ζωντανά μέσα δεν πειράζει, άστες με τις πέτρες απο πάνω. Αν όμως βάλεις ψάρια, δεν παίζει να μείνουν έτσι. Αν εξακολουθούν να σηκώνονται μέχρι τότε, πόσταρε να σου πω τι θα κάνεις για να τα κρατήσεις στον βυθό...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-11-15, 17:20
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Αύριο θα γινει το εγχείρημα. Εχω μια ερώτηση οσον αφορα την cuba. Το οξυζενε την καιει, το exel τοπικά θα την πειράξει? Το ρωταω γιατί ριζωθηκε καλα και πριν την βαλω emerced θελω να εξαντλησω ολες τις επιλογές μου
__________________
Pain Is Temporary-Quitting Lasts Forever
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-11-15, 18:37
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν γνωρίζω αν η απ'ευθείας χρήση του excel την πειράζει ή όχι όπως δεν γνωρίζω αν έχει αποτέλεσμα στην αντιμετώπιση της κλαδοφόρας.

Αν κάποιος άλλος γνωρίζε ας απαντήσει. Αλλιώς ρίξε excel μόνο σε ένα θαμνάκι, δες τι αποτέλεσμα έχει σε 3-4 μέρες κι αν δείχνει κάλα, ρίξε και στα υπόλοιπα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-11-15, 18:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οταν είχα βάλει οξυζενε, η κλαδοφορα δεν επάθε το παραμικρό, με οδοντοβουρτσα μηχανικα την εβγαλα και ευτυχως δεν ξαναβγηκε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θα μπορούσατε να μου πείτε τι είναι; dimitris1006 Αναγνωρίσεις φυτών 2 10-01-15 18:07
Cladophora algae ignatios1993 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 01-04-12 13:55
Ερωτηση για ριζα και cladophora algae stratigos24 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 37 03-06-11 01:21
Cladophora algae καμια ιδεα? chris z3 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 29-12-10 21:31
Cladophora Algae Eric Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 23-04-10 13:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08110 seconds with 15 queries