Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-07-08, 12:21   #1
Νέα αρχή για 60λ
 
Το avatar του χρήστη mafia
mafia
Member
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος 19-07-08, 12:21
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν σιγά σιγά και εμείς οι αρχάριοι. Καταρχήν να περιγράψω το ενυδρείο μου.
Μάρκα – aquatlantis
Διαστάσεις – 60,30,35
Λίτρα – 60
Φίλτρο – εσωτερικό biobox τοποθετημένο στο κέντρο με 2 υλικά (ένα σαν μικρά πετραδάκια και ένα σαν μακαρονάκια) + ένα σφουγγάρι
Φωτισμός – μια λάμπα φθορίου 15 watt
Οξυγόνο – με αντλία
Υπόστρωμα – περίπου 4 κιλά χαλίκι
Έλεγχω θερμοκρασίας – θερμοστάτης τις EVCO (κορυφαίο) που ελέγχει κατώτατη και μέγιστη θερμοκρασία, 2 ανεμιστιρακια 12V στο καπάκι + μια τρύπα, ένα θερμαντήρα 50 watt.
Και τώρα τα ψάρια μου τα όποια βεβαία μετά από συμβουλές θα αλλάξω.
-ένα pearl gourami (το οποίο πρέπει να είναι και άρρωστο με velvet γιατί είναι γεμάτος σημάδια)
-δυο colisa lalia που από τι μου είπατε είναι κ τα δυο αρσενικά
-ένα labeo
-ένα neolamrologous brevis
-ένα μονομάχο
-ένα gl gibbiceps (πανέμορφο για μένα)
-ένα black molly
-ένα ballon molly (το οποίο είναι συνέχεια κρυμμένος και τρέμει γιατί το black molly τον κυνιγαει συνέχεια).
Και τώρα 2 λόγια για το πώς το δουλεύω. Το φώς το ανοίγω εγώ γύρο στης 10 το πρωί και το κλείνω γύρο στης 11 το βραδύ. Τα ανεμιστιρακια ανοίγουν όταν ο θερμοστάτης ανέβει στους 27,5 και κλείνει στους 26,5 (για να καταλάβετε σε μια ώρα περίπου ανεβαίνει και σε μια ώρα κατεβαίνει). Το οξυγόνο το έβαλα γιατί τα ψάρια ζοριζόντουσαν (ήταν συνέχεια στην επιφάνια) και από τότε έχουν ηρεμίσει. Για τροφή τους δίνω την TETRA PRO. Έχω αγοράσει και μια σκούπα τις τετρα με την οποία μια φορά την εβδομάδα καθαρίζω και σύγχρονος αδειάζω και αλλάζω περίπου το 40% του νερού. Σε κάθε τέτοια αλλαγή βάζω αντιχλοριο τις API και λίγα βακτηρίδια τις ίδιας μάρκας. Μετρήσεις στο νερό δεν έχω κάνει ποτέ.
υπόψη πως τα έχω κάνει όλα μόνος μου! Η μόνη βοήθεια ήταν αυτό το φόρουμ και ένα άλλο ιταλικό (είμαι ιταλός) που μου άνοιξαν τα μάτια.
Σκάφτομαι να ξεκολλήσω το φίλτρο και να το βάλω στο πλάι για να έχω όλη την επιφάνια. Θέλω λοιπόν να ξεκινήσω από την αρχή ένα ενυδρείο με εύκολα φυτά και πολλά όμορφα ψαράκια… γίνετε ????
Ευχαριστωωωωω.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(030).jpg
Εμφανίσεις:  456
Μέγεθος:  71,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(031).jpg
Εμφανίσεις:  530
Μέγεθος:  72,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(032).jpg
Εμφανίσεις:  481
Μέγεθος:  66,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(033).jpg
Εμφανίσεις:  592
Μέγεθος:  83,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(034).jpg
Εμφανίσεις:  388
Μέγεθος:  55,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(035).jpg
Εμφανίσεις:  414
Μέγεθος:  78,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(036).jpg
Εμφανίσεις:  387
Μέγεθος:  49,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(037).jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  50,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(038).jpg
Εμφανίσεις:  387
Μέγεθος:  48,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(039).jpg
Εμφανίσεις:  375
Μέγεθος:  66,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(040).jpg
Εμφανίσεις:  400
Μέγεθος:  63,7 KB  

Εμφανίσεις: 10318
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-07-08, 12:33
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Πάμε λοιπόν!

1) Πρέπει να αποφασίσεις αρχικά ποια ψάρια σου αρέσουν περισσότερο και να δούμε αν ταιριάζουν στα λίτρα σου.
2) Θα πρέπει να δώσεις πίσω όλα τα άλλα (ή και όλα και να πάρεις άλλα αν σου αρέσουν κάποια άλλα που είδες αλλά πρώτα να δούμε οτι κάνουν για τα λίτρα σου).
3) Μπορείς να κάνεις αυτό που λες με το φίλτρο αν και καλύτερα να βάλεις στην πλάτη μαύρο χαρτόνι (απ' έξω) όπου και το φίλτρο θα κρυφτεί περισσότερο και το ενυδρείο θα δείξει περισσότερο βάθος.


Σημ.: Ωραίο αυτό με τους ανεμηστήρες
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-07-08, 12:50
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Κοίτα από τι είδα σε αυτό το site http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm μ’αρεσουν οι κιχλιδες αλλά μ’αρεσουν και παρά πολύ τα ψάρια κοινωνικού που λέει. Το πρόβλημα είναι πως εγώ είμαι στη Κρήτη και εδώ δεν έχει και τόση ποικιλία. Πιστεύω πάντως πως ένα κοινωνικό για μένα είναι ότι καλύτερο. Τα κοινωνικά που έχει στο σιτε σινδιαζουντε όλα μεταξύ τους ? και από αυτά που έχω ποια μπορώ να κρατήσω για να κάνω το κοινωνικό ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-07-08, 13:19
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Για να καταλάβεις και εσύ αν ταιριάζουν μεταξύ τους και γιατί, διάβασε τις απαιτήσεις που έχουν σε στοιχεία νερού (ΡΗ - ΚΗ - GH) καθώς επίσης και τις ανάγκες τους για λίτρα αλλά και συγκατοίκους.
Το Site του κου Τσάμη είναι από τα βιβλία που θα πρέπει να διαβάσεις καλά.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-07-08, 16:26
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Ωραία τελικά λέω να κρατήσω τα γκουραμη (2 colisa lalia αρσενικά και ένα pearl gourami), το γατόψαρο και το μονομάχο.
Εκτός από ένα κοπάδι μικρά (νέον ας πούμε) να πάρω ακόμα ένα θηλυκό colisa lalia ένα μονομάχο θηλυκό και ένα ακόμα pearl gurami ? θα είναι οκ ?
Ένα ακόμα. Και αν βάλω επίσης 2 κοπάδια μικρά ???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-07-08, 16:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για αφρικανες ειναι αρκετα περιορισμενες οι λυσεις για τα λιτρα σου, οπως επισης οτι ξεχνας τα φυτα και τα "κοινωνικα" ενυδρεια και πας σε species.
Ομως μπορει να γινει ενα στολιδι.
Η μαυρη αφισα πισω απο την πλατη, οντως ειναι καλη λυση αφου δεν θα ξεχωριζει πολυ το φιλτρο, αλλα αν κοιτας λεπτομερειες καλυτερα να παει στην ακρη και να καμουφλαριστει με φυτα (αν πας σε φυτεμενο).
Το φοντο παραμενει απαραιτητο ομως στην πλατη, ειτε μαυρο ειτε σκουρο μπλε.
Το μπλε μου αρεσει πολυ σε ενυδρεια με αφρικανες και το μαυρο σε φυτεμενα. Αλλα μιλαμε για καλοφυτεμενα, αλλιως ειναι λιγο μακαβριο.
Εννοω δηλαδη, να μη φαινεται το μαυρο φοντο περισσοτερο απο την πρασιναδα.
Υπαρχουν και τα 3D φοντο, αλλα στα λιγα λιτρα που εχεις θα περιορισει το χωρο κι αλλο. (εκτος κι αν δεις καποιες slim περιπτωσεις).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-07-08, 16:55
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αφρικανες ειναι αρκετα περιορισμενες οι λυσεις για τα λιτρα σου, οπως επισης οτι ξεχνας τα φυτα και τα "κοινωνικα" ενυδρεια και πας σε species.
Ομως μπορει να γινει ενα στολιδι.
Η μαυρη αφισα πισω απο την πλατη, οντως ειναι καλη λυση αφου δεν θα ξεχωριζει πολυ το φιλτρο, αλλα αν κοιτας λεπτομερειες καλυτερα να παει στην ακρη και να καμουφλαριστει με φυτα (αν πας σε φυτεμενο).
Το φοντο παραμενει απαραιτητο ομως στην πλατη, ειτε μαυρο ειτε σκουρο μπλε.
Το μπλε μου αρεσει πολυ σε ενυδρεια με αφρικανες και το μαυρο σε φυτεμενα. Αλλα μιλαμε για καλοφυτεμενα, αλλιως ειναι λιγο μακαβριο.
Εννοω δηλαδη, να μη φαινεται το μαυρο φοντο περισσοτερο απο την πρασιναδα.
Υπαρχουν και τα 3D φοντο, αλλα στα λιγα λιτρα που εχεις θα περιορισει το χωρο κι αλλο. (εκτος κι αν δεις καποιες slim περιπτωσεις).


Για να τελειώσω με τα ψάρια αυτά που έγραψα είναι οκ ?
Το φίλτρο μάλλον θα το μεταφέρω.
Όσο για φυτά θέλω να βάλω όσα μπορώ αλλά να είναι απλά χωρίς δλδ CO2 κτλ όπως αυτά που λέει εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-07-08, 17:11
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Οχι τα ψάρια που λες είναι πολλά.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-07-08, 17:16
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι τα ψάρια που λες είναι πολλά.
Σας έχω πρήξει. Απορώ πως μου απαντάτε ακόμα.
Λοιπόν να κρατήσω τα 2 αρσενικά colisa lalia, το γατόψαρο και το μονομάχο.
Και προσθέτω ένα θηλυκό colisa lalia, ένα θηλυκό μονομάχο και ένα κοπάδι μικρά.
Τώρα είναι καλά ??????
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-07-08, 17:46
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Οι μονομαχοι ειναι ψαρακια που ζουνε μονα τους και οχι με αλλα.Βαλε τον μονομαχο μονο του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-07-08, 17:51
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariah Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μονομαχοι ειναι ψαρακια που ζουνε μονα τους και οχι με αλλα.Βαλε τον μονομαχο μονο του.

Κοίτα αν είναι έτσι προτιμάω να κρατήσω τα άλλα και να διώξω τον μονομάχο. Όσο για τα άλλα είναι οκ ???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-07-08, 17:58
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Για το γατοψαρο(corydoras) που λες..Τα γατοψαρα θελουν πολυ ψιλο χαλικι για βυθο ή αμμο για να μην τραυματιστουν τα ευαισθητα μουστακια τους, θελουν μαλακο και οξινο νερο ,και πρεπει να ειναι σε ομαδες γυρω στα 7 ...Αυτα για τα γατοψαρα...
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-07-08, 18:25
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας έχω πρήξει. Απορώ πως μου απαντάτε ακόμα.
Λοιπόν να κρατήσω τα 2 αρσενικά colisa lalia, το γατόψαρο και το μονομάχο.
Και προσθέτω ένα θηλυκό colisa lalia, ένα θηλυκό μονομάχο και ένα κοπάδι μικρά.
Τώρα είναι καλά ??????
Μπορεί κάποιος να μου πει αν αυτός ο συνδυασμός είναι οκ ???
Και αν είναι πρόβλημα το ζευγάρι μονομάχων μπορώ να κρατήσω έστω το αρσενικό???

Όσο για το γατόψαρο είναι αυτό http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Gibbiceps.htm
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-07-08, 18:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Και αν είναι πρόβλημα το ζευγάρι μονομάχων μπορώ να κρατήσω έστω το αρσενικό???

Όσο για το γατόψαρο είναι αυτό http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Gibbiceps.htm
Το γατοψαρο σου ειναι αυτο http://www.planetcatfish.com/catelog...species_id=148
Κοιτα τι μεγεθος γινεται και σκεψου το.
Ο μονομαχος (ειτε αρσενικος ειτε θηλυκος) μπαινει μονος του στο ενυδρειο, εκτος κι αν αφιερωσεις μισο με ενα μετρο ενυδρειου για καθε ενα μονομαχο και αναλογα και το χαρακτηρα του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-07-08, 18:36
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Λογω μεγαλων αποβλειτων και μεγαλου μεγεθους καλυτερα να το δωσεις...
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-07-08, 18:41
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το γατοψαρο σου ειναι αυτο http://www.planetcatfish.com/catelog...species_id=148
Κοιτα τι μεγεθος γινεται και σκεψου το.
Ο μονομαχος (ειτε αρσενικος ειτε θηλυκος) μπαινει μονος του στο ενυδρειο, εκτος κι αν αφιερωσεις μισο με ενα μετρο ενυδρειου για καθε ενα μονομαχο και αναλογα και το χαρακτηρα του.
Ωραία θα φύγει ο μονομάχος. Τα άλλα είναι οκ ???
Δηλαδή 3 με 4 colisa lalia το γατόψαρο και ένα κοπάδι μικρά. Και αν γινετε ένα ακομα ζευγάρι τι μου προτείνετε.
Αυτό είναι το γατόψαρο μου που είναι Ίδη αρκετά μεγάλος.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  18072008(001).jpg
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  75,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-07-08, 18:50
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Teo Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογω μεγαλων αποβλειτων και μεγαλου μεγεθους καλυτερα να το δωσεις...
Εδώ που τα λέμε χαιζει σαν άλογο άλλα είναι πολύ όμορφος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-07-08, 01:45
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τον gibbiceps οσο και να τον εχεις αγαπησει, δυστυχως ΔΕΝ μπορεις να τον κρατησεις. Ο Μονομαχος αν σου αρεσει (ειναι φοβερα ψαρακια με χαρακτηρα) μπορεις να του φτιαξεις ενα μικρο ενυδρειο 15-20 λιτρων και να τον εχεις ΜΟΝΟ του. Τα Dwarf gourami (Colisa lalia) γινονται επιθετικα μεταξυ τους αν ειναι 2 αρσενικα. Θα μπορουσες να ανταλλαξεις το ενα με θηλυκο και να τα κανεις ζευγαρι. Το Pearl gourami ισως και αυτο να τσακωνεται με τα Dwarf,και θελει και λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο θα ελεγα. Δικη μου γνωμη ειναι να κρατησεις τα 2 Dwarf (ζευγαρι ομως) και να βαλεις και ενα κοπαδακι 8-12 Rasbora heteromorpha ,αν σου αρεσουν τα ψαρακια αυτα, και οχι νεον που θελουν πιο μαλακο νερο.Ετσι θα εχεις και ενα βιοτοπικο ενυδρειο Ασιας. Και προχωρα και με ζωντανα φυτα να δεις ποσο ομορφο θα γινει το ενυδρειο σου. Προσπαθησε δε να το κρατησεις οσο πιο φυσικο γινεται χωρις σταμνακια και αλλα τεχνητα διακοσμητικα. Ενα ωραιο φυσικο ξυλο/ριζα θα αναδειξει πολυ τα φυτα και τα ψαρια σου. Ξεκινα να το αλλαζεις και σου υποσχομαι οτι με τις σωστες κινησεις θα εχεις ενα πανεμορφο ενυδρειο σε λιγους μηνες.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-07-08, 12:17
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Συντοπίτη Mafia... έχω εάν θες guppies να σου δώσω εάν πας σε ζωοτόκα. Από φυτά έχω να σου δώσω anubias (nana, barteri), java moss, κερατόφυλλο, vallisneria americana (gigantea, spiralis). Εάν θες να κρατήσεις τον μονομαχο πες μου και θα σε βοηθήσω να του στήσεις έαν πολύ όμορφο 20λιτρο με όλα τα παρελκόμενα.

Και ότι άλλη βοήθεια μπορώ να δώσω, θα στην δώσω για να κάνεις ένα όμορφο 60αρακι ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-07-08, 12:32
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον gibbiceps οσο και να τον εχεις αγαπησει, δυστυχως ΔΕΝ μπορεις να τον κρατησεις. Ο Μονομαχος αν σου αρεσει (ειναι φοβερα ψαρακια με χαρακτηρα) μπορεις να του φτιαξεις ενα μικρο ενυδρειο 15-20 λιτρων και να τον εχεις ΜΟΝΟ του. Τα Dwarf gourami (Colisa lalia) γινονται επιθετικα μεταξυ τους αν ειναι 2 αρσενικα. Θα μπορουσες να ανταλλαξεις το ενα με θηλυκο και να τα κανεις ζευγαρι. Το Pearl gourami ισως και αυτο να τσακωνεται με τα Dwarf,και θελει και λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο θα ελεγα. Δικη μου γνωμη ειναι να κρατησεις τα 2 Dwarf (ζευγαρι ομως) και να βαλεις και ενα κοπαδακι 8-12 Rasbora heteromorpha ,αν σου αρεσουν τα ψαρακια αυτα, και οχι νεον που θελουν πιο μαλακο νερο.Ετσι θα εχεις και ενα βιοτοπικο ενυδρειο Ασιας. Και προχωρα και με ζωντανα φυτα να δεις ποσο ομορφο θα γινει το ενυδρειο σου. Προσπαθησε δε να το κρατησεις οσο πιο φυσικο γινεται χωρις σταμνακια και αλλα τεχνητα διακοσμητικα. Ενα ωραιο φυσικο ξυλο/ριζα θα αναδειξει πολυ τα φυτα και τα ψαρια σου. Ξεκινα να το αλλαζεις και σου υποσχομαι οτι με τις σωστες κινησεις θα εχεις ενα πανεμορφο ενυδρειο σε λιγους μηνες.
Ωραία μάλλον θα ακόλουθησω την συμβουλή σου με το ζευγάρι gurami και το κοπάδι rasbora. Και πες μου αν είναι αν μπορώ να βάλω έστω και άλλο ένα είδος και ποιο(κάποιο μικρό κοπαδακι ακόμαη κάποιο ζευγάρι). Όσο για τι διακόσμηση εννοείτε πως τα πιθάρια και τα καράβια θα φύγουν αλλά δεν ξέρω που να βρω μια ρίζα και μερικές πέτρες γιατί από τι διάβασα εδώ δεν κάνουν όλα για ενυδρεία. Τέλος εννοείτε επίσης πως θέλω να βάλω αρκετά φυτά τα οποία επίσης ψάχνω να είναι εύκολα χωρίς να χρειαστεί να πάρω πρόσθετο εξοπλισμό προς το παρόν.
Δυο ερωτήσεις ακόμα για σένα. Δες τις Φώτο το φίλτρο να το βάλω στο πλάι? Και όταν ξεκινήσω την αλλαγή να κρατήσω το νερό να μην χαλάσω το βιότοπο η να τα κάνω πάλι όλα από την αρχή ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PeLeCaN Εμφάνιση μηνυμάτων
Συντοπίτη Mafia... έχω εάν θες guppies να σου δώσω εάν πας σε ζωοτόκα. Από φυτά έχω να σου δώσω anubias (nana, barteri), java moss, κερατόφυλλο, vallisneria americana (gigantea, spiralis). Εάν θες να κρατήσεις τον μονομαχο πες μου και θα σε βοηθήσω να του στήσεις έαν πολύ όμορφο 20λιτρο με όλα τα παρελκόμενα.

Και ότι άλλη βοήθεια μπορώ να δώσω, θα στην δώσω για να κάνεις ένα όμορφο 60αρακι ενυδρείο.

Φίλε μου είσαι ηράκλειο και εσύ ??? επιτέλους !!! δεν ξέρω αν είδες πιο πάνω τι ψάρια έχω και πρέπει να τα δώσω. Θα κρατήσω τελικά μόνο το Dwarf gourami (Colisa lalia)και θα κάνω αυτό που έγραψα παραπάνω. Όσο για τα φυτά με ενδιαφέρει αν είναι από αυτά που είπα δηλαδή τα λεγόμενα εύκολα φυτά να αρχίσω να μάθω έτσι και μετά βλέπουμε. Αν είναι να επικοινωνήσουμε να τα πούμε και από κοντά. Ευχαριστώ πολύ !!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mafia : 20-07-08 στις 12:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-07-08, 12:35
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας έχω πρήξει. Απορώ πως μου απαντάτε ακόμα.
Δεν μας έχεις πρήξει άλωστε το χόμπυ μας είναι χόμπυ που θέλει υπομονή.

Όμως θέλει και διάβασμα... www.tsamisaquarium.gr
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-07-08, 12:41
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μας έχεις πρήξει άλωστε το χόμπυ μας είναι χόμπυ που θέλει υπομονή.

Όμως θέλει και διάβασμα... www.tsamisaquarium.gr

οσο για το σιτε που λες το διαβαζω καθημερινα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-07-08, 14:49
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ωραία μάλλον θα ακόλουθησω την συμβουλή σου με το ζευγάρι gurami και το κοπάδι rasbora. Και πες μου αν είναι αν μπορώ να βάλω έστω και άλλο ένα είδος και ποιο(κάποιο μικρό κοπαδακι ακόμαη κάποιο ζευγάρι). Όσο για τι διακόσμηση εννοείτε πως τα πιθάρια και τα καράβια θα φύγουν αλλά δεν ξέρω που να βρω μια ρίζα και μερικές πέτρες γιατί από τι διάβασα εδώ δεν κάνουν όλα για ενυδρεία. Τέλος εννοείτε επίσης πως θέλω να βάλω αρκετά φυτά τα οποία επίσης ψάχνω να είναι εύκολα χωρίς να χρειαστεί να πάρω πρόσθετο εξοπλισμό προς το παρόν.
Δυο ερωτήσεις ακόμα για σένα. Δες τις Φώτο το φίλτρο να το βάλω στο πλάι? Και όταν ξεκινήσω την αλλαγή να κρατήσω το νερό να μην χαλάσω το βιότοπο η να τα κάνω πάλι όλα από την αρχή ?
Tο φιλτρο αν μετακινειται ευκολα ,ναι βαλτο στο πλαι οπου θα μπορεις να το κρυψεις ευκολα στο μελλον με μια συσταδα φυτων.
Την δευτερη ερωτηση δεν την καταλαβα. Το νερο ποιο; του ενυδρειου;Ακομα και να ξεστησεις ολο το ενυδρειο, το 50% του νερου πρεπει να το κρατησεις για να διατηρησεις την βιολογια (και οχι τον βιοτοπο). Για να αλλαξεις θεση στο φιλτρο δεν χρειαζεται να αλλαξεις ολο το νερο! Εκτος και αν το φιλτρο ειναι κολλημενο στο τζαμι (δεν το ξερω το συγκεκριμενο ενυδρειο).Σκεψου και τη λυση του εξωτερικου φιλτρου που για μενα ειναι και η καλυτερη.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-07-08, 15:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Οποιος ψαχνει βρισκει, βαλε εδω τη λεξη Ηράκλειο στην "περιοχη" ή "Χανιά ή "Κρήτη" (ακριβως ετσι γραμμενα, με τόνους) να δεις οτι εισαστε αρκετοι και μπορειτε να γινετε περισσοτεροι
2. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22287
3. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15326

- Για το βυθο μηπως κανουν Yasuhikotakia sidthimunki που ειναι πολυ ωραια και χρησιμα ψαρια? ή μερικα kuhlii που ειναι πιο δυσκολα ομως .
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-07-08, 18:06
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Tο φιλτρο αν μετακινειται ευκολα ,ναι βαλτο στο πλαι οπου θα μπορεις να το κρυψεις ευκολα στο μελλον με μια συσταδα φυτων.
Την δευτερη ερωτηση δεν την καταλαβα. Το νερο ποιο; του ενυδρειου;Ακομα και να ξεστησεις ολο το ενυδρειο, το 50% του νερου πρεπει να το κρατησεις για να διατηρησεις την βιολογια (και οχι τον βιοτοπο). Για να αλλαξεις θεση στο φιλτρο δεν χρειαζεται να αλλαξεις ολο το νερο! Εκτος και αν το φιλτρο ειναι κολλημενο στο τζαμι (δεν το ξερω το συγκεκριμενο ενυδρειο).Σκεψου και τη λυση του εξωτερικου φιλτρου που για μενα ειναι και η καλυτερη.
Το φίλτρο είναι κολλημένο με μαύρη σιλικόνη αλλά δεν μου φαίνετε δύσκολο να το βγάλω. Αν είναι βάζω το νερό του ενυδρείου σε κάποια λεκάνη μαζί με τα υλικά του φίλτρου και κάνω τι αλλαγή γρήγορα γρήγορα. Υπολόγισε όμως πως στο πλαϊνό τζάμι χωραει ακριβός δηλαδή με 2-3cm περιθώριο και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να κρυφτεί από φυτά. Πάντως το φαντάζομαι πιο όμορφο έτσι. Όσο για το βιότοπο έκανα λάθος με τι λέξη εννοούσα βιολογία.
Για τα ψάρια δεν μου είπες αν εκτός το ζευγάρι gurami και το κοπάδι rasbora αν μπορώ να βάλω κάποιο ακόμα μικρό ζευγαράκι η κάποιο κοπαδακι. Όσο για το gibbiceps αποκλείετε να το κρατήσω? Είναι τόσο κακό για τα λύτρα μου(60)?
Και τέλος αφού τα φυτά τα βρίσκω πως και που να βρω πέτρες και ξύλο για διακόσμηση η έστω μια λίστα με ποια κάνουν να ψάξω.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-07-08, 18:12
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το πλέκο που έχεις φτάνει και ξεπερνάει τα λίτρα σου (μεγαλώνει)
μην προσθέσεις και άλλα ψάρια εκτός από το ζευγος gurami και τα rasbora.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-07-08, 18:20
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Οκ αν είναι το μόνο που θα προσθέσω θα είναι ένα Yasuhikotakia sidthimunki που λέει και ο DELTA66
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-07-08, 18:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μην βιαστείς όμως! Γιατί πρέπει να στρώσει σωστά το ενυδρείο (φιλτρο) για να μπορεί να δεχθεί τόσα ψάρια, αν και εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα τα μπότια που λες.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-07-08, 18:27
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

μπότια ??? οσο για το στρώσιμο μην ξεχνάς πως το ενυδρείο δουλεύει εδώ και κάτι μήνες. Αν δεν αλλάξω όλο το νερό θα έχω πρόβλημα ?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-07-08, 18:29
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

τα ψαράκια που θες να προσθέσεις, αυτά που σου πρότεινε ο Delta
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Για να ζήσουν τα νέα σας χρυσόψαρα Blanch Χρυσόψαρα 0 11-10-06 14:18
Νέα χρήση του κεζάπ για το ενυδρείο Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 12 28-03-06 23:31
Ενημέρωση για νέα μηνύματα και απαντήσεις pani Greek Aquarist's Boards 36 13-07-05 12:54
Πρόταση για νέα κατηγορία. Fonamstel Greek Aquarist's Boards 0 02-10-04 20:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15810 seconds with 16 queries