Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-09-11, 16:38   #1
Τεστ γλυκού νερού
jean86
Junior Member
Εγγραφή: 04-04-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 16

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
jean86 Ο χρήστης jean86 δεν είναι συνδεδεμένος 10-09-11, 16:38
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπέρα, είπα να παρω επιτέλους αυτά τα τεστ νερού, μήπως και σταματήσω να χάνω τα ψαράκια μου... Μπήκα σε site να πάρω μια ιδέα και πελάγωσα... Έχει της παναγιάς τα μάτια... Για ενυδρείο γλυκού νερού τι απο όλα αυτά θα χρειαστώ?

Ευχαριστώ...
Εμφανίσεις: 3670
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-09-11, 16:44
Το avatar του χρήστη aggelospgr2010
aggelospgr2010 Ο χρήστης aggelospgr2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα (Παγκράτι) & Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε jean86. Τα τεστ που πρέπει να προμηθευτείς είναι τα ακόλουθα, για το pH, για την ανθρακική σκληρότητα (kH), γενική σκληρότητα (Gh), αμμωνία (NH3 - NH4) , νιτρώδη άλατα (NO2) και τέλος για τα νιτρικά άλατα (NO3) Επίσης ρίξε και μια ματιά εδώ θα σε βοηθήσει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-09-11, 16:46
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Πες μας αν θέλεις και λίγα πράγματα για το ενυδρείο σου για να δούμε γιατί χάνεις τα ψαράκια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-09-11, 16:52
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Οπωσδηποτε θα χρειαστεις Αμμωνια (nh3/nh4), νιτρωδη (no2) και νιτρικα (no3). Aπο εκει και περα θα χρειαστεις ενα για ph για να βλεπεις αν το νερο σου ειναι οξυνο ή αλκαλικο και ποσο. Και τελος θα χρειαστεις γενικη σκληροτητα (gh) και ανθρακικη σκληροτητα (kh). Τα βασικα ειναι τα πρωτα 3 και αμεσως μετα ερχεται και το ph που επισης ειναι πολυ σημαντικο. Βασικα ολα ειναι σημαντικα να τα εχεις απο αυτα τα 5 που σου ειπα αλλα τα γραφω οπως νομιζω εγω, με σειρα προτεραιοτητας, με τα 3 πρωτα να πρεπει να αποκτηθουν ολα μαζι αφου ειναι και τα πιο βασικα για τις απωλειες που εχουμε.

Απο εκει και περα υπαρχουν και αλλα τεστ οπως για τα φωσφορικα και αλλα διαφορα, αλλα αυτα ειναι για μετεπειτα και το τι θες να κανεις.

Τα καλυτερα τεστ ειναι αυτα σε υγρη μορφη και θεωρουνται σαν τα πιο αξιοπιστα.

Edit: Στα γραψαν και πιο πανω...δεν ειχε απαντησει κανεις οταν ξεκιναγα να γραφω...σορρυ για την επαναληψη λοιπον....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-09-11, 17:12
jean86 Ο χρήστης jean86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

1. 130 λίτρα,φίλτρο εξωτερικό EHEIM 2213, 2αεραντλίες,θερμοστάτης max600λίτρων
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 7 μήνες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 28 βαθμοί
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 1 χρυσόψαρο και ένας γλύφτης (δε θυμάμαι πώς το λένε ελπίζω να καταλάβατε!!!)
6. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: κάθε 10 ημέρες το 30% του νερού
7. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: μία φορά την ημέρα 4 φύλλα (περίπου)goldfish flake ocean star

*Ο θερμοστάτης είναι εκτός λειτουργίας

**περίπου τί κόστος έχουν αυτά τα τεστ που χρειάζομαι?
...να είμαι προετοιμασμένος!!!

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-09-11, 17:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν τα αγορασεις απο πετσοπ ε θα θες κανα 80αρι υπολογισε για ολα...
αν τα παρεις απο petcumulus θαναι λιγο πιο φτηνα,κιαν τα παρεις απο ebay ακομα περισσοτερο.

οι δεκα μερες εμενα μου φαινονται πολλες για αλλαγες ρουτινας.αλλο μια φορα στο τοσο να γινει κιαλλο να γινεται συνεχως.εγω που κανω καθε βδομαδα παλι προλαβαινουνε και ανεβαινουνε τα νιτρικα.οχι υπερβολικα,αλλα αν αμεσως μετα την αλλαγη εχω 10,αμεσως πριν την επομενη αλλαγη συνηθως θαχω 25-30 σιγουρα.καπου εκει παιζω.και δεν ταιζω και πολυ πλεον.

αν θες πες μας και τι υλικα εχεις στο φιλτρο σου,αν το εχεις καθαρισει ποτε,πως το καθαρισες κλπ.επισης αν εχεις βαλει ποτε σκουπα οσο καιρο τρεχει το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-09-11, 17:55
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ριξε και μια ματια στις αγγελιες που πουλανε διαφορα τεστ καποια μελη κατα καιρους ή βαλε εσυ μια αγγελια οτι ζητας τεστ και ποια τεστ. Εγω περαν της πρωτης αμμωνιας που το πηρα απο πετ σοπ στα 14,70 της sera, ολα τα υπολοιπα ηταν απο αγγελιες και μαλιστα ολα καινουρια αχρησιμοποιητα. Να προσεχεις ακομη ειτε σε πετ σοπ ειτε απο αγγελια τις ημερομηνιες ληξης των τεστ, ειναι πολυ σημαντικο αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-09-11, 18:47
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jean86 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. 130 λίτρα,φίλτρο εξωτερικό EHEIM 2213, 2αεραντλίες,θερμοστάτης max600λίτρων
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 7 μήνες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 28 βαθμοί
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 1 χρυσόψαρο και ένας γλύφτης (δε θυμάμαι πώς το λένε ελπίζω να καταλάβατε!!!)
6. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: κάθε 10 ημέρες το 30% του νερού
7. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: μία φορά την ημέρα 4 φύλλα (περίπου)goldfish flake ocean star

*Ο θερμοστάτης είναι εκτός λειτουργίας

**περίπου τί κόστος έχουν αυτά τα τεστ που χρειάζομαι?
...να είμαι προετοιμασμένος!!!

Ευχαριστώ
Μάλλον δεν χρειάζεσαι τεστ ανεμιστηράκια θέλεις για να κατεβάσεις τη θερμοκρασία
Τα χρυσόψαρα (θα σου πουν και οι πιο ειδικοί) πάνω απο τους 20 βαθμούς μου φαίνεται ότι δεινοπαθούν.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-09-11, 01:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν χρειάζεσαι τεστ ανεμιστηράκια θέλεις για να κατεβάσεις τη θερμοκρασία
Τα χρυσόψαρα (θα σου πουν και οι πιο ειδικοί) πάνω απο τους 20 βαθμούς μου φαίνεται ότι δεινοπαθούν.
Οχι και 20
Η ιδανικη θερμοκρασια για ολα τα ειδη χρυσοψαρων ειναι γυρω στους 22C.
Απο εκει και μετα, αναλογα το ειδος εχουμε παραλλαγες στις αντοχες ιδιως προς τα κατω,
Τα Fancy δεν πρεπει να πεφτουν κατω απο τους 18C.
Τα common ζουν και κατω απο 10C, ομως σταματανε να τρωνε, οπως και στις λιμνες το χειμωνα.
Πανω απο 28C δεν πρεπει να ανεβαινει η θερμοκρασια για ολα τα ειδη (ασχετα αν επιζουν), γιατι ταλαιπωρουνται τα ψαρια αλλα και ευνοουνται οι ασθενειες.

Βασικο για τα χρυσοψαρα η σταθεροτητα ολων των παραμετρων του νερου και η αποφυγη αποτομων μετοβολων.
Πχ αν το ενυδρειο βρισκεται σε χωρο με μη σταθερη θερμοκρασια, πχ εργασιακο, οπου την ημερα λειτουργει θερμανση ενω τη νυχτα οχι, μπορει να τα βρουμε νεκρα την επομενη.
Σε τετοιες περιπτωσεις πρεπει να υπαρχει θερμαντικο σωμα με θερμοστατη ή controller θερμοκρασιας (το καλοκαιρι ιδιως, οπωσδηποτε και ψυξη στο ενυδρειο)
-------------------------
Αυτα για τη θερμοκρασια.

Καλος ο ελεγχος και οι μετρησεις νερου, αλλα οπως και εμεις οι ανθρωποι κανωντας μονο τσεκ απ, δεν σημαινει οτι θα αποφυγουμε να αρρωστησουμε ή να παμε εις τοπον χλοερον.
Η καλυτερη μεθοδος για υγεια και μακροζωια, ειναι η προληψη με καλοζωια, δλδ καλη και σωστη διατροφη, καθαρο και ανετο περιβαλλον, απουσια στρες, αγαπη, φιλοι.

Για ολα τα ψαρια (οχι μονο χρυσοψαρα) αυτα μεταφραζονται σε φρεσκια τροφη με ολες τις απαραιτητες βιταμινες και θρεπτικες ουσιες και οχι ληγμενη ή μπαγιατικη, καθαρο νερο χωρις αμμωνια νιτρωδη νιτρικα φωσφορικα χλωριο βαρεα μεταλλα κλπ, με σωστα και σταθερα pH GH θερμοκρασια ORP, οσο γινεται πιο ανετο ενυδρειο για δραστηριοτητες, απουσια ασυμβατων συγκατοικων, παρουσια συμβατων συγκατοικων (για τα ειδη που δεν ειναι μοναχικα) για παρεα αλλα και ισορροπια στο ενυδρειο..
Ολα αυτα συμβαλουν και στην απουσια του στρες και ετσι μειωνονται τραγικα οι πιθανοτητες ασθενειων
Φυσικα δεν θα πρεπει να εχει περασει ολες τις παραπανω δυσκολιες πριν φτασει στα χερια μας, οπως και να μην εχει καποιο γεννετικο προβλημα (συνηθως με αναπαραγωγικα λαθη ή με γεννετικες επεμβασεις) να μην εχει φορτωθει με ορμονες ή να εχει δεχθει τεχνητο χρωματισμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 11-09-11 στις 01:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-09-11, 09:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

είπα πως δεν είμαι ο πιο ειδικός στα χρυσόψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-09-11, 10:06
Το avatar του χρήστη ilias8573
ilias8573 Ο χρήστης ilias8573 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aggelospgr2010 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε jean86. Τα τεστ που πρέπει να προμηθευτείς είναι τα ακόλουθα, για το pH, για την ανθρακική σκληρότητα (kH), γενική σκληρότητα (Gh), αμμωνία (NH3 - NH4) , νιτρώδη άλατα (NO2) και τέλος για τα νιτρικά άλατα (NO3) Επίσης ρίξε και μια ματιά εδώ θα σε βοηθήσει!

Μια διευκρινηση σχετικα με τα τεστ της αμμωνιας (ΝΗ3-ΝΗ4)!!
Ειναι δυο διαφορετικα τεστ ??Γιατι οταν αγωρασα το τεστακι στο πετ σοπ μου ειπαν οτι ειναι το ιδιο και μου εδωσαν αυτο που γραφει επανω ΝΗ4 !!
Θα πρεπει να αγωρασω και το ΝΗ3 και να κανω μετρησεις και με αυτο ???
Οι μετρησεις μου στο ΝΗ4 ειναι μηδενικες !!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-09-11, 10:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias8573 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια διευκρινηση σχετικα με τα τεστ της αμμωνιας (ΝΗ3-ΝΗ4)!!
Ειναι δυο διαφορετικα τεστ ??Γιατι οταν αγωρασα το τεστακι στο πετ σοπ μου ειπαν οτι ειναι το ιδιο και μου εδωσαν αυτο που γραφει επανω ΝΗ4 !!
Θα πρεπει να αγωρασω και το ΝΗ3 και να κανω μετρησεις και με αυτο ???
Οι μετρησεις μου στο ΝΗ4 ειναι μηδενικες !!
Νομιζω πως εχεις παρει το τεστ της JBL. Αυτο γραφει NH4.
Δεν ξερω τι παιζει με αυτο το τεστ.
Αυτο που ξερω ειναι οτι:
α) στο νερο υπαρχει και NH3 (ελευθερη αμμωνια) και NH4 (αμμωνιο).
β) Η ελευθερη αμμωνια ειναι η τοξικη που σκοτωνει τα ψαρια γρηγορα, ενω το αμμωνιο δεν ειναι πολυ τοξικο
γ) το ποσοστο του καθενος (στην ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4), εξαρταται απο τη θερμοκρασια και το pH του νερου. Οσο ανεβαινει η θερμοκρασια και το πεχα, τοσο μεγαλυτερο γινεται το ποσοστο της ελευθερης τοξικης αμμωνιας και τοσο περισσοτερο μικραινει το ποσοστο του αμμωνιου

Ετσι λοιπον τα περισσοτερα τεστ μετρανε ολικη αμμωνια (ΝΗ3+ΝΗ4) και αναλογα τη θερμοκρασια και το πεχα βγαινει (με τη βοηθεια πινακων ή ammonia calculators παραγραφος 5) το ποσοστο του καθενος.

Ακομα ομως και να μην κανει καποιος αυτον τον υπολογισμο δεν πειραζει, γιατι αν εχει μηδενικη (οπως πρεπει) ολικη αμμωνια (NH3/NH4) τοτε θα εχει και μηδενικη ελευθερη τοξικη αμμωνια (ΝΗ3) και αυτο ειναι που μας ενδιαφερει.
Αν μετραει ομως μονο ΝΗ4 (αμμωνιο) και ειναι μηδενικο, αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει στο νερο ΝΗ3 (αμμωνια).
Δεν μπορω να καταλαβω λοιπον για ποιο λογο η JBL μετραει μονο NH4 (που δεν ειναι και αυτο που μας τρομαζει) με το τεστ.
Διαβασε καλα το ενθετο του τεστ για σιγουρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-09-11, 11:03
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εγω εχω παρει τεστ της σερα, της τετρα και της τροπικ μαριν.
ολα μετραγανε και τα δυο μαζι. ΝΗ3/ΝΗ4
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-09-11, 11:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αποτι εχω καταλαβει η jbl μετραει αμμωνιο γιατι λεει οτι αυτο ειναι που μετατρεπεται σε ελευθερη αμμωνια (NH3).στις οδηγιες μαζι με το τεστ δεν την αναφερει καθολου αλλα εχει ενα πινακα με κουτακια για το ποσο επικινδυνη ειναι η τιμη που βρισκουμε και προφανως απλα το δειχνουν ετσι.νομιζω στην προσπαθεια να τα απλοποιησουνε πολυ εχουνε κανει χαζομαρα.δεν ξερω κιολας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
Πεταλήθρες γλυκού νερού.... noe Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-10-07 00:09
Μύδια γλυκού νερού.......... noe Γλυκό νερό - Γενικά 5 11-09-07 23:28
Skimmer ??? (Γλυκού νερού) γαυρος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 28-10-04 09:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06231 seconds with 13 queries